Voorstellen aan den Leidschen Raad h.candebs DE NACHTEGAAL IfIDJCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 16 Mei 1939 De Stadhuisbouw Verbeteringen van „De Zijl'4 De bouw van het nieuwe Stadhuis is thans mover gevorderd, dat gelden dienen te worden ^schikbaar gesteld voor de uitvoering van kunstwerken in en buiten het gebouw, alsmede \m de aankleeding, de meubileering en dc stoffeering van de raadzaal, de burgerzaal met hal de trouwzaal en de lees- en koffiekamer. Hi overeenstemming met het rapport van de commissie van fabricage en bjjbehoorende stuk ken zouden B. en W. het totale crediet voor tfn en ander op f. 200.000 wenschen te zien vastgesteld. Zooals reeds werd medegedeeld werden de bovenbedoelde posten niet opgenomen in de oorspronkelijke raming van f. 1.250.000. Verder dienen nog op de begrooting te wor- dm geregeld: le de meerdere kosten voor het leveren en aanbrengen van de binnen-marmerwerken voor bet nieuwe Stadhuis. Blijkens het overgelegde rapport van de com missie van fabricage bedraagt de laagste in schrijving f. 105.145; de raming was aanvan kelijk f. 100.000. doch deze werd later verlaagd tot f. 90.000. zoodat thans meer is benoodigd Se^de meerdere kosten van de ventilatie- inrichting. Het bleek naderhand noodig de aanvankelijk redachi» inrichting eenigszins te wijzigen, tcr- Iril voorts nog behoefte bleek te bestaan aan een stofzuiger met ingebouwde cycloon voor het tahoonmnken van de ketels en van de schoor steenkanalen. De kosten van de gewijzigde ventilatie-inrich- tlng met toebchooren zullen in totaal bedragen f 8630. zoodat B. en W. in overeenstemming met de commissie van fabricage voorstellen de ter zake geraamde som van f. 6600 aan te vul len met f. 2030. Totaal meerdere uitgaaf f. 17.175. Met het bovenbedoelde crediet van f. 200.000 al dus thans voor den bouw enz. van het Stadhuis f. 217.175 moeten worden beschik bar gesteld. Met inbegrip van het bedrag van f. 852.200 al dan voor den Stadhuisbouw en de gevel restauratie ten laste van „geldleening" zijn ge bracht f. 1.069.375. Zooals bekend is, voldoet het water van de iweminrichting ..De Zijl" niet aan zoodanige ■eischen, als aan goed zwemwater mogen worden gesteld. Het optreden van algengroei en het toorkoinen van daphnia's. gepaard gaande met >:;n onaangename geur van het bassin-water, jïïken het. zwemwater soms minder aantrekke- IHjk voor de bezoekers. j Hoewel nu de toestand niet van dien aard s, dat de inrichting per sé onbruikbaar is. is bit natuurlijk wel noodig. om maatregelen tot verbetering te nemen. Vanwege den Geneeskundigen Dienst werd [bet water reeds gerulmen tijd bacteriologisch «derzocht en aanvankelijk werd. nadat eerst Lopersulfaat was toegepast, bij wijze van proef hik aan het water toegevoegd ter bestrijding den algengroei. Hierdoor is echter geen voldoende verbetering verkregen, zoodat de toevlucht tot andere middelen moet worden tanomen. J i Het betreft hier een lastig vraagstuk op een "iaal terrein, waarmede zich slechts weinig undigen in ons land bezig houden. 1 De verschillende reinigingsmethoden ver- 'fcchten met deskundige hulp een omstandig «derzoek en nauwkeurige overweging, alvorens ciaruit definitief een keuze kon worden gedaan. Hierin ligt dan ook de verklaring, dat de be- jhndeling van deze zaak zooveel tijd heeft fckost. I Met de Machinefabriek Reineveld N.V. te Delft, welke zich mede op dit terrein beweegt, T« reeds in een vroeger stadium contact ver tegen en toen bleek, dat kopersulfaat, noch hik het. gewenschte succes gaven, werden de [besprekingen met die firma hervat. Het water werd ook door den deskundige van deze fabriek onderzocht; volgens diens bevln- dingen heeft het water een-slechte kleur, bevat brt veel ijzer en humusstoffen. is het zeer hard «n geeft het een uitstekenden voedingsbodem pr algen, zoodat ontharding en zuivering van [bet voedingswater noodzakelijk is. Maar hier mede kan niet worden volstaan; ook reiniging van het bassinwater moet plaats hebben, waar toe dit. in circulatie moet worden gebracht, gepaard gaande o.a. met chloreering. Alleen din bestaat voldoende zekerheid, dat algengroei u dahphia's niet meer voorkomen en dat het sater voorts niet slechts zuiver en helder, doch «1 geheel kiemvrij is en das absoluut betrouw baar voor de zwemmers. Dit zijn, zooals dadelijk Nblijken, kostbare maatregelen; het is echter Jjoözakelijk, om een afdoende oplossing van moeilijkheden te verkrijgen, wil de zwem inrichting op den duur niet al te veel in dis- ^diet komen en daarom zal men de noodzake- bjüjeid van een aanzienlijke uitgaaf voor de Wetering moeten aanvaarden. Om het beoogde doel dus volledig te berei- hn zullen overeenkomstig de plannen en aan biedingen van de Machinefabriek Reineveld de legende voorzieningen moeten worden aange- Onthardingsinstallatie voor het voedings kater f. 6600. 2. Circulatieinrichting voor het zwemwater 1.7500. Chloorinstallatie f. 750. Kosten fundeerings-, metsel-, betonwerken f. 8200. Kosten electrische aansluiting, omzet ting enz. f. 1750. Totaal f. 24.800. °e exploitatiekosten van een en ander wor- geraamd op f. 600 per jaar. hierin is even- I r**1 kcelrng van f225 begrepen voor stroom- lliiw^' eer minder dan meer in verge- toJ/ng met de kosten van stroomverbruik bij bestaancien toestand. ,~e verschillende werken kunnen worden uit- tijdens het in bedrijf zijn van de zwem- «mchting; de bouwtijd moet op 2 k 3 maanden i Sesteld. zoodat indien met den bouw 1 kan worden aangevangen, wellicht, nog hi dit seizoen van de verbeteringen kan worden ftprofiteerd. Het benoeming en ontslag. college van Vrouwen-Kraammoeders BU?1 V00r 111 de vacature mevr. M. Kok-van T i v'1 mevr- C. v. Eck-Draayer; 2. mevr. •^Nieuwzwaag-Swama. oorgesteld wordt op verzoek eervol ontslag tc te x?en aan mej- A- B- wlssel> als hoofd j'o^'sjcsschool voor U.L.O.; aan den heer to als onderwijzer aan de Opleidings ei voor u.l.O. aan de Drie Octoberstraat; mei. p. h. t. van Wijk als onderwijzeres ae Openb. School voor Buit. L.O. aankoop van perceelen. heer j. Van Tongeren heeft aan de ge- 1mll'Site ko°P aangeboden zijn perceel le No. 26. welk huisje betrokken is i-hl voorbereiding zijnde saneeringsplan handelingen is overeenstemming bereikt over een koopsom van f. 250. Bovendien kan de gemeente het perceel Weverstraat No. 14 koopen, dat eveneens voor dit saneeringsplan noodig is. De eigenaresse mevr. M. Cancian-Bosman is bereid het pand voor f. 200 te verkoopen. school-subsidies. Nu de gemeenterekening over 1936 door Ged. Staten is gesloten, kan een beschikking worden genomen op de door de besturen van de in de gemeente gevestigde bijzondere scholen inge diende aanvragen om toekenning van vergoe ding in de explolttiekosten hunner scholen, als mede in de kosten van salarleerlng van vak onderwijzers over dat jaar. In verband daarmede deelen B. en W. mede. dat de gemiddelde kosten (met uitzondering van die van salarleerlng van vakonderwijzers), over 1936 hebben bedragen per leerling van het gewoon lager onderwijs f. 20.05 en per leerling van het uitgebreid lager onderwijs f. 22.33. Voorts heeft de gemeente over dat jaar. ge middeld per wekeiyksch lesuur, met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioensbijdra gen. uitgegeven voor het vakonderwijs aan de scholen voor gewoon lager onderwijs f. 118,06 en aan de scholen voor uitgebreid lager onder wijs f. 110.75. Gelijk bekend is, wordt de vergoeding wegens salarieering van vakonderwijzers niet voor een grooter aantal lesuren toegekend, dan waarvoor aan overeenkomstige openbare scholen in het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar (l.c. 1935) vakonderwijzers zijn werkzaam geweest. Over dat jaar nu werd door vakonderwijzers aan de scholen voor gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs les gegeven gedurende resp. 4.29 en 21.49 uur per week. Op grond van een en ander geven B. en W. in overweging: I. de vergoeding, bedoeld in het le tot en met het 7e lid van artikel 101 (oud) der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1936, voor de besturen van de bijzondere scholen vast te stellen op f. 133.343.41 (L.O. f. 116.986.70 en U.L.O. f. 16.356.71); II. de vergoeding, wegens salarieering van vakonderwijzers, bedoeld in het 9e lid van het sub I genoemd wetsartikel, over 1936, voor de besturen van de bijzondere scholen vast te stellen op f. 16.599,58 (L.O. f. 10.968,58 en U.L.O. f. 5631). onderwijs-zaken. Het bestuur van de vereenlging .,De Am bachtsschool" alhier verzoekt te willen verkla ren. dat de oprichting en instandhouding van onderwijs in werkplaatspraktijk aan de vak avondschool. verbonden aan zijn Ambachts school, noodig wordt geoordeeld. Wel is waar wordt reeds onderwijs in werk plaatspraktijk aan de vakavondschool gegeven, doch nu het in de bedoeling ligt aan dat onder wijs eenige uitbreiding te geven, acht het be stuur het gewenscht de daartoe vereischte wettelijke bewilliging alsnog te verkrijgen. Het bestuur der vereeniging ..Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken" geeft te kennen, dat het z.i. gewenscht is aan het leer plan van de onder zijn beheerstaande vakschool Voor meisjes, het vak plant- en dierkunde toe te voegen en wel in verband met de opleidingen tot huishoudkundige en tot kinderverzorgster in koloniehuizen. Mitsdien verzoekt het bestuur te verklaren, dat de evenbedoelde uitbreiding van het leerplan noodig wordt geoordeeld. B. en W. stellen voor daaraan te voldoen. onbewoonbaar verklaarde woningen. Van de 27 bU besluit van 13 December 1937 onbewoonbaar verklaarde woningen, werd voor een tiental bij raadsbesluit van 24 October 1938 de termijn van ontruiming verlengd tot 17 Mei aanstaande. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat thans nog zeven woningen zijn bewoond en voor deze perceelen verlenging van den ont ruimingstermijn gewenscht is. Het is intusschen het voornemen, de bewoners er op te wijzen, dat een verdere verlenging van den termijn niet kan worden toegestaan en zij dus uiterlijk 17 November a.s. de woningen zullen moeten heben verlaten. de vebo. Het bestuur van de vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het algemeen en in het bijzonder van vee. paarden, zuivel- en bodemproducten te Leiden (,.Vebo") is voor nemens ook dit jaar weer in de maand Sep tember de Jaarlijksche veetentoonstelling te houden. Teneinde de daaraan verbonden uitgaven te kunnen bestrijden, verzoekt het bestuur weder om financieele medewerking 'van de gemeente, te verleenen door een subsidie van f. 2500 toe te kennen. Volgens de overgelegde begrooting, welke uiter aard slechts op globale cijfers kan berusten, wordt een tekort van f. 3050 geraamd. Mocht het werkelijke tekort inderdaad grooter blijken te zijn dan f. 2500. dan zal de vereeniging dit meerdere voor eigen rekening nemen door de in vorige jaren gevormde reserve welke in tusschen nog van bescheiden omvang is voor zoover noodig aan te spreken. Met de commissie van den markt- en haven dienst zijn B. en W. van meening, dat er met het oog op de belangen van de veemarkt, ook thans weer alle aanleiding bestaat de gevraagde bijdrage te verleenen. Gelijk toch de commissie In haar rapport opmerkt. Is het voor een groot deel aan het werk van bovengenoemde vereeni ging te danken, dat de aanvoer van vee ter veemarkt zich weder in stijgende lUn beweegt en dat de kwaliteit van het ter markt aange voerde vee beter is geworden. vernieuwing brandkranen. Bij de inspectie van de brandkranen in deze gemeente na de vorstperiode in het afgeloopen winterseiozen is gebleken, dat een groot aantal dezer kranen reparatie behoefd. Met deze reparatie is naar raming een be drag van f. 4500 gemoeid. Het betreft hier een gedeelte van de kranen welke pl.m. zestig jaar oud zijn en waarvan er in totaal pl.m. zeshonderd aanwezig zijn Al deze kranen, dus ook die. welke thans niet onmiddellijk herstel behoeven, vertoonen ge breken als gevolg van haar ouderdom, terwijl z\j ook uit anderen hoofde niet meer voldoen. Zij staan n.l. gemakkelijk aan bevriezing bloot. -,'jn van onvoldoende capaciteit, terwijl ook de koppeling van een verouderd type is. Tot nog toe zijn deze kranen zoo goed moge lijk hersteld, doch langzamerhand zijn zij in een toestand komen te verkeeren. dat repa ratie steeds veelvuldiger zal moeten plaats vinden. De kosten van onderhoud zullen der halve steeds toenemen, terwijl desondanks de zekerheid, dat zij, indien noodig, hun diensten zullen bewijzen, voortdurend geringer wordt. Het komt B. en W. daarom economischer en beter voor. dat, inplaats van tot herstelling van de brandkranen. welke onmiddellijke voor ziening eischen en met welke herstelling, zoo als gezegd, een bedrag van f. 4500 zou zijn gemoeid, tot vernieuwing van al deze oude brandkranen wordt overgegaan. Deze vernieuwing, waaronder begrepen het grooten van de T-stukken in de hoofdleidingen ten einde op de kranen de motorspuiten te kunnen aankoppelen, zal, met inbegrip van een zeer wenschelijke verandering van de draad koppelingen van de standpijpaansluitingen in klauw-bajonet-koppelingen van 170 nieuwere brandkranen, een uitgave vorderen van f. 53.000. b. en w. hebben, met het oog op dit groote bedrag, overwogen of de vernieuwing van de brandkranen, welke zich bevinden in de nabij heid van open water en welke derhalve voor de brandbestrijding in normale omstandigheden van niet zoo groote beteekenis zijn, niet achter wege zou kunnen worden gelaten. Hun is gebleken, dat het, uitsluitend reke ning houdende met normale omstandigheden, wel verantwoord zou zijn die kranen niet te vernieuwen, doch dat die kranen ten behoeve van de bestrijding van branden als gevolg van luchtbombardementen noodig zijn, vermits voor de blussching van die branden in de eerste plaats is aangewezen de brandweer der ver schillende blokken, waarin de onderscheidene wijken der gemeente zijn verdeeld en deze brandweer slechts zal beschikken over mate rieel, hetwelk alleen vanuit de waterleiding water onder voldoenden druk kan betrekken. De kosten van vernieuwing van deze brand kranen. welke vernieuwing speciaal met het oog op de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen noodig is. kunnen op een derde van het totaal benoodigdc bedrag worden ge- seld en derhalve op rond f. 17.650. Het bedrag van f. 53.000 kan. In verband met den levensduur van de nieuwe brandkra nen, welke op 25 jaar kan worden gesteld, over 25 jaar, aanvangende met 1939. worden ver deeld. woningen voor ouden van dagen Het bestuur van de „Stichting tot werkver schaffing aan jeugdige werkloozen ter ver strekking van woningen aan ouden van dagen", alhier, verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de gemeente zich garant stelt voor een te sluiten leening ten behoeve van de aan de Dozystraat gestichte 10 woningen voor ouden van dagen. B. en W. brengen In herinnering, dat de voor deze woningen benoodigde grond, ter opper vlakte van 1080 M2., voor den tijd van 75 jaren aan de Stichting in erfpacht werd uitgegeven tegen een jaarlijksche canon van f. 0.31j per M2.. welke is berekend naar een grondprijs van f. 7.80 per M2. en een rente van 4%. Overigens ging de bouw der woningen en de financiering geheel buiten de gemeente om. Bij de voorbereiding van het bouwplan was het bestuur er van uitgegaan, dat de bouw kosten, met gebruikmaking van jeugdige werk loozen. ongeveer f. 17.400.zouden bedragen. Naar thans is gebleken, was dit niet meer dan een zeer globale raming; een goed gefun deerde begrooting. naar een eenheidsprijs per M3., welke in dien tfjd en te dezer plaatse voor een dergelijk bouwwerk als een reeele basis mocht worden aangenomen, was niet opgemaakt In het geraamde bedrag van f. 17.400.werd voorzien door het afsluiten van een le hypo theek. groot 1.13.600.tegen een rente van 4 bij de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Vooruit" en het opnemen van f. 4.000.van enkele hier ter stede gevestigde wonlngbouw- vereenigingen tegen een rente van 3 onder verband van 2e hypotheek. In afwijking van den aanvanketyken opzet werd later de Centrale Werkplaats voor Jeug dige Werkloozen bij den bouw uitgeschakeld; doordat nu ln de aan deze werkkrachten te betalen vergoedingen, nader geraamd op pl.m. f. 6650. 80% rijkssubsidie werd verleend en daarvan slechts 20 voor rekening van de Stichting bleef, werd deze van een belangrijk bedrag der bouwkosten ontlast, een omstandig heid waarop derhalve bij de raming niet was gerekend. Niettemin werd het ramingscijfijer in be langrijke mate overschreden; de bouwkosten voor deze kleine woningen blijken pl.m. f. 26.500 of pl.m. f. 2650 per woning te hebben bedra gen. waarin dan begrepen het aandeel van de stichting in de vergoedingen aan jeugdige werkloozen (dat uiteraard belangrijk lager is dan het normale loon van werklieden), doch zonder architecten-honorarium. Als oorzaken van deze overschrijding kunnen o.a. worden genoemd, dat de begrooting al te globaal was opgemaakt, dat de gekozen wijze van uitvoering duurder bleek te zfjn dan aan vankelijk was gedacht en dat het werk langer duurde, dan gerekend was. De stichting behoeft alzoo nog de beschik king over pl.m. f. 9000. Ten einde nu uit de moeilijkheden te geraken zag het bestuur gaarne, dat de gemeente onder verband van eerste hypotheek een garantie verleende voor een nieuw te sluiten leening van f. 20.000, welke dan tegen een lagere rente dan 4% zou kunnen worden aangegaan, terwijl de bouwvereenigingen inmiddels reeds hun geld- leeningen met f2500 hebben verhoogdde huidige eerste hypotheek van f. 13.600 zal dan worden afgelost. B. en W. hebben over het verzoek van het stichtingsbestuur het gevoelen van de commis sies van fabricage en van financiën Ingewonnen. De grootst mogelijke minderheid van de com missie van fabricage is van oordeel, dat er aan leiding is, hier hulp te bieden. Het sociale doel van de stichting heeft volgens deze leden aller sympathie, terwyi het een prijzenswaardige ge dachte was een aantal jeugdige werkloozen ie werk te stellen. Weliswaar is het werk van de stichting h.i. vrijwel op een fiasco uitgeloopen. doordat de huur ad f. 4.20, die nu volgens de exploitatie-raming als minimum zou moeten worden gevraagd, voor het beoogde doel te hoog is, maar wanneer niet wordt gesteund, is men nog verder van huis. Voorts wees de minderheid er op, dat er reeds een zekere band tusschen de gemeente en de stichting bestaat door de uitgifte van den grond in erfpacht en dat bij een déconfiture de gelden der woning- bouwvereenigingen verloren zouden zijn. De meerderheid, de goede bedoelingen van het stichtingsbestuur bij den opzet erkennende, maakte er aanmerking op. dat het bestuur niet eerder zich met het gemeentebestuur over den gang van zaken had verstaan; zij constateerde een groot gebrek aan ernst, althans aan inzicht, by de voorbereiding van het plan en erkende geen enkelen band, ook geen moreele. tusschen de gemeente en de stichting. De meerderheid wees een plicht van de gemeente om hier de helpende hand te bieden af en verklaarde zich dan ook tegen het verleenen van steun. In de commissie van financiën is daaren tegen de meerderheid voor inwilliging van het verzoek. Zij doet daartoe eveneens een beroep op het sociale doel van de stichting en voert verder het volgende aan: „Gevoegelijk mag worden aa|genomen, dat de gemeente praktisch hoegenaamd geen risico met het verstrekken van de garantie loopt. De huizen zijn toch degeiyk en uiterst solide gebouwd en er ls v«É vraag naar deze woningen. Bovendien kan vol gens deskundige taxatie de waarde van deze huizen (op erfpachtsgrond) gesteld worden op f. 22.500, dus hooger dan de gevraagde garantie som van f. 20.000. Al was echter geen over waarde aanwezig, dan zou dit nog geen bezwaar voor het verleenen van de garantie behoeven op te leveren, omdat ook bij den wonlngwetbouw de gemeente voor de volle bouw- en grond- kosten aansprakelijk is. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat bij niet inwilliging van het verzoek de be stemming van deze hulzen in gevaar kan ko men". Intusschen acht de meerderheid het v/el ge wenscht, dat de gemeente door het stellen van speciale voorwaarden volledig toezicht op de exploitatie uitoefent. De grootst mogelijke minderheid van de financieele commissie sluit zich aan bij de be zwaren. die door de meerderheid van de com missie van fabricage worden aangevoerd tegen inwilliging van het verzoek. Ook geeft zij uiting aan haar vrees, dat geen sluitende exploitatie rekening kan worden verkregen. Het college van B. en W. deelt het stand punt van de meerderheid van de commissie van financiën. Weliswaar hebben zij het bestuur indertijd, toen de plannen voor den bouw der woningen rezen, duidelijk te kennen gegeven, dat de financiering buiten de gemeente om zou moeten geschieden en ongetwijfeld heeft het bestuur noch bij de voorbereiding, noch tydens den bouw die aandacht aan de financieele zijde ge schonken. welke deze verdiende, in de gegeven omstandigheden meenen zij nochtans inwilli ging van het verzoek te moeten bevorderen. Naast hetgeen in de commissies van fabricage en van financiën ter ondersteuning van het verzoek werd betoogd, willen zij er nog op wijzen, dat de huidige moeilijkheden het ver dere bestaan van de stichting ernstig zouden kunnen bedreigen. En nu is het wel waar, dat de bouw der huizen is voltooid, maar hiermede mag de taak der stichting niet als geëindigd worden beschouwd. Het zou ongetwijfeld zeer zijn te betreuren, indien door dit alles nu een abrupt einde kwam aan het leven van deze uit het particulier initiatief voortgekomen instel ling. Bovendien moet er de aandacht op worden gevestigd, dat voor den bouw een belangrijk bedrag overheidsgeld (bovenbedoelde rijks bijdrage) werd gebruikt, zoodat een wel wat eigenaardige toestand zou ontstaan, indien deze woningen in vreemde handen kwamen. Ook overigens zou dit moeten worden betreurd, al bepaalt de erfpachtsakte. dat de woningen voor ouden van dagen bestemd moeten blijven. verordening contact-commissies. Amendementen van den voorzitter. I. Art. 3 wordt gelezen als volgt: 1. De commissies benoemen uit haar midden haar voorzitters en haar secretarissen. 2. De secretarissen worden in hun admini stratie bygestaan door een door B. en W. aan te wijzen ambtenaar ter gemeente-secretarie. II. Lid 1 van art. 6 wordt gelezen als volgt: 1. De vergaderingen der commissies worden bijgewoond door een of meer leden van het college van B. en W., die een adviseerende stem. hebben. Copyright P. I. B. Box 6 Copanhogon Zoo ging het een heel jaar lang. De keizer, het hof en al de andere Chineezen kenden ieder geluid van den kunstvogelzang uit 't hoofd. Daarom vonden zjj hem juist 't allermooist, want nu konden ze zelf meezingen. Ook de straatjongens zongen: „Ziaizi, tjoe-tjoe- tjoe en de kei^-r zong het eveneens. Ja, dat was stellig iets heel bijzonders. Maai- op een avond, toen de kunstvogel z'n uiterste best deed. II Er was iets in den vogel gesprongen, alle raadjes liep et af en want de keizer lag in bed naar hem te luisteren, zei er iets „krak". de muziek hield op. De keizer sprong van schrik uit z'n bed en ontbood zyn lijfarts. Maar die kon er niets aan doen. i. 1 'Jui u<_ 1 ciuiiig üijnut: ötuiceimgdpirui ucïc vei uieuwiiit:waaioiiuer oeyrepen net Gierstraat-Weverstraat. Na eenige onder- vergrooten van de toevoerleidingen, het ver- Nu moest de horlogemaker komen en na ontzaggelijk veel heen en weer gepraat en uit elkaar halen bracht hij den vogel tenslotte we::' een bsstje in orde. M?ar hij zei, dat men er zeer voorzichtig de om meest gcan, want de tandjes w.Ten af-en en het was niet mogelijk er nieuwe in te zetten en de muziek dan toch zuiver te houden. Slechts ééns per jaar mocht de kunstvogel nu zingen en dan ging het heel streng toe. Dan hield de kapelmeester een 1 toe- -^ak vol moeilijke woorden en zei, dat het net zoo goed was als vioeger. En dan was het ook net zoo goed. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11