BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 12 Mei 19] Algemeene Toestand Engelsch-Roemeensch handelsverdrag Naar de VENNEN van OISTERWIJK (N.-B.) Op 19 Mei overwinningsparade KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Wanneer verdwijnt de Leidsche overweg? Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland onder voorziterschap van den heer D. ten Cate Brouwer een ledenvergadering. Na afhandeling der ingekomen stukken werd besloten aan het Bureau décharge te verleenen voor de verzending van een aan tal adressen, ten deele door ons vermeld, o a. betreffende controlemeters op de auto matische telefoon', porto voor facturen in gesloten couvert: openingstijden brug bij Sassenheim; handelsonderwijs bij het M.O., verbetering van den weg langs de Haar lemmertrekvaart en de maaswijdte van vischnetten (pufaanvoerJ. Wachttijden overweg Rijnsburgerweg. Besloten werd aan de directie der Ned. Spoorwegen een schrijven te richten in verband met de lange wachttijden aan den overweg nabij het station te Leiden. In dit schrijven vestigt de Kamer er o.m. de aandacht op, dat ep Maandag 3 April j.l. van 8 u. 40 tot 8 u. 50 de spoorboomen gesloten zijn gebleven. Daarbij hebben het publiek en de auto's, aanvankelijk wemig talrijk, volle vijf minuten moeten wachten, gedurende welke er niet één trein passeer de, terwijl, voor zoover bekend, ook geen trein vanuit de richting Den Haag hef sta tion is binnéngekomen. Dat een dergelijke verkeersstagnatie o.a. bij de vele zakenlie den. die cp een dergelijk uur zeer gepres seerd zijn. groote ergernis moet verwek ken, spreekt vanzelf en de Kamer van Koophandel beklaagt er zich bij dezen bij de Directie ten zeerste over, dat het Nederlandsche publiek op een dergelijke wijze wordt behandeld. Ook ten aanzien van het rangeeren van losse locomotieven wordt vaak een lang- zaamheid betracht, die, althans oogen- schijnlijk. niet te motiveeren moet worden geacht. Het is voorts eenigszins moeilijk te begrijpen, waarom voor dergelijk rangee- ren de overweg moet worden gebruikt. Wanneer wordt het overwegvraagstuk definitief opgelost. Voorts werd besloten het overwegvraag- stuk nogmaals aan de orde te stellen en den ministers van Waterstaat en Sociale Zaken te verzoeken te willen bevorderen, dat dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gebracht. O.m. wordt in dit adres gezegd: Het steeds toenemende spoorwegverkeer op de lijn Amsterdam-Rotterdam is oor zaak geworden, dat de spoorwegboom«i van den spoorovergang bij den Rijnsbur gerweg te Leiden, tusschen 8 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds in totaal 5 uur lang gesloten zijn, derhalve bijna de helft van den tijd, gedurende welken het weg verkeer. locaal zoowel als interlocaal, op dezen overweg zeer intens is. De tegenwoordige gespannen internatio nale toestand bewijst bovendien nog eens te meer. hoe noodzakelijk het is, dat een zoo goed geoutilleerde inrichting als het „Nieuw Academisch Ziekenhuis", steeds zonder stagnatie van beteekenis bereikbaar moet zijn. Met te meer recht meent de Kamer van Koophandel dit verzoek te mogen doen. omdat de eenige oplossing, welke voor dit probleem mogelijk is, n.l. ophooging van de spoorbaan, een werkverruiming betee-'* kent. waarbij de factor arbeidsloon van buitengewoon hooge beteekenis is. Dit uit nemend middel om de werkloosheid te be strijden. zal bovendien, doordat de voet gangers. fietsers, personenauto's, vracht auto's en trams geen oponthoud meer zul len hebben, een groot en blijvend econo misch voordeel opleveren. De Kapperspatroonsvereenigingen had den aan B. en W. verzocht een verplichte sluiting van kapperszaken op Dinsdagmid dag vast te stellen. B. en W. verzochten op hun beurt daarover het advies der Kamer. De Kamer zal adviseeren aan het verzoek der organisatie te voldoen. Tot lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor M. O. te Alphen aan den Rijn werd benoemd de heer J. P. Abbinga. Van de Rechtbank te 's-Gravenhage was bericht Ingekomen, dat beëedigd zijn: C. A. J. Valentijn, te Ter Aar, als makelaar in: jachten en andere pleziervaartuigen voor de binnenvaart, benevens in booten in gebruik bij het land- en tuinbouwbedrijf; B. J. Huurman, te Leiden, als makelaar in: onroerende goederen te Leiden, en omge ving; J. Th. Wurzer, te Leiden, als make laar in: onroerende goederen en A. Uitten- bogaard, Oegstgeest, als makelaar in: landerijen en huizen. De ontvangst der redevoeringen van Daladier en Chamberlain. Gisteren zijn twee redevoeringen uitge sproken. een officieel, een nlet-officleel. Da ladier, de Fransche premier, sprak voor de Kamer. Chamberlain te Londen voor 8000 vrouwen. Op zich zelf beschouwd, kan men niet zeggen, dat er nieuwe gezichtspunten zijn ontwikkeld, doch treffend in beide rede voeringen is de overtuigende wijze van spre ken, getuigend van groote vastberadenheid. De wereld kan zich moeilijk meer verschui len achter „onduidelijkheid" van de zijde der beide Westersche democratieën! Zooals vaker, was Chamberlain in zijn niet-officieele rede beter op dreef dan in het parlement. Hij durft dan blijkbaar puntiger en meer recht op den man af te spreken (in dit geval beter gezegd: op de vrouw af! Beide staatslieden willen oprecht den vrede, maar de periode van „verovering" in ons werelddeel moet thans onherroepelijk als afgesloten worden beschouwd! Speciaal Da ladier heeft in dit opzicht bijzonder scherp zijn visie gegeven. Het laatste restje defai tisme is nu wel als weggevaagd te be schouwen. Zoowel de ..Times" als de „Daily Telegraph" noemen beide reden scherpe waarschuwin gen. De „Times" noemt de niet aangekondigde rede van ministerpresident Chamberlain een der belangrijkste, welke hij ooit heeft ge houden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat er mis schien nooit een tijd is geweest, dat twee vrije, democratische landen, zoo volkomen eensgezind zijn geweest, als thans Frankrijk en Engeland. Men heeft dikwijls gezegd, dat niemand ooit volledig zeker is van de Brit- sche bedoelingen. Thans kan niemand dit zeggen. Noch de Duitsche regeering, noch iemand anders heeft het minste excuus voor een misverstand. De „Manchester Guardian" schrijft, dat er geen gebrek aan vastberadenheid is in het geen Chamberlain heeft gezegd. De Matin" schrijft, dat het succes van de rede van Daladier in beide Kamers zeer groot was. Het tijdperk van het machtsmis bruik zonder gevaar is voorbij. De „Journal" schrijft, dat de rede een ge beurtenis van internationale beteekenis is, zonder twijfel zal de rede buiten de grenzen weerklank vinden en een heilzamen Invloed uitoefenen op de ongeruste vrienden van Frankrijk. De „Figaro" merkt op, dat op het oogen- blik de verplichtingen van Frankrijk en En geland samenvallen, niet alleen ten aanzien van de staten in West-Europa, doch ook voor de staten in Oost- en Zuid-Oost Europa. Hierdoor is de politieke verhouding in Euro pa gewijzigd. De Kerillis noemt in ,.1'Epoque" de ver klaring van Daladier uitstekend, zoowel van toon als van inhoud. De rede zet duidelijk de politiek uiteen, welke alleen den vrede kan redden. De wereld is gewaarschuwd, dat Frankrijk vastbesloten is geen duimbreed te wijken. Voor het eerst heeft de minister-pre sident ook verklaard, dat samenwerking tus schen de Sovjet-unie en de democratieën noodzakelijk is. Ook Darnar juicht in de communistische Humanité" de woorden van Daladier toe. In deze rede zullen alle Franschen, welke dezen naam waardig zijn, woorden vinden, welke hun eigen gevoelens en eigen wil weer spiegelen. Blum meldt uit Berlijn aan de „Journal" dat men te Berlijn zich niet verheelt, dat zoowel van politiek als van strategisch stand punt de medewerking van de Sovjet-unie aan de onderneming van de vredelievende mogendheden het aanzien van de zaken aanmerkelijk verandert. De „Populaire" bericht, dat volgens be trouwbare inlichtingen voor het einde van deze maand het toetreden van Turkije en de Sovjet-unie tot het vredesfront kan worden verwacht. Ten aanzien van de verklaring van Cham berlain verklaart men in welingelichte Duit sche kringen, dat de Britsche premier de werkelijke problemen niet heeft aangeroerd. De politieke kringen te Rome hebben de redevoering van Daladier zonder verwonde ring ontvangen. Zij zijn van meening, dat zij geen enkel nieuw element naar voren brengt, doch er een bevestiging van is, dat Frankrijk voornemens is zooals men zegt de politiek van onverzettelijkheid tegen over Italië en de politiek der omsingeling van de asmogendheden voort te zetten. De verklaringen van Chamberlain zijn zonder enthousiasme ontvangen. Men merkt op. dat de door Engeland aan Polen gege ven verzekeringen de regeering te Warschau slechts kunnen aanmoedigen onverzettelijk heid te betoonen jegens de Duitsche eischen. Daarom vormen zij uit een Europeesch standpunt bezien een „negatief element." Het oordeel der Duitsche pers is. dat beide reden bestemd waren voor binnen- landsoh politiek gebruik. Chamberlain, zoo zeggen de bladen, heeft de invoering van den dienstplicht, en Daladier de hooge las ten der staatsbegrooting populair willen maken. Tevens schrijven zij, dat de poging der beide staatslieden, hun omslngelings- politiek tegen Dultschland onder vredes- betuigingen te verbergen, mislukt is. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" con stateert, dat Chamberlain twee kwesties met elkaar in verband bracht, die niets met elkaar uitstaande hebben, t.w. de Duitsche stad Danzig en de Poolsche onafhankelijk heid. Te spreken van een bedreiging der Poolsche onafhankelijkheid, zooals Cham berlain deed, is zonder eenigen grond. De Engelsche garantie heeft aan het Poolsche chauvinisme moed gegeven en daarmede een oplossing verijdeld. Engeland heeft een nieuwen koers ingeslagen, en ontvangt thans de gelukwenschen van Daladier. dat het door Invoering van den dienstplicht en de garantieverklaring een nieuwe continen tale politiek is begonnen, welke tegen Duitschland gericht is. De „Voelkische Beobachter" sohrijft, dat Duitschland zich in elk opzicht bereid toont den vrede in Europa door niet aanvals verdragen een nieuwen grondslag te geven. Amerikaansche politieke kringen zien in de redevoering van Daladier een factor van vrede en veiligheid, niet alleen voor Frank rijk. doch voor alle naties, die zich bedreigd gevoelen door de asmogelijkheden. De herhaalde bevestiging inzake de overeenstemming van inzicht tusschen Londen en Parijs, welke samenvalt met de redevoering van Chamberlain, zoomede de woorden ten aanzien van Polen, brengen, naar men meent, een definitief einde aan de onzekerheid, welke zekere klingen wil den doen ontstaan over de werkelijke be doelingen der regeeringen van Frankrijk en Engeland. Met voldoening wordt dan ook opge merkt. dat Daladier voor den eersten keer officieel sprak over de deelneming der sovjet-unie aan het werk van den ge- meenschappelijken bijstand. Dit wordt uit gelegd als ccn bewijs, dat de onderhande lingen met Moskou op den goeden weg zijn. Het schijnt, dat Japan thans een be middelingspoging wil doen tusschen Duitschland en Polen! Neutrale jiolitieke kringen te Berlijn noemen de huidige politieke kalmte een „zenuwpauze", een onderdeel van de cam pagne, welke beoogt op de zenuwen van Folen en zijn bondgenooten te werken. De Duitsche pers wijdt zich geheel aan het onderstrepen van de vermeende zwakte en de verwarring der democratieën, terwijl de oorlogskraoht van de as verheerlijkt wordt. Een flinke portie van deze persartikelen is bedoeld voor consumptie in het buiten land, in het bijzonder te Warschau. Gisteren is te Boekarest een handelsver drag tusschen Engeland en Roemenië g«- teekend. De overeenkomst voorziet in de organi satie Van eén wederkeerlgen handel, wij ziging in het betalingsverkeer, een credict van vijf millioen pond sterling voor het aankoopen van Britsche goederen, terwijl de Britsche regeering zich verbindt 200.000 ton te koopen van den komenden tarwe oogst van Roemenië, tegen de prijzen van de wereldmarkt. De leider van de Britsche missie, Leith Ross, is uit Boekarest vertrokken, om via Constanza en Istanboel naar Athene te gaan. De overige leden van de missie zullen naar Londen terugkeeren. De zitting van den Volkenbondsraad is inderdaad tot 22 Mei uitgesteld. Aan het verzoek der sovjets is dus voldaan. per LUXE toeringcar op EERSTEN PINKSTERDAG. Een EXCLUSIEVE tocht door prachtig voorjaar-natuurschoon en Mooi-Nederland. f. 2.Per pers. (plaatsbespreken inbegr.) - Vertrek 8.30 Beestenmarkt t.o. Lido. terug te circa 8 uur. Melden STATIONSWEG 47a - ELTAX 666 4881 (Inzer. Med.) OPLEIDINGSSCHOOL VOOR H.B.S. EN GYMNASIUM AAN DE BOOMMARKT. Ouderavond. Gisteravond werd in de Opl. school voor Gvmnasium en H.BS aan de Boocnmarkt alhier een zeer druk bezochte ouderavond gehouden onder leiding van het hoofd der school, den heer Hokkeling. Het was de laa ste ouderavond in de oude school. Nadat de gebruikelijke agendapunten va-en afgehandeld, hield de heer W. Nieuwhoff Sr., secretaris van den Ned. Ouderraad voor het openbaar L.O. een in leiding over ..De taak van de oudercom- m! sles en de ouderraden". Na er op te hebben gewezen welk een belangrijke vooruitgang er is gekomen, dank zij de werking van het instituut der oudercommissies en ouderavonden, m de belangstelling bij de ouders voor het wel en wee van de school hunner leerplichtige kinderen en na in het kort de geschiedenis sedert 1921 van de organinatie in ons land van de oudercommissies te hebben ge releveerd kwam spr. tot de wetswijziging 1937. waarbij in art. 20 der L.O -wet 1920 naas de oudercommisfie de ouderraad werd opgenomen De reeds sedert 1922 in ve'e gemeenten bestaande particuliere ouderraden kunnen worden vervangen door soortgelijke lichamen die. in tegenstelling tot de oude bestaansrecht uit kracht van wet hebben Spreker deelde nog mede dat reeds in meer dan 50 gemeenten tot het instellen van een ouderraad door den gemeente raad 's be~'ot;n (ook in Le den> »ct de *aa> v-:i c''-mis- s - en onderraad wees -rr ctc - éa' door de reactie van het- K R 21 1938 aan de oudercommissie eer. vc .i mere i taak is opgelegd: eenzelfde taak doch dan de algemeene belangen van de openbare lagere scholen In de gemeente betreffende is aan den ouderraad opgelegd. Krachtens het K B van 31 December 1920.. Stbl. no. 951, hadden de oudercom missies tot taak: le de ouder (voogden of verzorgers) van de leerlingen der school te vertegenwoor digen; 2e. zich met opmerkingen of vragen te wenden tot B. en W.. deri onderwijs-inspec- teur of de commissie van toezicht; 3e. een schakel te vormen tusschen ouders en onderwijzers, gemeentebestuur en schooltoezicht; 4e. de goede verhouding en samenwerking van school en huis te bevorderen: 5e. ten minste tweemaal per jaar een ouderavond te beleggen. Krachtens het (nieuwe) K. B. van 24 Oct. 1938, Stbl. no. 374, is haar taak aldus: le. Vertegenwoordiging- 2e. contact met B, en W. of den gemeenteraad, met betrek king tot belangen van de school; 3e. fnet de ouders en verzorgers en voogden; a. liefde en belangstelling voor de school van hun kinderen aan te kweekenb. den bloei dier school te bevorderen; c. die school te steunen bij vervuiling van haar taak; 4e. en minste eenmaal per jaar een ouder avond te houden. Het recht van den voorzitter der ouder commissie om aan het hoofd der school en aan de leden van het onderwijzend perso neel vragen te stellen, welke resp. op de geheele school of op de betreffende klasse betrekking hebben, is gehandhaafd. De ouderraad wordt gevormd uit de leden van de oudercommissies in de ge meente; zijn bevoegdheden loopen parallel met die der oudercommissies in dezen zin, dat hü voor de gemeenschappelijke belan gen der openbare lagere school in de ge meente optreedt. De rede werd met een dankbaar applaus beloond. Onder het gebruik van een kopje thee werden verschillende vragen door soreker beantwoord. Bij de rondvraag kwamen verschillende vragen over de oude en nieuwe school naar voren. Deze werden door het hoofd der school den heer Hokkeling en den voor zitter der oudercommissie den heer Heyde- man beantwoord. Daarna sloot de voorzitter om plm half vvaalf den bijzonder eeslaagden avond en werd gelegenheid gegeven met het onder wijzend personeel te spreken. VOORSTELLING „LEIDSCHE FILMSTUDIEKRING. Gisteravond waren wij in het Rex-Thea- ;3i- wederom getuige van een interessant rv .gramma door het bestuur van den „.leschen Filmstudiekring aan zijn leden voorgezet. De avond werd geopend met het buiten gewoon geestige „On Parade", een gekleur de poppenlilm van Georg Pal. Deze maakte ook de teekenfilm die volgde „The Queen was in the Parlouer". Hoewel wij deze tee kenfilm vooral technisch minder konden waardeeren dan de poppenfilm, is de vin dingrijkheid van dezen Oostenrijker in al zijn producten verbluffend. In dit verband willen wij de ontmoeting memoreeren van twee vijandelijke vliegtuigen, die halt hou den en elkaar geen duimbreed toegeven. Het was een subliem moment uit de laat ste film voor de pauze „Sky-piraten". Zooals wij vernamen had het 'bestuur ach veel moeite getroost om de documentair „Terre sans pain" in ons land te krijgen. Dat deze moeite alleszins gewaardeerd werd, bewees het opklinkend applaus na de vertooning er van. Men kreeg hier en daar door prachtige lotogralie een indruk van troostelooze armoede van een troepje be woners in „Les Hurdes", een dorre land streek in het westen van Spanje, omstreeks de jaren, dat het koninkrijk moest plaats maken voor de republiek. Zij leven in hui zen zonder schoorsteen en ramen, kampen met voedselschaarschte en besmettelijke ziekten. Geen wonder, dat geen van deze menschen ooit had hooren zingen, zooals wij opvingen uit de wat onduidelijk ge sproken tekst. Voor de tweede maal zagen wij „Une nuit sur le Ront Ohauve" van Alexieff en Claire Parker, op veelvuldig verzoek, waarop wij na de vorige bespreking niet meer behoe ven terug te komen. Tot slot werd vertoond „Nocturne" van denzelfden vervaardiger als „Extase", den Hongaar Gustav Machaty, wiens hand ook hierin ten allen tijde duidelijk merkbaar was. Wij hebben van deze film kunnen ge nieten zij het ook, dat zij vooral aan het eind wat traag bleef. De Leidsche Filmstudiekring heeft hier mede zijn geslaagde reeks voorstellingen in dit seizoen besloten. DE WERKLOOSHEID. Bjj den Gemeentelijken Dienst voor Sociaje Zaken stonden ingeschreven Bouwvakarbeiders: Behangers 8, baggerlieden 1. betonvlechters 23. betonwerkers 38, glazenma kers 1, glazenwasschers 14, granietwerkers 6. grondwerkers 55, metselaars 85. opperlieden 67, schilders 64. sloopers 9. steenhouwers 2, straat makers 4, stucadoors 22, hulp-straatmakers 6, timmerlieden 140, uitvoerders 8. voegers 17, ong. bouwvakarb. 13, - Totaal 563. FabrieksarbeidersLompensorteerders 10, bleekers 14. vellenblooters 2, vuurwerkmakers 1. steenfabr.arb. 68. zeepfabr.arbeiders 3, ong fabr.arb. 47. - Totaal 145. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 65, reizi gers, colp. 35. winkelbedienden 23 etaleurs 2. incasseerders 14. musici 5. onderwijzers 1. ver plegers 2, ovc.'brio iifi o. - Totaal 156. Hotel-Café-pereotv Huispersoneel 13. keil- I nets 41, kolu 8. - Totaal 62. Houtbewerkers: Beddenmakers 5. houtbewer kers 27, kistenmakers 3, kuipers 3, lijstenmakers 2. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 6. meu belmakers 26, ong. fabr.arbeiders 27. - Totaal 97 Kleermakers: Kleermakers 36, kappers 1, schoenmakers 11. - Totaal 48. Land- en tuinarbeidersBloemisten 20, land arbeiders 30, tuinlieden 16, warmoeziers 8, ong. landarb. 8. - Totaal 82. Metaalbewerkers: Bankwerkers 42, bllkbe- werkers 15. burgersmeden 22, eiectriciens 27, gasfitters 9, gasmetermakers 1, gereedschap makers 1. Instrumentmakers 2. lsoleerders 3. kernmakers 1, kettingsmeden 11, klinkers 4, koperslagers 3. lab.-bedienden 2. lasschers 8, loodgieters 23, machinisten 9, metaalboorders 4. metaaldraaiers 3, metaalzagers 1, monteurs 13, pianostemmers 2, polijsters 3. ponsers 4, rij wielherstellers 16, rijtuigschilders 1, scheeps timmerlieden 1, stokers 13, tegenhouders 5, hulp-verw.-monteurs 9. voorslaanders 5, voor- warmers I, vuurwerkers 4, wagenmakers I, ijzerwerkers 33, zandspuiters 2. zandvormers 6, zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 35. To taal 347. Sigarenmakers: Sigarenmakers 16, sigaren- strippers 3. - Totaal 19. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 4, Inge nieurs 1, teekenaars 8, werkmeesters 10. - To taal 23. Textielarbeiders: Hekelaars 3, katoendrukkers 17. kluwers e a. 8. iulkers 8. plaatsnijders e.a 9, spoelers 2, spinners 26. sterkers 3, staaldraad draaiers 3. strijkers 3. wevers 28. wolbewerkers 23. ong. textielarbeiders 58. - Totaal 191. Transportarbeiders: Emballeurs 3, chauffeurs 50, exp. knechten 20, koetsiers 11, loopknechten 38. magazljnknechten 54. schippers 65. spoor- en trampers, 18. wakers 4. transportarbeiders 63, losse arbeiders 359. - Totaal 734. Typografen: Boekdrukkers 7. boekbinders 14, fotogragen 5, hulp-vakarbeiders 2, letterzetters 22. steendrukkers 2. - Totaal 52. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 80, molenaars 1. ovenisten 2, slagers 39, suikerwerkers 14, wijnkoopersknechten 9, zuivelberelders 5, on geschoolde fabr.arbeiders 30. - Totaal 180. Vrouwen: Kapsters 1. apothekersass. 1. naaisters 4, winkeljuffrouwen 5. ass. bi) tand arts 1, kantoorbedienden 21. verpleegsters 9, biologen 1, bedi'ijfleldsters 2. teekenaressen 1, onderwijzeressen 5, ass, en huishoudsters 8, dagmeisjes 5, dienstboden 3. kinderjuffrouwen 2. werksters 48, fabr.arbeidsters 4, A.V.O. 4 - Totaal 125. Aig. totaal 2824 12 Mei 1938 3936 13 Mei 1937 4159 Benevens 24 ged. werkloozen en 496 in werkverschaffing. Bij de Vereenlging van Modevaksoho- len in Nederland, ls voor costuimlère ge slaagd mej. E. Sdhoo alhier. Daar ingaande Maandag a.s. de in- gangs-controle op het station alhier vervalt, is een speciale constructie aangebracht, waardoor het niet mogelijk zal zijn om door den ingang het station te verlaten. De gisteren verzonden Staatscourant bevat de statuten betreffende Schlatmann's Confectie- en Manufacturenhandel „De Faam" N.V., alhier. Als lid en voorzitter eener commissie, welke in 1939 belast is met het afnemen dei- Hoofdakte examens is aangewezen de heer B. van Julsinghe, inspecteur L.O in de in spectie Leiden. Voorts zijn als plaatsvervan gende leden aangewezen mej. II. J. Glasz en de hecren J. Dek. dr. J. van Ham en D. G. Magé, allen alhier; K. Bijlstra te Wassenaar en J. Bovenberg te Oegstgeest. SPANJE. Thans ls vastgesteld, dat op 19 ]u Madrid de groote overwinningsparade worden gehouden. Verklaard wordt, dat de in Spanje bleven Italiaansche legioensoldaten h land kort na de parade zullen verlaten Afscheidsrede tot Italianen. De Spaansche minister van binnenlar sehe zaken heeft gisteren een afscheider gehouden tot de Italiaansche troepen h, naar hii zeide, naar Spanje zijn gekw om de beschaving de>r wereld te redd' „Dlt hebben de volken welke zich t- ons en u hebben gekeerd, vergeten, toen de gemeene leugen uitten, dat gij gekir waart om Spanje te overweldigen en wij aan u onderworpen waren. Het gr Italiaansche volk. dat een ridderlijken t bezit, kon niet met een dergelijk doel gekomen en de Spanjaarden, die trots op hun geschiedenis zouden het niet ben geduld". Verder zeide minister Suner. dat Sra nooit de diensten zal vergeten, welke Italianen hebben bewezen; „wij zj verbonden blijven door 'banden, welke d niemand en door niets vernield zullen nen worden, in het gemeenschapne" doel van beide volken. Wij koesteren geen aanvallende bedoelin doch ons nationaal bewustzijn is onti- wii weten welke plichten ons dit oplen zullen deze plichten ten allen tijde m te vervullen. Wij hebben recht, op or plaats in de wereld en zullen niet de van arme bloedverwant spelen. Onze rr heid is machtiger, dan welke andere en Is des te ereer voor hem, wanneer ie zich plaatst op onzen weg. ZUID-AMERIKA'. Grondwet in Bolivia opgeschort De „New York Times" berioht uit La- dat president German Busch de gnr buiten werking heeft gesteld en hlerrr. zijn dictatoriale macht heeft bevestigd leiders van de oppositie zijn naar eiland Coati in het Titicaca-meer bannen. DUITSCHLAND. Wetgevende landdag voor de Tsjechr De Tsjechen hebben op -hun verzoek Berlijn vergunning gekregen een wc venden landdag samen te stelleii, «li op voorwaarde dat de wetten, welke ge bllceerd zullen worden in overeenstèmr zullen zijn met de op 15 April 1939 Hacha te Berlijn geteekende overeenk* De afgevaardigden zullen door Hacha overleg met Von Neurath worden aan wezen en niet gekozen. Twee derden len deskundigen zijn. ENGELAND. De reis van het koningspaar. De speciale correspondent van Re» aan boord van de „Empress of Aust waarmede het Britsche koningspaar Canada reist, seint, dat het schip in - band met den mist ruim acht uur stil!) gelegen. Toen het zicht iets beter begon het schip weer met een vermin de snelheid van tien knoopen op te men. De tijd is evenwel zoo ruim gem? dat het schip desondanks nog op tijd aankomen. Een paar oorlogsschepen varen van Canada het schip tegemoet. Lord Plymouth afgetreden. Officieel wordt medegedeeld, dat 1 Plymouth wegens gezondheidsredenen afgetreden als parlementair onersla' secretaris van buitenlandsche zaken zal onmiddelllijk rust nemen en een neeskundige behandeling ondergaan. Men acht het niet waarschijnlijk, een opvolger benoemd zal worden. Het nutüg, dat er zoowel voor het Lager- voor het Hoogerhuis een onderstaat^ taris van buitenlandsche zaken was, t in het Hoogerhuis geen minister van tenlandsche zaken zitting had. Nu ec" Hallfax minister is en Butler ondereUa secretaris van het Lagerhuis, zal het licht niet noodig zijn, een opvolger Plymouth te 'benoemen. Ontploffingen te Manchetten In den afgeloopen nacht hebben itój het centrum van Manchester vijf ontp fingen voorgedaan, waardoor wel m» oele schade werd aangericht, dooi S menschen werden getroffen. In a'lc gevallen was de springstof in een wie bus gedaan. POLEN. Volmachten voor den president Ook de senaat heeft liet vvetsontw tot het verleenen van volmachten a» president der republiek thans Soea3hi, - en wel met algemeene stemmen, u» Joodsche Oekralensche en Dultscne toren stemden voor. VEREENIGDE STATEN- De mijnstaking. De federale bemiddelaars verkhW dat de crisis in het mijnconflict vj» Deze verklaring werd afgelegd na° Lewis aan de mijnwerkers in de Apalachianvelden gelegen districi s emmlng had ve"'eend. lnduvouee^ a tra-ten voor het herva' "n an te teekenen Ech er kan nog aw worden dat de flaking vooifii nog niet weet. hoeveel 'nlJn''®r!t?'Lié c gebruik zullen maken en individu»» tracten teekenen. niet -

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2