Waar de Vrouw belang in stelt de Graat- SHAWLS Dames Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Mei 1939 Vierde Blad No. 24283 Pinkstervreugd en Pinkstervuur NAAR TURKSMA VOOR RADOX voor Wol- en Handwerkartikelen geheele modevak /0\ MIDZD Alleen door contact met het Eeuwige kan het tijdelijke worden gedragen en verwerkt Onze lange kinderen Wie breit er mee? VETPUISTJES Kleine wenken voor de huisvrouw Origineele huwelijken I Edison had het altijd zoo druk met zijn Ltuurkundlge experimenten, dat hij het L»en glad vergat. Eens op een dag ont- L nij bezoek van een vriend, dien hij Mt lijn uitgebreide laboratoria rondleidde ha? vriend keek hem eens van terzijde aan JaKi met het oog op het verwaarloosde (jKrlijk van den geleerde: „Het wordt tijd. Ij jij een vrouw zoekt". Edison gal geen antwoord. Maar bij de e.ilere wandeling door de zalen bleef hij j de werktafel van een kna.p, bescheiden luiend meisje staan en vroeg kortweg Mejuffrouw, wilt U mijn vrouw worden leker. heel graag, mijnheer", antwoordde kt meisje, dat meende, dat het een grap hs. Maar Edison hield voet bij stuk en eds drie dagen later werd het huwelijk Bloten. Tot hun wederzijsohe geluk. |n „Amerikaanscher" was de manier, ircp de heer Edwards uit Chicago aan Lr. vrouw kwam. fvan den prins geen kwaad wetend, liep j op een mooien dag een kerk binnen om kir het huwelijk van een vriend bij te fcnen Doch deze vriend was blijkbaar op [ti laatste nippertje van gedachten ver sierd en liet zijn bruid vlak voor het al- in den steek. Hie resolute schoone liet zich echter niet i het. minst van haar stuk brengen. Ze ook niet in onmacht, doch nam Jizrd's hand en zei: „U hebt altijd zoo fer uw vriend opgesneden en me bij her ring verzekerd, dat hij een echte gentle- tan was. Nu bent u ook verplicht, voor u in te staan en met me te trouwen". (Edwards was zóó verbluft over deze onver- Vhte wending, dat hij inderdaad onmid- k:.ijk met haar in het huwelijk trad. Amerika heeft echter niet het monopolie i de vreemdsoortige huwelijken. Onlangs prd te Berlijn de bruiloft gevierd van een kunstschilder met de rijke en beeld- ene weduwe van een groot-industrieel. (De schilder was van een studiereis door piiê teruggekeerd en zocht onder no. H 40 r. woning met atelier. En nu trof het wel [ie! eigenaardig, dat de jonge weduwe i geruimen tijd aan een armen bloed- (rwant van haar overleden man, die even- in; schilder was, geldzendingen deed toe- men ook onder no. H 40. [te eerstgenoemde sohilder ontving dus ie: talrijke andere brieven ook een (rietje in een fijn damesihandschrift van volgenden inhoud: „Geachte heer, om (beier en regelmatiger te kunnen bijstaan «k ik u. mij morgenmiddag tussohen en vijf uur in mijn woning Potsdam- kntraat te komen bezoeken". |De sohilder ging ter bestemder tijd op ontmoette de knappe weduwe en bin- i de drie weken was het paar op hun ïelijksreis naar Italië. kn schoenmaker te Weenen hing onlangs (bet raam van zijn winkel een bordje met sopschrift Huwelijk! Ik zoek een flink meisje of uveduwe tot vrcuw. met eenlg vermogen vredig huwelijksleven gewaarborgd, f.f een degelijken, in zijn vak bekwamen wil hebben, wende zich schriftelijk tmij". schoenmaker ging, nadat hij het bordje N opgehangen, voor een zijraam zitten, r— zoodat de trouwlustige dames zijn pilijk én vakbekwaamheid konden beoor- Teien. I fttuurlijk vond hij spoedig een vrouw. Weer is het bijna Pinksterfeest en er is geen feest blijder, vreugdevoller dan dit. Pinksterende lichte klank als van spran kelende sterretjes spreekt ervan Pinksteren, en we zien geurige, malsche velden vol lichtlila bloemen en kinderen met kransjes in de blonde haren. Pinksteren: een feest voor oud en jong, voor rijk en arm. Want immers iedereen kan Pinksteren vie ren! Voor Kerstmis zijn nog toebereidselen noodig van kaarsen en klokjes en bonte bal len; met Paschen komen dringende eischen om mandjes met eieren en dan toch zeker één echten feestmaaltijd de huisvrouw be stormen. Maar het vieren van het Pinksterfeest is immers zóo gemakkelijk! We zetten maar overal groote boeketten veldbloemen neer. die we nu in overvloed vinden in wei en bosch, we sieren er onze donkere buffetten mee, nog geurend van was na de schoonmaak, we strooien ze bij losse toefjes op onze feestelijk gedekte tafel. Wo nen we bulten? Zie, de paarse seringen, de sneeuwballen, de teedere bloesems van het bruidskleedje wuiven voor onze ramen. Wonen we in de stad? Dan hebben, onder den helderen zomerhemel zelfs de belletjes van de trams een blijderen klank. Ze lokken ons naar buiten, waar de bosschen ontwaakt zijn en ruischen boven onze hoofden. We zetten wijd onze harten open en de geur van ontwakend leven, van groei en bloei en overvloed stroomt als een verkwikkende bal sem over ons heen. Ja, voor een vroolijk én een dankbaar hart is er ieder jaar weer Pinkstervreugde genoeg Maar er zijn zooveel anderen! Er zijn zoo vele duizenden met bittere, loodzware har ten. met radelooze, afgepijnigde hersens, met afgetobde lichamen. In onzen tijd? Ja ook, natuurlijk, misschien in onzen tijd nog wel meer dan ooit tevoren Maar het leed is van alle tijden. Het verdriet om wat onherroepe lijk verloren werd. het verdriet om harte- wenschen, die niet in vervulling gingen, het verdriet om eigen machteloosheid en schuld. Ellende, die opschreeuwt uit duisternissen tot een onbekenden God én erger nog ellende, die stil is omdat de kracht om het uit te schreeuwen ontbreekt. Is het Pinksterfeest met zijn blijden jubel, met zijn lieflijken bloei geen aanfluiting voor zulke harten? Mogen we nu, als we zien. hoe steeds zwaarder wolken zich samenpakken boven onze aarde vol gruwel en onrecht, nog van Pinksteren spreken? Ja, want er is niet enkel het Pinksterfeest met zijn klank als van sprankelende ster retjes. Er is ook het Pinksterwonder, en dat is veel belangrijker dan alle aardsche bloei, hoe ontroerend liefelijk die ook wezen mag. Er wordt ons verteld in onzen ouden Bijbel, hoe de apostelen op het Pinksterfeest een drachtelijk bijeen waren. En hoe er uit den hemel een geluid kwam als van een gewel digen wind en het geheele huis, waar zij zaten vervulde. En hoe door hen werden ge zien verdeelde tongen, als van vuur, en het zat op een iegelijk van hen. En hoe zij allen werden vervuld met den Heiligen Geest en begonnen te spreken in andere talen zoodat vreemde menschen uit alle landstreken de blijde boodschap, die zij brachten konden verstaan. Als we ons verdiepen in dat Pinksterfeest, dan staan niet het feestelijke zomerkleed van bloem en struiken, het schallende vo gelgerucht en de geur der bloesems in het middelpunt van het gebeuren, maar dat andere: het rechtstreeksch contact met de Eeuwigheid, met God. En dat contact is niet alleen, zélfs niet in de eerste plaats, weggelegd voor de blijden en gelukkigen onder ons. Het is voor de ar men en eenzamen, voor de verslagenen en treurenden, de gebrokenen van hart. Daarom kunnen we allen het echte Pink sterwonder beleven Het wonder waarover we misschien met niemand spreken kunnen, omdat we het zoo heelemaal alleen voor ons zelf hebben beleefd. Het wonder, dat we wel licht niet eens een naam willen geven, om dat alle namen zoo ver beneden de geeste lijke werkelijkheid blijven. Maar toch: het wonder, dat voortaan, juist in de moeilijkste oogenblikken ons hart ver sterken zal, zóó, dat we ook aan anderen iets van dezen troost kunnen meedeelen. In hun „eigen taal". Is dat geen buitengewone gave. tot ande ren te kunnen spreken in hun eigen taal? Dat „spreken" behoeft niet altijd praten te zijn en heelemaal niet „betoogen". Met de vroolijken meegenieten in hun blij den levensgang, met de treurenden meeleven zonder geweeklaag, maar met een geduldig begrijpend hart. naar de eenvoudigen luiste ren op heel „gewone" manier, zoodat ze zich heelemaal op hun gemak voelen, tot de „in gewikkelde" menschenkinderen spreken met begrip voor hun zeer speciale moeilijkheden, zonder er zelf in verward te raken. Wie van ons zou daar niet naar verlangen? Onze wereld is verwarder, duisterder, be nauwder misschien dan ooit tevoren. Waar om zou ik u lange verhalen ophangen over al het kwaad, dat onder ons gepleegd wordt, over den Jammer der werkloosheid, de hu welijksellende. de gezinsontwrichting, de oorlogen en oorlogsgeruchten, de Het helpt niets; u weet het zelf wel. Het helpt ook niets, of we erover jammeren of preeken en bijna niets, of we piekeren over materieele verbetering. De nood van onzen tijd is een geestelijke nood. Zwaar weegt de droefheid over de aarde en wij allen lijden. Het verschil tus- schen menschen ligt alleen in de manier, waarop ze hun persoonlijk leed. dat altijd een deeltje van het wereldleed is, dragen. Ieder mensch. die voor zijn leed wegvlucht of het op anderen werpt, verzwaart den wereldlast. Ieder mensch. die dag aan dag de eigen moeilijkheden verwerkt en nog tijd en kracht overhoudt om zich te verdiepen in de lasten van anderen, helpt mee, dien te verlichten De wereld heeft nooit sterker dan nu behoefte gehad aan het echte Pinkster vuur, dat boven alle leed uitgaat. Aan har ten, die iets van het Pinksterwonder heb ben beleefd, aan oogen, die geleerd hebben naar boven te zien. als het hier beneden on dragelijk schijnt. Want alleen door contact met het Eeuwige kan 't tijdelijke in zijn ge- heelen omvang worden gedragen, verwerkt en omgebouwd tot kracht en vreugde. R. DE RUYTERv. d. FEER. Heeft U verstand van neuzen? Van de malce-up weet U natuurlijk alles af. Maar er bestaat nog een ander soort neuzen: Het „neuzen" bij de Groot! Als U dat regelmatig doet, dan zult ge héél wat char mante garneeringen en knoopen ontdekken. t>txA ftehfecfe ffahjdekoóe ïruz&e- uf>? DONKERSTEEG 1 - TELEF. 706. 508 (Ingez. Med.) Deze week een flatteuze baret. zn een lezeres ontvingen we het ver- 'üA11 Patroon te geven voor een ge- f8 wet. Hieraan voldoen we gaarne, alle modes ten spijt blijft de baret uandhaven. Altijd weer duikt zij op 8e' rij te flatteeren, zij het dan ins aangepast wat kleur en model jen. Voor dezen zomer dragen we ie» ni voorkeur in hemelsblauw. 01 zachtgeel en daar we bij het afge- !_J: modelletje nóg een kleur moeten garneering. zal deze bij de eerste Jj'K. wijn- of lakrood, diepblauw of I On» <'e 'wee overige zijn. fcJvveer 50 gram wol hebben we noodig Jt,"'en rindje leerbies; wellicht hebben het materialen nog restjes liggen te 15 5U ecn Prachtige gelegenheid deze tüeii <->m 'eder in de gelegenheid ■h Q- n dit modelletje te maken, hebben sera ?iet Behouden aan een bepaald aai, doch de handleiding voor alle wol ien ook zijde of breikatoen) ge- I 0» 8emaakt. taaMen, passend bij ons materiaal, zetten we 20 st. op en breien deze in heen- en weergaande toeren gewoon recht. Heb ben we hierin een stukje, dan trekken we de naald eruit en meten hoe breed de 20 st. geworden zijn. hetgeen we noteeren. „De eerste steen" is nu reeds gelegd, want de basis voor ons werkje hebben we op deze manier gevonden. De baret wordt begonnen met het breien van een grooten cirkel, waaraan dan later de rand, die op het hoofd moet aansluiten, wordt gebreid. We meten nu even. hoe groot we den cirkel wenschen door den centimeter dwars over het hoofd te leggen. We hebben dan de middellijn en hiervan moeten we nu de helft van het aantal centimeters deelen door het aantal centimeters van ons lapje van 20 st. De uitkomst vermenigvuldigen we met 20 en zetten dit aantal st. op. Het breiwerk kan nu beginnen: het opgezette aantal steken moet nu rond gebreid wor den. waarvoor we steeds 17 st. noodig hebben, die daarbij „recht" gebreid worden, dus zonder motief. Onze 'baret op de foto heeft een motief van 3 recht 3 averecht, dat na elke 2de nld. naar de buitenzijde van den cirkel verspringt. De gerstekorrel is ook een erg aardig motief, terwijl het ook een mooi resultaat geeft om steeds gaatjes in dit gedeelte te breien. Na dit inleidikje dan het recept voor de 1ste naald: de naald uitbreien in het motief tot op 17 st. na. deze recht breien. De 2de naald: eerste 17 st. recht, de naald uit breien in het motief. De 3de naald als ie, echter laten we de laatste 5 st. op de naald staan en keeren het werk om voor de 4de naald, waarvan we de eerste 12 st. recht breien en de overige weer in het motief. De 5de naald als 1ste en nu 9 st. laten staan, werk omdraaien en 8 st. recht breien, de overige weer in het motief. De 7de naald als 1ste en 13 st. laten staan, omdraaien 4 st recht, verder uitbreien in in het motief. Bij de 9de naald laten we nu alle 17 st. staan, zoodat we in de 10de naald alleen de steken van het motief te breien hebben. Het breiwerk herhaalt zich op deze wijze steeds vanaf de eerste naald, zoolang, tot we een mooien platten cirkel hebben gekregen en afgehecht kan worden. De rand kan nu aangebreid worden en hiervoor halen we aan de goede zijde van het werk langs den geheelen buitenomtrek met een breinaald de lusjes op. welke we als steken recht gaan breien Bij de 12de naald gekomen wordt op iedere 9 st. één Een harmonische training van lichaam en geest is noodig Het lijdt .geen twijfej. dat het meneohen- géslacht in de laatsti tientallen jaren veel grooter is geworden. Onze grootouders waren tien tegen één kleiner dan wij. Acht tienjarige jongens, die 1.85 m. lang zijn, zijn volstrekt geen zeldzaamheid meer. 1 Maar onze kinderen groeien ook sneller! Dokters hebben aan ed hand van statistie ken vastgesteld, dat de kinderen sedert den wereldoorlog veel sneller gegroeid zijn. Meer dan de helft der dertienjarige kinde ren in de West-Europeesche landen berei ken een lengte, die voor den oorlog de 15- tot 16-jarigen hadden. Het verschil is ge middeld 13 c.m. Dit eigenaardige verschijnsel, dat zoowel bij meisjes als jongens wordt geconsta^, teerd, is ongetwijfeld een gevolg van de veel gezondere levenswijze (sport, buiten lucht, fruit- en vitaminenrijk voedseli. Evenals vroeger zijn er echter nu ook nog altijd kinderen, die uit hiun kracht groeien. Ze schieten plotselig „als een asperge" de lucht in. Dit verschijnsel is niet zonder ge vaar en met zulke kinderen moeten we zeer opassen. Er komt in deze jaren zooveel nieuws op hen aanstormen, er moet licha melijk en geestelijk zooveel worden opge bouwd. dat het licht kan gebeuren, dat ze .roofbouw" drijven met hun krachten. Jongens en meisjes tot 18 jaar hebben- veel slaap noodig. Vergeten we niet, dat het ofschoon misschien een hoofd- groo ter dan wij nog echte kinderen zijn en dat ze ock in dit opzicht niet als volwas senen mogen worden behandeld. Hier is maathouden vereischt Ook onze meisjes zijn er beter aan toe dan -voor den oorlog. Het hoofdpijnmeisje is wel bijna geheel uit onzen gezichtskring verdwenen en in geheel Europa nemen de vrouwenziekten op verbluffende wijze af. Doch juist in de ontwikkelingsjaren zijn alle sportexcessen buitengewoon gevaarlijk! Een harmonische training van lichaam en geest zij ons doel met onze snel opgroeiende meisjes ONZE RECLAME SHAWL Wm Uni Georgette, 120 x 30, in ettelijke kleuren Puur zijde, zowel lang als vierkant, in fraaie dessins: 86 - 1.10 - 1.25 - 1.45, enz. HAARL.STRAAT 157, tx>. Janvossensteeg. 540 (Ingez. Med.) Een theelepel Radox in ecn glas warm water doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apothekers en erkende drogisten f0.90 per pak en f 0 15 per klein pakje. 523 (Ingez. Med.) en bovendien voor het is er voor U géén BETER en VOOR- DEELIGER adres dan HaarLstraat - Hoek Donkersteeg 2-4-6 Opgericht 1875. Denkt U er aan Bij ONS ontvangt U de WAARDEVOLLE M I D Z A-B ONS!! 562 (Ingez. Med.) VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Macaronisoep Roereieren met kaas Aardappelsla Wentelteefjes met rabarbermoes 2. Rijstcroquetjes met kaas Prei met harde Aardappelen Botersaus Vruchten 3. Spinaziesoep Lakeieren in rijstrand met -kerrysaus Kropsla Chocoladevla 4. Posteleinsoep Omelet met asperges Gestoofde tomaten Aardappelen Ananasvla Roestvlekken laten zich meestal verwijderen door een dikke schijf citroen, tusschen twee schoone lapjes, op de vlek te leggen en er daarna met een zeer heete strijkbout overheen gaan. Tien tegen één dat het roest in de citroen trekt en uw linnengoed smetteloos wordt! Ivoren voorwerpen reinigt u gemakkelijk wanneer u ze in melk wascht en ze dan vochtig in de zon legt onder een glazen stolp. Van tijd tot tijd omdraaien opdat de zon er aan alle kanten op kan schijnen. Kinderen, die woelen helpt u gemakkelijk door om het ledikant een ijzerdraad of een koord te bevestigen, juist aan den rand van de matras Het wordt om de pooten heengeslagen en stevig vastgeknoopt en dan worden bovendeken en laken met waschknijpers hieraan beves tigd. Vooral stevig vastmaken, opdat het niet losschiet als het kind zich beweegt. steek weggeminderd door eenvoudig 2 st. samen te breien, hetzelfde herhaalt zich hij de 18e naald op de 8 st. en bij de 22ste naald op de 7 st., waarna we doorbreien tot we de vereischte breedte hebben gekre gen. Na het afkanten persen we het werk onder een vochtigen doek aan de verkeerde zijde op en naaien de baret dicht. Op de verbindingsnaad rijgen we het vroolijke glanzende leerbiesje. dat met een zwierig strikje dichtgeknoopt wordt. Met een draad rijgen we tenslotte de toeren in het midden bij elkaar en leggen hierop aan de ver keerde zijde een stevig knoopje. NORA HANNA. Zondag: Asperges met gekookte eieren en gewelde boter Blinde vinken Stoofsia Aardappelen Caramehria Maandag Aspergesoep Varkensschijf Postelein Aardappelen Griesmeelschotel met amandelen Dinsdag: Koud varkens- vleesch Aardappelpuree Gestoofde tomaten Trommelkoek met boter en suiker Woensdag: 'Macaroni met kaas in schelpen Runderlappen Spinazie Aardappelen ifruchten Donderdag: Biefstuk Worteltjes Aardappelen Rabarber met riist Vrijdag: Gekookte tongfilets Kappertjessaus Aardappelpuree Kropria Omelet Zaterdag: Roereieren met ham Aardappelsla Pannekoeken RECEPTEN. EENIGE KOUDE SCHOTELS VOOR DE KOFFIETAFEL. Gevulde tomaten. Kleine tomaten worden uitgehold en ge vuld met een menfesel van verschillende koude gekookte groente (stukjes wortel, bloemkool, doperwtjes), aangemengd met wat mayonnaise. Op het groentevulsel legt men een stukje zalm of tonijn uit blik en hierop het afgesneden kapje. De tomaten schikt men op een schotel, belegd met een paar mooie slabladen en geeft er in een glazen schaaltje mayonneisea bij. Garnalenbroodjes. Van dunne boterhammen steekt men met een glas of uitsteekvormpje rondjes. Deze worden geroosterd en met boter be smeerd. Op elk broodje legt men een bergje garnalen, die na het wasschen goed uitge lekt zijn en vermengd met wat olie. azijn, peper en zout of wat mayonnaise. Fijnge hakte peterselie strooit men er over heen en het schaaltje wordt gegarneerd met wat mooie slablaadjes. Zomersla. In het midden van een schotel legt men mooie gele slabladen, voorzichtig aange mengd met olie, azijn, peper en zout, of mayonnaise. Daarom heen legt men een rand in plakken gesneden tomaten, die ook voorzichtig aangemaakt zijn en daarom heen een rand plakken komkommer. Het geheel bestrooid men met fijngehakte peterselie. Hoofdkaas a la minute. Benoodigdheden: Op plm. 300 gr. vleesch- resten b v. soepvleesch, neemt men 3 dL. bouillon of 3 d.L. water met 1 bouillon blokje. 1 lepel azijn. 2 eieren, 25 gT. gela tine. zout, peper, noot, uitjes en augurken. Bereiding: Het vleesch fijn malen of hakken, het vocht warmen en de geweekte gelatine er in oplossen. Het vleesch en de gehakte uitjes en augurken er doorroeren. Op smaak afmaken met azijn, peper, zout en noot en overdoen in een omgespoelden vorm of kom. De vleeschpudding stijf laten worden, keeren en in dunne plakken snij den. Deze dakpansgewijs op elkaar leggen en gameeren met uitjes en augurken en hard gekookte, in de helft gesneden eieren. Schotel van koude visch met mayonnaise. Resten visch warm van de graat nemen, uitlaten lekken en voorzichtig vermengen met wat mayonnaise. De visch op een schotel leggen, bedekken met mayonnaise en garneeren met in plakken gesneden tomaten, augurkjes en wat slablaadjes. Italiaansche sla. Deze sla maakt men in den zomer van wortelen, boontjes, doperwten, asperges, knolselderijDe wortelen en de witte groente schoonmaken en in nette blokjes snijden. De boontjes afhalen en in vieren snijden. De erwten doppen. Alle groente gedurende 8 a 10 minuten in ruim water met 1 lepel zout per L. koken. Daarna afgieten, uitlaten lekken en laten bekoelen. •De groente aanmengen met olie. azijn, peper en zout en op een schotel leggen. Een rand slabladeren er om heen schikken, met hier en daar wat mayonnaise er op. Asperges met fijngemaakte eieren en mayonnaise. Een half blik stoofasperges laat men op het vergiet uitlekken of men neemt een flinke bos stoofasperges. De kleinste helft, met den kop wordt dun geschild en gaar- gekookt in wat water met zout uuri. De ondereinden bewaart men voor soep De koud geworden asperges overgiet men voorzichtig met een mengsel van olie. azijn, peper, zout en noot en legt ze netjes opge stapeld. midden op een schotel 2 eieren worden 10 minuten gekookt Het dooier wrijft men door een zeef. de witten hakt men fijn Om de asperges schikt men nu het eidooier en het wit in kleine vakjes en legt hier en daar een mooi blaadje sla. of garneert met een paar plakken tomaat.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13