jOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 30 Mei 1939 Naar wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet De strijd in het Verre Oosten Een interview met minister Saradjogloe Isoleering een rampspoedige illusie Generaal Prchala wil een Tsjechisch legioen vormen Laatste Berichten Binnenland Bond voor Sfaatspensionneering BEURSOVERZICHT Uitslaande brand in Den Haag MARKT IIRKMT»^^ TURKIJE. ede van Ismet Inonoe „tesident, Ismet Inonoe, heeft bij de .im van het vijfde congres van de re- ifinsche volkspartij een redevoering iKproken, waarin hij o.m. zeide: „Wij .'„nooit het recht erkennen van groo- „jlides van mogendheden om kleinere omver te werpen. Elk heeft het 1 zijn eigen, onafhakelijk leven te Daarom hebben wij de Balkanen- in het leven geroepen, iwtgaande zeide hij: „Inziende, dat ■>m de slag kan neerkomen op onze toren en morgen op ons zelve, nemen Mig maatregelen om het hoofd te 'm aan de gevaren, die ons bedreigen. Df Engelsch-Turksche overeenkomst is „iet uitgedacht in eenigerlei agressie - ven geest, doch heeft ten doel een bij- dnje te vormen voor het behoud der humanitaire idealen. Turkije was be reid verplichtingen op zich te nemen jegens ieder land, dat den vrede dien de, Ik kan u openhartig verklaren, dat ome betrekkingen met de sovjets thans warmer zijn dan zij ooit te voren ge weest zijn en dat zij zijn gebaseerd op wederzijdseh vertrouwen. ekende over de Fransch-Turksche on- dellngen over een pact, gelijk aan Engelsch-Turksche, zeide spr., dat een ipleele overeenkomst bereikt is en 1 na de oplossing van het Alexandrette .leem geen mogendheid in staat zal het accoord tusschen de beide naties eompromitteeren of te vernielen, in aanzien van den internationalen |nd verklaarde Ionoe, dat de huidige sde toestand niet veel langer kan Of wel de eene groep onbewuste •'s zal tegen den ander in het veld n worden, of het gezonde verstand overheersohen om een werkelijken vrede restigen in overeenstemming met de "Hen der menschheid. j zeide hij, dat de Turksche en Fran- naties door het lot saamgebonden en de middelen bezitten om zich te edigen. Turkije is thans volledig ont- i en niet tevreden met slechts eigen -heid te verzekeren, doch bereid en :i om bij te dragen tot den wereld- 't. Wanneer een nieuwe slachtpartij (t uitgelokt, zal Turkije onbevreesd plicht doen. Paris Soir publiceert een onderhoud, zijn bijzondere correspondent Philippe .es met Saradjogloe. den Turkschen '■ter van buitenlandsche zaken, heeft ii. i'kije, aldus Saradjogloe, heeft twee pmenteele machtsfactoren: zijn lig- aan de zeeëngten en zijn militaire "t. Sedert 1911 hebben wij steeds ge- ten en als het noodig is. zullen wij op- beginnen". De minister sprak vervol- over de voorzorgsmaatregelen, welke je begon te nemen „toen een zekere aidheid het verlangen ging toonen de 4igde orde te veranderen". Kemal vestigde het Balkanverdrag en se de banden met Rusland aan. Toen ïAbessynië doordrong, sloot Ataturk tonder aarzelen bij de sancties aan en Engeland hem vroeg, of Turkije auto- sch zou opmarcheeren in geval van 7. antwoordde hij prt 1918 heeft de Turksche regeering woonte gehad niets te doen, dat de "he neiging tot overheersching zou n bevorderen. Toen Duitschland Roe zijn handelsultimatum oplegde, heb fencu te Istanboel-de verzekering ge- dat Turkije in overeenstemming met Balkan-verdrag steun zou verleenen. aanzien van de Albaneesche kwestie «minister Saradjogloe: „Wij Turken «n Albanië. Wij hebben het bestuurd, weten, dat Albanië geen natuurlijke •'rfnen bezit, welke de verovering zou- kunnen motiveeren. Die verovering hoofdzaak een strategisch doel. In rd met de bedreiging moest Turkije thermen, eveneefïs door strategi- maatregelen". ■^djogloe vertelde vervolgens van zijn onderhoud met von Papen. Von Pa- iou gezegd hebben: Wij hebben ten van Roemenië een zeer redelijke gevolgd. We hebben slechts de ®gst- verhoogd en de inwoners hebben 1 van te lijden. Meer de ambassadeur aldus had jogloe geantwoord als men in een "nsche kolonie komt, heeft men er SHn belang bij de inwoners te dooden. verhoogt liever de opbrengst om de flerende mogendheid te verrijken. Gij in Roemenië een koloniale politiek J Wel, ik zeg u: ik zou het zeer ern- jnaen, als u op zekeren dag Turkije «rgelijke politiek kwam aanbieden. a"s Soir verzekert, dat de toestand F Saradjogloe zeer duidelijk is. De ii>Sen van SP^ achten het on- uJk Frankrijk in twee maanden te ver- ■;r?n. Zij moeten de noodige reserves °or de hand op Klein-Azië te leg- J daarvoor moeten zij den Bosporus J?ken. Wij Turken zeide Sarad- zyn vastbesloten. Wij zullen het *re gevaar het hoofd bieden. Wij heb- r* Geoord met Engeland gesloten en on$ binnenkort met Frankrijk ver- ^nzicn van Rusland zeide de minis- jjj zijn beslist anti-communistisch en weten dat. Dat heeft ons nooit J? °P het gebied der buitenland- samen te werken. ITALIË. nsehe strijdkrach en deel van het Italiaansche leger. ^^an-esche nr'nisterraad heeft be- 'Wt alle Albaneesche strijdkrachten he Italiaansche lege zullen uit- S? heeft vastgesteld da' de secre- jjI Jkjcistische partij in Albanië zit- •'atiej in Kamer van f35065 en Minister Huil heeft het bureau van het congres een program voorgelegd voor de herziening van de neutraliteitswet. In een schrijven aan den voorzitter van Senaat en Huis zet Huil een zes punten omvattend voorstel uiteen voor een wetge ving ,die er volgens hem toe zou bijdragen, de Vereenigde Staten buiten een oorlog te houden. Hij stelt de volgende bepalingen voor: 1. Een verbod voor Amerikaansche schepen om, ongeacht hetgeen zij vervoeren, in oorlogsgebieden te komen. 2. Beperking van het reizen in oorlogsge bied door Amerikaansche staatsburgers. 3. Export van goederen, bestemd voor oor logvoerende mogendheden, moet worden voorafgegaan door overdracht van het eigendomsrecht aan den buitenlandsche kooper. 4. Het handhaven van de bestaande wet geving inzake leeningen en credieten aan naties, die in oorlog zijn. 5. regeling van het aanvragen en inzamelen in de Vereenigde Staten van fondsen voor oorlogvoerende naties. 6. Handhaven van het nationaal bureau voor controle op de munitie en van het systeem van vergunningen voor in- en uitvoer van wapens. Cordell Huil heeft Zondag het woord gevoerd in de Sunday Evening-club te Chicago en bij die gelegenheid de po litiek van isoleering een rampspoedige illusie voor de Vereenigde Staten ge noemd. Sprekende over de mogelijkheid van een nieuw groot conflict zoo spoedig na den groöten oorlog zeide Huil, dat een oorlog thans een onvergelijkbaar grooter bedrei ging voor den vooruitgang vormt dan hij in het verleden ooit is geweest. Daarom rust een weergalooze verantwoordelijkheid op die nationale leiders, die de naties welke bedreigd, worden door hun acties, dwingen tot een tragische keuze: zich over te geven of zich met de wapenen te verdedigen. Zelfs indien een oorlog zou kunnen worden voorkomen, zou volgens Huil de wapenfabrikatie op de huidige schaal oeconomisch en maatschappelijk ontzettend drukken op de geheele wereld. POLEN. De gewezen Stowaaksche minister van oorlog en binnenlandsche zaken ln het mi nisterie van Wolosjin en vertegenwoordi ger der regcering van Praag in subkarpa- thisch Roethenie, generaal Leo Prchala, is Vrijdagavond te Warschau aangekamen, nadat hij in het geheim uit Praag was ver trokken. Hij verklaarde in Polen een Tsjechisch legioen te willen oprichten om de bevrij ding van Tsjecho-Slowakije voor te berei den. Na betoogd te hebben, dat alle Tsjechen op een geschikt oogenblik zouden opstaan om hun vaderland te heroveren, besprak generaal Prchala de positie der Tsjechen onder het Dultsche bestuur. „De Duit- schers, aldus de generaal, zenden niet al leen alle voorraden naar het rijk, zoodat te Praag reeds een tekort aan levensmid delen merkbaar wordt, doch alles, wat naar Duitschland kan worden verzonden, tot gebruikte knoopen toe." Hij verklaarde verder, aldus Havas, dat de Duitschers Tsjechische arbeiders ont slaan om hen te vervangen door uit Duitschland gekomen arbeiders. Daarte genover zouden meer dan 200.000 Tsjechi sche werklieden naar Duitschland zijn ge zonden. In de Skodafabrieken (waar de Duitschers een zetel meer hebben in het bewind), wordt door Duitschers gewerkt. Tenslotte zeide hij, dat hij, alvorens zijn werk in Polen te beginnen, de meening der Pooische leidende kringen zou vragen. In politieke Pooische kringen beoordeelt men de aankomst van den generaal gun stig. Men maakt echter eenige reserve ten aanzien van zijn plannen tot organisatie der Tsjechen, doch verklaart een gunstige mogelijkheid te zien voor een unie van Tsjechen en Slowaken op Poolsch gebied. DENEMARKEN. Het non-agressie-verdrag; met Duitschland. Volgens „Socialdemokraten" zal het Duitsch-Deensche niet-aanvalsverdrag Don derdag ter ratificatie aan den rijksdag worden voorgelegd. Deensche Nazi's gearresteerd. De bladen melden, dat de politie twee Deensche Nazi's heeft gearresteerd. Bei den kwamen terug uit Odense. waar zij bij een aannemer dynamiet hadden moe ten wegnemen om loges van vrijmetse laars te Odense en daarna te Kopenha gen op te blazen. SPANJE. Demobilisatie. Het terugzenden der Italiaansche troe pen is thans in vollen gang 2 Juni ver wacht men dat alle vreemde troepen Spanje zuilen he'ot-n verlaten Franco heeft order gegeven tot de demo bilisatie van 50 000 man, behoorende tot de lieh ing 1931. In totaal ziin sedert het einde van den burgeroorlog 250.000 soldaten ge demobiliseerd. Het aanhouden van schepen. Waar thans de ambassadeurs en de vlootcommandanten van Frankrijk, Enge land en de Vereenigde Staten te Sjanghai vertoeven verwacht men, dat informeele besprekingen utsschen hen zullen worden gehouden. De woordvoerder der Japansche marine heeft de pers medegedeeld, dat voorvallen als de aanhouding van de „Ranpura", de „Aramis" en de „Sauerland" zich waar schijnlijk niet meer zouden voordoen. Niettemin behoudt de marine zich het recht voor ieder verdacht schip te praaien, i Hier is volgens den woordvoerder niet vprake van een blokkade der Chineesche kust. maar van een verhindering der Chi neesche scheepvaart. De „Sauerland" was een Duitsch schip en de Duitsche consul te Sjanghai heeft I geprotesteerd. NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDING MAATSCHAPPIJ. Scheveningen krijgt een nieuwe motor reddingboot. Verschenen is het jaarverslag van den heer H. Th. de Booy, secretaris van de N.- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschap pij. Dank zij de vrijwillige bijdragen van vele landgenooten is het zonder eenige staatssubsidie mogelijk geweest gedurende 115 jaar de kust van Loosduinen tot Rottu- meroog van uitstekend reddingmateriaal te voorzien, aldus het verslag. Het totaal aantal geredden bedroeg in die jaren 6040 personen. Dit jaar verleen den de reddingbooten 45 diensten, waarbij 61 menschen werden gered. Het materieel werd in het afgeloopen jaar veel verbeterd en ook voor 19391940 is een bouwprogramma opgemaakt. Een landgenoote heeft het bedrag, noo dig voor den bouw van een motor-redding boot geschonken. De boot zal te Scheve ningen worden gestat: onneerd en den naam „Arthur" dragen. Deze stalen motorred- dingboot. ontworpen door prof. E. Voss- nack te Delft, technisoh adviseur van de N.Z.H.R.M., wordt gebouwd op den werf van de N.V. Nic. Witsen en Vis te Alkmaar en zal vermoedelijk in November in dienst ge steld kunnen worden. De lengte van het schip is 14 98 M„ de breedte 3.60 en de diepgang 1.20 M. Twee Kromhout Gardiner motoren van 40 p k. zorgen voor de voort stuwing met een snelheid van pl.m. 8.5 zeemijl. De boot wordt voorzien van rubber fender en een zware platte kiel. Wanneer dc „Arthur" In dienst is ge steld, zal de „Zeemanshoop" het station Harlingen bezetten. De motorreddingboot „C. A. den Tex'" gaat dan van Harlingen naar Hindeloopen, waardoor de roeired- dingbooten van Gaast en Hindeloopen kun nen worden opgeheven. Op Texels Noordkust is een reddingboot- weg in aanleg in werkverschaffing. Zoo dra deze weg gereed is, wordt bij den vuur toren Eierland te De Cocksdorp een nieuw boothuis gebouwd. De motorreddingboot „Joan Hodshon" kan dan met een wagen met ..roadless tracks" zoowel naar de N.O.- kust als naar de West-kust worden ver voerd, zoodat het station met roeiredding- boot bij de Krim dan vervalt. Te Scheveningen zal voorts een nieuw boothuis worden gebouwd en de motor- strandreddingboot. „Prins Bernhard". een geschenk van de Nederlandsche school jeugd, zal in dienst worden gestold. Te Egmond aan Zee wordt het redding- materieel verrijkt met de motorstrandred- dingboot „President Steyn". een geschenk van dr. Hendrik Muller. Ook wordt daar de wachterdichte motortractor „Zeeleeuw" in dienst gesteld. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING. De bond voor staatspensionneering hield vandaag in Amsterdam zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering. Uit alle deelen van het land, was er voor deze bijeenkomst groo- te belangstelling. De voorzitter de heer G. v. Roekei gaf in zijn openingsrede uiting aan zijn blijdschap, dat zoo vele personen van verschillend godsdienstig en politiek inzicht In den bond bijeen zijn gebracht met het doel de regeering te winnen voor het pre- mievrije staatspensioen Spr. herinnerde er aan, dat het thans veertig jaar geleden is, dat de heeren Wieringa en Boswijk de bro chure uitgaven, welke voor het eerst in Ne derland het premievrlje staatspensioen pro pageerde en welke aanleiding is geweest tot de oprichting van den bond. De actie voor staatspensionneering zoo ging hl] verder vindt steeds meer weerklank, hetgeen blijkt uit den groei van den Christelijken Bond voor Staatspensloenneering, uit de op richting van een R.K. Bond met hetzelfde doel, en niet het minst uit den groei van den Algemeenen bond, waaraan in het af geloopen jaar 30 afdeellngen zijn toegevoegd Hierdoor is het aantal afdeellngen op 500 gebracht met een totaal ledenaantal van 75000. Tijdens de discussies over het Jaarverslag werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur had besloten geen deel te nemen aan een actie in verband met de provinciale staten verkiezingen. Een dergelijke actie zoo werd uiteengezet zou gemakkelijk aan leiding kunnen zijn tot het ontstaan van moeilijkheden In den bond. De jaarstukken werden goedgekeurd. In de bestuursvacature. ontstaan door het aftreden van den heer J. H. Kaastra, werd benoemd de heer H A. Wester te Winterswijk. Vervolgens kwamen aan de orde de voorstellen, ingediend door de afdeellngen. O.m. werd aangenomen een voorstel van de federatie Enkhuizen, waar in het hoofdbestuur wordt uitgenoodlgd een onderzoek ln te stellen naar den materleelen toestand waaronder de uitgestotenen, de vrouwen en de kleine zelfstandigen boven de zestig jaar in ons land zich bevinden. In de woning van den gepensionneerden luitenant-generaal A. Hoogenfooom aan de Cornelis-Öpeelimanstraat no. 23 te Den Haag is vanmorgen om ruim 10 uur een brand uitgebroken, die in enkele oogeriblik- ken de voorkamer op de eerste verdieping zoodanig teisterde, dat daarin vrijwel het ge heele interieur werd verwoest. De 86-jarige generaal was met zijn echtgenoote tijdens de Pinksterdagen te Sohevenangen en het ongeveer 35-jarige dienstmeisje was bezig de kamers te doen, toen bij het aansteken van een gascomfoortje de gummislang afsloeg. Hierdoor geraaikte de slang in brand en hoewel het dienstmeisje direct de kraan van de gasleiding afsloot, had de steekvlam haar fatale werking reeds verricht: kleed jes en meubelen stonden in lichte laaie en bij haar pogingen tot blussohing bekwam het meisje brandwonden aan handen en voeten. Ziende, dat zij machteloos stond tegenover de vlammen, ijlde zij naar bene den, de straat op waar een tienjarig buur meisje, dochtertje van ir. Huydts, haar vader reeds had gewaarschuwddie onmid dellijk de brandweer opbelde, terwijl de he vig ontstelde dienstbode in de woning van ir. Huydts, aan de overzijde, op no. 38, werd binnengebracht, waar een dokter de eer ste hulp verleende. Het gewonde dienst meisje, dat nauwelijks in staat was inlich tingen te verstrekken, werd per auto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De brandweer was inmiddels met den blusschingsarbeid aangevangen en had» met een grooten en een kleinen straal de vuurzee, die door de ramen naar buiten was geslagen, spoedig onder de knie. De brand bleef tot de genoemde voorkamer beperkt, doch eenige waterschade aan de beneden vertrekken was onvermijdelijk. DE BELLAMY-LANDDAG. Er waren 13.000 bezoekers. Gisteren hield de internationale vereeni- ging ,3ellamy" haar jaarlijkschen landdag op het landgoed ..Zwaluwenberg" aan de Hollandsche Rading. De president der internationale vereeni- ging ..Bellamy", mr. dr. P. IJssel de Schep per, hield een rede over het onderwerp: „Allen één". Vervolgens sprak de heer K. Burginga. hoofd der school te Drachten over „Wij Friezen en de Beliamygedachte". Dr. J. C. A. Fetter, rem. predikant te 's-Gravenhage, behandelde het vraagstuk „Zijn de menschen te slecht voor een betere samenleving?" De vierde spreker, de heer W. C. Jansen, referendaris der P.T.T. te 's-Gravenhage, deed het tegenstrijdige uitkomen in de actie der wereld om den vrede te hand haven. De heer M. R. v. d. Stijl sloot de rij der sprekers met een beschouwing over utopie of realiteit. De president sloot met een woord van dank aan de sprekers de bijeenkomst, die door ruim 13.000 menschen werd bijge woond. MOTOR TEGEN BAKFIETS GEREDEN. Japansch offensief mislukt? Men verklaart van Chineesche zijde dat een offensief dat de Japanners vier weken geleden tegen Siangjang en Fantsjeng aan de rivier de Han hadden ingezet, mislukt is. Na een wanhopig gevecht bij Tangho en Soeihsien, waarin 20.000 Japanners ge sneuveld of gewond zouden zijn, moesten de aanvallers terugtrekken in de richting van Anloe. Gevecht tusschen kanonneerbooten. Negen Japansch-Mandsjoerijsche kanon neerbooten die in de Oessoeri. de grens rivier aan het Noord-Oosten van Mand- sjoekwo voeren, zijn ernstig beschadigd door het vuur van Russische kanonneer booten. Ongeluk te Halfweg. Vanmorgen was de heer C. Mumm uit Zandvoort per motorrrijwiel op weg naar Amsterdam. Ter hoogte van het kruithuis bij Halfweg reed een driewielige bakfiets voor hem uit. Vermoedelijk verblind door het felle zonlicht kon de motorrijder niet tijdig meer uitwijken met het gevolg dat hij tegen de bakfiets optornde en daarna over den kop tegen den grond sloeg. N. werd zeer ernstig gewond en bleef bewusteloos liggen. De Geneesk. Dienst Vervoerde het slachtoffer met een hersenschudding en bloedende hoofdwonden naar het Juliana- Ziekenhuis te Amsterdam. De berijder van de bakfiets, de 18-jarige B. Elster uit Haarlem bekwam enkele schaafwonden. Zijn 73-jarige vader, die op de vodden, welke naar de hoofdstad wer den vervoerd, in den bak was gezeten, wipte uit den bak en kwam een tiental me ters verder aan de andere zijde van het rijwielpad in het gras terecht. De oude man kwam er evenwel goed af. Hij kon zijn weg op de fiets vervolgen. Zijn zoon werd per particuliere auto naar huis gebracht. MOTORONGELUK IN DEN HAAG. Doordat hij onder drankinvloed verkeer de. is gisteravond omstreeks half elf de 26-jarige motorrijder P. P. van D. van het Jacob van Campenplein op de Lijnbaar te Den Haag tegen den trottoirband van het verhoogde middenpad gereden, waardoor hij kwam te vallen. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en werd naar het R.-K. zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar hij in den afgeloopen nacht omstreeks half twee is overleden. De op de duo van het motorrijwiel gezeten 26-jarige mej. A. O. uit Wassenaar kreeg schaafwonden aan beide beenen en is eveneens naar genoemd ziekenhuis overgebracht. AMSTERDAM. 30 Mei. Bij gebrek aan berichten, die de beurs als een goed richtsnoer kon gebruiken, werd heden het koersverloop van New-York als maatstaf aangelegd. Tenminste moest de vaste stem ming. die heden aan het Damrak viel waar te nemen, klaarblijkelijk op rekening worden ge steld van de stijging in Wallstreet en van de berichten uit Amerika, waaruit kon worden opgemaakt, dat de toestand aldaar zich op iets beter manier ontwikkelt, dan de laatste maan den het geval was. De feestdagen waren aan den ondernemingslust niet ten goede gekomen en na enkele vacantiedagen moet er meestal een korten tijd verstrijken, alvorens het zaken- en beursleven weer geheel in het gareel loopt. De affaire was van zeer beperkte afmetingen, maar dit kon niet verhinderen, dat vrijwel over de geheele linie een koersverbetering kon worden geconstateerd. De Amerikaansche waarden regelden zich geheel in overeenstemming met Wallstreet en werden algemeen hooger afgedaan. De omzet ten waren niet groot, maar Anaconda's, de Slaalaandeelen en diverse goedkoope spoorweg- shares gaven toch eenige beweging te zien. Op de lokale markt werd eenige belangstelling aan den dag gelegd voor Rubberfondsen. Welis waar kwam dit niet tot uitdrukking in drukke affaire, maar meer in een koersstijging. Am sterdam Rubbers werden een vijftal punten boven het vorige slot ingezet en konden zich nadien gemakkelijk handhaven. De meeste min der courante soorten wisten een kleine winst in de wacht te sleepen. De Tabaksafdeeling had een stil verloop. Bij de opening werden de Sumatrasoorten verhan deld tegen ongeveer de vorige slotprijzen. doch vervolgens kon een vrij flinke verbetering wor den opgeteekend. waarbij Senembah's tenslotte een belangrijke avance boekten. Voor Industrieelen bestond slechts matige belangstelling. Philipsaandeelen, die verschei dene procenten hooger werden Ingezet, zakten vervolgens een kleinigheid in, doch kwamen tenslotte toch met een voordeellg verschil van eenige punten aan het slot. Unilevers waren vast gestemd bij geringe affaire. A.KLU.'s waren goed prijshoudend. Voor de Fokkeraandeelen daarentegen kwam in de eerste tape een lager noteering tot stand. Koninklijken waren goed gedisponeerd en liepen na prijshoudende ope ning nog een kleinigheid naar boven. De Scheepvaartrubriek was geheel verlaten en onder beurs tijd moest in hoofdzaak worden afge gaan op advieskoersen. die overigens op een goed prijshoudende stemming wezen. Voor Suikerfondsen was de animo niet groot. H.V.A.'s behaalden desniettemin een koerswinst van verscheidene procenten. Vorstenlanden en diverse minder courante soorten werden hooger afgedaan. De affaire in beleggingswaarden was klein. De Nederlandsche staatspapieren waren nauwelijks prijshoudend. Van de Oude Schuld konden in tegralen zich handhaven. De 3r: obllgatiën daar entegen zakten verhoudingsgewijze vrij gevoelig in. De Duitsche markt was kalm. maar-goed prijshoudend. Aan de overige buitenlandsche beleggingsfond sen werd vrijwel geen attentie geschonken. WISSELKOERSEN. Londen 8.711/16: Berlijn 74.65: Parijs 4.93 1/4: Brussel 31.681/* Zwitserland 4196: Kopenhagen 38.90: Stockholm 44.87'/*; Oslo 43.80; New York 1.86: Lire Bankpa pier 6.35; Prolongatie 3/4: Part. disc. 7/16 Daggeld V*; Registermarken 28: Han- delssperrm arken -7.3/4; Reismarken 50^ Bankpapier 28 3/8. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN, 30 Mei. Vette Varkensmarkt 160 zware 47%, 47, 46. Handel sleepend. LEIDEN, 29 Mei. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Aardappelen 6—16; Andijvie 4— 10; Sla 3; Aardbeien 41—132; Snijboonen 43 57; Doperwten 28; Peulen 30—50: Postelein 2 —7; Spinazie 1.507; Tomaten: A 32. C 26. Per 100 stuks: Komkommers 2.808.70; Bloem kool 3—27; Salade 0.70—2.20. Per 100 bos: Pie terselie 1.50—1.90; Padijs 0.60—1.70; Selderie 1—1.80; Uien 80: Peen 4—11.70; Rabarber 2.50 —5.50. ROELOFARENDSVEEN, 29 Mei. - Aardbeien 1726 ct. per doosje: Frambozen 21 et. per doosje Sla f. 0.502.10 per 100 krop: Peulen f. 1 30—1.90 per 10 pond; Snijboonen f. 2.10— 2.40, idem stek f. 1.601.90. AMSTERDAM. 30 Mei. Veemarkt. 442 Vette koeien 72—80. 60—70. 48—56: 9 Stieren 50: 57 Melk- en kalfkoeien 180260; 31 Vette kalve ren 5060. 4050, ondermelkers 3034; 129 Nuchtere kalveren 69: 41 Schapen 1116; 10 Zuiglammeren 7—10; 414 Varkens, vleesch- varkens <90110 Kg.i 5657. zware varkens 5556. vette varkens 5455. Aangevoerd 6 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. LEIDSCHENDAM. 29 Mei. Engelsche kom kommers le srt. 6.107.40. 2e srt. 4.30—5.70. 3e 2.90—4.60. wankleurige 3—3.80. stek 6080; Gele komkommers le srt. 7.108.70. 2e srt. 5.3fr6.50, 3e srt. 3.604.90, stek 0.701; Kropsla le srt. 0.50—1.30, 2e srt. 50; Stoofsla 2.10—3; Peen 8.30 13.10: Bloemkool le srt. 22—29. 2e srt. 1419, uitschot 7—13; Tomaten: midd 16 10—17.50. gr. ronde 16—17, 2e srt. 15.8017.10, 3e srt. 9.6011, bonken 1314.50; Andijvie tper 100) 24.20: id. (p. 4 Kg.) 40—48: Spinazie <6 Kg.) 1531: Postelein 4.60—7.30; Raapstelen 4080; Rabarber 23.50; Snijboonen 6063: Spercie- boonen 81—92; Radijs 1—1.30; Prei 1617; Selderie 0.70—1. PURMEREND. 30 Mei. Gem. Kaasbeurs Verhandeld 21 partijen, weg. 93.000 Kg. Handel kalm. Hoogste prijs 17.50. Kleine Boerenkaas 7—18.50. Volvette 1-21.50. Boter 1.26—1 34. Runderen, aanvoer 591 stuks. 200 Vette koeien 64—70. h. matig; 179 Gelde koeien 110—170. h. matig: 180 Melkkoeien 180260. h. matig; 32 Stieren 48—56. h. matig; 31 Paarden 70—150. h. stug: 30 Vette kalveren 60—90. h. matig; 583 Nucht. slachtkalveren 6—12. h. vlug: Nucht. fokkalveren 1218. h. vlug; 240 Vette slacht- varkens 4749; 45 Mag. varkens 2535 h. ma tig; 420 Biggen 12—20. h. matig; 686 Schanen 16—26, h. matig: 107 Bokken 29. h. matig; 791 Lammeren 57, h. matig. Kippeneieren 33.40; Eendeneieren 2.50. ROTTERDAM. 30 Mei. Veemarkt. Aanvoer 224 paarden. 8 paarden. 780 mag. runderen, 975 vette runderen. 268 vette kalveren. 72 gras kalveren. 1052 nucht. kalveren. 367 schapen. 187 lammeren. 694 varkens. 1 big. 97 bokken en geiten Per Kg.: Vette koaien 76, 62. 3648: Vette ossen 68. 62, 26—48; Stieren 58. 52. 46: Vette kalveren 105. 85. 60—70: Schapen 47. 42. 28; Graskalveren 54. 42; Nucht. kalveren 40. 35. 30; Slachtpaarden 48. 42, 30: Varkens 46. 45, 44. Per stuk: Schapen 20, 17. 14; Zuiglam- meren 9. 7. 5: Nucht. slachtkalveren 9. 8. 6%; Nucht, fokkalveren 30. 25. 25: Slachtpaarden 225. 190. 120: Werkpaarden 340. 260 125; Hitten 230. 195 120: Stieren 255. 205. 150; Kalfkoeien 280. 215. 150; Melkkoeien 275. 205. 150; Vare koeien 200 160. 140; Vaarzen 165. 145, 105; Pin ken 125. 105, 85; Graskalveren 60, 40. 30: Bolte ken en-geiten 9, 6, 4. Totale aanvoer 4724.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3