DKW OPEL SUPER SIX LEID5CH DAGBLAD - Eersie Blad Dinsdag li Mei 193) uil GEBR. v. ULDEN De strijd in het Verre Oosten De Nederlcmdsch-Belgische betrekkingen von Brauchitsch Leening een succes De toenadering GEZELSCHAPSRITTEN ONZE ELTAX 666 VRAGENRUBRIEK JAGBLADRECLAMt DUITSCHLAND. Een rede van Hitier heeft gisteren de versterkingen bezocht in het Eifelgebied en het Moezeldal. De opperbevelhebber van het leger, over ste-generaal von Brauchitsch, heeft een toespraak gehouden tot de door hem tot de bezichtiging van de Westelijke versterking uitgenoodigde rijks- en gouwleiders. Hij verklaarde daarbij o.a. het volgende Het Duitsche leger wil niet slechts een onoverwinneltjken muur van staal en ij2er, maar een onverwoestbaren muur van har den en betrouwbaren Duitschen soldaten- geest oprichten. In dit doel ontmoeten de taken van partij en leger elkander opnieuw. Voortgaande sprak de generaal over het probleem der vorming van een geschikt onderofficierscorps. Hij legde er den nadruk op, dat voor den actieven onderofficier de mogelijkheid bestaat om actief officier, of na het. uit den dienst treden reserve-offi cier te worden. Deze mogelijkheid heeft voor den bekwamen onderofficier onbeperk- ten geldingsduur. Het Duitsche leger is een volksleger. Daarom betreedt het bewust deze nieuwe wegen. Niemand weet tegen woordig 'beter dan het Duitsche officiers corps, wat het in den Ouitschen onderoffi cier bezit. Vervolgens sprak von Brauchitsch over de verschillende problemen van de Weste lijke versterkingen, waarbij hij ook verge lijkingen trok tusschen de Maginotlinie en de Duitsche versterking. Hij besloot met vast te stellen, dat het leger steeds ter beschikking van Hitier staat De weg van den Fuehrer is de weg van het leger, de vlag van den Fuehrer wordt daar geplant, waar dat bevolen wordt. Aanvallen op protestanten en katholieken. Het maandschrift ..National socialistische Monatshefte" doet een feilen aanval op het ..wereldprotestantlstne" in den persoon van den aartsbisschop van Canterbury, als mede op de katholieke geestelijkheid van Frankrijk. België en Nederland. Het blad schrijft, dat de Britsche omsin- gelings-politiek het door de Angelsaksen geleide wereld-protestantisme heeft ont maskerd. De bisschop van Canterbury wordt beschuldigd een wereldbond te hebben ge- sohapen, met het doel den strijd tegen aan vallen te steunen. De Fransche kardinalen en bisschoppen werden aangevallen wegens hun gemeen schappelijke verklaring, waarin de katho lieke kerk in Frankrijk minister-president Daiadier zijn beste wenschen biedt voor het nationaal herstel. De Nederlandsche bisschoppen worden aangevallen in verband met hun herder lijk schrijven van Passie-Zondag, waarbij de H. Sacramenten geweigerd worden aan hen. die de natlonaal-socialistische bewe ging in groote mate steunen. België wordt beschreven als het land, dat steeds het dorado van het politieke katho licisme is geweest, hetgeen weer blijkt uit de laatste verkiezingen. Ook maakt het blad zich kwaad over het herderlijk schrijven van den bisschop van Luik aan de inwoners van Eu pen. Malmedy en St. Veith. waarin wordt herinnerd aan de veroordeeling van de rassenleer door Paus Pius XI. 5 pers. coach f. 1750. Snel en buitengewoon sierlijk. IMPORTEURS Hooge Rijndijk 90 - Tel. 2610 29 (Ingez. Med.) ENGELAND. De wet op den dienstplicht. Bij de voortgezette behandeling van de wet op den dienstplicht had de regeenng voorgesteld om patroons die hun em ploye's na het beëindigen van hun dienst tijd niet zouden willen terugnemen te be boeten met vijftig pond benevens het uit- keeren van vier weken van het laatst ge noten salaris. De arbeiderspartij had een amendement ingediend om het aantal we ken te bepalen op twaalf en na eenig ge- debatteer zei minister Hoare dat vier we ken inderdaad in vele gevallen met af doende zou zijn om sommige patroons af te schrikken zoodat hij het amendement overnam. Het is daarop zonder stemming aangenomen. Minister Kingsley Wood heeft in het La gerhuis meegedeeld dat in het noodlijden de Schotsche gebied in Lanarkshire, dicht bij Glasgow een Rolls Royce fabriek zal worden opgericht voor de fabricatie van vliegtuigmotoren. De minister zeide dat het "niet in het algemeen belang was om bijzonderheden over de capaciteit der fa briek te geven maar hij kon meedeelen dat de kosten eenige millioenen ponden zouden beloopen en er voor ten minste 10 000 arbeiders werkgelegenheid zou ko men. Binnen twaalf maanden zouden de eerste motoren de fabriek kunnen verla ten. De oprichting in dit deel des lands was door de regeering besloten om dit zwaar door werkloosheid geteisterde gebied ter hulp te komen. ZUID-AFRIKA. Afrikaansch sprekenden nog verreweg in de meerderheid. Het departement voor de volkstelling en statistiek heeft aan het parlement een ver slag voorgelegd over de talen, welke de be volking der unie gebruikt. 56 pot. der blanke bevolking van de unie bedient zich in huis van het Afrikaansch, tegenover 39 procent dat Engelsch spreekt, terwijl 2.52 procent beide talen gebruikt. Van de kleurlingbevolking der unie praat 89.67 procent Afrikaansch. tegen over 7 62 procent Engelsch. Een kleine min derheid der bevolking praat een bantoe-, hottentot-, of boesmantaai en Arabisch. VEREENIGDE STATEN. Moreele herbewapening Zondagavond is te New-York de alge- meene moreele herbewapeningsweek inge luid met een groote vergadering onder aus piciën van mevrouw James Roosevelt, de moeder van president Roosevelt, den burge- me^s e~ van New York Laguard'a den gouverneur van den staat New-York, Leh man, en den bekenden tegen candidaac van president Roosevelt, Al Smith De bijeenkomst werd ingeleid door een op tocht met de vlaggen van de vijftig landen, waar het streven voor moreele herbewape ning ingang heeft gevonden, voorafgegaan door de muziek van een regiment Schotsche Hooglanders uit Canada. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.a. Henry Ford en zijn echtgenoote en mevrouw Edison. Het woord werd gevoerd o.a. door gouver neur Lehman, die verklaarde: „In deze cri tieke tijden moet ons volk de toekomst tege moet zien met vaderlandsliefde, die uitgaat boven partijbelang, een dergelijk programma verdient de volste medewerking van alle ware Amerikanen". Mrs. James Roosevelt, die voor de bijeen komst een radiorede hield, zeide daarin: „Alle moeders van de wereld willen vrede en om die te krijgen, moeten we vrede in ons huis, in onze omgeving maken. Alleen door een terugkeer tot de waarheden, die wij aan moeder's schoot geleerd hebben, kunnen wij eenheid aan Amerika en een normale geestesgesteldheid aan de wereld terug ge ven. Zoo is moreele herbewapening de prijs voor den vrede." Cordell Huil, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, zond het volgende telegram: „In de periode van na den oorlog zijn de normen op moreel, politiek, sociaal en economisch gebied algemeen achteruit gegaan. De interna tionale moraal heeft zelden op een lager peil gestaan. De tijd is rijp en de nood dringt om te komen tot een vernieuwing en herstel van de hoogstaande normen van eertijds, voor het gedrag van enke ling en regeering beide." Burgemeester Laguardia's boodschap luidde o.a.: „In het leven van deze stad is een nieuwe vastberadenheid gekomen ten gevol ge van het verlangen naar moreele herbewa pening. naar eerlijker en onzelfzuchtiger verhoudingen, naar grooter bereidheid om samen te werken voor het algemeen welzijn, zonder partij-vooroordeelen en met vaster geloof in ons aller God." FRANKRIJK. De inschrijving op de Fransche „vredes- leening", rentende 5 pCt., is gisterochtend geopend en gisteravond gesloten, aange zien de leening ver was overteekend. In het begin van den middag had men reeds de fr, 6 milliard bereikt. DANZIG. De opmarsch der S. S. De optocht der S.S.-formaties was veel minder belangrijk dan men kon verwach ten. 800 S.A. en S.S.-mannen defileerden rustig met muziek en vaandels. In de stad heersohte volkomen rust. De Poolsohe, Fransche en Engelsche dagbladen zijn ech ter verboden. POLEN. Vervolging van Duitschers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Warschau, dat zich te Tomasow, een 40 K.M. ten Oosten van Lodz gelegen stad waar ongeveer duizend Duitsche families wonen. Zaterdag en Zondag ernstige anti- Duitsche uitspattingen hebben voorgedaan. De zaken en particuliere woningen van de Duitschers werden op enkele uitzonderin gen na vernield en ontelbare Duitschers zijn door slagen gewond. Voorzoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen al dus het D.N.B. zijn twee personen, vader en zoon, aan de gevolgen der hun toege brachte wonden overleden. Het aantal der overige zwaargewonden kon nog niet wor den vastgesteld. Leden eener regeeringsgezinde jeugd ver- eeniging zijn gisteren een Duitsche bio scoop te Lodz binnengedrongen, waar een Duitsche film vertoond werd. Zij dwongen den Duitschen eigenaar onder bedreiging de vertooning te staken. Tot het publiek werd gezegd, zich het entreegeld te laten terugbetalen en dit voor Poolsche bewa peningsdoeleinden beschikbaar te stellen. Een Britsch protest. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht gekregen te protesteeren tegen het Japansche optreden te Koe Lang Soe (Amoy),waarheen een Engelsch oorlogs schip is gezonden. Er is thans in officieele kringen te Lon den bevestiging ontvangen, dat Japansche militairen zich hebben gemengd in de ad ministratie der internationale nederzetting. Zij hebben arrestaties en huiszoekingen verricht. Japans antwoord aan Washington. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken. Huil, heeft medegedeeld, dat de Japansche ambassadeur te Washing ton, naar aanleiding van het jongste pro test van de Vereenigde Staten te Tokio, in verband met de luchtbombardementen op burgerbevolkingen, heeft verklaard, dat de Japansche vliegers in het vervolg alle mo gelijke voorzorgen zullen nemen om te voor komen, dat in China noncombattanten zul len worden getroffen. Fransche geruststelling. De Fransche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan den Japanschcn onder minister van buitenlandsche zaken en hem de verzekering gegeven, dat de onderhan delingen tusschen Engeland, Frankrijk en de sovjetunie geen betrekking hebben op het Verre Oosten. Onze Brusselsche correspondent schrijft: In mijn vorig artikel heb ik U geschetst hoe België tracht de eigen land bouw tot ontwikkeling te brengen, vooral die takken ervan welke een hoog rende ment geven en veel arbeidskrachten op slorpen: zuivelindustrie en tuinbouw, tot schade van den grooten importeur van landbouwproducten: Nederland. Een gun stige omstandigheid voor Nederland is ech ter de volslagen ommekeer die de laatste jaren op de delf stof fenmar kt heeft plaats gevonden. Vroeger was België de groote exporteur van steenkool naar Nederland: in 1938 bedroeg deze export nog slechts 526.792 ton ter waarde van f. 5.7 millioen. terwijl België in dat jaar voor 1.523.002 ton uit Nederland importeerde, ter waarde van c.a. 16 millioen gulden. Bekijken wij de Nederlandsche uitvoercijfers naar België, dan zien wij dat 32,6",o van de totale waar de bestaat uit planten en plantaardige pro ducten, hierop volgen delfstoffen met 25% (vooral de Nederlandsche vetkolen voor de cokesfabricage zijn hier gezocht), export van dieren met 15% en voedingsproducten met 6,5%. Dat concurrentie ook op nijver- heidsgebied tusschen beide landen niet uit gesloten is blijkt wel uit het feit dat van het resteerende percentage van den Neder- landschen uitvoer naar België ad 21% 16.4% op rekening komt van metalen, machines, scheikundige producten, papier en textiel producten, artikelen waarin juist België zijn voornaamste exportbedrijvigheid boekt De Belgische uitvoer naar Nederland be staat voor 23% uit metalen. 13% uit delf stoffen, 13% uit textielproducten, 7% uit scheikundige producten, 7% uit machines, terwijl voertuigen, dieren, planten en wer ken van steen elk ongeveer 5 a 6u/o voor hun rekening nemen. De nieuwe Nederlandsche invoerrechten treffen de Belgische metaal nijverheid, de textiel- en kleedingsindustrie glas- en aardewerk, papier, lederwaren en hout. Zij zijn vooral een nieuwe tegen slag voor de Belgische textielindustrie die op het oogenblik met een zeer geringe winstmarge werkt. (Het op één na belang rijkste exportproduct van Belgie naar Ne derland zijn de garens die nu ook belast worden). In de metaalindustrie worden vooral de eindproducten belast; deze spelen echter bij den zoo belangrijken Belgischen me- taaluitvoer naar Nederland geen overwe gende rol. Over het geheel genomen zullen de nieu we invoerrechten het evenwicht in de han delsbalans tusschen beide landen eenigs- zins kunnen herstellen. Terwijl in 1932 c.a. 87% van den Belgischen invoer in Neder land door den uitvoer van Nederland naar België gedekt was. heeft de handelsbalans zich sindsdien in een voor Nederland min der gunstige richting ontwikkeld. In 1937 was nog slechts 70%. in 1938 65% door Ne- derlandschen uitvoer naar België gedekt. En wil men echter bij voorkeur een even wichtige handelsbalans niet verkrijgen door een inkrimping van de totale handelsbe weging tusschen beide landen. Integendeel! Men verheugt er zich zoowel in België als in Nederland over dat ondanks alle moei lijkheden van den internationalen handel, ondanks het feit dat men het elkaar met protectionistische maatregelen moeilijk maakt. België en Nederland goede klanten van elkaar gebleven zijn. Nederland importeerde in 1938 uit België en Luxemburg 3.707.109 bruto gew. ton ter v/aarde van f. 162.224.000 en exporteerde naar de Unie 4.762.648 ton ter waarde van f. 105.719.000. De situatie was in 1938 zoo, naar gewicht gerekend, dat België-Luxem- burg de beste afnemers van Nederland waren en op één na de beste leveranciers. Naar de waarde gerekend waren België Luxemburg op twee na de beste afnemers en op één na de beste leveranciers. Men mag zich dus niet doodstaren op het voor Nederland resteerende nadeelig saldo. Er zijn dan ook in beide landen tegen krachten aan het werk, aangemoedigd door officieele instanties om door alle moeilijk heden heen en bij de tendenzen die er be staan om de eigen binnenlandsche markt te beschermen, naar verdere economische toenadering te zoeken tusschen twee kleine landen, beide met een dichte bevolking, die voor een groot deel op export aange wezen zijn en dus beide thans getroffen worden door het proctectionistisch streven van de groote mogendheden. Het is altijd veiliger voor een klein land toenadering te zoeken tot een ander klein land dan tot een groot. Onderhandelt een kleine met een groote. dan is het deze laatste die in den regel zijn Ml doorzet. De vraag doet zich daarbij nog voor, in hoeverre beide landen, zelfs al kost dat wederzijds wat opoffering, met hun totaal van 17 millioen inwoners en hun koloniale rijken, niet beter doen te genover derden gemeenschappelijk hun economische belangen te verdedigen dan ieder afzonderlijk. Zoo schreef b.v. oud- Minister Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van de Nederlandsche Afvaardiging der Perma nente Econ. Ned. Belg. Commissie eenige maanden geleden: „Gezamenlijk optreden tegenover derde landen zal ongetwijfeld nog grootere moeilijkheden met zich bren gen dan oplossing van de bezwaren onder ling. Echter laat ons de gedachte niet los en er zouden voorbeelden van kunnen wor den genoemd, dat door bij overeenkomsten met derde landen acht te slaan op de ge volgen voor de belangen van den buurman, op den duur beide landen hierbij zullen werden gebaat". Men weet dat tot dusverre de pogingen tot economische toenadering der kleine landen, die van de z.g. Oslo-groep, mislukt zijn evenals de pogingen om alleen tus schen België en Nederland tot een concre tere samenwerking te komen. Deze laatste zijn in 1932 afgestuit op het verzet van sommige groote mogendheden die op grond van de meestbegunstigingsclausule zonder tegenprestatie dezelfde voordeelen opeisch- ten die België en Nederland elkaar wilden toestaan. Daardoor kwam het zg. verdrag van Ouchy niet tot stand. Met de in 1938 opgerichte Nederlanasch- Belgisch-Luxemburgsche Commissie (dank zij het initiatief van de Nederl. Kamer van Koophandel te Brussel) wordt een nieuwe en bescheidener poging gedaan. Zij bestaat uit zakenlieden uit de drie landen die ge zamenlijk willen trachten bestaande moei lijkheden op te lossen en naar nieuwe mo gelijkheden tot ontwikkeling van de han delsbetrekkingen te zoeken. Geen officieele commissie dus, maar die in officieele krin gen groote belangstelling vindt. Alle takken van bedrijf, handel, koloniën, scheepvaart, lan<ibouw, toerisme hebben er hun verte genwoordigers. Speciale ondercommissies voor landbouw, industrie en aanbestedin gen, vissciherij en havenkwesties zijn opge richt. Volgens mededeellng van den heer Vink. den voorzitter van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Brussel is men reeds tot de conclusie gekomen dat'in vele artikelen beiderzijds de contingenten niet worden uitgeput, zoodat deze beperkende maatregelen beter zouden kunnen verdwij nen. Andere contingenten zijn zoo klein dat de betrokkenen er hun in- of verkoop- diensten niet voor kunnen organiseeren. Oud-Minister van Isacker, hoofd van de Belgische afdeeling dezer Commissie, ziet de toekomst zelfs met een zeker optimisme tegemoet, nu men bij het netelige land bouwprobleem reeds op resultaten kan wij zen. Aan het begin van ieder seizoen wor den de oogsten der beide landen vergele ken en een programma voor dat seizoen wordt opgesteld. Zoo heeft men volgens den heer Isacker reeds onnoodige wrij vingen kunnen voorkomen door de land- bouwcommissie te raadplegen, telkens wanneer er een overmatige aanvoer van tuinbouwproducten, met als gevolg een noodlottige prijsdaling, dreigde. De heer van Isacker Is ervan overtuigd dat er nog een groot aantal practisohe middelen be staan om tot nadere samenwerking te ko men. Hij stelt een zeer concreet en gede- openen U den weg naar het bezit van een Igjjjg Model R*r dank zl) ons afbetalingssysteem Standaard-Model L 245.- Luxe-ModelI 260.- Imp HART NIBBRIG EN GREEVE NV Paik*traat 91a 'Tel l 16078 Dert Haag. OVERAL AGENTEN 4962 tailleerd onderzoek van de ruilmogelljb I heden tusschen de beide volkeren voor en I herziening van de beschermingsmaatrege- len die in hoofdzaak de wederzijdschel handelsbetrekkingen hebben geschaad en I er weinig of niets toe hebben bijgedragenV om den abnormalen toevoer uit andere landen te verhinderen. Hoe men in Nederlandsche officieele I kringen over deze economische toenade-l ring denkt, blijkt wel uit het volgende ci-r taat van een artikel dat Minister PatijnJ voor het Maart-nummer van het maandT blad der Belgische Federatie van Industrie- en Handelskamers afstond: „De geschiedenis der groote handelsll-| chamen geeft tal van voorbeelden, dat be langrijke belangen-tegenstellingen werden I overbrugd, omdat men aan beide zijden J inzag door overeenstemming meer te berei ken dan door onderlingen strijd. Zou er I ook zoo iets tusschen Nederland en België I mogelijk wezen? Indien ja. dan zullen er onvermijdelijk van belde zijden offers moe ten worden gebracht. Geen van beide par tijen moet verwachten 100 ten honderd tel zullen krijgen. Voor het toestemmen is de J nationale stemming van groot belang." En Minister Patijn wijst dan op „de I duidelijke geest van toenadering die zich I in beide landen openbaart." Bepaalde eco-1 nomische geschillen krijgen daardoor een I ander aspect. Zoo is er ook een wijziging gekomen in de verhouding tusschen Nederlandsche en Belgische havens en I werd onlangs een eerste accoord bereikt. Doch hierover een ander maal. Voor IW TOURINGCARS. 3155 (Ingez. Ued-t ARTS ONTDOOK VERMOGENS BELASTING. Zeer hooge geldboete geëischt. Wegens het te laag opgeven van zijn vermogen voor de vermogensbelasting moest een 42-jarige arts heden voor de strafkamer van de Haagsohe rechtbank terecht staan. Dit heeft tevens ten gevolge gehad, dat ook de inkomstenbelasting ont doken werd. daar de medicus ook de op brengst van dat vermogen te laag heeft opgegeven. Na dit evenwel twee jaar gedaan te heb ben, aldus bleek uit het onderzoek ter terechtzitting, had hij spijt van het ge beurde gekregen en om een en ander te compenseeren, had hij de latere aangifte biljetten te hoog opgegeven. De belasting was er echter toch achter gekomen en ter verantwoording geroepen, legde verdachte dadelijk een volledige bekentenis af. De officier van justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck. vond in dezen gang van zaken verzachtende omstandigheden aan wezig voor dit, op zich zelf zeer ernstige misdrijf, waarvoor zeker een gevangenis straf past. Doch in dit geval achtte spr. een geldboete gerechtvaardigd, al moet dit een hooge geldboete wordenImmers, men komt door winstbejag tot zulke daden, dat moet verdachte dan ook maar goed in zijn por- temonmaie voelen. De eisoh luidde f8000.— boete subs, zes maanden hechtenis. Uitspraak 30 Mei. HAAGSCH GERECHTSHOF. Bij het slotwoord. De voorzitter van een vergadering der inmiddels ontbonden Kath. Dem. Partij te Leiden, had in een slotwoord beleedigin- gen geuit jegens het hoofd van een be- vrienden staat. Die uitlatingen betroffen Hitier en toen hij gewaarschuwd was, nam de voorzitter de woorden terug. De politierechter had hem veroordeeld tot f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, doch in hooger beroep eischte de proc - geneaal, evenais de officier had gedaan, hierbij nog drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, dat door de rechtbank was opgelegd. Diefstal in magazijnen. In groote magazijnen te Leiden had mej. G. diverse diefstallen gepleegd, die ten slotte waren ontdekt. Mej. G. had zich in verband hiermede voor de Rechtbank te verantwoorden gekregen, waarbij zij in verband met recidive was veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk. In hooger beroep zei mej. G. uit armoede te hebben gehandeld, doch de proc.-gene raai zag geen reden in de opgelegde straf wijziging te brengen. Het Hof heeft thans uitspaak gedaan en verdachte veroordeeld overeenkomstig het vonnis van de Rechtbank Geen voorrang verleend. De motorrijder J. J. H. te Aarlanderveen heeft terecht gestaan, omdat hij met de motorfiets geen voorrang had verleend aan een auto. tengevolge waarvan de duo- rijder van het voertuig werd geslingerd en zoodanig gewond, dat hij eenige weken niet heeft kunnen werken. Het bleek dat H. niet in het bezit was van een rijbewijs. De rechtbank heeft H. veroordeeld tot f. 25.boete subs. 25 dagen hechtenis en intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar, benevens drie weken hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De proc. generaal meende dat H er nog goed was afgekomen, en vorderde drie we ken hechtenis en 1 jaar intrekken van het rijbewijs. Het Hof heeft opgelegd twee weken hechtenis, en intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. P. van M. te L. Uw zoon moet in leder geval toelatingsexamen doen; hoogstwaarschijn lijk voor de tweede klasse. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat hij eveneens na examen wordt toegelaten tot de derde klasse. Dit dient te worden besproken met den direc* teur der school. „fl. Het schoolgeld aan de Chr. H.B.S. Is hooger dan aan de Gem. H.B.S.het bedrag hangt ai van Uw inkomen. Voor uw tweede vraag verwijzen wU U naar een handelaar. Mevr. S. te L. Koffie kan als -Liebesgabe slechts ln brieven of pakjes naar Duitschiana worden gezonden. Wordt ze in een pakket ingevoerd, dan ma* ze niet het voornaamste deel der zending vor men. maar slechts in kleine hoeveelheden wor- Kofflc is voorzoovér het voor de zending ver schuldigde invoerrecht niet meer bedraagt aa 20 R.M. vrij van invoerrecht onder de volgena voorwaarden: ujt le de ontvanger moet onbemiddeld zijn en a het douanekantoor door overlegging van a werkloozenkaart of een schriftelijk bewus v* den „Bezlrksvorsteher" of van het ..Fursorg amt" bewijzen. 2e. De zending moet een geschenk zijn. n bewijs hiervan moet zoo mogelijk door oven~°n ging van een desbetreffende mededeeling den afzender geleverd worden. - C. H. te L, Een zoodanig club is o® niet bekend. L. V. te L. De oorzaak ls zonder nader oa- cierzoek niet aan te geven. Wij raden u aan lid van een aquariumvereeniging te raaapies bijv. den heer M. Raatsie. Buys Ballotstraat alhier. oncentreer op het krachtig»' reclame-middel

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2