BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 Mei 1939 Het Nederlandsche paviljoen te Luik geopend Rede van minister Van Buuren Algemeene Toestand Handelsverdragen met Lithauen in Canada VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Ledenvergadering. De afd. Leiden en Omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers lessen i in Nederland en de Overzeesche gewesten hield Zaterdag avond een vergadering in 't Nut van het Algemeen, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer Den Dikken van Katwijk aan den Rijn. las bij opening Hand. 1 412 aan de hand van welk Schrift woord hij een korte beschouwing over de beteekenis van Hemelvaart gaf. Ook be lichtte spr. de beteekenis van het Pinkster feest. Nadrukkelijk stelde spr. in het licht, dat, willen wij waarlijk een christen zijn; er dan ook in ons leven een ware Ohristus- ervaring dient, te worden gevonden. Vervolgens bracht de secretaris, de heer L. Kalsbeek van Katwijk a. d. Rijn, de no tulen uit en deed mededeeling van enkele ingekomen stukken. Besloten werd, dat wanneer de financiën het toelaten, in het najaar een lezing over de WaTd-methode te laten-houden. Mooht er voldoende belangstelling voor een Ward- cursus gevonden worden, dan zal ook deze plaats vinden. De heer Zijlstra bracht vervolgens ver slag uit over de werkzaamheden van het Vojo-comité. Met nadruk wekte op, dit comité te steunen, daar momenteel de uitgaven de inkomsten overtreffen. In eeh uitvoerige causerie heeft hierna drs. H. Schilp, directeur van de Chr. Kweekschool hier ter stede, mededeelingen gedaan over de onlangs op de Ernst-Sillens- Lowe gehouden paedagogische conferentie, van welke conferentie wij indertijd ver slag gaven. Zeer in het bijzonder schonk drs. Schilp aandacht aan de redevoeringen van den minister van Onderwijs. K. en W., prof. J. Waterink en den heer Stemerding, waar dezen spraken over de onderwijsver nieuwing. Waar zulks noodig mocht blijken, vulde spr. het behandelde met zijn persoon lijke inzichten aan. Na deze causerie was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. Nadat nog enkele huis houdelijke mededeelingen waren gedaan, werd de vergadering met gebed gesloten. JUBILEUiM-CONCERT DER HARMONIE- KAPEL „T. EN D". Een geslaagde feestavond. De Stadszaal was vrijwel geheel bezet met feestvierende belangstellenden, toen Zaterdagavond het doek openging en de Harmoniekapel „T. en D gereed zat, haar eerste nummer te spelen ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan. Dit was de „T. en D." jubileummarsch van den diri gent den heer H. J. A. Bokhove. die frisch en krachtig vertolkt werd. Trouwens: het is ons den geheelen avond opgevallen dat deze dirigent iemand is, die discipline onder zijn menschen heeft, ter wijl van hun kant de muzikanten zich met een benijdenswaardige toewijding geven aan hun muzikale taak. De heer Bokhove handhaaft steeds een pittig, puntig en levendig rhythme. Natuurlijk spreekt dit het allersterkst pit de marschen die wij hoorden en waarvan nie het minst de overbekende .Vieux Ca- marades Marche" een sprankelend vuur werk van klank was. doch het kwam even zeer uit in de overige vier nummers van het programma. Dat begon al met de goed geschreven ..Ouverture Excelsior" van Louis Reynaud, mooi opgezet, beschaafd van klank en tot het einde met veel nuancee ring correct afgewerkt. Alles klopte bij deze vrij moeilijke muziek in de perfectie; flaaie accenten werden hier en daar door den directeur gelegd Hierop volgde ..Geschichten aus dem W ener Wald" van Joh. Strauss, licht en tintelend voorgedagen. Opnieuw verlustig den wij ons over den mooien klank van de kapel. Een virtuoos stuk werd geleverd met ..Nacht gall und Brossel" een Polka voor twee trompetten van A. Kling. Met groote virtuositeit die aan beroepskunste naars niet zou misstaan, hebben de gebroe ders H. en C. Jagel, die blijkbaar geheel od elkaar waren ingesteld de zware solo partijen voorgedragen, op bescheiden en afdoende wijze begeleid door de overige leden van de Harmonie. Ook luisterden wij geboeid naar de Ca price sur un Thême Allemand" gearran geerd door J. M. Bekker. Het thema is het bekende liedje ,-Kom ein Vogel geflogen". H erop worden variaties gemaakt, die ons herinneren aan den compositie trant van verschillende componisten. Aan de hiep gestelde hooge eischen be antwoordde de Harmonie ten volle. Toen aan het begin van den avond de jubileummarsch verklonken was, nam de voorzitter van de Harmonie, de heer D. Cornet het woord om de aanwezigen har telijk welkom te heeten, in het bijzonder de directie der fabriek, den beschermhee- ren der kapel. Hij dankte voor steeds on dervonden steun en bracht dank aan den kapelmeester, den heer H. J. A. Bokhové, die juist dezer dagen benoemd is tot kapel meester van het corps van het 5e Reg. Inf. te Amersfoort. Daarna betrad namens de directie der fabrieken, de heer H. H. Tieleman het po dium om in een geestige toespraak bestuur, leden en dirigent van de harmoniekapel ziin hulde te brengen, vergezeld van een prachtigen krans en een enveloppe met inhoud. Mede ontving het feestvierende corps, in hoofdzaak van de directie, 10 ma schtrommels. Van de feestcommissie ontving de ver een'ging 4 klarinetten in etui en een con- certtrommel benevens een piston, De Too- neelvereeniging het „Nieuwe Tooneel" schonk een zilveren lauwertak, de Politie- muzrikvereeniging en de Harmoniekapel „Weikmans Wilskracht" een muziekstuk naar keuze bloemstukken werden aange ef a en door de muz^ekvereen'g'ng P.C en L., de buurtvereeniging ,,De Eensgezind heid" de Leidsche Christelijke Harmonie en van den heer M van der Have. Niemand zal de wakkere vereeniging al deze goede gaven misgunnen. Ze waren wèlverdtend. Na de pauze heeft Bob Nelson met zijn cavav:t-revue ..Bravour en Charme" een v r, -"lik programma ten 'ceste gegcven Tens'o te volgde een geanimeerd bal on- de; le ding van den heer A. N van Wijk en met muz'ek van „The Melody Makers", hetgeen een fraai beslui was van dezen ge slaagden feestavond. Hedenmiddag is het Nederlandsche Pa viljoen op de watertentoonstelling te Luik officieel door minister Van Buuren ge opend. Een welkomstwoord werd. gespro ken door ir. Van Vlissingen, die zich in het bijzonder richtte tot minister Van Buuren en tot den Belgischen minister van openbare werken en werkverschaffing, den heer Vanderpoorten. Hij zeide. dat de Ne derlandsche deelneming moet worden op gevat als een representatieve nationale in zending met betrekking tot vervoer te water, waterbouwkundige werken en wa tersport. Het was spr. aangenaam melding te ma ken van de goede zorgen, welke de uitvoe rende commissie heeft gewijd aan de tot standkoming van dit geheel, evenals van de hulp en steun van de zijde van het ten- toonstellingsbestuur. Ir. van Vlissingen gaf hierop het woord aan mi*, dr. ir. J. A. M. van Buuren. mi nister van Waterstaat, voor het uitspreken van de openingsrede, welke evenals die van ir. Van Vlissingen in het Fransch werd uitgesproken. Ik kwijt mij, aldus de minister, van een aangenamen plicht, wanneer ik begin mijn bewondering uit te drukken voor hetgeen onze buren hebben geschapen met de con structie van het Albertkanaal. Ik ben zeer verheugd de aanwezigheid van mijn Bel gischen collega, Vanderpoorten, te consta- teeren en ik bied hem mijn gelukwensch aan met deze, voor de scheepvaart zoo grootsche bijdrage. In onze streken is het water sinds on heuglijke tijden, zoowel onze vriend als onze vijand geweest. Onze vriend, omdat het ons land toegankelijk heeft gemaakt, zooals weinig andere landen, en omdat het ons de gelegenheid heeft gegeven een be langrijke plaats tusschen de zeevarende naties in te nemen; onze vijand, omdat wij voortdurend op onze hoede moeten zijn voor zijn aanvallen. Dit. zal u worden ge toond. wanneer wij een rondgang door het Nederlandsche paviljoen zullen maken. Onze generatie is niet in gebreke gebleven om al de waterwerken, welke door ons voorgeslacht zijn geconstrueerd, te perfectionneeren en te completeeren. Van deze werken getuigt de Nederlandsche in zending. Uw aandacht zal worden getrokken door veel groote werken, waarvan de voltooiing nog van recenten datum is. zooals het Julianalkanaal, de kanalisatie van de Maas, het verbdndingskanaal tusschen Maas en Waal en de verbetering van het kanaal dwars door Zuid-Beveland. Vervolgens door werken in, aanleg. Onder deze neemt de drooglegging van de Zui derzee door den grooten omvang een zeer speciale plaats in. Maar ook de werken, zooals de aanleg van het Amsterdam-Rijn kanaal. de kanalen in Twente en de ver betering van de Maas voor groote afwate ringen. De groote handelshavens zullen niet na laten u door middel van haar inzendingen te toonen, dat zij op de hoogte van den tijd blijven. De Nederlandsche baggeron- dernemlngen gaan uw aandacht roepen voor het feit, dat de Nederlandsche onder nemers over de gehèele wereld belangrijk hebben bijgedragen tot de schepping van groote waterbouwkundige werken. Gij zult ook belangwekkende gegevens vinden op het gebied van de lichttorens en van de voedsel- en andere voorziening te water. Bijzondere aandacht verdient ook de in- zendign va.u Limburg en dat is te begrijpen wanneer men zich rekenschap geeft van de goede betrekkingen van buurmanschap tusschen onze provincie Limburg en de streek, waar wij ons op het oogenblik be vinden. Tenslotte de inzending van de Al- gemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, bij welke inzending een aanmoediging om ons land te bezoeken en er deel te nemen aan de watersport, overbodig schijnt. Spreker eindigde met dank te brengen aan allen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit paviljoen en de hoop uit te spreken, dat de inzending ten volle aan haar doel moge beantwoorden. In die verwachting verklaarde spreker het Nederlandsche paviljoen voor geopend. Ten slotte heeft ook minister Vander poorten nog een korte toespraak gehouden. Politieke actie van West tot Oost. Plotseling komen uit Danzig ernstige berichten over incidenten, men zie het 3e Blad. Zooals destijds in Tsjecho-Slowakije geeft men over en weer elkaar de schuld. En dat helpt geenszins mede om de stem ming te verbeteren, zacht gezegd. Er Is geen twijfel aan, aldus het Pool- sche Telegraafagentschap, dat de agressie het karakter van een uitdaging had. Men weet nog niet of deze uitdaging kwam van den Senaat, van de plaatselijk nationaal- socialistische partij of wel, dat zij door Berlijn werd gelast. Het is echter veelbeteekenend, dat de individuen, die een aanval deden op de auto van den Poolsclien commissaris-ge neraal rechtstreeks uit Mariënburg kwa men, dat op Duitsch grondgebied is ge legen. Maar van de zijde van Danzig wordt crl- tiek geleverd op de Poolsche berichtge ving. die op hoofdpunten bezijden de waarheid wordt genoemd. De inzittenden van de Poolsche auto heeten niet bedreigd door een mensehen- menigte, daar het slechts om twee perso nen ging, die niets konden weten van de betoogingen der bevolking noch van de aanwezigheid der Poolsche diplomaten. Gezaghebbende kringen te Warschau zeggen, dat de Poolsche regeering vastbe sloten is de integriteit van ffaar rechten in de vrije stad te handhaven en ze te doen eerbiedigen zonder zwakheid te toonen. Incidenten van dezen aard zijn, zoo zegt rnen, niet in staat om den tegenstand van Polen aan te tasten tegen iedere poging tot een eenzijdige wijziging van het sta tuut van Danzig en nog minder om de onmisbare sfeer in het leven te roepen voor vrije onderhandelingen tusschen ge lijke partijen, die elkander's waardigheid en rechten respecteeren. Met het oog op de in Danzig heerschende opwinding heeft de senaat van de vrije stad strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Voor alle Poolsche bestuursgebouwen zijn politieposten geplaatst. Van Duitsche zijde hoort men nog wei nig. Vindt dat zijn reden in het bezoek van graaf Ciano? Deze is onder groot eerbetoon te Berlijn gearriveerd. Met graaf Ciano de opperbevelhebber van het Italiaansche leger, generaal Pariani vele andere autoriteiten, en verscheidene Italiaansche journalisten, onder wie Gayda de directeur van de „Giornale d'Italia". De eerste officieele handeling van graaf Ciano en generaal Pariani was een bezoek te brengen aan het oorlogsgedenkteeken BEROEP AANGENOMEN. De heer A. G. van der Stoel, candidaat alhier, heeft het op hem uitgebrachte be roep naar de Geref. Kerk van Aanelde (als hulpprediker) aangenomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Verhoef Malmiberg Vleeschwaren- en Conserven!abriek N.V., Hoofdstraat 22, Sas- senheim. Het de-pot te Leiden, Pieterskerk- kooksteeg 30, te opgehesen. Unter den Linden, waar zij een laurier krans neerlegden. Gistermorgen heeft Ciano een langdurig onderhoud gehad met von Ribbentrop en gistermiddag is hij door Hitier ontvangen. Von Ribbentrop was daarbij aanwezig. Hitier bood 's avonds een diner aan. Hedenmorgen vond de officieele onder- teekening plaats van het Duitsch-Itali- aansch verdrag. Stefani meldt daarover: De formules van het accoord zijn een voudig en categorisch. In een stijl van op rechte loyaliteit vestigen deze formules een permanente politieke samenwerking en een volkomen militaire solidariteit. Italië en Duitschland beginnen aldus de eerste pe riode van 10 jaar van een bondgenootschap dat wezenlijk ten doel heeft het behoud van den vrede. Mussolini heeft verklaard, dat er in Europa geen problemen zijn, die niet langs vreedzamen weg kunnen worden opgelost. De politieke en militaire solidari teit der beide spllmogendheden is gericht op dit ideaal van een vrede met rechtvaar digheid, die in den diepen wensch der vol keren ligt. Maar Italië en Duitschland zijn ook bereid om met dezelfde vastberaden heid iedere bedreiging van hun rechten af te slaan, iederen aanval op de veilig heid van hun levensruimte. De grens tus schen germanisme en romaniteit is erkend door den Fuehrer in zijn historische rede voering, uitgesproken in het Palazzo Vene- zia. Op die, voor altijd vastgestelde afba kening. die plechtig erkend is, vindt het bondgenootschap der beide rijken zijn eer ste, hechte fundeering. De oorzaken der meeningsverschillen, die romaniteit en ger manisme gescheiden hadden gehouden, zijn voor altijd uit den weg geruimd. Het bond genootschap omsluit ook wederkeerige vei ligheid van de levensruimte. De Westelijke democratieën ontkennen en veroordeelen het beginsel der levensruimte, maar alleen wanneer het gaat om Duitschland en Italië. Wanneer het gaat om Britsche en Fran- sche belangen, wordt de levensruimte hei lig onaanraakbaar en onbeperkt voor de beide democratieën. Frankrijk heeft zijn ruimte uitgestrekt van den Rijn tot Noord- Afrika en Senegal. Thans is ook Syrië Fransche levensruimte, om niet te spreken van andere bezittingen, protectoraten en mandaten. Wat Engeland betreft, dit sluit in zijn levensruimte alle oceanen en het koloniale rijk, waar de zon nooit ondergaat. Alsof dat niet voldoende was, hebben de conservatieve mogendheden door middel van de fictie der zoogenaamde garanties hun protectoraat gevestigd over een reeks staten in Oost-Europa, welke staten op hun beurt deel zijn gaan uitmaken van de demoplutocratische levensruimte. Tegen die hegemonische exclusivistische en on verdraagzame politiek stellen Duitschland en Italië in het bondgenootschapspact zonder bijgedachten en zonder voorbehoud hun wil om Europa een vrede met recht vaardigheid te geven. En aangezien de strijdkrachten, waarover het Itallaansch- Duitsche blok beschikt, ontzaglijk zijn, is het pact uit eigen waarde een groote ga rantie voor den vrede. Daarmede in overeenstemming is een rede van Mussolini te Ciano Hij zeide, dat wan neer heden het Italiaan.sch-Duitsche ver drag onderteekend zal zijn, er een blok van 150 millioen menschen gevormd is, waarte gen niemand Iets kan uitrichten. Dc Duce voegde hieraan toe, dat het doel van dit blok den vrede is, doch, al dus spr., wij zijn bereid dezen vrede af te dwingen, wanneer de groote democra tieën pogen onzen opmarsch tegen te houden. Ik zal mij nu verder in stilzwij gen hullen, doch het Italiaansche volk zal spreken, zoodra het juiste oogenblik gekomen is. Onder luide toejuichingen verklaarde de Duce ten slotte: „Er zijn 45 millioen Italia nen. van wie tien millioen soldaten met slechts één wil. Uw gejuich bewijst, dat dit waar is!" De rede van den Duce werd herhaalde malen door toejuichingen onderbroken, ter wijl de grooten democratieën werden uitge floten en kreten als „Tunis, Corsica" op nieuw werden geuit. In verband hiermede is ook een artikel van de „Relazioni Internazionali" opmerke lijk, dat zeer agressief is tegen de Westelijke democratieën. Het blad schrijft, dat de vraagstukken Danzig, de Duitsche koloniën en de Middellandsche Zee moeten worden opgelost met goeden wil, indien men geen wereldconflict wenscht. Daartegenover zet Engeland zijn pogen om met. de sovjets tot overeenstemming te ko men zonder onderbreking voort. Zaterdag heeft lord Halifax een langdurig onderhoud gehad met Daladier en Bonnet, waaromtrent echter niets is medegedeeld, 's Avonds is hij doorgereisd naar Genève, waar hij gister morgen direct IV: uur met Maisky confe reerde. Bonnet is gisteravond te Genève aangekomen en zal heden Maisky ontmoe ten. Zoowel Halifax als Maisky hebben na het onderhoud een rapport aan hun regee ringen gezonden en het is niet waarschijn lijk. dat er eenlgerlei verdere ontwikkeling zal komen in de Britsch-Russische bespre kingen voor het. Britsche kabinet Woensdag a.s. bijeen zal zijn geweest. Halifax vertrekt morgenavond naar Londen om de kabinets zitting bij te wonen. De grootste discretie wordt in acht genomen ten aanzien van de positie en behalve, dat men gelooft, dat de atmosfeer gunstiger ls. moet men ieder be richt voorzichtig opvatten. Volgens de „Daily Telegraph" zijn de voor teekenen voor een verdrag thans gunstig. Gedurende het weekeinde heeft de meening veld gewonnen, dat het thans een verrassing zou zijn, indien men niet tot overeenstem ming komen. Het beginsel van wederkeerig- heid heet nu verzekerd. De keuze schijnt te liggen tusschen een drievoudig militair ver bond en een Fransch compromisplan, dat gebaseerd is op een Britsch-Russische over eenkomst, volgens de beginselen van het Fransch-Russische verdrag. De „Jour" zegt: „Men heeft den indruk, dat het ernstiger worden der incidenten te Danzig een snelle voltooiing der besprekin gen nog wenschelijker maakt". Ook de „Ordre" dringt aan op spoed en schrijft: „De incidenten te Danzig maken ons ongerust, omdat zij een weloverwogen stelselmatigheid hebben". Baldwin, de vroegere Britsche premier, heeft in een rede te Bewdley in Worcesters hire verklaard geheel achter de politiek der regeering te staan. Ten aanzien van de bezetting van Tsje cho-Slowakije en Albanië zeide spr., dat dit de grootste politieke misstap is geweest van de dictatoren, aangezien deze daden meer dan Iets anders hebben bijgedragen tot het vormen van een hechte eenheid in Enge land en elders. Zelfs Napoleon heeft hieraan geen weerstand kunnen bieden en wat Na poleon niet heeft gekund, kan niemand. „Dat Hitler Iets dergelijks heeft gedaan, was een verrassing voor mij", zeide lord Baldwin, „niet omdat ik hem tot iets derge lijks niet in staat achtte, doch omdat ik weet. dat hij een opmerkelijk handig man is en het scheen mij derhalve bijna ongeloof lijk, dat hij een dergelijke fout maakte". Ook Japan doet thans mee in het alge meene politieke spel. De premier Hiranoema zeide o.a. in een persgesprek: Indien de toestand niet In goede banen gericht wordt, leiden de huidige omstandig heden onvermijdelijk tot een oorlog, on danks het feit, dat de leiders der volkeren den oorlog verafschuwen. Japan moet alles in het werk stellen een oorlog te vermijden. Daar toe moet samenwerking verkregen worden met de landen, die dezelfde gevoe lens koesteren. Tot op zekere hoogte moet de status-quo in dc wereld gewijzigd worden. Het herstel van Oost-Azië is op het oogen blik de belangrijkste aangelegenheid. De po litiek, welke Japan tegenover Europa voert, is gebaseerd op het beginsel der verzoening tusschen de individualistische en de totali taire stelsels. Voorts wees hij op het mis noegen dat een toenadering tusschen Enge land, Frankrijk en de Sovjet Unie zou ver wekken, zeggende: Sommige Europeesche landen reiken de hand aan de Sovjets, maar wie zich met dc Sovjets vereenigt, zal er dc nood lottige gevolgen van ondervinden. Het is de taak van Japan den landen dit ge vaar te leeren kennen. Een bepaalde beslissing schijnt Japan overigens nog niet te hebben genomen. Nu de Volkenbondsraad heden bijeen komt, heeft Benes], de vroegere president van Tsjecho-Slowakije, zich tot Genève ge wend met een verklaring, waarin hij pro testeert tegen den inval van Dultsohers en Hongaren in Tsjecho-Slowakije en den re geeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland verzoekt de zaak van Tsjecho- Slowakije in den Volkenbondsraad te ver dedigen. Hij zegt tot dit verzoek gedwongen te zijn, daar Tsjecho-Slowakije niet meer te Genève tegenwoordig kan zijn, „tenge volge van onderdrukking en geweld". Duitschland heeft aldus Benesj de fundamenteele verdragswetten en de alge meene beginselen van het internationale recht geschonden. Benesj vraagt maatre gelen tegen den inval. De Amerikaansche politie heeft intus- sohen speciale maatregelen genomen voor de veiligheid van den vroegeren president, tegen wien een complot zou zijn gesmeed. In Tsjechische kringen te New-York en Chicago bewaart men het stilzwijgen over deze zaak. Ook de Ohineesche minister Wang heeft zich zijdelings tot Genève gewend, waarin hij tegenover de pers o.a. zeide: „De Volkenbondsraad moet niet het feit uit het oog verliezen, dat de crisis In het Verre Oosten vérgaande reacties van ver nietigenden aard heeft op andere deelen der wereld. Bij zijn tegenwoordigen strijd tegen u Japansche agressie vecht China voor oeginselen, welke essentieel schijnen voor de veiligheid van alle den vrede minnendt naties. In het belang der international rechtvaardigheid is het de plicht der lefc van den Volkenbond meer doeltreffende maatregelen te vinden voor de van sancties en represailles op grond van artikel 16 van het handvest, zooals op sa October bij resolutie werd aangenomen op 20 Januari 1939 in een resolutie mm bekrachtigd. De staatslieden der wereld moeten zich thans bewust zijn van de meest doeltret fende wijze, waarop de Japansche agressip zou kunnen worden gefnuikt door Chim dat geheel alleen 22 maanden lang strijdt' bij te staan, de heiligheid van de interna' tionale verdragen hoog te houden en een collectieve actie te ondernemen door alle flnancieele en handelsbetrekkingen met Japan te verbreken. Tezelfder tijd wordt gehoopt, dat de Volkenbondsraad zich de resoluties zal herinneren van 30 Septem ber j.l., waarim het borrrtbardeeren van burgerbevolkingen onwettig wordt w. noemd. De correspondent van Reuter vernam te Berlijn in bevoegde kringen, dat prins- regent Paul van Zuid-Slavië op 1 Junj as voor een bezoek te Berlijn aankomt DUITSCHLAND. Te Berlijn zijn in het ministerie van bui- teniamdsche zaken door von Ribbentrop Rijksminister van buitenlandsche zaken en Unbsys, den Litihausohen minister van bui tenlandsche za'kem, zoomede door de lei ders der Duitsche en Ldthausdhe delegaties dr. Schnurre en Norkaitis, de Duitsch-U-' tihauscthe oeconomtedhe verdragen onder teekend, waarover sinds eenige weken te Berlijn onderhandelingen zijn gevoerd. Deze verdagen betreffen de regeling der oeconomische betrekkingen tusschen Duitschland en Lithauen, welke, aldus het communiqué, noodig gebleken zijn na de hereeniging van het Memel-gebied met het Rijk, voorts de inrichting van de zone der Libhausche vrijhaven te Memel, waarvoor de richtlijnen waren vastgelegd in het ver- drag van 22 Maart inzake den terugkeer van het gebied van Memel. Lithauen kan t/hans steeds op de vriend* schap van Dwitedhland bouwen, zeide von Ribbentrop. Arrestaties in Memelgebied. De Poolsche bladen melden uit Memel dat de Gestapo aldaar talrijke arrestaties en huiszoekingen verricht. 173 personen zijn in hechtenis genomen, waaronder twee Engelschen. Men gelooft, dat het de uit roeiing van een uitgebreide spionnage beweging betreft. ENGELAND. Het Koningspaar Voor het eerst in de geschiedenis vierde een Engelsch koning zijn verjaardag in een van de dominions. In geheel Canada was deze dag een nationale feestdag. De koning heeft het défilé van de ..Cana dian Guards" bijgewoond en was daarna aanwezig bij de ..Garden Party" in het regeeringsihuis te Ottawa. Koningin Elisabeth heeft den eersten steen gelegd voor het nieuwe gebouw van het opperste gerechtshof. „Zonder vrijheid kan geen duurzame vrede bestaan, zonedr vrede geen duurzame vrijheid", deze wooren werden uitgesprokeü door koning George in een redevoering, die hij hield bij de onthulling van een natio naal oorlogsgedenkteeken te Ottawa. De koning had de aandacht gevestigd op de symboliek van het gedenkteeken. zeg gende; „boven den boog, waaronderdoor de strijdkrachten der naties zich voorwaarts dringen, staan de figuren van den vrede en de vrijheid. Niet bij toeval verschijnen zi) naast elkander. Vrede en vrijheid niet lang gescheiden worden. Het is goed om in een der hoofdsteden van de wereld een zichtbare herinnering te bezitten aan een zoo groote waarheid." Bij deze onthulling, die de belangrijkst* officieele plechtigheid was, welke door don koning wordt verricht tijdens zijn reis door Canada, waren 200.000 personen aanwezig. Gisteren is het Koningspaar te Kingston gearriveerd. Nieuwe aanslagen van Iersche terroristen* De politie heeft alle hotelhouders in d« kustplaatsen aangezegd, dat zij specia^ voorzorgsmaatregelen moeten nemen, aan gezien te Eastbourne, Margate. Morecam Blackpool en Southport zeven branden zu ontstaan, welke, naar men verondersw veroorzaakt zijn door aanhangers van n Iersche republikemsche leger. In al deze gevallen was bijna overal wj. lijk brand ontstaan in kamers, welkei w besproken door mannen, die valsone men hadden opgegeven en .sindsdien dwenen zijn. SPANJE. Het einde der overwinningsfeesten- Zaterdag te te Madrid een gehouden in de kerk van de Heilige bara. Deze dienst werd bijgewoond S generaal Franco, de generaals van Spaansche leger, de ministers en d>pi ten. Franco bood zijn zwaard aan oen v maat van Spanje aan. die het op ne taar legde. Daarna las Franco ge I van dankzegging. „.mnln'S-1 De laatste plechtigheid der overate" feesten vond plaats Zaterdagmiddag jn klooster San Lorenzo van het esco waar Franco de leden van het dipk®^^ corps ontving en een noenmaal aa DI Het Kondorlegioen vertrekt op 24. 26 Mei naar Duitschland uit versc,®I havens in Galicië. Het grootste ae_ jfI), troepen zal te Vlgo ingescheept wo Een groep van 150 hooge Spaanse"* flcieren, generaals en technici auw Duitsche vrijwilligers op ultnoodlgins de Duitsche regeering vergezellen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2