BINNENLAND JL THEE doet je goed Qile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Mei 1939 Vierde Biad No. 24273 V; Qehwk SUNLIGHT ZEEP Stemmen bij volmacht door militairen Regeling van den invoer van papierwaren Schuttevaercongres te Roermond ICUEEP/jMJ T'JMNCINr- OORDEEL DER TWEEDE KAMER. het verslag der Tweede Kamer op het twerp. houdende voorschriften be llende het stemmen bij volmacht door 'taiien bij de in 1930 te houden gemeen- adsverkiezingen wordt o.m. ontleend: nige leden stelden de vraag, of, nu aan militairen gelegenheid zal worden ge en bij volmacht aan de verkiezingen deel ntmen, dit meebrengt, dat volledige vrij- id Zal worden gegeven tot verklezingspro- -anda onder de militairen. Zonder zoo- jge vrijheid toch komt h. i. de bevoegd- |d om bij volmacht te stemmen niet vol- tot haar recht. -zelfde leden vroegen verder, of er geen leiding bestaat bij deze gelegenheid het men bij volmacht ook te vergemakke- n voor hen, die tijdelijk, al dan niet er drang der regeering. werk hebben ten aanvaarden buiten onze grenzen, ■an andere zijde werd opgemerkt, dat het i aanbeveling verdient dit probleem, dat veel verdere strekking is, aan de orde stellen bij de behandeling van dit wets- verp hetwelk alleen een voorziening be- ten aanzien van hen, die ten gevolge ie huidige buitengewone omstandighe id militairen dienst zijn geroepen of ge- den. -mige leden brachten voorts de vraag ;prake. of het als een strafbaar feit he md kan worden, indien een militair de hem nu te verleenen bevoegdheid tot aanwijzen van een gemachtigde geen ge maakt. Strekt de stemplicht of lie- de opkomstplicht zich zoo ver uit. dat kan worden verplicht een gemachtigde te wijzen? En is de gemachtigde, die de acht aanneemt, doch niet opkomt, wel- took strafbaar? dere leden beantwoordden de eerste g zonder voorbehoud ontkennend. Ner- islegt de kieswet den kiezer, die verhin- is zelf te verschijnen, de verplichting een gemachtigde aan te wijzen. Ook de of de gemachtigde, die niet opkomt, Ibaar zal zijn, moet naar de meening deze leden ontkennend worden beant- rd. pimlge leden vestigden er de aandacht dat er onder de militairen, die onder tapenen zijn geroepen, enkelen zijn, die anderen als gemachtigde waren aan- en. Deze militairen zelf kunnen nu bij ■acht stemmen. De personen, die hen en gemachtigd voor het meeren- imenschen, die tijdens de stemming in buitenland zullen zijn kunnen echter anderen gemachtigde meer aanwijzen rallen dus hun kiesbevoegdheid niet kun- uitoefenen. Gevraagd werd of hieraan h:cht kan worden tegemoet gekomen deze gemachtigden, voor zoover dit 'enigszins mogelijk is. in de gelegen- 'd te stellen zich op den stemmingsdag "hun woonplaats te begeven. werd gevraagd, of er aan een regeling thans wordt voorgesteld voor de mili- hn niet eveneens behoefte bestaat voor 1 die in werkverschaffing zijn geplaatst, lan de regeering toezeggen, dat deze ■Sen in de gelegenheid zullen worden ge in hun woonplaats aan de stemming te nemen. lijk vestigden eenige leden er de aan- 'top, dat de voorgestelde regeling onuit- "ar zou worden, indien het onverhoopt S mocht blijken tot algeheele mobill- Sover te gaan. Zou in dat geval de stem- '4 worden uitgesteld? ei verschillende zijden werd opgemerkt, ie hier genoemde termijn van drie da lei zeer kort is. Zou het niet mogelijk den termijn iets ruimer te stellen? e middagvergadering van gisteren van Schuttevaercongres werd bijgewoond Rmr. dr. van Sonsbeeck. commissaris der Sin in Limburg en tal van rijkswater- !ts- en scheepvaartautoriteiten. Effl punt van uitvoerige discussie vormde kwestie van invoering van een centraal lolkingsregister voor de schippers. De PPers verzetten zich daartegen scherp 'wnschten vrij te blijven. Van de zijde eenige schippers en burgemeesters gin- stcmmen op het ontwerp van wet af .vachten, want men ziet er ook goede zij- ön.zoob.v. ten aanzien van armlastige Ppers en schippers in steun. Besloten ,rd het wetsontwerp af te wachten, maar J te dringen dat met Schuttevaer overleg eegd zal worden. 'O andere kwestie, die nog al wat stof 1 opwaaien, was de concurrentie tiis- Nederlandsche spoorwegen plus de culiere bedrijven en de schipperij De rad ten aanzien der tarieven der Neder- "Sche spoorwegen is voor velen de dood hun bedrijf, terwijl de N. S. eventueele den afwentelen op de gemeenschap, ottevaer zal zich tot de regeering wen- P en vragen, dat de N. S. gebonden wor- haan vaste reëele tarieven. "J heer T. p. Keyzer. secretaris, werd als .bestuurslid bij acclamatie herkozen. In 'acature Hortensius werd gekozen de loontjes uit Steenwijk. 5J® heeft oud-minister Bongaerts naar eiding van een afdeeltngsvoorstel Born Jf1Lte dringen op den bouw van een ="st ten aan het Julianakanaal bij Jtticht een rede gehouden waarin de Wandseh-Belgische kwestie inzake de "«^aart-wegen en de rivaliteit tusschen ervoer en vervoer te water ter sorake amen. DE KARIMATA. tinbaggermolen „Karimata", die na Ohge jaar vergeefs te hebben getracht 'tfM ne "Boud op baggeren, haar T^aap heeft doorgebracht op de werf en K Smits Scheepswerven te Kin- aal thans gereed gemaakt worden 'tb a le worden versleept. Het ge- r' daartoe in een der dokken van Jvyenoord te Schiedam zal worden is hedenmorgen in alle vroegte ^"Werdijk naar Schiedam versleept. BEZWAREN TEGEN VOORTGEZETTE CONTINGENTEERING. Aan het verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot bekraohtiging van het Kon. Besluit van 27 December 1938. tot regeling van den invoer van pa pierwaren wordt o.m. ontleend: Sommige leden opperden bezwaren tegen de voortzetting van de contingenteering van papierwaren, in het bijzonder voor zoover deze betreft cellophaan, behangsel papier en pakpapier. De contingenteering, aldus deze leden, beschermt de Nederlandsche industrie van cellophaan nauwelijks; wel echter schijnt zij de buitenlandsche producenten er toe gebracht te hebben een prijskartel aan te gaan. waardoor de Nederlandsohe verbrui kers hocgere prijzen moeten betalen dan die in andere landen. Met betrekking tot behangselpapier merkten deze leden op, dat de in Neder land gevestigde fabrieken nog lang niet in de behoefte kunnen voorzien. Ten aanzien van het pakpapier betoogden zij. dat de inheemsche industrie thans wordt beschermd door een invoerrecht van 20 pCtterwijl dit recht voor rollen van meer dan 200 kg netto-gewicht, welke een groot deel van den invoer omvatten, tot voor kort slechts 6 pCt. bedroeg, en voor pakpapier in anderen vorm slechts 10 pCt. Zij konden niet inzien, dat de contingen teering naast dit verhoogde invoerrecht zou moeten blijven bestaan. Ook andere leden merkten op, dat dui delijk blijkt, dat contingenteering een vorm van protectie is, welke bij afschaffing gevaar doet ontstaan voor de Nederland sche industrie, zelfs thans, nu de papier fabricage sedert 1 Maart j.l. door ver hoogde tarieven besohermd wordt. Van andere zijde werd de aanvankelijke meening uitgesproken, dat de Nederland sche papierindustrie over het geheel ge nomen den steun van de contingenteering bezwaarlijk kan missen en dat het ook met het oog op de onderhandelingen met het buitenland aanbeveling verdient de contin genteering te handhaven. Overigens wilde men. nu dit wetsontwerp nog vóór de in voering van het nieuwe tarief van invoer rechten is ingediend, gaarne van de Re geering vernemen, of de inwerkingtreding van dat tarief haar wellicht aanleiding heeft gegeven ten aanzien van de contin genteering van papierwaren een ander standpunt in te nemen dan tot dusverre. DE NEDERLANDSCHE EXPEDITIE NAAR NIEUW-GUINEA. WAARSCHUWING AAN AUTOMOBI LISTEN OP DEN AUTOSNELWEG 's-GRAVENHAGE—AMSTERDAM. Reeds verscheidene malen zijn bij de KN AC. klachten binnengekomen over het feit, dat op den autosnelweg 's-Gra- venliage—Amsterdam vrachtauto's de stei le viaducten op de aansluitingen met het secundaire wegennet vermijden en gebruik maken van de af- en opritten tot dit net.. Een dergelijke handelwijze is natuurlijk sterk te veroordeelen, want het uitzicht is uiteraard door de geringe plaatsruimte zeer beperkt. Men verwacht wél, dat een auto den weg zal oprijden, doch niet, dat deze zal worden overgestoken. Daarbij komt, dat indien men opziet tegen het meer gas geven en' of overschakelen om het viaduct, op te rijden, men evenmin ge neigd zal zijn voldoende d.i. in dit ge val geheel af te remmen en weer op gang te komen (welke manipulaties nog meer handgrepen en brandstof kosten) bij de kruising met den secundairen weg. Dat inderdaad het gevaar niet denkbeel dig is, bewijst het ongeval op den Venne- Derdwarsweg op 9 Mei j.l. waarbij een trek ker met oplegger het gewone spelletje speelde, dat nu eens niet goed afliep, zoo dat een vrachtauto op den dwarsweg werd aangereden, waarbij de besturder het le ven liet. De K.N.A.C. veracht, dat dit on geval andere automobilisten een waar schuwing zal zijn, zoodat zij deze gevaar lijke gewoonte, waartegen helaas moeilijk kan worden opgetreden, zullen nalaten. Aan den anderen kant is het wellicht tevens een aanleiding voor den Rijkswa terstaat na te gaan of de uitmondingen der afritten op den secundairen weg niet binnen afzienbaren tijd kunnen worden gewijzigd, waardoor de afwikkeling van het verkeer aldaar veiliger zal kunnen nlaats vinden, en de bovengeschetste be treurenswaardige handeling wordt tegen gaan. Tevens duidt het ongeval nog maals op de wenschelijkheid secundaire wegen zoo mogelijk immer over een auto snelweg te leggen en deze laatste zoo vlak mogelijk te laten doorloopen. VEREENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" VIERT HAAR 25-JARIG BESTAAN. De vereeniging „Het Nederlandsche Trek paard" onder leiding van haar voorzitter, jhr. J van Vredenburch. recipieerde gisteren in hotel Wittebrug te Den Haag ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. Ter rectptie verschenen o.a. de minister van buitenlandsche zaken. mr. Patijn, ver schillende leden van het corps diplomatique, de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, oud-minis ter Deckers, majoor le Heux als vertegen woordiger van den minister van defensie, ir. Roebroek, directeur-generaal van den land bouw, prof. dr. Berger, directeur, en Quaed- vlieg, adj. directeur van den Veeartsenijkun- digen dienst, mr. dr. van Rhijn, secretaris generaal van het departement van economi sche zaken, ir. P. Bonthuis, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenland- schen landbouwvoorlichtingsdienst. mr Win- termans, inspecteur van den landbouw, le den van Gedep. Staten uit verschillende pro vincies. vertegenwoordigers van allerlei or ganisaties en instellingen op het gebied van landbouw en veeteelt, voorzitter en secreta ris van de K.N.A.C., jhr. mr. W. Six als ver tegenwoordiger van den burgemeester van 's-Gravenhage. en vele anderen. Van tal van zijden waren bloemstukken en telegrafische gelukwenschen toegezonden. Nadere bijzonderheden omtrent de doelstelling. Zooals men weet, is de heer Le Roux uit Leiden thans in Nederlandsch-Indië aangekomen, om de expeditie van het Ko ninklijke Nederlandsche Aardrijkskundig Genootschap naar het Nassau-gebergte op Nederlandsch Nieuw-Buinea te Leiden. z Nu is al dadelijk de vraag naar voren ge komen, of er niet reeds een andere expe ditie bezig is daarnaast terreinen in de buurt te verkennen. Kortgeleden werd na melijk uit Ambon geseind, dat onder lei ding van commissaris Eechoud een groot aantal personen naar de Roufaer-rivier is vertrokken. Wij kunnen hier nog aan toe voegen, dat ook onder leiding van com missaris van Krieken een andere groep zioh begeven heeft naar de basis bij de Wisselmeren. Er is echter geenseins sprake van drie verschillende expedities, maar van één groot geheel. Zoowel de groep van Eechoud als de greep van Krieken, heeft tot taak om de voorbereidingen te treffen, die voor het welslagen van de ex- peditie-Le Roux noodzakelijk zijn. Nieuw-Guinea is zeer interessant. Het is een dorado voor den anthropoloog en den ethnoloog. Beschavingen van Indonesië, Micronesië, Polynesië, Melanesië en Austra lië ontmoeten elkander op dit eiland. Het ls ook ethnologisch een zeer belangrijk knooppunt in den Zuid-Westhoek van den Stillen Oceaan. I Dat speoiaal het westelijk Nassau-ge bergte als expeditieterrein werd gekozen, houdt o.m. hiermede verband, dat men hier te doen heeft met een groote witte plek op de kaart en met het grootste on bekende blok in het centrale bergland. De expeditie-Le Roux krijgt hulp van twee nieuwe Dorniers, die door de marine ter beschikking worden gesteld. De heer Le Roux zet zijn eerste naspo ringen van 1926 voort. Het merengebied, waar men straks zal komen, is goed bevolkt. Volgens schatting bedraagt het zielental eenige tienduizen den. De bevolking leeft nog grootendeels in het steentijdperk, doet aan landbouw en is zoowel vredelievend als behulpzaam. De vliegtuigen zullen een gemakkelijke landings- en startgelegenheid hebben op het Panial-meer. Vijf maanden denkt men met de expeditie tenminste noodig te heb ben. Zooals bekend, heeft dr. Cator in het Wisselmerengebied kortgeleden interessan te waarnemingen gedaan en deze zelfde be stuursambtenaar vertoeft dan ook dezer dagen in de hoofdstad om besprekingen met den heer Le Roux te voeren. Het is reeds voldoende bekend, dat de heer Le Roux als een groot kenner van Nieuw-Guinea kan worden beschouwd. De g»oloog, die hem terzijde staat is dr. ir. P. IJzerman, die o.m. het Wilhelmina-gebergte in Suriname heeft bezocht. Als zoöloog gaat mee prof. dr. H. Boschma, eveneens uit Leiden en het legerbestuur heeft aan den officier van gezondheid eerste klasse D. Brouwer verlof gegeven om zich bij de ex peditie aan te sluiten. Teneinde de anthro- pologische taak te verzorgen. Voor een goede fotografisohe uitrusting is gezorgd. Ook films zullen worden gemaakt. Men zal beginnen met zioh zoo spoedig mogelijk op Ambon te verzamelen en van daaruit dan de belangrijke reis beginnen. Topografisch en geologisch wordt ver langd een vaststelling van het verloop der hoofd- en nevenwaterscheidingen in het gebied van het Nassaugebergte, de vervaar diging van een sohets- of atlaskaart met als wiskundigen grondslag enkele astrono mische plaatsbepalingen en een net van cLcij-.k, O-irvl - Scyl iyn f?» -iA EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST 4685 (Ingez. Med.) landmeetkundige peilingen van de obser vatiepunten. Hiervoor gaan natuurlijk ook de noodige machines mee. Verder wil men geografische en geologische beschrijvingen van den uit- en inwendigen bouw van het land. Anthropologische en ethnologische be schrijvingen met goede fotografisohe op namen en allerlei materiaal op dit gebied zulien een ander deel vormen van het geen in de doelstelling is omschreven, en in overleg met de Maatschappij ter bevor dering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsohe koloniën zal een botanisch en zoologisch onderzoek van het meren gebied mede deel van deze Nederlandsche expeditie zijn. Dr. J P. Eyma heeft zich reeds naar de meervlakte begeven om alvast te kunnen beginnen Natuurlijk worden ook gegevens op taalgebied verzameld. 101 JAAR. Gisteren heeft de heer T. Polder, wonen de te Battenoord, gemeente Nieuwe Tonge, onder groote belangstelling zijn lOlsten ver jaardag gevierd. Toen de heer Polder verle den jaar zijn eeuwfeest vierde, mocht hij van H M. de Koningin een fauteuil ontvan gen. Hij is tevens de oudste inwoner van Goeree en Overflakkee en maakt nog eiken dag een wandeling. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing van steun- uitkeering op boter is behoudens tusschen- lijdsche wijziging voor de week van 11 tot 17 Mei vastgesteld op 55 cent per kg. JAARPRODUCTIE GROENTEN- CONSERVES. Vastgesteld voor 1939. De algemeene groentenconserve-commis- sie heeft de jaarproductie voor 1939 voor- loopig vastgesteld op 90 pet. van de gemid delde productie in de basisjaren 1935. 193C en 1937. Bovendien heeft de commissie voor schriften vastgesteld inzake een verplich te, uniforme, kwantitatieve inhoudsaan- duiding in dier voege dat de inhoud van een blik aan uitgelekte groenten niet la ger mag zijn dan de tegelijk vastgestelde minimum gewichten. DISTRIBUTIE VAN KOFFIE EN THEE. In bijzondere omstandigheden. Naar wij vernemen is de heer H. M. Abraham, directeur der Ned. Meelcentrale, thans door de regeering ook belast met de voorbereiding van de distributie van koffie en thee in bijzondere tijdsomstandigheden. De heer Abraham zal zich daarbij laten voorlichten door een commissie van ad vies uit het bedrijfsleven. GROENTEN-EXPORT NAAR BELGIË. Naar wij vernemen is tusschen de Neder landsche en de Belgische onderhandelaars overeengekomen, dat op de Ned. veilingen géén groenten voor export mogen worden verkocht beneden de prijzen, vastgesteld door bevoegde Nederlandsche en Belgische vertegenwoordigers. De Nederlandsche groenten zullen op de Belgische markten niet mogen worden verkocht beneden een vastgesteld minimum. Wordt geconstateerd, dat onze groenten in België toch worden verkocht onder de Belgische minimumprijzen, dan wordt daarvan kennis gegeven aan de Nederland sche autoriteiten, terwijl de invoer twee dagen daarna wordt stopgezet. De Invoervergunningen zullen voortaan de namen moeten vermelden van den Ned. exjxirteur en van den Belgischen impor teur. „Hbld." BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering is vastge steld op 69 cents, dat is dus vier ets. lager dan vorige week. TECHNICI IN METAALNIJVERHEID. Actie voor verbetering van rechts- en salarispositie. In het café-restaurant ,,'t Schuttershof" te Leiden kwamen de vertegenwoordigers van de hoofd- en afdeelingsbesturen van den Nederlandschen Bond van Technici, de Ned. Vereeniging van Christelijke Technici en den Ned. R.K. Bond van, Technici „St. Bernulphus", bijeen ten einde de rechts- en salarispositie van de middelbaar-tech nici, werkzaam in de metaalnijverheid te bespreken. Algemeen kwamen zij tot de conclusie, dat verbetering van deze positie zeer urgent ls en dat daarvoor een krachtigen geza menlijke actie dient te worden gevoerd. Besloten werd tot het vormen van een contact-commissie, aan wie werd opgedra gen de actie voor te bereiden. VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag brachten de ministers Colijn en Van Dijk een kort bezoek aan de staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer te Zuilen. In de eerste helft van September mi te Nijmegen de overdekte veemarkt aan het Hezelplein officieel worden geopend. Te de zer gelegenheid zal een groote tentoonstel ling van fokvee uit het land van Maas en Waal en het rijk van Nijmegen worden ge houden. Officieele instanties hebben hiertoe hun medewerking toegezegd. Bij Kon. Besluit is in de gemeente Rot terdam een achtste commissariaat van politie ingesteld. 7348 (Ingez. Met*.)' Eerste Kamer. WIJZIGING RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. (Van onzen parlementairen medewerker). Het wetsontwerp inzake wijziging van de wet tot regeling van het recht van vereeni ging en vergadering is nog slechts kort ge leden in de Tweede Kamer behandeld. Gisteren nam ons Hoogerhuis het in be handeling en keurde het goed, maar aan leiding voor een uitvoerig overzicht is er niet. Immers: zoowel de bestrijding als de verdediging van het ontwerp herhaalde zioh in de be kende argumenten. Het waren de liberaal Van Rappard, de vrijzinnig-democraat prof. Kranenburg en de sociaal-democraat mr. In 't Veld. die het ontwerp bestreden, omdat het volgens hen te ver gaat. De Leidsche hoogleeraar acht een dergelijke belangrijke wijziging van ons vereenigingsreoht niet urgent en niet noodzakelijk. Hij vreest bij de toepas sing er van bepaalde misbruiken, onjuiste interpretaties en onverdraagzaamheid, te meer, waar het hier staatkundige aangele genheden betreft, welke aan den gewonen rechter worden voorgelegd. Uitdrukkelijk verklaarde prof. Kranenburg het op ge noemde punten eens te zijn met den libe ralen heer Van Rappard, die het debat had geopend en die had geschetst dat, naar zijn meening, aan de politie veel te uitge breide bevoegdheden worden toegekend; ook achtte hij het onjuist, dat verdachten niet berecht zouden worden door den rech ter uit hun woonplaats. Zoo had hij nog enkele andere practische bezwaren, en, ge lijk gezegd, prof. Kranenburg was het met hem eens En in vrijwel gelijken geest sprak mr. In 't Veld, die met name ook be zwaren ontwikkelde tegen de bepalingen, welke de vreemdelingen betreffen. Bij deze bestrijders voegde zich, echter op heel andere gronden, de nationaal-so- ciallst mr. Van Vessem. Deze afgevaardigde ziet in het ontwerp een aanslag op de democratie. En, dat gaat hem aan 't hart, Niet voor zich zelf. Maar voor de democraten. Rondweg erkende hij, dat de verbods-bepalingen betreffende ze kere vereenigingen in nationaal-socialisti- sche lijn liggen, maar zei hij ze zijn niet democratisch en daarom vermoorden ze de democratie. En voorts betoogde hij, dat de sociaal-democraten vaak hebben ge werkt met buitenlandsch geld. Tegenover deze bestrijders stonden de verdedigers. Dit ontwerp aldus de heer Janssen is noodzakelijk. De omstandig heden hebben het opgedrongen. Voor mis bruiken behoeft men niet bevreesd te zijn, want daartegen bevat het voldoende waar borgen en de ruimere bevoegdheden, aan de politie verleend, zijn noodig. In gelijken zin sprak de nestor der Kamer, de heer Van Sasse van IJsselt, die eveneens zijn ingenomenheid met het voorgestelde te kennen geeft, al had hij een enkel bezwaar ten aanzien van de „stichtingen". Minister Goseling heeft natuurlijk van zijn kant de bestrijders trachten gerust te stellen. Grappig antwoordde hij den heer Van Vessem dat, als sommige bepalingen uit het ontwerp nationaal-socialistisch zijn (bepalingen, reeds voorkomende in de wet van1855), de wet dus blijkbaar een etappe is in de volksche bewustwording on zer natie van Brinio tot Mussert. Den lieer Van Sasse van IJsselt antwoordde hij, dat de stichtingen wel onder het ontwerp moe ten vallen, omdat men anders de bepalin gen door middel van stichtingen gaat ont duiken. En overigens verdedigde de Minis ter nog eens de verschillende bepalingen. Wat het berechten door andere rechters dan die in de betrokken gemeente betreft, wees hij op de mogelijkheid van hooger beroep. Vrees voor willekeurige of onver draagzame toepassing koesterde de Minis ter niet, en hij wees er op, dat hij zelf al tijd nog aanwijzingen kan geven. Gaarne erkende hij, dat men zooveel mogelijk den rechter buiten politieke kwesties moet hou den, maar in zaken als deze kan het nu eenmaal niet anders of de staatkunde komt er wel eens bij te pas. Ook de bepa lingen inzake de vreemdelingen heeft de Minister nogmaals verdedigd; hun politieke activiteit in ons land en optreden op poli tieke vergaderingen kan niet worden ge duld. In de grootere bevoegdheden, aan de politie toegekend, zag de Minister geen be zwaar. Kon. Ned. Stoomb. Mij. HERMES, Morphou- baai n. Hamburg, pass. II Mei 1 u. 30 n.m. Ouessant PERSEUS, 11 Mei van Malaga te Barcelona VENUS, 10 Mei van Valencia te Cadix BARNEVELD. 11 Mei van Amst. naar Hamburg BOSKOOP. 11 Mei van Amst. naar Hamburg DEUCALION, 11 Mei van Amst. naar Hamburg STELLA, 11 Mei van Genua naar Savona SATURNUS, 11 Mei van Faro n. Tunis TITUS, 11 Mei van Amst. te Lissabon. HollandAmerika Lijn VOLENDAM, toe- ristenreis, is 10 Mei tusschen Bermude en Nassau op een onder water drijvend voor werp gestooten. waardoor één der schroeven zoo ernstig beschadigd werd. dat men ge noodzaakt was met verminderde snelheid n. New-York terug te keeren. BLOMMERS- DIJK, 11 Mei van Philadelphia te R'dam. Holland—West-Afrika Lijn - REGGESTROOM, thuisr., 17 Mei te Havre verwacht. Halcyon Lijn STAD AMSTERDAM. 11 Mei van Lulea n. Emden MAASBURG. 10 Mei te Narvik. Rolt. Lloyd SITOEBONDO, thuisr., pass. 11 Mei Perim. HollandBritsch-Indië Lijn STREEFKERK, 11 Mei van Bremen te Hamburg. Holland—Australië Lijn ALMKERK. uitr.. 11 Mei te Adelaide. My. Nederland MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE, uitr., 11 Mei te Genua. Diverse Stoomvaartberichten PRINS WIL LEM II. 11 Mei van R'dam te Londen VECHT. 10 Mei van Trangsund n. R'dam JONGE JOHANNA, 10 Mei van Port Talbot naar Las Palmas DORDRECHT, 10 Mei van Opobo n. Calabar DRIEBERGEN. 10 Mei nam. van Narvik naar R'dam THE- MISTO, 10 Mei van Wabana n. R'dam. Wij gelooven met deze korte aanteeke- ningen te kunnen volstaan. Prof. Kranen burg bleef vrees koesteren, dat het subjec tieve inzicht van den rechter (b.v. inzake den Nieuw-Malthusiaanschen Bond) wel eens den doorslag zou kunnen geven en ook de heer Van Rappard hield zijn prac tische bezwaren staande. Met 25 tegen 17 stemmen heeft de Ka mer het ontwerp aangenomen. Tegenstan ders waren de socialisten, de vrijzinnig-de mocraten, de liberalen en de nationaal- socialisten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13