STADSNIEUWS BUITENLAND De uitbreiding der vloot Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 Mei 1939 No. 24276 Onderling Belang" gaat jubileeren HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKElf De Luchtbeschermings tentoonstelling De toestand van Generaal Snijders J Algemeene Toestand De Engelsch-Russische besprekingen. Voorbereiding der plannen voltooid Mussolini tot de arbeiders Het bezoek van Ciano aan Berlijn Een schrijven van Koning Zog Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 am dj De Werkliedenvereeniging „Onderling Belang", waarvan men hier boven het be- pur ziet afgebeeld, heeft morgen ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan in te: Volksgebouw een feestavond georgani- eerd. De vereeniging werd op 4 Mei 1014 met ianvankelijk 31 leden opgericht ln het aaltje van den heer Wervelman. Het doel der Vereeniging was en is nog: tonder steun te verleenen bij ziekte. Bestond de vereeniging in de eerste ja- sn bijna uitsluitend uit kleine patroons coals: schoenmakers, stucadoors, olieven- as enz., thans bestaat zij in hoofdzaak ót leden, werkzaam in de groote bedrijven seals de Kon. Ned. Grofsmederij e.a. De allereerste voorzdtter was de heer J. Fort, toen werkzaam aan de K.N.G., door tiers organisatietalent „Onderling Be lang" zeer spoedig door de kinderjaren heen werd geholpen. Jammer dat hij in 1917 door werkzaam heden elders de vereeniging moest veria ter.. Aan hem heeft O. B. veel te danken. Het hoogste aantal leden jvas 98; thans bedraagt dit 70, w.o. zich nog 9 oprichters bevinden. Het zijn de heeren: P. Laterveer, W. v. d. Wijngaard, H. Stouten, J. v. d. Linden, A. Zierikzee, P. v. Rijzen. J. Chr. Plu, J. Overdijk en P. Vogelenzang. Als bijzonderheid, zij vermeld, dat de heer P. Laterveer van 1914 af penning meester is en dit, naar wij hopen, voorloo- pig- wel zal blijven. Men wil eenvoudig geen ander kiezen. Ook andere bestuursleden hebben een veeljarigen staat van dienst. De 2e pen ningmeester telt 20, de le vooraitter 15 en de le secretaris 14 bestuursjaren. Ruim 2500 bezoekers op den voorlaatsten dak. iEDENAVOND DE 10.000STE VERWACHT. Op den voorlaatsten dag van de lucht beschermingstentoonstelling „Als het urn menschenlevens gaat. hebben raim 2500 personen haar bezocht, waar onder 360 scholieren. 325 militairen en 125 man van het Leidschc politieper soneel. De ledenwinst bedroeg gisteren 375 en is daardoor gestegen tot 1375, terwijl bot totaal aantal bezoekers circa 8500 bedraagt. Een prachtig resultaat, dat ongetwijfeld ten groote voldoening zal vormen voor hen, te deze tentoonstelling organiseerden. Hedenavond om 10 uur wordt de tentoon- tielling gesloten: voordien zal hoogstwaar- tbijnlijk de 10.000 ste bezoeker de controle Paseeren. Wie haar dus nog niet zag. heeft nog •tóits enkele uren den tijd om zijn ver te herstellen! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk «amen de heer D. C. van der Linde, Zwar- jjwaal (Z.-H.)voor het doctoraal examen Geneeskunde: mej. T. E. Zwaagdijk (Den naag). Mej. W. H. E. Jacometti. die slaagde 'pot het doctoraal examen kunstgeschiede- Pis, behaalde den graad cum laude. leidsche radio-vereeniging. t Gisteravond gaf de heer P. J. Nieuwen- buizen voor de Leidsdhe Radio-Vereenl- W zjjn eindcursus in dit seizoen. Hij leerde zijn cursisten op dezen avond h «ekens, waarna hij mededeelde een ge pelte van den volgenden winter weder- te willen benutten om het tempo in het «Mieren op te voeren. De heer Braggaar bracht namens de wrsisten dank aan den cursusleider voor iezen winter geleerde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Jihging: D. Zandbergen, Hoofdstraat 3G, geeiihetoi, kweekerij van en handel in ™OiboUen en aanverwante artikelen. Bo- !SM 0emde Zaa-K is met ingang van 1 Jan. lm! in een vennootschap onder (g°h onder den naamD. Zandbergen 7 ijkende Bepalingen). Vennooten: D. I Wiergen en W. Zandbergen Dzn., Sas- !,„?m Procuratiehouder: J. J. van den Sassenhelm. Mevrouw M. WestenGemke van de kapsalon „Eugène" in de Maarsmanssteeg, slaagde voor het diploma lichaamsmassage van de Académie Scientifique de Beauté te Parijs. De zaak is in verband daarmede uit gebreid met een masseerkamer, terwijl bo vendien een drietal cabines in de kapsalon werd bijgebouwd. Mr. dr. R. H. Pos alhier, is bestemd voor den aimbtenarendlenst in Suriname. De toestand van generaal Snijders, die te Hilversum in een ziekenhuis is ge opereerd, is minder gunstig geworden. Er is een com plicatie opgetreden. De ge- neesheeren geven de hoop echter nog niet op. De Russische volkscommissaris voor bui- tenlandsche zaken Molotof heeft den Brit- schen ambassadeur gisteravond het ant woord der Russische regeering op de Brit- sche tegenvoorstellen overhandigd. De ambassadeur Is een half uur bij Mo lotof geweest. Het onderhoud moet harte lijk zijn geweest. Men verwacht, dat het antwoord mor gen in de bijeenkomst van het Britsche kabinet besproken zal worden. De dipomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat alle veronderstellingen over den inhoud van het antwoord als voortijdig moeten worden beschouwd. Volgens sovjet-kringen echter wordt in het antwoord van Moskou op de Britsche voorstellen verklaard, dat deze onbevredi gend zijn, daar zij niet ver genoeg gaan. Uiteengezet zou worden, dat de voorstel len het sovjetgebied zelfs niet indirect ga randeeren en bovendien een breede kloof laten tusschen Polen en Finland, waar de randstaten niet worden gedekt. Met de mogelijkheid van een rechtstreek- schen aanval op sovjetgebied is geen re kening gehouden. In het antwoord der sovjet-unie wordt daarom, naar men verklaart, nogmaals aangedrongen op een pact van wederzijd- schen bijstand, dat zoowel directe als in directe aanvallen zal dekken, niet slechts op de gebieden van de gegarandeerde sta ten, doch ook op die van de verdragspar tijen. Volgens de „Epoque" blijven de Russen een krachtig bondgenootschap met Enge land en Frankrijk eischen. Zij willen, dat de Westelijke mogendheden den randsta ten dezelfde toezegging doen, die Polen en Roemenië verkregen hebben. Wat zullen, zco vraagt het blad, Londen en Parijs daarop antwoorden? Men kan maanden lang diplomatieke nota's blijven wisselen, maar men mag niet vergeten, dat Rusland een belangrijke kaart is in het spel, dat thans gespeeld wordt. Zoolang Rusland niet medewerkt, kans de arbeid voor de vei ligheid niet tot een goed resultaat leiden. Laat men dus over en weer van een hals starrige houding afzien, zegt de „.Epoque" De „Jour" meldt uit Londen, dat. te oor- deelen naar den indruk in de wandelgan gen van het Lagerhuis, het Russische standpunt onder de bestaande omstandig heden te Londen gunstiger kan worden beoordeeld dan eenige weken geleden, en wel door de Turksch-Britsche overeenstem ming, de verbetering der Russisch-Roe- meensche betrekkingen en de zeer duide lijke waarneembare toenadering tusschen Moskou en Warschau. De „Figaro" schrijft, da/t Londen nog vóór de bijeenkomst van den Volkenbonds raad Moskou nieuwe voorstellen zal doen toekomen. Volgens de Matin" zou men zich in ge val van een impasse onmiddellijk tot de Fransche regeering wenden, die. naar men zegt, een plan in reserve heeft, dat een compromis tusschen de standpunten van Londen en Moskou vormt. In antwoord op een vraag van het lid „-Hedenmorgen omstreeks halfacht is de Sin t »e J u" cle Lijsterstraat, die op I IfeèL deze straat kwam uitrijden en den .^««rgerweg wilde oversteken, aange- L," °°or een uit de richting Oegstgeest I j auto, waarvan de bestuurder, J. tevergeefs trachtte door uit alle r nmen een aanrijding te voor- Ikctfjii knaap werd met het rcehter- I t bv- kerm geraakt en bleef met een lan ^een üggen. De E.H.D. vervoerde 1 'u »»ar het Academisch Ziekenhuis. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische be grooting 1939 deelt de minister van ko loniën mede, dat de maritieme instan ties, ressorteerde onder het departement van defensie, welke opdracht hadden ontvangen plannen uit te werken en gegevens te verzamelen, teneinde gereed te zijn, indien de regeering zich door de omstandigheden genoopt zou zien tot plannen van verder strekkenden aard dan die, welke reeds bekend zijn, thans met dezen arbeid gereed zijn gekomen, zoodat een beslissing eerlang kan wor den tegemoet gezien. Mede wijl hij niet de urgentie kan er kennen van den bouw van een nieuwe oor- logshavcn. schaart de minister zich aan de zijde der leden, die een zoodanigen bouw ontrieden. Medezeggenschap van den minister van defensie in aangelegenheden, het leger in Nederlandsch-Indië betreffende, ware niet te rijmen met artikel 32 der Indische staatsre geling Hetgeen door het legerbestuur en de Indische regeering voor de versteviging van de territoriale verdediging noodig wordt ge oordeeld het vliegtuigmaterieel inbegre- oen ligt buiten bemoeienis van voornoem den bewindsman. In laatste instantie draagt daardoor alleen de minister van koloniën de volle verantwoordelijkheid. Van tewerkstelling van een officier van den marinestaf op het departement van ko loniën zou de minister geenerlei effectief nut verwachten. In verband met de van elkander volkomen afwijkende omstandigheden, on der welke de verdediging van de verschil lende deelen van het koninkrijk moet wor den gevoerd en de geheel verschillende eischen, die de verdediging van elk dier ge- biedsdeelen medebrengt, acht de regeering het denkbeeld van een imperialen staf be zwaarlijk te verwezenlijken. Of Nederland in de komende jaren een grooter aandeel in de kosten der maritieme verdediging van Indië voor zijn rekening kan nemen, gelijk door een aantal leden werd bepleit, zal geheel afhangen van de door het nieuwe stelsel voorgeschreven jaarlijk- sche beoordeeling van deze aangelegenheid binnen het raam van den financieelen toe stand van Nederland en Indië. Nopens de dienstprestaties van de lnheem- sche bemanning van de vloot in Neder- landsch-Indië. hebben den minister nimmer klachten bereikt. Mitsdien meent hij hier verder buiten bespreking te mogen laten de door sommige leden tot, uiting gebrachte suggestie om in den vervolge óók de vloot in de Indische wateren geheel met Europeesche Nederlanders te bemannen. Hij laat nu nog daar, dat het zijns inziens van een volko men verkeerd inzicht zou getuigen, indien de regeering aan de inheemsche bevolking de gelegenbe.'d zou ontnemen, om evenals zulks bij het Koninklijk Nederlandsch-In- disch leger het geval is naar de mate van haar vermogen mede te werken aan de ver dediging van eigen geboortegrond. der labourpartij, Cocks, in het Lagerhuis, of in geval Rusland in oorlog zou worden gewikkeld door het verdedigen van Est land, Letland of Lithauen tegen een aan val, Engeland verplicht was de sovjet-unie te hulp te komen, zeide Butler, dat de re geering geen verplichtingen op zich heeft genomen ten aanzien van genoemde sta ten, oehalve de verplichtingen, welke voortvloeien uit hun lidmaatschap van den Volkenbond. Op de vraag, of de regeering deze lacune in het vredesfront aan wil vullen, ant woordde Butler, dait al deze zaken bespro ken zullen worden. Op de vraaz van den conservatieven af gevaardigde in het Lagerhuis, Boothby. of de regeeringen van Polen en Roemenië formeel bezwaar hadden gemaakt tegen het sluiten van een verdrag van wederkeerigen bijstand tusschen Engeland en de sovjet unie, antwoordde minister-president Cham berlain. dat het niet behoorlijk zou zijn. de meening, welke de ministers van buiten- landsche zaken van Polen en Roemenië tijdens hun bezoek aan Rome te kennen hebben gegeven, te onthullen, temeer daar Po torn km bil zijn bezoek aan Boekarest en Warschau in de gelegenheid is geweest, van, gedachten te wisselen met de regeeringen van, Roemenië en Polen. De minister-president deelde verder mede dat Vriidag a s. een debat zal worden ge houden over de buitenlandsche politiek. In antwoord op een vraag inzake de be richten over stappen van het Vaticaan tot het behoud van den vrede in Europa zeide Butler, dat de Paus geen formeele voor stellen heeft ingediend. Hij verklaarde evenwel het huis te kunnen verzekeren, dat de Britsche regeering natuurlijk zeer sym pathiek staat tegenover iederen maatregel, welken de Paus nuttig zou kunnen achten voor het bevorderen van den wereldvrede. Op een vraag, of de regeering in contact was met het Vaticaan inzake deze voorstel len zeide Butler, dat hij belang stelde in iedere mededeeling van den Heiligen Stoel, doch deze heeft geen mededeelingen ge daan. Chamberlain heeft voorts in het Lager huis medegedeeld, dat lord Halifax op 22 Mei voor de vergadering van den Volken bondsraad te Genève zal zijn en dan de gelegenheid hoopt te hebben, de bespre kingen voort te zetten met den sovjet- vertegenwoordiger. Mussolini heeft bij de in gebruikneming van een nieuwe fabriek voor 50.000 arbei ders te Turijn een toespraak gehouden, waarin hjj er aan herinnerde, dat Italië sinds eenieen tijd ls overgegaan tot een politiek, welke hy de politiek van den motor noemde. De verkeersbelasting is afgeschaft. Deze politiek zou zijn voortgezet, indien de internationale toestand dat zou hebben veroorloofd. Met betrekking tot dezen toestand ver klaarde hij tot de bevolking van Turijn met de grootste duidelijkheid te hebben ge sproken door opnieuw den wensch naar vrede van Italië te bevestigen doch met het geven van de waarschuwing dat zekere vraagstukken moeten worden opgelost, aleer zij chronisch worden. Hij besloot met opnieuw de bevestiging te geven van den wil van het fascistische regiem steeds al het mogelijke te doen voor het welzijn en de welvaart der arbeiders. De Italiaansche en Duitsche pers gaat voort de Westersche democratieën van oor logszuchtigheid te beschuldigen en de poli tiek der as als geheel vredelievend te be stempelen. Volgens een bericht van Havas uit Berlin is het bezoek van C ano aan Berlijn voor de onderteekeri'ng der Italiaansch-Dui sche overeenkomst bepaald op 21 en 22 Mei. Mei. Waarschijnlijk zullen Ciano en Hitier redevoeringen houden aan den maaltijd die op de onderteekening volgt Britsche handelsmissies. Terwijl Leith Ro:s thans te Athene be sprekingen voert, vertoeft Sticling. die deel heeft genomen aan de reis naar Boekarest., thans te Sof a. Het gaat eveneens om handelsmissies. 8 Koning Zog heeft den secre.iris-gene raal van den Volkenbond een schrijven doen toekomen, waarin hij protesteert tegen de gewelddadigheden, die door Italië ge- BINNENLAND. Minister Welter over de Indische begrooting. (3e Blad) Militaire luchtvaart wordt zelfstandig wapen (Binnenland, 3e Blad) Het drama te Haarlem; de hamer gevonden, waarmede de moord is gepleegd. (Ge mengd, 3e Blad) De Njordploegen voor de Varsity. (Sport, 4e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Onregelmatige koers- beweging - Geringe veranderingen - Amerika prijshoudend - Beleggings- markt stil. BUITENLAND. De Britsch-Russische onderhandelingen. (Buitenland, le Blad) Ex-koning Zog van Albanië richt een schrij ven tot den Volkenbondsraad. (Buiten land, le Blad) Moreele herbewapening in Amerika (Buiten land, le Blad) De Fransche leening meer dan volteekend. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het geheele land: Betrok ken tot zwaar bewolkt. Weinig verandering in temperatuur. In het Noorden en midden zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind en geen regen van beteekenis. In het Zuiden zwakke veranderlijke wind en waarschijnlijk enkele regenbuien. pleegd zijn tegen Albanië. Hij verklaart zich al zijn rechten voor te behouden. Het doel van de mededeeling van koning Zog is niet den VoLkenibondsraad zich te doen bezig houden met de Albaneesohe gebeurtenissen, nodh een bespreking daarover uit te lokken op de bijeenkomst van 24 Mei, maar in ieder geval te herinneren aan de overtre dingen. die jegens Albanië en het interna tionale recht zijn gepleegd. De neef van koning Zog, prins Hoessein, heeft het document aan den Volkenbond overhandigd en er de draagwijdte van ver duidelijkt. Het is waarschijnlijk, dat de secretaris van den Volkenbond het docu ment ter informatie ter kennis zal brengen van de staten, die lid zijn van den Volken bond, voor de bijeenkomst van 22 Mei. SYRIË. De regeering afgetreden. De regeering Boekhari is afgetreden, aan gezien zij verwachtte bij het uitvoeren van haar programma te zullen stuiten op moei lijkheden met de mandaatmogendheid (Frankrijk). SLOWAKIJE. Betooging te Bratislava ten gunste van Sidor. Tienduizend personen hebben betoogd ten gunste van oud-minister Sidor. Om de voor zijn woning verzamelde menigte, die riep „Wij willen dat Sidor weer aan het bewind komt" te kr'meeren. verscheen Sidor op het balkon en sprak enkele woorden. Ik ben, zeide hij o.a. steeds met u. Hebt slechts ge duld. De toespraak ontketende zulk een geestdrift, dat de politie tusschenbeide moest komen en de menigte verspreiden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1