KEPS Uit den Leidschen Raad B VenkcuSk Nile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 Mei 1939 Derde Blad No. 24281 Een onderhoud met burgemeester Max Contact-commissies zullen worden ingesteld I c« Hij' In een sfeer van middeleeuwen, gothiek en gildehuizen ehmISSEMBL i-inariT-^n-- cüi ^LOwX^^c MINTA LAND- EN TUINBOUW Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen (Vervolg van gisteren). Sadat de eerste 19 punten onder den lAjet waren doorgegaan, bracht hij het .«ndapiint inzake nieuwe gelden voor den Stadhuisbouw de heer Lombert bezwaren naar voren, dat te luxueus werd gehan deld Hij vond echter slechts bestrijding Len instemming en z.hst. werd ook dit I Lt aanvaard evenals het volgende, gel- I dra tot verbetering van de zweminrichting Loningen voor ouden van dagen. 230 voorstel tot het waarborgen van de Lote'en aflossing wegens een door derden -inde „Stichting tot werkverschaffing aan IJeugdige' werkloozen ter verstrekking van toningen aan ouden van dagen" te Leiden. L verstrekken leening. terzake van den Lij* door die Stichting van 10 woningen voor ouden van dagen op een terrein aan de Dozystraat. (92) De heer LOMBERT betreurt, dat B. en W met dit voorstel moeten komen, gelet op den treurigen gang van zaken, dien spr. nog eens schetst, b.v. een vertraging van niim 13 maanden, het ontbreken van een behoorlijke begrooting, alles gevolg van slechte leiding en behoorlijk toezicht. Nu mag het sociaal zijn de jeugd van de straat L halen op zich zelf juist! maar de lijd behoort tooh nuttig te worden besteed en niet benut voor dingen, die wel aardig lijn doch geen werk mogen heeten. Al het jeéxperimenteer etc, van den architect is funest gebleken. De woningbouwverenigingen neemt spr. bet niet zoozeer kwalijk, wel den architect, den heer Vrijenhoek. die beter had moeten veten. Spr. vraagt of men er is door de gemeen- [te garant te doen zijn voor de leening. Deze begrooting lijkt hem te zeer aan den zuini gen kant. Z.i. moet de gemeente meer zeg gingschap verkrijgen. Ook de heer BEEKENKAiMP veroordeelt Ide leiding van het bestuur, dat z.i. geen geldelijke verantwoording meer verdient, jgelet op deze precedenten van ondeskun digheid. Spr. begrijpt niet, dat de architect roo heeft kunnen omspringen met gemeen schapsgelden, spr. licht dit met cijfers na der toe. Moet de gemeente nu bijspringen? Dat mag z.i. alleen als het algemeen belang dat 'ilscht en daarvan is spr. nog niet over- jtuigd. In ieder geval dient z.i. het bestuur dra tooh te worden vervangen. De heer v. d. KWAAK zal meegaan wan- er hij een bevredigend antwoord krijgt p eenige vragen,, in tegenstelling met zijn houding in de commissie van financiën. Maar sindsdien is er wel wat veranderd. De begrooting is inderdaad met meer dan 100 pCt. overschreden, doch de stich ting vraagt nu niet meer, doch de ge- meente. die voldoende controle voortaan ui oefenen. Spr. doet aan zijn vragen, betrekking lebbende op de rente ad 3'/: pCt. en of de voningbouwvereenigingen weten, dat zij joreerst geen rente zullen ontvangen. De heer HESSING onderschrijft gaarne c crltiek op het stichtingsbestuur, doch kelijk oordeelt hij dit voorstel van B. en toch verantwoord, daar de gemeente inig of geen risico neemt. Men vergete et, dat de jeugdige werkloozen tenminste onderricht hebben gehad en wat geleerd, ïarvan mag men den architect, die be langloos handelde, geen verwijt maken. Ve in hebben in het vrije bedrijf werk gevon- iet, waarbij het te werk geweest zijn hier «n aanbeveling was. Ook eenige woning- uwvereenigingen hebben risico aanvaard het verstandelijke stellend achter de vraag 'ra de wenschelijkheid. Z.i. zijn zij bereid 'ooreerst van rente af te zien, zoo de eer de hypotheek geheel wordt afgelost. Het stichtingsbestuur zal na dit voorstel gen kwaad meer kunnen doen! Het wordt leitelijk een administratief lichaam. Wethouder VERWEY ziet de bezwaren, geopperd zijn, in hoofdzaak in het ge- 'oerde beleid van het bestuur. Dat beleid hl spr. niet over het geheel verdedigen. Integendeel, er is verkeerd gehandeld, maar 'ij mogen ook niet blind zijn voor de moei- lijtheden, waarvoor het bestuur stond. Het "s een experiment en aan het paedago- fiseh Inzioht werden hooge eischen gesteld. De architect dient buiten de kwestie te 'lijven, gelet op hetgeen hij belangeloos lied voor onderricht der jeugd. De verant- 'oordelijkheid ruste op het bestuur. Ook elders heeft men slechte financieele evaringen opgedaan met zulk werk! Spr. meent dat het algemeen belang zich het verzet om deze stichting uit de moei lijkheden te helpen. Ten eerste omdat het Male doel leder's instemming heeft. In de tweede plaats, de huizen zijn zeer soliede (u goed verhuurbaar. De gemeente zal zeer weinig risico dragen. Vervolgens is de waarde geschat op 22'/i duizend gulden, 'kwijl de garantie f. 20.000 bedraagt. De '■'thting zou in gevaar komen, zoo de ge hinte niet helpt. Een groot deel van het overheidsgeld ts gebruikt via de centrale 'bijplaats, dus was gevoteerd. De garantleverleenlng is z.i. verantwoord. Ie meer, waar practisch de woningen in 'raden der gemeente overgaan, gelet op de Welde voorwaarden. De gemeente zal op- '®ien in de positie van borg. Wethouder wilbrink erkent, dat de «jchting te kort geschoten is in haar taak. deze taak was zeer moeilijk, het was (JPerimenteeren, vooral waar overheids- «eun ontbrak, zoodat een vaste lijn kwam ontvallen. Er waren dikwijls te weinig Wgens en te veel afwisseling. Zoo'n werk- kil is niet te overzien. Achteraf is het ««makkelijk te zeggen, dat stop-gezet koest zijn, doch dan was er niets meer van "git gekomen! sier is een sociaal doel nagestreefd, dat w^ete men niet, evenmin, dat men ook bij 'wo'iingbouwvereeniging met niet-des- '«Migen in zee wordt gegaan, doch dan is m,Aeen experiment. Hier is voor de ge- iin wf- '1et "nancieel risico zelfs geringer bij de wonlngbouwvereeniginsen. naar .voorrekent en daarom ziet hij in dit «ca]c gevaj n gevaar dit risico te aan- aaraen. De heer BEEKENKAMP blijft aandringen 'piging van het bestuur, Al deed de «nrtect zijn werk belangeloos, hetgeen te prijzen is, toch had hij z.i. ook over de financiën het oog moeten laten gaan. Voor Leiden was het een experiment, doch elders had men zijn licht kunnen op- steken Wethouder VERWEY zegt dat de ge meente geen invloed heeft op het bestuur en hij oordeelt dat ook niet gewenscht waar de gemeente voortaan alles grondig kan controleeren. Het voorstel wordt aangenomen met 23 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Tobé, Wurtz, Eikerbout, Lombert, Beekenkamp, v. d. Tas, Knibbe en Wilmer. CONTACT- COMMISSIES. 24o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende den werkkring en de samenstelling van de contactcommissies. (73) ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer v. WELZEN Is teleurgesteld door het rapport, speciaal waar de taak en het aantal der contact-commissies wordt be perkt. Voor woningbouw en voor de ver bruikers had hij ook gaarne instelling ge zien. Tegen dit experiment zal hij zich ech ter niet verzetten, al zijn de verwachtingen z.i. niet beantwoord. De heer WILMER zegt. dat dit voorstel tot instelling van 3 commissies niet wil zeggen, dat straks niet andere nog inge steld kunnen worden. Het is nog slechts een proef, waarvan het resultaat zal moe ten worden afgewacht. De commissies kun nen advies uitbrengen op aanvraag en uit eigen initiatief en vooral dit laatste lijkt hem zeer van belang. Zij zullen worden sa mengesteld uit deskundigen, dus anders dan in Nijmegen en Amsterdam, waar re presentatie voorzit. Daarmede beoogen zij alle deskundigen te kunnen inschakelen, ook al behooren zij niet tot organisaties doch daarnevens degenen, die het leven der organisaties van nabij kennen. Het kan zijn, dat er onder de deskundi gen belanghebbenden zijn, hetzij particu lier of voor een groep. Doch dat is geen bezwaar, zoo de keuze goed is, nJ. uit per sonen, die het algemeen belang boven alles stellen. Voor den raad zou hetzelfde be zwaar van belanghebbend-zijn kunnen wor den opgeworpen. Beperkt in haar taak zijn de commissies niet. De mogelijkheid is er natuurlijk, dat zij niet zullen voldoen, doch z.i. is de kans op het omgekeerde grooter, zoo de samen stelling juist is. Er kan veel goeds uit ge boren worden, al zal het direct zich niet kenbaar maken. De heer v, ECK wijst nog op de andere wijze van samenstelling der commissies hier en in Nijmegen en Amsterdam; het is in elk opzicht een proefneming, daar niet be kend is. hoe Leiden er op zal reageeren. Spr. heeft zich neergelegd bij deze eersten bescheiden stap in de richting van instel ling van nieuwe organen, omdat hij meent dat vele wegen naar hetzelfde doel leiden. De eischen van de practijk doen z.i. steun van buiten de parlementaire lichamen wenschelijk maken. Spr. belicht dan nog, waarom hij aanvankelijk in eenige opzich ten anders had gewild, doch dit voorstel is een compromis, dat hij gaarne wil verde digen. Laat men eerst eens het resultaat afwachten van deze commissies voor over uitbreiding of wijziging op ondergeschikte punten te praten. Spr. is voor het amendement van den voorzitter, dat de commissie-vergaderingen worden bijgewoond door een of meer leden van B. en W. om een eenzijdig advies al thans eenigszins tegen te gaan. Het voorstel is een bescheiden begin, het zij zoo, doch men kan straks het nut be- oordeelen, waaraan hij niet twijfelt, zoodat uitbreiding mogelijk Ls. De heer KNIBBE oordeelt de gedachte zeer sympathiek, doch het voorbeeld van Nijmegen werkt waarschuwend. Er is daar óf niet vergaderd óf geen advies uit gebracht en dit fiasco was grondiger on derzoek waard geweest. Maar laten we de proef serieus nemen en in dit opzicht ver- eenigt hij zich met de amendementen van den voorzitter. Doch hij zou gaarne nog ver der willen gaan en de taak der commissie aantrekkelijker maken, b.v. door de com missies het recht te geven, inlichtingen in te winnen bij desbetreffenden wethouder. Overtuigd van succes is hij niet en is het daarom niet raadzaam een proef-tijd van b.v. 5 jaar vast te stellen? De heer v. WELZEN blijft zijn standpunt handhaven. De taak der commissies is be perkt en reeds nu blijkt er verschil van in zicht van principieelen aard tusschen de heeren Wilmer en v. Eek! Maar men neme de proef. De heer WILMER wijst op de verschillen in opzet hier en in Nijmegen, zoodat het hier niet behoeft te gaan als daar. Hierna sluiting der algemeene beschou wingen en behandeling der artikelen. Bij art. 3 is een amendement van den voorzitter, luidende Art. 3 wordt gelezen als volgt: 1. De commissies benoemen uit haar midden haar voorzitters en haar secreta rissen. 2. De secretarissen worden in hun admi nistratie bijgestaan door een door B. en W. aan te wijzen ambtenaar ter gemeente secretarie. De VOORZITTER beperkt de commissies het liefst zoo weinig mogelijk, van oordeel, dat zij feitelijk geheel zelfstandig moeten kunnen worden samengesteld, doch het gaat nu evenwel niet. Het is z.i. beter, dat de commissies hun eigen voorzitter kie zen, dan dat de raad dien benoemt. De po sitie van den voorzitter wordt er ook door versterkt. De heer WILMER erkent het belang van het voorzitterschap volledig, speciaal waar voor hem het initiatief dient uit te gaan. Om van zoo iemand zeker te zijn, het voor stel der commissie, doch de commissie er kent, dat er veel juist is in het amende ment en zij neemt in meerderheid het voorstel over. De heer BEEKENKAMP verdedigt als minderheid het standpunt der commissie daar de raad ook de leden benoemt, doch zal zich bij de wijziging neerleggen. Het gewijzigde artikel 3 wordt z. h. st. aange nomen. Brussel. 22 Mei. Rank rijst het slanke, transparante to rentje van het Brusselsche stadhuis boven de grijze, met verguldsel decoratief ver sierde gilden-gevels der oude. romantische huizen aan de beroemde Groote Markt. Iedere woning heeft hier haar eigen, trotsche historie, elk haar eigen brok glo rieuze. fiere geschiedenis, die tot in de verre middeleeuwen terug gaat en die haar hoogtepunt vond in den tijd der rijke, Vlaamsche poorters. Wij gaan de marmeren trappen op van het Stadhuis, waar wij een onderhoud heb ben zullen met den Brusselschen burger vader, Adolphe Max en als de ambtenaar, d:e ons te woord staat, merkt dat hij een Hollander tegenover zich heeft, stoot hij een deur open en laat ons, naar rechts even de Raadszaal binnengaan: „Hier kunt u Willem vjin Oranje zien" zegt hij. Wij betreden de indrukwekkende Raadszaal, in rocd en goud. met haar kost bare gobelins, pronkjuweelen van oud- Brabantsche kunst, vervaardigd door den genialen meester Victor Janssens. een der grootste Vlaamsche kunstenaars van zijn tijd (17e eeuw) Een der gobelins stelt voor: keizer Karei den Vijfde op zijn troon, voor hem, genegen, staat zijn zoon de latere Philips de Tweede Koning van Hispa- niën. die wii in ons volksl ed wel altijd hebben geëerd, maar dien wij toch liever zagen gaa dan komen En naast den Kei zer, aan diens rechter hand. s.aat de slanke figuur van den jeugdigen Willem, Prince van Oranje, met zijn bekende blonde puntbaardje, die door den kunstenaar voor treffelijk is afgebeeld. In een vertrek, dat hoog is en licht en ruim ontvangt ons de burgemeester. Een elegante gestalte komt ons tegemoet. Dit markante, levendige gezicht met de mar tiale snor en het diplomatieke puntbaardje, herken ik onmiddellijk van vele foto's: Adolphe Max. Het witte, speelsche hondje dat hem trouw en onafscheidelijk vergezelt snuffelt om mijn beenen en ruikt er wellicht iets van een veel minder bekenden, Holland- schen rasgenoot uit het Noorden. Zijn Excellentie begint onmiddellijk met de verzekering, dat het bezoek van Konin gin Wilhelmina in Brussel een levendige belangstelling heeft gewekt onder alle lagen der bevolking. ..Koningin Wilhelmina" zoo vervolgt hij vrijwel woordelijk, „kan er zeker van zijn, dat Zli in Brosse! een buitengewoon r Burg-smeester Adolphe Max. enthousiaste en warme ontvangst zal heb ben. Mijn medeburgers zullen Haar al den eerbied bewijzen dien men verschuldigd is aan een Vorstin, die steeds, ook onder de moeilijkste omstandigheden, de nobelste en verhevenste opvatting van Haar taak heeft j bezeten. Brussel zal deze gelegenhe;d bfi- I nutten om de solidariteit te doen blijken die ons land en de Hollandsche natie ver- j bindt". .Wii zijn destijds zeer getroffen door de wiize. waarop onze Koning in Nederland is ontvangen. De gevoelens d e de Hollanders 1 Zijne Majesteit bij die gelegenheid hebben 4721 (Ingez. Med.) Bij art. 4 legt de heer KNIBBE in een amendement naar zijn idee over het recht van inlichtingen-vragen, behalve zoo het gemeente-belang zich daartegen verzet. De heer WILMER oordeelt het onnoodig, het is toch vanzelfsprekend. Het tweede amendement van den voorzitter Ls «juist meer in dien zin bedoeld, zooals de VOOR ZITTER onderstreept, die nog uiteenzet, dat zoodoende vertraging zou kunnen in treden. De heer KNIBBE meent, dat de commis sies er toch meer bevoegdheden door zullen verkrijgen, hetgeen haar toch ten goede zal kunnen komen, doch na de toezegging van den voorzitter neemt hij zijn amendement terug. Bij art. 6 is het amendement van den voorzitter Lid 1 van art. 6 wordt gelezen als volgt: 1. De vergaderingen der commissies wor den bijgewoond door een of meer leden van het College van B. en W„ die een advisee- rende stem hebben zulks in het belang der commissies, die zoodoende beter ingelicht kunnen worden, terwijl omgekeerd het college van B. en W. ook beter georienteerd zal kunnen zijn. De commissie neemt het over. De heer KNIBBE stelt voor de verorde ning voor 5 jaar geldig te verklaren. Daar dit amendement niet ondersteund wordt, komt het niet in behandeling. De VOORZITTER wil hartelijk dank brengen aan de commissie ad hoe, voor het verrichte werk en wenscht het scheepje, dat op stapel is gezet veel succes. Alleen de burgerij zal het bevaarbaar kunnen maken en spr. hoopt op algemeene deelneming. Is dat niet het geval, dan wordt voor de burgerij het recht van critiek op B. en W. prijsgegeven. afscheid van den heer hessing. De heer HESSING deelt mede, dat dit voor hem de laatste zitting is wegens vesti ging elders. Hij dankt voorzitter, wethou ders en raad voor de welwillende wijze van tegemoet-treden en spr. hoopt dat bij alle verschillen van meening het Leiden goed moge gaan Spr dankt ook het gemeentepersoneel en zoo hij eens scherp is geweest in zijn cri tiek nooit was zijn bedoeling te kwetsen en zoo dit het geval was. vraagt hij daarvoor excuus. Het was dan te wijten aan oner varenheid. De VOORZITTER verzekert den heer Hessing, dat zijn heengaan van alle zijden met smartelijke gevoelens wordt ontvan gen. Slechts kort was de heer Hessing lid, doch hij bleek steeds grondig ingewerkt. In het debat was hij niet altijd vrij van scher pe opmerkingen doch spr. gelooft, dat dit altijd goed is opgevat eri booze bedoelingen werden nooit aangenomen. Spr. wenscht hem alle succes toe in zijn nieuwe loopbaan. VooTStel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de aanschaffing van een motorvischaak voor het verwijde ren van drijvend vuil uit de grachten en wateren der gemeente. (93) Conform besloten. rondvraag. De heer v. ECK wijst op den nieuwen rijksdienst voor bestrijding der werkloos heid. Is dit voor B. en W. wellicht aanlei ding nog eens aan te dringen op uitvoering van het Overwegvraagstuk, waarin rust schijnt te heerschen? De VOORZITTER zegt, dat er slechts schijnbaar rust is doch de zaak is in han den van het werkfonds en in volle over weging. spoedeischend voorstel. WETHOUDER v. STRALEN zegt, dat na het besluit van 20 Maart inzake omscho ling van arbeiders bij de firma Zaalberg ook een verzoek is ingekomen van de Gebr. van Wijk om een 20-tal arbeiders in oplei ding te mogen nemen, tegen dezelfde voor waarde. Van den minister is reeds goed keuring afgekomen. Hij vraagt dit spoedeischend te behan delen. Aldus wordt besloten. De heer v. d. KWAAK vraagt nadere ge gevens over het verloop van zaken bij de firma Zaalberg. WETHOUDER v. STRALEN zegt, di\t de omscholing bij de firma Zaalberg nog slechts in het beginstadium is gelet op vele dringende orders, waardoor vele geschool den van buiten zijn genomen. Slechts een 4-tal jeugdige krachten zijn thans werkzaam. De heer v. d. KWAAK spreekt zijn teleur stelling uit en wil de fabrikanten de jeugd laten opleiden. Waar is zoo het einde? De heer ELKERBOUT klaagt, dat niets bekend is over het resultaat. Zoo blijft de raad niets anders over dan ja-zeggen. WETHOUDER v. STRALEN zegt, dat het een feit is, dat er te weinig geschoolde ar beiders zijn in de textiel. Daarom kan er toch nooit bezwaar zijn om te trachten daarin te voorzien? En speciaal voor jonge arbeiders die geschikter zijn? Vele der vroegere arbeiders in de textiel zijn volledig ongeschikt geworden. De heer ELKERBOUT: Ze willen ze niet, ze zijn te duur! WETHOUDER v. STRALEN: De commis sie heeft eenstemmig erkend, dat zc te oud zijn om plaats te kunnen krijgen. Z. h. st. wordt het voorstel hierop aange nomen. De raad gaat daarop 5 1/4 uur in geheime zitting. Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent. 4957 (Ingez. Med.) betuigd, zullen in Brussel een sterken, ge- meenden en diepgevoelden echo vinden' Ik stel Zijne Excellentie de vraag wat voor hem het belangrijkste is in het Ko ninklijk Bezoek. Het antwoord daarop luidt: „Aan beide kanten van de grens heerscht eenzelfde, sterk begrip van belangen-ge- meenschap, zoowel geograpisch als com mercieel, maar bovenal door eenzelfde ge- hechthe d aan een vast ideaal van vooruit gang, orde en vrijheid Deze worden door het bezoek van Hare Majesteit, de Konin gin der Nederlanden, als het ware gesym- bol seerd". Teiwijl burgemeester Max spreekt, zie ik hem aan en bedenk welk een moeilijk ver leden en welk een bijna bovenmenschelijke taak deze mensch in felbewogen jaren heeft gekend. Deze gesoigneerde, levendige diplo maat, met zijn hoffelijke manieren en Franschen zwier, heeft tijdens de bezetting der Duitschers voor zijn stad en volk ,n de bres gestaan en geprotesteerd tegen het wegsleepen deT burgers, op een wijze, die hem den toorn der overheerschers be zorgde, zoodat hij met anderen, gevankelijk naar Duitschland werd getransporteerd. Ik vertel hem dat de historie van de Groote Markt mij herinnerde aan den strijd om gewetensvrijheid in de Nederlanden. De tijden zijn nu weer roerig. Zijn Excellentie knikt. „In deze roerige tijden, vol gevaren, die Europa schier dagelijks bedreigen, bemer ken wij meer dan ooit, dat de nauwe band tusschen Holland en België, oprecht ge wenscht als een verlangen dat in onze harten leeft, niet alleen beantwoordt aan sentimenteele aspiraties, maar dat zij van een primair belang zijn voor het bewaren en instandhouden van de onafhankelijkheid onzer respectievelijke landen". Als Zijne Excellentie mij tot de deur van zijn werkkamer uitgeleide doet, zegt hij nog: .,De toejuichingen, die in Brussel en Luik uwe Koningin zullen begroeten, zullen spreken van onze bewondering voor Hare Persoon, maar ook van onze oprechte vriendschap voor haar volk en ik mag wel zeggen, van de banden van de meest har telijke broederschap". Op den terugweg, gaande langs de mar meren bustes der Brusselsche burgemees ters. waaronder ook Adolphe Max. de laat ste. hoor ik buiten paardengetrappel onder de poort. Het zijn de beide afdeelingen bereden gendarmerie, die aan het oefenen waren voor wat straks een feestelijk schouw spel zal zijn: de plechtige ontvangst van Koningin Wilhelmina. Nazaat van Prins Willem van Oranje, wiens beeltenis prijkt op het Raadszaal-gobelin van dit huis en wiens strijd en lijden zoo nauw verwreven was met den grond dien Zij zal betreden. BEN VAN EYSSELSTEIJ N. christ. boeren- en tuindersbond. De algemeene vergadering. Onder presidium van prof. mr P. A. Die penhorst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit en lid der Eerste Kamer, is heden te Breda in het gebouw Concordia de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, waaraan gisteravond een besloten huishou delijke zitting voorafging. Prof. Diepenhorst opende hedenmorgen de algemeene vergadering, die door afge vaardigden van tal van verwante corpora ties werd bijgewoond, op gebruikelijke wijze en hield hierna een openingsrede. Vervolgens verleende hij het woord aan minister Steenberghe. die nog eens uitvoe rig uiteenzette, gelijk hij a! zoo dikwijls deed. wat er gedaan wordt ter verbetering van de materieele positie van den land bouw. Hij noemde het daarbij een gelukkig verschijnsel, dat de belangstelling voor het landbouwonderwijs in de laatste jaren sterk is toegenomen. Onze cursussen, onze vak scholen en onze middelbare scholen zijn flink bezet en de belangstelling stijgt. En iedere school, waar ook, Ls een zegen voor den boerenstand. Persoonlek zou ik ongetwijfeld zeker nog verder willen gaan en liefst met groote passen, döch een" mi nister is ook afhankelijk van hetgeen fi nancieel mogelijk is in een tijdsgewricht nu het Nederlandsche volk zoo zwaar be last is door uitgaven op allerlei ander ge bied. Wanneer U lid was van de af deeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK. Rapenburg 9. Tel. 807 zou U het antwoord op d'e vraag weten Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9