BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 Mei 1939 Derde Blad No. 24270 De Nederlandsch-Belgische betrekkingen Het bezoek van de Koningin aan België Éie Jaargang De 70sie verjaardag van minister Slotemaker de Bruine Inkrimping van steunverleening en werkverschaffing Verkeersongevallen Landbouw Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen Officieel programma vastgesteld Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van prof. dr. Slotemaker de Bruine is den jubilaris gisteravond in hotel de Witte- l,tu<r te Den Haag door vrienden en mede werkers een maaltijd aangeboden Tot de aanzittenden behoorden de ministers Colijn van Boeyen en Geseling, de oud-ministers Beelaerts van Blokland (vice-president van den raad van state). Donner en Schokking. Oud-minister de Geer. die mede behoort tot hen. die het initiatief namen tot deze samenkomst, was verhinderd tegenwoordig te zijn. Onder de in totaal ongeveer 70 gasten waren voorts Kamerleden, hoog leeraren. predikanten, ambtenaren sociale tverkers op de vele terreinen, waarop prof. Slotemaker zich heeft bewogen en persoon lijke vrienden. Gedurende den disch werd het woord gevoerd door een tiental sprekers die verschillende aspecten van den levens arbeid van prof. Slotemaker naar voren brachten. Na afloop bleef het gezelschap gemlmen tijd bijeen. Ui VERBAND MET DE TOENEMING VAN ARBEIDSMOGELIJKHE1D IN LAND- EN TUINBOUW. Het voorjaar doet de werkzaamheden in land- en tuinbouw weder toenemen en 'aardoor ontstaat voor velen weer de mo- ijkheid vrijen arbeid te aanvaarden. In «band daarmede wordt geleidelijk, even als in vorige jaren, in die streken van het ad, waar daartoe, tengevolge van bo- engenoemde mogelijkheden, aanleiding is, (e gelegenheid tot arbeiden in werkver- haffing, zoomede de steunverleening, opgezet of de omvang ervan ingekrom- n. De desbetreffende maatregelen worden, wordt ons van officieelezijde medege- eeld, niet getroffen dan nadat de provin- 'ale inspecteurs voor de werkverschaffing, rbij terzijde gestaan door de districts- iders van den rijks-controledienst voor de eunverleening, overleg hebben gepleegd et de vertegenwoordigers van de vakcen- aJes en de betrokken gemeentebesturen. Voor de provincie Friesland is thans door ■ii minister van sociale zaken machtiging .trieend, om, evenals in voorgaande jaren, een groot aantal gemeenten personen, ie in werkverschaffing of steunverleening Ijn opgenomen, geleidelijk te doen af- loeiendan wel in een enkel geval de 'aatsing geheel stop te zetten. Geheele topzetting zal in Friesland waarschijnlijk «hts in een zeer enkele gemeente vol- dig kunnen worden doorgevoerd, daaren- >en zal wel een geleidelijke vermindering n overheidswege worden bevorderd. De inspecteur voor de werkverschaffing door den minister van sociale zaken ge- dchtigd in bovenstaanden zin de gemeen- sturen in te lichten, waarbij steeds re- nlng ermee zal worden gehouden, dat, nneer de praktijk aantoont, dat van de afgestelde regeling moet worden afgewe- terzake met de grootst mogelijke soe- lheid, zal worden opgetreden. Zeer binnenkort zullen ook in sommige «ere provincies overeenkomstige regelin- n worden getroffen. EEN ACTIE VAN HUIS- EN GROND EIGENAREN. Inzake schadevergoeding bij luchtaanvallen. Naai' aanleiding van een op 6 Maart ge- t ouden lezing door mr. J. Blom op de al- Itmeene ledenvergadering van de Ver. van «is- en Grondeigenaren en Bouwonder- Eners te Wassenaar, over het onderwerp "ie betaalt de schade veroorzaakt door htaanvallen?". voor welke lezing toen toote belangstelling bestond en waarvan '1 uitvoerig verslag gaven, heeft het be- van genoemde vereeniging thans «tact gezocht met alle zustervereenigin- Rn in den lande, om een aigemeene actie n Nederlandsche eigenaren te verkrijgen, neinde met succes een oplossing te kun- w vinden voor het geval in tijden van "nog schade wordt aangericht. aLs geenszins billijk aange- de schade alleen voor rekening «n de eigenaren blijft, omdat deze schade nhli van omstandigheden, die het L!?vj°"c aangaan. Men .is daarom van nu da' die schaden ook door de ge- tfn lap zuUen moeten worden gedra- L°en det wordt als een ramp geacht, poneer de huiseigenaren in ons land aan 'ot zouden worden overgelaten. bestuur van de vereeniging wil bij „T?11™ instemming van de zusterver- v.Jhhgmi trachten het probleem op te ES b'X- door het instellen van een com- (n sfl ?le il?t waagstuk zal bestudeeren tal tr i\arbil aansluitend, de beste wijze ';a™ten te vinden om deze aange- RïïrvJ met spoed en klem onder de «riïïl van de Regeering en/of volks- «Senwoordiging te brengen, NAAR AMSTERDAM VIA DEN OUDEN WEG. Jjiniemeester van Amsterdam vestigt "ridacht van automobilisten op het r^Ii' deraag 11 Mei as. zal in dat ge- »(rk»« Van Amsterdam, waai' de nieuwe Uitkomt6® Amsterdam's-Gravenhage worden o eeJ luchtbeschermingsoefening wordf1 bestuurders van motorrijtuigen aai ''ie'' voorkoming van oftonthoud. «en Uv n' dien avond Amsterdam bin- Halh» ®men bver den rijksweg Haarlem- j|„weE-Ainsterdam ,ten opzichte waarvan ge)denavond geen beperkende bepalingen VERSPREIDE BERICHTEN. nn 1?iï?one audiëntie van den minister ten. zal Vrijdag niet plaats heb- De K.N.AC, schrijft: De voorloopige gegevens betreffende het aantal verkeersonsevallensiachtoffers, als verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, toonen over de laatste zes maanden het volgende beeld i tusschen haakjes de overeenkomst'ge cijfers van vorig jaar): gedood ernstig gewond October 90 147 408 4041 November 68 (62) 365 <329) December 42 (45) 312 (314) Januari 42 (52) 326 (306) Februari 46 39 314 287) Maart 43 42 361 (331) Een groot aantal ongevallen vond helaas weer plaats door het onverwachts overste ken van rijbanen door wielrijders. Daarom wil de K.N.A.C. er nogmaals dringend op wijzen, dat de regel „rechts gaat voor" uit sluitend eeldt voor het verkeer uit züwegen (doch zelfs ook daar niet voor zooveel deze zijwegen uitkomen op voorrangswegen, zij onverhard zijn of zelfs uitritten vormen). Wil men dus buiten de kruispunten van wegen een weg oversteken of van een weg linksaf slaan dan kan men ten opzichte van het inhalend verkeer geenerlei voor- rangsrecht laten gelden. WETSONTWERP INZAKE DE REGELING VAN HET ACCOUNTANTSWEZEN. Het bestuur der Nederlandsche unie van accountants hield een vergadering met de leden van het curatorium, den keurings- raad en den raad van toezicht der vereeni ging, ter bespreking van het door den minister van economische zaken bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet tot vaststelling van regelen betreffende het accountantswezen. De voorzitter der unie, de heer C. H. van den Berg, gaf een uiteenzetting van het wetsontwerp en deed daarbij uitkomen, dat dit ontwerp, al moge het in enkele opdich ten afwijke n van de door de regeerings- commissie 1928 voorgestelde regeling, in wezen daarvan weinig verschilt en tot de zelfde consequenties zal leiden. In de bespreking, waaraan door velen der aanwezigen werd deelgenomen, werden van varschillende zijden ernstige bezwaren tegen het ontwerp naar voren gebracht. Tenslotte sprak de vergadering unaniem als haar oordeel uit. dat de voorgestelde regeling berust op onjuiste motieven, zich, in tegenstelling met hetgeen in de memorie van toelichting wordt betoogd, niet aan sluit aan het in het maatschappelijk leven gegroeide, niet geeft wat de maatschappij behoeft en wat door het algemeen belang wordt geëischt en op onrechtvaardige wijze ingrijpt in veler bestaan. Door de vergadering werd een commissie aangewezen, bestaande uit: eenige leden van het bestuur en de heeren prof. ir. D. Dresden, prof. mr P. S Gertrandy en mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. welke de bezwaren der unie ter bevoegder plaatse zal kenbaar maken. GESCHENK VOOR HET M.S. „ORANJE" Wal-personeel van de „Nederland" biedt stuurrad aan. In de loods „Celebes" aan de Javakade te Amsterdam is gistermiddag te vier uur een bijeenkomst gehouden van het vaste walpersoneel der N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland", waarbij aanwezig waren de vier directeuren van deze maat schappij, de heeren Van Hengel, Bronsing, de Boer en Kretschmar van Veen, om een geschenk in ontvangst te nemen, dat het vastewal-personeel de directie aanbood voor het nieuwste motor-mailschip dezer maatschappij, dc „Oranje", die in Juli a.s. in de vaart zal tomen. De voorzitter van het comité, de heer F. Hiddinga. sohetste de gevoelens van saam horigheid, welke het vastewal-personeel koesterde voor de maatschappij, waarmede allen zich verbonden voelen en welke men tot uiting had willen brengen door een geschenk, dat een plaats zal vinden aan boord van de nieuwste aanwinst der maat schappij, waarop ieder lid van het perso neel trotsch is. Spr. herinnerde er aan, dat een der eerste schepen van de „Neder land", „Prins van Oranje" heette en hoe sedert dien de schejpen er op waren voor uit gegaan, terwijl telkens opnieuw de ver knochtheid met het Oranjehuis was geble ken. Aan het slot van zijn rede bood hij het fraaie, uit coromandelhout vervaar digd stuurrad aan met den wenseh, dat daarmede de „Oranje" altijd in veilige ha ven gestuurd zal mogen worden. Alle aan wezigen hieven hierna het Wilhelmus aan. Namens de directie van de „Nederland", dankte de heer van Hengel, die verklaarde, dat de directie zeer getroffen was door dit blijk van medeleven en die alle aan wezige 500 man van het vastewalpersoneel uitnoodigde, met hun vrouwen een bezoek aan boord van de „Oranje" te brengen, wanneer het stuurrad gemonteerd zal zijn Het geschenk ging vergezeld van een oor konde, waarop de handteekeningen ston den van de 500 leden van het vastewal- personeel, die er aan hadden medegedaan. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Als inzet voor de vijfde collecte-actie van de centrale voor werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den raad van Nederland sche kerken voor practisch Christendom) hebben gisteravond in een extra-radiouit zending minister-president dr. H, Colijn, de commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Karne- beek, de burgemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt en tenslotte de voorzitter der centrale, de heer W. J. Hemmes, een be roep op luisterend Nederland gedaan om den belangrijken arbeid van dit lichaam te steunen. Wanneer U lid was van de afdeeling Lelden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK. Rapenburg 9, Tel. 807 xou U het antwoord op die vraag weten Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). 4478 (Ingez. Med.) Eén van de eerste zaken die de nieuwe Belgische regeering Pierlot op haar tafel vindt, is de verlenging van de Nederlandsch- Belgische contingenteerings-overeenkomst. die op 1 Mei j.l. afliep. Sinds in beide landen de neiging bestaat de binnenlandsche markt allereerst voor de eigen productie te reser veeren. gaat dat niet zoo gemakkelijk, zelfs niet bij nog zooveel goeden wil van beide zijden. En aangezien hier in België de be zwaren van den kant van den landbouw komen, lijkt het me de moeite waard u iets te vertellen over de huidige ontwikkeling in België op agrarisch gebied. Het Kabinet-Pierlot heeft in haar regee ringsverklaring gezegd, dat zij in haar land. bouwpolitiek van de volgende principes zal uitgaan: voldoende rentabiliteit van de prij zen en „bescherming tegen de kustmatig door het buitenland hooggehouden concur rentie." In Katholieke kringen het mach tigste agrarische lichaam is hier de R. K Boerenbond met haar 115.566 aangesloten gezinshoofden is men de meening toege daan dat de regeering evenals in de nijver heid ook den landbouwer een behoorlijk be staansminimum moet waarborgen. Daarom is de leus van de Katholieke landbouworga nisaties en hun politieke woordvoerders het Katholieke Blok bescherming van den verkoopprijs. Dat beteekent allereerst be scherming van de binnenlandsche markt te gen de buitenlandsche concurrentie. En aan gezien Nederland de grootste importeur is van landbouwproducten: wering van den Nederlandschen invoer, resp. wijziging van het bestaande Nederlandsch-Belgisch han- delsaccoord. Nu de Katholieke Partij sinds de verkiezingen weer de sterkste in het land is geworden en het Katholiek agrarisch ele ment ook in het kabinet flink vertegenwoor digd is, verwacht dus de Belgische landbouw dat aan haar eischen meer aandacht zal be steed worden en ..haar belangen niet aan die van de Belgische nijverheid zullen wor den opgeofferd." Want de Belgische nijver heid ziet den Nederlandschen klant niet graag minder koopen. Bij een totaal voor Nederland nadeelig saldo van den handels balans in 1938 ten bedrage van 535 millioen francs, laat de handel in landbouwproduc ten tusschen beide landen een nadeelig saldo voor België van nagenoeg f 500 millioen. Dat beteekent dus een voordeelig saldo voor de Belgische nijverheidsproducten van circa fr. 1 milliard. Bovendien propageert men in kringen van de Belgische industrie „politiek van goedkoop leven" onder het motto dat dit land een exportindustriestaat is. De tegenstelling landbouwindustrie da teert hier vooral vanaf de crisisjaren toen de groote buitenlandsche markten zich begon nen te sluiten, de Belgische markt over stroomd werd met buitenlandsche artikelen en de regeering zich genoopt zag. ten einde de Belgische landbouw (die door de oorlogs jaren ook technisch achterop was) voor volkomen ineenstorting te behoeden, tot contingenteering, verhooging van invoer rechten. enz., over te gaan. Dat ging in tegen den wensch „goedkoop te leven" van de nij verheid. Vooral onder de regeering van het nationaal herstel, het ministerie van Zee land, heeft men getracht die tegenstrijdige belangen te verzoenen. Vooral de socialisten, die op het platteland wilden doordringen zonder hun aanhangers uit de nijverheid voor het hoofd te stooten. propageerden de leus: groote rentabiliteit van den landbouw niet door een hoogeren verkoopprijs die het leven duur maakt, maar door verlaging van den kostprijs, aanmoediging van qualitatieve verbeteringen in den landbouw door den Staat. In Katholieke kringen moest men na tuurlijk niets van deze socialistische propa ganda en hun neiging tot „verstaatlichung" hebben. Aangezien de technische voorult- Het A.N.P. meldt uit Brussel: Gedurende het officieele bezoek, dat H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden van 23 tot 26 Mei a.s. aan het Belgische Hof zal brengen, zal het leger den eere- dienst waarnemen. Den eersten dag, op 23 Mei, zal de Ne derlandsche Koninklijke trein, waarmee de Koningin de reis maakt, te 15.20 uur te Esschen aankomen. Bij aankomst van den trein zullen daar aanwezig zijn de com- man dant van het tweede militaire district en een eerewacht van het zesde regiment linietroepen, bestaande uit vier detache menten. met vaandel muziek en hoornbla zers. onder bevel van den regimentscom mandant. De troepen die op het perron zullen staan opgesteld, zullen het geweer presenteeren. de trompetters zullen het geelt acht blazen en de muziek zal het Wilhelmus spelen. De Belgische Koninklijke trein zal te 15.30 uit Esschen vertrekken, waarbij de troepen opnieuw de eerbewijzen zullen brengen. De aankomst te Brussel. De Koninklijke trein komt te Brussel- Noord aan te 16.30 uur. De commandant van het eerste militaire district bevindt zich op het perron van aankomst, evenals vier detachementen van het 9e regiment linietroepen met vaandel, muziek en hoorn blazers, onder bevel van den regiments commandant. Evenals te Esschen zal hier het hoornsignaal gegeven worden en zal de muziek het Nederlandsche volkslied spelen. Een batterij 75 m m. stukken, opgesteld in het park van de Cinquantenaire. zal met tussehenpoozen van dertig seconden 51 sa luutschoten afgeven, het eerste schot op het moment, dat de Koninklijke trein het station binnenkomt. Het Koninklijk eere-escorte, in groot te nue met standaard, onder bevel van den commandant van het ie regiment mobiele troepen, staat opgesteld voor het station op de Place Rogier. Het zal bestaan uit vier pelotons. De Koninklijke stoet rijdt naar het Ko ninklijk Paleis via den Boulevard Botani- que, de Schaerbeeksche Poort, de Konink lijke Straat en het Paleisplein. Langs den geheelen te volgen weg zullen troepen een afzetting vormen, bestaande uit infanterie en eenheden van rijwiel- en motortroepen, zonder hun voertuigen, alsmede de mu ziekkorpsen van het Brusselsche garnizoen. Het plein voor het paleis zal geheel vrij blijven en omgeven door troepen. Bij het passeeren van den Koninklijken stoet zul len de geweren gepresenteerd worden, de trompetten het geeft acht signaal blazen en de muziekcoi psen het Wilhelmus spelen. Een eerewacht van leerlingen der Ko ninklijke militaire school, bestaande uit vier detachementen met vaandel, onder bevel van den ondercommandant der schooi, zal de eerbewijzen brengen bij de aankomst der vorsten aan het paleis. Het program van Woensdag 24 Mei. Den volgenden dag. Woensdag 24 Mei. zal H. M, de Koningin te 11.15 uur ontvan gen worden ten stadhuize van Brussel, van waar Zij te 12 uur ten paleize zal terug- keeren Het Koninklijk escorte met stan daard zal den stoet heen en terug bege leiden. Des avonds te 21.15 uur zal de Koningin een gala-voorstelling bijwonen in den Ko ninklijken Muntschouwburg, waar een spectacle coupé zal worden gegeven. Twee officieren op motorrijwielen zullen de Ko ninklijke auto van het paleis naar het theater en terug escorteeren. Twee andere motorofficieren zullen de auto volgen. De eerstgenoemde twee officieren zullen dicht bij de auto even achter de portieren, rij den. In den schouwburg zullen de eerbe wijzen worden gebracht door leerlingen van de militaire school, die in twee rijen ter weerszijde van de eeretrap op de treden van de trap zullen staan opgesteld. Het bezoek aan Luik op 25 Mei. Op Donderdag 25 Mei zal H. M .de Ko ningin te 10.15 uur uit Brussel vertrekken om zich per trein naar Luik te begeven, waarz ij te 11.30 uur aankomt. Bij aankomst te Luik zal een batterij stukken van 75 m.M. met tussehenpoozen van een minuut 51 saluutschoten afgeven. Het eerste schot wordt gegeven bij aankomst van den trein in het Gare des Guillemins. Vier detachementen van het 12e regi ment linietroepen, met vaandel, hoornbla zers en muziek, zullen op het perron de eerbewijzen brengen. Twee motorofficieren van het le regiment lancier zullen gedu rende het geheele verblijf te Luik terzijde van de auto der beide vorsten rijden, ter wijl twee motorofficieren de auto zullen volgen. - De Koningin begeeft zich van het station naar de. tentoonstelling, welke Zij zal be zoeken en waar Zij het middagmaal zal gebruiken. Zij vertrekt te 16 uur uit Luik De militaire eerbewijzen zullen gebracht worden in het station bij het vertrek van den Koninklijken trein. De commandant van het 3e militaire district zal zich op het perron bevinden en verder zullen wederom de troepen de wapens presenteeren, hoorn signalen zullen worden gegeven en de mu ziek zal het Wilhelmus spelen. Het vertrek op 26 Mei. Op Vrijdag 26 Mei. des morgens te 11 uur. zullen dezelfde eerbewijzen als bij aankomst van de Koningin gebracht wor den bij het vertrek van H. M. Koningin Wilhelmina. op het station Brussel-Noord, evenals omstreeks 12 uur op het station te Esschen. De troepen, die den eeredienst waarne men, zullen in parade-veldtenue zijn ge kleed. De officieren, die bij de ontvangst van de Vorstin aanwezig zijn. dragen groot tenue. Alle openbare en militaire gebouwen te Brussel, zullen op 23 24, 25 en 26 Mei de nationale vlag uitsteken, evenals te Luik op 25 Mei. gang in den landbouw en de daarmede ge paard gaande verlaging van den kostprijs nu eenmaal zoo vlug niet gaat, blijven zij aan dringen op bescherming van den verkoop prijs en op gunstiger handelsaccoorden met het buitenland. Toch hebben beide richtin gen elkaar beïnvloed en op den duur veel van elkaar overgenomen. Onder den socialis- tischen premier Spaak werd de protectie voor den landbouw versterkt, terwijl de con servatieve Katholiek, de huidige premier Pierlot, als Minister van Landbouw in 1936 een politiek inluidde die vooral op intrinsie ke verbetering van den Belgischen landbouw was gericht. In de eerste plaats ging de aandacht der regeering uit naar de zuivelproducten. De structuur van den Belgischen landbouw maakt het reeds noodzakelijk naar intensie vere culturen te zoeken. 86"der landbouw bedrijven hebben een oppervlakte, niet groo- ter dan 10 H.A. Aan graan alleen heeft het land een beduidend tekort. Al naar gelang van de wereldprijzen moet men hiervan voor 1 tot l1/: milliard franc invoeren. Voor het overige hoopt men door uitschakeling van het buitenland en opvoering van het bin- nenlandsch verbruik de marktverhoudingen voor het Belgisch landbouwproduct te ver beteren. Het zuivelprogram komt in het kort hierop neer: oprichting van een Nationalen Zui veldienst van belanghebbenden en vertegen woordigers der regeering om gezamenlijk be tere productie- en distributiemethoden voor de melk- en melkproducten in te voeren, in stelling van officieele garantiemerken, con trole- en studiediensten, opleiding van „melkdeskundigen" aan de Belgische land- bouwhoogescholen, toekenning van premies voor de binnenlandsche kaasproductie, voor die van gecondenseerde melk en vollemelk poeder, propaganda voor de binnenlandsche zuivelproducten. Ter verlaging van den kost prijs verstrekt de regeering sinds enkele jaren subsidies voor den bouw van zg. groen- voersilo's (ter vervanging van de duurdere veekoeken), voor een hygiënischer inrich ting der stallen (die thans nogal veel te wenschen overlaat en den gezondheidstoe stand van het vee ongunstig beïnvloedt) voor het afmaken van tuberculeus vee. Te vens wil men de coöperatieve beweging on der den boerenstand bevorderen, aangezien de kleine boer thans te veel afhankelijk is van machtige stikstoffabrieken, industrieele melkfabrieken, enz. Hiervoor, ter moderni seering van zijn hoeve en voor een normale exploitatie na de door de crisis geslagen wonden, moet de boer over extra crediet- faciliteiten beschikken: daarvoor is een Na tionaal Instituut voor Landbouwcrediet op gericht, waarvoor de staat en semi-officieele diensten geldmiddelen ter beschikking zou den stellen. Blijkens het eerste jaarverslag per 30 November 1938 heeft deze instelling echter met gebrek aan middelen te kampen, waardoor zij zelf elders tegen te hoogen rentevoet moet leenen en op niet veel gun stiger wijze werken kan dan de reeds be staande landbouwcredietinstellingen. Ook op ander gebied was de inmiddels weer ingetre den crisis waarbij de politieke tegenstel lingen eveneens een rol spelen er de oor zaak van dat men bij de uitvoering van het zuivelprogramma slechts langzame vorde ringen maakt. De Nationale Zuiveldienst b.v. begon haar werkzaamheden pas 15 Juni 1938 Haar controle strekte zich slechts uit over 15°der Belgische fabrieksboter, waarbij bleek dat ongeveer de helft der gecontro leerde fabrieken tot reorganisatie van haar fabricagemethodes moet overgaan voordat zij het officieele controlemerk kunnen ver krijgen. De overige werkzaamheden verkee- den einde 1938 nog in een stadium van voor bereiding. De dienst oordeelde dan ook dat zoolang geen voldoende aanbod van quali- teitsproducten bestaat, de voorgenomen pro paganda voor de Belgische zuivelproducten geen zin heeft. Op 22 Maart Jl. is een ministerieel besluit verschenen volgens hetwelk er een „offi cieele controle op harde kaas wordt inge steld om de qualiteit en de Belgische her komst van dit product te waarborgen", ter wijl vanaf 1 April jl. premies voor de pro ductie van binnenlandsche harde kaas ver strekt worden. Langzaam gaat men dus toch in de gewenschte richting. Dit zuivelpro gramma is de laatste jaren bovendien nog aangevuld door een reeks protectionistische maatregelen aan de grens, waardoor men den invoer van boter in den zomer reeds tot vrijwel nihil en in de overige maanden sterk gereduceerd heeft (invoer 1938: 1.125.000 kilo. i In het huidige stadium is voor Neder land vooral de kaasproductie van belang. Kaas is nl. op één na het belangrijkste Ne derlandsche exportartikel naar België. In 1937 ging 20°,'o van de Nederlandsche kaas productie naar België. In 1938 werd hier voor 147 millioen franc kaas uit Nederland ge ïmporteerd. TeiAvijl wij echter voor de kaas nog aan het begin van een ontwikkeling staan, eischt de Belgische boer een onmiddellijke wijzi ging van den bestaanden toestand voor een ander belangrijk Nederlandsch uitvoerarti kel: tuinbouwproducten. Men lijdt hier ook onder het autarchisch streven van de groote mogendheden, waarheen men vroeger een gedeelte van de groenten-, aardappelen- en fruitproductie kon uitvoeren. Sinds 1936 heeft zich dan ook het uitvoersurplus in een invoersurplus voor deze producten omgezet, niettegenstaande een sterke contingentee ring aan de grens, die vooral Nederland trof. Teeltbeperking kent men hier niet. De tuin bouwers eischen nu een nog sterker beper king van den invoer en herziening van het accoord met Nederland.Zij wenschen dat de binnenlandsche markt voor hen gereserveerd wordt en invoer alleen wordt toegestaan, wanneer men in het binnenland niet in de behoeften kan voorzien. Dat is bij een sei zoenartikel als groente of fruit nooit vooraf te bepalen en daarom eischen de Belgen het beheer der invoercontingenten voor zich op en mag dit niet. zooals tot dusverre het ge val was. aan Nederland worden overgelaten. Hiervoor voert de R.K. Boerenbond reeds maandenlang een actie Maar aangezien on geveer de helft van den Nederlandschen uit voer naar België uit landbouwproducten be staat en de Belgische nijverheid liefst haar afzetgebied wil handhaven, terwijl de ont wikkeling van de totale N°ri°rlands"b-Eel- gische handelsbalans te "ris ie""nleng in »"n voor België gunstige richting gaat, he-i 'pt men, hoe moeilijk het is tot overeenstem ming te komen en alle partijen tevreden te stellen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9