BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 10 Mei 1939 Officieele Kennisgevingen 65 Algemeene Toestand De besprekingen met de Sovjets Engeland en Roemenië De Noorsche landen HEW AMERICAN PRINTS Bethlen uit de politiek Koningspaar Verdere demobilisatie Nieuwe verkiezingen dit gebied doen. niet alleen door een uit stalling van materiaal, maar ook doorprac- tische oefening a.s. Zaterdagmiddag op het Schuttersveld. i Wie van deze feiten kennis neemt, zal bemerken, dat er een veelzijdige samen- VERKIEZING GEMEENTERAAD, werking moet bestaan tusschen overheid De voorzitter van het Hoofdstembureau en burgerij, wil het hulpapparaat in tijd in Kieskring I maakt bekend, dat het van nood behoorlijk functioneeren. Hoofdstembureau op Donderdag 11 Mei a.s. De overheid kan in haar organisatorische des voorm.ddags te 10.55 uur, in een open voorbereidingen vrij ver gaan, doch wan- bare zitting in het Gemeentehuis iRapen- neer het op uitvoeren aankomt, schieten burg 121 zal beslissen over de geldigheid haar krachten te kort en is zij aangewe- der op 9 Mei. j.l. voor bovengenoemde zen op den bijstand van vrijwilligers. verkiezing ingeleverde lijsten van candl- Spr. verheugt zich erover, dat hier tei daten en over de handhaving van de stede de afdeeling Leiden der N.V.L. de schakel heeft willen vormen tusschen over heid en burgerij. Ook de regeering koestert warme belang stelling voor het werk der N.V.L. en steunt het waar mogelijk. Wanneer spr. de samen stelling van het afdeelingsbestuur nagaat wordt hij getroffen door het feit, dat hij dezelfde personen in velerlei vereenigingen. welke werkzaam zijn ten bate van het openbaar belang dagelijks ontmoet. Dit is teekenend voor hun diepgeworteld inzicht in de noodzakelijkheid van luchtbescher ming. want een bestuursfunctie in deze vereeniging vraagt ontzaglijk veel meer dan de meeste bestuursfuncties. De burge rij mag dien arbeid wel waardeeren en spr. wil daarvoor uit haar naam hier zijn har- telijken dank betuigen. Spr. hoopt, dat de middels deze tentoon stelling tot de ingezetenen gerichte oproep gehoor moge vinden en dat velen r ch zul len aanmelden als lid of vrijwillib_r. Nadat spr. in het bijzonder woorden van dank had gericht tot de leden van het ten- toonsteilmgscomltë en zijn helpers, die in de afgeloopen maanden ontzaglijk veel werk geheel belangeloos en ten bate der gemeenschap hebben verricht, besloot hij met het uitspreken van zijn beste wen- schen voor het welslagen der expositie (applaus). De voorzitter van het Tentoonstellings comité. de heer D. C. Kok deed vervolgens nog eenige mededeelingen van technischen aard. waarna gezamenlijk een rondgang werd gemaakt. ESPERANTO. De in de Esperanto-wereld zeer bekende Weensche declamatrice. Oharlotte Korda, gaf gisteravond in het Vrijz. Chr. Federa tiehuis voor de Leidsche Esperantisten een goed geslaagden literairen avond. Na gewezen te hebben op het feit, dat men zich in het Esperanto soms veel beter kan uitdrukken dan in zijn eigen taal. zeide zij, dat studie van literatuur, in welke taal ook. zeker geen luxe is. Daarna ging zij over tot het declameeren van in Esperanto vertaalde literatuur o.a. een gedeelte uit Goethe's drama Iphigenie auf Tauris. vert. door Dr. Zamenhof; uit de Farao van B. Prus. vert, door Dr. K. Bein (ps. Kabé), gedichten van Schiller, vert. door Kalocsay. enz. Zij wees er verder op, dat Boedapest het tegenwoordige centrum is van de Espe- ranto-auteurs, waarvan de schrijver en diohter Baghy het middelpunt vormt. Op voortreffelijke wijze declameerde zij origineele Esperanto-literatuur, o.a. een gedeelte uit „Mia Reglando" door Gaghy, enz. Zeer veel succes oogstte zij met een eigen gedicht, waarin de verschrikkingen van een oorlog werden afgebeeld. Ten slotte las zij een gedeelte voor uit i daarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. geiden. 10 Mei 1939. 4505 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Hoofdstemb'ureau in Kieskring II maakt bekend, dat het Hoofdstembureau op Donderdag 11 Mei a.s. des voormiddags te 10 uur, in een openbare zitting in een der lokalen van de school Schuttersveld zal beslissen over de geld'g- heid der op 9 Mei j.l. voor bovengenoemde verkiezing ingeleverde lijsten van candi daten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd. A. F. L. M. TEPE. Leiden. 10 Mei 1939. 4566 Vredes-initiatief van den Paus. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Hoofdstembureau in Kieskring III maakt bekend, dat het Hoofdstembureau op Donderdag 11 Mei a.s. des voormiddags te 10 uur, in een openbare zitting in een der lokalen van de v.m. school aan de van der Werffstraat zal beslissen over de geldigheid der op 9 Mei j.l. voor bovengenoemde verkiezing ingeleverde lijs ten van candidaten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd, M. G. VER WEI J. Leiden. 10 Mei 1939. 4587 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Foto-litho-Inrichting Koningsveld en Zoon (in oprichting). Breeslraat 24. Lei den. Eigenaar: J. L, Koningsveld, Haarlem. Wijzigingen ..De Nieuwe Boekhandel". Turfmarkt 2, Leiden. De zaak is verplaatst naar Dort- schelaan 14. Rotterdam. J. van der Nat, Morschstraat 25. Leiden. Handel in kruidenierswaren en comestibles. Overleden Eigenaar: J. van der Nat. Lei den. dd. 29 Apr. 1939. Wijziging handelsn. in: Wed. J. van der Nat. Nieuwe Eigena resse: Wed. D. P. van der NatLaman. Lei den. Cedo Nulli, Zijldijk 28, Leiderdorp. Kunst aardewerk. Bovengenoemde zaak is omge zet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Kunstaardewerkfabriek „Cedo Nulli" N.V. (Ned. Staatscourant: 27 April 1939. nr. 82/637). Dir.: G. W. Verhoop. een in het Esperanto door'een Franschmen j f. 30*00 waar- geschreven werk met ais titel: „Hoe hij van geplaaut cn Bes">rt- 1-lb uuy- Nederland zag". Het was een zeer prettige en leerzame avondmet groote voldoening keerden allen huiswaarts. EINDEXAMENS H.B.S. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat de mon delinge eindexamens aan de Gem. H.B.S. afd. A. alhier zullen worden afgenomen op 4. 5, 6, 7 en 8 Juli. terwijl als deskundigen zijn aangewezen H. Oberman te Voorburg, C. A. A. van Luttervelt te 's Gravenhage en me] dr. A Posthumus te 'sGravenhage. Voor de R K. H.B.S. alhier afd. A. en de Chr. H.B.S te Alphen a/d. Rijn afd. A. zijn de data 19 t/m. 22 Juni en 29 en 30 Juni met als gemeenschappelijke deskun digen dr. W van den Ent te 's Gravenhage, J. W. de Tombe te 's Gravenhage en Ch. A. Cocherat te Rotterdam. Aan de Bijz. H.B.S. te Voorschoten afd A. zijn de data 4 t/m 8 Juli en de deskun- Ci'-en dr J C de Haan te Oegstgeest. L. v. d. Woude te Rotterdam en dr. E. J. J. Mrssing te Voorburg. Voor de B-afdeelingen zijn de data en namen der aangewezen desgewezen als volgt: Bij de eindexamens van de: R.K H.B.S. te Leiden op 27, 28, 29 en 30 Juni; Chr. H 3.S. te Alphen aan den Rijn op 4. 5. 6. 7 en 8 Juli; bljz H.B.S te Voorschoten op 11, 12 13. 14. 15, 17 en 18 Juli. Deskundigen: ir. H. J. Mahlener Loderus. te Aerdenhout;dr. Ir. P. Dlngemans, te D:Ift; dr. J. de Zwaan, te Leiden. Bij de eindexamens van de: gem. H.B.S. te Leiden op 19. 20. 21, 22, 23, 24, 26, 27 en 28 Juni; gem H.B.S. voor meisjes te Leiden op 29 en 30 Juni en 1 Juli: Chr. HBS te Leiden op 4. 5, 6. 7. 8, 10 en 11 Juli. D-skundigen: L. A. M. Willemse, te Rot terdam; mevr. dr. G. L. de HaasLorentz, te Leiden; J. J. Weijers, te 'sGravenhage. Als deskundigen elders zijn nog aange wezen: ds. J. Ph. Makkink, dr. W. P. Joris- sen, mr. J H. Kramers, dr. L. U. de Sitter, dr J. A. A. Ketelaar, mr. dr. A. J. de Sop- per en mevrouw H. Ph. OvereynderMese nig, allen alhier; mevrouw W. de Vriese— van de Po'l te Voorschoten en dr. J. Hein- sius, ir. E. J. F. Thierens. dr C. M. van Marie en mr. dr. E. Tekenbroek, allen te Wassenaar. EEN KRANIG MEISJE. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Behalve de reeds gisteren vermelde is nog één caniidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen ingediend, n.L d:or ..Algemeen Belang" met de candida ten W. H. van der Meulen en P. Ligtvoet. II.M. DE KONINGIN DOOR ONZE STAD. Gistermorgen te ongeveer kwart vóór nsgen pass-erde H M. de Koningin per auto reente, gaande in de rie ing Utrc t D:s avonds te ongeveer kv/art over zeven was zulks wederom het geval, doch toen uit omgekeerde richting op terugreis naar Den Haag. Vüf maanden in de rimboe ter verzameling van studiemateriaal. Aan boord van het m.s. „Johan van Ol- aenbarneveldt" van de Mij, „Nederland", dat de vorige week Woensdag uit Indië naar het moederland is vertrokken, bevindt zich aldus lezen wij in „De Javabode" mej. M, M. Nicolspeyer, de doohter van een be kend Haagsch advocaat en doctoranda in de Indonesische talen, die zelfs niet tegen de uiterste consequentie, welke aan de vol tooiing harer studie is verbonden, heeft op gezien en naar Alor, een klein eiland ten noorden van Timor, is gegaan om daar materiaal te verzamelen voor haar disser tatie. Gedurende 5 maanden heeft mej. Nicol speyer slechts in gezelschap van een Ame- rikaansche studiegenoote op 6 uur paard rijden van de kust in het binnenland ge woond. Mej. N. kende deze Amerikaansche van een kort bezoek, dat deze aan Neder land had gebracht: zij waren door den pro motor van mej. Nicolspeyer, den Leidschen ethnoloog prof. J. P. B. de Josselln de Jong, met elkander in kennis gekomen en dit feit heeft mede in hooge mate tot de keuze van Alor als studie-veld voor de Haagsohe jon gedame bijgedragen. Anderzijds was echter haar keuze, evenals die van haar Ameri kaansche studiegenoote, bepaald door het feit, dat dit vlak benoorden Timor gelegen vrij kleine eiland, in ethnologisch opzicht nog zeer weinig bekend is. Inderdaad heeft mej. Nicolspeyer, wier belangstelling vooral de sociologische toe standen gold, in de bijna vijf maanden, welke zij te Atlmelang heeft doorgebracht, zeer interessant materiaal kunnen verza melen. Dit resultaat blijkt tegen alle onge makken en ontberingen, welke zij zich ge durende dit verblijf heeft moeten getroos ten, op te wegen. Mej. Nicolspeyer heeft bij de uitgebreide en interessante verhalen, welke zij ons over haar verblijf op Alor heeft gedaan, verre van den nadruk gelegd op de moeilijke kanten daarvan. Zij heeft integendeel vooral met groot genoegen verteld van het prachtig verloop van haar werk en het relaas daarover doorspekt met allerlei aar dige bijzonderheden over de verhouding tusschen de dorpsbewoners en de „Njonja's" wier aanwezigheid Atimelang tot een soort hoofdplaats voor den omtrek had gemaakt en die dan ook in heel wat gevallen als hoogste instantie" om haar oordeel wer den verzocht. Bij al deze verhalen kwam steeds weer het gevoel van dankbaarheid jegens de civiele en militaire autoriteiten van Alor en Timor naar voren, die volgens haar zeggen niets hebben nagelaten om haar verblijf en dat van miss Du Bois te ver aangenamen. Het staat thans wel vast, dat de Paus Inderdaad een vredesactle heeft ingezet, ook al gaat deze niet zoover als wel ge meld is. In welingelichte kringen in den Vaticaan- schen Staat hecht men geen geloof aan het gerucht, dat de Paus het initiatief zou hebben genomen tot het bijeenroepen, in den Vaticaanschen Staat, van een confe rentie van de voornaamste Europeesche staten, ter vreedzame bespreking van de in Europa aan de orde zijnde kwesties". Ongetwijfeld echter, heeft de Paus thans meer dan ooit belangstelling voor de zaak van den vrede Maar deze belangstelling en vooral de richtsnoeren voor 's Pausen vertegenwoordigers in het buitenland lig gen geheel in het kader van de normale diplomatieke bedrijvigheid van het Vati caan. „Uitgaande van dit standpunt," aldus In Vaticaansche kringen, „hebben deze ver tegenwoordigers aan de regeeringen mede gedeeld, dat het de vurige wensch van den Paus is, dat de vraagstukken welke Europa thans verdeelen, worden geregeld door vreedzame middelen en in een geest van wederzijdsch begrijpen". Men erkent, dat er moeilijkheden zijn: Duitschland heeft n.l. verklaard, dat het het probleem-Danzig beschouwt als een vraagstuk, dat slechts tusschen Duitsch land en Polen geregeld kan worden en een dergelijk standpunt neemt ook Frankrijk in ten aanzien van de Middellandsche Zee. Bovendien zouden in een conferentie twee spilmogendheden tegenover drie andere staten staan. Intusschen duurt het polsen in de ver schillende hoofdsteden voort. De Paus wenscht alle noodige gegevens te verzamelen, om te beoordeelen. of een werkelijk vredesintiatief al dan niet op portuun kan zijn. De vorm, welke aan dat initiatief zou worden gegeven, zou dus nog geenszins vaststaan en al is gesproken van een con ferentie van vijf, dan beduidt dit toch geenszins, dat deze suggestie niet kan wor den prijsgegeven, veranderd, of door een andere vervangen, al naar gelang de resul taten zullen z.i'n van de voorbereidende enquête, welke het eenige doel schijnt van de demarches van den H. Stoel in den huidlgen stand van zaken. Een te Londen gepubliceerd bericht, vol gens hetwelk de Britsche tegenvoorstellen aan Moskou behelsden, dat 1. de sovjet-unie elk der aan haar gren zende staten zou moeten garandeeren en 2, dat Engeland zich zou verplichten, bij stand te verleenen aan de sovjet-unie, in dien dit land als gevolg van de aangegane garantieverplichtingen in een oorlog zou worden ingewikkeld. is, naar Tass op grond van inlichtingen van gezaghebbende sovjet-Russische zijde verneemt, niet geheel in overeenstemming met de feiten. Op 8 Mei. aldus het sovjet-telegraaf- agentschap. heeft de sovjet-regeering in- deidaad van de Britsche regeering „tegen voorstellen" ontvangen, waartegen ook de Fransche regeering geen bezwaar had. In deze voorstellen werd niet gezegd, dat de sovjet-regeering elk der aan de sovjet-unie grenzende staten moest garandeeren. Wel werd erin gezegd, dat de sovjet-regeering onmiddellijk bijstand zou moeten verleenen aan Engeland en Frankrijk, als deze landen in militaire operaties mochten worden ver wikkeld als uitvloeisel van de verplichtin gen. die zij op zich hebben genomen ten aanzien van Polen en Roemenie In de Britsche tegenvoorstellen werd echter niets gezegd omtrent eventueelen bijstand, dien UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN DOOR PRINSES JULIANA. Hedenmorgen heeft H. K. H. Prinses Juliana zich als voorzitster van het Neder- landsche Roode Kruis naar het gebouw van het hoofdbestuur te Den Haag begeven, ten einde persoonlijk de onderscheidingen uit te reiken, welke ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid werden verleend. In aanwezigheid van de leden van het dageiijksch bestuur heeft H. K. H. Prinses Juliana, na een toespraak o.m. de volgen de onderscheidingen uitgereikt: aan de heeren prof. dr. J. van der Hoeve en J. W. Henny, belden alhier en J. H. de Bruyn te Oegstgeest. die allen werden begiftigd met het kruis van verdienste, terwijl de me daille van verdienste in brons werd uitge reikt aan den heer W. Recourt te Wasse naar. COLLECTE CARILLON-COMITÉ, Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames A. Bregman (Kethel) en B. B. S. van Zanten (Lelden). Opbrengst ruim f. 1000. De gisteren alhier gehouden collecte ten bate van het Stadhuis-carillon heeft de somma van f. 1058 opgeleverd. Bovendien vond de secretaris bij thuiskomst nog een gulden in zijn brievenbus! Het tekort is daardoor thans geslonken tot ongeveer f. 9000. de sovjet-unie od basis van wederkeerlg- heid van Frankrijk en Engeland zou ont vangen, als de sovjet-unie eveneens in militaire operaties zou worden gewikkeld bij de nakoming van de verplichtingen, die zij op zich heeft genomen ten opzichte van enkele andere Oost-Europeesche staten. Vemon Bartlett schrijft in de „News Chronicle" dat het communiqué van de sovjets te Londen met verbazing is ont vangen. Hij voegt hieraan toe. dat Enge land niet aan de sovjet-unie heeft ge vraagd mede te werken aan de verdedi ging van de grens van Engeland of Frank rijk Het communiqué moei worden be schouwd als een bewijs, dat de regeering van de sovjet-unie krachtig vasthoudt aan haar standpunt dat een algemeen verbond tot stand moet komen tusschen de sovjet unie en Engeland en Frankrijk, dat zich uitstrekt tot geheel Europa en niet alleen tot de landen, welke Engeland heeft ge garandeerd zonder de sovjet-un'e te raad plegen. Tenslotte schrijft Bartlett, dat de Brit sche tegenvoorstellen te Londen „opmer kingen" worden genoemd en dat hiermede de deur wijd open is gelaten voor verdere onderhandelingen. Het Poolsche agentschap Iskra zegt: „Wij hebben zoovele malen het belang dat wij hechten aan goede betrekkingen met onze buren bewezen, dat het overbodig schijnt onze tevredenheid er over te con- stateeren, dat wij den goeden weg zien, welken onze betrekkingen met de sovjet unie volgen. Het agentschap herinnert eraan, dat juist ten tijde dat zich te Moskou betoogingen van antipathie jegens Polen voordeden. Polen categorisch de plannen inzake een gemeenschappelijken opmarsch naar het Oosten en het Zuiden, de verdeeling van invloedszones die misschien zelfs den Kau- kasus, Wit-Rusland en de kuststreken der Oostzee zouden hebben omvat, van de hand heeft gewezen. Door deze plannen van de hand te wij zen heeft Polen ze vernietigd en niet te verwezenlijken gemaakt, Iskra besluit met te verklaren, dat de Poolsche politiek, welke slechts haar eigen belangen zoekt, ieder plan van de hand zal wijzen, dat een vereeniging beoogt met een der. buren tegen een andere. De economische besprekingen tusschen Engeland en Roemenië worden voortgezet en reeds thans kan men voorspellen, dat zij met succes zullen worden bekroond. De beginse len, waarop de overeenkomst zal rusten, zijn opgesteld en binnenkort zal een communi qué dienaangaande worden gepubliceerd. Vervolgens zal de leider van de Britsche missie, Leith Ross; naar Athene gaan. terwijl de deskundigen te Londen en Boekarest de overeenkomst nader zullen uitwerken. De voornaamste moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, waren: ie. Het aanpassen van de Roemeensche prijzen aan de wereldprijzen. 2e. De noodzakelijkheid van een meer soe pel betalingssysteem. 3e. De moeilijkheid in Engeland, om som mige Roemeensche producten in te voeren, in verband met de bestaande overeenkom sten met de dominions. Na afloop van de conferentie der minis ters van buitenlandsche zaken der Noorsche staten is een officieel communiqué gepubli ceerd. waarin gezegd wordt, dat de ministers vastgesteld hebben, dat de Noord-Europee- sche landen zich zullen blijven houden aan de verklaring van Oslo volgens welke de Noorsche landen zich buiten de statengroe- pen van Europa willen houden en ingeval van oorlog alles zullen doen, om neutraal te blijven Van dit standpunt uit hebben zij de doelmatigheid voor hun landen overwogen, individueel of te zamen toe te treden tot een min of meer verstrekkend stelsel van niet-aanvalsverdragen. De ministers zijn het erover eens, dat de internationale positie hunner landen uitsluit, dat deze het voor werp van eenige machtspolitieke combinatie zijn. Verklaringen van de zijde van eenig ander land, dat dit de integriteit en onaf hankelijkheid van de Noord-Europeesche landen wil eerbiedigen, zijn hun echter wel kom. Na hun bespreking zijn de ministers ervan overtuigd, dat de antwoorden, die, na de in elk land te nemen beslissing inzake zijn standpunt ten aanzien van de betref fende overeenkomst gegeven zullen worden, overal de handhaving van de onnartijdige neutraliteitspolitiek der Noorsche landen zullen bevestigen. Een exclusieve collectie Amerikaanse bedrukte katoen voor dames- japonnen, sportieve meisjesjurken en Zip- gowns, was-, kleur- en zon echt, 90 centim. breed, per Meter Gedurende onze stof- fenweek geven wij ter kennismaking onze nieuwe knippatronen naar maat bij aankoop van tenminste f. 5.— op de stoffenafdeeling cadeau. J Uw Modehuis/ 4579 (ingroE, Med.) HONGARIJE. ACADEMISCHE EXAMENS, Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „De geologie van het gebied tusschen de Brem- bo en de Serio noordelijk van de bergkam Monte Menna-Pizzo Arera". de heer H. C. Raadsveldt, geboren te Soerabaia, wonen de te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie: de heeren C. M Buys (Den Haagt en Llem Tjay Liang (Lelden i; voor het eandidaats- examen wis- en natuurkunde, letter B: de heer G. W. M. Kallenberg (Leiden); idem, letter A: de heer D. ter Haar (Diepenveen). Graaf Bebhlen, oud-prcmler en afge vaardigde voor Nagykaniz&a. zet in een open brief aan zijn kiezers uiteen, waarom hij besloten heeft zich niet meer candidaat te stellen. Hij verklaart geen kans meer te zien zich nuttig voor het Land te maken, daar hij sedert vijf ja air met Laster over goten wordt en omdat haat, afgunst en hartstocht de tegenwoordige politiek be- heersohen. Men moet, aldus zegt hij, vree- zen voor een soort nationaal-bolsjewisme. als men onder het nationale belang nog slechts verstaat den strijd tegen de Joden, de aristocratie en de grootgrondbezitters Zoolang' het gezonde verstand niet is teruggekeerd aldus schrijft B-ethlen zal ik mij van deelneming aan het open bare leven onthouden. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, dat Rij teeg ent Horthy graaf Beth len benoemd heeft tot lid voor het leven van het HoogerhuLs. ENGELAND. De reis van het De bijzondere correspondent van Reulfi aan boord van de „Empress of Australia" bericht, dat in weerwil van het slechte weer de „Empress" haar 17 knoopen blijft loopen. Gistermiddag woonden de koning en de koningin het afscheid van den slagkruiser „Repulse" bij, welke de „Empress of Austra lia" tot dan toe had begeleid. Het passa giersschip minderde vaart en de „Repulse" stoomde in voile vaart voorbij, terwijl de bemanning op het dek stond aangetreden en juichte. Het muziekcorps speelde hei volkslied. Op de „Empress of Australia" werd een vaatje, inhoudende de koninklijke pos!, waaronder brieven voor de prinsesjes, over boord geworpen Het vaatje was gemerkt met twee witte en roode vlaggen. Het vaatje werd door de „Repulse" opgevlscht, waarna het oorlogsschip naar Engeland terugkeerde. HET ONTWERP OP DE MILITAIRE OPLEIDING. In het Lagerhuis heeft Chamberlain me degedeeld. dat het ontwerp op de militaire opleiding en de reservestrijdkrachten vóór Pinksteren wet zal worden. SPANJE. Tusschen 20 en 30 Mei zullen ook de Üch- tingen 1930, 1931 en 1932 gedemobiliseerd worden, zoodat de manschappen van zes lichtingen aan het einde van deze maand uit den dienst ontslagen zullen zijn. De laatste Marokkaansche eenheden zullen naar Marokko terugkeeren onmiddellijk na het défilé te Madrid. ROEMENIË. Na afloop van een ministerraad heeft de minister-president, Callnescu, medegedeeld dat zeer binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden en dat het nieuwe par lement op 7 Juni zal bijeenkomen. Op grond van de wet, welke het front der na tionale wedergeboorte instelde, bezit dl! front de regeeringspartij het uitslui tend recht op politieke activiteit In het geheele land en op het stellen van candi daten. Het laatst gekozen parlement BW de verkiezingen van December 1937' 15 nooit bijeengeroepen. De verkiezingen voor de Kamer van Af gevaardigden zijn vastgesteld op 1 Juni,die voor den Senaat op 2 Juni. De helft der senatoren wordt door de vertegenwoordi gers der corporaties aangewezen, de andere helft wordt door den koning benoemd. RUITERSTANDBEELD VOOR CAROL I. Koning Carol heeft bij de inwijding va" een ruiterstandbeeld voor koning Carol een rede gehouden, waarin hij o.a. zdlde. Roemenië, dat gesticht is door konins Carol I en in zijn natuurlijke grenzen ver groot door koning Ferdinand, vormt ee erfdeel, dat wij ongeschonden aan onze af stammelingen moeten afdragen. R°eme'V is doelbewust vredelievend, het wil in vreo zijn consolidatle-arbeid ontwikkelen, doe is eveneens vastbesloten zijn integriteit onafhankelijkheid te handhaven. HITLER ONDERSCHEIDT KROON PRINS MICHAEL. De „Fuehrer" en rijkskanselier heeft kroonprins Michael van Roemen e grootkruis in de orde van den Duitse" Adelaar verleend. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2