üeuws uit de Filmwereld De onsterfelijke wals Daladier over de vraag „Oorlog of Overheersching jOiit Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Mei 1939 Derde Blad No. 24273 Manifestatie van Fransche eenheid Vrede door samenwerking Militaire maatregelen Dagbladreclame is niet te vervangen VRAGENRUBRIEK êSSs* Het oucfe Weenen herleeft Gistermiddag is het Fransche parlement Kr bijeengekomen. De voorzitter. Herrlot. 1 mededeeling van de ontvangst van brief, hem toegezonden door den SKho-Slowaakschen gezant te Parijs, inn de Kamer dank werd gebracht voor .eenstemmige uiting van sympathie voor fsjecho-Slowaaksche volk. De Kamer Weerde od deze mededeeling door staan- elangdurig te applaudisseeren. Vervolgens js minister-president Daladier de bood- Ëao van president Lebrun voor. De mi lliters en vele afgevaardigden hoorden tok deze voorlezing staande aan. Daarop hield Daladier zijn rede. gij bracht hulde aan de jongemannen, ieteland, ter zee en in de lucht Frankrijk j ajn Imperium beschermen tegen alle (dreigingen. Frankrijk is één groote werk- Ms. vaar millioenen zonder staken ar- [eiden voor de landsverdediging. Eén vraagstuk wordt in de interna tionale problemen van Europa gesteld: bet vraagstuk van overheersching of samenwerking. De groote vraag is. of de verschillende belangen, welke de volken scheiden, geregeld zullen worden door vreedzame samenwerking of door ge veld en macht. Ilhladier vroeg of het noodig was te her- Veren aan de geschonden overeenkom- En, de verdwenen staten of de staten, die [seen onderworpen niettegenstaande de leest plechtige beloften, die op hetzelfde icgenblik werden gegeven waarop in het tegenovergestelde besluiten werden jannen. Hii vroeg of hii moest herinneren i economische eischen, welke als voor- ler.dsel dienden voor politieke verlangens. (Moet er aan herinnerd worden, aldus jadier. dat. terwijl men niet ophoudt i vrede aan te roepen, legers gemobili- jerd worden, eskaders de zeeën doorklie- i. luchtvloten zich concentreeren en dat |ntig jaar na den oorlog millioenen man- opnieuw de wapens dragen? Maar de koe tot den vrede is bii alle volken zoo kt dat men den vrede wel moet aanroe- 5 om geweldadige ondernemingen te ver men. Bestaat de vrede in het binnen- van het gebied van andere staten, I hei stellen van steeds weer nieuwe (then, die een conflict kunnen veroor- in het veroordeelen van volken tot (tóe door het opleggen van steeds nieuwe ining. waaxdoor de internationale sa- bterking. die hun is aangeboden, nutte- Kzou worden? De volken, die vasthouden óe methode van vrije samenwerking s inachtneming van alle rechten der |kn, moeten dan ook vastbesloten zijn, t noodig tegen bedreigingen hun waak- 'leid en vastberadenheid te stellen, 'ris de wil van Frankrijk. Deze gedachte. K wil hebben het gedrag der regeering ppireerd. pnkrijk kent geen haat het koestert toprechte sympathie voor alle volken, f met trouwens door een lange ervaring, f oorlog geen enkel der bestaande vraag den zou oplossen, dat die oorlog in aideel haar oplossing moeilijker en pittiger zou maken. Het is van mee- dat in een wereld, welker natuurlijke riommen vertienvoudigd zijn door de hiding der wetenschap, ieder volk ge- pelijk zijn aandeel in geluk en vrijheid pionnen krijgen. De volken weten wel en [ajn er trotsch op dit te zeggen, dat «blik hen niet bedreigt, dat het ver- "t met alle samen te werken en geen volk wil overheerschen. Wij behoeven niet rondom oïk ge tuigenissen te vragen om te bewijzen. d»t wij over geen aanval denken. Onze politiek is uitsluitend gericht od het tot elkaar brengen van menschen en volken voor de verdediging van den vrede. Die ge dachten hebben de onderhandelingen ge ïnspireerd. waaraan wil hebben deelgeno men of waarvoor wij in de afgeloopen we ken het Initiatief hebben genomen. De solidariteit tusschen Engeland en Frankrijk is hechter en vertrouwelijker dan ooit. Zij blijft de basis der Fran sche politiek en wii zullen dien grond slag niet laten verzwakken door intrigues of door hatelijke en leugen achtige propaganda. Oo het oogenblik, dat het Brltsche volk, brekend me. een eeuwenlange traditie, zich vrijelijk ter beschikking van den dienst plicht stalt, hernieuwt het Fransche volk zijn broederlijken groet. Met groote bewondering hebben wij ken nis genomen van de edele boodschap, die Roosevelt namens de groote Amerikaan- sehe republiek tot de wereld heeft gericht. De Fransche regeering heeft zich tot tolk van de meening van alle Franschen ge maakt door den president onmiddellijk haar adhaesle te betuigen Ongetwijfeld heeft ons land altijd verklaard voorstander te zijn van de leerstelling, die door een alge meen accoord een vereeniging wil tot stand brengen van alle mogendheden. d:e hun veiligheid willen waarborgen. Maar de er varing van de afgeloopen twintig jaar heeft ernstige moeilijkheden voor een dergelijke algemeene overeenkomst aan het licht ge bracht. Hoe meer volken men tracht te vereenigen in een dergelijke overeenkomst, des te meer verliest de overeenkomst aan nauwkeurigheid en kracht, doordat iedere staat er toe gébracht woTdt beperkingen of voorkeuren in te voegen. Daarom hebben wii duidelijke en eenvoudige overeenkom sten gesloten met de volken, die zich met ons willen vereenigen voor de gemeen schappelijke verdediging van hun en onze levensbelangen. In andere streken van Europa hebben wij in overleg met Enge land aan zekere staten een spontane en eenzijdige garantie gegeven. Er worden nog andere onderhandelingen gevoerd, waarbij men uitgaat van hetzelfde inzicht voor de werkelijkheid. Ik herhaal, dat alle vredelievende landen tot samen werking worden uitgenoodigd. Zoo hebben wij op 20 Maart Roemenië laten weten, dat wij het onmiddellijk te hulp zouden snellen, als het zou worden aangevallen. Ook Grie kenland hebben wii onzen onmiddellijker! bijstand beloofd in geval van een aanvals- bcdnetging. Verder hebben wij na het be zoek van minister Beek aan Londen en het beloven van wederkeerige garanties door Ehgeland en Polen in overleg met dit nobele en moedige volk de noodige maatregelen genomen, die vereischt zijn voor een on middellijke toepassing van ons bondgenoot schap. Ik herinner aan de verklaring, die ik op 13 April tegenover de pers heb af gelegd. Die verklaring krijgt haar volle be- teekenis op het oogenblik zelve, dat Polen waakt voor de verdediging van zijn levens belangen. Wii onderhandelen met Turkije over een garantieovereenkomst voor de handhaving van den vrede in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee, waar onze belangen solidair zijn. Met dat land zullen wii ook in den meest vriendschappelijken geest een regeling treffen voor het vraagstuk, dat sedert lang tusschen ons bestaat Het be zoek dan generaal Weygand zoo juist aan Turkije heeft gebracht, heeft aangetoond hoe groot de achting is. die beide landen verbindt. Tenslotte achten wii het zeer wenschelijk. dat de Sovjet-Unie deelneemt aan dezen gemeenschappelijken arbeid van wederzijd- schen bijstand. Het Fransch-Russische ver drag betuigt, dat het streven naar en het handhaven van deze deelneming op den voet van gelijkheid en wederkeerigheid tot de constante gegeven-, van onze diploma tieke actie behooren. Als er nog een:g ver schil van meening bestaat over de bijzon derheden van dit accoord tusschen de re geeringen van Engeland. Rusland en Frankrijk, heeft men toch reeds in het be ging der besprekingen den nadruk er op gelegd, dat de groote belangen van den vrede door gemeenschappelijke actie gered moeten worden. Zoo ziet men in Midden-Europa en het naburige Oosten voor het eerst een der voorwaarden vervuld, die wij altijd onmisbaar hebben geacht voor de hand having van den vrede: gemeenschap pelijke verplichtingen van Engeland en Frankrijk. Moet ik hier nog aan toe voegen. dat deze diplomatieke arbeid geen ander doel heeft dan de bescher ming van vrijheid en onafhankelijk heid van alle volken? Wij willen den vrede met eerbiediging van alle redhten. Geweld of bedreigingen zouden Europa tot een catastrofe lelden. In samenwerking met alle staten, die in eere willen leven, zijn wij vastbesloten ons tegen geweld en bedreiging te verzetten. Een waakzame en krachtige buitenlandsche politiek eischt krachtsinspanning van het volk. Een binnenlandsche gemakzuchtige politiek zou haar tot niets doen vermin deren. De vrede wordt behouden of veroverd door volhardenden dagelfjkschen arbeid, door den standvastigen wil van een ge heel volk, dat bereid is tot het brengen van ieder offer voor het behoud van zijn vrijheid. De nationale verdediging is één ge heel. Zij eischt in de eerste plaats mi litaire maatregelen. Wij hebben die ge- aileen in mei 4644 CIngez. Med.) viat (Ingez. Med.l nomen. Wij denken er niet aan die te verminderen, wij zullen ze veeleer ver sterken, als buiten onze grenzen zekere massale mobilisaties gehandhaafd blij ven. De nationale verdediging eischt ook fi- nancieele, economisohe en maatschappe lijke maatregelen. Alleen voor het jaar 1939 moeten wij meer dan 50 milliard be steden aan de bescherming van het vader land. Het was dus niet te vermijden, dat van den Fransehen burger zware offers gevraagd werden. Wij hebben dat gedaan, slechts bezield door de zorg voor het na tionale welzijn. Hoe zwaar deze offers ook zijn. wij kun nen tenminste zeggen, dat het levenspeil van onze arbeidende klasse aanzienlijk lïoo- ger is dan het peil dat den arbeiders van aangrenzende groote staten wordt opge legd. Frankrijk blijft een schuilplaats voor geld. Het goud blijft naar Forankrijk te- rugstroomen. De schatkist kan aan iedere noodzakelijkheid het hoofd bieden. De heil- looze vooruitzichten van bankroet en in flatie zijn voortaan verdwenen. Bewijst dat niet de doeltreffendheid van het plan, dat wij blijven uitvoeren? Terwijl zekere personen spieden naar onze tekortkomingen, behoef ik slechts te zeggen, dat er op het oogenblik in Frank rijk één onderneming is, waar gestaakt wordt: 13 arbeiders hebben er het werk neergelegd. Ik wil hulde brengen aan de vaderlands liefde der Fransche arbeiders, aan hen. die onder de wapenen zijn geroepen en die er trouwens van verzekerd kunnen zijn, dat zij krachtens onze decreten hun betrekking terug zullen krijgen, wanneer de interna tionale toestand het mogelijk maakt, dat zij naar hun haardsteden terugkeeren. Dit is de humane, nationale politiek van Frankrijk. Zij geldt niet alleen voor het rijk in Europa, maar ook voor Noord-Afrika en voor het geheele rijk. welks zonen dage lijks betuigen, dat zij de groote Fransche gemeenschap tot de laatste inspanning zullen verdedigen. Daaruit putten wij onze werkelijke kracht, waardoor wij alle be- proevlnigen te boven kunnen komen, waar door wij den vrede zullen kunnen redden. Deze kracht is de diepgewortelde eenheid van Frankrijk, de onverwoestbare eenheid van alle Franschen. Zekere personen hebben gehoopt, dat men Frankrijk, dat onoverwinnelijk is in eenheid, zou kunnen demoralisee- ren door de afwisseling van bedreigin gen en vredesbeloften. Men scheen Frankrijk te willen uitputten door de zen nieuwen vorm van oorlog zonder veldslagen, dezen oorlog van onzeker heid en van bezorgdheid. Maar onze vastberadenheid is niet verzwakt en zal niet verzwakken. Wq weten, dat wij ons vaderland, onze vrijheden, ons geloof, ons ideaal, onze mensohelijke waardigheid hebben te ver dedigen. Als men een rechtvaardige vrede op den voet van gelijkheid wil. zijn wij daartoe bereid. Wie een aanslag ap den vrede doet, zal de kraoht van onze wape nen leeren kennen. Als men er naar streeft onh uit te putten door de weifeling tus schen oorlog en vrede, zullen wij stand houden, zoolang het noodig is. Noch het geweld, noch de list zullen tegen Frankrijk iets vermogen. (Buiten veramwooraeiqkheio aer Reaacuei. Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VOOR DE LEIDSCHE BLEEKNEUSJES. Morgen 13 Mei houdt de af deeling Lelden van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacantiekolonles zijn jaariyk- sche straatcollecte. Er behoort tegenwoordig, nu de collecten steeds talrijker worden, moed toe, er weer een aan te bevelen. Toch wagen wij het er op, omdat wij van meening zijn, dat juist in dezen tijd onze vereeniging in een dringende behoefte voorziet. Was de uitzending van zwakke en herstellende schoolkinderen vroeger reeds nuttig en noodig. hoeveel te meer is zij dit thans, nu de huiselijke omstan digheden in zooveel gezinnen door achteruit gang in zaken of door werkloosheid zoo bij zonder moeilijk en drukkend zijn. Vijf of zes weken in een gezonde opgewekte omgeving, met volop licht, lucht en goede voeding doen vaak wonderen! Om ons in staat te stellen veel kin deren dit wonder te doen beleven, vragen wjj U vriendelijk onze collecte dit jaar weer in ruime mate te gedenken. HET BESTUUR. Haar handen stijf van rheumatische pijn. Zijn nu echter weer normaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumatische pijnen lijdt, er is altijd hoop voor U als U regelmatig Kruschen gebruikt „Ongeveer 2 jaar geleden ging ik bijna nooit uit. want Joopen was mij te pijnlijk. Ik probeerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschen, dat ik het nog één keer wilde probeeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voelde, maar ik hield vol en sindsdien voel ik mij uitstekend en gebruik nooit meer een stok. Mijn handen waren stijf, maar zij zijn nu weer normaal." Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, doordat op gehoopte afvalstoffen, waaronder urinezuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ern stig verontreinigen. De zes zouten in Kru schen verwijderen deze afvalstoffen vol komen langs de natuurlijke kanalen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, waardoor Uw bloed wordt ge zuiverd en de pijnen langzamerhand zullen verminderen, om tenslotte geheel te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 4690 (Ingez. Med W. M. te L. Aangenomen dat voor water f. 2.50 per maand wordt afgetrokken, mob. waarde geschat wordt op f. 200 en er geen kinderen zjjn die voor aftrek in aanmerking komen, dan zal de personeele belasting: in toaal f. 48,17 bedragen. P. J. N. te L. Blijkbaar is U niet het geheele kalenderjaar in betrekking geweest. Uw inkomen zal dus over het belastingjaar moe ten worden geschat met inachtneming van de op 1 Mei bestaande feiten. De 4% korting mag niet worden afgetrokken, indien deze regeling voor U vóór 1 Mei 1937 niet van kracht was. Studiekosten en examengeld mogen niet in mindering worden gebracht. Over het algemeen mogen reiskosten niet worden afgetrokken. Dit wordt veelal aan het inzicht van den inspec teur overgelaten. U wordt aangeslagen, doch hoeveel uw aanslag zal bedragen kunnen wij zonder nadere gegevens niet becijferen. P« BRENGT „DE MAGINOT LINIE". J Ji#ame uit de film „Maginot-linie". nooit mogelijk werd geacht, is 'lWschledde onthulling van de kit, gln°t Linie, de ruim 200 K M. (en van geheime ondergrondsche n scheidingslijn van Frank- HiJ' berde Rijk, Duitschland. lang is de contructie van deze Motte grootsche, ondergrondsche fortificatie ge- perfectlonneerd onder absolute geheimhou ding. Tien jaar lang hebben prikkeldraad en een gewapende macht zelfs Fransche bur gers. journalisten en fotografen vér gehou den van de geheimen, die deze ondergrond sche stad van staal en vuur voor de we reld verborgen hield. Doch toen met de jongste oorlogsdrei ging. de Maginot Linie een factor van in ternationale beteekenis werd. stemde het Fransche Ministerie van Oorlog er in toe, het geheim prijs te geven. En het was RKO, die de speciale toestem ming kreeg van het deuxième bureau, dit geheim aan de wereid te vertellen. Came ramen en regisseurs werden de donkere, geheimzinnige diepten ingestuurd en kwa men naar bulten met rollen celluloid, die ten slotte samengevoegd werden tot een imponeerende film: „de Maginot Linie". En zoolang de wereld wapens heeft, zullen er in de Maginot Linie de mannen zijn, wien Frankrijk zijn vrijheid toevertrouwt. PAULA WESSELY GAAT WEER FILMEN! Na een tijdlang alleen op het tooneel te zijn opgetreden, zal Paula Wessely binnen enkele weken weer beginnen met de opna men voor een nieuwe U. F. A.-film „Maria Ilona. De intrigue van deze film is ontleend aan den roman Hona Beck van Ostwald Richter- Tasik; Philipp Lothar Mayring, Werner Ep- linius en Richard Billinger bewerkten het verhaal (dat omstreeks 1848 tijdens het Hongaarsche verzet tegen de Habsburgers speelt) voor de film. Deze begint op het mo ment, dat Ferdinand wordt opgevolgd door Franz Josef, en vorst Felix Schwarzenberg voor de kolossale opgave wordt geplaatst, de reeds In alle voegen krakende monarchie van een totalen ondergang te redden. Want de Hongaren hebben inmiddels onder leiding van Kossuth belangrijke successen behaald en een revolutie staat voor de deur Ondanks den woellgen tijd bloeit er echter een groote liefde op tusschen den Oostenrijker Schwar zenberg en een Hongaarsche, Ilona. maar het kan niet anders of deze liefde moet staan in de schaduw van de gebeurtenissen, die rond hen gebeuren. Schwarzenberg wordt in deze film ge speeld door Willy Birgel, die daarmede voor' de eerste maal de partner is van Paula Wes sely. die de Hona-rel voor haar rekening neemt Het is ook de eerste maal, dat Geza von Bolvary als regisseur van Birgel optreedt Den laatsten tijd pas heeft von Bolvary het roer omgegooid was hij voordien een re gisseur. die vooral zijn kracht zocht in het operette- en revuegenre, zijn samenwerking met Paula Wessely (in „Die Julika" en „Spiegel des Lebens") is het beslissende keerpunt geworden in zijn loopbaan: van dat moment af heeft hij zijn capaciteit ge toond als regisseur van serieuzer werk. Toen wij een onderhoud hadden met Paula Wessely kwam al spoedig het gesprek op de omstandigheid, dat er in zoo langen tijd geen film meer met haar was verschenen. Dat komt daardoor, omdat Paula Wessely óf het een óf het ander doet. Zij is van mee ning, dat men niet ongestraft des avonds op het tooneel kan staan, wanneer men den ganschen dag bezig is geweest met filmen. Beide kunsten stellen heel andere eischen en wanneer men filmt, dan moet het too- I neel daartoe voldoende tijd laten. Dat is tot dusverre niet altijd het geval geweest juist den laatsten tiid heeft het tooneel haar weer geheel geheel in beslag genomen Een dezer dagen loopt echter haar tooneelcon- tract af en dan komt er w-eer tijd om te gaan filmen. Hierboven Fernand Gravet en Luise Rainer. in één der scènes. De film ..The Great Waltz", die hier deze week met Fernand Gravet als Johann Strauss en Luise Rainer in de hoofdrollen, vertoond wordt, heeft het motief van den onsterfelijk gebleven dans der dansen. ..de wals uit Weenen", de wals der familie Strauss. De film is tevens de film van een carrière: de carrière, romantisch en vol charme, vol leven, zijn drama's en zijn emotie, het leven van den walskoning Johann Strauss. Het is de bekende Fran sche acteur Fernand Gravey i zooals thans Gravet's naam officieel gespeld wordt), die aan deze zwierige figuur, zooals hij ten voe ten uit met zooveel liefde door de Weeners middenin hun stad werd uitgebeeld, den warmen gloed van leven gaf. Naast hem plaatste Metro-Goldwyn-Mayer de vrouw, Weensche van geboorte, die in de filmwereld schooner en zuiverder die tragi-komische coquetterie belichaamt dan wie ook: Luise Rainer. tweemaal achtereen gekroond tot de „beste actrice van het jaar". Dat men juist haar de schijnbaar zoo bescheiden, eenvou dige rol van Schani's trouwhartige vrouw Poldi gegeven heeft, bewijst, hoe hoog de Metro deze film heeft aangeslagen, en hoe veel vrijheid zij regisseur Julien Duvivier in zijn keuze en zijn werk gelaten heeft.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9