BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Mei 1939 OFFICIEELE KENNISGEVING Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 De strijd in het Verre Oosten Algemeene Toestand De diplomatieke actie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN g|KUN/T IN UTTIILN^j Staatssecretaris Brinkman wegens ziekte op wachtgeld In November bezoek van het Engelsche koninklijke paar Voor UW GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 Voor verdediging van vrede, vrijheid en menschelijkheid Complot in Zuid-West ontdekt SURAH IMPRIME 65 SPORT Onze telefoonnummers VRAGENRUBRIEK R.K. STAATSPARTIJ (AFD. JONGEREN). Jaarvergadering. Gisteravond had ln de bovenzaal van ..de Doelen" de jaarvergadering plaats van de Jongeren-aldeeling der R.-K. Staatspartij, op welke vergadering het woord werd ge voerd door den heer J. P. Hustinkx, lid van het werkcomité Leiden van de actie „Naar de nieuwe gemeenschap" over het onder werp: „De taak van de jongeren in de branding." Het eerste gedeelte van zijn rede wijdde spr aan de Nieuwe Gemeenschapsgedachte en de practische toepassing daarvan. In de nieuwe gemeenschap moeten de bestand- deelen van de cultuur worden vernieuwd, de cultuur die de heerlijke vrucht is van weten en geweten. De geest, die nog niet lijp is van „Quadragesimo Anno", moet door de „Nieuwe Gemeensohapsgedachte" rijp worden gemaakt. Te veel. zoo zegt spr. is thans reeds getheoretiseerd, het wachten is thans op de daad. De daad van de jon geren, van wien het afhangt hoe Europa over 20 a 30 jaar zal zijn. of misschien niet meer zal zijn Wij jongeren willen het ini tiatief nemen, het initiatief dat de volle dige oplossing van de wereldcrisis inhoudt. Spr. noemt het een voorrecht om in dezen geweldigen tijd te mogen leven, een voor recht dat grooter wordt door in dezen tijd te mogen werken. Wij jongeren zullen de klappen krijgen. I want in het heden wreekt zich het verle den. maar wij zullen weten te strijden. We tend dat de sterkste „as" gaat van Rome naar ieder Christenhart, zoeken wij „An schluss" bij God. Spr. besloot zijn rede: „God maakte ons Katholieken en Neder landers: wij willen het een niet minder zijn dan het ander, wij willen ons met hei lige bezieling wijden aan onze taak: de wereld te brengen naar een „Nieuwe Ge meenschap." Na deze rede had een huishoudelijke ver gadering plaats, waarop als voornaamste agenda-punt voorkwam de verkiezing van een voorzitter en 5 bestuursleden. De uit slag der stemming was als volgt: voorzit ter: A. van Haasteren; bestuursleden: J. van Tongeren, J. A. Mensen, A. A. Ober, J A. Sala en E. Th Bernard. Hierna volgde sluiting op de gebruike lijke wijze. Het definitieve bestuur van de Accor- deonvereeniging ..Hohner", is als volgt j samengesteld: P. Blankenstijn voorzitter: N v. Groenneen. secretaris: W. P. Doove. penningmeester. Het secretariaat is geves tied Haarlemmerstraat 74 alhier. DISTRIBUTIE SPINAZIE IN BLIK. Burgemees.er en Wethouders van Le den brengen ter kennis van belanghebbenden dat vanaf heden spinazie in blik, bij wijze van proef, beschikbaar wordt gesteld aan daarvoor in aanmerking komende werkloo- zen en armlastigen. De spinaz'e is bti den groentenhandel verkrijgbaar tegen afgifte van de daarvoor uitgereikte bons tegen betaling van 13 cent per blik. A. VAN DE SAND3 BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 4656 GEBOREN: Willem Daniël, z. van W. Ouwerkerk en E. L. Kleyn; Johanna, d. van M. v. d. Haven en H J. v. d. Linden: Hendrik Leendert-, z. van L. Noort en J. Beyer; Petrus Paulus Cornells Maria. z. van W. de Wildt en A. J. Mai; Cor nells Pieter. z. van J. C. Noordermeer en P. M. Slobbe; Wilhelmina, d. van W. Smit en A. v. d. Zwan. ONDERTROUWD: L Algra. jm.. 28 jaar en L. de Bruijn, jd. 23 j.; W. Buizen, jm, en P. C. Bentvelzen. jd. GEHUWD: S. J Anes, jm. en E. de Jong. jd.; J. H v. Assen. jm. en T. Geskus. jd.; P. M. Bodijn. jm. en D Ravensbergen, jd.; J. Bravenboer. jm. en W. A. v. Benten. jd.; J. N. Crama, jm. en J. den Outer, jd.: A. J. Erades. jm. en M. J. Verhoeven, jd.: J. Haasbeek, jm. en P. A. van Loon. gesch.; C. de Horn, jm. en B. Hoog kamer. jd.; D. J Mieremet. jm. en D. Beek man. jd.; G. Philippo. jm. en J. Klein, jd.; L. J. J. Prenen. jm. en H. A. M. Hansen, jd.; J. Regeer, Jm. en S. v. Heusden. jd.; J. J. van Rooden, jm. en A. v. d. Mark, jd.; M. Sierat, jm. en S. Blok. jd.; J. J. van Tongeren, jm. en A. G Leugering. jd.; A. B. v. d. Meer. jm. en W B. Stipdonk. jd.; P. J. v. Huls. jm. en E. v. Ark. jd.; J. C. Heintz, jm. en W. A. van Hartevelt. jd.; A. v. Deursen. jm. en E. M. Plu, jd.; N. C. J. v. Valderen, jm. en J. Verschoor. Jd.; J. H. v. Maanen, jm. en J. v. Klaveren, jd. OVERLEDEN: A. Nederlof. zoon. 23 Jaar; J. Siera. wedn. 87 jaar; D. v. d. Wiel. vrouw. 80 jaar; G. M. Stopel, huisvr. van J. Paling. 56 jaar. NIEUWE UITGAVEN. In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain verklaard, dat hij hoopte zeer bin nenkort een verklaring te kunnen afleggen over de onderhandelingen met Turkije. Inzake de verklaring van Moskou omtrent de B.itsche voorstellen zelde hij. dat deze verklaring op een misverstand scheen te berusten. De Britscne regeering had onlangs een bepaalde verplichting op zich genomen be treffende zekere Oost-Europeesche staten. ZL1 deed zulks, zonder de sovjet-regeering uit te noodlgen, daaraan deel te nemen. De Britsche regeering deed daarom aan de sovjet-regeering het voorstel, dat zij op eigen gelegenheid een verklaring van ge lijke strekking zou afleggen, in dien zin dat. ingeval Engeland en Frankrijk zouden ver nikkeld worden in vijandelijkheden bij de vervulling van hun eigen verplichtingen, de sovjet-regeering zich bereid zou verklaren eveneens bijstand te verleenen. Zulk een verklaring, als de sovjetregee- ring zich in staat acht. deze af te leggen, komt de Britsche regeering voor. in over eenstemming te zijn met de recente uit spraak van Stalin, dat het de politiek der sovjet-regeering is. de landen, die het slachtoffer van agressie mochten zijn en die bereid waren hun eigen onafhankelijk heid te verdedigen, te steunen. Bijna tegelijkertijd kwam de sovjet-regee ring met een plan. dat echter ernstige moeilijkheden moet opleveren, welke onze eigen voorstellen juist wilden vermijden. De Britsche regeering wees dus de sovjet- regeering zich geen omstandigheden zouden voordoen, waarin de sovjet-regeering ver plicht zou worden tot de interventie, zonder stellen. Inzonderheid maakte zij duidelijk, dat het geenszins in haar bedoeling lag. dat de sovjet-regeering zich zou verplichten tot interventie, ongeacht de vraag, of Engeland en Frankrijk reeds ter vervulling van hun verplichtingen hetzelfde hadden gedaan. Halifax had gisteren een ontmoeting met den sovjet-ambassadeur, die verklaarde, dat het der sovjet-regeering nog niet duidelijk was. of volgens het voorstel der Britsche regeering zirh geen omstandigheden zouden voodoen, waarin de sovjet-regeering ver- plilht zou worden tot de interventie, zonder den steun van Engeland en Frankrijk. Halifax verzekerde den ambassadeur, dat dit beslist niet de bedoeling was van de voorstellen der Britsche regeering Halifax voegde hieraan toe. dat hij ge loofde dat. zoo er eenlge ruimte voor twijfel in dit opzicht mocht zijn, deze zonder moeite zou kunnen worden weggenomen. Hij noodigde den ambassadeur derhalve uit, de regeering ervan od de hoogte te stellen, wat precies de redenen waren van dezen twijfel, zoo deze nog mocht bestaan en hie. „.ede verklaarde Maisky zich accoord. In antwoord op een vraag van den arbei ders-afgevaardigde Thurtle zeide Chamber lain. dat de regeering het afsluiten dezer onderhandelingen als een werkelijk drin gende zaak beschouwt. Op een vraag van den arbeidersafgevaar digde Baker verklaarde Chamberlain, dat de garantie aan Polen een bondgenootschap tusschen Engeland en Rusland niet uitsluit Tevoren had mej. Rathbone (onafhanke lijk) mededeeling gedaan van het resultaat van een enquête, die het Britsche instituut voor de openbare meening had Ingesteld over de vraag, of men voorstander was van een mlllia'r bondgenootshcap tusschen En geland. Frankrijk en Rusland Van de uitgebrachte stemmen waren 87 procent vóór een dergelijk bondgenoot schap. 6 procent tegen, terwijl 7 procent zich onthield. De „Times" schrijft, dat, indien al een klein misverstand is gerezen, uit de ver klaring van den minister-president duide lijk blijkt, dat de onderhandelingen niet doodgeloopen zijn. Het sovjet-Russische plan bleek strakker dan het Britsche. dat moeilijkheden wilde vermijden. Hierdoor is een misverstand gerezen, doch beide regee ringen zijn eensgezins in de meening, dat een aanval met kracht moet worden tegen gegaan. Hitier houdt thans geen rede, zon der erop te wijzen, dat Duitschland een grooter levensruimte noodig heeft en Polen is de eerste hinderpaal voor deze politiek. Engeland en de sovjet-unie verlangen beide rich te verzetten tegen een aanval op Polen. De „Daily Telegraph" bericht, dat thans wel blijkt, dat het vertrek van Litwinoff als volkscommissaris van buitenlandsche zaken niet beteekent, dat de sovjet-unie zich terugtrekt uit de samenwerking met de Westelijke mogendheden tot verzet tegen een aanval. Eerder schijnt Molotoff. meer dan zijn voorganger, den gang der onder handelingen te willen versnJllen De ver klaring van minister-president Chamber lain moet thans de besprekingen vergemak kelijken. Ook de „News Chronicle" is van meening, dat de verklaring van den minister-presi dent de vrees van de Russen moet wegne men, welke evenwel niet ongerechtvaar digd was na München. Intusschen is Potemkin na een onderhoud met Beek te Warschau doorgereisd naar Moskou. Beek ontving later den Britsohen gezant. Prins-regent Paul van Zuid-Slavië heeft geconfereerd met Mussolini en aan het offi- cieele banket ten Quirinale zijn hartelijke speeches gewisseld tusschen keizer-koning Victor Emmanuel en den prins-regent, waarin verzekerd werd, dat beide landen de vriendschapsbanden willen handhaven. Belgrado zal echter geen positie kiezen voor of teigen de as RomeBerlijn. Men wijst er op, dat de openbare poli tieke meening ln Joego-Slavië niet gedoogt, dat het land zich bij de as aansluit, ter wijl strategische en commercieele overwe gingen niet toelaten, dat het zich tegen de as verklaart. De openbare meening is de belangrijkste overweging in deze zaak. Haar kracht is van dien aard, dat hetnahr de meening van bevoegde waarnemers onmogelijk zou zijn, het land te brengen tot vijandelijkheden, of zelfs maar tot een vijandige neutraliteit jegens de West-Europeesche mogendheden. Daartegenover staat, dat de uitbreiding van de Italiaansche grens tot Macedonië als gevolg van de bezetting van Albanië en de aanwezigheid van Duitschland aan de Noordelijke grens de strategische positie van Joego-Slavië verzwakt heeft. Ook wat den buitenlandschen handel be treft, valt Joego-Slavië steeds meer ln de handen van Duitschland en Italië, die thans aanzienlijke goederencredieten aanbieden. Zestig percent van den handel van Joego-Slavië passeert de clearing met deze beide landen. DUITSCHLAND. Hitier heeft den staatssecretaris in het rijksministerie van economische zaken, Brinkmann, die sinds eenigen tijd met ziekteverlof was, op wachtgeld geplaatst, en ontheven van zijn functie als lid van het directorium der Rijksbank, daar zijn gezondsheidstoestand uitsluit, dat hij bin nen afzienbaren tijd zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten. BELGIË. Het agentschap Belga verneemt, dat de Koning en de Koningin van Engeland ln November a.s. een officieel bezoek aan Bel gië hopen te brengen. OPROEP TOT EEN INTERNATIONALE CONFERENTIE TE PARIJS. Een aantal representatieve persoonlijkhe den uit' Engeland, Frankrijk en eenlge an dere landen hebben een oproep voor een internationale conferentie uitgevaardigd, welke zich zou dienen bezig te houden met „de brandende vraagstukken van den strijd voor democratie, vrede en menschelljke persoonlijkheid". Deze conferentie wordt op 13 en 14 Mei te Parijs gehouden. De oproep luidt als volgt: „Wanneer de democratieën het niet zul len verstaan, haar krachten tegen de fas cistische dictators in de waagschaal te werpen, zullen zij opnieuw voor de keuze gesteld worden: wijken voor de afpersing der dictators, of naar de wapenen grijpen om zich te verdedigen. De overwegende meerderheid der volkeren wil eohter noch de capitulatie noch den oorlog. Zij is er zich van bewust, dat er een derde methode is: vrede in vrijheid. En zij kent het mid del om deze te verwerven: aaneensluiting en eenheid. De gemeenschap van willen en handelen maakt het mogelijk, het over wicht in aantal en de onuitputtelijke kracht der m'enschen wien vrijheid en vrede ter harte gaan, tegenover de aan vallers'te plaatsen. Deze conferentie wil er toe bijdragen om „zonder acht te slaan op partij-politieke verbintenissen, en het onderscheid der op vattingen diegenen bijeen te brengen, die ■het fascisme als het grootste gevaar voor de menschheid en den verstoorder van den wereldvrede beschouwen." De volgende kwesties staan op de agen da: de verdediging der kleine landen, de verdediging der menschen en van de men schelijke waardigheid tegen het fascisme, en een gemeenschappelijke actie der demo- cratisohe volkeren voor vrede en vrijheid. 3155 (Ingez. Med.) Reisboek der Nederlandsche Reisvereeniging. Dezer dagen is het Reisboek voor 1939 der Nederlandsche Reisvereeniging verschenen, dat door de zeer vele gegevens en informaties, welke het bevat, niet alleen voor de duizenden leden van deze omvangrijke toeristische orga nisatie. doch ook voor niet-leden, een welkome gids en vraagbaak op het gebied van het in ternationale toerisme zal zijn. Het boek. dat in een kloek formaat is uitgevoerd en er wèlver- zorgd uitziet, telt bijna 500 bladzijden en bevat c'? programma's van de honderden reizen van verschillenden aard en voor alle reizen, welke door de N.R.V dit jaar weer zijn uitgeschreven. Voorts bevat het Reisboek verschillende arti kelen. v. aarvan o.a. dienen genoemd „Over ons zelf". waarin een indruk wordt gegeven van het werk. dat. de N.R.V. doet. en ..Hoe men het voordeeligst reist". Verder wordt een over zicht gegeven van hetgeen in een aantal lan den dit jaar te doen Is. terwijl de uitgebreide lijst me' opgave van de vertrekdata van de vele r-lzen. die door de N.R.V. zijn georgani seerd. ons voor de lezers zeer nuttig toeschijnt. Evenals vorige jaren is bijzondere aandacht besteed a "n het illustratieve deel van dit Reis boek. zoodat vele bijzonder goed geslaagde en fraaie foto's den tekst, welke door duidelijken druk uitmunt, op aantrekkelijke wijze ver luchten. NOORWEGEN. Een rede van minister Koht. Sprekende over het standpunt van Noor wegen ten aanzien van den Internationa len toestand heeft de minister van buiten landsche zaken. Koht, gisterenavond ge zegd: „ik geloof dat geen enkele mogend heid agressieve bedoelingen heeft Jegens Noorwegen". Hij voegde hieraan toe. dat hij niets riet, wat Noorwegen onmiddellijk bedreigt, zoo lang de overige mogendheden in vrede zijn. Wat betreft het sluiten van een non agressie-verdrag zeide Koht, dat voor Noorwegen de vraag is, of de een of andere groote mogendheid Noorwegen verplichtin gen op kan leggen of twijfel, inzake de neutraliteit kan doen ontstaan. Deze zaak moet kalm bestudeerd worden en dien overeenkomstig moet een besluit worden genomen De minister voegde hieraan toe, dat hU hier alleen sprak over zaken, welke in volledige vrijen wil beslist kunnen wor den .In dit geval is het duidelijk, dat Noor wegen nooit zijn neutraliteit zal opgeven, of vrijwillig een oorlog ln zal gaan. Het heeft geen nut om te spreken over dingen, waartoe men gedwongen zou kunnen wor den. ZUID-AFRIKA. Volgens een verklaring, die Burke, een vooraanstaand lid van de wetgevende vergadering, te Swakopmund in een openbare vergadering heeft afgelegd, heeft de Britsche inlichtingendienst een wijdvertakt complot tot het in bezit nemen van de sleutelposities in Zuid- West Afrika ontdekt. Burke verklaarde nog. dat de Zuid-Afri- kaansche politie, die kort geleden naar Zuid-West Afrika was gezonden, nog net op tijd was aangekomen, om het gebied te behoeden voor strijd en bloedvergieten. Dit was geheel en al te danken aan Smuts, die op het bericht uit Londen omtrent de ontdekking van het complot, met de groot ste voortvarendheid was opgetreden. De beweging zou, naar Burke nog verklaarde, het gebied verrast hebben, omdat men den omvang van het gevaar niet zag. VEREENIGDE STATEN. Sovjet-gezant benoemd. De sovjets hebben tot gezant te Washing ton benoemd Constantin Oumanski. Huiszoekingen bij Duitsch-Amerikaanschen Volksbond. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit New-York, dat ambtenaren van de justitie verleden week een huiszoeking hebben ver richt in alle bureaux van den Duitsch- Amerikaanschen Volksbond en talrijke boe ken en papieren in beslag genomen hebben. De leider van den bond, Kuhn, heeft daar tegen geprotesteerd. Ook bij vele vooraan staande leden is huiszoeking gedaan. ENGELAND. De dienstplichtwet Het Lagerhuis heeft een door minister* president Chamberlain ingediende mo tie, waarin spoedbehandeling van de dienstplichtwetten werd gevraagd met 283 tegen 133 stemmen aangenomen. Chamberlain wees er op, dat de redenen voor zulk een spoedbehandeling duidelijk waren. ..Het is algemeen bekend, aldus de eer ste minister, dat alles, wat wij ln deze aan gelegenheid doen, elders met de grootste aandacht wordt gadegeslagen en alles, wat zweemt naar talmen, zou ongetwijfeld zeer ontmoedigend werken op onze vrienden in Europa. Ieder, of hij het met de wet eens ls of niet, zal mij moeten toegeven, dat, als wij tot een maatregel van dezen aard beslui ten, hoe eerder wij tot toepassing er van overgaan, hoe beter het is." Namens de labour-partij protesteerde' Greenwood met nadruk tegen de voorge stelde procedure. Hij zeide. dat het een misdaad tegenover de vakbeweging zoo zijn, als de regeering bij haar voornemen zou blijven, het wetsontwerp door hel La gerhuis te jagen, alvorens vrede te sluiten met hen, van wier medewerking zij ten slotte afhankelijk is. De liberaal Sinclair ekende, dat spoed geboden was. doch zelde het niet juist te achten, als het huls niet de noodlge tijd werd gelaten, om amendementen betref fende prtnclpieele punten te bespreken. Het amendement der regeering tot uit sluiting van Noord-Ierland van de gelding der wet is aangenomen met 261 tegen 21 stemmen. De groep afgevaardigden uit Noord-Ierland verzette zich tegen het amendement. Verscheidene labour amen- dementen op verschillende deelen van de eerste clausule werden verworpen. Dit eer ste deel werd aangenomen met 240 tegen 34 stemmen. De Palestijnsche kwestie. De minister van koloniën, Mac Donald, zal begin volgende week ln het Lagerhuis een verklaring afleggen over de politiek der regeenng ten aanzien van Palestina. Deze verklaring zal gevolgd worden door de publicatie van een witboek, dat de voor stellen der regeering over deze kwestie bevat. ITALIË. Versterking der vloot. De Italiaansche onderstaatssecretaris van marine, Cavagnari, heeft in de kamer van fasces en corporaties een uiteenzetting gegeven. Hij zeide, dat Italië weldra zal beschikken over een vloot, bestaande uit 4 slagschepen van 35.000 ton, 4 gemoderni seerde slagschepen van 26.000 ton, 19 zware kruisers, 12 snelle lichte kruisers, ongeveer 60 groote torpedobootjagers, ongev. 70 tor pedobooten, meer dan 100 duikbooten en eenige flotieljes motor-torpedobooten. De Duce heeft echter reeds besloten tot een nieuwe uitbreiding en nog dit jaar zal wor den begonnen met een bouwprogramma voor zware kruisers, eenige eskaders tor pedobootjagers, een aanzienlijke groep duikbooten en hulpschepen. De samenwer king tusschen vloot en luchtmacht heeft dit jaar aanzienlijke vorderingen gemaakt De reserves stellen het land in staat, ook aan een conflict van langen duur het hoofd te bieden. Geen koffie drinken! In het fascistische staatsblad roept mi nister Starace alle partijleden op geen koffie te drinken of het verbuik tot een minimum te beperken. ,,ten einde aldus die landen er ln te laten loopen, die voor hun koffie niet met Italiaansche goederen maar met goud betaald willen worden." EGYPTE. Balbo vertrokken. Balbo heeft heden Egypte weer verlaten na diverse besprekingen te nebben gevoerd o.a. met den koning en den premier. Volgens de Egyptische bladen zou hij on derhandelingen hebben voorgesteld over afbakening van de grens tusschen Libye en Egypte en het sluiten van een vriend schapsverdrag, doch dit laatste wordt met nadruk ontkend in officieele kringen. In de zo moderne kleine dessins en in exclusieve strepen, 90 cm. breed, per Meter 0.95 Gedurende onze slof- ienweek geven wij ter kennismaking onze nieuwe knippatronen naar maat bij aankoop van tenminste f. 5. op de stoffenafdeeling cadeau. J Uw Modthuis/ 4648 VOETBAL. VETERANENWEDSTRIJD. Zaterdag om 3 uur heeft op het A.W.S.-tcr- rein aan den Wassenaarsche weg een wedstrijd plaats tusschen A.W.S.-veteranen en O.G.A.V.- veteranen. P. J. v. d. M. te L. U bedoelt waarschijn lijk jiet dubbelmannenkwartet „Inter Nos". dir. de heer J. v. d. Broek. Parkstraat 4a. Leiden, De adressen van de twee andere door U ge noemde vereenigingen zijn ons niet bekend. J. C. B. te L. De wet tot verlenging van den eersten oefeningstijd is nog niet aange nomen. Omtrent het aanvragen en verkrijgen van een rijbewijs kimt u gratis alle inlichtingen ver krijgen ter secretarie. Rapenburg 12, afd. Alg. Zaken. t Voor de H.L.O.-proeven kunt u zich wenden tot den heer H. P. den Bouwmeester, Ende- geesterstraatweg 10, Oegstgeest. Bureau Medische Sportkeuringdr. S. A. de Graaff. Plantage 20 of dr. A. J. Kors, Plan* tage 14. Leiden—Ede over Alphen. Woerden. Utrecht, Zeist, zijweg naar Driebergen. Woudenberg, 95,4 K M.; Ede (station)—Apeldoorn over 0t« terlo, Hoenderlo en Uchelen. 34.3 K.M.; Apel doorn—Amersfoort over Nieuw- en Oud Mllll* gen, Voorthuizen, Terschuur, Hoevelaken. 433 K.M.; AmersfoortLeiden over Soesterberg, Huis ter Heide De Bilt, Utrecht. Woerden, Alphen, 74,9 K M. Een rede van mevr. Tsjang Kai-Sjek- Mevrouw Tsjang-Kai-Sjek heeft gisttf* avond in een radiorede tot Australië o n verklaard: De luchtaanvallen verspreiden dood en verderf door geheel China, matf zij beteekenen voor ons nog niet de nede.' laag. 22 maanden zijn verloopen. maar fl Japanners hebben China nog niet versla gen en zij zullen het niet doen, ook al gaa ons te zij door met de ergste rampen op laten neerkomen. Wij zullen vechten yoo onze „goede aarde", voor onze souverem* teit, onze vrijheid. Indien China zich n blijft verzetten, totdat de indrin-gor zljn kusten is verdreven, zou de gene< democratische wereld bedreigd wordenst. zou ooik de veiligheid van Australië w s vaar komen. Australië trekt Japan omdat het uitgebreide gebieden bezit geen ander land in den Stillen Oceaan bom'bardeeren de Japanners onze steden puin. en zaaien zij dood onder groote 13 van onze bevolking, één ding is geest kunnen zij niet dooden, eens zj wij de overwinning behalen, en terug gen wat wij verloren hebben. DENEMARKEN. Afschaffing van den Senaat. Het Landsting heeft het p-eenn?"'^^ stel tot afschaffing van dsn ^naTjLo|id stelling van een uit één Kamer hes ,„fj parlement met twee afdeelingen oei aangenomen met 51 tegen 23 stemme twee onthoudingen. 2-»

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2