Uit de Omstreken r JtleineZeemeermin H. C. AN LEIDSCH DAGBUD - Derde Blad Dinsdag 30 Mei 1939 Gemeenteraad van Rijnsburg O DE ONDERGANG V v/d WILLIAM BROWN BENTHUIZEN. De heer M. Blijleven heeft de benoe ming tot lid van den Raad aangenomen, zuiks in de plaats van den heer A. Verweij, die voor de benoeming had bedankt. HAARLEMMERMEER. Coöperatieve Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank te Lijnden hield onder presidium van den heer S. H. van Haaster haar algemeene jaarverga dering. Aan spaargelden werd op deze bank in gelegd f. 365.904. Aan voorschotten staat uit f. 99.705. in rekening-courant f. 275.240. De netto-winst bedroeg f 91.824. De totale omzet bedroeg dit jaar ongeveer f 625.000. In het bestuur werd de heer S. H. v. Haaster herkozen en in de plaats van den heer H. J. Meyer de heer C. G. van Eg- mond. In den Raad van Toezicht werden gekozen de heeren J. Th. Schrama, A. P. Stokman en L. J. Cazander. De heeren v. Haaster en v. Woerkom werden naar de alg. vergadering van de Centrale te Eindhoven tot afgevaardigden gekozen. Burgerlijke Stand. Geboren: Rensje Elisabeth, d. van J. v. Pelt en B. Offerman; Benjamin, z. van B. Dol en P. G. Penne; Maria Louisa Wilhelmina. d. van A. H. J. Klamer en M. J. M. Hemelaar; Fran- clscus Jacobus, z. van C. de Jong en F. J. Beugel: Anthonetta Jacoba. d. van J. A. Vree- ken en M. J. Uythoven; Johanna Petronella, d. van A. Nederveld en A. v. Iperen; Petrus Hen- drikus, z. van K. L. de Ruijte en A. K. Vink; Theodora Damiana Maria, d. van W. H. Sple- rings en A. M. Stoop; Pieter Cornells, z. van P. Pecht en C. Beers; Annemarie Christina, d. van P. B. Blok en A. C. M, Groenenboom; Ge- rardus Maria. z. van J. Appelman en C. C. v. d. Voort; Aafje, d. van C. Enthoven cn A. Velthuis. Ondertrouwd: Pieter v. d. Linden, 22 jaar en Geertje Dijksman. 21 jaar; Arie Blom, 27 jaar en Aagje van Zanten. 27 jaar; Arie Dov 25 jaar en Martyntje Honcoop. 22 jaar; Ma- rinus Struik, 27 jaar en Cornelia Bax. 23 jaar; Petrus Augustinus de Clippeleir. 27 Jaar en Johanna Elisabeth Mesman. 25 jaar. Getrouwd: Simon Vermeeren. 24 jaar en Wil helmina Dymphena Maria Mahieu, 20 jaar; Ja cobus Hendrikus de Boer, 28 jaar en Johanna Teeuwen. 26 jaar; Abraham Jacobus v. d. Voet. 22 jaar en Clara Schilders. 19 jaar; Gerard van Beusekom. 30 jaar en Har- mina Jantje Aaldring. 25 jaar: Mourits van Tol. 26 jaar en Neeltje Pols. 26 jaar: Cornells V. d. Groen, 26 jaar en Sara Petronella Clasina Visser, 23 jaar. Overleden: Roelof Thomas, 56 jaar, echtg. Van M. Bakker. Loop der Bevolking. Gevestigd: Cornells Ammerzaal. IJ weg 134; Klaas Zeevaarder. Spaarnwouderweg 1165; August F. A. Flissgang. Adelaarstraat 4; Mar- tinus W. van Wees. Akerdijk 205; Laurens B. Nelissen, Wllgenlaan 74; Hermanus Scherre- Witz, Burg. Amersfoordtlaan 95; Jan IJven. Aalsmeerderdijk 414; Cornells G. Maaswinkel Rietvinkstraat 74; Abraham Spee. Schipholdijk 196; Jan Nieboer. Reigerstraat 18, Jan v. d. Meer. Aalsmeerderdijk 330; Petrus de Loos, Eksterstraat 43; Friederich C. C. Hermeier. Domineeslaan 14: Leonard us J. Paardekooper. Lisserdijk 415; Johan D. Otte, Cruquiusdyk 5; Jan Hoogstraate, Rietvinkstraat 55; Hendrik Mercier. Nieuwemeerdijk 122. Vertrokken: Everardus van Santé, n. Amster dam, P. C. Hooftstraat 49 hs; Cornells P. v. d. Laar, n. Amsterdam. Abbenesstraat 28 2hg.; Jo hannes Blesgraaf, n. Aalsmeer. Zijdstraat 13; Cornells van Weele, n. Amsterdam. Rh. Feith- straat 28 lhg.; Johannes Borst. n. Amsterdam, Stolwijkstraat 61 lhg.; Hendricus J. Meijer, n. Wieringermeer. Nw. Almersdorperweg C 42; Gerardus Witte. n. Haarlem. Oranjeboomstraat 55; Abraham Ch. Ponman, n. Heemstede. Ti- morstraat 27; Matheus M. Joren. n. Klooster buren. Hoofdstraat B 57; Govert A. Karsse- meijer, n. Leidschendam, Pr. Julianaweg 116 A; Franciscus Klein. n. Haarlem. Drapenierstraat 9zw.; Philippus de Nle, n. Leiden. Jacob Cats- laan 52; Hendrikus A. de Groot. n. Nieuwer Amstel, v. Dam v. Isseltweg 50; Jacobus Bliek, h. Haarlem. Kortedljk 19bov.; Pieter Geluk, n. Haarlem. Koolsteeg 6; Frederik W. Nuisker. n. Amsterdam. Quellijnstraat 48 3hg.; Johannes Chr. Hodde. n. Amsterdam. Bestevaerstraat 223: Oranjefeest Hillegommerdijk. De Oranjever. .Hillegommerdijk" te Nieuw Vennep heeft besloten haar oranje feest te houden op 11 en 12 Juli a.s. Als feestterrein zal dienen een stuik weiland van den landbouwer de Koker, gelegen aan den Venneperweg te Nieuw Vennep. In verband met het feit, dat er langs de Verl. Gelevinikstraat te Nieuw-Vennep voortdurend aangebouwd wordt, wordt de asfalteering over deze straat uitgebreid. De Straatverlichting werd bereids aangebracht In de villa van de fam. T. werd des nachts- een bedrag van f. 85.vermist. Het door de politie ingestelde onderzoek leverde geen sporen van inbraak op. Gevonden. Aanwezig en te bevra gen aan het bureau van politie en bevra gen van 's namiddags tusschen 7 en 8 uur: kinderportemonnaie met f. 0.21, een pak schoon ondergoed; een wit kinderhand schoentje. een paar blauwe handschoenen, bruine ceintuur, een R.K. Kerkboek; duim stok. een jongensmuts. wieldop van Ford V. 8. een lederen riem, een aardappelmesje. KATWIJK. DE AANLEG VAN DEN PROVINCIALEN WEG. De grondverkoop vlot nog niet. Met den verkoop van den grond voor den Provincialen weg Den HaagNoord- Hollandsche grens via Katwijk a d. Rijn loopt alles nog niet even vlot. Speciaal in de nieuwe Zanderij, waar de Provincie van verschillende particulieren, allen tuinders, grond wil aankoopen wordt de prijs die de Provincie voor le gronden wil betalen, n.l. van 60 tot 70 ct. per m2. te laag geacht. Deze gronden zijn door de betrokken tuinders enkele jaren geleden voor hooge- ren prijs gekocht. Zij zouden dus door de zen wegaanleg gedupeerd worden. Men wenscht minstens den aankoopprijs te ont vangen. Ook voor gemeentegronden werd veelal een aanmerkelijk hoogeren prijs door de Provincie betaald. Gemachtigden voor de Provincie zijn in dit geval de hee ren L. Kruyt te Katwijk, W. Warnaar Sen. te Sassenheim, en S. van der Eik te Naald wijk. Dezer dagen had in „De Roskam" al hier, een conferentie plaats met genoemde gemachtigden en een aantal particulieren, doch tot overeenstemming is men niet kunnen komen. Het werkverschaffingsioon aan het vliegveld. Het verzoek van B en W. aan den Mi nister, welk verzoek door een motie in de laatstgehouden raadszitting werd onder steund, nl. om het werkverschaffingsioon bij het werk aan het vliegveld met 2 ct. per uur te verhoogen, is door den Minister afgewezen. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon, z. van H. Meijboom en C. Vlaar Hendrik, z. van P. de Vries en M. Hart Martha, d. van J. P. van Leur en A. C. Gutting Frederik Willem, z. van J. van der Jagt en J. van Egmond Johanna Helena Maria. d. van J. Aarts en E. M. G. Boot. Ondertrouwd: B. J. Lieverse en M A. de Groot H. J. van der Zon en H. A. Strijk. Getrouwd: A. H. Kroon en W. M. A. Velthuijs *- M. F. Driessen en J. A. E. M. Bos. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. J. Schouten met gezin. Burg. Pontstraat 77 J. G. Schipperheijn, Vosselaan 32 J. H. M. Nijkamp. Hoofdstraat 71 C. M. de Moei. van den Endelaan 27 J. J. Marck, Burg. Pontstraat 28 C. Kool met gezin, le Amerikadwarsstraat 7 J. A. Janse. Leidsche- straat 23 C. M. Hopman, Hoofdstraat 109 L. P. de Heer. Meerstraat 21 G. P. Heems kerk. Haven 60 L. Buurman, Hoofdstr. 131. Vertrokken: H. Westerlaken. n. Bloemendaal, Leidschevaart 96 W. M. van der Zande, n. Rommersklrchen (Did.) Bahnstrasse 12 A. A. A. van Waveren. n Batavia «NO. Indië), Koningsplein (Zuid) 13 J. Th. Schaars, n. Didam A 197 B. van Vartk, n. Haarlem. Spionkopstraat 57 J. Kaak. n. Warmond, Dorp B. 55 J. Meeldijk, n. Rotterdam. Cool- singel 89 A. G. Romjjn, n. Voorhout, Jac. v. Beierenweg 7 A. M. M. Duijndam. n. Heem stede. Ceasar Franklaan 23 A. J. E. van Doo- renWestendorp, n. 's Gravenhage. Beeklaan 383 A L. C. van Dreunen, n. 's Gravenhage. Jozef Israelplein 36 J. de Jong met gezin, n. Ameland. Hollum. Oosterlaan C. J. A Waterreus, n. Nederlandsch-Indiè. s.s. J P. Coen Wed. E. M Duyvisvan Arkel, n. Wor- merveer. Eschdoornlaan 61 J. W. Cox met gezin. n. Wormerveer. Eschdoornlaan 61 C. H. van Avezaath—Teeuwen, n. Haarlem, Voor- fcitgangstraat 77. Nog slechts tot en met Donderdag 795 A En ale 2de: De Pantoffelheld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verplaatsing van het Woonwagenkamp. De gronden aan den Nieuwen Comman- deurslaan waar het woonwagenkamp ge vestigd is. zijn door de gemeente ten be hoeve van den aanleg van den nieuwen weg. aan de provincie verkocht. Van gemeentewege is nu in de onmiddel lijke nabijheid van de vuilnisbelt een ter rein in orde gemaakt tot voorloopige stand plaats voor woonwagens. Dit was echter heelemaal niet naar genoegen van enkele eigenaars van woonwagens. Zelfs na her haalde vriendelijke aanmaningen van de politie wenschten zij hun oude standplaats niet te verlaten. Men wist echter raad. Van den stalhouder P. v, d. G. werden en kele paarden gerequireerd en onder poli- tiegeleide werd een tweetal wagens naar de nieuwe standplaats gebracht. De bewo ners bleven mopperend eenzaam in het oude kamp achter. Ten slotte echter schik ten zij zich in het onvermijdelijke en trokken met hun paarden naar de nieuwe standplaats om hun wagens weer in be zit te nemen. KATWIJK AAN ZEE. Visscherij-examens. Bij de in de Visscherijschool alhier ge houden examens voor het dienstdiploma ..kaartpassen" zijn geslaagd de volgende schippers: H. Messemaker van de KJW 103, A. Dijkhuizen van de KW 55, J. van Duijn van de KW 107; en de stuurlieden: Willem v. d. Plas van de KW 153, T. v. d. Plas van de KW 122, allen van hier; en ïl. Klein van de IJM 48, uit Schevenlngen, Rijksgedelegeerde bij deze examens was kapt. E. P. Ross, lid van de examencom missie voor stuurlieden te Den Haag. Aanbesteding. Door den architcet den heer D. Verloop werd voor rekening van den heer J. Du- rleux op den Sluisweg aanbesteed een woon- en winkelhuis. Ingeschreven was door H. N. van Leeuwen voor f. 5100; A. Haasnoot f. 5020: G. de Best f. 4910; J. v. d. Plas f.4897; A. de Best f.4675; J. Hou- waard f.4600; G. Haasnoot f.4579; M. v. d Pias f.4525. P. van Duyvenbode f.4520: Vooijs en Verdoes f.4525; Gebrs. Verloop f.4496; L. de Best f 4480; T. Meijvogel t. 4334; M van Duijn f.4312; Jac. van Duijn f.4288 Het werk is aan den laageten inschrij ver gegund. Een tekort aan duinkaarten. Op het politiebureau was het de laatste dagen buitengewoon druk met het aanvra gen van duinkaarten. In twee dagen waren er 500 verkocht, met dit gevolg dat op 2den Pinksterdag de daar voorradige duinkaar ten waren uitverkocht en daardoor velen teleurgesteld moesten worden. ZOETERWOUDE. Door B. en W. zijn de werkzaamhede aan de tertiare wegen Nos. 11 en 12 gegun aan de N.V. Ned. Basaltmaatschappij t Zaandam voor f. 95400. Binnenkort zal de jaarlijksche collect plaats vinden ten behoeve van het Fonc voor Oud-Militairen (Fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den Gewapen den dienst in de Nederlanden). De ten behoeve van het Fonds voor Bijzondere Nooden gesneelde wedstrijd werd gewonnen door de Meerburg-vetera nen met 2—1. De opbrengst bedroeg ruim f.23. De ontslagaanvrage van den Burgemeester - Het heen gaan van het Raadslid dr. Jonker - Het tramspoor aan de Sandtiaan - Vragen over de loonen in werkverschaffing bij aanleg van het vliegveld. de georganiseerde patroons ter plaatse te doen uitvoeren. De voorzitter zeide, dat. B. en W. geen gunstig prae-advies op dit schrijven kun nen geven, omdat in onze gemeente slechts enkele patroons bij den bond zijn aange sloten. De heer Zandbergen betreurde dit laatste en wees in dit verband op zi. bestaande misstanden bij het verdeelen van het ge meentewerk. Hij gaf eenige voorbeelden. De voorzitter zeide, dat niemand eenig recht kan doen gelden, maar steeds dringt hij er bij den gemeente-opzichter op aan, dat het werk gelijkmatig verdeeld worde. Wetih. Kralt onderschreef zulks en weer legde de door den heer Zandbergen geop perde misstanden bij de werkverdeeling. aansluiting daarvan de mededeeling Deze laatste was daarna tevreden gesteld. Ten opzichte van het verkeer over de den burgemeester, dat hij. geluk Kanaalbrug aan den voorheuterweg werd gemeld, aan H.M. de Koningin eervol 0p verzoek van den A.N.W.B. een voor ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd rangsregeling vastgesteld en wel zóó. dat De Raad van Rijnsburg vergaderde, ge lijk gemeld. Afwezig de heer G. v. Delft. De loco-bur gemeester. weth. C. D. v. d. Vijver, opende met gebed. Een commissie werd benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer G. Leenheer. De heer v. d Gugten adviseerde tot toela ting. waarna de heer Leenheer de ver- eischte eeden aflegde en met zijn benoe ming werd gelukgewensoht. Ingekomen was een schrijven van den Pensioenraad, waarin werd mede gedeeld, dat de Burgemeester zijn be trekking van burgemeester en secreta ris niet langer kan waarnemen. In en wel tegen 1 Augustus a.s., en een verzoek aan den Raad om eervol ont slag als secretaris met ingang van den zelfden datum. Dit verzoek werd inge willigd. In verband met het feit, dat deze mededeelingen eerst heden zijn ingeko men, deelde de voorzitter mede, dat B. en VV. zich over een en ander nog niet hebben beraden. Hij betreurde ten zeerste, dat de gezondheidstoe stand van den burgemeester dezen ge noopt heeft tot ontslag-aanvrage. Hij wenschte hem nog vele gelukkige jaren van rust toe. Voorts was ingekomen een schrijven van dr. H. G. Jonker, waarin deze mededeelt, dat hij wegens vertrek uit de gemeente, ontslag heeft genomen als raadslid. Hij dankte de leden voor de prettige samen werking en wenschte hen zoowel in het gemeentelijk als in hun persoonlijk leven, alles goeds toe. De voorzitter wees er op, dat dr. Jonker sinds 5 November 1909 lid van den Raad is geweest en dat het steeds een groot ge noegen was met hem te mogen samenwer ken. Spr. stelde den Raad voor een schrij ven aan dr. Jonker te richten, waarin de gevoelens van groote dankbaarheid werden uitgesproken. Aldus besloten. Goedkeuring van Ged Staten tot hef fing van 75 opcenten op de gemeentefonds- belasting. Een schrijven van den Aanne mers- en Patroonsbond te Katwijk, waarin het verkeer uit de richtingen Noordwijk en Voorhout den voorrang heeft. De verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de veldwachters moet om de 5 jaar opnieuw worden vastgesteld. Thans stelden B. en W. voor, nu eerlang een tweede veldwachter aangesteld zal worden, een van hen (de heer Van Veen) te belasten met de admi nistratie en daarvoor f. 100 per jaar toe te kennen. Na een opmerking van den heer Van Egmond werd het voorstel goedge keurd. Voor den B-steun aan werkloozen en aan B boeren en tuinders werd op voorstel van B. en W. f 483,63 uitgetrokken, waar van f. 167 voor rekening van de gemeente komt. Het voorstel van B. en W. tot het onbe woonbaar verklaren van de perceelen Vliet N.Z. 56 en Heeren weg 6 werd goedgekeurd, nadat de voorzitter de rapporten der in specteur van de Volksgezondheid had voor gelezen. De heer Kijff verzoekt aanteekening dat hij tegen het voorstel is. In de voorschotten aan de woningbouw- vereeniging Spinoza" voor het 2de bouw plan werd op voorstel van B. en W. wijzi ging gebracht, in zooverre, dat het bouw- voorschot werd verlaagd en het grondvoor- schot verhoogd. De eindbedragen blijven ongewijzigd. Het bestuur van genoemde vereeniging vroeg voorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening van eenige perceelen grond. Met de N.Z.H.T.M. is overeenstemming be reikt. Met twee andere eigenaren niet. B. en W. hebben geen bezwaar de bouwveree- niging tegemoet te komen en dienen een verzocht wordt alle gemeentewerken door desbetreffend voorstel in. Goedgekeurd. Ook werden eenige wijzigingen in de k. grootingen 1938 en 1939 goedgekeurd n» dat de voorzitter de voornaamste postT uitvoerig had toegelicht, o.a. restitutie pensioensbijdragen, Luchtbescherming 0n derhoud gemeente-woningen, onderhoud Raadhuis e.a Op voorstel van B. en W. werd besloten f. 65.000 te bestemmen voor vaste belegen? Van iedere belegging zal goedkeuring aan den Raad worden gevraagd. Na geheime zitting werd besloten f. 8500 voor 5 jaar onder eerste hypothecair verband te ver strekken aan den heer P. Ravensbergen Pz. tegen 4% en halfj aarlij ksche van f. 150. De heer Van Egmond verzocht ver- betering van het tramspoor aan de Sandtiaan. De voorzitter achtte even- eens verbetering dringend noodzake- lijk en zette uiteen, dat B. en W. steeds diligent zijn geweest. Is de N.Z.H.T.M. niet bereid tot verbetering, dan zulien stappen worden gedaan bij Ged. Staten en het Dep. van Waterstaat. De heer Zandbergen vroeg naar de aan neming van arbeiders in dienst der ge meente. Regelt de gemeente-opzichter dit zelfstandig? De voorzitter zeide, dat dit moet geschieden door den gem.-opzichter in overleg met weth. Kralt en den corres pondent de Arbeidsbemiddeling. De heer Zandbergen gaf voorbeelden waaruit bleek, dat dit overleg niet heeft plaats gehad. Weth. Kralt gaf dat toe. waarna de voorzitter verzekerde, dat hij een nader onderzoek zal instellen. Voorts stelde de heer Zandbergen vragen over de werkzaamheden aan het vliegveld. Waarom in werkverschaffing? Waarom lager uurloon voor Rijnsburgsche arbeiders in vergelijking met die uit Leiden en Kat wijk? Spr. was over dat verschil slecht te spre-1 ken en wees op vele misstanden, die z.i. in I de loonregeling bestaan. Hij verzocht B, en W. kraohtig aan te dringen op verbete-1 ring. Uit de breedvoerige discussies bleek, dat I de voorzitter en weth. Kralt reeds vele po-1 gingen tot verbetering van de loonen heb ben aangewend; zij zijn het in vele op zichten met den heer Zandbergen eens. Aanleg van het vliegveld in werkverschaf fing wenschte de voorzitter niet te beoor deel en, omdat hij de motieven van de Re geering niet kent. Wel zal hij trachten mis standen zooveel mogelijk te verbeteren en verzocht den tewerkgestelden arbeiders B. en W. op de hoogte te houden. Door on derling overleg kan veel bereikt worden. Met de plaatselijke standaardloonen moet ook rekening gehouden worden. Ten op zichte van het zgn. „ddepspitten" is ncgl overleg met het Dep. van Sociale Zaken I gaande. Ook zal de voorzitter onderzoeken! of aan niet-geschoolde arbeiders een toe-1 slag kan worden verleend. Nadat deze zaak van alle zijden was be licht, volgde sluiting. fin» m i r"s.■ask."=iM DERSEN <fS Geen der prinsesjes verlangde er zoo naar om 16 jaar te zijn als de jongste, die het langst moest wachten. Meermalen stond zg 's nachts voor het open raam en keek omhoog in het donkerblauwe water, waarin de viaschen zich door middel van hun vinnen en staarten voortbewogen. De maan en de sterren zag zij eveneens, alhoewel hun schijnsel bleeker leek dan het in werkelijkheid was. Daarentegen toonden zij grooter, dan zg waren. Wanneer er nu een zwarte wolk voor hen heen gleed, dan wist zij, dat er misschien een walvis^h voorbij zwom of dat een schip voorbij voer. De men- schen op 't schip wisten niet, dat er ver beneden hen een mooi zee meerminnetje stond, dat de handen naar 't schip uitstrekte. Tenslotte kwam de dag, waarop de oudste prinses 15 jaar was Tu.n zij terugx..Lm had zij verschrikkelijk veel te vertellen Maar 't allerfijnste was voor haar het liggen op een zandbank in den m .schijn gc eest, terwijl de golven steeds maar weer om haar heen spoelden. Zoo had zij rustig liggen kijken naar de kust met de groote stad, die in de verte zichtbaar was, omdat daar z°c' uie lichten brandden Zij had naïfr de muziek en het gedruisch ;an wagens en menschen en het luiden van de klokken liggen luisie^0. Juist, omdat zij déi&r niet komen mocht, had zg er zoo naar langd de stad van vlak bg te kunnen zien. 4-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12