STADSNIEUWS Als het om menschenlevens gaat BUITENLAND Jaargang WOENSDAG 17 MEI 1939 No. 24277 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Hemelvaartsdag 99 Ledenwinst ruim 1600 A Igemeene Toestand Denemarken zal ncn-agressiepact aanvaarden Op den Balkan Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD HEDEXAVOND VROOM O R EESMANN Deficit op de begrooting verwacht Militaire maatregelen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 rnnd» 99 Tentoonstelling trok 11.000 betalende bezoekers luchtbescherming is niet een zaak, welke makkelijk tot enthousiasme aanleiding n geven. En toch heerschte er gisteravond in de Iliekamer van de Stadsgehoorzaal na af kop van de Tentoonstelling „Als het om tnschenlevens gaat...." een enthousiaste ..raming. Er was in den grooten kring van mede- rkers en medewerksters begrijpelijk nigde over het welslagen van de Ten- -nstelling. blijkende niet alleen uit een rak bezoek, dat alle verwachtingen verre keft overtroffen, maar ook uit de zeer .zienlijke toename van het ledental, dat la de afgeloopen week liefst ver-zesvou- igd is! Onder daverenden bijval deelde de voorzitter van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de beer N. C. F. van Ginkel mede, dat de «positie bezocht is door 10.923 betalen de bezoekers ongeacht de eenige dui- renden scholieren, militairen, politie- igenten, jongens van de Centr. Werk plaats en werkloozen terwijl het le dental steeg van 325 tot 1944, een toe name derhalve van 1619. De demonstratie op het Schuttersveld nerd daarenboven door ruim 3500 be talende bezoekers bijgewoond. Spr. bracht dank aan allen, die op eenige ze tot dit succes hebben bijgedragen, in iet bijzonder aan de heeren lr. Linden- tergh en Kok, de eerste als organisator van let geheel, de laatste, bijgestaan door den her Van der Horst als de groote bezielende kider der tentoonstelling, die in het be- g der vereeniging een groot werk heb- i tot stand gebracht. Ook wil spr. niet Wgeten den heer Van der Neut, die met tat van al zijn krachten, nu eens de rondleiding, dan weer de explicatie bij de film verzorgde. Voorts richtte spr. nog woorden van dank lot de militaire autoriteiten, de hoofden un de gemeentelijke diensten, in het bij- ronder het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, commissaris Meyer en roemde tij het. voortreffelijke werk, dat de ge- meentelijke diensten Zaterdagmiddag op W Schuttersveld hebben laten zien, waar- 'li ledereen getroffen werd door de schit- •erende samenwerking. Tenslotte betuigde spr. den hoofdpropa- PndLst der Vereeniging, den heer Wyma njn erkentelijkheid voor alles, wat hij voor ie afdeeling heeft gedaan en hij eindigde aldus Aan het groote doel, dat onze vereeniging nastreeft, zijn wij een heel eind nader ge- ffflen en dit stemt ons tot groote dank baarheid. Ik hoop zeer, dat het vele werk, dat nog voor ons ligt, met dezelfden ijver en toewij ding zal worden volbracht en dank u nog maals recht hartelijk. (Applausi. De voorzitter van het Tentoonstellings- comitc, de heer D. C, Kok dankte vervol gens in de eerste plaats de instructeurs en instructrices, die van vroeg tot laat in de weer zijn geweest en aan wier bereidwillig heid en groot enthousiasme het welslagen der expositie voor een niet gering deel te danken ls. Achtereenvolgens richtte spr.. zich daar na tot zijn mede-commissieleden, in het bijzonder ir. Lindenbergh, die zich zeer vele moeiten en opofferingen voor deze tentoon stelling heeft getroost; den aanvankelijken secretaris, den heer De Bruljn en diens op volger, den heer Van der Horst en voorts tot de heeren Bosboom. Oudshoorn en Spaanderman, de padvinders, die zoowel op het Schuttersveld als ln de zaal hun mede werking hebben verleend, de dames van het Informatiebureau, Inzonderheid de da mes Stumpel en De Haas. die zich zoo ver dienstelijk hebben gemaakt bij de acquisitie en alle anderen, die hij niet allen bij name kan noemen. Spr. verheugt zich over de resultaten en vooral over de persoonlijke belangstelling, welke bij zoovelen ls gewekt. Vele honder den verwachten in onze stad, dat wij Iets voor hen zullen doen. Daarom ls het noo- dlg ons werk voort te zetten. Wat wij vooral noodig hebben zijn instructeurs, die bereid zijn in hun eigen woonwijk het hier aangevangen werk te vervolgen. Het ligt derhalve in de bedoeling binnen zeer afzienbaren tijd cursussen voor de opleiding tot in structeur in het leven te roepen en spr. vertrouwt, dat velen zich daarvoor zul len opgeven. Na afloop van deze met veel applaus en hoeraatjes ontvangen redevoeringen werd nog een tweetal fUm vertoond van de de monstraties op het Schuttersveld, respec tievelijk opgenomen door de Leidsche Duin watermij. en notaris Stumpel, welke laatste film aan de afdeeling werd aangeboden. Beide films toonden bij herhaling het voor treffelijk verloop der Zaterdag gehouden oefening. Men bleef daarna nog geruimen tijd in gezellige stemming bijeen. Het was een geslaagd slot van een zéér geslaagde actie, die stellig in hooge mate heeft bijgedragen tot verheldering van het inzicht der Leidsche burgerij in de vele problemen, welke verband houden met de luchtbescherming. Allen, die daaraan hebben medege werkt, verdienen den dank der ingeze tenen! N.Z.H.T.M. f'iierentie met de personeelsorganisaties. Gistermiddag had ten hoofdkantore van «oord-Z'Uid-Holl. Tramweg Maatschap- jjjj N.V. te Haarlem de driemaandelijksche «spreklng tusschen de directie en de per- »neel-orgaiiisaties plaats. Nadat de directeur eenige inlichtingen ™lrcnt de iets gunstiger uitkomsten van «'bedrijf over het jaar 1938 had verstrekt, fra aangevangen met de bespreking van verschillende agenda-onderwerpen, ■let eerst kwam ter sprake de jaarlijk- ïne verlofregeling van het rijdend perso- ®*1, dat in verband met druk vervoer, in "1 bijzonder gedurende het eigenlijke ™ierseizoen, zijn verlofdagen niet geheel !*ar algen keuze kan genieten. De ontwor- verlofregeling werd na het aanbrengen renige wijzigingen een verbetering ge- Als die wijzigingen voor den dienst bezwaar blijken op te leveren, zal de Wijzigde verlofregeling worden ingevoerd, J»tpla?:sen van onderhoudslieden in een topte loongroep kon de directeur niet jrjwn, omdat daarvoor geen gegronde "■oen aanwezig zijn: zooals reeds eerder "d toegezegd, kunnen de betrokkenen op ij herplaatsing in een hoogere functie S?n' '"dien en zoodra de aard van hun zoodanige wijziging -heeft onder- PM, dat een herjjlaatsing gemotiveerd Is ""eten. Ge iaarlijksche toelage, welke de Maat- jJjjtpiJ na het slagen voor een bepaald --f fle directie aangewezen technisch exa- jj™ toekent en welke in verband met de K* gehad hebbende loonsverlagingen "ftbd is verminderd, werd op de oor- "tïelijke grootte teruggebracht. De directeur verklaarde geen gegronde aanleidig aanwezig, om de wegwerkers, dienstdoende op materieeltreinen en derge lijke van den weg- en bovenleidingsdienst, aan te stellen tot reserve-wagenvoerders, welke laatstgenoemde functie beperkt moet blijven tot degenen, die invallen voor het rijden van tramtreinen van den exploita tiedienst. Toegestaan werd, dat de vergoeding we gens de zoogenaamde thuisblijfdlensten voor den voorwerker, evenals voor den ploegbaas en den wegwerker, bepaald zal worden naar den maatstaf van het des betreffende loon. Tenslotte werden alsnog eenige onder werpen van meer of minder belangrijken of individueelen aard besproken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde, letter A, de heer N. G. de Bruyn (Den Haagl; Idem, letter D, de heer R C. Boon (Den Haag); idem letter G, mej. W. J. v. d. Broek (Wassenaar)doc toraal examen wis- en natuurkunde (hoofd vak pharmacie), de heer R. J. Noordhoek Hegt (Den Haag). Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd de heer E. van Wijk (Den Haag). Prof. dr. P. C. Flu, alhier, is uitgenoo- digd om zitting te nemen als algemeen vice^voorzitter van het derde internationaal congres voor microbiologie, dat van 29 September a.s. te New-York zal worden ge houden. Engelsch-Russische besprekingen blijven op voorgrond. Terwül Hitler de West-grens van Duitsch- land inspecteert en blijkbaar door technici alle versterkte werken doet bezetten doet Mussolini hetzelfde langs de Framche grens. Bijzondere beteekenis mag volgens Berlijn en Rome daaraan niet worden toe gekend Ook verluidt, dat Hitier bij Ciano's be zoek aan Berlijn een belangrijke rede zal houden, doch officieel is dit noz niet. De groots.e belangstelling blijft momen teel echter voor de Engelfch-Russ.sche be sprekingen. De sovjets schijnen uit de hun gunstige omstandigheden alle munt te wil len slaan. Zij voelen dat het Westen hen thans noodig heeft! Zooals men weet hadden de sovjets uit stel van de b eenkomst van den Volken bondsraad te Genève gevraagd van 15 tot 22 Mei tene.nde Potemkin naar Genève .e kunnen zenden. Nu wordt gemeld, dat Maisky, de sovjet-gezant te Londen. Rus land zal vertegenwoordigen! Blijkbaar is dit bedoeld als pres.-ie op Londen, waar hard gewerkt wordt om direct te antwoorden op de laatste Russi sche voorstellen. Indien de onderhandelingen welke, naar verluidt, op actieve wijze worden voortge zet tustchen Londen en Moskou, tot een succesrijk einde komen, wordt het vrijwel zeker geacht, dat Potemkin toch nog -er- soonlijk naar Genève zal gaan voor een laatste overleg met de ministers van bui- tenlandsche zaken van Groot-Brittannië en Frankrijk a Volgens de Ihan: bes.aandc plannen zal Halifax Der vliegtuig naar Parijs gaan en Zaterdagavond een ondarhoud hebben met Daladier en Bonnet. De Matin" meldt uit LondenDe Brit- sche ministers hebben, na de suggesties van Frankrijk te hebben bestudeerd, besloten nieuwe voorstellen te doen, die. naar men beweerde, binnen 24 uur naar Moskou zul len worden overgeseind Volgens dit nieuwe plan zouden Frank rijk en Groot-Brit.annië aan de sovjet-unie een verdrag van wederzijdschen bijstand aanbieden op voorwaarde, dat sovjet-Rus- land. Polen, Roemenië, Turkije, zoomede de Baltische staten tegen agressie garandeert. De eerste te nemen maatregel zou zijn sovjet-Rusland te vragen een Fransch- Engelsch-Russische verklaring te teekenen. waarin het od zich zou nemen Frankrijk en Engeland hulD te verleenen in geval deze landen zouden worden aangevallen. Het Deensche nieuwsagentschap Ritzau meldt, dat gisteren tusschen de Noorsche landen de laatste onderhandelingen ge voerd zijn over de overhandiging der ant woorden op de Duitsche voorstellen betref fende een niet-aanvalspact Terwij 1 Finland reeds gisteren zijn antwoord door zijn ge zant te Berlijn aan het Rijksministerie van buitenlandsche zaken heeft overhan digd, zullen de antwoorden der andere Scandinavische landen heden worden over handigd. Denemarken zou volgens welingelichte kringen de afsluiting van een niet-aanvals pact met Duitschland aanvaarden, waar tegen geen oezwaar zou zijn gemaakt door de andere Noorsche landen, die de bijzon dere situatie van Denemarken erkennen. Zweden. Noorwegen en Finland zouden een ongeveer gelijkluidend antwoord geven, waarbij zij zouden wijzen op hun diepe neutraliteitsverlangen dat het onnoodig maakt niet-aanvalsverdiagen te sluiten. Prins-regent Paul van Zuid-Slavië en prinses Olga. zijn te Belgrado teruggekeeid. In welingelichte kringen verklaar, men, dat de reis naar Italië niet ,ot het sluiten van eenige overeenkomst heeft gele.d. zoo dat alle g.ssingen in de buitenlandsche pers als fantasie moeten worden beschouwd. De besprekingen van den prins-regent en Maikowitsj beoogen slechts bevestiging en preciseering van de vriendschapsbetrekkin gen. die tot stand zijn gekomen door de accoorden van Belgrado in 1937. Deze ac- coorden voorzagen reeds in alles, wat voor een gunstige omwikkeling dezer betrekkin gen noodig was. De overige buitenlandsche betrekkingen van Zuid-Slavië blijven onveranderlijk be- heerscht door twee beginselen: het verlangen afzijdig te blijven van ieder ideologisch of strategisch statenblok dat tegenover een ander blok staat en de on voorwaardelijke eerbieding van de verplich tingen. die het land aan andere Balkan- sta en. in het bijzonder Roemenië, b nden. Gehoopt wordt, dat als gevolg van het bezoek van de Engelsche delegatie aan Athene een herziening tot stand zal komen in de handelsbalans tusschen beide landen, welke balans od het oogenblik voor Grie kenland een nadeelig saldo oplevert. Duitschland heeft, aldus de Financial Times, een grooten invloed gekregen op de Grieksche markt. Duitschland heeft groote hoeveelheden van den Griekschen tabaks- oogs opgekocht met als gevolg, dat in Duitschland een groot crediet voor Grie kenland is ontstaan. Dit crediet is gedeel telijk liqu.de gemaakt door de clearing en gedeeltelijk door den aankoop van oorlogs tuig en handelsaankoopen. Op het oogenblik verblijft voorts een Duitsche handelsdelegatie van 15 leden die de Duitsche katoen-, wol- en tabaksbeurzen vertegenwoordigen, te Belgrado voor de be- studeering van de mogelijkheden van groo- tere Zuid-Slavische productie dezer grond stoffen voor de Duitsche behoefte. BINNENLAND. Binnenkort instelling van een rijks recherche-centrale (3de Blad). Overzicht der rijksmiddelen (Binnenland, 3de Blad). De baggermolen „Aden" in den storm om geslagen; twee dooden (Laatste Be richten, 1ste Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Lichtelijk verdeelde markt. - Suiker- waarden beter. - Overige af deelingen gedrukt. - Philips zwak. - Amerikanen terugloopend. - Beleggingen zwakker. BUITENLAND. Wrijving over de landing der Japanners bij Amoy (Buitenland en Laatste Berich ten, 1ste Blad). Maisky naar Gepève in de plaats van Po temkin (Buitenland, 1ste Blad), Denemarken zal aanbod door Duitschland van non-agressie-verdrag aanvaarden. (Buitenland, 1ste Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. zijn onze magazijnen tot 10 uur geopend. LEIDEN. 90 (Ingez. Med.) NOORWEGEN. Buitengewoon crediet voor landsverdediging Het Storting heeft een buitengewoon cre diet van 20 milioen kronen ten behoeve van de landsverdediging toegestaan. Morgen. Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking, die mo menteel ln Indië vertoeft, is uitgenoodigd om zitting te nemen als vice-vooraltter eener sectie. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, voor het aanvragen van versterkende middelen e.d., zal, in verband met den Hemelvaartsdag, worden gehouden op Vrijdag 19 Mei ais. ITALIË. Volgens het rapport der financieele commissie zal het tekort op de begrooting 1939/1940 5 milliard lire bedragen. In zijn conclusies betreffende de middelen om het evenwicht der begrooting te herstellen be pleit de rapporteur een zekere verhooging van belasting en vermindering ran de be- stuursuitgaven. De legersterkte. Generaal Pariani, de onder-staatssecreta ris van oorlog, heeft aan het slot van de behandeling van de legerbegrooting in de kamer der fasces en corporaties een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de legersterkte. Dank zij de fascistische partij bevatte de onder de wapenen geroepen jaarklasse negentig percent recruten, die reeds een militaire opleiding hadden ontvangen. Zoo konden deze jonge soldaten na een ver blijf in de kazerne van een maand deel nemen aan militaire oefeningen en de monstraties. De nieuwe credieten hebben het mogelijk gemaakt, dat de oorlogsindustrie binnen kort het viervoudige van de tegenwoordige productie zal kunnen voortbrengen. Pariani kondigde den bouw van nieuw lioht-, zwaar- en anti-luchtafweergeschut aan, voorts nieuwe typen vechtwagens. Voor het geheele land: Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk enkele regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige, veran derlijke wind. DUITSCHLAND. Behalve de mannen van de lichtingen 1919 en 1920 zullen verschillende categoriën. behoorende tot de lichtingen, die nog niet onder de wapenen zijn geroepen, tusschen 7 Juli en 9 September gekeurd worden. Het zijn de mannen van de lichtingen 1906, '07, '10 en '13 tot '18, die nog niet door de poli tie zijn geregistreerd. In de straten van Berlijn zijn aanplakbil jetten aangebracht, waarin dezen mannen wordt gelast zich voor 10 Juni bij de politie te melden. Bovendien zullen de „Wehrversammlun- gen". welke zijn voorzien bij de organieke legerwet en welke ten doel hebben de reser visten les te geven, in het militair district Groot-Berlijn worden gehouden. De man nen, die naar deze vergaderingen worden geroejoen, moeten zich melden met hun militair zakboekje en hun gasmasker. HONGARIJE. Onderzoek naar het optreden van de sociaal-democraten. Op last van den minister van binnen- ianösehe zaken is een onderzoek ingesteld naar het optreden van de 39 sociaal-demo cratische vakrvereenigingen in Hongarije. Accountants moeten de boekhouding na gaan. Officieel wordt medegedeeld, dat deze maatregelen worden genomen, omdat de regeering had vernomen, dat de genoemde vakvereenigingen politieker 4-uk uitoefen den op hun leden. Als gevolg van dezen maatregel kunnen de vakjvereenigingen thans geen geld meer uitgeven zonder toestemming van een regeeringscoimmissaris.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1