Ons Kort Verhaal LE1D5CH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 16 Mei De overwinnaar Hoe meer ledei GEMENGD NIEUWS Het drama te Haarlem RECHTZAKEN Plafondinstortingen in de Rijks-H.B.S. in Sneek het rijwiel voor Uw leven 465( Hier is het antivoordM DE HAMER VAN DEN MOORD GEVONDEN Het staat thans vrijwel vast. dat ds gearresteerde verzekeringsagent V. te Haarlem zijn collega de la Chambre met voorbedachte rade heeft ver moord. Bij een huiszoeking heeft de recherche n.l. een hamer gevonden, waarmee de heer de 1a Chambre moet zijn neergeslagen. Dit is door -den des kundige, dr. Hulst, met zekerheid vast gesteld. Aan de verklaring van V.. dat hij in een opwelling van drift heefo gehandeld, wordt dan ook geen geloof meer geschenken. Uit de oms.andigheden dat hij den hamer bij zich heeft ontstoken toen hü Donderdag avond naar de woning van de la Chambre ging blijkt, dat hü te voren reeds misdadige plannen koesterde. Het is thans ook verklaarbaar, waarom hü zich zoogenaamd niets kon herinneren van de wy'ze. waarop hü rijn collega heeft neergeslagen. Niettegenstaande deze be zwarende aanwijzingen blijft V. ontkennen zich aan moord te hebben schuldig ge maakt. Gistermiddag heeft men hem naar de plek van de misdaad gebracht, waar ook de substituut-officier van justitie mr. W. M. Paardekooper Overman aanwezig was. Hoe wel V. zeer onder den indruk bleek, toen hü het gedeeltehjk uitgebrande bovenhuis aan de Hertzogstraat betrad, legde hij toch geen nadere bekentenis welke wellicht het misdrijf tot klaarheid had kunnen bren gen. af. BRAND IN EEN GARAGE. Gistermiddag om kwart voor zes is brand uitgebroken in de garage van de fa. gebr. van der Weyden aan de Spangenschekade 16. te Rotterdam. Door tot nog toe onbe kende oorzaak vatte een in de garage staande autobus van deze firma vlam en even later raakte een tweede bus in brand. Het personeel poogde het vuur mei; hand- KANTONGERECHT TE LEIDEN. Nieuwe ambtenaar O. M. geïnstalleerd. Voordat gistermorgen de strafzitting van het Kantongerecht, een aanvang nam. deelde de kan- tonrechter mede. dat bij Kon. besluit mr. Zaaye^ bluscchers te blusschen maar dra bleek de Itot ambtenaar van het O. M. bij het Kantonge- hulp van de brandweer noodiï Met twee ™cht alhier benoemd was Nadat de acte van be stralen werd witer „w™. eedigmg door den griffier was voorgelezen, werd stralen wera water gegeven oo de beide mr Zaayer d00r den Kantonrechter als ambte- bussen, die vrü fel brandden. Men had het naar by het O. M. geïnstalleerd, waarna hü me vuur echter spoedig gebluscht zoodat een derde slangenwa^en. die in reserve gehou den werd. geen dienst behoefde te doen. De autobussen brandden gedeeltelijk uit. BUITENLANDSCH GEMENGD. TOESTAND ONHOUDBAAR GEACHT. Zaterdagochtend- en middag zyn in een der lokalen van de Rijks-H.B.S. te Sneek gedeelten van het plafond naar beneden gestort. Dien ochtend hadden de leerlin gen vrijaf, in verband met een leeraars vergadering te Leeuwarden, zoodat per soonlijke ongelukkken niet voorkwamen. Reeds vijf keer is iets dergelyks gebeurd, en naar het zich laat aanzien, is gevaar voor herhaling te duchten. De directeur van de school heeft den DE MOEILIJKHEDEN VAN DE ROBBEN VANGST. Robbenjagers hebben na terugkeer uit de Witte Zee medegedeeld, dat zy vijf lij ken hebben geborgen. Een dezer was ge- indentificeerd als dat van een lid der be manning van het Sovjet-Russische robben- schip Nerva. Men vermoedt, dat het schip met zyn 20 koppen tellende bemanning is vergaan Voorts deelden de robbenjagers mede, dat het sovjet-Russische wachtschip Pur- ga met 200 man aan boord schipbreuk heeft geleden, doch deze mededeeling is nog niet bevestigd. CHAUFFEUR VERANTWOORDELIJK VOOR BRAND IN CELLULOIDFABRIEK. In verband met den brand, die 9 dezer in een celluloidfabriek naby Tokio was uitgebroken, waarby 26 personen om het leven zijn gekomen, is een vrachtauto- chauffeur gearresteerd, die bekend heeft het rookverbod te hebben overtreden. Ten gevolge van den wind zyn vonken van zyn rigaret terecht gekomen in de lading cel- luloidafval op zyn auto, waardoor de ont ploffing werd veroorzaakt, die tot den brand heeft geleid. ZWARE ONTPLOFFING TE GRAZ. zyn benoeming door de leden van de balie werd gelukgewenscht. m Gistermorgen stonden verschillende personen terecht wegens overtreding van de vestigings wet en de wet op uitverkoopen, waarbü door het O. M. zware straffen werden geëischt. Overtreding wet op de uitverkoopen Een koopman uit Den Haag. moest terecht staan wegens overtreding van de wet op de uit verkoopen. Verdachte had op de ramen van een perceel aan de Breestraat biljetten aange bracht met de volgende opschriften: „We gaan er uit. Nog enkele dagen. Alles moet weg. Wü smijten de goederen weg". Voorts waren de z.g. oude prijzen op de artikelen in de etalage door gehaald en door lagere pryzen vervangen. Ver dachte erkende de overtreding. Hy wist niet hoe hij aan geld moest komen en had het op deze wyze geprobeerd. Hü wist niet dat hy dit zonder voorkennis of toestemming van de Kamer van Koophandel te Leiden niet mocht doen. Het O. M. eischte f. 50.boete of 30 dagen hechtenis. Uitspraak f.25.— boete of 10 dagen hechtenis. Onwettig college-loopen. Een student uit 's Gravenhage moest terecht staan omdat hy aan de Ryksuniversiteit alhier college had geloopen, hoewel hy niet als student was ingeschreven. Verdachte bekende de overtre ding hoewel hij wist dat de verschuldigde f250 collegegeld en f. 10.inschrijvingskosten niet waren betaald, had hij de coileges gevolgd, tot dat by een controle bleek, dat verdachte niet als student was ingeschreven Het O. M. vond de overtreding byzondcr ernstig en eischte f.50. boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 50,boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van de Vestigingswet. Een slager alhier moest terecht staan terzake dat hy zonder toestemming van den Minister van Economische Zaken in een perceel in de P.K. Koorsteeg het bedrijf van slager heeft uitge In Guggenbach (20 km .ten N W. vanweTvaT;UpebrUari tot en met S A^rll Graz (Oostenryk» is gistermiddag een 11939 verdachte erkende de overtreding. Na het ernstig ontploffingsongeluk ontstaan in faillissement van de firma Z. had hij het be BRANDSTICHTING IN POLEN. uiicv.icui vali uc ,U1W1 llwlt wen In ^et p°olsch district Hlawa naby de inspecteur van het M.O.. die op de verga- grens van Oost-Pruisen zyn gisteren in- dering te Leeuwarden aanwezig was, ervan gevolge brandstichting door een knaap een fabriek van ontplofbare stoffen. Er vielen vier dooden. De explosie was ont staan doordat, toen men een losgeraakte schroef wilde vastzetten, een vonk, ont staan tusschen de wrijvende staaldeelen. in de op den grond liggende stof sprong. in kennis gesteld en de justitie gewaar schuwd. Vele ouders hebben te kennen gegeven, dat zy het onder deze omstandigheden niet verantwoord achten hun kinderen naar school te zenden. In verband hier mede heeft de commissie van toezicht op het M. O. het volgende telegram aan den minister van Onderwijs, Kunsten en We ienschappen gezonden: ..In de Rijks-HD.S. te Sneek zyn pla fondsinstortingen voorgekomen. Achten cien tegenwoordigen toestand onhoudbaar. Verzoeken direct voorloopige maatregelen te nemen en bespoediging van den nieuw bouw." boerenhuizen en ruim veertig schuren en stallen met veel vee en meer dan twintig paarden een prooi der vlammen geworden. Verscheidene personen liepen levensgevaar- lü!ke brandwonden op. drijf voor eigen rekening voortgezet. Hy had vergunning aangevraagd, maar deze was afge wezen. omdat hy nog examen moest doen. Nu is de zaak gesloten en is hy als slagersknecht werk zaam. Het O. M. achtte de overtreding bewezen en eischte 67 maal f. 0.50 boete of 67 maal 1 dag hechtenis. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot 67 maal f. 1. boete of 67 maal 1 dag hechtenis voorwaardelyk met een proeftyd van 2 jaar. maar met de waar schuwing dat als verdachte een overtreding be gaat. de straf ten uitvoer zal worden gelegd. Een kruidenier moest, voor dezelfde overtreding terecht staan. Op 28 Febr. had hy zonder toe stemming van den minister van Economische Zaken een kruidenierszaak alhier geopend. De raadsman van verdachte, mr. v .d. Tas. betoogde dat zyn cliënt als filiaalhouder was aangesteld en het een voortgezet bedrüf was. Het O. M. eischte 3 maal f. 1.boete of 3 maal 1 d. h. Mr. v. d. Tas wees er nogmaals op dat hier vol gens art 5 en art. 10 van de Vestigingswet van een vestiging geen sprake was. maar dat het hier erom ging om een juridische uitspraak uit te lokken. Over 8 dagen zal de Kanton rechter schriftelijk vonnis wyzen. Een kapper alhier moest terecht staan ter zake dat hij zonder vergunning entoestemming van den Minister van Economische Zaken in een per ceel aan den Haarlemmerweg een kapperszaak had geopend. Het O. M. eischte f. 5.boete of 3 d. hechtenis. Verdachte beriep zich er op dat hij zyn cliënten volgens afspraak aan huis bediende, maar het O.M. zeide dat verdachte by de opening der zaak briefjes had verspreid dames- en heerensalon geopend en ook was een bord aan gebracht met het opschrift: „Dames- en Heeren kapper". zoodat wel degelijk een kapperszaak ge opend was. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wyzen. Een schoenmaker uit Sassenheim moest voor de zelfde overtreding terecht staan. In Dec. 1938 had hy zich aldaar als schoenmaker gevestigd. Verdachte erkende de overtreding maar beriep zich er op dat Mafttschappelyk Hulpbetoon hem zelf had aangeraden een schoenmakerij aldaar op te richten nadat hü door zjjn vader onver zorgd was achtergelaten. In dit verband eischte het O. M. schuldig verklaring zonder oplegging van straf. Uitspraak conform. Ridders van den weg. Een chauffeur uit Leidschendam moest terecht staan, omdat hü op den Nieuwe weg onder Zoe- terwoude met zyn motorrijwiel een wielrijdster mej. v. d. Poel ondersteboven had gereden. Mej. L. B. v. d. Poel als getuige [*?hoord verklaarde dat zy door den slechten toestand van den weg eerst links gereden had, toen zü naar rechts wil de oversteken, was zy plotseling door verdachte ondersteboven gereden. Verdachte had geen sig naal gegeven en had een groote snelheid. Het O. M. eischte f. 25.— boete of 10 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Een andere chauffeur eveneens uit Leidschen dam moest voor eenzelfde overtreding terecht staan. Ook hier eischte het O. M. f. 25.— boete of 10 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kanton rechter schriftelyk vonnis wyzen. Een strooper die niet veel geluk had. Een inwoner van Noordwijkerhout moest te recht staan wegens overtreding van de jachtwet. Op 9 Maart was hij door den Jachtopziener P. Noppe uit Noord wijk in het jachtveld Langeveld onder Noordwük aangetroffen terwül hy juist een levend konyn uit een strik haalde, terwyl nog andere strikken stonden opgesteld. Nadat de jachtopziener P. Noppe was gehoord, kreeg het O. M. het woord, die er op wees dat verdachte nog op 19 Dec. '38 voor strooperij tot f. 15 boete was veroordeeld, zoodat hij niet voor de eerste maal terecht stond. Hiermee rekening houdend, eischte het O. M. f. 25.boete of 10 dagen h. Verdachte vond de straf zeer hoog, maar de Kantonrechter wees verdachte er op dat de Haarlemsche kantonrechter stroopen veel zwaar der straft. ..Nu schei ik er uit, want lk ben ge trouwd" verklaarde verdachte en verzocht daar om clementie. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 15.boete of 5 dagen met ver beurdverklaring der in beslag genomen strikken. Daarna moest verdachte terecht staan omdat hü in het jachtveld Langeveld te Noordwük werd aangetroffen terwyl hij bezig was om uitgezetten strikken na te zien. Eisch O. M. f.5.— boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak conform. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN 4967 (Ingez, 11*1.11 4963 (Ingcz. Med.) GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Bestuurder van hittenkar gewond. Gistermorgen reed de heer Nyhuis uit Bennekom met een tweewieligen hitten- wagen ter hoogte van Hoekelum by Ede in de richting Bennekom, toen een vracht auto van de firma van Silfhout hem wilde passeeren. Op dit oogenblik reed op de tramrails, welke alleen nog voor goede renvervoer gebezigd wordt, een locomotor in dezelfde richting als de twee voornoem de voertuigen. De vrachtauto, welke vlak langs de rails reed, werd door den locomotor, aan de linkerachterzyde aangereden, en tegen den hittenwagen aangedrukt. De hittenkar werd vernield, terwyl de heer Nü-huis op den grond geslingerd werd. Met inwendige kneuzingen is het slacht offer naar het ziekenhuis te Bennekom vervoerd. NOODLANDINGEN VAN TWEE DUITSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Gebrek aan benzine de oorzaak. Gistermorgen om ongeveer elf uur heeft een Duitsch militair vliegtuig, bestuurd door een onderofficier-leerlingvlieger uit Stuttgart, wegens gebrek aan benzine een noodlanding gemaakt, op een roggeveld in de gemeente Renkum. Deze landing ver liep vlot, zoodat het vliegtuig niet bescha digd werd. Het is onder bewaking van de politie gesteld. De bestuurder is door den commissaris van politie te Oosterbeek aan een verhoor onderworpen. Hy verklaarde verdwaald te zyn, tenge volge waarvan zijn brandstof was opge raakt. In afwachting van het nader on derzoek moet hy voorloopig te Oosterbeek blijven. Een Duitsche sergeant leerling-vlieger, die met een militair vliegtuig op weg was van Stuttgart naar Wilhelmshaven, heeft gistermiddag om halftwee op het vliegveld te Leeuwarden een goed uitgevoerde nood landing gemaakt. De vlieger deelde mede, dat hij tengevolge van een onweersbui uit den koers was geraakt en wegens gebrek aan benzine op het dichtsbyeynde vliegveld was gedaald. In afwachting van de beslis sing der militaire autoriteiten is de be stuurder naar het politiebureau te Leeu warden overgebracht. vriedelyk gebleven, een beetje onverschillig soms wat scherp van tong. maar achter af moest hij het toegeven over het ge heel een schappelijke kerel. Fel was de jaloezie pas gaan steken, toen Spruyt hem op een regenachtigen winter morgen, terwijl zij in het benauwde bode kamertje hun natte jassen uittrokken om deze bii de walmende petroleumkachel te hangen, dpeens vroeg: „Was dat je meisje, waar je gisteravond mee bij Euterpe zat?" „Ja, haar vader zong mee", antwoordde hij. wat verbaasd door die plotselinge be langstelling. „Mijn compliment! Lief kind. hoor!" Meteen was hy woest en achterdochtig geworden. Het onwillekeurig wat bescher mende, dat Spruyt in zijn stem had gelegd de loftuiting, die oneerbiedig-gretig had makkelijken stoel. De krant liet hij weg- geklonken hij was gekwetst geweest ln glijden over de leuning; ritselend viel zij zyn liefde, die nog altijd de romantische op den grond. Hi1 zag de hooge trap. die schooljongensverliefdheid niet te boven was naar de smalle, maar door ouderdom zoo gekomen. En hij wist, dat zijn meisje, zijn waardige deur voerde. Hü zag zichzelf als i yrou,w nu. dochter van den proouratiehou- jongen onder aan de trap en zijn veel der yan een kleine jamfabriek te Beren- oudere zuster, blozend en fleurig in het pxoek. den na'am en de verschijning van wit, naar boven schrijden aan den arm van Spruyt niet onverschillig waren geweest. door QUIEN SABE. „Berenbroek haalt zijn nieuwen burge meester in", las hij. En meteen, sprong een naam naar voren uit de eentonig-gedrukte regeltjes: Jhr. mr. J. C. Spnuyt. Even klopte zijn hart wat sneller. Hii liet de krant zakken en keek naar zijn vrouw, die in de andere kamer een brief zat te schrijven aan de groote tafel. Dan las hij haastig verder. Het gewone recept: de rijvereeniging. oudste wethouder hangt den keten om, zanghulde van school kinderen, receptie in het raadhuis. Hij zag het raadhuis vóór zich. terwijl hij zich wat dieper wég liet zakken in zijn ge- den jongen dorpstandarts. Schrijden was het geweest, géén loopen Een goed huwelijk voor de dochter van den bovenmeester. Hij sloot zijn oogen. In de andere kamer kuchte zijn vrouw, dan begon het krassen van haar pen weer.. Een kroontjespen. Zij kon niet schrijven met een vulpenhouder. Een vulpenhouder was zijn eerste geschenk aan haar geweest op haar achttiende ver jaardag, nu tien jaar geleden. Een week later was hij twintig geworden, toen kreeg hij van haar een vulpenhouder, een ander natuurlijk. Lachend had zij bekend dien al ,Is dat die jongen waarmee je op het secretarie zit?" had zij opgewonden ge vraagd. „Krijg maar geen stijve nek van het omkijken", had hij kwaad gesist. Hii raapte de krant weer op en vouwde haar netjes dicht. Vervolgens deed hii de leeslamp uit. ■Ben je moe?" riep zijn vrouw direct, terwijl zij de enveloppe dichtlikte „Ja, ik ga even wat slapen!" misleidde hij haar. Hij moest nu rustig nadenken Toen kwam de verschrikkelijke avond, dat veertien dagen geleden te hebben gekocht, hij by zl]n aanstaande schoonvader thuis Met dien vulpenhouder had hii vier jaar Spruyt had aangetroffen. Zij schoonvader lang zitten schrijven op de secretarie van en Spruyt zaten vreedzaam in de huis- Berenbroek, als volontair. Zij waren met hun beiden geweest. Spruyt en hij. De zoon van een oud-minister uit Den Haag en de H.B.S.'ei\ zoon van den Berenbroekschen bovenmeester. De een in de wetenschap de ander in de hoop. dat hij burgemeester zou worden om het even waar Zóó'n dorpsjongen was hij niet meer geweest dat het „Jhr. Mr." hem bijzondeT geïmponeerd had Meer geïmponeerd was hii geweest door de houding, de gemakke lijke kleeding en de nonchalante wijze van uitdrukken van den levenswijzen Spruyt. die kers-versch door de Leidsche universi- kamer postzegel te ruilen en zij waren de beste maatjes. Zijn meisje beijverde zich thee rond te dienen en, met ergenis zag hij dat het Zondagsche servies ter eere van de gelegenheid te voorschijn was gehaald. Een half uur had hij gemelijk zitten toe kijken. Toen had hij voorgesteld een eindje om te gaan. „Dank je wel", zeide zij. „We zitten juist zoo gezellig". Er kwamen meer van die avonden. De postzegelruileri.i was al spoedig afgeloopen geweest: zijn meisje noemde Spruyt een alleraardigste, eenvoudige jongen" en hoe- DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Gisteravond om acht uur heef, zich bij teït te Berenbroek was afgeleverd. En wel op 's mans houding niets aan te merken den spoorwegovergang aan de Wes ergracht omdat hii wist dat deze begeerenswaardige was geweest, wat hii allengs vervuld ge- te Haarlem, een ernstig ongeval voorge- houding bii hem hoogstens een min of j worden van een gloeïenden hekel. Spruyt daan. Tot. de Pulimanntrein in de rich- meer mislukte imitatie zou zijn. was hij spoot het eene studentenverhaal na het ting Amsterdam in volle vaart naderde en overgeslagen in het andere uiterste. Stil andere od en het succes was altijd even de spoorboomen voor de Westergracht reeds was hij geweest teruggetrokken en on- groot. En hoewel zijn meisje liever voor wa en geslo en begaf z!ch een 29-jarige vriendelijk, soms op het randje van onbe- hem was geweest dan no't tevoren haar toevallijder via het goederenemplacement schoft worden af. intuïtie had haa>- den we? gewezen naar Na aanvankelijk eenige verwondering te zijn moeilijkheden kon hii zich zoodra hebben laten blijken, had Spruyt verder ge- zij alleen waren nooit weerhouden slekeiige daan. alsof hii de vreemde houdin® van ziin I opmerkingen te makn aan het adres van collega niet opmerkte. Hij was vlot en 1 zijn briljanten collega. od de spoorbaan. Hoewel de machinist den man op de baan zag kon hii den trein niet meer tijdig tot stilstand brengen. De man werd gedood. Hoe opgelucht was hij geweest, toen hij in een kleine Zuid-Hollandsche stad een ambtenaarsbaantje kreeg! Hemel en aarde had hij bewogen om getrouwd uit Beren broek weg te gaan; hii durfde zijn verloofde niet in Spruyt's gezelschap achter te laten. Spruyt had een fraai trouwgeschenk ge geven. een divan met kleed Eiken keer. dat hij er 's avonds een oogenblik op uit rustte. had hii met ergenis aan den gever gedacht, de eerste jaren. Maar nu, hij con stateerde het met verbazing, had hij den ganschen Spruyt vergeten. Tot hedenavond. De kerel had het dan toch maar tot bur gemeester geschopt, een kunst, met zoo'n kruiwagen. Zijn oude heer..., ..Greet!" riep hij opeens. „Ja?" „Spruyt is burgemeester geworden!" .Néé! Wat êénig!" Daar had je het al. dacht hij. ,,In Berenbroek!" riep hij er achteraan. Ik heb het niet eens in de Staatscourant gelezen!" „Als je ambtenaar gebleven was riep zü. terwijl zij naar de theetafel ging. „Dank je! Had ik nu nog lang niet zoo veel verdiend als bii de bank!" Misschien niet. maar ik had het toch wel leuk gevonden, als jij burgemeester van Berenbroek was geworden!" Even moest hü het in de duisternis van de voorkamer verwerken, Spruyt was hem wéér een slag vóór geweest. „Ik burgemeester?", lachte hü gemaakt. .Kom nou! Zonder pro ectle „Onzin", vond zün vrouw. Zü kwam in de breede deur-opening tusschen de beide kamers staan en keek vorschend met half- toegeknepen oogen het duister in. „JU had toch zeer een véél beter verstand? Dat zei Spruyt zélf „Zei hü dat heusch?", vroeg hü stom verbaasd. „Ja, nou! Op een avond tegen pa. vlak voor dat jü kwaim!" Nu lachte hii écht, Hii lachte vol-uit, alsof zü hem de beste mop van het jaar verteld had. HU lachte van opluchting en van schaamte, omdat hü opeens stellig wist dat Spruyt in alles zün meerdere was ge weest, in karakter, in afkomst, in eruditie, in verstand óók. En omdat zün vrouw het klaarblUkehjk niet wist „En ik dacht nog welhikte hij. „dat iti Dat jüverliefd was op Spruyt „Ik?" riep ze verontwaardigd. Een leuke vent. maar een leeghoofd, dat zag ik toch zeker zóó?" Maar terwül zij elkander omhelsden schoot hem koel in de gedachten, dat ziin vrouw wel érg dom moest zün om Spruyt zóó slecht te hebben beoordeeld en dat onder die omstandigheden zün oveiwinning in de liefde geen overwinning was geweest, want waar geen strijd is, daar zijn over winnaars noch verliezers. Spruyt od zü'n beurt had van zijn meisje na uiurlyk niets willen weten, zü was Ivem waarschijnlijk te dóm geweest Zün lach verstomde en met een gevoel alsof hii misselük zou worden schoof hy aan bii de tafel om thee te diinken die zü hem wat morsend van het na-lachen nog. inschonk. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De verkeerde meeniJ Een landarbeider uit Alphen meende J den te hebben de veronderstelling te u;J dat zekere K. wel méér zou weten van e inbraak, welke in de woning van zijn t troon was gepleegd. Maar K., aan wien het praatje ter was gekomen, wist van niets, en ditnj een aanklacht wegens smaad in. De verdachte zei geen naam te hebbj genoemd, maar de Officier vond de duiding toch wel zoodanig dat de snul bewezen was. Daarom vorderde hij fl boete suhs. 20 dagen hechtenis, en vr. waardelük drie maanden gevangenisstr- De Politierechter veroordeelde tot i.j boete subs. 10 dagen hechtenis. Sfeunfraudj Een spinner uit Leiden pleegde vals heid in geschrifte; hü gaf zijn geziiisj komsten niet juist op, toen hü het fom lier moest teekenen voor de steunverltl ning. Nu hij terecht moest staan, gaf hii 1 feit toe. De Officier wilde rekening houden i het gunstig rapport, en vorderde i maand gevangenisstraf voorwaardelijk n een proeftüd van twee jaar. De Politierechter veroordeelde hem t twee maanden gevangenisstraf voontaaj tJeiyk met een proeftüd van twee jaar. Bij de verhuiiiiij Een stucadoor uit Voorschoten stond tl recht wegens verduistering. Toen hy ging verhuizen, nam hij i deel van den inboedel mee van 0 wlen hü samenwoonde. Zoo verdween j een ledikant, eenige lampen en vloerzeil.] Nu beweerde verdachte niet te het geweten dat hij die goederen niet mod hebben, doch O. vertelde dat verdae dat best wist, Hü had duidelük bezrai tegen den broer van verdachte geopsj waarop die had gereageerd: „Ik het i drie maanden te goed, en ik heb nog i maanden voor je over." De Officier vorderde een maand gen genisstraf, doch de Politierechter eerst een rapport over verdachte, enhlej het vonnis daarvoor aan. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De control^ Toen een ambtenaar te AarlandcrvH controle hield op de belastingmerken, wil hij een fietser aanhouden die echter aan f sommatie om stil te houden, niet voldeed De fietser moest terecht staan, en ambtenaar gaf inlichtingen. De veldwadj ter G. W. Marskamp zei dat verdachte' een belastlngmerk had, doch niet aan 1 bevel om stil te houden gevolg gaf. De Officier vorderde f5 boete sub: dagen hechtenis; de Politierechter veron deelde tot f. 1 boete subs. 1 dag hechtenl De woonschuit van Jannetje I Jannetje B, uit Oegstgeest, die al dlwj rechterlüke instanties aan het werk hedl gezet door processen over de woonscM nad zich onlangs weer eens voor den tierechter te verantwoorden. De zaak was toen aangehouden, in band met een nader onderzoek. Intusschen is de woonschuit nu gezon^ en mej. B. woont in een huisje. De Officier vorderde twee weken gevaij genisstraf voorwaardelijk. De Politierechter hield er rekening dat de schuit nu van het tooneel is verdW nen, en legde een dag gevangeiiisshtó voorwaardelijk op met een proeftijd drie jaar. Muntmeter trli'l Een landarbeider uit Leiden had geld u den muntmeter gehaald. Hij zat in f moede en ais gevolg daarvan, brak hij ly meter open. Dat het niet uit weelde 8| beurd was. dat gaf ook de chef-meter opnemer J. A. v. Vliet uit Leiden toe De officier wilde daarmee wel rekemil houden en vorderde daarom drie niaancej gevangenisstraf voorwaardelyk met proeftyd van drie iaar. - De politierechter veroordeelde «k j boete voorwaardelük met een proeftijd drie jaar en verplichting om aan de g meente f. 9 terug te betalen. de aid. Leiden der Ned. Vereen. Luchtbescherming telt, des te be'*l kan zij aan haar doel beantwoorde Geeft U nog heden op als lid bij den Bej D. C. KOK, Rapenburg 9 - Telefoon De contributie (naar draagkracht met minimum van 25 cents 's jaars) ben voor niemand een bezwaar te ziin* 1- Het vijfde. 2. Ben aanle din? tot het voeren oorlog. ,1 3 Een molenaar die door Freder.fc Groote uit zn'r mo1"" arP worden, het 73J1 „e molen de rust van den vorst stoorde. 2-J

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10