STADSNIEUWS Jaargang DONDERDAG 11 MEI 1939 No. 24272 I Iedere Leidenaar naar de Stadsgehoorzaal HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Luchtbeschermingstentoonstelling L'Als het om menschenlevens gaat Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden Dif nummer bestaat uit VIER bladen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lefden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen geeesflgd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.O.lS Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnU Bevredigende belangstelling op den eersten dag. Ongeveer 500 personen hebben op den ■openingsdag tegen betaling de Luclitbe- nlngstentoonstelling „Als het om laenschenlevens gaatin de Stadsge- :orzaal bezocht. Vooral gisteravond kwamen regelmatig («zoekers binnen en zonder uitzondering oorden wij allen met lof over de expositie preken. Men prees niet alleen het interes- inte expositie-materiaal, dat iederen be- oeker tot leering en navolging kan strek- maar ook de overzichtelijke opstelling. De vrijwilligers-instructeurs verstrekten renboven met groote bereidwilligheid |undige voorlichting, terwijl de dames het informatiebureau evenmin moe leerden om te antwoorden op de vele vra- i, welke haar werden gesteld en zich van r taak kweten op een wijze als gold het aatschap der N.V.L. haar eigen belang |en niet dat van de bezoekers. Want dat is de groote les, welke uit deze tentoonstelling te trekken valt Luchtbescherming beteekent zelfbe scherming en om die reden allereerst een zaak van het eigenbelang. Maar daar naast komt die zelfbe scherming ook anderen ten goede; niet alleen de mede-gezinsleden, doch ook de buren, daarmede de geheele wijk, waarin men woont en zoodoende de geheele stadgemeenschap en het alge meen stadsbelang! I Een bezoek aan de stad „Duistervoorde" |iert duidelijk van hoe geweldig groot be- het is. dat alle burgers in tijden van i hun verduisteringsplichten nakomen |?a laat tevens zien, dat een geheele stad 'gevaar wordt gebracht, wanneer slechts enkelen zich aan dien plicht onttrekken. Dit is slechts één van de vele voorbeelden li aan te toonen, dat een bezoek aan deze ^toonstelling in hooge mate bevorderlijk aan het kweeken van burger- en ge meenschapszin, een essentieele voorwaarde ■kor het behoorlijk doen functioneeren van |*n stedelijken luchtbeschermingsdienst. Met den grootsten nadruk wekken wij derhalve onze lezers en lezeressen nog maals op deze tentoonstelling te be zoeken; zij draagt een zoodanig instruc tief karakter, dat er voor iedereen zéér veel te leeren valt! de demonstratie op het Schuttersveld, pike a s. Zaterdagmiddag onder leiding het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, den heer R. J. Meyer zal wor- |«n gegeven en waarvan door de deelne- ■Bmg van militaire vliegtuigen en lucht- 25-JARIG JUBILEUM. - Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer IJ X. Kerstens ais leerlig-zetter in dienst ■trad by A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V. Ej1 verband hiermede werd de jubilaris ■Awenmorgen ten kantore der vennootschap ontvangen en door den directeur gehuldigd. |«o waardeerende wijze releveerde spr. de goede eigenschappen van dezen typo- liraaf en bracht om. naar voren, dat het I joj niet zoo héél lang geleden is. dat de Idi er de ivbilaris bii diens 50-jarig wistverband op deze zelfde plaats even- *ehuldigd. Spr. besloot zijn toe- I lrnet de aanbieding van de gebrui- l'a terwi.il de echtgenoote Ipl!L n jubilaris een mooi bloemstuk werd Roffreerd. I 'nn?16115 ^et administratief personeel IWi WvolSens de algemeen-procuratie- 1 en dankte voor de prettige samen- I men hierna hood de bedrijfsleider na- lark Drocuratiehouders en chefs den iubi- bassend geschenk aan waarbij hii de bekwaamheid van den jubilaris TeSw*Zetter oreeS- otcbe huldigde het voltallige tech Dei's°neel ziin collega op hartelijke .hen geschenk in couvert, bloemen en door i vormden sympathie. leen I ^ondf fr -scoLiiciiK. in wuvcii, uiuciii^u en door collega Hes geteekende hum,? vormden de tastbare bewijzen 7 ner Symnathio KerSp^e^ekozen woorden dankte de heer "S VOOl* rip hpm crphrnpVit.p Vnilrip voor de hem gebrachte hulde. afweermitrailleurs de suggestie van werke lijkheid niet weinig zal worden verhoogd, vernemen wij nog de volgende bijzonder heden: Aan de oefening, welke te ongeveer half- drie aanvangt wordt deelgenomen door alle luchtbeschermingsdiensten, de technische hulpploegen en de brandweer. De heer Meyer zal ter inleiding een uit eenzetting geven, welke door middel van luidsprekers voor alle aanwezigen duidelijk verstaanbaar wordt gemaakt. De militaire Luchtwacht houdt per radio de hoofden van de Luchtbeschermings diensten op de hoogte van de positie van vijandelijke vliegtuigen, zoodra deze de grens hebben overschreden. Zijn zij op een afstand van 50 K M onze stad genaderd, dan wordt op het Schuttersveld een sirene in werking gesteld ten teeken van nade rend luchtgevaar. Op dit geluid begeven burgers zich in de door Gemeentewerken aldaar vervaardigde schuilloopgraven, ter wijl (in werkelijkheid) de leden van de onderschelden luchtbeschermingsdiensten zich zoo spoedig mogelijk naar hun eigen centrales begeven. Ongeveer 20 minuten later verschijnen de eerste vliegtuigen op een hoogte van 1000 meter boven de stad. Ze worden be stookt door mitrailleurs, maar slagen erin door te breken en werpen eenige llchtko- gels af, welke de bommen moeten voor stellen. De oefening veronderstelt, dat een bri santbom een straat heeft getroffen en de waterleiding, gas- en electrlsche leiding heeft vernield, terwijl ook eenige personen, die niet tijdig een goed heenkomen hebben gezocht, door scherven zijn verwond. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst waarschuwt dan onmiddellijk de technische hulpploegen, die zich in allerijl naar de plaats van de ramp spoeden en hun herstellingswerkzaamheden verrich ten, terwijl de geneeskundige dienst de ge wonden verzorgt. Na verloop van cenigen tijd keeren de vliegtuigen op een hoogte van 600 meter terug. Andermaal werpen zij lichtkogels af: ditmaal zijn het brandbommen, welke een tweetal huisjes treffen. De blok- en wijk- brandweer komen dan in actie en zullen trachten met het hun ter beschikking staande materiaal het vuur te blusschen. Is ook dit gevaar bezworen, dan komen de vliegtuigen ten derde male terug, thans op een hoogte van slechts 300 meter. Dit maal werpen zij bommen af. gevuld met oorlogsf mosterd-1 gas. De geneeskundige dienst verschijnt derhalve ten tooneele om de gaszieken te behandelen: de ontsmet- tingsploeg, eveneens in gaskleedlng, gaat het terrein ontsmetten. De vliegtuigen zijn inmiddels definitief vertrokken: zoodra zij de 50 K.M.-grens zijn gepasseerd en de ontsmettingsdienst de straat heeft gezuiverd, luiden de kerk klokken ten teeken. dat de aanval is ge ëindigd en het luchtgevaar geweken. Daar mede is dan ook de oefening ten einde. Na afloop bestaat voor het publiek ge legenheid om de schuilloopgraven te be zichtigen. Wij wekken onze lezers met klem op om ook deze demonstratie te bezoeken. R.-K. VER. VAN SIGARENWINKELIERS AFDEELING LEIDEN. Gstl ACADEMISCHE EXAMENS HKhtiH? Is voor het candidaatsexamen ttage, 2 j heer H- J- Witkaim (Kloe- Definitief bestuur gekozen. Gisteravond vergaderde de kortelings op gerichte R.-K. Vereeniging van Sigaren winkeliers afd. Lelden in de bovenzaal van de Harmonie. De voorloopige voorzitter de heer J. Zandvliet sprak een kort welkomstwoord en heette allen welkom op deze eerste verga dering na de oprichting, in het bijzonder den voorzitter van de Haagsohe afdeeling den heer Van Lochem en den heer Gose- ling als propagandist. Na voorlezing van de notulen, trad het voorloopig bestuur af en werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief be stuur. Bij eerste stemming werden geko zen: de heeren J. Zandvliet, voorzitter, Th. de Groot, secretaris en J. Kettenis, pen ningmeester De oprichting van een inkoop-combina tie werd tot een volgende vergadering uit gesteld, terwijl behoudens enkele wijzigin gen het huishoudelijk reglement van de Haagsohe afdeeling zal worden overgeno men. Na rondvraag volgde sluiting met een opwekkend woord van den voorzitter, als mede met een dankwoord aan de heeren Van Lochem en Goseling voor hun belang rijke medewerking. Gistermiddag te ongeveer halfdrie is op den Heerensingel, een paard afkomstig uit de Doelenkazerne, met het hoofd door een ruit gevallen. Hevig bloedend verwond is het dier naar de kazerne teruggebracht. BELANGRIJK WERK TER VOOR KOMING VAN VERVAL TOT ARMOEDE. In de gisteren onder leiding van jhr. C. C. Roell gehouden jaarvergadering van de Stichting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden in de gemeente Leiden, heeft de secretaris, de heer P. A van Aggelen, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Het initiatief tot oprichting van de Com missie is uitgegaan van den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. teneinde een gedeelte van de taak van het voormalig Leidsch Crisis-Comité voort te zetten Het bestuur van den Armenraad heeft tot deze oprichting zijn medewerking ver leend en het statuut van de stichting doen samenstellen. Het doel van de stichting is. een band te vormen tusschen kerkelijke, particu liere, burgerlijke instellingen van weldadig heid en sociale zorg en andere instellingen, vereenigingen of personen, die zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan bezig houden met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden. Het algemeen bestuur is samengesteld uit vertegenwoor digers der samenwerkende instellingen, t. w.: Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, Roomsch Katholiek Parochiaal Armbe stuur, Diaconie der Gereformeerde Kerk. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds, de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Vereeniging van den H. Vlncentius Paulo, terwijl in onderling overleg door de Diaconiën van de Waalsch Hervormde Gemeente, van de Evangelisch Luth. Gemeente, van de Doopsgezinde Ge meente en de Remonstrantsch Gerefor meerde Gemeente één vertegenwoordiger werd benoemd. De burgemeester benoem de verder twee personen en het bestuur van den Armenraad drie vertegenwoordi gers in het algemeen bestuur. De burgemeester verklaarde zich bereid het eere-voorzltterschap te aanvaarden. Het bestuur werd voor de eerste maal samengesteld als volgt: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, eere-voorzitter; jhr. C. C. Röell, voorzitter; P. A. van Aggelen, secretaris; G. R. D. Crommelin, penning meester; dr. ir. P. G. F. T. Fehmers, 2e voorzitter; mr. P. A. v. Toorenburg, 2e se cretaris; W. Wiethoff, 2e penningmeester; mr. dr. S. Rozemond. algemeen adjunct: mej. J. M. A. Noordman. algem. adjunct; prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink; F. A. M. Gründemann, mevr. G. Stiasny Wynhoff, J. J. van Stralen en P. van Wee- ren Jr. De 8 eerstgenoemde leden vormen het dagelijksch bestuur. De heer Wiethoff, die als voorzitter van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente in het bestuur zitting had, overleed op 10 Januari 1938. Gedurende den korten tijd dat de heer Wiethoff in het bestuur zitting had, heeft hij zich doen kennen als iemand met een warm hart voor de in nood ver keerenden. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. In zijn plaats benoemde de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente den heer W. Roodenburg, die door het bestuur als 2e penningmeester werd benoemd. Het dagelijksch bestuur kwam in de ver slagperiode 25 maal in vergadering bijeen. In het verslag wordt uitvoerig melding ge maakt van de werkwijze van het fonds, waarbij wordt opgemerkt, dat een zeer gunstige sfeer voor samenwerking is ge schapen. welke tevredenheid stemmende resultaten heeft opgeleverd en activeerend heeft gewerkt. De hulpverleening gaat ge paard met intensieve individueele be moeiing, terwijl het constructief element voorop staat en de hulpverleening geëigend moet zijn dat naar voren te brengen en tot betere ontplooiing te brengen Voorts wordt er nauwkeurig op gelet, dat de steun- verleening economisch verantwoord is en in dien zin als productief kan worden aan gemerkt. Behandeld werden 291 aanvragen. De beoordeeling der aanvragen was niet altijd even gemakkelijk. Het criterium bijzondere nood" was in menig geval moeilijk vast te stellen. Alleen de gevallen waarin de aanvragers voor goed, althans voor zeer geruimen tijd buiten regelmati- gen steun kunnen worden gehouden, kwa men voor hulpverleening in aanmerking. Aanvragers, die reeds geregelaen steun ge noten en die niet in hun zelfstandigheid waren te herstellen, werden dan ook bij eerste bespreking in het dagelijksch be stuur afgewezen. Dit verklaart dan ook het groote aantal afwijzingen. 162 aanvragen kwamen niet voor hulp in aanmerking. 8 aanvragen werden in getrokken, terwijl in 29 gevallen bemidde ling tot het verkrijgen van natura-steun als kleeding en dekking, voor saneering van hun bedrijfje of ter bekoming van ge regelde ondersteuning bij kerkelijke of par ticuliere instelling kon worden verleend. 5 aanvragen waren nog in behandeling. In 88 gevallen kon hulpverleening wor den georganiseerd tot een totaal bedrag van f. 17054.—. Hieronder worden vermeld de instellin gen met het aantal gevallen, welke bij hei urganiseeren van de hulpverleening heb ben samengewerkt, waaruit blijkt, dat ook buiten den kring der samenwerkenden medewerking werd ondervonden. Leidsche Mij. van Weldadigheid ter voor koming van verval tot armoede (54). R.K Par. Armbestuur en Ver. van H. Vincen tius a Paulo (15), Diaconie der Ned. Herv. Gemeente (6), Chr. Wijkvereeniging .Le vendaal" (1>, Ver. Wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente (1), Vereeniging v. Vrijz. Hervormden (2i, Diaconie der Rem. Geref Gemeente (5), Ver. tot verbetering van het lot der blinden afd. Leiden en Hoofdbestuur (li, H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis (1). De Commissie voor Maatschappelijk Werk der Old Fellows (1), R K Midden- stanflsvereeniging ,,De Hanze" (1). Boe- renlenbank (1), Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon (10). Leidsch Borgstellingsfonds (9), Rijnlandsoh Borg- steliingsfonds (5). Coop. Groentenveiling- vereeniglng (1), Chr Wijkvereeniging Wijk IV (1). Papefonds (2), Particulieren (19). Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden (20), terwij! de Commissie van Samenwer king voor Bijzondere Nooden in 85 geval len een bijdrage verleende. Voorts brengt het verslag dank aan die ingezetenen, die door middel van automati sche giro-overschrijving of op andere wijze het werk van de Commissie hebben moge lijk gemaakt. De afhaaldienst van de Leid sche Spaarbank bewees belangrijke dien sten door periodieke bijdragen te innen. Met groote erkentelijkheid wordt melding gemaakt van de zeer belangrijke steun van het Leidsch Studenten Corps Deze daad van burgerzin wordt zeer gewaardeerd Het aantal van degenen, die de Commis sie met een geregelde periodieke bijdrage steunt is echter nog veel te klein. Door samenwerking kan veel worden gedaan, kan in toepassing worden ge bracht de regel, dat twee niet alleen meer kunnen doen. maar ook meer weten dan één. Het bestuur heeft met dankbaarheid mo gen constateeren, dat het helpen van zijn medemensch nog immer bij vele stadge- nooten een veel verspreide deugd is. Mogen velen na lezing van dit verslag zich geroepen gevoelen het werk van de commissie, dat geheel belangeloos wordt verricht, te steunen. Dit kan geschieden door een geregelde bijdrage van b.v. 50 et. per maand, door automatische overschrij ving op gironummer 304274, hetzij door een gift in eens aan het adres van den pen ningmeester, Twentsche Bank N V kan toor Leiden, Breestraat 81. Voor de ondervonden medewerking, ook van de samenwerkende instellingen, wordt hartelijk dank gebracht. Het adres van de Commissie is: Post box 29. alhier. THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. De ware magie. Gisteravond werd door het Theosophisoh Genootschap (leider dr. G. de Purucker, Point Loma, Californië) in het Nutsge- bouw een openbare studie-avond gehouden, waarbij bovengenoemd onderwerp bespro ken werd. Evenals de muziek, aldus spr., in haar hooger aspect een veredelenden invloed op den mensch uitoefent en aan den anderen kant een leege onvoldaanheid kan achter laten, zoo is het met de magie. Er zijn vele vormen van magie. Het occultisme kan be- hooren tot de meest verheven uitingen van het leven van den geestelijken mensch en het kan ook een uiting zijn van de meest verwerpelijke begeerten en hartstochten in den mensch. Wat verstaat de theosophie dan onder occultisme? De beteekenis van het woord is: „verborgen". De magie, het occultisme is een studie van de innerlijke, verborgen zijde der natuur. Alle groote wijzen en zieners der eeuwen waren occul tisten. omdat zij achter de sluiers van den uiterlijken schijn kwamen en de innerlijke structuur van de natuur en de wondere innerlijke schoonheid der dingen be schouwden. De wezenlijke occultist, de ware .magiër", zooals de grooten dit wa ren, is een heilzaam wezen, vervuld van het spiritueele licht van den god binnenin hem. Hij kan dit licht aan andere mee- deelen en in hen hetzelfde vuur doen ont branden, vrede en vreugde geven en hen opheffen tot het wondere gevoel één te zijn met het heelal. Een occultist plaatst zich op het pad, dat voert tot kennis van wat goed en kwaad is en leidt tot het vermo gen om het goede, dat hij wenscht, te doen zonder zelfs een vinger op te heffen. Deze vermogens kunnen slechts alleen ge bruikt worden na een langdurige voorbe reiding van opoffering en zelfverlooche ning Hier blijkt de groote verantwoorde lijkheid van den leeraar en de noodzake lijkheid van geheimhouding dezer verbor gen krachten der natuur, die, wanneer zij in onbevoegde handen kwamen, voor zelf zuchtige doeleinden gebruikt zouden kun nen worden, en de gevolgen niet te over zien zouden zijn. Het is n.l. onmogelijk om spiritueele krachten te gebruiken, wanneer in den leerling nog het geringste spoor van zelfzucht is overgebleven. Want tenzij de bedoeling zuiver zij. zal het spiritueele zich transformeeren in het psychische, op het astrale gebied werken, en verschrikke lijke gevolgen kunnen eruit voortkomen. Spr. stond stil bij de oorzaken van de ver woesting van het vasteland Atlantis, welks bewoners misbruik gemaakt hebben der oc culte klachten. De mensch als deel van het heelal heeft talent in zijn hoogere natuur alle mogelijkheden van den bron. het goddelijke leven, dat het gansche heelal bezielt. De theosophie spoort aan tot het leiden van het „leven", d.i. de vereenzelvi ging met het goddelijke in den mensch. Steeds doet zij een beroep op het betere, het hoogere in den mensch en brengt hem tot het ware occultisme. EERSTE BLAD BINNENLAND. De regeering stelt invoering van „staat- van-dienstboekjes" voor. (3e Blad). Jeugdregistratie over het geheele land. (3e Blad). Minister Van Boeyen over het vluchtelin genkamp. (3e Blad). Geleidelijke opheffing der korting op spoorwegpensioenen. (4e Blad). Regeling inzake stemmen bij volmacht door militairen. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Gedrukte markt - Lustelooze handel - Achteruitloopende koersen - Amerika ongeanimeerd - Beleggingsmarkt prijs houdend. BUITENLAND. Chamberlain over de onderhandelingen met de sovjets. (Buitenl., Ie Blad). Prins Paul van Zuid-Slavië in Italië. (Bui tenland, le Blad). Brinkmann door den Fuehrer op non- actief gesteld. (Buitenl., le Blad). Een oproep voor vrijheid en vrede. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: afwisse lend bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Koude nacht, met mogelijk plaatselijk een weinig nachtvorst. Overdag iets kouder. Zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Noor delijke wind. UITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaf de damesklasse der Bur- gerzangsohool. directeur de heer P. de Rook in de Centrale Ontspanningszaal van „Endegeest" een uitvoering. Medewerking werd verleend door mevr. A. SirksDe Bock aan den vleugel. Na de pauze werd het zangspel De ge leende koekepan" van H. v. Tussohenbroek opgevoerd. Het programma oogstte veel be langstelling en applaus. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Naamiooze Vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzoon. Kaiser - straat 9. Leiden. Nieuwe Commissaris: Ir. A A. Mu sert. Utrecht. C. Vreem, Mare 94. Leiden, rund-, var kens- en kalfsslagerjjfijne vleeschwaren. C. B. Vreem tHuwelijksche Voorwaarden). Naamiooze Vennootschap Gebroeders van den Nouland. Prinsenweg 3. Voorhout, kweeken van en de handel in bloembollen enz Uittredend Directeur: Th. P. van den Nouland Voorhout. Uittredend Commissa ris: P. van den Nouland Voorhout en L. W. van Schie Wzn. Noord wijk. Nieuwe Di;ec- teur: J. M. van den Nouland Pzn. Voor hout en J. P. van den Nouland Th. Pzn., Voorhout. Nieuwe Commissaris: J. J. van den Bosch. Sassenheim. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantcor der posterijen alhier werd in den loop de^ maand April ij. op spaa bankbo^'*jes ingelegd f 215.198 83 en terugbetaald f.330 217 49. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 115.018.66. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 135.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1