Brussel maakt zich gewed lOsic jaargang MAANDAG 22 MEI 1939 No. 24280 n steek vooral je hand uit, wanneer je een hoek omslaat HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt STADSNIEUWS Groote belangstelling voor het bezoek onzer Koningin Het welkow zal hartelijk zijn Dii nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: I 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «tfnf per 3 maanden f. 2.3S per week 1.0.1* Franco"5' pet post "f2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd> TERREINRIT LEIDSCHE BURGERWACHT. nijksehe Burgerwacht wint voor de 3de maal zilveren wisselbeker. bnder zeer groote belangstelling heeft Jterdag de Leidsche Burgerwacht alhier, |n derden terreinrit per rijwiel crver 60 Til, gehouden. Aan dezen tocht werd llgenomen door de Burgerwachten uit Lsterdam, Den Haag, Schiebroek, Arn- Rijswijk. Oegestgeest, Bodegraven, brschoten. 's-Gravenzande. Valkenburg een aantal individueele deelnemers. Bóór den start van „Oud Hortuszlcht" lette de heer J. H. van Staveren alle |e!nemers hartelijk welkom en wenschte een prettigen rit. Er werd gereden in irouilles van 4 man en 1 commandant of fcividueel (140 deelnemers). Daar het fcours af en toe dwars door weilanden zandwegen ging, was de rit niet altijd makkelijk, terwijl vele groepen de vierde ptrolepost gemist hebben. De E.H-B.O. lgde in vrachtauto's de groepen, bver het algemeen werd er goed gereden I de jury, bestaande uit de heeren J. van 1 De Groot en Oosterdag, bijgestaan door onderofficieren Kramer. Lammers en (ereweer. hadden geen gemakkelijke taak den terugkeer was ook de voorzitter Leidsche Burgerwacht mr. F. J. J. fcpman aanwezig (de commandant over- Van Mens was door een bultenlandsohe verhinderd). Voordat de heer Van Iveren den uitslag mededeelde, bracht ^allereerst hartelijk dank aan den heer Jter, hoofdbestuurslid der Burgerwach- i voor zijn tegenwoordigheid en wees er tóer op, dat het doel dezer terreinrltten i om samenwerking en kameraadschap i te kweeken. Onder applaus deelde hy de. dat de eerste prijs, de zilveren wis- jbeker benevens de zilveren medaille peloofd door den burgemeester van Lei en 5 zilveren kruisen gewonnen was Jr de Rijswijksche burgerwacht. Daar burgerwacht voor de 3de maal den ielbeker gewonnen heeft, is deze nu ^r eigendom geworden. 2de prijs, een zilveren medaille, werd patrouille 5 (met 11 strafpunten) neens door de Ryswijksche burgerwacht ponnen; 3de prijs, een zilveren medaille pd door patrouille 9 van de Amsterdam- burgerwacht gewonnen, terwijl ook i zilveren medaille werd toegekend aan I technische (mobile) afdeeling van de lagsche burgerwacht voor de beste mlli- pe prestatie. Ter aanmoediging was door I Leidsche burgenvacht een extra prijs pikbaar gesteld, welke werd gewon door den heer J. Hendriks, lid der igsche burgerwacht. De uitslag der in- Bdueele deelnemers luidde als volgt: Is'e prijs zilveren wisselbeker benevens Izilveren medaille uitgeloofd door den hemeester van Leiden en zilveren kruis, |heer J. Jansen lid der Leidsche Bur- vaeht voor de beste prestatie en hou- 6 2de prijs, zilveren medaille de heer I Hollebeek, eveneens lid der Leidsche rgerwacht en 3de prijs bronzen medail le heer J. J. van Varik, lid der Leidsche 'Eerwacht. Voorts ontving Iedere deel teer een herinneringskruis. padat de heer Dekker, hoofdbestuurslid aeommandant van de afd. Ryswijk dank P gebracht aan de Leidsche Burger- fcht voor de goede organisatie, werd ten |te door de hoornblazers der Haagsche eeüng de taptoe en het Wilhelmus ge len, welke staande werden aangehoord. Burgerwacht kan op een geslaagden t terugzien. BRUSSEL, 21 Mei. Opweg naar Brussel. Aan de Belgische grens. In den dreunenden trein zitten de reizi gers elkaar een beetje verveeld aan te sta ren. Totdat er toevallig iemand, bij het voorbijschieten van een wachthuisje dat geverfd wordt, lachend opmerkt: „Ze ma ken hun huis netjes omdat de Koningin langs komt." Een zoo voor de vuist gezegd grapje, maar van dat moment af begint er een gesprek. Belgen en Nederlanders spreken met elkaar en het onderwerp Is er een dat de stilte van verveling en slape righeid verdrijft. „Uw Koningin komt on zen Koning bezoeken" „Onze Koningin gaat op bezoek bij Uw Koning" En meteen voelt men duidelijk de sympathie die dit contact aan beide zijden wekt, weerszijden van de grens. Beide volkeren zijn paraat. Tot de tan den gewapend en in een onrustigen drei genden tijd op alles voorbereid. Maar ter wijl hun legerafdeelingen langs de grenzen staan, komen de vorsten dier twee volke ren bij elkaar en hun samentreffen is be doeld als een symbool van eenderen vredes wil, België en Nederland hebben veel ge meen, maar wat bij dit bezoek van Wil- helmina, Koningin der Nederlanden, aan Leopold, Koning der Belgen,, het eerst treft, is het gemeenschappelijk verlangen naar een beter begrijpen en gTooter ver trouwen onder hun volkeren. In dit op zicht geven twee kleine naties de wereld een voorbeeld. Niet altijd is de verhouding tusschen Noord en Zuid vol wederzijdsche sympathie geweest; maar zoowel België als Nederland leerden begrijpen dat, juist in een zoo onzekeren tijd als de onze, sa mengaan, onderling begrip en onderling vertrouwen onmisbaar zijn. De eenige weg dien ook anderen zouden dienen te gaan. Daardoor wordt het Koninklijk Bezoek aan Brussel voor ons een symbool. Als zoodanig hebben wij, in het Noor den. destijds het hoogst welkome en geest driftig toegejuichte bezoek van den sym pathieken Koning Leopold beschouwd. Met geestdrift heeft Nederland hem begroet, den Koning met het slanke, jonge figuur en het ernstige, bijna weemoedige gezicht. Als zooianig beschouwt nu België de as. komst van Koningin Wilhelmlna. De warmte, waarmede In alle kringen van de Belgische hoofdstad over dit bezoek wordt gesproken, doet het Nederlandsohe hart goed. Vooral, omdat wij er precies dezelfde reactie uit hooren kunnen, die bij ons volk viel te beluisteren, toen Koning Leopold Amsterdam en de Residentie be zocht. Brussel bereidt zich voor. Waar men ook komt; wien men ook spreekt: het gesprek is onveranderd het zelfde. „Uit Holland?" vraagt de porteur. die onze bagage aan zijn leeren riem over den schouder tilt, „Awel, we krijgen Uwe Ko ningin op bezoek, zulle." „Uit Holland? zegt de Portier van het Hotel, die de koffers naar de lift doorgeeft, „We verwachten hoog bezoek uit Uw land, menier" „Holland" knikte de maitre de reception, die de formulieren en het gastenboek in kijkt. „Uw Koningin komt onzen Koning bezoeken, daar is ledereen vol van." Inderdaad: ze zijn er vol van. Heel Brus sel is er vol van. Dat kan men zonder eenige overdrijving zeggen. De kranten zijn er vol van: Waalsche en Vlaamsche dag bladen verschijnen zonder uitzondering met artikelen, waarin de komst van Ko ningin Wilhelmina naar haar diepere en wezenlijke beteekenis getoetst en beschre ven wordt. De kiosken zijn er vol vandaar hangen de tijdschriften met groote por tretten van de Koningin op de frontpagi na's. De huismuren en reclamezuilen zyn er vol van: daar hangen de affiches met den oproep van burgemeester Adolphe Max. den populairen stadsvader met een wereldnaam, die zijn gemeentenaren ver zoekt te willen vlaggen, omdat de komst van de Koningin der Nederlanden een feest beteekent voor de stad en haar bevolking. „En we zijn nog maar pas aan het be gin" vertelt me de wit gehelmde agent op het stationsplein van de Noord-Statie. Daar heeft hij gelijk in. Pas Maandag en Dinsdag zullen de ver sieringen langs den weg, dien de stoet kiest, worden aangebracht. Men is overal druk in de weer. Op Zondagmiddag zijn arbeiders bezig houten stellages te timme ren op de plaats waar straks decoratieve versieringen worden aangebracht. Op het stationsplein verrijst een monumentale eerepoort uit groen. De Belgische en de Nederlandsche driekleuren wapperen van de gevels der huizen, meerendeels hotels. Men spant langs een gevel reeksen elec- trische lampjes, een leeuw, slingerende lin ten: voorbereidingen voor een feestelijke illuminatie van een café-gevel. De weg, dien de Koninklijke stoet zal volgen, door de Koningstraat, langs het graf van den Onbekenden Soldaat, is al verder voltooid. Daar zijn weerszijden van den rijweg palen met fleurige wimpels aangebracht, beurtelings de Nederlandsche en de Belgische kleuren. Bij het Koninklijk paleis zijn, evenwijdig aan het park. hek ken geplaatst om de menigte „binnen de perken" te houden. Want men verwacht een zeer groote belangstelling. Niet alleen uit Brussel, maar ook van buiten de stad. Op den Zondagmiddag wordt daar druk gewerktde reeks hekken beslaat een enor- men afstand. Op den Boulevard-Anspach en de Brouokère-plaats treft men, behalve de Belgische vlaggedoeken en het ver trouwde rood-wit-blauw. in vele etalages groote portretten aan van Koningin Wil helmina. versierd-met oranjelint, soms ge combineerd met foto's van Prinses Juliana, Prins Bernard en Prinses Beatrix. Het bij Hollanders welbekende Hotel Metropole heeft zijn breeden gevel aan de Brouckèrg-plaats langs de middenbalcons voorzien van een enorme horizontale de coratie in rood, wit en blauw, terwijl ver ticaal langs het hooge gebouw geweldige oranjelinten met gekroonde W's zijn aan gebracht. t Wandelende door de stad, staat men tel kens weer stil, tusschen een groepje Brus selaars, om een of ander versiering of een aardige etalage te bekijken. Daar is het raam met poppen in Hollandsche natio nale costuums. Volendam natuurlijk als een internationaal symbool van nationale bekendheid plechtig in het midden. Met een groot portret van de Koningin en een reeks allergenoeglijkste kinderpoppen, martiaal in Belgische uniformen uitge dost. salueeren voor H.M. Een gToot wa renhuis heeft een deel van zijn etalage, vol oranje, rood, wit. blauw, geheel gewijd aan Nederlandsche producten. Aan sommige gevels zien wij reeksen vlaggestokken. De vlaggen moeten nog ko men. In de Sinter Goedelstraat, oploopend naar het indrukwekkend Gothisch bouw werk, de St. Goedele, grijs grauw en ver weerd, wapperen fleurige vlaggen. Er zijn bloemenmandjes rond de standaarden, maar de bloemen moeten nog komen. Er moet nog veel komen. „We zijn eigen lijk pas net begonnen" waarschuwde de politie-agent. Hij had gelijk. Brussel maakt zich gereed. Maar reeds bij deze voorbereiding treft ons de sym pathieke sfeer die er rond het Koninklijk bezoek heerscht. Het welkom zal hartelijk zijn. En welgemeend. BEN VAN EYSSELSTEUN INAUGURATIE PROF. BARON VAN ASBECK. Mr. F. M. baron van Asbeck, vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds benoemd tot bijzonder hoogleeraar in het vergelij kend koloniaal staatsrecht aan de Rijks universiteit alhier, zal zijn colleges aan vangen met het uitspreken van een inau- gureele Oratie op Vrijdag 26 Mei 1939 des namiddags om 4 uur in het groot-audito rium van het Academiegebouw. UITVOERING „LEIDSCH MUZIEK LYCEUM" De eerste Lustrumherdenking. De gezellige zaal van ,,'t Schuttershof" was bijna geheel bezet met ouders en verdere be langstellenden toen de voorzitter van de Commissie van Advies, prof. dr. H. J. Lam op het podium verscheen, om namens de Di rectrice van het Lyceum en den Raad van Advies alle aanwezigen welkom te heeten. Verder bracht spreker in herinnering dat het Muzieklyceum in 1933 is opgericht, doch treffelijk slaagt. Het koorklasje van kinde ren van 69 jaar dat danspasjes met rhyth- mische bewegingen uitvoerde, maakte al da delijk een prettingen indruk. Nieuw was zeer zeker ook, het koorklasje een paar malen te laten dirigeeren door kleine jongens ..Men- gelbergjes-in-den-dop", waardoor het begin sel van zèlf-doen sterk bevorderd wordt. Aardig was ook de kleine declamatrice in „Vacantie-zwerftocht". De nummers „Rhythmische gymnastiek", uitgevoerd achtereenvolgens door die groe pen gaven «is een sterken indruk, dat dit inderdaad van grooten invloed kan zijn op den schoonheidszin, op de algemeene musi- dat de Lustrumviering, die eigenlijk het vo- T... rige jaar had moeten plaats vinden. door,sche vorming. Natuurlijk werden er vervol- byzondere omstandigheden eerst heden- f^Hca„ Hp avond door kon gaan. Herinnerend aan de groene kleur van het programma, zeide spr. dat dit de kleur der hoop is, terwijl hy voor zich er een symbool in zou willen zien van frisschen groei. Bij de oprichting rees de vraag, of het nieuwe instituut levensvat baar zou zijn, een vraag die thans niet meer behoeft te worden gesteld. Het Muziek-Ly- ceum vervult een plaats die het ten volle piano en de blokfluit. In aanmerking geno men, dat wy hier te doen hebben met meerendeels zeer jeugdige leerlingen, mogen wij verklaren, dat de resultaten over het al gemeen heel goed waren. In de eerste plaats toch gaat het om het overwinnen van niet al te zware technische moeilykheden. Daar naast doet het goed op te merken, dat de waard is, dank zij de energie, de toewyding h?t TnX»! en de beminnelükheid der directrice, mej. begrip by te brengen en het muzikaal Westerink en de toewijding van allen, die BINNENLAND. De Pers over het aftreden van minister De Wilde. (4e Blad). Congres van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering der Ned. Reisvereeniging. (Bin nenland, 3e Blad). Opening van het Nederlandsche paviljoen te Luik. (Ie Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille markt - Lustelooze stemming. Achteruitgaande koersen. - On be teek e- nende veranderingen. - Amerika weife lend. - Beleg gin gsmarkt ongeanimeerd. BUITENLAND. Gevaarlijke incidenten op het gebied van Danzig. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Het Duitsch-ltaliaansch verdrag heden ge- teekend. (le Blad). Verklaringen van Mussolini, Bonnet, Bul litt, Funk, Baldwin en Huil. (3e Blad en Buitenland, le Blad). De opening der tentoonstelling te Luik. (3e Blad). Het Engelsche Koningspaar in Canada. (Buitenland, Ie Blad). Lord Halifax voert besprekingen te Parijs en Genève. (Buitenland, le Blad). penmorgen is onder auspiciën van de lljwrsonderwijscommissie der Ver. voor Jj *kt en met de zeer gewaardeer- f "Meewerking der Leidsche verkeerspo se aanvang gemaakt met het afne- ibtn i. "der practische verkeersexamens aan ""oljeugd, waaraan dit jaar door 630 leerlingen van openbare en byzondere la gere en ulo-scholen wordt deelgenomen. Inspecteur Van der Wal geeft de jeug dige examinandi de laatste aanwijzingen omtrent het af te leggen concours, dat was uitgezet in de omgeving van de Van 't Hoffstraat. medewerken. Een paar cijfers spreker mis schien het duidelijkst. Waren er begin '38 behalve de directrice nog vier leerkrachten, thans bestaat het geheele personeel uit 11 menschen. Alleen voor piano-onderricht zyn er thans 6 leerkrachten. Was in 1938 het aantal leerlingen pl.m. 100, thans is dit by- na 150. Hierna werd overgegaan tot de uitvoering van het veelomvattende programma, waar uit later enkele nummers moesten worden weggelaten. Het spreekt vanzelf, dat wy er niet aan kunnen denken, dit programma punt voor punt te behandelen. Het is trou wens ook niet noodzakehjk. De hoofdzaak is wel deze. dat het Lyceum geen moeite schroomt, om zijn cultureele taak te vervul len. Behalve dat het onderricht geeft in zang en muziek op de traditioneele wyze, tracht het zich zooveel mogelyk aan te passen bij den modernen tyd, die blokfluit en accor deon meer op den voorgrond heeft gebracht, die voor een deel zyn hart verpand heeft aan de Jazz en die ook de rhythmische gym- gevoel te ontwikkelen. Daarvoor wordt als oefenstof steeds muziek van goed gehalte gekozen. In de voordrachten zat een climax van moeilijkheden, zoodat na de pauze de zwaar ste stukken van de meest gevorderde leer lingen aan de orde kwamen. Jan Roskam, Dieny Poortman, Riet Laterveer, en Albert van Kapel toonden in een viertal pianostuk ken van klassieke en romantische meesters hun knappe techniek en iets van muzikaal begrip, waardoor men met genoegen naar hen luisterde. Aan het slot werd o.a. de Zesde vioolsonate van Handel gespeeld door Jan van der Veen met pianobegeleiding van Albert van Kapel, terwyl W. Ackerman het vioolconcert in C-dur van Haydn speelde, begeleid door B. Harmsen. Bij zulke voor drachten, niet het minst de laatste, krijgt men respect voor het keurige en gevoelige samenspel der excecutanten en dus voor het werken der school. Ook de Menuetten van Mozart gespeeld door de ensembleklasse on der directie van den heer A. van der Meulen werden lofwaardig uitgevoerd. Ter afwisse ling zong de leerares mej. H. van Collem op fraaie wijze enkele liederen, terwyl de leer ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Gedeel telijk bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke, veranderlijke wind. nastlek in sterkere mate beschouwt als te aar, de heer J. J. Hofmeester zijn virtuoos behooren tot de muzikale opvoeding. Het Lyceum tracht dus zijn taak zoo breed mogelyk op te vatten en hetgeen wy Zater dagavond zagen en hoorden van de resulta- accordeonspel ten beste gaf. Een en ander werd op hoogen prijs gesteld. Het Leidsch Muziek Lyceum heeft met deze Lustrum-uitvoering bewezen volkomen I ten is het beste bewys, dat het daarin voor- tegen zUn taak opgewassen te zijn. WEDSTRIJD VOOR LEERLINGEN DER MUZIEKSCHOOL VOOR TOONKUNST. Zaterdagavond heeft in de Muziekschool voor Toonkunst een wedstryd plaats gevon den voor gevorderde en vèr-gevorderde piano- en viool-leerlingen dier school, ten overstaan van een uit acht personen be staande jury, die onder voorzitterschap stond van den directeur, den heer Hans Franco Mendes. Het doel van dezen westrijd was, de leer lingen in de gelegenheid te stellen getuige nis af te leggen van hun capaciteiten, zan der by de studie van het te spelen stuk door de leerkracht geholpen te zyn. De eisch, die aan de deelnemers(sters) gesteld werd, hield in, dat door hen nóch met de leerkracht nóch met een ander, over het te spreken st-uk van te voren mocht worden gesproken. De organisatie was als volgt: den deel nemers werd by het binnenkomen van de school een nummer uitgereikt. In de voor zaal van het gebouw werd gespeeld en de jury had zoodanig plaats genomen, dat zij de spelenden niet kon zien (de leerlingen speelden achter een scherm en waren dus aan de juryleden geheel onbekend). De viool-leerlingen werden begeleid door mevr. W. E. v. d. Heyden—Brakel. Aan den wedstryd namen 16 leerlingen deel. De uitslag luidde als vclgt Vergevorderde pianisten: P. v. Zoen: ver gevorderde violisten: P. v. Heusden; gevor derde pianisten: T. Lucas; gevorderde vio listen: A. Linder.bergh. Er werden cijfers toegekend voor tech niek en voordracht. De prijzen zullen uit gereikt worden op de groote uitvoering van 3 Juni an. De opgaven waren als volgt: gevorderde violistend.7. ir.brcrlo: Canzonetta: verge vorderde violisten: Suk: op. 17. Appasionata; geverderde pianisten: Joh. Chr. Fr. Bach: Rondo c. gr. t.: Reger: Fuga a kl. t. op. 99. Heft 1 no. 3: Franco Mendes: Preludietto.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1