STADSNIEUWS Itle jaargang DONDERDAG 25 MEI 1959 No. 24283 Afschuwelijk drama te Haarlem Vier dooden bij auto-ongeluk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaa Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. De Volkshoogeschool De verzakkingen bij den Leidschen Stadhuisbouw J Man vermoordt zijn vrouw en tweejarig kind Een nieuwe Andersen Dit nummer bestaat uit VIER Waden EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. J>er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week f.0J8 Franco per post - f. 2.35 per 3 maanden 1- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rrmdJ de. h. van der wielen spreekt voor de studenten. Op uitnoodigins van alle alhier geves- -de studentencorpora heeft gisteravond in t Groot-Auditorium van het Academie- e6ouw dr. H. van der Wielen, directeur au de Volkshoogeschool te Ba'kkeveen lp) een geestdriftige voordTacht gehou- n over „De Volkshoogeschool". Spreker werd ingeleid door den praeses- egii van het Leidsch Studentencorps, (en heer Beelaerts van Blokland, die uit- ïzette, dat er naar aanleiding van het nifest. door alle studentenorganisaties in 'ederland aan H.M. de Koningin gestuurd, pefte is ontstaan om kennis te maken et andere groepen der bevolking en o.a. t de volkshoogeschool. Dr H. van der Wielen betoogde vervol- -ns, dat achter dit volkshoogeschoolwerk 'ncipes liggen, welke juist nu van belang n voor de verdere ontwikkeling van onze •tschappij. Uitvoerg.gaf spr weer, hoe .rhillende afgestudeerden onder invloed o uekomen van de boeiende college-voor - t van den wereldberoemder!, Amster- -hen. socioloog prof. Rudolf Stein- tz. die in de jaren 1920—1923 reeds het ld van den huldigen crisistoestand vast- elde. Inderdaad is eenige jaren later een f] van de leiding aan de Buropeesche menleving ontvallen ten bate van de menleving buiten Europa, waar vooral span door zijn industrialisatie en ont- dciing de West-Europeesche landen is aan oeconcurreeren. De terugslag voor cse landen, ook voor ons land. openbaarde tb in den groei van de werkloosheidde -rming in de rijke landen van West en de uitschakeling van een deel het transport- en handelsapparaat, zullen wij ons kunnen handhaven en kunnen wij ons eigen geluid doen hoo- q? vroeg spr zich af. Uit deze vraag is zedachte van de Volkshoogeschool naar ren gekomen, welke beoogt: le saam- •righeidsbesef in onze bevolking aan te eeken en 2e in die saamhoorigheld ons ertandsche cultuurgoed eigen doen wor- u aan tal van groepen, die thans buiten aanraking van dit goed staan. Waarom S dit laatste noodzakelijk? Omdat onze lankelijkheid. onze defensie, ermee t of valt, betoogde spr. Komende tot ie plaats van de studenten in de volks- kgeschool. gaf dr. van der wielen dui- deiijk aan. dat er voor hen een noodzake- ;ie en grootsche taak is weggelegd. In aze Nederlandsche maatschappij is het Sbqs zoo. dat vele studenten het volks zeen niet meer kennen en toch komen ze «is afgestudeerden binnen die maatschap- Si te staan. Voor ons. Nederlanders, is het wikshoogeschoolwerk de laatste vreedzame ree binnen onze Nederlandsche ruimte om te komen tot de ontwikkeling van een teen Nederlandsche cultuur- en geestes- 'veld. welke glanzend moge zijn voor de Pikeren rondom ons. Tot slot deed spreker een dringend be- "ep op de studenten, omdat er een enorm Hort is aan leidinggevende krachten. Oter de geheele lijn moet de studenten- Weid beseffen, welke taak zit te vervullen "telt. Wanneer wij den oproep van H.M Koningin goed verstaan hebben, dan is iwd naar samenhooriehe'd. naar het «red zijn onder alle omstandigheden, ook iwral tot de studentenwereld gericht. AFSCHEID VAN DEN HEER P. L. HESSING. to een buitengewone vergadering in Huize Feenstra aan het Rapenburg heeft J neer p. l. Hessing als voorzitter van de .«ed. Vereeniging van Spoor- en Tramweg- Jponeel afd. Leiden afscheid genomen, gunens het bestuur heeft de heer A. Hol- het woord gevoerd en tal van herin- jwingen opgehaald uit den tijd, waarin de ?er Hessing leiding aan de afdeeling heeft y$ven. Op wijze is de heer Hessing de Ned Vereeniging in de arbeiders- ^'eging gekomen en lid van den Leid den Gemeenteraad geworden. Veel ver- de afdeeling in den heer Hessing. hij was ook districtsbestuurder, ver- I sp??'f1=sraajdslid en woordvoerder bij de i j;Je'dsgerechten der Ned. Spoorwegen Na- ^ns de afdeeling bood spr. don heer Hes- oiï? i?el; derde deel van Vliegen's „Die kracht ontwaken deed" en aan mevr. die eveneens op uitnoodiging van cal» uur ^er vergadering was een bou te» anjers aan- Onder applaus der ^adering werd vervolgens 'de heer A. (gep. machinist der N.S.> tot -e3<:ozen- waarna de heer Hes- tÜL m n voorzittershamer met een van gelukwensoh overhandigde. De *er Sasburg dankte voor het in hem rre- vertrouwen en wenmhte den heer die Vrijdag onze stad verlaat, vee1 fis,*n 4jn nieuwe functie toe. Geroerd 1 de heer Hessing. mede namens zijn afeïï?- ,^an^ gebracht voor de hartelijke "^voorden. ^vaarna allen met een persoonlijk afscheid namen. Aannemer voor de schade aansprakelijk gesteld. UITSPRAAK VAN DE HAAGSCHE RECHTBANK. Toen, nadat het oude stad huis te dezer stede afgebrand was, men met den bouw van het nieuwe aanving, is, gelijk bekend, door het diepgaande grondwerk verzakking ont staan in enkele belendende perceelen, te weten van de firma's Feld aan de Visch- markt en Zandvoort in de Maarsmanssteeg, welke daar door volkomen waardeloos voor bewoning werden. De eigenaars spraken zoo wel de gemeente Leiden als de aannemers-maatschappij, die den bouw verricht heeft, de firma Hillen en Roosen uit A'dam, voor de veroorzaakte schade in rechten aan. De Haagsche Rechtbank deed heden uitspraak in deze zaak en veroordeelde de aan nemersmaatschappij tot beta ling van de schade, doch ont zegde den eisch tegen de ge meente Leiden. Voor het bepalen der schade gelastte de Rechtbank het opmaken van een staat van vereffening volgens bepa lingen der wet: De kosten van dit proces zullen gedra gen moeten worden door de aannemers. Inzake de vordering tegen de gemeente Leiden werden de eisch ers veroordeeld tot betaling der proceskosten ten bedrage van f. 269.17. VRIJWILLIGERS CORPS EN DE NED. HERV. GEMEENTE. Hij doet daarna een poging tot zelfmoord. Terwijl het drama in de Hertzog straat te Haarlem, waarbij een 25- jarige verzekeringsagent om het leven is gekomen, nog versch in het geheu gen ligt, heeft zich thans opnieuw in Haarlem-Noord een afschuwelijk drama afgespeeld. In den afgeloopen nacht heeft nJ. de 33-jarige electricien, C. G„ in zijn woning aan de Kaninefaten- straat eerst zijn 26-jarige vrouw en daarna zijn tweejarig dochtertje met een beitel vermoord. Vervolgens poogde hij zichzelf van het leven te berooven, hetgeen echter mislukte. Omstreeks half een werden omwo nenden gewekt door hulpgeroep in de stille straat. Het bleek, dat de kostgan ger van G., de 36-jarige H., in nacht gewaad naar bulten was gesneld om hulp te halen, daar G., na een woor denwisseling, zijn vrouw met een bei tel te lijf was gegaan. H„ die in een kamer naast die van het echtpaar slaapt, was door het tumult wakker geworden en had de vrouw te hulp willen snellen. Toen G. zich echter ook tegen hem keerde, was K. naar buiten gehold. In zijn haast had hij echter de voordeur in het slot geslagen. Door zijn geschreeuw ontwaakten de buren en één hunner, de heer W„ trachtte zich toegang tot de woning te verschaffen. Hij moest daartoe een ruit inslaan, waarbU hU zich ernstig aan de rech terarm verwondde. In het portaal on der aan de trap vond hU de vrouw van G., badende in haar bloed. G., die door het dolle heen was, stak en sloeg haar met een beitel. Door de kwetsuren aan zijn arm was de heer W. echter niet in staat G. te overmeesteren, en omdat G. ook hem te lijf wilde gaan, moest hU wel retireeren. Inmiddels was de politie gewaar schuwd en toen deze arriveerde, ging men opnieuw de woning binnen. Het bleek, dat de vrouw van G. ten gevolge van de steken en de slagen met den beitel en het groote bloedverlies reeds was overleden, zoodat geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Op de slaapkamer deed men nog een gruwe- lUke ontdekking. Met den beitel, waar mede hU zyn vrouw van het leven had beroofd, had G. ook zyn tweejarig dochtertje geslagen en gestompt, waar door de kleine vrijwel direct gedood moet zyn. Vervolgens had hij zichzelf met den beitel ln het onderlichaam ge stoken en was, met het lykje van zijn kind in de armen geklemd, op bed gaan liggen. Nadat zyn wonden door een dokter waren verbonden, werd G. naar het St. Elisabeth gasthuis overgebracht. Men vreesde aanvankehjk voor zijn. leven en daarom werd hem terstond een verhoor afgenomen Hieruit bleek, dat G. Zaterdag jj. uit het ziekenhuis was ontslagen, waar hy een blinde darmoperatie had ondergaan. Hoewel de geneesheeren hadden verklaard, dat hU geheel genezen waf, meende G. echter, ongeneeslijk ziek te zyn. Dit idee-fixe beheerschte voortdurend zijn gedachten, en gisteren besloot hij zyn vrouw en kind van het leven te beroo ven, om daarna zelfmoord te plegen. Reeds gistermiddag had hij den beitel van den zolder gehaald, welke hij als werktuig by zyn afschuwelijk plan wilde gebruiken. G„ die reeds geruimen tijd werkloos is, staat in de straat waar hy thans vier jaar woont, als stug en onvriende lijk bekend. Hy bemoeide zich nooit met iemand. Geslaagde jaarfeestviering. Het Vrijw. Corps in de Ned. Herv. Ge meente, dat lederen Zondag zyn diensten in alle Ned. Herv. Kerkgebouwen geheel belangeloos aanbiedt, hield gisteravond in het gebouw „Prediker" zijn achttiende jaarfeestviering. Onder de vele aanwezigen merkten wij o. m. op ds. M. Ottevanger, voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, een deputatie van de Gemeente-commissie, het College van Notabelen en enkele kos ters, waarmede het Corps uiteraard nauw samenwerkt. Nadat drie coupletten '/an het corpslied waren gezongen, ging de voorzitter, de heer F v. d. Mark voor in dankgebed. Naar aanleiding van Jac. 5: 711 be paalde spr. ziin gehoor een oogenblik bij de lankmoedigheid van Christus. Verder wees spr. er op, dat een vrijwIUger in lief de en lankmoedigheid zyn taak wenscht op te vatten. Hierna heette hij allen welkom. De secretaris, de heer S. Kokkedee bracht daarna een zeer uitvoerig jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat het Corps in het afgeloopen verslagjaar rustig zijn weg mocht gaan. Het ledental bleef dit jaar stabiel (131). Aan het eind van zyn overzicht herdacht de heer Kokkedee het overlijden van den heer Kooien, koster der Oosterkerk en den heer Boom. organist der Marekerk. Met beiden heeft het Vrijw. corps aangenaam mogen samen werken. Bij monde van den penningmeester, den heer M. L. C. de Geus werd het. financieel verslag uitgebracht, dat een batig saldo meldde van f 169.—. De kas-commissie hechtte aan dit verslag haar goedkeuring. Namens de Gemeente-Commissie voerde de heer Jac. Wilbrink het woord. In een sympathieke toespraak heeft spr. getuigd van zijn hartelijke belangstelling voor het Vrijw. Corps. Ook de Gemeente-Commissie heeft groote waardeering voor den arbeid van het corps, dat een werk is, dat uit roeping geschiedt Spr. is er van overtuigd, dat als het Vrijw. Corps er niet was. het tekort, waarmede de Gemeente-Commissie momenteel te maken heeft, niet te over bruggen was geweest. Gy kunt er, aldus spr.. U verzekerd van weten, dat Uw werk niet alleen door de Gemeente-Commissie, maar door heel de gemeente ten volle ge waardeerd wordt. Laat dit voor U allen een ■KH| NMB r, 5 Wij vestigen er de aandacht op, dat heden een nieuw J sprookje van Andersen aan- f vangt, getiteld: 1 „De Kleine Zeemeermin." spoorslag zyn om op den ingeslagen weg voort te gaan tot bloei der Ned. Herv. Kerk. Ds. M. Ottevanger, die namens den ker keraad Ier Ned. Herv. Gemeente het woord voerde, gewaagde eveneens van de groote waardeering, welke dit college voor het werk van het Vrijw. Corps heeft. Verder wees spr. erop, dat het een groot onder scheid maaikt of wij iets gedwongen of ge heel vrijwilig doen. In Leiden, aldus spr., houden wy gelukkig van het laatste. Daar om gelooft spr.. dat zeer zeker de vrijwil lige actie, die straks ondernomen wordt tot behoud van de negende predikantsplaats zal slagen. Spr. besloot zyn toespraak met den wensch uit te spreken, dat de leden van het corps in hun arbeid rijkelijk gezegend mogen worden. Het gaat in waarheid om onze oude, Vaderlandsche Kerk. waarvoor ook onze voorvaderen goed en bloed heb ben overgehad. Nadat de voorzitter beide sprekers had bedankt voor hun hartelyke toespraak werd gepauzeerd. Na de pauze, die gevuld werd met muziek van „Symphonia", werd een film van de Stedelijke Lichtfabrieken vertoond. DE BLAUWE WEEK. Als slot van de propaganda-actie voor de geheelonthouding zal hedenavond de laatste straatdemonstratie worden gehou den. Er zal wederom afgemarcheerd wor den van de Kaasmarkt, waarna via H. Kerkgracht, Burchtsteeg, Breestraat, Pa pengracht, Houtstraat, Rapenburg. Kai- serstraat. Witte Singel, Heerenstraat, de Drie Octoberstraat zal worden bereikt. Hier zal het woord gevoerd worden door ds Venema uit Loosduinen. Vervolgens gaat de optocht, waaraan alle geheel-ont houders organisaties hier ter stede deel nemen via Koninginnelaan, Lammen- schansweg, Korevaarstraat, Levendaal, Zylsingel. Oosterstraat naar Waardkerk- plein, alwaar het woord zal worden ge voerd door den heer D. A. van Eek, den nestor der Leidsche Arbeidersbeweging. Daarna gaat men via Heerengracht, Nieuwe Ryn, Hooigracht naar de Kaas markt terug, alwaar de stoet ontbonden zal worden Evenals bij de twee vorige straatdemonstraties, zal „de Post" haar muzikale medewerking verleenen. Wagen reed bij Horst tegen een boom. Gisteravond is op den Tienrayschen weg te Horst (L.) een zeer ernstig auto-ongeluk voorgevallen, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Een groote zevenpersoonswagen, ge heel bezet met bruiloftsgasten, die in Meerlo naar de kermis waren geweest, reed op den terugtocht naar Horst om halftien, ter hoogte van de boerderij „Helpenij" waar de weg een flauwe bocht maakt, met volle vaart tegen een boom. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Vier van hen waren op slag dood. Het zijn de landbouwers C. Coenen, C. in 't Zand en L. in 't Zand allen uit Grubbenvorst en J. Vullins uit Helden. De landbouwers J. Simons en H. Ti tulair, eveneens uit Grubbenvorst wer den evenals de chauffeur L. Joosten uit Horst levensgevaarlijk gewond. Alle slachtoffers werden naar het St. Anthoniusgesticht te Horst overge bracht. Voor het ondergaan van een operatie is de chauffeur Joosten die een ernstige hoofdwonde had daar na naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd. De zevenpersoonsauto was door Joos ten gehuurd. Te Grubbenvorst had men bruiloft gevierd en hier was het plan gerezen om de kermis te Meerlo te bezoeken. Op den terugweg, honderd meter van de plaats waar verleden jaar de burgemeester van Meerlo om het leven kwam, geschiedde 't ongeluk THEOSOFISCHE VEREENIGING. Bijeenkomst van het Centrum Leiden. Gisteravond hield de heer K. de Jong van Amsterdam voor bovengenoemd cen trum in het Federatiehuis een lezing over „De Eenheid der godsdiensten." In zijn inleiding wees spreker er op. dat hoewel in alle tijden een bestudeering van de eenheid der godsdiensten op zijn plaats is, daarvoor in deze tijden zeer zeker alle aanleiding bestaat. De belijders van de verschillende godsdiensten hebben elkaar niet begrepen en daaruit is veel strijd en smart voortgevloeid. Thans is het dubbel van groote waarde tot de erkenning te mo gen komen, dat alle godsdiensten een en dezelfde bedcelinv hetzelfde streven heb ben. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan België (3de en lste Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). Felle brand in het Maasstation te Rotter dam (Gemengd, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Vaste markt - Bijna al- gemeene koersverbetering - Amerikanen hooger - Beleggingsmarkt verdeeld. BUITENLAND. Engelsch-Russisch accoord heet thans ver zekerd (Buitenland, lste Blad). De moeilijkheden rond Danzig (Buiten land, lste Blad). Koning George spreekt in Canada voor de radio (Buitenland, 1ste Bladi. Bij de ramp der Amerikaansche duikboot zijn 27 dooden (3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor Twente, Achterhoek en Lim burg: koeler overdag. Meest zwaar bewolkt. Later eenige lichte regen. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen. Voor het overige gedeelte van ons land: iets koeler overdag. Gedeelte lijk bewolkt. Droog weer. Meest matige Noordelijke tot Noordooste lijke wind. Elk menschenras heeft zeven onderras sen en bij het ontstaan van een nieuw on derras verschijnt een nieuwe leeraar om het nieuwe tijdperk in te leiden. Spreker behandelt daarna de meest be kende godsdiensten, zooals Hindoeïsme, Boeddhisme, de Egyptische, de Perzische, de Grieksche, de Joodsche, de Islamietische en de Christelijke Godsdienst. Alle gods diensten hebben een stroom uit dezelfde bron. Daarom kan geen godsdienst er aan spraak op maken de waarheid te hebben, want elke godsdienst geeft datgene, wat op dat oogenblik voor de mensohheid noodig is. omdat de mensohheid groeit en de waarheid telkens in anderen vorm tot haar moet worden gebracht. De godsdiensten zijn vormen, die dienen om de waarheid te zoeken en te vinden De leeraren geven hun leer slechts mondeling. Na de verdwij ning der leeraren worden de vormen vast gelegd. Godsdienst heeft ten doel het op gaan van het individueel bewustzijn in het kosmisch bewustzijn, verband te brengen tusschen mensen en God. het opgaan tot God en den Vader. Vervolgens behandelt spreker de stich ters der verschillende godsdiensten, de exo terische leer voor de breedere schare, de wijsbegeerte, de gnosis der geleerden, en de mystiek, de esoterische, de verborgen gees telijke leering. zooals deze in alle gods diensten voorkomen. Iedere leeraar, brenger van een nieuwen godsdienst wordt geboren in een grot, een spelonk of iets dergelijks en brengt op la- teren leeftijd geruimen tijd in de woestijn door alvorens als leeraar op te treden. Alle leeraren spreken tot hun volgelin gen door middel van gelijkenissen, waar van spreker talrijke citaten uit de geschrif ten der verschillende godsdiensten voor leest, gevoled door aanhalingen uit dewijs- geerige boeken. Godsdienst is niet gegeven om de cere monieën en plichten te vervullen, maar om de leeringen in praktijk te brengen en den wil des Vaders te doen. In elke tempel zijn menschen die God zoeken. Zoo is er een harmonie in het oneindige, één dienst van God. Met het gedicht „God zoeken" van Krish- namurti besloot spreker zijn voordracht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1