STADSNIEUWS BUITENLAND Gouden Echtvereeniging Jaargang DINSDAG 9 MEI 1939 No. 24270 De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Stemmen bij volmac door militairen Candidaatstelling te Leiden Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Met Pinksteren naar Engeland f. 55.50 per persoon verwacht A Igemeene Toesta n cl LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zfjn, Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljtu per 3 maanden f.2 35 per week L0.18 Pranco^per post f 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mudJ STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS Tiende Jaarvergadering. In de gisteren onder leiding van mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden tiende jaarver gadering van de Stichting Leidsch Borgstel- lingsfonds heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Hulpbank, het jaarverslag uitgebracht. In dit jaarverslag wordt melding gemaakt van bet groote verlies, dat de stichting heeft ge leden door het overlijden van het bestuurs lid prof. mr. dr. D. van Blom. Zijn belang rijke adviezen bij de samenstelling van den stichtingsbrief zijn het bestuur van groot nut geweest; het eerste jaar was hij voorzit ter en gaf hij leiding aan dit pionierswerk om de economisch en sociaal zwakken tegen den verderfelljken woeker te beveiligen Door zijn rijke gaven van hoofd en hart beeft hij de stichting belangrijke diensten bewezen. Zijn nagedachtenis zal bij de stich ting in hooge eere worden gehouden. Jhr. C C. Röell werd bereid gevonden de openeevallen plaats in het bestuur in te ne men. Prof. dr. J. H. Boeke, die aan de beurt Tan aftreden was. werd herbenoemd. Het dagelijksch bestuur kwam in het verslagjaar 10 maal bijeen. 981 aanvragen (v. j 923) tot een gezamen lijk bedrag van f. 68.633.(V. j. f. 64.851. verden toegestaan. Hiervan waren 152 van 125 en minder; 298 van f 26.— tot f. 50. (58 van f. 51.tot f. 100.—; 66 van f. 101. lot f.250— en 7 van f.251.tot f.300. Afgewezen werden 56 aanvragen wegens niet-credietwaardigheid, d. w. z. omdat van deze aanvragers niet kon worden verwacht, dat zij op grond hunner persoonlijke kwali teiten en omstandigheden ln staat en be reid zouden zijn de aan te gane leening naar behooren terug te betalen. In het algemeen wordt behoorlijk aan de aflossingsverplich tingen voldaan. Het verlies bedroeg slechts f. 195.50. Bij het onderzoek ondervond de stichting de zeer gewaardeerde medewerking Tan de credietverleenende instelling, de ge meentelijke Hulpbank. Betreffende de bestrijding van den woeker wordt in het verslag opgemerkt, dat door po litie en justitie 5 keer is opgetreden tegen chndestiene geldschieters; 2 werden veroor- deeld. 1 geval is nog aanhangig. Dit het aan het verslag toegevoegd over- tcht blijkt, dat het fonds gedurende de 10 bar van haar bestaan niet minder dan 5351 unvragen tot een totaal bedrag van 1420 5 46.50 heeft toegestaan. Op 31 Dec. 538 stonden 828 posten uit tot een totaal bedrag van f. 34.459.25. Het kapitaal der Stichting bedroeg op 31 Dec. 1938 f. 27874.18. De rekening en verantwoording van de pen- nmomeesteresse, mej. D. Coeberg, geeft een eindcijfer van f. 2616.58. Het fonds heeft alzoo ln den loop der ja- ten vele gezinnen, die op den rand van hun Inkomen leven en wier financieel evenwicht ln het huishoudelijk budget bij ziekte, werk loosheid e, d. spoedig is verstoord, in staat gesteld hun moeilijkheden het hoofd te bie den, terwijl mede aan talrijke gezinnen, die ran tijd tot tijd grootere uitgaven ineens moeten doen. die uit het loon van een week niet ineens zonder ontwrichting van het budget kunnen worden bestreden, bijv. voor aanschaffing van noodzakelijk en onmisbaar beddegoed, kleeding, huisraad e.d., het be komen van een geldleentng mogelijk maakt. Dit voorschot wordt geleidelijk uit en in evenredigheid met de weekinkomsten terug betaald. terwijl voorkomen wordt, dat de menschen in schulden verwikkeld geraken en tot armoede vervallen. Door deze zelfhulp wordt een gang naar een liefdadige instel ling en naar een woekeraar voorkomen en worden economisch en sociaal zwakken in hun veelal moeilijken levensstrijd ter zijde gestaan met handhaving van hun eigen waarde en verantwoordelijkheid. De Stichting is lid van de Nederlar.dsche Vereeniging voor Volkscredletwezen en Woe kerbestrijding en wordt door haar secretaris vertegenwoordigt in het Rijnlandsch Borg- stelllngsfonds voor den Middenstand en in de Commissie van Samenwerking voor Bij zondere Nooden. Voor de ondervonden me dewerking wordt in het verslag hartelijk dank gebracht. Het secretariaat van de Stichting is ge vestigd ten kantore van de Gemeentelijke Hulpbank, Nleuwsteeg No. 4, te Leiden. RADIO-VEREENIGING. De L. R. V.. hield gisteravond haar club avond in ,,Oud Hortuszicht". De aangekon digde spreker kon zeer tot zijn leedwezen niet aanwezig zijn. De heerP. J. Nieuwen- huizen trad ln zijn plaats en wist de aan wezigen te boeien met een overzicht van de oudste radio-apparaten en hun ont wikkeling waarop uiteindelijk een super- autodyne werd behandelt met z.g. storings begrenzer waarmede golflengten tot zelfs beneden 5 meter kunnen worden ontvan gen. Ook werd een vossenjacht besproken, welke in het begin van de volgende maand zal worden gehouden. DESBETREFFEND WETSONTWERP OP KOMST Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat een wets ontwerp, strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende ge meenteraadsverkiezingen te stemmen bij volmacht, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Het ligt in de bedoeling het wetsontwerp, indien mo gelijk, nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. tit Bij het ter perse gaan van dit Blad wa ren heden aan het hoofdstembureau de navolgende candidatenlijsten voor de aan staande raadsverkiezingen op 14 Juni inge leverd: A.R. Partij. 1. Dr. C. Beekenkamp, 2. D. Parmentier, 3. F. Eikerbout, 4. J. Veenendaal, 5. A. Knetsch, 6. Mr. C. J. Woudstra, 7. J. Rave- stein, 8. G. Hordijk, 9. H. C. F. de Greef, 10. W. A. Kasteleyn, 11. G. Kuperus, 12. H. Van Cittert. Chr. Hist. Unie. 1. Jac. Wilbrink, 2. mr. P. J. Iöenburg, 3. D. v. d. Kwaak. 4. F. J. Groot Enzerink, 5. Joh. de Groot. 6. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, 7. A. van Rosmalen, 8. J. A. v. d. Reyden, 9. B. J. Huurman Jr., 10. dr. J. van Leeuwen, 11. mevr. E. Filippo- Meter. 12. P. Stokman, 13. J. Stigter, 14. D. Seydell, 15. L. Questroo. Chr. Dem. Unie. 1. J. Noppe. 2. C. J. v. d. Wilk, 3. J. Fla- man, 4. 'W. Nijenhuis, 5. M. J. de Nie, 6. L. Pret. S.D.A.P. 1. Mr. D. A. van Eck, 2. J. J. v. Stralen, 3. T. Groeneveld, 4. C. P. BraggaarDe Does, 5. M. G. Verwey, 6. J. C. de ClerDe Bruijn 7. A. J. J'ongeleen, 8. J. H. Schüller, 9. C. Snel, 10. C. Koole. 11. A. Carton, 12. H. Oostveen, 13. S. Mok, 14. C. J. Piena, 15. C. Baart. 16. N. Spierenburg (Kieskring I). In kieskring II werden als nrs 15. en 16. candidaat gesteld P. de Kruis en W. L. Menger en in Kieskring III J. H. Webbers en mevr. W. J. M. E. MolVogelaar. Liberale Staatspartij. 1. prof. mr. J. M. van Bemmelen, 2. mr. M. B. Vos, 3. prof. dr. C. de Boer, 4 Is. Leman, 5. mej. A. M. Weydung, 6. A. N. Bal lego, 7. ir. A. G. Bosman, 8. R. van Eecke. Vrijz. Dem. Bond. 1. Dr. M. Key, 2. J. A. Riedel, 3. J. J. v. Weerlee, 4. J. Faber, 5. mevrouw B. M. Kromv. d. Plas, 6. P. J. Pont, 7. F. A. Schil thuizen. Gemeentebelang. 1. A. P. A. Eskens, 2. T. F. Vlieland, 3. W. K. van Hasselt, 4. J. A. M. Kleine, 5. G. E. Bouwmeester. R.K. Staatspartij. 1. Th. B. J. Wilmer, 2. mr. A. F. L. M. Tepe, 3. Th. M. W. Bergers, 4. H. Lombert, 5. J. A. M. van Oyen, 6. mr. H. F. A. Don ders. 7. H. L. J. Tobé, 8. A. van Dijk, 9. J. H. A Manders, 10. E. J. Coster, 11. A. Lan- geveld, 12. W. I. J. Burghouwt, 13. C. P. W. Schinck, 14. Ph. L. Th. M. van der Drift, 15. D. Haverkorn. Communistische Partij. 1. H. van Weizen, 2. J. Teske, 3. A. van Hall, 4. mevr. J. Paalvastvan Egmond, 5. N. J. van Roy en. Herv. Geref. Staatspartij. 1. J. Bronsgeest, 2. W. van den Berg. De navolgende thans zittende leden kee- ren derhalve in September niet in den ge meenteraad terug: A.R. Partij: dr. P. G. Knibbe, P. van der Tas. Chr. Hist. Unie: M. H. de Roede, J. A. van der Reyden, J. Splinter Gzn. De terug keer van den heer A. van Rosmalen is twij felachtig. S.D.A.P.: M. Dubbeldeman, P. L. Hessing, J. J. Vallentgoed. Liberale Staatspartij: W. van der Laan. Nat. Herstel: H. P. H. Würtz. R.K. Staatspartij: J. H. A. Manders. E. J. Coster. In totaal keeren derhalve 12 van de 35 zittende raadsleden niet terug. BINNENLAND. Het programma voor het Koninklijk bezoek aan België (3e Blad) Minister Slotemaker de Bruine gehuldigd. (Binnenland, 3e Blad) Rapport inzake economische samenwerking tusschen Nederland en Indië (4e Blad) Regeling voor de haringrisscherij. (Visscherij, 2e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Goed prijshoudende stemming - Meerendeels koersverbete- ring - Amerika hooger - Beleggings- markt goed gedisponeerd. De politiebrandweer is gisteren in den vooravond tweemaal uitgerukt en, merk waardig genoeg, beide keeren voor een be gin van brand in of bij een Gereformeerde kerk Het eerste geval betrof een begin van brand ten huize van den koster der Geref. Kerk aan de Oude Vest, wiens vrouw een brandend petroleumstel omstootte, waar door de houten keukenvloer vlam vatte. Met één straal op de motorspuit was het vuurtje spoedig geblusdht. Een uur later werd een beginnende brand gesignaleerd in een keet nabij de in aan bouw zijnde Geref. Kerk aan den Lam- menschansweg. Ook hier was de brandweer het vuur spoedig meester. 'indaag herdenkt het echtpaar D. M. ("■"enhovenDirkzwager, wonende Gerrit rpstraat 57 alhier, den dag, waarop het laai- geleden aan den ambtenaar van o Burgelijken Stand den wensch te ken- ,jjj gaf in het huwelijk te worden verbon- 3, welke wensch op 22 Mei d.a.v. in ver- *™tag ging. i,j~? Mtidegom begon zijn maatschappe- loopbaan als zelfstandig tuinder, doch eet"ge jaren trof hem een geduchte Be'"""" 'n ^en vorm van zwaren hagel- y wtai-d°or zijn gewas geheel werd ver- Bot! en. k'i genoodzaakt was bij de firma - e in dienstbetrekking te treden. Benige Jaren later verwisselde hij dezen firma met het conservenbedrijf der als m T?elenlan en Dros, waar hij eerst ïr' later als voorman in de zuur- bleèf gedurende 31 Jaar werkzaam 0n6eveer 8 Jaar geleden werd hem hier onder toekenning van pensioen ontslag verleend. Ook buiten den kring van het personeel genoot de gouden bruidegom vroeger groote bekendheid Zoo was hij gedurende een achttal jaren voor de Chr. Historische Unie lid van den Leidschen gemeenteraad en gedurende niet minder dan dertig jaar voorzitter van den Chr. Nationalen Werkmansbond, afdeeling Leiden. Kort geleden heeft hij deze functie neergelegd. Van de zes kinderen, waarmede hun hu welijk gezegend werd, zijn er nog vijf in leven, die te zamen 23 kleinkinderen heb ben benevens één achterkleinkind. Heel deze familieschaar wenscht het krasse gouden bruidspaar nog vele jaren 1 van voortdurende goede gezondheid toe een wensch, waarbij wij en velen met zich van ganscher harte aansluiten. Wij herinneren onze abon- ne's aan de prachtige reis, welke het American Express Reisbureau op ons verzoek met de aanstaande Pink sterdagen heeft ontworpen en die de Engelsche hoofd stad Londen en naaste om geving ten doel heeft. De kosten van deze unieke reis, van en naar de sleutel stad, waarop men verzekerd kan zijn van eerste-klasse verzorging, bedragen slechts (alles inbegrepen). De reis begint Zaterdag avond vóór Pinksteren en eindigt Dinsdagmorgen erna te circa halfnegen, zoodat iedereen weer op den nor malen tijd zijn werkzaam heden kan hervatten. Men heeft voor dit uit stapje geen paspoort noodig, doch kan volstaan met een bewijs van Nederlander schap. Aanmelding kan geschie den aan ons Bureau, Noord eindsplein 1. Men betaalt dan f. 10.voor inschrij- vingskosten; het resteerende bedrag dient te worden vol daan bij het in ontvangst nemen der reisbescheiden. Men wachtte niet tot het laatste oogenblik, doch geve zich zoo spoedig mogelijk op! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. BUITENLAND. Na het pact van Milaan. (Buitenl., Ie Blad) De Engelsch-Russische besprekingen. (Buitenland, le Blad) Spanje treedt uit den Volkenbond. (Buiten land, le Blad) Vredesoproep van den hertog van Windsor. (4e Blad) Vragen in het Britsche Lagerhuis. (Buiten land, le Blad) Voortzetting der besprekingen tusschen Serven en Kroaten (Buitenland, le BI.) Nieuwe inschrijving: Assurantie- De volkstelling van 17 Mei in Duitschland. kantoor Brugman. Hooigracht 58. Leiden. (3e Bladl Assurantie-, administratie-bemiddeling Eigenaar: J. A, N. Brugman, Leiden. Pro curatie: G. M. Brugman-Sanders, Leiden. Opheffing: Zuid-Holl. Champignon Bedrijf Hoofdstraat 66, Leiderdorp; kwee- kerij. Wijziging: J. Vonk, Aarkade 10, Al phen a. d. Rijn, metselaarsbedrijf. In aansluiting op de opgave dd, 29 April JA, wordt thans medegedeeld dat deze zaak met ingang van 1 Jan. 1939 is over gegaan aan A. Vonk. Alphen a. d. Rijn. De handelsnaam luidt thans: Alb. Vonk. DE HANZE SLUIT HET WINTERSEIZOEN. Met een gezelligen avond in de groote zaal van Café-restaurant „t Schuttershof heeft de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" gisteravond haar welverzorgd winter-programma besloten. De voorzitter de heer H L. J. Tobé, sprak een kort pro pagandistisch openingswoord, waarin spr. wees op de ook voor den middenstand groote noodzakelijkheid om zich te orga- niseeren. Hierna was de beurt aan Willy Derby, die met medewerking van The Ca- velli's, Fred Schouteit en het dansorkest „Te Swing Stars" deprettige stemming van het begin tot het eind erin wist te houden. Het einde kwam echter niet voor aleer de oudjes hun Spaansche Wals en de jongeren de „Chestnut tree" hadden ge danst, met alles wat er verder nog bij kwam, onder leiding van den heer Evert Ca^elein. De heer Tan Tek Leng alhier slaagde te Amsterdam voor het apothekers assis tentsexamen. Vliegtuig-ongeval in Ecuador eischt 25 slachtoffers (Luchtvaart, 2e Blad) ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het Noordwesten: Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zelfde temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind. Voor het Zuidoosten: Afnemende bewolking. Droog weer Iets warmer overdag. Meest zwak ke Noordelijke tot Oostelijke w ind. De heer R. van Julsingha, inspecteur L.O. in de insipectie Leiden, is aangewezen als voorzitter van de te Den Haag zete lende commissie, welke in 1939 belast is met de examens voor de hoofdakte. Het pact van Milaan en de Britsch-Russische besprekingen. Naar de „Giornale d'ltalia" meldt, hebben Ciano en von Ribbentrop na hun eerste onderhoud telefonisch rap port uitgebracht aan Hitler en Mus solini. In den nacht van Zaterdag en Zon dag hebben dezen daarop in groote lijn het pact opgesteld, dat nu spoedig ver der zal worden uitgewerkt. Men verwacht, dat in Juni a.s. Ciano tijdens zijn bezoek aan Duitschland na mens de Italiaansche regeering het pact za! kunnen onderteekenen. Von Ribbentrop heeft zich zeer enthou siast uitgelaten over de ontvangst te Mi laan door de bevolking, vooral de arbei ders Hij zeide voorts in een interview met het D.N.B.: Duitschland en Italië Kunnen rustig de toekomst tegemoet zien Het verdrag van bondgenootschap is slechts het logisch* be sluit voor een toestand welke reeds sinds jaren werkelijkheid is Voor die juridische woordbrekers, pennelikkers en de steeds weer orakelende ophitsers hebben de as-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1