Verlenging van eerste oefeningstijd Motie van vertrouwen voor Daladier lile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Mei 1939 Vierde Blad No. 24274 faarom geen uitbreiding van het contingent GEMENGD NIEUWS Bedrag van tienduizend gulden verdwenen DUU het niet te evenaren, oudste Nederlandsche zelFwerkende waschmiddel! Alleen socialisten en eommunisten tegen Hotelbrand te Ommen het voorlooplg verslag der Tweede mer over het ontwerp tot wijziging der jstpllchtwet, waarbij de Kroon o.m. fX gemachtigd den eersten oefenings tot twee Jaar te verlengen, wordt de 'jffino bestormd met vragen. In het al- Kon" erkende men wel, dat voor de k- en kunstbeveiliging een grootere dessterkte noodzakelijk Ls. Ons volk zal daarvoor zware persoonlijke en finan- t offers moeten getroosten. Vele leden achtten het echter een rustige leemte in de Memorie van oelichting, dat daarin gezwegen wordt i de kosten, welke met de voorge leide maatregelen gemoeid kunnen Men zou het op prijs stellen, in- b!n de regeering kostenberekeningen i de Kamer zou willen overleggen, irnaast zou men gaarne vernemen, de regeering zich de financiering o de voorgestelde maatregelen denkt. lie denkbeelden werden ter sprake Brachtheffing van een oorlogswinstbe- teg; heffing van een extra-belasting J de belastingplichtigen, die voor de de- geen persoonlijke offers brengen of Eaoht hebben; een bijzondere heffing 1de grootere vermogens; een bijzondere Jang van inkomens, grooter dan bijvoor- (yf.WOO; financiering uit leeningsgel- Dit laatste denkbeeld werd verdedigd leden, die aan de voorgestelde wets- een tijdelijk karakter wilden ge- Jerder werd gevraagd hoe het nijpende iet aan kader in de naaste toekomst l'. worden aangevuld en hoe de regee- r aeh de versterking van de grens- en (■beveiliging heeft gedacht. Zullen de bestemd voor de grens- en kust- li'iügmg, afzonderlijke korpsen vormen, buiten het veldleger staan? Welke tte aan troepen moet aan de kust en reuzen met en zonder de Uveede ba- tirs igrensbataljons) aanwezig zijn om Evoldoende beveiliging te vormen? frderom werd aangedrongen op het pen van een kanaal van Almen naar Eerden met het oog op de strategische preien, ieren betoogden, dat het ontwerp een ijlt karakter behoort te dragen, zeker wat de machtiging tot verlenging den duur der eerste oefening betreft, i m deze machtiging willen beperken k 2.3 of 4 jaren. Ttle leden merkten op, dat maatregelen feen te worden getroffen om te verzeke- i dat de dienstplichtigen na terugkeer buil diensttijd de door hen verlaten |tfl in de maatschappij weer kunnen men, althans niet werkloos worden, kerkende, dat het zeer moeilijk zal zijn (bevredigende regeling te vinden, maar Leemt niet weg, dat het vraagstuk om [üplosyng roept, it scheen dezen leden ln het algemeen I mogelijk de werkgevers van hen. die fc herhalingsoefeningen onder de wape- f lijn geweest, te verplichten hun ar- pis weer in dienst te hemen. Eenige gaven de instelling in overweging k commissies, welke op dit terrein een fiedelende taak zouden hebben. Zij zou de bevoegdheid moeten hebben aan k onredelijk werkgever een wachtgeld- Tfichting op te leggen en op diens kos- Men afkeurend oordeel ln de pers be- fd te maken. toelichting tot het voorstel om de wn te machtigen den duur der eerste Jjening tot twee jaar te verlengen, had (c leden ernstig teleurgesteld. Waarom de regeering dezen duur juist op 24 iaden? com Is de oplossing niet gezocht ln Inditing van vergrooting van het con- Rvir.. wellicht gepaard met een matige (waging van den eersten oefeningstijd? P het stelsel van vrijwilligerskorpsen T naar men meende, onder de oogen Jpn worden gezien. P<a diensttijd van twee jaren achtten TMieidene leden met het oog op de W-schappelijke belangen van een jongen Ja een groot, bezwaar. Daarentegen blij- i de ingeschrevenen, die niet worden ®)fd. geheel vrij van eenige militaire prating. Voor zoover zij liohamelijk RWhikt zijn voor den militairen dienst «aartegen geen bezwaar. Het aantal Pfe mannen van iedere lichting, dat voor militairen dienst geschikt is. is belang- grooter dan het thans vastgestelde Fulgent, althans wanneer bü de keu- RWor den militairen dienst geen over- ojochen zullen worden gesteld. Deze nalatige verdeeling van lasten werd fvele leden een overwegend bezwaar '«gen de voorgestelde oplossing. «en ruime uitbreiding van het I omtingent, zoo noodig gepaard gaande Ieen matige verlenging van den I '"F-r oefeningstijd, zouden zij de I tc«rlceur geven. Van militair standpunt I 'l Sezien biedt deze oplossing het I vot,rdeel( dat vrijwel alle weerbare "tinen geoefend en de militaire op- I ""hog en vorming deelachtig worden. icrland heeft men beter dan hier dat dit de beste voorbereiding L": <ie totale verdediging en dat het L "n volk een groot belang is, dat alle I '1 doordrongen worden van het be- ibliivu' bun plicht is, aan de onaf- Ifenü d des 'ands noede te werken. l^1 "o hier aan het woord zijnde leden bi/l" con'ungent van 50.000 man voor ®*lt men het aantal ingesdhreve- hohting op 75.000 en het afkeu- ^ftceiitage op 40, dan komt men tot een aantal van 45.000 goedgekeurden. De keuringseischen zouden echter Iets minder streng kunnen zijn. Tegen het denkbeeld van uitbreiding van het contingent ter vervangig van het voor stel der regeering voerden vele leden aan, dat langs dien weg de voorzieningen, welke de regeering in de tegenwoordige omstan digheden noodig acht. niet spoedig genoeg zijn te verkrijgen. In de tweede plaats meenden zij, dat de door de regeering voor gestelde regeling een soepeler toepassing van de vereischte maatregelen ter verster king van de grensbeveiliging mogelijk maakt dan uitbreiding van het contingent, omdat tot verlenging van den normalen duur van den eersten oefeningstijd beslo ten kan worden naar gelang de omstandig heden, dat voor de afzonderlijke wapens en dienstvakken vereischen. In de derde plaats achtten zij de oplossing, welke de regeering aan de hand doet, minder kost baar is dan het andere middel. Ook merk ten zij op. dat een vergrooting van het contingent tot 50.000 man het vredesleger slechts met ongeveer 50 pCt. sterker maakt. Voor verscheidene leden was het een ernstig bezwaar, dat de regeering volgens de voorgestelde regeling de bevoegdheid zal verkrijgen om naar gelang van de om standigheden, zonder nadere goedkeuring van de Staten-Generaal. te beslissen over een verlenging van den eersten oefenings tijd, die voor het ovengroote deel der dienst plichtigen een verdubbeling van hun dienst tijd kan beteekenen. Het had vele leden verwonderd, dat de regeering in de tegenwoordige omstandig heden geen aanleiding heeft gevonden na dere voorzieninen voor te stellen met be trekking tot de verdediging tegen aanval len uit de lucht. Op dit gebied moet, naar vrijwel algemeen wordt erkend, nog vee! gedaan worden. Thans stelt de regeering de versterking van de luchtverdediging voor een groot deel afhankelijk van bijdragen, zoowel van lagere overheidsorganen als van instellin gen en particulieren. Dit is een bescher ming van den meestbiedende. Objecten van vitaal belang electrische centrales, havenwerken, sommige fabrieken moe ten door het rijk worden beschermd, on afhankelijk van het intiatief en de vrijwil lige bijdragen van anderen. 8627 (Ingez. Med.) UIT COLBERTZAK VAN EEN BANK BEDIENDE. De „Tel." schrijft: Op mysterieuze wijze is gistel-middag te Amsterdam een bedrag van tien duizend gulden verdwenen uit de zakken van een jeugdige bankbedlende. Het waren biljet ten van duizend en van vijfhonderd. Een geheel kapitaal, zoo van het postkantoor gehaald en zoo verdwenen. Wie beschrijft de ontzetting van en boodschapper en van den bankdirecteur, toen deze ontdek king werd gedaan! Wel beschouwd had de jongen het enor me bedrag nog maar nauwelijks in ont vangst genomen. De zending was kort te voren aan het hoofdpostkantoor gearri veerd uit Bolsward, waar zij. eveneens door een bank, als aangeteekende brief met aangegeven waarde was verzonden. Waar is dit hooge geldsbedrag en wie heeft het in zijn bezit? Omstreeks drie uur begaf de jongste bediende zich van zijn kantoor aan de Heerengracht naar het postkantoor. Hij bocd zijn formulier aan, legitimeerde zich, de ambtenaar schoof de enveloppe met rijken inhoud naar hem toe. Een kapitaal kan in een klein pakje zitten. Dit was een klein pakje en misschien heeft de jongemann. toen hij het uit de handen van den ambtenaar ontving, het een moment met groote belangstelling aangekeken voor hij het in zijn colbertzak borg. Toen hij enkele tientallen meters buiten het postkantoor was op den hoek van de Molsteeg liet hij zijn hand nog eens over den zak glijden. Het ritselde. Het pa pier van de enveloppe kraakte onder zijn vingers. De biljetten van duizend en de biljeten van vijfhonderd, te zamen zegge tien duizend gulden, waren er dus nog. Hij wandelde verder. Het bankgebouw was dichtbij. Even later staat hij voor zijn kantoor Op dit moment (zoo vertelde hij na de ontdekking aan de politie) bemerkte hij dat er iets onbegrijpelijks, iets verschrik kelijks was gebeurd Zijn colbertzak was leeg. De brief met zijn kostbaren inhoud was niet meer in zijn jaszak. Verloren? Gestolen. Op dit korte traject? Hij holde terug. Een enveloppe moge klein zijn. als zij op het trottoir ligt, moet men haar dadelijk ontdekken. Hij liep het traject terug, over dezelfde trottoirs, de zelfde oversteekpunten. Ging het postkan toor ten overvloede binnen: Geen spoor van de tien mille. Wat bleef er andes over dan op de bank instelling mede te deelen dat het geld ver dwenen was. De politie van het bureau Warmoesstraat werd verwittigd, hij werd langdurig over alle details ondervraagd, informaties op het postkantoor en te Bols ward werden ingewonen. Zou de brief nog gevonden worden? Als hij in het bezit van een eerlijken vinder gekomen zou zijn. zoo veroderstelde de politie, zou hij zeker toch binnen het uur worden teruggebracht Dat deze op klaarlichten dag. lang op straat zou blijven liggen, leek niet voor-de-hand liggend. Ook kon men aannemen, dat een eerlijke vinder er niet lang mee zou aarze len een brief, voorzien van een duidelijk adres en waarop vijf lakstempels voorko men, op de plaats van bestemming af te geven. Helaas gebeurde dit niet. De politie nam daarop onmiddellijk haar maatregelen. Zij liet de nummers der bankbiljetten, die alle bekend zijn om door de radio verspreiden en stelde de banken van de vermissing op dé hoogte, ten einde te voorkomen, dat een eventueele oneerlijke vinder de bank biljetten in kleiner papier kan omwisselen. 4760 (Ingez. Med.) De Fransche Kamer heeft met 375 tegen 230 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. Deze motie was ingediend door den radi caal-socialist Ohichery. Er was ook een communistische motie ingediend, die pleitte voor een politiek van wederzijdschen bijstand met de Sovjet- Unie op den grondslag van gelijkheid. Bij den aanvang der vergadering vroeg Blurn schorsing der bijeenkomst, opdat de socialistische fractie de moties zou kunnen onderzoeken. Gedurende deze schorsing be sloot de fractie tegen de door de regeering aanvaarde motie van ventrouwen te stem men, omdat Daladier geen stemming in ge deelten had willen toestaan. Dit besluit werd met 48 tegen 42 stemmen aange nomen. Na de hervatting der vergadering con stateerde Blum, dat de Fransche politiek geheel omgeslagen is. Terwijl men zich voorheen slechts bezig hield met de belan gen van het Fransche rijk, is daarvoor thans de politiek van collectieve veiligheid in de plaats gekomen. Blum zeide te ge- looven in de mogelijkheid, den oorlog te vermijden, maar volgens hem ts er één absolute voorwaarde voor de handhaving van den vrede, en die is. dat de leiders der totalitaire landen overtuigd zijn van de volkomen oprechtheid der Europeesche po litiek van Engeland en Frankrijk. De socialisten aldus Blum waren bereid, de buitenlandsche politiek der re geering goed te keuren. Maar Daladier bracht in zijn verklaring kwesties ter sprake, waarover regeering en socialisten het niet eens zijn. De socialisten zullen dus de wets- deoreten niet goedkeuren. Men zou zich echter vergissen, wanneer men daarin een aanwijzing zag voor de meening dat er in Frankrijk geen eenstemmigheid hrerscht. als de onafhankelijkheid en de vrijheid van het vaderland ln het kader der collec tieve veiligheid op het. spel staan. Vervolgens nam Daladier het woord. Hij zeide. dat de politiek van Frankrijk geen keer heeft genomen, maar er zijn veran deringen in Europa gekomen. De premier herinnerde aan de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije en zeide. dat een oorlog op dat oognblik een dwaasheid zou zijn ge weest. Sedertdien heeft Frankrijk nieuwe verplichtingen op zioh genomen. Daladier stelde de vraag, of deze nieuwe orientee ring, niet alleen van Frankrijk, maar ook van verscheidene andere landen, niet af hankelijk is van de houding van Frankrijk. Men heeft naar Frankrijk geluisterd en de regeering zal zekere verdiensten voor zich kunnen opeischen, zoodra het niet langer gevaarlijk zal zijn, daarover mededeelingen te doetn. Wat Frankrijks krachtsinspanning betreft en de offers, die van het land worden gevraagd, het zou een terug vallen zijn in de zinledige klets van demagogische declamatoren, als we het volk thans gingen vertellen, dat het zich anders redden kan dan door een voortdurende en heldhaftige inspan ning. Spreker motiveerde nogimaals de decre ten en wlees op hetgeen Frankrijk daar mede bereikt had. Men kah, zoo zeide hij, critiek oefenen op het stelsel der overuren in de fabieken. maar men moet dan toch canstateeren, dat het noodige oorlogs materiaal voor defensie thans geproduceerd moet worden. Gij hebt gezegd, besloot Daladier. dat de stemming, waartoe nu zal worden over gegaan. niet zou kunnen worden uitgelegd als een bewijs van tweedracht in de Fran sche gelederen, ik breng daarvoor dank aan de Kamer, zonder onderscheid van partijen (algemeene toejuichingen). Ik dank ook don Senaat voor zijn goed keuring onzer buitenlandsche politiek en zijn verdediging van de regeering. Vervolgens werd de motie-Chichery in stemming gebracht, waarbij de regeering de kwestie van vertrouwen stelde. Slechts socialisten en communisten stemden tegen. De Kamer ging vervolgens tot Dinsdag uitleen. BOVENVERDIEPING HOTEL STEGEMAN GEHEEL VERWOEST. Gisteravond omr uim halfnegen ontdekte een voorbijganger op de brug over de Vecht een lichtschijnsel in het midden van de tweede verdieping van Hotel Stegeman, staande aan de Voorbrug 11 te Ommen. Hij vermoedde onraad en waarschuwde de brandweer die in korten tijd aanwezig- was. Inmiddels hadden de vlammen zich over de verdieping verspreid en weldra sloe- genz ij uit het dak. Met vier stralen op de waterleiding tastte de «brandweer het vuur aan. Zij werd hierbij (krachtdadig geholpen door de in Ommen gelegerde militairen, voor wie alarm was geblazen. Deze slaag den er mede in een gedeelte van den inboe del naar buiten te dragen. Een inwonende dienstbode, die op de bovenverdieping ziek te bed lag, kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Men heeft den brand kunnen beperken tot de tweede verdieping. Om tien uur kon met de nablussdhing worden begonnen. De tweede verdieping is geheel uitgebrand en het dak is verwoest. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. In Hotel Stegeman waren verscheidene officieren in pension. Hoewel de water schade groot is, is een aantal kamers in goeden staat gebleven. Hier zullen zij zich noi instalileeren. Voorts woonden enkele onderwijzers in het hotel. Aangezien's Zaterdags te Ommen geen school wordt gehouden, waren zij met verlof. Verschillende van hun eigendom men zijn een prooi der vlammen geworden, zoodat hun bij hun terugkomst nog een onaangename verrassing wacht. Bij het «blussohingswerk kreeg een mon teur van een radiocentrale een vallende dakpan op het hoofd, waardoor hij een bloedende hoofdwond opliep. Verzekering dekt de schade. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Omstreeks middernacht vond een ploeg baas der Nederlandsche Spoorwegen nabij de vroegere treinhalte Duivendrecht, een man wiens beide onderbeenen waren af gereden. De geneeskundige dienst van Amsterdam, dien hij terstond waarschuwde, vervoerde den ongelukkige, die zeer veel bloed ver loor. naar het O. L. Vrouwe Gasthuis. Zijn toestand is hopeloos. Het slachtoffer is de 23-jarige L. v. d. Made. wonende Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag. Omtrent de toedracht van het ongeluk tast men volkomen in het duister. Vast is komen te staan, dat de jongeman niet uit den trein kan zijn gevallen. Het lichaam vertoonde verder geen enkele schram en ook de kleeren waren niet vuil. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat de man over het terrein, dat naar de spoorbaan voert moet hebben geloopen, want een groot aantal voetafdrukken wees daarop. WIELRIJDSTER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Gisteren werd de 40-jarige wielrijdster mej. P. op den Goirlesoheweg te Tilburg, toen zij uit een zijweg kwam. door een auto bus van de B. B. A. aangereden. De vrouw bekwam ernstige inwendige kneuzingen en moest naar het St. Elisabethzie kernhuis te Tilburg worden overgebracht. Het rijwiel werd grootendeels vernield. Bij de poging om de vrouw te ontwijken reed de autobus tegen een «boom, waardoor een der ruiten brak. KWAJONGENS WILDEN NIET LUISTEREN. Gistermiddag na schooltijd waren te WaalTe enkele jongens aan het spelen bij een vrachtauto, waarmede steenen voor wegenaanleg worden vervoerd. Herhaalde lijk klommen zij daarbij achter op de auto. De bestuurder had hen reeds enkele malen gewaarschuwd, dat dit gevaarlijk was. Toen hij op een gegeven oogenblik den wagen achteruit moest rijden, had hij geen ver moeden, dat nog een jongen aan den ach terkant was blijven haken. Het ventje, de zevenjarige G. V., viel er bij het rijden af en kwam voor een wiel terecht, dat hem over het lichaam ging. De jongen was ter stond dood. FELLE BRAND TE ZUID-LAREN. In den afgeloopen nacht om één uur is door tot nu toe onbekende ooi-zaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij met aangrenzende schuur van de weduwe H. Amming, staande in de kom van Zuid- Laren. De militairen van het garnizoen ver leenden de eerste hulp en trachtten nog iets van den inboedel te redden. Het vuur breidde zich evenwel zóó snel uit. dat dit onmogelijk bleek. De inboedel is dan ook voor het grootste gedeelte verloren ge gaan. De inwoners wisten zich nog bijtijds in veiligheid te stellen. De brandweer uit Zuid-Laren bestreed het vuur me't drie stralen. De aangrenzende schuur is geheel en de woning voor het grootste gedeelte een prooi der vlammen geworden. Dank zij het flinke optreden van de militairen konden de aangrenzende wo ningen behouden blijven. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. NA DEN BRAND OP DE „PARIS Gearresteerde verdachte voorloopig vrijgelaten. De rechter van instructie, die het onder zoek leidt inzake den brand op de „Paris", heeft de voorloopige invrijheidstelling ge last van César Franck, die op 23 April was ingesloten onder verdenking, schuldig te zijn aan het uitbreken van den brand. DE „EMPRESS OF AUSTRALIA'" HERDENKT DE KRONING. De ..Empress of Australia" heeft gisteren het feit herdacht, dat de koning twee jaar geleden is gekroond. Te midden van den. mist en de ijsvelden brachten de twee be geleidende kruisers een saluut van 21 schoten. De koning en de koningin stonden tijdens dit saluut op het promenadedek. De man. die aan tafel altijd de krant lasf

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13