Mcanders DE NACHTEGAAL LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag f3 Mei 1939 Zesde Blad No. 24274 [Frankrijk produceert steeds weer nieuwe postzegels VAN LEEUWEN's Het Staatsduingebied tusschen Noordwijk en Katwijk let ziet er niet naar uit, dat er in de naaste toekomst eenige verandering in zal komen „Wir sind frei"- opdruk in het Memelgebied. POSTZEGEL- EN ALBUMHANDEL Aangewezen als „Natuurmonument' LAND- EN TUINBOUW Verhooging Duitsch invoerrecht op bloembollen Eukele nieuwe zegels. - V. 1. n. r.: twee Slowaaksche (een met opdruk Slovensky Stat), een Duitsche, een Roemeensche. twee Russische en een Amerikaansche. I Elke maand weer opnieuw, dat wij dit satje voor u schrijven, moeten wij onze fcndacht wijden aan Frankrijk. De onon derbroken stroom van nieuwe Fransche ejels 'heeft al heel wat protesten uitge- maar of de minister van posterijen, lales Julien. daaraan gehoor zal geven, j betwijfeld worden. Voorloopig ziet het k althans niet naar uit, dat er eenige ver- jadering in zal komen, daar ons in de paste toekomst nog heel wat te wachten iaat, zoowel wat Frankrijk zelf als zijn fconien betreft. Daar het weinig zin heeft jfcrop nog verder in te gaan genoeg zij de Franschen zelf lichtelijk den spot tijven met zooveel philatelistische nieu wheden memoreeren we allereerst een puffen toeslagzegel van 90 c. -|- 50 c„ ar liet een halve eeuw geleden is, dat t Eiifeltoren werd gebouwd, ter gelegen heid van de wereldtentoonstelling, die in te Parijs werd gehouden. Veel is er Jeer dit bouwwerk van ingenieur Eiffel te ';:en geweest, maar ook hier heeft het borattingsvermogen van één geniaal kasoon het gewonnen van het gepraat en Vafgunst van duizenden anderen! De felneming aan de wereldtentoonstelling te liw-Pork bracht een zegel van 2 frs. 25 c., "tellende het Fransche paviljoen. I Naar een communiqué van het „Comité 1 'ional du monument a la gloire de l'Xn- bterie Irangais" mededeelt zijn de beide Ktljds aan de circulatie onttrokken ze- t n.l. de 55 c. -(- 70 c. en de 65 c. 1 fr. !S t. te Parijs aan enkele bureaux weer in doop gebracht en van een speciaal stem- 1 voorzien. Veel is er te doen over de tóite van een zegel met het portret van Temenceau en het schip, dat zijn naam 'raagt. Er blijkt n.l. op de eerste e van |f:henceau een accent aigu te staan en )als men weet, wilde ja dulde de staats- un er geen teeken op. Het is honderd Ikar geleden, dat de Franschen Daguerre n Nlepce de fotografie uitvonden en van- [sUsprekend was dit ook een reden voor n specialen zegel en wel in het langwer- iormaat de 2 frs. 25 c„ terwijl voor I weezenfonds van het P.T.T.-personeel ptn loeslagzegel van 90 c. -f- 35 c. het licht h{ en voor het monument la gloire du Knie", dat in Verdun wordt opgericht, een nlagzegel van 70 c. 4- 50 c. Voor de ;"hf koloniën gaf men een aparte dié-serie uit, omdat het honderd jaar Kleden is, dat René Caillé stierf. Voor elk |Kr acht kolonies: Dahome, Guinea, Ivoor- ijit, Mauretania, Nigeria. Senegal, Soudan er drie zegels in de waarden 90 c„ Het Britsche koningsbezoek aan de Vereenigde Staten. Ter eere van het bezoek van het Engel- sche koningspaar gaf de Canadeesche re geering drie zegels uit in de waarden 1, 2 en 3 c., welke de beeltenissen van den ko ning en de koningin en de beide prinsesjes Elisabeth en Margaret Rose dragen. Ook New Foundland wijdde aan dit bezoek een zegel en wel de 5 ct. Tot slot wijzen wij dan nog op de 3 c. in verband met de wereld expositie te New-York. fNadruk verboden). POSTILJON, LOKHORSTSTRAAT 27. Groote sorteering. - Billijke prijzen. 488^7 (Ingez. Med.) 'l,!< Canadeesche zegels naar aanleiding het Britsche koningsbezoek. I en 2 frs. 25 c. Bovendien krijgen alle "ansche kolonies dan nog ieder 2 ze- I ti Y°°r tle deelneming aan de expositie I j,|'™ew-Y°rk. Zoo men ziet een respecta- aantal, waarop de Fransche posterijen 11 Mthalen Duitsehland. Een speciaal zegel 12 -f 38 pfennig werd uitgegeven bij den 50sten geboortedag van Adolf Hitler, dat het portret van den Führer in militair uniform en zijn ge boortestad Braunau bevat. Verder gaven de tuinbouwtentoonstelling te Stuttgart aanleiding tot twee toeslagzegels, nJ. 6 4 en 15 5 pfennig, voorstellende den voor gevel van het tentoonstellingsgebouw en het examen, waaraan de arbeidende jeugd zich onderwerpt, tot twee gewone zegels: de 6 pfennig groen en de 12 pfennig rood. „Wir sind frei". Wat in Tsjecho-Slowakije is gebeurd, schijnt ook na de inlijving van het Memel- gebied bij Duitsehland het geval te zijn geweest. Er zijn verschillende Lithausche zegels, welke met „Wir sind frei" en het hakenkruis zijn overdrukt. Nadat in Slo wakije, na de overrompeling door Duitseh land, vele Tsjecho-Slowaaksohe zegels van den opdurk „Slovensky Stat 1939" waren voorzien, zijn thans de nieuwe Hlinka- zegels verschenen in de waarden: 5, 10, 20, 30 h., 2 K. 50 en 3 Kr. geperforeerd, 20 en 30 h. niet geperforeerd. Verder zijn er nog de 50 h. en 1 Kr. met den overdruk .Slo vensky Stat" en het inschrift „Cesko Slo- vensko". Sovjet-Rusland. Evenals zoovele andere landen doen, wil ook Rusland van haar deelneming aan de tentoonstelling te New-York getuigen door een tweetal zegels: de 30 k. tolauw-zwart en rood toont een sculptuur van het Rus sische paviljoen en de 50 k. bruin en blauw geeft een algemeen overzioht van het Sovjet-paviljoen. Op het gebied van de luchtvaart hebben drie vrouwelijke pilo ten weer een afstandsrecord gevestigd, hetgeen gepaard ging met de uitgifte van drie nieuwe zegels met de beeltenissen van deze vrouwen: 15 k. Pauline Ossipenko; 30 k. Marine Raskova; 60 k. Valentine Grizodoubova De 30 k. is zonder water merk. De 15 k. blauw verscheen in een nieuw type, terwijl er ook nog een nieuwe serie uitkwam onder den naam „Nieuw Moskou". De waarden hiervan zijn: 10 k. bruin. 20 k. blauw groen, 30 k. rood, 40 k. blauw, 50 k, lila, 80 k. olijf, 1 r. blauw. Eeuwfeest in Roemenië. Een interessante serie zegels gaf dezer dagen Roemenië uit. Het is n.l. honderd jaar geleden, dat Koning Carol I het le venslicht aanschouwde. Hij is de stichter van de Roemeensche dynastie. Niet min der dan veertien postzegels zijn er aan ge wijd: de waarden ervan zijn: 25 b. bruin zwart, 50 b. bruin. 1 1. paars, 1 1. 50 groen, 2 1. grijsgroen, 2 1. rood, 4 1. paars bruin, 5 1. grijs-zwart, 7 1. donkerbruin, 8 1. iblauw-grijs. 10 1. roodpaars, 12 1. blauw, 15 1. lichtblauw, 16 1. groen-blauw. Feesten in Lichtenstein. 14 Mei aanvaardde een jaar geleden Frans Joseph JI de regeering van Lichten stein. Drie nieuwe zegels zullen in omloop worder. gebracht: de 20, 30 en 50 rappen met afbeeldingen van oude schilderijen. Dan verschijnen hier nog de 2 Irs. groen met oude wapens, de 3 frs. blauw met het staatswapen en de 5 frs, bruin met de beeltenis van den huidigen vorst. De nieuwe serie luchtpostzegels, welke uit de waarden 10, 15, 20 30, 50 rappen en 1 fr, en 2 frs. bestaat en reeds verschenen is. bevat afbeeldingen van diverse vogels. Het is een keurig uitgevoerde serie! Ter herdenking van de gebooorte, een eeuw geleden, van den sohrijver J. Rhein- bergen, verscheen hier nog de 50 rappen bruingeel. 25 jaar Panama-kanaal. Zien wij nu nog even naai' Amerika, dan kunnen wij melden, dat het Panamakanaai een kwart eeuw geleden geopend werd en dat de luchtdienst van Amerika op deze Kanaalzone tien jaar bestaat. Er zijn twee verschillende series aan gewijd, resp. in 16 en 6 waarden. De eene geeft ons een idee van het Kanaal voor en na de doorboring en de andere laat ons vliegtuigen boven de gebieden van het Panama-kanaal zien. In Argentinië werd het elfde congres der w reldpostvereeniging gehouden, waaraan 191 afgevaardigden uit 80 landen deelnamen. De Argentijnsche posterijen hebben naar aanleiding daarvan een serie van acht fraaie zegels in circulatie gebracht, waarop de schoonste landschappen van Argentinië, de geweldige watervallen van Iguazu, de met sneeuw bedekte bergen aan het heer lijke Nahuel Huapimeer en de schitterende lagunes van Frias in het Zuiden van Argentinië. OP COMPENSATIE DOOR BETAL1NGS- CONTINGENT AANGEDRONGEN. De Algemeene Vereeniging voor bloem bollencultuur heeft in een adres aan den minister van Economische Zaken er op ge wezen, dat bij het jongste Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag het invoerrecht op bloembollen bij invoer in Duitsehland ge bracht is op 25 R.M. per 100 K.G., terwijl vóór de afsluiting van dit verdrag een in- voerreoht van 20 R.M, per 100 K.G. werd geheven. Van de producten, waarvoor in dit nieu we verdrag de Duitsche invoerrechten over hel geheele jaar verhoogd zijn, zijn bloem bollen het belangrijkst. De totale uitvoer van deze artikelen naar Duitsehland be droeg blijkens berichten in de dagbladen vorig jaar 4.900.000 R.M., de uitvoer van bloembollen naar dat land beliep in 1938 meer dan de helft hiervan. Hieruit blijkt, dat vooral het artikel bloembollen de con cessies, die blijkbaar op het gebied der ta rieven aan Duitsehland moesten worden gedaan, heeft moeten opvangen. De specifiek Nederlandsehe bloembollen teelt, die geheel van den export van deze producten afhankelijk is, en waarbij niet alleen tegenover den uitvoer practisch geen invoer van grondstoffen staat, maar die bovendien zeer arbeidsintensief is, heeft hiermede opnieuw een nadeel ondervon den. Omdat op goede gronden gemeend wordt, dat deze tariefsverhoogingen een gevolg zijn van een verhooging van het Neder landsehe tarief van invoerrechten, wijst de algemeene vereeniging den minister er op, dat de beschermende handelspolitiek - ViBWBO DikMU.A& WAfIDEL BAD BBPLAS1T DO'" In verband met de bijzondere biologische waarde, meer speciaal van het Noordelijk deel van bovenbedoeld duingebied, dat het eenige stuk duinlandschap is, niet alleen in Nederland, doch vermoedelijk zelfs in Europa, dat nog sterk kalkhoudend is ge bleven. ook in de bovenlagen en dienten gevolge de voor de kalk-llora kenmerkende planten-associaties vertoont, is door den minister van Financiën besloten, het op bijgaande situatie-teekening gearceerde duinterrein bij resolutie aan te wijzen als „Natuurmonument". Het terrein zal niettemin voor houders van duinkaarten te voet toegankelijk blij ven, mits zal blijken, dat de begroeiing daarvan geen schade ondervindt. Het ter rein zal door borden bij de toegangen worden aangeduid. In verband met het vorenstaande zal het paardrijden in dit duingedeelte niet meer kunnen worden toegestaan. Daar dit ook niet kan worden toegestaan op het Zuide lijk gelegen wantveld, noch op de Zeereep zullen voor dit duingebied de ruiterkaar- ten niet meer gelden, doch zal paardrijden op Domein-duinterrein alleen nog worden vergund op de wegen en slagen ten Zuiden van Katwijk, tot aan de grens der gemeente Wassenaar. ten bate van de voor het binnenland wer kende industrieën opnieuw voor de agra rische exportbedrijven en in het bijzon der voor het arbeidsintensieve bloembollen- bedrijf een groot nadeel is gebleken. Nu bij de afsluiting van het Nederl.- Duitsche handelsverdrag opnieuw aan den bloembollenexport moeilijkheden in den weg zijn gelegd, wordt den minister ver zocht om te bevorderen, dat bij het vast stellen der betalingscontingenten hierdoor een noodzakelijke compensatie wordt ver leend. Dit zou gesohieden, wanneer bij de vaststelling der betalingscontingenten voor de volgende kwartalen voor bloembollen een contingent verkregen wordt, dat min stens dezelfde uitvoermogelijkheden biedt als vorig jaar. Van de zijde van Duitsehland aldus adressante zal hiertegen geen bezwaar ge maakt worden. Er is bij de Duitsche afne mers een groote behoefte aan bloembollen. Naast een directe compensatie voor het nadeel van de verhooging van het invoer recht zou handhaving of uitbreiding van de betalingscontingenten van vorig jaar bovendien het voordeel geven, dat een door jaren van moeizaam werken opgebouwde markt niet voor dit product verloren gaat, omdat de vraag naar dit product zou ver dwijnen. wanneer het eenige jaren uit den gezichtskring der bevolking is verdwenen. Copyright P. I 6. Box 6 Copanhoger Dr'.e en dertig ir«r~l achtereen zong hij één en hetzelfde stuk en derma was hj neg niet moe. De menschen hadden hem zelfs wel eens opnieuw willen hooren, maar de keizer vond, dat nu de echte nachtegaal cok maar ee-r.s zingen moest. Maar waar was deze? Ja, niemand had gemerkt, dat de echte nachtegaal weg gevlogen was door het open venster „Wat be teekent dèt nu?" vroeg de keizer boos. En al de hove lingen haalden hun schouders op en vonden de echte nachtegaai een ondankbaar beest. „Den besten vogel hebben wij echter gehou den", zei men en toen moest de kunstvogel opnieuw zingen. Dat was de vier en dertigste keer dat zij hetaelfde stukje hoorden, maar zij kenden het nog altijd niet van buiten. De kapelmeester prees den kunstvogel heel erg, verzekerde zelfs, dat hij beter en mooier zong dan de echte nachtegaal. „Want ziet U, mijne heeren en vóór allen de keizer, bij den echten II nagemaakten wel. Men kan den iaatsten open maker, uitleggen nachtegaal kan men nimmer berekenen wat er komt, maar bjj den JJ hoe hij in elkaar zit, hoe de rol afdraait, enz- enz. Dat aüoc kan men bij den echten nachtegaal niet!"

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17