STADSNIEUWS BUITENLAND Jaargang DINSDAG 23 MEI 1939 No. 2428f HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN A Igemeene Toes ta nd Na het Duitsch-Italiaansch accoord. De Volkenbondsraad Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.» DE GESCHIEDENIS VAN DE LE1DSCHE LAKENINDUSTRIE. Wij ontvingen het tweede en derde deel van „De geschiedenis van de Leidsche La kenindustrie", samengesteld door dr. N. W. Posthumus en uitgegeven bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage, waarvan het eerste deel ongeveer 30 jaar geleden het Écht zag. De schrijver geeft in deze belde deelen, «elke het tijdperk van de 16de tot de 18de eeuw behandelen, een zeer uitvoerig over zicht van de organisatie en de ontwikkeling der Leidsche textiel-industrie, de diverse technische processen, de bedrijfsrechtelijke voorschriften, de loonen, den arbeidsduur, den vrouwen- en kinderarbeid, de woning toestanden. enz. In het rijk gedocumenteerde werk. waar van alleen deze beide deelen ruim 1200 bladzijden beslaan, zijn tal van statistie ken en grafieken opgenomen. Voor hen, die zich interesseeren voor de geschiedenis van dezen voor onze stad zoo uitermate belangrijken tak van nijverheid, bevat het werk van dr. Posthumus een schat van gegevens. DE BLAUWE WEEK. Straatdemonstraties. Gisteravond hield het Leidsch Drank- weer Comité zijn tweede straatdemonstra tie. Om 8 uur vertrok de optocht onder be geleiding van „De Post", die vroolijke mar- schen speelde, via de Oude Heerengracht, Maresingel naar de Gasstraat, alwaar de heer J. J. Wepster uit Rotterdam zijn aan dachtig gehoor wees op de noodzakelijkheid van de drankbestrijding. Met enkele een voudige voorbeelden liet spreker zien voor welk bedrag er nog aan drank door de Nederlandsche bevolking wordt opgedron ken, o.a. door het bedrag aan gouden tien tjes te smelten tot één groote klomp goud. dit dan een hoogte zou krijgen van pl.m. 6 meter bij een diameter van 4 dm., of wel, dat de opbrengst vsui de Inkomstenbelas ting, die met veel zuchten en steunen bin nen moet komen, ongeveer een derde deel uitmaakt van het bedrag uitgegeven aan drank. Ook wees spreker erop, dat in deze tijden geen geld beschikbaar kan worden gesteld voor beter onderwijs, maar dat aan den anderen kant het Nederlandsche Volk met een lach op het gelaat zelfs in deze benarde tijden een bedrag van f. 200 mll- lioen per jaar uitgeeft aan drank. Spreker was niet blind voor de resultaten, die in de afgeloopen jaren waren bereikt, maar toch blijft drankbestrijding meer dan ooit ge- wenscht. Immers aan het Consultatie Bureau voor Alcoholisten waren tot 1 Oc tober 1938 het zelfde aantal nieuwe in schrijvingen als in het jaar 1937, terwijl er dus nog 3 maanden waren, voordat 1938 afgesloten kon worden. Ook het drankge bruik onder kinderen nam onrustbarende vormen aan. Aan de hand van de hem ten dienste staande gegevens was hem geble ken, dat van de 2600 kinderen, waarover de enquette zich uitstrekte, die verdeeld waren over alle soorten scholen, zoowel in het Zuiden van het land als in het Noorden, Oosten en Westen, er 1300 kinderen bekend waren met bier, wijn, ja zelfs met jenever. Ook had een hoofd van een school in den Achterhoek hem geschreven, dat na het binnenhalen van de oogst aan alle kinde ren bier. wijn en jenever werd verstrekt. Spreker deed een dringend beroep op zijn toehoorders zich te onthouden van alle drankgebruik in het belang van zich zelf. 'an hun vrouw, kinderen, ja. in het belang tan de geheele gemeenschap. "a deze met aandacht aangehoorde rede 'ertrok de optocht via Maresingel, Heeren singel, Javastraat naar de Driftstraat, al waar de heer G. Reedijk uit Vlaardingen bet woord voerde. Ook hier was een aan dachtig gehoor. Deze spreker belichtte het drankvraagstuk uit een ander gezichts punt. Na een periode van daling van het gebruik, is er in 1938 een stijgende lijn te eonstateeren. Dat hiervoor enkele punten waren aan te wijzen, waardoor het drank gebruik beinvloed was geworden, deed aan ue zaak niets af. Ook deze spreker wees op de noodzakelijkheid van geheelonthouding, Waardoor men zou komen tot een betere en ruiverder samenleving. Schaart U in de "Jen der drankbestrijders, zoo besloot spre- d zijn toespraak. Hierna ging de blauwe optocht via Lage Rijndijk Heerengracht. Groenesteeg naar °e Kaasmarkt terug, alwaar deze demon- critic door den waarn. voorzitter, den heer Eallaux, werd ontbonden met een op wekkend woord om Donderdag in nog groo- ■er getale aan de slotdemonstratie deel te demen. ZILVEREN JUBILEUM J. P. A. BRAND. De heer J. P. A. Brand herdacht gisteren Wder zeer veel belangstelling den dag waar- uphlj zich voor 25 jaar op den Nieuwe Rijn ta ?nbarts vestigde. Reeds vroeg werden Sa a bloemstukken aan huis bezorgd, ter- Ji de heer Brand een groot aantal schrifte- en telegrafische gelukwenschen ontving «ti.u den jubilaris persoonlijk kwamen bi.UKwcnschen. De heer Brand, die reeds ja- tandarts is van het Zieken- en Onder- ook v dor Ned Spoorwegen ontving line deze zÜde bewijzen van belangstel- ar),'- s Zatordag bieden de Leidsche tand- n don jubilaris een maaltijd aan. MILITARIA. De korporaal kok J. Stel van II 4 RI. werdt op diens verzoek met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst naar n 12 RI. Bij Kon. Besluit is aan den res. Ie luite nant mr. H. Anema van 4 R.I. krachtens art. 36 en 37 der wet op het reserve-perso neel eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De sergeant capitulant Alberts van het 4e Regiment Infanterie wordt met ingang van 1 Juni a.s, overgeplaatst bli 9 R.I., ter wijl de seTgeant capitulant P. J. D. Stroebei van laatstgenoemd regiment op dien datum wordt overgeplaatst bij 4 R.I. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zlin voor het doctoraal examen Indisch recht: de heer J. Diephuis (Den Haag); voor het doctoraal examen genees kunde: de dames L. v. d. Mandele (Rotter dam) en M. N. Ekker (Leiden). Te Den Haag slaagden voor het Es peranto examen A mej. G. ter Haak en de heeren A Schakenbosch en C. Lieverse te Hazerswoude leden van de R.K. Esperainto- club alhier. FEESTAVOND IN ENDEGEEST C.A. 10-jarig bestaan Muziekvereeniging „W. I. K." In het met bloemen en planten versierde Recreatiegebouw van het Gesticht Ende geest waren gisteravond velen bijeengeko men ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Muziekvereeniging W. I. K. (Willen is Kunnen), de personeelsmuziek- vereeniglng van Endegeest. Toen allen hun zitplaatsen hadden inge nomen, sprak broeder K. Krom, wnd. diri gent van deze Ver. het openingswoord. Spr. moest tot zijn spijt mededeelen, dat de di rigent, broeder Simons door ongesteldheid verhinderd was hier tegenwoordig te zijn. Spr. sprak den wensch uit, dat hij spoedig geheel hersteld terug zal keeren. Hierna werd met het afwerken van het program ma een aanvang gemaakt. Als eerste num mer werd de „Marche des Héros" van Ni chols ten gehoore gebracht. Nadat nog en kele opgewekte nummers ten beste waren gegeven, trad het gezelschap „The Young Fellows" met acrobatische toeren op, welke aller bewondering hadden, evenals de goo cheltoeren van prof. Bartolini, welke tel kens aan het publiek een daverend applaus ontlokten. teur dr. F. J. Stuurman, woorden van wel- In de pauze sprak de geneesheer-direc- gemeenden dank tot allen, die hadden me degewerkt tot het welslagen van dezen bij uitstek goed geslaagden avond. Alle medewerkenden kunnen met groote voldoening op dezen avond terug zien. Het was voor allen een prachtige ontspanning. Het hoofdbestuur van den Ned Prot. Bond heeft prof. dr. J de Buck alhier be noemd tot lid van de commissie voor gods- dienstprediking. Onmiddelijk na de onderteekening van het Duitsch-Italiaansche alliantie-verdrag heeft de Fuehrer met den koning-keizer en den Duce telegrammen gewisseld, waarin met uitbundige voldoening de bezegeling wordt gevierd der onverbrekelijke vriend schap der twee volken en de verbonden heid van beider lot. Aar Ciano verleende Hitier de hoogste onderscheiding, die Duitschland geven kan: het grootkruis van de orde van den Duitschen adelaar in goud. Von Ribben- trop werd door den koning-keizer met de verheven orde dell'Annunciata onderschei den. Na afloop van de plechtigheden, waar mede de onderteekening van het pact ge paard ging, hebben Ciano en von Ribben- trop de pers ontvangen. Hun verklaringen kwamen grootendeels overeen met hetgeen zij kort te voren reeds voor de radio had den gezegd. De Dultsche en Italiaansche pers heft natuurlijk één Juichtoon aan. Daarbij treft volgende passage in de ..Messagero": „Wanneer twee volken, sterk door hun getal en door hun vastberadenheid, zooals de volken van Italië en Duitsch land, gebrek hebben aan levensruimte wordt hun strijd voor de verovering van deze levensruimte een doeltreffende natuurlijke verdediging van hun be staan, van hun recht en van hun toe komst. Wie dit recht ontkent en deze verove ring weigert, welke niet kan worden vertraagd, is een vijand, die moet wor den neergeslagen. Het Italiaansch-Duitsche verdrag vormt een defensief instrument in de meest juiste beteekenis van het woord, ingegeven door deze hoogste noodzaak, een instrument, dat Italië en Duitschland de ruimte zal ver schaffen, waaraan zij behoefte hebben en een heerschappij, die in overeenstemming is met hun macht." De Japansche regeering heeft een tele gram gezonden aan de Duitsche regeering, waarin wordt gezegd, dat de Japansche re geering vast overtuigd is, dat het sluiten van een verdrag tusschen Italië en Duitschland. de beide met Japan bevriende mogendheden, een waardevolle bijdrage is voor het behoud van den vrede. De Japan sche regeering wenscht beide landen hier mede hartelijk geluk. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie heeft nog verklaard, dat het Ja pan's onwrikbare politiek zal zijn, nauw .samen te werken met Duitschland en Italië l in den geest van het anti-Kominternpact. Gayda onthult in de „Giornale d'Italia" dat er geheime annexen zijn op het ver drag, doch van Duitsche zijde wordt dit met de grootste beslistheid ontkend. De onderteekening van het verdrag heeft in de Britsche pers opmerkelijk weinig emotie veroorzaakt. De „Times" wijst echter op de sinistere beteekenis van Gayda's commentaar, waar in ook wordt gesproken van de organisatie van Indrukwekkende reserves, altijd gereed voor mobilisatie, hetgeen van het grootste belang is voor den bliksemoorlog." i De „News Chronicle" zegt, dat door het verbond bewezen wordt, hoe nutteloos het is te pogen, Italië van de spil los te maken, maar juist door de sterke verdragsbanden is het mogelijk, dat Italië een matigenden invloed op zijn spilgenoot zal hebben, om dat van alle groote mogendheden Italië zich een oorlog het minst kan veroorloven. Ook de „Manchester Guardian" gelooft, dat Mussolini geen reden tot optimisme heeft, daar het Britsch-Turksche verdrag de strategische positie van Italië in de Mid- deliandsche Zee zeer verzwakt heeft en het nieuwe verbond Rome in dit opzicht weinig voldoening kan geven. De „Daily Express herinnert er aan. dat de handteekening van Italië in 1914 aan de eene zijde en zijn troepen aan de andere zijde stonden. Hitler is zich hiervan be wust, maar hij wil de democratische staten in een toestand van vrees brengen om con cessies af te persen. „Hij heeft aldus het bla met deze truc éénmaal succes ge had. doch zal geen tweeden keer slagen." De Fransche bladen eonstateeren, dat Italië zich volledig onder de voogdij van Duitschland gesteld heeft. De „Jour" schrijft: „Een onverbrekelijke gemeenschap zeker, maar de hoogste handhaver van die eenheid is niet Mussolini. Ons blad, dat den leider van het Italiaansche volk zoo lang heeft beschouwd als den prijzens- waardigen bewerker van het prachtige her stel van dit volk, dat na den oorlog zoo laag gezonken was, heeft het recht te zeg gen. dat de onderwerping van den Duce aan den Fuehrer geen vooruitgang voor den vrede en geen reden tot trots voor Italië is". Over de geheime clausules in het ver drag, waarover de Italiaansche bladen spreken, zegt de „Journal": „zij hebben be trekking op de voorwaarden, waaronder de beide staten tusschenbeide moeten komen op punten, die zij in het oog hebben, ver der op de wijze van samenwerking van leger, vloot en luchtmacht en tenslotte op de synchronisatie van de oorlogsproductie. Er zou reeds zijn voorzien in de levering van materiaal aan Italië, in het bijzonder van luchtafweergeschut. Na het onderhoud tusschen Pariani en von Brauchitsch is besloten tot de onmiddellijke instelling van een permanente militaire commissie van twaalf leden". Met een toespeling op de Duitsche en Italiaansche eischen, zooals die in de rede voeringen en de persartikelen van den laatsten tijd naar voren zijn gebracht, schrijft de „Epoque": „Het is al te duide lijk. dat niemand in Engeland of Frankrijk ook maar de mogelijkheid van bespreking dezer eischen in overweging zou kunnen nemen. Dat beteekent dus, dat de groote krachtproef in een beslissend stadium is gekomen. Duitschland en Italië staan thans voor het dilemma: zich matigen of oorlog veroorzaken. Zij hebben de bruggen afge broken en de verantwoordelijkheid op zich genomen. Wij kunnen hier niets doen. De conclusie ligt voor de handwij moeten ons i wapenen, onze zenuwen harden en afwach ten. op alles voorbereid". De „Populaire" zegt: „Laten we ons niet te zeer verontrusten over dit verbond. Daar door zouden we waarschijnlijk te veel be- i antwoorden aan de verwachtingen van de onderteekenaars. Heeft men niet den in druk, dat de publicatie van het verdrag voor Hitler en Mussolini belangrijker is dan de totstandkoming?" De BritschRussische onderhandelingen schijnen een uiterst gunstige wending te nemen. Gisteren kon vastgesteld worden, dat de kloof tusschen de standpunten van Engeland en de sovjet-unie reeds zoover verkleind is, dat een mislukken van de on derhandelingen te Geneve als nagenoeg uitgesloten wordt beschouwd. Engeland zal den sovjets feitelijk over de gansclie linie tegemoet komen! Het onderhoud op den Donau tusschen Gafencu en Markowltsj zou zeer bevredi gend resultaat hebben opgeleverd. Gafencu gaat 9 Juni naar Ankara. Mar- kowitsj zal zich in de eerste helft van Juni. na den terugkeer van prins-regent Paul uit Berlijn, naar Parijs en Londen begeven. In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis heeft minister-president Cham berlain verklaard, dat de verplichtingen van Turkije overenkomstig het Balkan-ver drag op de eerste plaats een Turksche zaak zijn. i „Voor zoover ik kan zien", aldus Cham berlain. „kan de Britsch-Turksche verkla ring niet worden uitgelegd als een poging, de Turksche regeering te weerhouden, haar verplichtingen overeenkomstig het Balkan- verdrag na te komen". De Volkenbondsraad heeft gisteren on der voorzitterschap van Maisky de eerste besloten bijeenkomst gehouden, welke heeft geduurd van 12 uur tot half twee. Er werd langdurig gesproken over de briefwisseling tusschen koning Zogoe en den secretaris generaal van den Volkenbond tijdens de bezetting van Albanië door de Italiaansche troepen. Besloten werd deze documenten ter ken nis te brengen van de Volkenbondsleden en de kwestie te renvoyeeren ter behande ling in de Septembervergadering. Een lang durig debat werd vervolgens gehouden over de telegrammen, door Benesj gezon den aan zekere leden van den raad en aan den president van den laatsten raad, Sandler. Maisky stelde voor er voorlezing van te laten doen, doch men deed hem opmerken, dat Benesj hier slechts als particulier op trad. Dienaangaande werd geen enkele be slissing genomen. De openbare zitting van den Volken bondsraad begon te 16.20 uur. Als eerste punt op het programa werd het beroep van de Chineesche regeering op den raad be handeld. De vertegenwoordiger van China, Wellington Koo, zette den militairen toe stand in China uiteen en toonde aan, dat de aanval op China geen doel, doch mid del is tot het bereiken van de Japansche expansie volgens het plan Tanaka. Ook wees hij er op. dat de aanvallen van Japan in China steeds samenvallen met de groote erases in Europa. Wellington Koo verzocht derhalve uitbreiding van de financieele hulp aan China, het staken van iederen steun aan Japan door het leveren van grond stoffen en vliegtuigen, alsmede het instel len van een commissie tot het coordineeren van de hulp aan China. Deze maatregelen acht China gematigd en Wellington Koo voegde hieraan toe, dat zij geen risico meebrengen; China vraagt geen militaire maatregelen, het zal zich zelf verdedigen met zijn eigen menschen- materiaal. Het vraagt van de leden van den Volkenbond slechts, dat zij hun ver plichtingen van het handvest zullen na komen. De sprekers, die na Wellington Koo het woord kregen, betuigden allen hun sympa thie met het Chineesche volk. De verte genwoordigers van Nieuw-Zeeland, de sov jet-unie en Bolivia steunden de voorstel len van China, doch Lord Halifax en Bon net verklaarden de omstandigheden niet gunstig te achten voor nieuwe maatrege len. Hun regeeringen zijn van meening, dat zij op het ocgeblik geen nieuwe ver plichtingen op zich kunnen nemen. Wellington Koo dankte de sprekers voor hun betuiging van sympathie met het Chi neesche volk en verzocht later te mogen antwoorden op de ingebrachte bemerkin gen op zijn voorstellen. De voorzitter verklaarde, dat hij met zijn collega's overleg zou plegen over de ver dere debatten inzake deze kwestie en ver volgens ging de raad over tot het behan delen van het tweede punt van de agenda, n.l. de toestand in Palestina. Lord Halifax deelde mede. dat alle sta ten, die lid zijn van der, bond, binnenkort het witboek zullen ontvangen. Hij herin nerde aan de conferentie van Londen en verklaarde, lat de Britsche regeering haar voorstellen handhaaft. Op het oogenblik zijn deze ingediend bij het parlement, doch dit heeft nog niet hierover gesproken. Het zou derhalve voortijdig zijn. wanneer de Volkenbondsraad deze zaak thans behan delde. Bonnet verklaarde, dat Frankrijk met sympathie de pogingen van de mandaat- mogendheid in Palestina volgt en Munters deelde als rapporteur van de mandaat- commissie mede. dat deze commissie in de komende maanden de besluiten van de Britsche regeering zal bestudeeren. Vervolgens werd het vraagstuk van de Aalands-eilanden behandeld en werden de vertegenwoordigers van Finland. Denemar ken en Polen, als partijen van de overeen komst van 1921, uitgenoodigd aan de raadstafel plaats te nemen. BINNENLAND. Een onderhoud met burgemeester Max, van Brussel. (3e Blad). Opgericht is een Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche vereeniging. (3e Blad). Leiders van den rijkswerkloosheidsdienst aangewezen. (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Prijhoudende markt - Iets hoogere koersen - Ame rikanen lichtelijk verbeterd - Beleg- gingsafdeeling weinig veranderd. BUITENLAND. Na het sluiten van het Duitsch-Italiaansch verdrag. Buitenland, le Blad). De Volkenbondsraad bijeen. (Buitenland, le Blad). De incidenten te Danzig. (Buitenland, le Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over Palestina. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. Voor het geheele landDroog, vTij warm weer. Helder tot licht be wolkt. Meest zwakke, verander lijke wind. ROEMENIË. Een maand salaris voor bewapening. Alle ministers hebben besloten een maand salaris af te staan voor de nationale verdediging Het bedrag zal in twee deelen betaald worden. Het besluit werd genomen in een speciale vergadering van het kabinet waarin de minister-presi dent. Calinesou. verslag uitbracht van de veelal spontaan in het geheele land geor ganiseerde inschrijvingen voor bewape ningsdoeleinden. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt verdedigt zijn politiek In een rede voor den bond van kleinhan delaren heeft president Roosevelt zijn lang verbeide verklaring afgelegd over de hou ding der regeering iegens het zakenleven. De president zeide. dat het thans of zelfs het volgend jaar moeilijk, zoo niet onmo gelijk zal zijn. de begrooting in evenwicht te brengen. Hij waarschuwde het land de belastingopbrengst niet beneden het hui dige peil te laten komen Indien belastin gen welke z.g nadeelig zijn voor het za kenleven als de belasting od de onverdeelde winsten, worden ingetrokken, zouden an dere zakelijke heffingen moeten worden verhoogd. De president verdedigde krachtig de regeeringspolitiek van .spending and lending" en drong erop aan vast te houden aan de beginselen en doelstellinzen der regeerr.g. Roosevelt vos'rte h'c-aan toe- -u de markt niet bedreigd wordt doer h?' ze- vaar van een overschot aan goederen, ver- keeren de vereenigde Staten in een uit stekende positie om voort te schriiden naar een tijdperk van grootere productie en werkverschaffing.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1