De eerste volkstelling in Groot-Duitschland Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 9 Mei 1939 Het zilveren beeldje SANOSTOL GEMENGD NIEUWS Geweldige administratieve voorbereiding Uitvoerige inlichtingen geëischt Voor de niet-Ariërs heeft de medaille een keerzijde. Ontploffing in een celluloidfabriek GX rijwielen - veilig rijden - 4650 OPNIEUW FRAUDE TE BREDA. Verzekeringsagent gearresteerd. (Van onzen correspondent. Voor de tweede maal binen drie maan den heeft de Bredasche recherche een om vangrijken verzekeringsawendel aan het licht weten te brengen. Gisteravond al dus de Tel. is namelijk op vermoeden van verduistering, valschheid in geschrif te en oplichting, gearresteerd een 53-jarige gepensionneerde adjudant-onderofficier, die als agent van- een bona fide levensver zekeringmaatschappij eenige jaren achter een eenige tientallen verzekerden dezer maatschappij op geraffineerde wijze heeft weten te benadeelen. Onder de gedupeerden zijn verschillende werkloozen, wien verdachte de uitkeeringen van afgeloopen verzekeringen wist afhan dig te maken, aangezien zij volgens zijn zeggen, wanneer zij zelf de uitkeeringen inden, van steun zouden worden uitgeslo ten. totdat het bedrag der uitkeeringen wou zijn verbruikt. Verdachte genoot een pensioen van ongeveer f. 2.000— en had van de maatschappij waarvoor hij werkte, een j aarlij ksch inkomen van gemiddeld f. 3.000.—. Het bedrag, dat hij verdacht wordt te hebben verduisterd, beloopt voor zoover thans bekend is, meer dan f. 10.000 WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. De 43-jarige weduwnaar C. van der Leest, arbeider te Nuland. wilde gisteroch tend nabij de Duidendaalscheweg onder deze gemeente den rijksweg Nijmegen 's-Hertogenbosch per rijwiel oversteken. Hij bemerkte hierbij niet, dat met vrij snelle vaart een personenauto naderde, bestuurd door den heer B. uit Zwolle. De heer B. gaf signalen en remde sterk. De wielrijder, die hardhoorrig is, heeft deze signalen niet bemerkt en werd door den wagen gegre pen. Hij vloog over de auto en bleef met ernstige verwondingen aan hoofd en bee- nen liggen. Nadat het slachtoffer geneeskundige hulp was verleend, is hij per brancard in ern- stigen toestand naar het grootziekengast- huls te 's-Hertogenbosch vervoerd. PER ONGELUK ZIJN VEE VERGIFTIGD. Drie duizend gulden schade. De landbouwer S. te Baarle-Nassau, die een groote boerderij bezit met een aan zienlijken veestapel .heeft door onvoor zichtigheid al zijn vee vergiftigd, hetgeen een belangrijken schadepost beteekent. Bij het opruimen van een zolder vond hij een zak waarin naar hij meende veevoe der zat. Hij mengde dit met het gewone veevoer doch enkele minuten nadat eeni ge dieren van het voer gegeten hadden, viel een zijner beste koeien dood neer. Nauwelijks was de man van zijn verbazing bekomen, of hij bemerkte dat ook ander vee dood was neergevallen Het bleek, dat in het geheel vijf koeien, zes kalveren, een paard, een veulen en twee varkens plotseling waren gestorven. Een dierenarts constateerde, dat de dieren vergiftigd waren. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de zak. welken de land bouwer op zolder had gevonden, geen vee voeder. 'doch loodacetaat bevatte. De schade bedraagt ruim f. 3000.— welk be drag slechts voor een klem gedeelte door de verzekering wordt vergoed. rei. PLOTSELINGE DOOD. Gistermiddag omstoreeks vier uur was de 57-jarige employé van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Rotterdam, D. de Haas. bezig met het opwinden van de uur werken in de verlichtingspalen. In de Lange Lijnstraat aldaar verbaasden eenige jongens zich er over, dat de man langen tijd in dezelfde houding bij den paal bleef zitten en toen zij een agent waarschuwden, kon deze slechts vaststellen, dat de man reeds overleden was. In samenwerking met het GEB. heeft de politie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, omdat de mogelijkheid bestond, dat De Haas met den electrlschen stroom in aanraking geweest was. Het stoffelijk overschot vertoonde evenwel nergens brand wonden en een medisch onderzoek wees uit, dat de man een hartverlamming ge kregen had. Een fout heeft, zooals bleek, niet in den bewusten paal gezeten, zoodat de paal, die voor het onderzoek in beslag genomen was. in den loop van den avond weer door de politie is vrijgegeven. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZIJN VROUW MET BIJL TE LIJF GEGAAN. Gistermorgen om zeven uur heeft een 46-jarige petroleumventer, die sedert eeni- gen tijd van zijn 48-jarige vrouw geschei den leeft, zich via een raam toegang ver schaft tot een woning in de Boomstraat te Amsterdam, waar zijn echtgenoote thans verblijf houdt. Hij had zich daartoe in het bezit gesteld van een ladder, welke hij tegen den gevel van het huis plaatste. Nadat de man was binnengeklommen, be gaf hij zich naar de kamer, waar de vrouw zich ophield. Er ontstond een ernstige twist tusschen den petroleumventer en zijn hevig geschrokken vrouw, tijdens welke de man eensklaps een bijl te voorschijn haal de en de vrouw te lijf ging. Deze werd slechts even geraakt. Zij zag kans naar buiten, de straat op te vluchten, waar zij een surveilleerend agent aanhield, die zich met de vrouw naar de woning begaf. De petroleumventer had inmiddels ech ter het huis verlaten ën bevond zich in de Boomstraat, toen de agent kwam aanloo- 'Ge man. die zich tijdens de afwezigheid der vrouw in de polsen had gesneden, bloedde ernstig en werd naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. TACHTIG ARBEIDERS OMGEKOMEN. Tengevolge van een ontploffing in een caliuloid-fabriek te Tokio, zijn tachtig ar beiders om het leven gekomen en twee honderd gewond. Dóór de ontploffing is brand ontstaan in negen groote fabrieks gebouwen, terwijl veertig huizen geheel werden vernield. De geheele brandweer van Tokio, gehol pen door een regiment genietroepen heeft het vuur bestreden en volgens de laatste berichten is men erin geslaagd verdere uit breiding van het vuur te voorkomen. EEN DOODVONNIS IN JAPAN. De leider van het bestuur der „Anarcho- communistlsche partij", in Japan, Umoera, is ter dood veroordeeld. Twee en twintig zijner partijgepooten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, varleerende van zéstien maanden tot twaalf jaar. Z(j wer den er van beschuldigd een hunner kame raden gelyncht en een postkantoor en een bank beroofd te hebben. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: 17 dezer vindt over heel Duitschland de eerste ..Grossdeutsche" volks-, be roeps- en bedrijfstelling plaats en men kan zoo ongeveer den omvang van deze volkstelling taxeeren, wanneer men bedenkt, dat er rond 750.000 personen zijn aangesteld, die daarbij de leiding en de controle hebben uit te oefenen. Het hoofdkwartier der organisatie is ge legen in de Kommandantenstrasse dus n he, oude centium der Rljkshoofstad en we vonden het de moeite waard, hier eens te gaan informeeren. met weike middelen en volgens welke methoden zulk een reken- exempel van gigantischen omvang het gaat thans immer om rond 80 millloen in woners georganiseerd wordt. De hoogste leiding zoo konden wij ter plaatse constateeren berust in handen van het .Statistische Reichsambtdus het .Rijksbureau voor Statistiek en de voor naamste leider, men zou kunnen zeggen, de Generaiisimus". is M nister.aldirektor Dr. Reichardt. Door zijn .oedoen mogen we een blik achter de coulissen werpen tot het opdoen van een persoonlijken indruk en het behoeft niet gezegd te worden, dat de organisatie aan hand gheid en nauwkeurig heid n:e.s te wenschen overlaat. We bewegen ons door een geweldig ge bouwencomplex met groote portalen, hooge zalen en lange gangen en we laten ons vertellen dat hier vroeger bekende con- fectiefirma's van Joodsche origine gevestigd waren. 25 MILLIOEN LIJSTEN. Of het dezelfde vrouwen en meisjes zijn. d e thans voor het tijdig verzenden van rond 25 millioen lijsten hebben te zorgen, vragen we maar liever niet, want alles, wat met het Jodenvraagstuk in verband staat, moet men onaangetast laten wil men geen slapende honden wakker maken Het groote gebouw is reeds op den komenden papieren toevloed voorbereid. Groote zalen, welke plaats bieden aan 90 tot 100 perso nen en lange gangen niet kleinere vertrek ken zijn hiertoe gereserveerd en de mannen en vrouwen, die daar straks aan het tellen gaan, zijn overwegend beambten en ambte naren uit het Rijksbureau voor Statistiek. DE BASIS DER VOLKSTELLING. Met de lilt zakken wij af naar den kelder en nu bevinden we ons in letterlijken en figuurlijken z.n op de basis der volkstelling. Men toont ons 12.000 kisten met een ge wicht van 80 K.G. vol lijsten, die aan de bevolking ter invulling verzonden worden. We hebben hier te doen met een vrachtje voor 70 volbeladen treinwagons. Die zijn afkomstig van de Rijksdrukkerij en vele andere leveranciers, d e in dit geval moe ten meehelpen om alles bijtijds gereed te krij®en Van Berlijn uit worden ze naar de verschillende steden en dotpen verzonden om lat-er in kisten ingevuld weer terug te keeren naar de Kommandantenstrasse. Deze enorme kelder was reeds eerder prop vol, maar de eerste 3000 kisten zijn inmid dels over Berlijn verspreid Iedere kist di aagt een nummer, zoodat men in de boe ken kan nagaan, waar de invullingslüsten gebleven zijn. De keldermeester moet daar bij met de nauwkeurigheid tewerk gaan, welke bij een wijnkelder voorgeschreven is. met dien verstande, dat het in dit geval heel wat droger toegaat. 25.000 VERSCHILLENDE BEROEPEN. Ieder beroep wordt zorgvuldig aangege ven. Men toon, ons een vragenlijst met zoogenaamde sleutelgaten. Elk beroep heeft zijn sleutelgat en wordt hiernaar geregi streerd Het in Berlijn nog veel voorkomen de schoenmakersvak b.v. heeft nummer 533. Zoo heeft men voor de benoeming van 25.000 versch llende beroepen sleutelgelal- len moeten aanleggen. De statistische amb oenaar heeft dus vrijwel uitsluitend met getallen te doen. Toch heeft men bij zoo veel technisch werk nog zin voor humor, want onze gids berekent, dat het kaarsen- materiaal voor een land van 80 millloen menschen opeengestapeld ongeveer de dubbele hoogte zou halen van den Gauris- ankar. dat is de hoogste berg ter aarde, of vijfmaal zoo hoog als de Zugspitze, die een hoogse van 3000 meter heeft. MaaT met het programma der volkstelling heeft dat na tuurlijk niets uitstaande. „In tegendeel zegt onze gids we willen de bergen niet opbouwen, maar wegdragen en daar moeten de eleclrische sorteermachlnes voor zorgen, welke in staat zijn om per uur 12.000 tot 20.000 kaarten te verwerken. Voor de ta bellen staan ons de meest moderne machi nes ter wereld ter beschikking En voor heel het rijk wordt dit werk in de Kom mandantenstrasse ten uitvoer gebracht, want voer een vlot en be.rouwbaar verloop is centralisatie absoluut noodlg. Tijdens de volkstelling hebben de verschillende gouwen natuurlijk de handen vol werk. Voor de ..Ostmark" zetelt het bureau in het voor- 4488 (lngez. Med.) BRAND IN VUURWERKFABRIEK TE LEEUWARDEN. Gistermiddag is brand ontstaan in de vuurwerkfabriek der finna J. N. Schuur- mans aan den Harlinger Trekweg te Leeu warden. Oorzaak was zelfontbranding van een z.g Chineeschen koker, waardoor een ontploffing ontstond, ten gevolge waarvan de ruiten der fabriek kapot sloegen en in een minimum van tijd het gebouw in lich ter laaie stond. Het uit vier man bestaande personeel, dat in de afdeeling werkzaam was, waar de brand ontstond, vluchtte onmiddellijk naar buiten. Niemand van hen liep ver wondingen op. De brandweer, die spoedig verscheen, tastte het vuur energiek aan en wist het op eenigen afstand gelegen kruithuisje voor het vuur te vrijwaren. De schade wordt niet door verzekering gedekt. „MOEDER, KIJK EENS NAAR BOVEN". Gistermiddag is de brandweer te Nij megen gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een pand aan de Vermeerstraat bewoond door de familie Hoppe. De moeder bevond zich met eenige kin deren alleen thuis. Het vierjarig zoontje van de vrouw kwam eensklaps beneden de kamer binnenloopen, zeggende: ..Moeder, kijk eens naar boven". Daar stond het kantoortje, waar het ventje even tevoren met lucifers had gespeeld, in brand. De moeder snelde naar boven en wist een baby van enkele maanden, die in een achter het kantoorjt liggende kamer sliep, in vei ligheid te brengen, waarna zij met de an dere kinderen het huis verliet. De boven verdieping brandde voor een groot deel uit. BRAND IN EOERDERIJ TE ROSMALEN. Gisteravond tegen zeven uur is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Sleutjes te Rosmalen. De brandweer kon wegens gebrek aan water het vuur niet bestrijden, zoodat de boer derij geheel in vlammen opging. Niets kon worden gered. De oorzaak van den brand is een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. Door J. P. BALJE. Zacht ging de deur open en in het sche merduister van den winkel stond een jonge man, die een beetje onzeker en schichtig om zich heen keek. Bescheiden deed hij een paar stapjes verder, toen hij van achter David Verdoner aan zag sloffen. ..Meneer, wenscht?" vroeg Verdoner. De jongeman haalde aarzelend een voor werp onder zijn jas vandaan en wikkelde er een doek af, waarin hij het voorwerp verbor gen had. Een mooi zilveren beeldje kwam te voorschijn, een vrouw voorstellend. ,,Ik zou dit beeldje willen verkoopen. Het. het lseen waardevol stukik heb geld noodig Verdoner bekeek het beeldje met critische belangstelling. Het ding zag er inderdaad zeer fraai uit en hij zag met een enkelen blik dat het zilver was. David Verdoner, die de meest verscheiden dingen kocht en verkocht, kreeg dagelijks heel wat onder de oogen, maar dit was toch wel iets zeer bijzonders. Zijn groote routine zei hem, dat dit werke lijk een bijzonder stuk was, maar zijn zaken kennis schoot in dit geval toch te kort om nauwkeurig de waarde van dit beeldje te kunnen bepalen. „Verkoopen, zei u. Tja, jongeman, wat zou u er voor moeten hebben? Wat zegt u. vierduizend gulden?" David Verdoner gaapte zijn bezoeker ver baasd aan. Vierduizend gulden voor dit •beeldje? Dat was wel een beetje erg kras. „Zulke dure dingen koop ik niet, jonge man. Kijk eens! U hebt geld noodig, en daaraan wil ik u wel helpen. Ik geef u twee honderd gulden en twee maanden tijd om die terug te betalen met, laten we zeggen, een tientje rente er bij, waartegen ik u dan het beeld weer teruggeef. Als u over twee maanden niet terug bent geweest, heb ik het recht, het ding te verkoopen". David Verdoner keek zijn bezoeker aan, terwijl hij zich nadend over de kin wreef. Tweehonderd gulden maakte hij er altijd wel voor, dat zag je zoo. Daarmee riskeerde hij niets. De jongeman aarzelde zichtbaar. Hij keer de het beeld om en om in zijn handen, keek onzeker naar Verdoner. „Met tweehonderd gulden ben ik niet hee- lemaal geholpentijdelijk welmaar ik móét meer hebben Verdoner haalde de schouders op. „Het spijt me", zei hij koeltjes. „Dan zult u ergens anders moeten probeeien." „Goed dan", zuchtte de jongeman. „Ik moet geld hebben David Verdoner handelde de zaak met hem af, en toen de bezoeker verdwenen was, bekeek hij het beeld op zijn gemakje. Wer kelijk, het was een heel mooi stukje, zeer fijn en kunstig gemaakt. Hij was nog in de beschouwing van het beeldje verdiept, toen de winkeldeur weer openging. Haastig zette hy het beeldje op den toonbank en hij liep zijn bezoeker tegemoet. De man rsprak Engelsch met een Ameri- kaansch accent. Hij zei, dat hij eens rond wou kijken, en liep den winkel door te snuf felen. Verdoner volgde hem op de hielen, prees nu eens dit, dan weer dat aan, maar zonder succes. De Amerikaan scheen iets be paalds te zoeken. Plotseling viel zijn oog op het beeldje, dat nog op den toonbank stond. Met een paar stappen was hij er bij, en zijn heele gezicht straalde van vreugde. „Dit zoek ik", riep hij uit, „dit magnifieke beeldje, Eva! Jarenlang heb ik Adam al in mijn bezit en heb ik gezocht naar het pen dant Ik was te weten gekomen, dat het hier in Holland moest zijn, en ik heb alle anti quariaten en uitdragerijen nagesnuffeld. En eindelijk, eindelijk vind ik het hier! Ik geef u er zesduizend gulden voor!" Verdoner schudde spijtig het hoofd. „Dit beeldje is niet te koop". En hij verklaarde de situatie. „Maar dan moet u het ding koopen, Mr. Verdoner. Ik geef zesduizend gulden, u kunt er dus een behoorlijke winst op maken. Luis tert u eens. Morgen kom ik terug. Zorgt u er voor, dat ik dan dit beeldje van u kan koo pen voor zesduizend gulden. Ik reken er op." En met een korten groet verdween de man David Verdoner wreef zich de kin, een ge woontegebaar van hem, en lachte toen fijn tjes. Zesduizend gulden, ja-ja.Hij was er heelemaal niet over verwonderd, toen de jongeman 's middags weer zijn winkel bin nenstapte. Zwijgend luisterde hij, toen zijn bezoeker begon te spreken. „Meneer Verdoner. ik.ikheb moet noodzakelijk dat geld hebben. Koopt u het beeld van mij. Het is zeker vijfduizend gulden waard. En ik wil het u laten voor acht-en-dertig-honderd. Als u mij onmid dellijk dat geld kunt verschaffen, zou ik uit de narigheid zijn. Doet u het. Het fijne glimlachje was weer om Verdo- ner's mond. „Jongeman, zoo'n oude rot als ik ben, loopt niet in zulke oude trucjes. Ik kèn die grap. Prachtig beeldje, vijfduizend gulden waard, wordt aangeboden. Even later komt handlanger en biedt zesduizend. Als David Verdoner toehapt, kan hij een aardig sommetje verdienen. Hij betaalt het bedrag aan zijn eersten bezoeker, maar de tweede laat zich nooit meer zien. En David Verdoner zit met den strop" Zijn gezicht werd nu heel anders. Nijdig keek hij den jongeman aan. „Dacht Je. dat ik daar in loop? Zie Je David Verdoner voor zóó'n ezel aan?" „Maar.hakkelde de jongeman, „waar hebt u het over? Is er dan.is er dan iemand geweest, die.die zesduizend gul den bood?" Nu werd Verdoner echt kwaad. „Alsof je dat niet wist", brulde hij, „Alsof die zooge naamde Amerikaan, die zijn Eva kwam zoe ken, geen handlanger van je was. Smeer hem jongeman, en probeer je doorzichtige trucjes bij een ander". Toen de winkeldeur achter den zonderlin gen cliënt was dichtgevallen, grijnsde David Verdoner tevreden. Als ze hèm wilden be driegen, moesten ze heusch vroeger opstaan Tien minuten voor sluitingstijd kwamen de jongeman en de Amerikaan samen zijn winkel binnen. David Verdoner kneep zijn oogjes een beetje dicht en keek hen argwa nend aan. „Samen eens geworden?" vroeg hij Iro nisch. „Hoe hebben jullie elkaar zoo gevon den, hè? Twee wildvreemden! Gek!" „Heelemaal niet gek", zei de jongeman, die heel wat minder bedeesd en heel wat opge wekter was dan 's ochtends, „toen u me ver telde van dien Amerikaan, ben ik alle hotels van de stad gaan opbellen, om te vragen of er een Amerikaan woonde. Gelukkig is onze stad niet zoo erg groot, en ik schreef op. waar er Amerikanen logeerden. Het waren er maar een stuk of acht, en die ben ik afge loopen. Bij den vierden had ik succes. Dat was de man, die mijn „Eva" zocht. Hier zijn uw tweehonderdtien gulden, meneer Verdo ner. Geeft u het beeldje maar aan Mr Bil- lington. Hij betaalt er mij zesduizend gulden voor," Zorgvuldig bekeek David Verdoner de bankbiljetten, die de jongeman hem gaf. Ze waren echt. Tja, met zulke oplichters moet ,1e oppassen. Toen gaf hij het beeldje aan den Amerikaan. „Alsjeblieft", zei hij sarcastisch. „En suc ces verder." Achter hun rug sloot hij de zaak en op nieuw gnuifde hij. „Haha", grinnikte hij, „tot het laatst comediespelen. Hèm namen ze niet." Maar toen hij even later de krant open sloeg, lachte hij niet meer. Op de fotopagina zag hij een bekend gezicht. En er onder stond: „Heden arriveerde in het Grand Ho tel Mr. Billington. de bekende Amerikaan- sche kunstverzamelaar" (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden) Zomersche zonnedagen kent Neder land helaas te weinig om het 's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor iedereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, ryk aan vitaminen A, B, C en D, doch met den verrukkelijk frisschen smaak van zonrijpe sinaasappelen! De „familie- verpakking" k f. 2.75 is zeer voor- deelig: 2'/2 x den inhoud van een gewone flacon k f. 1.40. „Het lékkere levertraan-product!' BROCADES-STHÉEMAN PHARMACIA 4481 (lngez. Med.) malige ..Statistische Bundesamt" te Wee-I nen. terwijl we voor Sudetenland een soort-1 gelijk bureau te Reichenberg heb'oen inge-l richt. Memelland en Saarland vallen onder I Pruisen. Het protectoraat Bohemen ea| Moraviè krijgt straks zijn eigen volkstel-T ling, waarbij de hoofdleiding in handen m| Von Neurath berust". Tenslotte laten we ons dan nog ver-I tellen, dat er in het Berlijnsche hoofd-1 kwartier van Juni af 1200 beambten I belast zullen worden met het eigenlijke I tellen. Daar komt dan het personeel I voor de verschillende machines nog bijl zoodat het bedrijf dan wel zijn hoogte punt zal bereiken. Want in die dagenl moet de grootste volkstelling besloten! worden, welke wij tot dusver in I Duitschland ooit hebben meegemaakt. I Niet alleen de Duitsche staatsburgers,! maar ook de in Duitschland woonachtige! vreemdeLngen zullen dus binnenkort metl de gebruikelijke vragenlijst, zooals we die I ook bij ons kennen, een ..aanvullende kaanl voor gegevens betreffende afstamming enl opleiding" dienen in te vullen. De regee-l ring wil namelijk nauwkeaurig weten, welkI vak of ambacht men heeft geleerd, welkeI school men heeft doorloopen en? In ver-1 band met het vier-jaren-plan worden im-f mers herhaaldelijk menschen uit hun ge- wone beroep weggehaald om naar een an-r deren werkkring overgeplaatst te worden! Waarschijnlijk wil men thans vaststellen.I hoeveel werkkrachten men eventueel no?l meer voor de belangen van den staat kunnen gebruiken, HOOGE STRAF VOORl ONJUISTE OPGAVEN- f En dat men hier het naadje van de I kous wenscht te weten, blijkt uit betI feit, dat er met een straf van 10.000 1 Rijksmark en een jaar gevangenis I wordt gedreigd, wanneer men zich niet J strikt aan de waarheid houdt! We denken hierbij bij voorbeeld aan vraag: „Was of is een uwer vier groot ouders volgens het ras een volbloedigs j Jood?" Moet men deze pijnlijke vraag be vestigend beantwoorden, dan begint het eigenlijke vragen pas, want het gezins hoofd moet. een volledige bekentenis afleg* gen van tijd en plaats. Deze nauwkeurig heid strekt zich niet slechts over de in Duitschland nog achtergebleven Joden uit. maar ook over de in Duitschland geves tigde buitenlanders van Joodsche origine. En geloof maar niet dat men er zich ntf' een smoesje van af kan maken: wie uj buitenlander langer dan een jaar in he I Derde Rijk woont en vooral hij, die eenI eenigszins geëxponeerde positie bekleeoe b dient er rekening mee to houden, dat ntfni ter bevoegder plaatse alle pewerLScrio© I meer nog ongewenschte bijzonderheden i heel precies heeft aangeteekend! I Men verzekerde ons. dat alles. w»t °jjl de aanvullende kaart verteld wordt, streng I geheim gehouden zal worden. In eon J sloten couvert moet deze kaart woro ingeleverd. Vermoedelijk denkt men htf™jl vooral aan de kwartjoden, die tot dusv in de burgerlijke samenleving als ge*01 I ariëTs behouwd en behandeld worden. I Hun voordeel zal het stellig niet ra I wanneer de sluier van hun Joodsche I komst door deze volkstelling wordt opg heven! Een spreekwoord zegt: -I'60 meda'lle heeft haar keerzijde". Zoo ook met de volkstelling: de staat kan nen enkele maanden precies vaststel wat voor menschen er in Groot-Dun- j land woonachtig zijn. En volgens de huidige nationaal-soc^ Tst-isehe opvatt'ng zal men er dan an I weer eenige duizenden ontdekken- I aanwezigheid n et in het belang van I en staat wordt geacht. (Nadruk verboden' Hier is het antivoord 1. Van dr. Abraham Kuyper. 2. Nimmer overtroffen. 3. De Fransche letterkundige en Charles Perrault. dichte' J 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10