LAATSTE BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 Mei 1)]) Reis van president Roosevelt Rapport over den financieelen herstelarbeid 19 Mei overwinnings-parade Franco geïnterviewd Binnenland De toestand van Generaal Snijders Baggermolen „Aden" omgeslagen Auto tegen een boom gereden Buitenlam VRAGENRUBRIEK De reis van het Britsche koningspaar Japansche troepen uit Koelangsoe teruggenomen ENGELAND. De dienstplichtwet In het Lagerhuis heeft de minister van rrbcid. Brown, medegedeeld, dat de wet op de militaire opleiding vóór Pinksteren de F)^> Amov koninklijke goedkeuring zal krijgen. awcauc 1A De registratie van de betrokken mannen Na de actie der Japanners, die te Koe zal geschieden op 3 Juni. de medische keu- Lang Soe (Amoyi matrozen aan land heb- ring zal beginnen op 8 Juni en de eerste ben gezet en daarna vsr-gaande eischen groep, tusschen 40.000 en 50.000 man. zal stelden aan den gemeenteraad, waardoor de oroeplngsbevelen omstreeks 1 Juli ont- deze een machinerie zou worden ln handen rangen. De overige groepen zullen met tusschen- poozen van twee maanden worden opge roepen. De oudsten zullen het eerst worden op geroepen. de jongeren later. Minister Brown deelde verder nog mede, dat zoodra het ontwerp inzake de reserve- en hulpstrijdkrachten kracht van wet krijgt, het ministerie van marine voorne mens is de helft van de marine-reserve klasse D onder de wapenen te roepen voor den tijd van drie maanden. Ingaande 15 Juni. De tweede helft zal half September wor den opgeroepen voor een gelijke periode. Ook andere reservisten, o.a. het radio-per soneel en de seiners, zullen voor drie maanden worden opgeroepen. Bovendien zal een aantal reserve-officie ren met ingang van 15 Juni voor den tijd van zes maanden onder de wapenen wor den geroepen. De eerste groep van de afdeelingen tot bestrijding van aanvallen uit de lucht van het territoriale leger zal 11 Juni onder de w apenen worden geroepen en 15 Juni zal de eerste groep reservisten van het leger worden opgeroeDen. Ook de militaire luchtvaart zal het Der- soneel tot bestrijding van aanvallen uit de luoht oproepen. 11 Juni zal de eerste groep van het personeel van de ballonversper ringen rond Londen worden ongeroepen. In de dienstplichtwet is een bepaling op genomen. die haar ook van toeoassing doet r*n ~d Bri*c~he onderdanen, d'e gewoon lijk buiten Groot-Brittannië vertoeven. PALESTINA. HET JOODSCHE VERZET. Alle Joodsche groepen hebben een over eenstemming bereikt met den nationalen raad betreffende een program van weer stand tegen het witboek: o.m. werd beslo ten. dat er betoogingen van uitsluitend vreedzamen aard zouden worden gehou den. waarbij de grootste tucht in acht zal worden genomen. Tijdens een persconferentie heeft de voorzitter der nieuwe Zionistische organi satie, Zabotinsky, verklaard, dat deze or ganisatie besloten heeft een Oost-Euro- peesch parlement „de Joodsche tegenspoed" geheeten, bijeen te roepen, met het doel een internationale conferentie bijeen te roepen van regeeringen om het probleem der Joodsche landverhuizing op te lossen en den beslissenden internationalen fac toren een concreet plan voor te leggen tot versnelling van de actie der massale ves tiging van Joden in Palestina. Het parle ment ,.de Joodsche tegenspoed" zal ln be gin September bijeenkomen. Men verwacht, dat de groote Zionistische organisaties ter gelegenheid van de publi catie van het witboek, waarvan de voor naamste inhoud vanavond door radio-Jeru- zalem zal worden uitgezonden, een groote betooging trachten te organiseeren. In ver band hiermede hebben de autoriteiten buitengewone maatregelen genomen. Zij hebben uit voorzorg te Tel-Aviv en in de omliggende kolonies verscheidene revisio nistische extremisten gearresteerd. Naar de strategische punten zijn troepen met pant serauto's gezonden. Morgen, de dag na de publicatie van het witboek, al voor geheel Joodsch Palestina een dag van rouw zijn. Er zal streng gevast worden en speciale gebeden zullen worden gszegd. Tenslotte heeft de opperrabbijn ge last. dat de shofar moet worden geblazen, de hoorn, die slechts onder belangrijke om standigheden wordt gebruikt. Invloedrijke kringen in Palestina zouden geneigd zijn. verplaatsing van het Zionis tische politieke centrum, dat op het oogen- b'.lk te Londen gevestigd is, naar New York te eisohen. Voorts verluidt, dat de regeeringen van Irak en Saoedie-Arabië de Britsche regee ring er van in kennis hebben gesteld, dat zij de Britsche voorstellen inzake Palestina beschouwen als een afwijzing der eischen van de Arabische staten. der Japanners, wordt thans de kwestie overwogen, of daar ook Britsche mariniers of matrozen aan land zullen gaan. Er is geen twijfel aan, dat de Britsche regeering zich vastberaden tegen de Japansche eischen zal verzetten en men gelooft stellig, dat de regeering der Vereenigde Staten eenzelfde houding zal aannemen. De Engelsche regeering heeft trouwens reeds een protest te Tokio overhandigd. De gemeenteraad der internationale con cessie Koe Lang Soe, heeft, na een spoed vergadering. de voorstellen van den Japan- schen consul-generaal voor een reorgani satie van den gemeenteraad en een con trole op de terroristische elementen in de Internationale concessie verworpen. In het antwoord, dat de gemeenteraad den Japan- neezen zal voorleggen, wordt met name het Japansche verzoek voor de verkiezing van een Japanner als voorzitter van de hand gewezen De kwestie der herziening van de landbepalingen wil de gemeenteraad voor leggen aan het consulaire corps. De ge meenteraad zegt er geen bezwaar tegen te hebben, dat de gemeentelijke politie met de Japansche politie samenwerkt om overtre ders te arresteeren, zooals reeds in het on derhavige geval geschiedt. De beslissing, of inderdaad Britsche ma riniers aan land zullen worden gezet, hangt af van een berloht van den Brltschen op perbevelhebber, Sir Percy Noble, die van daag te Amoy zal aankomen. De kruiser ..Birmingham" en de torpedo jager „Scout" bevinden zich thans te Amoy zoodat men gelooft, dat de Britsche admi raal over voldoende manschappen zal be schikken voor het geval het noodig mocht worden geoordeeld, troepen te landen. Intusschen zijn, naar Domei uit Tokio meldt, eenheden van de Amerikaansche, Britsche en Fransche vloten op weg naar Amoy en Sjanghai in verband met het vraagstuk der internationale nederzettin gen en concessies aldaar. Blijkens een persbericht uit Hongkong slaan de Engelschen daar den toestand met bezorgdheid gade. Het Britsche duikbootmoederschip „Med- way" is in gezelschap van flottieljes duik- booten en torpedojagers eveneens uit Hong kong vertrokken naar een onbekende be stemming. vermoedelijk Amoy en Sjanghai. Ook de Fransche kruiser „Primanquet", liet vlaggeschip van de Fransche Aziatische vloot, is, vergezeld van een tweede oorlogs schip, naar het Noorden vertrokken, ter wijl een gedeelte van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren, naar men zegt, eveneens opdracht heeft gekregen naar Sjanghai te vertrekken. Cholera te Kanton. De Japansche autoriteiten hebben krach tige maatregelen genomen om de dreiging van een cholera-epedemle te Kanton te gen te gaan. Er zijn verscheidene gevallen vastgesteld. Duizenden Chineezen worden door de autoriteiten gratis ingeënt. Te Fat sjam, op 24 K.M. van Kanton, zijn tot Zondag 270 gevallen geconstateerd, waar van 147 met doodeljjken afloop. VEPPENIGDE STATEN. President Roosevelt heeft het voorne men omstreeks 15 Juni een reis door ver schillende staten der unie te maken, die hem tot aan de kust van den Stillen Oce aan zal voeren en bij welke gelegenheid hij verschillende redevoeringen zal uitspre ken, die de openbare meening opheldering omtrent ztjn binnen- en buitenlandsche politiek zullen moeten geven Hoewel deze voorgenomen reis afhanke- liik is van den loop der gebeurtenissen, is ir°n 00 het Witte Huis van meening. dat behoudens onvoorziene omstandigheden, de president zich daarbij tevens van de openbare meening des lands op de hoogte zal kunnen stellen Bovendien zou de president, die ervan overtuigd blijft, dat de binnenlandsche problemen van Amerika voortaan geheel overheerscht worden door den internatio nalen toestand, het voornemen hebben op voorzichtige doch afdoende wijze het ln ;.iin boodschap aan Hitler van 15 April ge schetste programma tot uitvoering te brengen, diplomatieke kringen ln Washing ton zijn van meening zonder dat zij de waarde van de thans Ingetreden ontspan ning overschatten, dar. wel de mogelijk heid van een „verrassing" van de zijde der dictatoren uitschakelen dat de alge- meene toestand zich langzaam ontwikkelt in een lichting, die de in de boodschap van den president vervatte voorstellen en ir, het bllzonder die inzake de oplossing van economische kwesties, minder onaan vaardbaar zullen doen zijn voor één of zelfs voor beide der deelgenooten van de as. FRANKRIJK. Het staatsblad publiceert een rapport van minister Reynaud, waarin de balans wordt opgemaakt over de eerste vijf maan den van het driejarenplan. Het rapport vermeldt o.m„ dat het fonds tot stabilisatie der wisselkoersen, waarvan de metaalvoorraad eind October 1938 54.776 kg goud met een waarde van 2.067 millioen Irancs vertegenwoordigde, in Ja nuari 1939 reeds de beschikking had over 376.485 kg goud met een waarde van 14.321 millioen francs, en dat sedert dien nog voortdurend edel metaal is teruggevloeid. De werkloosheid Is verminderd en de prijzen zijn niet gestegen, daar de produc tie vergroot is. Het algemeene indexcijfer van de productie is gestegen van 81 In Oc tober tot 92 in Maart, d.i. een vermeerde ring met 13,5 pet. Het indexcijfer van den uitvoer is van October tot Maart gestegen met 15,25 pet. Het tekort op de handels balans. dat ln Maart 1937 55,6 ton goud en ln Maart 1938 31.2 ton bedroeg, was ln Maart van dit jaar gedaald tot 21,7 ton. De feiten toonen ondubbelzinnig aan, al dus besluit Reynaud. dat de sedert Novem ber gevolgde weg goed is: het gaat er thans niet alleen om, het land weder voor spoed en rijkdom te schenken, het gaat er nog meer om. het in staat te stellen met succes weerstand te bieden aan iedere po ging van bulten af, met geweld iets te be reiken of een hegemonie te vestigen. ZUID-AMERIKA. Decreet inzake de buitenlandsche vereenigingen in Argentinië. Over het decreet van Argentina's presi dent Ortiz Inzake de buitenlandsche ver eenigingen wordt nog vernomen: alle ver eenigingen zullen aan de autoriteiten ken nis moeten geven van hun statuten, regle menten en de namen der bestuursleden. Zij zullen geen uniformen mogen hebben. Par tijliederen zullen niet mogen worden ge zongen, evenmin als clubliederen. Geen enkele vereenlglng zal direct of Indirect mogen deelnemen aan de politiek van vreemde landen noch mogen verplichten tot het aanhangen van een politieke ideo logie. hetzij door beloften, hetzij door be dreiging. Iedere vereeniging zal op Argen- tijnsch gebied moeten worden opgericht; zij zal niet afhankelijk mogen zijn van een vreemde regeering. Er zal geen subsidie mogen worden ontvangen behalve voor weldadige doeleinden. Cultuur- of weldadigheidsvereendgingen zullen vrijelijk mogen functionneeren. Bij overtredingen zal de vereeniging worden ontbonden. De bestaande vereenigingen krijgen negentig dagen tijd om zich aan te passen bij de nieuwe bepalingen. DANZIG. Gespannen stemming tegen Polen De politie van Daruzig heeft den katho lieken Polen verboden den traditioneelen pelgrimstocht te houden naar Wejherowo in Polen ter gelegenheid van den Hemel vaartsdag. Deze pelgrimstocht is sinds eeuwen regelmatig door de katholieke Polen in Danzig gehouden. Om onbekende redenen heeft de Danzlg- sohe politie twee leerlingen van de Poolsche school te Danzig gearresteerd. SPANJE. De overwinningsparade te Madrid zou thans op 19 dezer zijn bepaald. Of het nu juist zal blijken? In de vergadering van den ministerraad werden verscheidene decreten aangeno men, o.m. een, waarbij Iedere Spanjaard van 18 tot 50 jaar ertoe wordt verplicht, deel te nemen aan het werk van den na tionalen heropbouw en een, waarbij de de mobilisatie wordt gelast van de soldaten, die tot de lichting 1930 behooren. De be trokken manschappen zullen tusschen 23 en 31 Mei worden gedemobiliseerd. De Popoio d'Italla" heeft Franco geïn terviewd, bij welke gelegenheid de caudlllo heeft verklaard, dat Spanje in zijn mili taire, maritieme en luchtvaart-politiek re kening zou houden met de economische bronnen van het landen de noodzakelijk heid van het garandeeren van zijn territo riale integriteit. .,Ik geloof, dat het overbodig is, onze vredenlievendheid ten aanzien van andere volken te bevestigen, zeide Franco verder. Wij verlangen vrede voor Spanje, doch de beste garantie voor dezen vrede ligt in een sterk en machtig leger". Ten aanzien van de buitenlandsche politiek van Spanje zeide Franco: „Wij willen, dat de stem van Spanje over de geheele wereld kan worden ge hoord, zooals eertijds. Wij willen, dat Spanje zijn beschavende taak zal her nemen, waarop het recht heeft na den jongsten kruistocht tegen het bolsje wisme. Dit behoeft evenwel niemand te verontrusten. Het zal een strijd zijn zonder bloedvergieten, teneinde steeds meer de beschaving langs de Middcl- landsche Zee te verdedigen, te ver- grooten en te bevestigen". Wat betreft de binnenlandsche politiek zeide Franco, dat Spanje zal breken met het politiek verleden. Het zal zich niet meer blootstellen aan het gevaar van alge meen kiesrecht. Alle instellingen moeten ondergeschikt zijn aan het belang van het land binnen het kader van de georgani seerde democratie. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Franco, dat er geen Joodsch vraag stuk meer bestaat in Spanje. De Joden, die eertijds bekeerd zijn, zijn fanatieke katho lieken geworden, doch het bloed kruipt waar het niet gaan kan: onder de eerste slachtoffers van de nationale beweging zijn geen afstammelingen van Joden. Tenslotte sprak Franco over Marokko, waarbij hij opmerkte, dat de Marokkanen Spanje liefhebben en Spanje deze groote, eerlijke strijders bemint. Spanje heeft een toekomst in Marokko. Het begrijpt den Islam. Met de wedergeboorte van het im periale gevoel is in het Spaansche volk ook weer het gevoel en de liefde voor Marokko geboren. Bovendien bracht Franco hulde aan de vriendschap tusschen Italië en Spanje en wees hij op de noodzakelijkheid voor Span je en Italië, hun economische betrektóngen te ontwikkelen. Franco is, naar Reuter uit Rome meldt, voornemens een bezoek te bren gen aan Italië, zoodra hij hiertoe in staat zal zijn. Hij wil gaarne kennis maken met den Duce. In den toestand van generaal Snijders is sedert gisteren geen verandering gekomen. De patiënt heeft een rustlgen nacht gehad. OPENSTELLING DENATURATIE KLEI-AARD APPELEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken, gezien de beschikbare voorraden aardappe len, met het oog op het gevorderde seizoen besloten tot gedeeltelijke intrekking van het verbad om klei-consumptie-aardappe- len van de z.g. rubriek a te denatureeren. Met uitzondering van aardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe en roode star kunnen de klelconsumptie-aard- appelen, voldoende aan de eischen van rubriek a met ingang van Maandag 22 dezer weer worden gedenatureerd. De vergoeding welke daarvoor zal wor den gegeven zal f. 1.75 per 100 kg. bedragen. De denaturatie van goedgekeurde poot- aardappelen van den kleigrond wordt even eens weer opengesteld, met dien verstande, dat voor goedgekeurde pootaardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe voldoende aan de eischen van de rubriek a. geen vergoeding zal worden uitgekeerd. BOERENBEHUIZING AFGEBRAND. Vrouw bij blusschingswerk gewond. In het dorp Sweijckhuizen gemeente Schinnen (L.) is gistermiddag door onbe kende oorzaak brand uitgebroken ln de woning van de familie L. Verheljen. Het vuur ontstond in de aan de woning grenzende stalling en sloeg direct over naar de woning, welke na korten tijd in lichter laaie stond Ijlings schoten de buren te hulp. Slechts uit het benedenhuis konden de meubels ln veiligheid worden gebracht. De woning en stalling gingen totaal verlo ren. Een geit en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. De brandweer van Sweijckhuizen en van Schinnen was spoedig ter plaatse en wist met vereende krachten het vuur te locali- seeven. De woning was eigendom van den heer Klsters te Sweijckhuizen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Vrouw Verheljen heeft bij het blus schingswerk ernstige brandwonden opge- loopen. TWEE RUNNERS VERDRONKEN. De baggermolen „Aden" van de Holland- sche Aannemings Maatschappij, welke te zamen met een bak gesleept werd door de sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co.'s Internationalen sleepdienst van Leitlh naar Rotterdam, is vannacht tijdens stormweer omgeslagen. Aan boord van den baggermolen bevonden zich twee runners, A. Marcus en L. de Vos, belden afkomstig uit Maassluis. De „Oost zee", die onder commando staat van kapi tein Kalkman, heeft den geheelen morgen naar de beide runners gezooht. doch zonder resultaat. Aangenomen moet dus worden, dat de belde mannen om het leven zijn ge komen. BESTUURDER DOOD IN ZIJN WAGEN AANGETROFFEN. Vannacht omstreeks vier uur is op <w Napoleonsweg tusschen Horn en Gratiën? nabij de Peel (in Limburg) de heer J van Esser, eigenaar van den houthandel steel te Roermond, op de terugreis uit België met zijn auto tegen een boom gereden, waarhii hij op slag moet zijn gedood. Hoe bet ongeluk zich heeft toegedragen laat zich slechts gissen, aangezien het slachtoffer alleen ln den wagen zat en er geen druk verkeer is op dezen weg Om. streeks vijf uur passeerde een korporaal van de politietroepen, die op weg was naar Roermond. Hij zag de auto liggen en deed de vreeselijke ontdekking, dat de bestuur der levenloos achter het stuur zat Hu waarschuwde dadelijk de marechaussee te Grathem en een geneesheer. Deze kon slechts den dood constateeren. De wagen was volkomen vernield. De heer Van E. was gehuwd en vader van zes kinderen. OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met den Hemelvaartsdag zal het ophalen van huisvuil uit die perceeien, welke gewoonlijk op Donderdag worden be diend, deze week plaats vinden op Zater dag, Bewoners van die perceeien wordt der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 87 directeur gem. reinigings- en CNTSMETTINGSDIENST. DE POSTVLUCHTEN. "Zilverreiger" is gisteren van zijn reis naar Indie om kwart voor vier op Schiphol geland. B. de R. te L. Edesche Courant. Uitg. Druk kerij Fi'ouws te Ede. EERSTE STEENLEGGING NIEUWE K. L. M.-GEBOUW. Vandaag is de eerste steen gelegd voor het nieuwe hoofdgebouw der K.L.M. aan den Raamweg nabij hotel Wittebrug te Den Haag, voor welk nieuwe gebouw Intusschen de fundamenten reeds zijn voltooid, terwijl de stalen balken van den verderen onder bouw al zijn opgesteld. Er is gesproken door den heer Plesman. Na een korte pauze, waarin koffie werd geserveerd, had op het terrein de uitreiking plaats van plaquettes aan vliegtuigbestuur ders en eenige andere geëmployeerden die 30 of meer dienstreizen door de luoht naar Ned.-Indië hebben gemaakt. Deze uitrei king geschiedde door het comité „Vlieg tocht Nederland-Indië." Kolonel Walaardt Sacré reikte de plaquettes aan de piloten uit en de heer Paul May die aan de boord werktuigkundigen en radio-telegrafisten. De volgende heeren kwamen voor de ont vangst van de plaquette ln aanmerking. Vllegtulgbestuurders: C. Blaak, G. J, Geysendorffer, J. B. Scholte. L. Sillevis en W. C. Veenendaal. Boordwerktuigkundigen: Chr. den Blan ken en C. Biesheuvel. Radiotelegrafisten: P. J. Oolgaard, J. Pestman, C H. V. Beukering, J. W. Hoog land, C. van Brugge en W. H. v. d. Smagt. Reuters correspondent aan boord van dt „Empress of Australia" meldt, dat het laat- ste deel van de reis van het koninklijke schip een ware triomftocht is. Tijdens de vaart over de St. Laureras-rlver werd het schip •verwelkomd door Canadeesche sche pen, die de sirenes lieten klinken en het vlaggesaluut brachten. Gisteravond bodia de oevers van den stroom een schild erach- tlgen aanblik, aangezien honderden vuren ter eere van de vorstelijke bezoekers waren ontstoken. De koning heeft kapitein Meikle, den ge zagvoerder van de „Empress of Australia" gisteren de versierselen overhandigd van commandeur in de Royal Vlctorlan-ordet. De Canadeesche premier Mackenzie King zal het koningspaar te Quebec als eerste begroeten. Fransch-Oanadeesche boeren op het eiland Orleans hebben, gezeten op hun osse- wagens, als eersten de „Empress of Austra lia" verwelkomd. Zij roepen: „Vlve le roi, vlve la reine" toen het schip zich gereed maakte het an ker te liohten voor het laatste gedeelte van de reis naar Quebec. Deze haven is voor alle verder verkeer gesloten teneinde het de „Empress" en de escortevaartulgen moge lijk te maken vrijelijk te manoeuvreeren. Velen, die een geschikt plaatsje om te kijken hadden kunnen bezetten, zijn den geheelen nacht op de been gebleven. Het Japansche landingsdetachement t< Koelangsoe (Amoy) heeft ln samenwerking met de consulaire politie op 16 Mei een aantal personen gearresteerd, die ernstig verdacht worden van antl-Japansch op treden. Het Japansche landingsdetachement is thans tot een minimum terugge bracht. Het grootste deel er van teruggetrokken uit de internationale nederzetting van Koelangsoe. Admiraal Noble, de opperbevelhebber der Brltsfrhe zeestrijdkrachten ln de Chinee- sche wateren Is gisterochtend aan boord van het vlaggeschip „Kent" te Amoy aa gekomen. De vertegenwoordiger van Havas te Hongkong meldt, dat hij te Tsjoeng-king een onderhoud heeft gehad met de voor naamste Chineesche ministers en tal van civiele en militaire autoriteiten, van Tsjang Kai Sjek af tot de meest bescheiden mede werkers toe. Hij heeft bij deze gelegenheid den indruk gekregen, dat allen een volko men vertrouwen hebben in het lot van hun land. Zij betoogen, dat Ohina. wanneer het uit den tegenwoordigen strijd komt, niet al leen het juk, dat de overweldigers het pro- beeren op te leggen van zich zal hebben afgeschud, doch tevens in het bewustzijn, dat zijn eigen nationale eenheid voortaan hechter dan ooit ls. ONTGINNINGSGRENS TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De regeerlngspersldenst meldt: Heden heeft op het departement van wa terstaat de onderteekening plaats gehad van het verdrag tusschen Nederland en Dultschland, houdende vaststelling van een ontginnlngsgrens voor de aan beide zijden van de grens langs de Worm gelegen steen kolenmijnen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Voor Hemelvaartsdag. Hillegom Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, d». EerhardGerei. Kerk: voorm. 10 uur. ds. A, K. Krabbe: Chr. Geref. Kerk: voorm. 9.30 uur. ds P. de Groot van Meerkerk. Leiderdorp Geref. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Dijk. Oudc-Wetering Ned. Herv. Kerk: voorm 10.30 uur. ds. Geerling; Gevf. Kerk: Voorm. 10.30 uurds. v. d. Bos; Rem. Kerk: Geen dienst. TROEPEN UIT BUITEN-MONGOLIË OP MANDSJOERIJSCH GEBIED. Naar is bekend geworden, zijn op 15 Mei ongeveer 1000 man troepen hit Buiten- Mongolle de rivier Khalka overgetrokken. Deze rivier vormt de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolle. De troepen deden een inval In Mands- sjoekwo, waar zij bij Nomonhan, ten Oosten van het Boeirnor-meer stellingen inrich ten. Zij werden echter door de gecombi neerde strijdkrachten van Jaoan en Mandsjoekwo in den nacht teniggédrone waarhii zij, naar het schijnt, zware ver zen leden. ONTPLOFFING IN KRUITFABRIEK Kort na vijf uur vanochtend heeft zM een ernstige ontploffing voorgedaan in 9 kardoezenateliers te Woolwich :Engelann' Vier arbeiders werden ernstig £éwon?i',.."É brand, welke tengevolge van de ontplof'111® ontstond, kon spoedig worden gtfoSUSW11, DE KONING VAN ITALIË IN HET NAJAAR NAAR DUITSCHLAND, Volgens verkregen aanwijzingen is het najaar geen bezoek van den koning van Italië aan Berlijn te verwachten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2