BINNENLAND Toeneming Indische schuld verwacht jOsie Jaargang DINSDAG 16 MEI 1939 Derde Blad No. 24276 SUNLIGHT ZEEP De reis van "het Engelsche Koningspaar Brussel wordt versierd Militaire luchtvaart ordt zelfstandig wapen Controle op vetgehalte melk van De spoorwegtunnel bij Velsen Dagbladreclame is niet te vervangen Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. .Koningin zal Brusel worden versierd De -t zal de kosten dragen der versieringen -Ik worden aangebracht langs de Kruld- inlaan en de Koningsstraat. Overigens zal de vereenlging voor vreem- luigenverkeer te Brussel een deel van den j, welken de Koninklijken stoet zal vol- a om zich naar de Groote Markt te be- ,wn versierenHeuvelstraat, kruispunt i Groenmarkt, Bergstraat en het kruis- .«t aan het lage gedeelte van de St. Goc- Istraat. De vereenlging voor vreemde- jenverkeer heeft zich de medewerking ekerd van de winkeliers in de Oude rkooperstraat en de Nieuwstraat. die zamen met de bewoners deze straten zul- versieren. Men denkt over de straten koorden te nnen, waaraan de vlaggen van Neder- i en België zullen worden bevestigd. Eigen opleiding van cadetten. LEEFTIJDSGRENS VAN BEROEPS OFFICIEREN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- en aanvulling van de bevorderings- 1 voor de landmacht 1902 en van de wet het reserve-personeel der landmacht .16. Aan de memorie van toelichting is het 'ende ontleend: De wijzigingen en aanvullingen in d,e rderigswet voor de landmacht 1902 en de wet voor het reserve-personeel der nacht 1905, welke in dit ontwerp van t worden voorgesteld, hebben in de eer- plaats ten doel regelen te stellen, welke gevolg zijn van de Instelling van een Ifstandig wapen der militaire luchtvaart. Het behoeft geen behoog, dat de belang- jke taak van de luchtstrijdkrachten en organisatie van deze. in verband met do ilbreiding, welke dit onderdeel van de "rmacht in den laatsten tijd heeft on- ~aan. medebrengen, dat het personeel 7 militaire luchtvaart niet langer uitslui- wordt verkregen door detacheering personeel van andere wapens, doch worde overgegaan tot instelling van zelfstandig wapen met een eigen op ing van luchtvaartcadetten bij de Ko- 'jke militaire academie. Het is een dienstbelang van de eerste dat de officieren, die zich in dienst "hen te stellen van de militaire lucht- zich voor dien dienst ten volle kun- geven en niet telkenmale geroepen n voor dienst bij andere wapens. De nieuwe organisatie van het wapen militaire luchtvaart waarborgt de "bij ingedeelde officieren, dat rij in- zij overigens aan de eischen voor be ring voldoen bij dit wapen ook de 'dofficiersrangen kunnen bereiken. Uiteraard zal in de vervulling van de bij het nieuwe wapen der mili- luchtvaart thans in de eerste plaats worden voorzien door overplaat- i van officieren van de andere wapens dienstvakken, die thans reeds bij de iteire luchtvaart dienen. Dit ontwerp van wet schept daartoe de „dljkheid. In de tweede plaats dient dit wetsont- j om mogelijk te maken, dat de be- ■officieren van de koninklijke land- iit bij het bereiken of overschrijden den leeftijd van zestig jaren in aan- 'iing kunnen worden gebracht voor eervol ontslag uit den militairen dienst. De leeftijd, waarop verreweg het mee- '*1 van de thans aanwezige beroeps ieren der Koninklijke landmacht in vt zijn getreden ligt tusschen de 16 en laar. Deze officieren komen op den leef- 'van 56 tot 60 jaar in aanmerking voor eervol ontslag uit den militairen dienst zake van lang'durigen dienst. 'den loop van dit jaar en volgende ja- 1 zullen echter, ter aanvulling van het tekort aan beroepsofficieren in ad met de uitbreiding van de weer- t, bij de wapens en dienstvakken der "klijke landmacht een groot aantal -luitenants ln aanmerking worden t voor benoeming tot beroepsoffi- Vermits deze reserve-officieren op veel lateren leeftijd worden benoemd beroepsofficier, dan de op normale wij- bpgeleide beroepsofficieren, kunnen zij balve meerendeels ook op een aanmer- ft lateren leeftijd dan zestig jaren in "king worden gebracht voor een 1 ontslag uit den militairen dienst ter van langdurigen dienst, vermits dat zizg eerst kon worden verleend na 40 werkelijken dienst. s«tember a.s. zal de verplichte "taling van kracht worden. deelt ons van bevoegde zijde mede, verplichte betaling van geleverde !t aan melkleveranciers volgens het in kilogrammen en met Inacht- "8 van het vetgehalte, met ingang ^1 September 1939 van kraoht zai zeggen, dat van dien datum af steun zal worden uitgekeerd voor 'Verwerkt in bedrijven, die zich aan TOrsohrift onttrekken door b.v. per zonder geregelde nauwkeurige be- '»an het vetgehalte en verrekening Jw. de melk te betalen. ankelijk zal de controle op de na- dit voorschrift slechts worden voor fabriekmatig tot boter, 'bast t$™»<producten verwerkte melk. n eyenwel in de bedoeling, binnen- 'rio.i consumptiemelk binnen dezen te betrekken. AMSTERDAM'S AANDEEL IN DE KOSTEN ZAL f. 2.800.000 BEDRAGEN. Rond f. 2.800.000 zal het aandeel van Amsterdam moeten bedragen in den bouw van den spoorwegtunnel te Velsen ter ver vanging van de brug. Naar B en W den hoofdstedelijken raad mededeelen, hebben zij van den minister van Waterstaat de mededeeling ontvangen, dat hij bereid is, de uitvoering van het plan, beoogende naast en gelijktijdig met clen tunnel voor het gewone verkeer, een spoorwegtunnel ter vervanging van de Vel- serbrug te bouwen, te bevorderen. De mi nister merkt op. dat door de vervanging van de spoorwegbrug door een tunnel kostbare voorzieningen aan en nabij deze brug achterwege kunnen blijven In verband hiermede bestaat naar de meening van den minister alle aanleiding, het werk gelijk te stellen met de werken, welke bij de wet van 2 Jan. 1917 zijn voor zien. Dit brengt mede dat in de kosten ervan door de provincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam onderscheidenlijk 1/18 deel (5 5/9 pet.) en 5/18 deel (27 7/9 pet.) zullen moeten worden bijgedragen. Deze bijdrage stelt de minister als voorwaarde voor zijn toezegging de uitvoering van het werk te zullen bevorderen. In dit verband brengen B en W. in her innering, dat de gemeente in de kosten van de verbreeding van het Noordzeeka naal, hieronder begrepen de onteigening van de daarvoor benoodigde gronden, als mede in die van den bouw van de groote sluis te LJmuiden. een gelijke bijdrage heeft verleend. Zij achten het. gelet op de groote belangen, welke voor Amsterdam bij het verdwijnen van de Velserbrug zijn be trokken, dan ook alleszins gemotiveerd, de gevraagde bijdrage te verleenen Ten aanzien van het bedrag, dat met deze toezegging zal zijn gemoeid, deelen B. en W. nog mede, dat de minister in zijn brief onder de aandacht van B. en W. heeft gebracht, dat een eenlgszins nauw keurige raming van het werk nog niet kon worden gegeven: deze zal, aldus de minis ter, o.m. afhangen van de vergoeding, wel ke aan de Nederlandsche Spoorwegen zal behooren te worden uitgekeerd in verband met de omstandigheden, dat de kosten van het stroomverbruik toenemen en ver lies van vervoer is te verwachten Om de gedachten te bepalen, stelt de minister de kosten van het werk op rond f 10.000.000. Het aandeel der gemeente zal dus, dit bedrag aanhoudende, rond f. 2800 duizend bedragen. B en W. achten het niet wenschelijk, met de toezegging der gemeente te wach ten, totdat een nauwkeurige raming van de kosten bekend is. Hiervoor bestaat ook geen aanleiding, aangezien het Rijk, dat 2/3 deel van de bouwsom voor zijn reke ning neemt, er zelf het meeste belang bij heeft de kosten zoo laag mogelijk te hou den. B. en W. vragen thans den raad 27 7/9 pet. in de kosten van den spoorwegtunnel bij te dragen. de nederlandsch-duitsche grens. ONTHULLING GEDENKSTEEN IN DE TOEKOMSTIGE STUDIO VAN DE N.C.R.V. In den toekomstigen frontgevel van de in aanbouw zijnde studio van de N.C.R.V., in het Suzannapark te Hilversum, heeft de voorzitter van deze omroepvereeniging. mr. A. van der Deure. gistermiddag een Ge denksteen onthuld. Deze plechtigheid, die werd opgeluisterd met muziek door het N.C.R.V.-orkest, onder leiding van P van den Hurk, werd bijgewoond door de leden van den vereenigingsraad en van het vol ledige bestuur van deze omroepvereeniging. alsmede door het personeel. Commissie van advies ingesteld. Bij Koninklijk Besluit is een commissi» ingesteld, aan welke wordt opgedragen alle aangelegenheden betreffende de Neder- landsch-Duitsche grens in eersten aanleg in onderzoek te nemen, daaromtrent over leg te plegen met van de zijde van de Duitsche regeering daarvoor aangewezen deskundigen en ter zake van advies te die nen aan de regeering. Tot lid en voorzitter van deze commis sie is benoemd: Mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, commissaris der^Coningin in de pro vincie Drente, tot leden: mr. A. van der Deure, lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Gelderland; J. H. J. Houben, ingenieur-verificateur van het kadaster: Jhr. ir. C. E. W. van Panhuys: T. K. Jans- ma, directeur van 's rijksbelastingen te Arnhem; en tot secretarissen mr. J. Heusdens, adjunct-commissies bij het departement van binnenlandsohe za ken, en ir. Z. Y. van der Meer, ingenieur van den rijkswaterstaat. GEEN SLA MEER NAAR DUITSCHLAND. Na 13 Mei, dus met ingang van gister morgen, is de sla-export naar Duitschland stopgezet ais gevolg van de maatregelen, door de Duitsche regeering getroffen. Reeds Vrijdag en Zaterdag werden aan de Westlandsche veilingen weinig inkoo- en van sla voor Duitschland meer gedaan, omdat men er tijdig voor gezorgd had. het beschikbaar contingent uit te putten. De Ned. Groenten- en FYuitcentraJe ver minderde met ingang van Maandag den minimumprijs voor sla van f. 1.— tot f. 0.50 per 100 krop, alzoo 1/2 ct. per krop. waarvoor groote hoeveelheden van de hand gingen, voorzoover zij niet onverkocht ble- i Iwïtw. I■fAuorfd tn co)i yuituuklijk u>it kujj, de UkJ allcw neet leep! Ei NOOIT ZEEP VAIM ONBEKENDE HERKOMST 4968 (Ingez. Med.) ven. De export naar andere landen, met name naar België, vond regelmatig door gang, doch de prijzen voor de zwaarste en beste kwaliteit sla kwamen niet meer bo ven f. 1.80 per 100 krop uit, wat een prijs daling van 40 pCt. op één dag beteekent. ir. albarda voorzitter der soc. arb. internationale. De executieve der socialistische arbeiders internationale, die te Brussel bijeen is ge weest. heeft den Nederlandschen sociaal democratischen leider ir. Albarda tot voor zitter gekozen in opvolging van de Brouckere. die zijn functies neerlegt in verband met het feit. dat hij zeventig jaar is geworden. ZAL AMSTERDAM „ARTIS" KOOPEN? Naar wij vernemen bestaan bij het ge meentebestuur van Amsterdam plannen, om tot aankoop van ,,Artis" over te gaan. Onderhandelingen zijn hierover gaande. Genoemd wordt een bedrag' van ruim een millioen gulden. Tel. Antwoord van minister Weiter aan de Eerste Kamer. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Indische be grooting 1939 dankt de minister van Kolo niën voor de uitgesproken voldoening over het door hem gevoerde beleid en sluit zich gaarne aan bij de waardeering voor het be leid van den gouverneur-generaal. Het wil hem voorkomen, dat de leden, die in de petitie van den Volksraad in zake een „ronde-tafel-conferentie" slechts de for- muleering zagen var* den wensch om een ohderzoek te doen instellen naar de mo gelijkheid om binnen de grenzen van arti kel 1 der Grondwet tot zelfstandigheid van Nederlandsch-Indië te komen, zich een andere voorstelling van de bedoeling van die petitie hebben gevormd dan daaraan in feite ten grondslag ligt. De volledige uitwerking van de bestuurs- hervorming zal sleohts na geruimen tijd kunnen worden gadeslagen. De tijd voor het vellen van een oordeel is zeker nog niet aangebroken. Verwaoht mag worden, dat het regenten corps in de toekomst in steeds hooger mate de vereischte bekwaamheid en ge schiktheid zal toonen te bezitten. Ofschoon de tot uitdrukking gebrachte meening, dat de Inlandsche bevolking nog slechts geringe waardeering heeft voor de haar geboden mogelijkheid om deel te ne men aan het bestuur des lands, in haar algemeenheid wellicht te ver gaat, kan de minister goeddeels de conclusie onder schrijven, dat het gewenscht is. aan die bevolking geruimen tijd de gelegenheid te geven zich te voegen naar de onderschei dene. in de laatste jaren aangebrachte veranderingen in het bestuursstelsel, al vorens verdere schreden op den weg van hervorming worden gezet. Wijl de bestaande wetgeving voldoende ruimte biedt voor ontwikkeling, moet ook naar de meening van den minister thans weerstand worden geboden aan de in deze situatie ongemotiveerde eischen tot verdere hervorming Dat bij hervormingen van zoo groote draagwijdte fouten en minder goede ge volgen niet steeds vermeden konden wor den. is te begrijpen. In dien zin kan geree- delijk toegegeven worden, dat de vermin dering van den rechbstreekschen invloed van de Europeesche ambtenaren niet steeds ten voordeele van de bevolking is geweest. Evenmin als voor de controleurs-onder- afdeelingschefs in de buitehgewesten aoht de minister het voor de op Java en Ma- doera dienende controleurs gewenscht een nauwkeurige preciseering van hun positie vast te stellen. In het algemeen wordt er naar gestreefd, waar mogelijk, militair ge zag door burgerlijk bestuur te vervangen. De minister blijft van meening. dat voor alsnog geen voldoende aanleiding bestaat voor een verbod aan ambtenaren om lid te zijn van de N.S.B. in Indië. FINANCIEELE TOESTAND. De zienswijze der leden, die ten opzichte van den financieelen toestand geen reden voor pessimisme aanwezig achtten, zou. naar het den minister voorkomt, sterker gefundeerd zijn, indien de door hen gecon stateerde daling van den schuldenlast ver deren voortgang mocht maken en indien in de buitengewone stijging van met name de defensie-uitgaven, waardoor het tekort op de begrooting voornamelijk is ontstaan, een spoedig voorbijgaand verschijnsel zou mogen worden gezien. Noch het een, noch het ander is echter het geval. Een gezicht op Quebec, waar het Britschc koningspaar morgen wordt verwacht. Op bouwd op Cape Diamond. De „Empress of Australia" stoomt thans met volle kracht naar Quebec. Reeds zijn de Canadeesche wateren bereikt. Vannacht wordt de haven van Quebec bereikt. Uit Ottowa wordt gemeld, dat de mi nister-president in het Canadeesche par lement heeft aangekondigd, dat de koning en de koningin morgen te half elf (plaat selijken tijd) te Quebec aan land zullen gaan. Behalve de verkorting in het verblijf te Ottawa, zal het programma niet gewijzigd worden. Op last van zijn Z. H. Em. Kardinaal Villeneuve, aartsbisschop van Quebec, zul len ln de kuststreken langs de St. Law- rence-rivier de klokken van alle kerken geluid worden, als de „Empress of Austra lia" met het Britsche koningspaar de rivier opstoomt. den voorgrond de beroemde Citadel. ge- De provinciale politie meldt de arresta tie van een man. die, naar zij verklaart, zal worden vastgehouden tot het geen ge vaar meer oplevert hem te laten gaan. De arrestatie is gedurende het weekeinde verricht en men heeft er de voorkeur aan gegeven den man niets bepaalds ten laste te leggen. Zoo is de Indische schuld in het laatste halfjaar wederom met bijna f. 40 millioen gestegen, waardoor de da ling sedert 1934 tot f. 120 millioen is teruggebracht, terwijl een verdere toe neming te verwachten is. De minister wil niet ontkennen, dat de financieele toestand aanleiding geeft tot bezorgd heid. vooral indien men de aandacht vestigt op de ongunstige perspectieven voor de naaste toekomst/ ECONOMISCHE TOESTAND. De minister onderschrijft het door eeni- ge leden kenbaar gemaakte oordeel, dat in den huidigen economischen toestand van Nederlandsch-Indië lichtzijden niet geheel ontbreken. De Europeesche cultu res en het Indische bedrijfsleven, voorna melijk in de ouitengewesten, hebben in derdaad een bevredigend weerstandsvermo gen aan den dag gelegd. Daarnevens mag als een gunstige omstandigheid worden aangemerkt, dat de economische positie van het belangrijkste deel der inheemsche bevolking op Java en Madoera, dat van de voedselproductie afhangt, vrij wel in tact is gebleven. Ten aanzien van de economische samen werking tusschen Nederland en Indië wordt opgemerkt, dat deze thans alle reden tot tevredenheid geeft. Zij geschiedt in den geest eener nationale saamhoorigheid en geenszins op de basis van een afwegen van de wederzijdsche belangen. Industrialisatie alleen zal zeker niet de oplossing van het vraagstuk der overbe volking kunnen brengen. Zij vormt echter, naast agrarisatie en kolonisatie, een on misbaar onderdeel van de welvaartspoli- tiek, welke mede ten doel heeft den druk der voortdurende bevolkingstoeneming te verlichten. Ten aanzien van de verdere ontwikke ling van Borneo is de minister met den gouverneur-generaal in overleg getreden. Dit overleg is nog niet beëindigd. In tus schen heeft de minister reeds den voor- ioopigen indruk gekregen, dat de moeilijk heden, wtike zich in verband met de ge ringe bevolking en de minder gunstige bodemgesteldheid zullen voordoen, inder daad niet mogen worden onderschat. ONDERWIJSPROBLEMEN. Een van de moeilijkste onderwijsproble men, de reguleering van den toegang tot het Westersch onderwijs., waarvoor breede kringen van de inheemsche bevolking groo te voorkeur toonen, heeft de volle aan dacht van de Indische regeering De minister is verder overtuigd van het groote belang dat de instelling van een Islamietische hoogeschool zal kunnen heb bel. voor de vorming van ontwikkelde godsdienstvoorgangers en als centrum van godsdienstig leven en wetenschappelijk on derzoek. De leden, die „geruischlooze" verwijde ring aanbevelen van de bij de jongste ze- denschandalen in Nederlandsch-Indië be trokken delinquenten, mogen bedenken in de eerste plaats, dat het hier ging om mis drijven en in de tweede plaats dat elk ge val een justitieel onderzoek aan de ver wijdering zou moeten voorafgaan, waar door zij in geen geval geruischloos zou kunnen zijn geschied. De minister laat nu nog daar. dat door een zoodanigen maat regel het openbaar gerucht volkomen vrij spel zou hebben gekregen, ten nadeele van zeer velen, wie geen blaam behoorde te treffen. De gouverneur-generaal streeft er naar, door, waar zulks mogelijk is interneerin- gen op te heffen tot een geleidelijke op heffing van het boven-Digoelkamp te ge raken. De minister staat op het standpunt, dat de exorbitante rechten vooralsnog niet kunnen worden gemist. Dat de Indische re geering het belang van de bescherming der fauna inziet, is bewezen door de in stelling van negen wildreservaten. Boven dien is een nieuwe jachtordonnantie bij den Volksraad ingediend, ten einde de be perkingen ten aanzien van het jagen op Java en Madoera te verscherpen. Ten aanzien van de plannen voor alumi- nium-fabricage is de regeering van oor deel. dat zij de samenwerking tusschen de groepen van belanghebbenden in de eerste piaats zal hebben over te laten aan het eventueel door henzelf daartoe te nemen Initiatief. De minister kan zich niet ver eenigen met de opvatting, als zou het be lang van land en volk medebrengen, dat de Indische regeering zelve allengs olie winning ter hand neemt. In de officieele verslagen omtrent de voedselsituatie werden in 1938 herhaalde- lljk minder gunstige berichten opgenomen over den voedseltoestand van Bodjonegoro. De situatie werd van October 1938 af beter. Dat niettemin in November een voedings ziekte werd geconstateerd, vindt zijn ver klaring in den minder gunstigen voedsel toestand in de voorafgaande maanden. Het proces van transmigratie kan niet geforceerd worden. Dank zij een ruim op gezette propaganda Is men er in geslaagd het jaarlijksche aantal emigranten in stij gende lijn te brengen Het aantal emigranten bedroeg in 1936: 13 152. in 1937: 19.719 en in 1938: 32.259. De mogelijkheden, welke voor kolonisa tie in de tropen van Europeesche boeren, alsmede voor die van Indo-Europeanen aanwezig kunnen worden geacht, zijn in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9