Het Koninklijk bezoek aan België Het „Wilde-bussen"-spel is uit 80ste Jaargang WOENSDAG 24 MEI 1939 No. 24282 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hooge raad acht het R. A. P. verbindend Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.1 KWEEKSCHOOL voor voorbereidend onderwijs. Ouderavond met tentoonstelling. De opkomst van ouders en andere be langstellenden voor deze avond was zóó groot., dat de gymnastiekzaal te klein bleek, om aan allen een behoorlijke plaats te bieden. Ook eenige bestuursleden waren aanwezig, onder wie mejuffr. Voltman, oud-directrice. Te ruim acht uur heette de directrice, mejuffr. Glasz, de bezoekers hartelijk wei tom en zette de bedoeling van deze bijeen komst uiteen: het zou ditmaal niet In de eerste plaats een feestavond worden, maar een gelegenheid tot ernstige kennismaking met de werkmethode op de kweekschool en de resultaten hierVan in den cursus 1938 1939. Een koor onder leiding van mevrouw Hsaksma—Van Tuinen bracht op zeer ver dienstelijke wijze ten gehoore: ..Gebet" van Hauptmann en „Sound the trumpet" van Henny Purcell. De directrice nam daarop opnieuw het TOird, om een inleiding en toelichting tot de tentoonstelling te geven. Een tentoon stelling in den gebruikelijken zin van het woord was het eigenlijk niet; er was nJ. tiet opzettelijk werk voor gemaakt, het beoogde niets anders te zijn dan een over- ncht van het gewone werk in de lessen. Spr. releveerde dan enkele belangrijke fei ten uit de gesohledenis der Kweekschool en liet daarbij uitkomen, hoe in den tijd, toen van particuliere zijde zoowel als van overheidswege de belangstelling voor het „bewaarschoolonderwijs" ontwaakte, de heer Haanstra in Leiden niet alleen de denkbeelden van den grooten Froebel voor Nederland pasklaar maakte, maar op ge heel zelfstandige wijze de methode van dezen meester uitwerkte, aanvulde en ver beterde met belangrijke eigen vindingen. In onze dagen zijn psychologen van naam diep overtuigd van het groote belang van het onderwijs aan de kleuters van 3 tot 7 jaar, mits dit geleid wordt door goed op geleide leerkrachten. Is dit laatste niet het geval, dan wordt er meer bedorven en ge- Snot dan opgebouwd. De opleiding eischt daarom zeer bijzondere aandacht en de Leidsche Kweekschool mag zich gelukkig prijzen, dat de geest van den eersten leider oo goed is begrepen door mej. Voltman, die zoovele jaren het werk van haar leer meester heeft voortgezet. Verscheidene vondsten, die ln de methoden van Montes- sori, Decroly ea worden bewonderd, wer den reeds lang geleden in de Kweekschool toegepast. Haanstra stelde vooral op den voorgrond: bezigheid, productieve arbeid, «gen onderzoek in plaate van boekenge leerdheid, liefde en belangstelling voor het kind en inzicht in de methode, waarnaar het geleid moet worden, om de voorwaar den voor ontwikkeling en karaktervor ming an gunstig mogelijk te doen zijn. Hij vachtte geduldig af, dat de leerlingen na veel en nauwkeurig waarnemen zelf de vetten en regels vonden, die zij daarna konden controleeren met de uitkomsten, in Je boeken vermeld. Als typeerend voor- weid van een zelfcontroleerend leermid del van Haanstra wees spr. op de hulp middelen bij het onderwijs in perspectief: "P een werkelijke ruit worden daar de Perspectivische wetten gevonden, waar men vroeger, en helaas ook later, zich maar een ruit in abstract» moest voorstellen. Het behoeft geen betoog, dat met deze opvattingen de zelfwerkzaamheid tot haar volle recht komt en de tentoongestelde 'erkstukken zullen dit duidelijk bevesti gen Bij alle afdeelingen handenarbeid, «enen, boetseeren, plantkunde, natuur kunde, aardrijkskunde enz., ziet men het Wginsel van zelfwerkzaamheid toegepast: Jsarnemen, vergelijken, vastleggen van "et gevondene. De directrice noodigde daarna de gasten rich naar de verschillende leszalen te Wgeven. waar een keur van werkstukken groote verscheidenheid smaakvol was wtaleerd. Vooral de cahiers met teeke- J'ngen van kinderen in de school en bij arbeid, voorzien van bijschriften, de P™roeUngen met betrekking tot Italië Zwitserland, de mooie reliefs van land- «onappen en het boetseerwerk trokken r de aandacht. Duidelijk kwam uit het tentoongestelde hoe in de geheele vierjarige op- 'Juig met inachtneming der algemeene "raien gestreefd wordt naar ontwikkeling ®«n den persoonlijken aanleg en naar de SiaU 6 verwezenlUlcinS van het eigen '"ist hetgeen ons dagelijks omringt: de 1 'r. ntl70 VilliPfilHIrn ow/*Aïrlnrt VII. Jfcfbü als onze huiselijke omgeving, dient V uitgangspunt; geen abstracte derhalve, doch tastbare werkelijk- ïen. Bezien met oogen, die hebben leeren JJfr het vele hoogst interessante mate- bamh ter bezichtiging was opgesteld, I m de rondwandeling geruimen tijd in dtierf en vorm<de de hoofdschotel voor Na "vond. ouOe-PaUZ€ vergas"€n kweekelingen hsjes, (.'"^bigen zeer in den smaak vielen, en K-t"™ elf uur kon de directrice de bij- lare^ sluiten' waarop zij en de Tëe- _»en met voldoening kunnen terugzien, "va namiddags van 2 tot 5 uur was de !nt?t'ers..no" 015 eenige voordrachten en k'Sig0'6 ^Hlkcns de hartelijke bijvals- De aankomst van H. M. Koningin Wilhelmina op Belgisch grondgebied. Op het perron te Esschen was Prins Karei ter be groeting aanwezig. Verschillende officieele personen werden door hem aan Hare Majesteit voorgesteld. Enkele ondernemingen hebben baar diensten reeds gestaakt. Vrij plotseling, en eerder dan men algemeen verwacht heeft, is er ln den langdurigen strijd tusschen autobus exploitanten en justitieele overheid een beslissing gevallen. Wat was namelijk het geval? De po litie heeft een autobus van een onder neming te Apeldoorn in beslag geno men. welk beslag door den kanton rechter aldaar werd gewettigd. In Den Haag is hetzelfde gebeurd met papie ren van den autobusondernemer Som- meling, welke inbeslagneming door den Haagschen kantonrechter evenwel werd opgeheven. Beide zaken werden Maandag j.l. in de raadkamer voor den Hoogen Raad behandeld en, ln tegen stelling met de beslissing van den Haagschen kantonrechter heeft de Hooge Raad art. 39 R.A.P. wel verbin dend verklaard overwegende dat dit artikel alleen strafbaar stelt, datgene waarvoor art. 2 een vergunning eischt. „Is aan deze raadkamerbeslissing dezelfde kracht toe te kennen als een beslissing van den Hoogen Raad, oor- deelende over de zaak in zijn geheel?" Wij heben ons met deze vraag gewend tot mr. G. de Grooth, raadsman van Sommeling, die de vraag bevestigend beantwoordde, daar de raadkamer vrij wel dezelfde samenstelling had als het college gewoonlijk heeft. Mr. de Grooth heeft zijn cliënten te Rotterdam, de Rotterdamsche reiscen- trale, die een dienst RotterdamAm sterdam onderhield, en de Rovar, die van Rotterdam naar Dèn Haag reed. al geadviseerd hun diensten stop te zetten, waaraan deze ondernemingen gisteren inderdaad hebben gevolg ge geven. Aan Sommeling was de raad kamerbeschikking gistermiddag nog niet beteekend. zoodat dit bedrijf nog geen beslissing heeft genomen. Het is echter wel te verwachten, dat het thans met de wilde bussen is afgeloopen daar na de beslissing van den Hoogen Raad. [justitie en politie krachtiger kunnen ingrijpen. bezichtiging van het kweekschoolwerk ook opengesteld: onder de bezoekers troffen wij toen ook aan den heer inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden en mevr. van Julsingha, den heer A. L. Boot en de heer dr. C. de Jong, conrector van het Gymnasium. De hoofdinspecteur in de 2de hoofdinspectie, de heer Van Nes, en de oud-hoofdinspecteur de heer Rienks. had den zich wegens ambtsbezigheden, die hen elders riepen, doen verontschuldigen. Voor het aan de Ambachtsschool al hier gehouden examen ter verkrijging van het voorloopig diploma landmachinist, af- deeling stoom, siangden de heeren: P. de Best. (Katwijk-Zeel en S. A. Westdijk, i Voorschoten ibeiden leerlingen van dca Machinisten Cursus, verbonden aan de Ambachtsschool. Onze stadgenooten de heeren V. Stok- huysen en A. Reyngoud behaalden te Utrecht het diploma „makelaar in onroe rende goederen', uitgaande van de Neder- landsehe Broederschap van gediplomeerde makelaars. DE 35ste LEIDSCHE PROCESSIE NAAR HEILOO. Onder leiding van kapelaan Verhoofstad uit de parochie O.L.Vr. Hemelvaart en Sint Jozef, vertrokken hedenmorgen met den trein van 8.35 uur een 650-tal bedevaart gangers naar Heiloo, het pelgrimsoord van O.L.Vr. ter Nood. De algemeene intentie voor deze processie was: ..Bevordering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde." In Heiloo begaven de pelgrims zich naar het kerkgebouw', waar door deken A. Ho- mulle een plechtige hoogmis werd opgedra gen, waarna kapelaan J. van Adrichem uit Noordwijkerhout een predikatie hield. Na de plechtige processie met het Aller heiligst Sacrament op het bedevaartster- r:'n. had een gezamenlijke Kruiswegoefe ning plaats met predikatie vankapelaan L. van Teijlingen uit Haarlem. De predi katie by het beeld van St. Wlllibrord werd gehouden door kapelaan Tijssen uit Wasse naar. Na een plechtig lof zullen de bedevaart gangers hedenavond om 6.40 uur weer naar Leiden vertrekken. EXAMENS MIDDENSTANDS DIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". Aan het schriftelijk gedeelte van het „Normaal" examen, alhier gehouden op 3 Mei j.l., werd deelgenomen door 177 can didates Hiervan zijn geslaagd en toegela ten tot het mondeling gedeelte 164 candi dates terwijl er 13 werden afgewezen. Voor het „Speciaal' examen georgani seerd voor personen, die o pl Juli 1938 den leeftijd van 25 jaar hadden bereikt, en tenminste 5 jaar in een tak van detail handel. ambacht of kleine nijverheid werkzaam waren en dat uitsluitend mon deling wordt afgenomen, hebben zich 87 candidaten aangemeld De mondelinge examens worden gehou den van 30 Mei tot en met 2 Juni as., in hotel „den Burcht". AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie te dezer ste de brengt in herinnering het K. B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521. regelende het toezicht op de in Nederland vertoeven de vreemdelingen, waarby is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtver blijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente in casu de Com missaris van Politie (bureau Vreemdelin gendienst. Zonneveldstraat, alhier, geopend van 912 uur. van 24 uur. en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is straf baai' gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f. 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: ..De reactie van Schroeter". de heer J. G. Frie- link. geboren te Ootmarsum en wonende te Bergetjk lN.Br.). Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde: mej. I. Hoette, (Den Haag); idem, hoofdvak wiskunde, de heer W. v, d. Kulk (Delft); idem, hoofdvak schekunde. de heer E. W. Gorter (Leideni; idem. hoofdvak Pharma- cie. de heer H. Schaareman (Rotterdam!. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter E. de heer D. Polder (Den Haag'. Doctoraal examen rechten' de heer J. M Reekers (Den Haag); mej. H. Warendorf (Leiden) en de heer R. Loggers (Den Haagi: voor het candidaatsexamen rech ten de heer N. P. v. d. Steenhoven (Lei den). BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan België (3e en le Blad). De regeling der collegegelden. (3e Blad). Tweede Kamer over de wijziging der tarief- wet. (4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Prijshoudende stem ming - Koninklijken vast - Amerika iets lager - Beleggingen nauwelijks prijshoudend. BUITENLAND. Bonnet optimistisch over Britsch-Russische besprekingen. (Buitenland, le Blad). Koningin Mary heeft te Londen een auto ongeval gehad, dat gelukkig goed is afgeloopen. (Buitenland, le Blad) Slechts geringe meerderheid voor de Brit- sche Palestina-politiek. (Buitenland, le Blad). Een Amerikaansche duikboot in gevaar. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). zie voorts laatste berichten eerste blad. Voor het geheele land: Droog, vrij warm weer. Helder tot licht bewolkt. Zwakke tot matige Oos telijke tot Noordelijke wind. AUTOTOCHT „OUDEN VAN DAGEN". Iedere Leidenaar drage bij! Men schrijft ons: Voor eenige weken kwam het Comité voor bovengenoemden tocht by een. ten einde plannen te beramen, om ook dit jaar weer aan een klein gedeelte van onze stad genooten. de oudjes boven de 70 jaar, een vreugdevollen dag te bereiden. Denkende aan de 10 vorige jaren, werd er een kleine begrooting gemaakt: zooveel oudjes, zooveel auto's, zooveel aan ver snaperingen, een sigaartje voor de man nen, een extra reep voor de vrouwen (die meestal nog eenige dagen bewaard wordt en by het bekyken. steeds weer die heer lijke dag in herinnering roept), zooveel voor het byhuren van auto's of bussen, kortom, uit alle besprekingen bleek, dat wij zonder de hulp van iederen rechtgeaar- den Leidenaar, niet in staat zouden zUn aan 400 mannen en vrouwen, één dag in een jaar te schenken, die uitschittert bo ven alle andere. Bezitters van auto's, hetzij voor genoe gen of voor zaken, bereidt U zelf de vreugde één dag met en voor onze oudjes te rijden; vult de U toegezonden kaart in, zoodat het comité spoedig weet, op hoeveel auto's te rekenen valt. En gij, Leidenaars, die op vlugge voeten of fietsende of per tram of trein zoo vaak de stad ontvlucht, denkt in de komende weken, als U een kieine gift voor onze o"den van dagen gevraagd wordt, aan de velen, die door hun leeftyd aan huis ge bonden zyn; een ieder zien uittrekken en het gansche jaar uitzien naar dien éénen dag, waarop ook zij de stad uitvliegen, een stukje van de wyde wereld hun deel wordt, alsonze stadgenooten ieder naar ver mogen, een offertje bijdragen. Giften en gaven worden gaarne in ont vangst genomen aan het adres: Mej. W. van der Velden, Rapenburg 19, ter wijl het gironummer van onze pen- ningmeesteresse, Mevr. M. S. Jujjn- bollv. IJsselsteijn, Nieuwsteeg 2, is; 327568.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1