Ons voetbalelftal met 2-1 geslagen /DrDushkind Kort voor het eind beslissing viel de Rondom Zwitserland—Holland LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 Mei 1939 Derde Blad No. 24269 80ste Jaargang Hollandsche voorhoede na rüst kansloos tegen de sterke Zwitsersche verdediging Betuiging van bijzondere vriendschap Belgische selectieploeg- Nederlandsch bondselftal 4-4 School wedstrijden van A.S.C. (Van een bijzonderen medewerker). Men rekent in Nederland algemeen met een nederlaag van het Oranje-elftal tegen de Zwitsersche voetbalploeg, een nederlaag met twee. ia zelfs drie doelpunten verschil. Wanneer het beter uitvalt, zal men zeer tevreden ziin". zoo stond Zaterdag te lezen in het officieele programma van den veer tienden wedstrijd tusschen de voetbal elftallen van Zwitserland en Nederland in Bern. Deze voorspelling sproot niet voort uit een tè groot zelfvertrouwen der Zwitsers, Tant het was geschreven door een Neder- landschen voetbalkenner. Het is slechts een 2—1 nederlaag gewor den, zoodat volgens het bovenstaande oor deel men dus tevreden kan zijn. Het krachtsverschil in de tweede helft in aan merking genomen, is daar ook alle reden voor. maar toch zullen de weinige, zeer geestdriftige Nederlandsche supporters zeer teleurgesteld zijn geweest, dat de hoop op een uitermate eervol gelijk spel tegen de «eer sterke Zwitsersche ploeg enkele mi nuten voor afloop teniet werd gedaan. Toen brak de gevaarlijke rechtsbinnen der Zwit sers Am ad o door de vermoeide Nederland sche verdediging en ten tweede maal schoot hi.j den bal langs Dijkstra in het doel. Het doelpunt was meer dan verdiend, maar van Nederlandsch oogpunt bezien Tas het jammer, dat op het laatste mo ment de lang dreigende nederlaag nog een f«t werd. Nederland is geslagen door een elftal, dat sterker was, beter speelde en de overwinning dan ook alleszins verdien de. De tweede helft gaf een zoo groote superioriteit der Zwitsers te zien. dat het voor het Oranje*-elf bal geen schande was van een dergelijk team te moeten verliezen. De Zwitsers waren de onzen in velerlei opzichten de baas, in positie- kiezen. in samenspel en vele andere onderdeelen van het spel. Hun team vormde een prachtig geheel en vooral in verdedigend opzicht werd er na de rust bewonderenswaardig gespeeld. De defensie sloot zoo hecht, dat de Neder - landers in de tweede helft haast geen I kajis kregen om te scoren. NEDERLAND WAS VLEUGELLAM. Het Nederlandsch elftal werd in dezen wedstrijd „vleugellam" geslagen. Het ver dedigend systeem der Zwitsers hield in. dat «jze vleugelspelers door de kanthalfs nauw lettend werden bewaakt, zoodat de onzen slechts zelden de zoo gevreesde open aan tallen langs den vleugel konden opzetten. De leiders van het Zwitsersche team ble- ifên een grondige studie te hebben gemaakt de sterke en de zwakke zijden van ons *peNoch Drager noch De Harder kreeg wel gelegenheid om een snellen open aanval °P te zetten daar de Zwitsers, uitgaande JJJj de veronderstelling, dat van het oranje-elftal het gevaar in hoofdzaak van e "bugels dreigt, de onzen geen kans ga- •cn los te komen. Het binnenterio speelde wat te peuterig om succes te kun- nen hoeken. Zonder een uitgesproken stop- wr-spii.systeem toe te passen, schonken de jwitsers toch zeer groote aandacht aan nun verdediging, waarin de onzen slechts wnmaai en bij verrassing, een bres wisten w schieten. Nederlandsch doelpunt kwam tot ah ?°°r een vromen onverwacht en unnoudbaar schot van Smit, een goal, die ïPï1?*1? aan de glorierijke periode van -t Nederlandsch elftal toen in de befaam- "fcWMtiertdes" soms enkele van derge- itio ^JTelPunten werden gemaakt. Daarna eeg Nederland slechts sporadische kan- Jjn.en goed beschouwd waren die zelfs in i\0 Bif^e ^elft in het geheel niet aanwe- Vto vr was voor de rust nog 21 aiul erland ^worden toen De Harder Brhi iV00r den Zwitserschen doelman dpn Kwam. Deze laatste wist te red- cp Jr00r Harder °P een niet geoorloof- strafij? aan vaNen, zoodat eigenlijk een lend Sop te8en de overigens zeer fair spe- arhif eisers moest worden gegeven. De echuJ' de h€er Ba€rt Belgiëmaakte datku een afwerend gebaar, ten teeken, DenoH„g?en reden aanwezig achtte om een t 7 geven. Had hij een strafschop derlan^n dan zou d€ wedstrijd voor Ne- zoudp ,Jnders zijn afgeloopen, maar dan eew.0 .U1^lag niet in overeenstemming zijn herhalo spelbeeld. Zwitserland, wij ai]e nli u!' verdiende de overwinning in i landers een inzinking, welke ze nadien niet meer te boven zijn gekomen. Na de rust was er van slapheid echter weinig sprake meer; de onzen moesten het grootste deel van den tijd met man en macht vechten om de steeds beter spelende Zwitsersche ploeg het scoren te beletten HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Deze wedstrijd heeft weer eens bewezen, dat de hausse-periode van 't Nederlandsch elftal voorbij is. Wij moeten genoegen ne men met een meer bescheiden rol, want er zijn in Europa verschillende nationale elf tallen, die beter spelen dan de Oranje- ploeg. De Zwitsers hebben duidelijk bewe zen, dat hun elftal op het oogenblik ster ker is dan het onze. Er zat meer verband, meer raffinement in hun spel, dat beter sloot dan het onze, hoewel er toch geens zins reden is om ontevreden te zijn over het resultaat, dat onze .spelers in Bern hebben behaald Het was zeer eervol; het sterkere Duitschland b.v. heeft het vorig jaar met grootere cijfers van de Zwitsers verloren, die verscheidene opmerkelijke overwinningen hebben behaald, zoodat ge rust kan worden gesproken van een alles zins behoorlijk resultaat. De zienswijze, welke een Nederlandsche insider in het wedstrijdprogramma huldigde, kwam onge veer overeen met de verwachtingen in het Nederlandsche kamp, waarin men een be hoorlijke nederlaag niet uitgesloten achtte. Het resultaat zal de keuze-commissie dan ook zeker niet zijn tegengevallen. Onze verdediging stond voor een buiten gewoon zware taak Na de rust werd zeer veel van onze spelers gevergd, want de Zwitsers ondernamen aanval op aanval. De voorhoede bleek over uiterst handige spe lers te beschikken, op wier spel men moei lijk vat kon krijgen. Het binnentrio der Zwitsers was zonder twijfel veel gevaar lijker dan het onze. dat weinig heeft ge presteerd. De Zwitsersche voorhoedespelers waren handige goochelaars met den bal; bovendien speelden ze geraffineerd samen, terwijl ze individueel ook het noodige kon den. Inzonderheid de rechtsbinnen Amado uit Lugano blonk uit. Aan zijn capaciteiten is de Zwitsersche overwinning in de eerste plaats te danken. Hij scoorde beide doel punten door alleen door de defensie te dringen. Men vraagt zich af of de Neder landsche verdediging de eerste goal niet had kunnen voorkomen door tijdiger in te grijpen. Toen Amado den bal kreeg ston den nog twee Nederlandsche spelers voor Dijkstra, maar de Zwitsersche rechtsbinnen speelde zoo handig, dat hij beide tegen standers passeerde en toen was er voor den uitgeloopen Dijkstra geen redden meer mo gelijk. Bij het tweede doelpunt wist Amado Caldenhove zoo goed te ontwijken, dat onze linksback geen kans kreeg om in te grijpen en de krampachtige poging van Dijkstra om alsnog te redden faalde, doordat Amado kalm langs hem heen in het net plaatste. Het spelbeeld is kleine perioden uit gezonderd ongeveer zoo geweest, dat Ne derland alleen in de eerste 25 minuten sterker was. Toen de Zwitsers, die langen tijd noodig hadden gehad om zich in te spelen, hun vorm weer te pakken hadden, bleven zij steeds domineeren en inzonder heid in de tweede helft was dat het geval. Wij wezen er reeds op, dat toen van onze defensie het uiterste werd gevergd. ONZE DOELMAN. Toch verdient het de aandacht, dat de veld meerderheid der Zwitsers in aanmer king genomen, Dijkstra nog betrekkelijk weinig te doen heeft gehad. Dit is een ge volg van het spelsysteem onzer tegenstan ders. die, evenals enkele weken geleden het Belgisch elftal deed, veel te weinig schoten. Indien de Zwitsers over een gevaarlijken schutter hadden beschikt, zou de score voor ons heel wiat minder gunstig zijn geweest. Er werd maar zelden een poging onder nomen om door schieten tot een doelpunt te komen. Men trachtte te scoren door de verdediging te omspelen om dan van vlakbij in te schieten. Het was in hoofdzaak de actieve linksbinnen der Zwitsers Trello Abegglen, die enkele pogingen deed om door van- eendgen afstand te schieten een doelpunt te maken, pogingen welke weinig geslaagd mochten heeten. Het gevaarlijkste schot, dat op heit Nederlandsche doel werd gelost, kwam van den linksbuiten G. Aeby. die zeer onverwacht inschoot, maar tot ons geluk ging de voor Dijkstra onbereik bare bal juist over de lat. Het oordeel over Dijkstra zal vermoede lijk wel ongeveer gelijkluidend zijn> aan dat van den vorigen keer. De Z-F.C.'er is een zeer begaafde doelverdediger, maar volko men betrouwbaar is hij nog niet. In de eerste helft Sloeg hij bij een poging om een harden voorzet te onderscheppen, langs den bal, maar deze fouten hadden geen doel punten tot gevolg. Daarnaast verrichtte Dijkstra echter ook werk, dat wijst op zijn capaciteiten. Hij heeft in verschillende hachelijke momenten redding gebracht, maar onbeperkt vertrouwen kan hij nog niet inboezemen Indien er binnenkort ech ter opnieuw een Nederlandsch elftal zou moeten worden samengesteld, zou de kans op herverkiezing van Dijkstra zeer groot zijn geweest. Nu van Male zelf de banden met het Nederlarudsch elftal heeft verbro ken. schijnt Dijkstra op het oogenblik wel de sterkste doelman te zijn over wien de KJN.V.B. de beschikking heeft. Onze backs hebben weer een kranige partij gespeeld, hetgeen het geringe aantal AMERICAN CIGARETTE 4432 (Inffez. Med.) tegengoaLs duidelijk bewijst. OaLdenhove was voor rust niet in zijn sterksten vorm, maar in de tweede helft weerde hij zich geducht en hij gaf toen enkele staaltjes van zijn kunnen ten beste, welke er op wezen, dat hij, zooals de Zwitsers hem aan kondigden, een der sterkste backs van Europa is. Het trok de aandacht, dat Wilders bijna niet voor Caldenhove onderdeed, ja in de eerste helft was de Blauw Witter zelfs be ter dan de D.W.S.'ers. In dezen wedstrijd, waarin zooveel van de verdediging werd gevergd, heeft Wilders bewezen, dat hij zijn plaats In het nationale elftal waard is. De Nederlandsche defensie vormde een hechter geheel dan in Amsterdam en daar aan is het toe te schrijven, dat de Zwit sers. die na de rust zoo'n duidelijk over wicht in het veld uitoefenden, niet meer dan twee maal den Nederlandschen kee per konden passeeren. Onze verdediging treft geen blaam, al is er wellicht bij het eerste doelpunt een fout gemaakt. DE MIDDENLINIE. Het goede verdedigend werk van de Ne derlandsche ploeg moet mede op rekening worden geschreven van onze middenlinie, welke in defensief opzicht ook heel wat heeft gepresteerd. Anderiesen speelde ook ditmaal een goeden wedstrijd; hij verzette weer zeer veel werk en nog steeds is het niet mogelijk een centerhalf aan te wij zen, die hem vervangt. Ook als aanvoerder is Anderiesen zijn plaats waard; door zijn onvermoeid werken gaf hij tevens een be zielend voorbeeld. Voor den buitenstaander leek het er wel wat op, dat Dijkstra de aanvoerder was. want onze keeper schreeuwde zijn aanwijzingen aan de ver dediging luide uit. Volkomen bevrediging schonk ons dit maal het spel van Stam niet. Hij had het echter tegen den bewegelijken linkervleu gel der Zwitsers zeer moeilijk De zuiver heid van plaatsen liet nogal eens te wen- schen over. maar we zouden toch ook niet gaarne willen beweren, dat Stam onvol- doende was. Hij heeft ook veel goed werk verricht. Paauwe had eveneens te kampen met het geraffineerde spel der Zwitsersche voorwaartaen; hij verrichtte zijn taak als gewoonlijk, rustig en zorgvuldig. ONZE VOORHOEDE. Het zwakke punt was ditmaal de voor hoede. welke een minder gelukkige wed strijd speelde. Dit is hoofdzakelijk een ge volg van het sterke en zeer goed sluitende spel der Zwitsersche verdediging, welke alleen in het begin enkele kansen weggaf, maai' daarna, mede door zeer zorgvuldig opstellen, vrijwel alle aanvallen onderbrak Van Vente hebben we ditmaal als center voor weinig gezien. De Zwitsersche spil Vernati hield hem gedurende den geheelen wedstrijd in het oog. Tegen deze verdedi ging kreeg Vente de kans niet er alleen vandoor te gaan. Hij stootte op een rots vaste defensie en dat is ongetwijfeld van grooten invloed geweest op Vente's spel. Van der Veen speelde in den beginne aardig met Drager samen, maar daarna wilde het niet meer zoo goed lukken, daal de Zwitsersche rechtshalf er spoedig een goeden kijk op kreeg. Technisch is Van der Veen ruimschoots voldoende, maar sterk is zijn spel in de laatste interland wedstrijden toch niet. Drager presteerde tegen de pootige, maar faire Zwitsersche verdediging, enkele momenten daargela ten, niet veel. Smit maakte een prachtig doelpunt, maar niet lang daarna kreeg hij een zoo ernstige blessure, dat hij zich niet meer geheel kon geven Dat gebeurde 4 minuten voor rust, zoodat een invaller niet kon worden gegeven, daar die op zijn laatst 5 minuten voor de rust nog in het veld mag komen. De verwonding, wel ke Smit kreeg, oefende in de tweede helft een minder gunstigen invloed op zijn spel uit. Het leek er veel op. dat Smit met het oog op op event, blessures, zeer voorzich tig ging spelen, waardoor hem den bal nogal eens werd ontnomen. De Harder, die nauwlettend werd bewaakt, kreeg niet veel kansen om zijn capaciteiten te toonen. DE ZWITSERS. Wij hebben ln het vorenstaande reeds uiteengezet, dat de Zwitsers een sterkere ploeg in het veld brachten dan de onze. Niet uit het oog mag worden verloren, dat er onder de Zwitsers verschillende spelers waren, die belooningen ontvangen, zoodat hier niet de eene amateurploeg tegen de andere streed Van Zwitsersche zijde werd nog nadrukkelijk de aandacht er op ge vestigd, dat alle Nederlandsche spelers amateur zijn. Op het sterke defensieve spel der Zwitsers wezen wij reeds In de achterhoede blonk Mlnelll weer uit, maar ook Stelzer, de linksback, bleek een speler van klasse. Sohlegel heeft niet zoo heel veel moeilijk werk gehad; hij was een rus tige en klemvaste keeper. In de midden linie speelde Vernati een zeer goede partij maar ook de kanthalfs bleken voor hun plaats berekend. In de voorhoede blonk rechtsbinnen Amado uit Ook de vleugel spelers Bickei en G. Aeby speelden een goede partij. Den Nederlandschen voetballers en hun bege leiders is in Zwitserland een buitengewoon har telijke ontvangst ten deel gevallen. De leiders van den Zwitserschen Voetbalbond hebben er zeer den nadruk op willen leggen, dat in deze benarde tijden Nederland en Zwitserland door bijzondere banden van vriendschap aan elkaar zijn verbon den. Het is haast vanzelfsprekend, dat onder deze omstandigheden de wedstrijd een uitermate prettig karakter droeg. Bij de ontvangst van de pers heeft de presi dent van den Zwitserschen Voetbalbond, de heer Eichert. zich in het bijzonder tot de Nederland sche journalisten gewend. Hij legde er den na druk op, dat hun komst naar Bern mede als een bewijs moest worden gezien voor de bij uit stek hartelijke verhoudingen tusschen beide lan den. welke door sportgebeurtenissen als deze on getwijfeld worden gestimuleerd. Kaarten in overvloed. Hoewel in Zwitserland de beroepssport Is in gevoerd. treki het de aandacht, dat de recettes, welke bij voetbalwedstrijden worden gemaakt, be langrijk kleiner zijn dan die, welke men hier ge woon is. Zwitserland telt minder groote steden dan Nederland en de afstanden zijn er mede ten gevolge van de bergformaties grooter dan hier te lande, zoodat men minder gemakkelijk een reis naar een interlandwedstrijd onderneemt. Van daar, dat zelfs bij zeer belangrijke ontmoe tingen toegangsbewijzen in overvloed aanwezig zijn. Het euvel der opkoopers behoeft in de doein.2lzichten en van twee RpnrEr* n zou een heel normale score zijn Bondsrepubliek niet bestreden te worden, want de BC*eest. I mogelijkheid om extra verdiensten op de kaarten Het te maken, is niet aanwezig. Wanneer men in Zwitserland naar een interlandwedstrijd wil gaan PERIODEN VAN MATHEID, behoeft men geen kaarten vooruit te bestellen. In hel -ladion is op den morgen voor den wedstrijd w«> opmerkelijk, dat er in dezen 'steeds een lange tafel opgesteld, waar men alle ku/'md.,perioden waren, waarin een ze- feratïur-— ov®r.het sPel la6- De tem- zeidp-": *as. vrij hoog, het was „föhnig" licht s €n daaraan Is het wel- rust pp. A? drijven, dat er soms voor de sers ha/Li slap werd gespeeld. De Zwit- het diV? 5n Sroote moeite er in te komen; een JJlïm,24 minuten voor Dijkstra bij <kn uJr*el*JK dreigenden aanval de han- hel tu/oo^0 Iponwen moest steken, maar in 4e rollen 1 van de eerste helft werden en °nigekeerd en kregen de Neder- gewenschte toegangskaarten kan krijgen. Met den trein van 11.22 arriveerde Zondagmorgen een gezelschap Nederlandsche supporters, die in groo te ongerustheid verkeerden omdat ze zonder toe gangsbewijzen voor den interlandwedstrijd de reis naar Zwitserland hadden ondernomen. Op gewonden informeerden ze naar de mogelijkheid om nog in het bezit van kaarten te komen. Toen ze hoorden, dat er in het stadion biljetten in voorverkoop te krijgen waren, voelden ze zich danig opgelucht. Bij hun aankomst stroomde de regen uit een loodgrijze lucht en verwacht mocht worden, dat op zijn minst de overdekte tribune uitverkocht zou zijn. Maar ook dat was niet het geval. Slechts in één opzicht bleek er een over eenkomst met Nederland te zijn: de prijzen der plaatsen waren even gepeperd als hier te lande' Een uur voor den wedstrijd zat het bestuur van den Zwitserschen Voetbalbond nog in zak en asch. De omstandigheden, waaronder de wedstrijd werd gespeeld, waren uit financieel oogpunt be keken. weinig rooskleurig. Het had den geheelen morgen geregend en bovendien concentreerde zich veler belangstelling op den estafetteloop van alle kantons naar de groote Zwitsersche tentoon stelling in Zurich. Mistroostig deelde de pen ningmeester van den Bond aan de pers mede, dat er slechts voor 7000 frans aan kaarten in voorverkoop was verkocht. Het bezoek uit andere deelen van Zwitserland was miniem en Zürich, dat anders een groot contingent toeschouwers le vert, liet thans verstek gaan. Er was nog één hoop. n.l. dat het plotseling veel gunstiger ge worden weer aanleiding zou zijn voor vele ingeze tenen uit Bern en omgeving om naar den wed strijd te gaan. Die hoop ging zoowaar in vervul ling. want toen de wedstrijd e#n aanvang nam was het stadion Wankdorf nagenoeg gevuld met een 15 a 20.000 toeschouwers. De tolk. Tegen het middaguur arriveerden zeven inwo ners van Lausanne in Bern om de verrichtingen van hun stadgenooten Stelzer en Bichsel in den voetbalwedstrijd tusschen Zwitserland en Neder land gade te slaan. Bij een kruier informeerden ze naar den weg naar het stadion Wankdor. De kruier haalde de schouders op. want hij kon zfjn Fransch sprekende landgenooten niet verstaan. Hij sprak alleen Schweizer-Deutsch. Vervolgens richtten de Fransch-Zwitsers zich tot eenige in woners van Bern. die bij den stationsingang ston den. maar ook thans zonder resultaat. „Kam* nicht verstehen" was het antwoord. In arren moede probeerde men het toen bij een taxichauf feur. maar ook deze moest zijn landgenooten te leurstellen. Toen kwam een Nederlandsche sup porter als hulp in nood. In keurig school-Fransch vroeg hij of hij wellicht de heeren kon helpen Prompt bracht hij de vragen aan den taxichauf feur over en de moeilijkheid school in het dialect, dat deze laatste sprak. Maar onze landgenoot smaakte tenslotte het genoegen den inwoners van Lausanne den weg te mogen wijzen in hun eigen hoofdstad! Geen volksliederen, j Zwitserland bezit eigenlijk geen volkslied. Wel I zijn er enkele liederen, die daarvoor doorgaan, maar populair zijn ze geen van alle. Wanneer de Zwitsers in Nederland op bezoek komen wor aen ze verwelkomd met de melodie van ..Gott save the King", waarop een tekst is gemaakt, welke wel eens doorgaat voor het Zwitsersche volkslied. Was het daaraan toe te schrijven, dat gisteren geen volksliederen weerklonken toen de nationale ploegen van Nederland en Zwitserland het terrein betraden? Wij kunnen het ons voor stellen. dat de Zwitsers bij gebrek aan een natio naal lied maar liever geen muziek ten gehoore brachten. Het kleine groepje Nederlanders trachtte nog het Wilhelmus in te zetten, maar ze werden overstemd door het Zwitsersche publiek, dat de binnenkomst van de nationale ploeg van de Eidgenossenschaft" met groote geestdrift be groette. Stemmen uit de kleedkamer. De voorzitter van de technische commissie, de heer O. de Vries, deelde na afloop van den wedstrijd aan het A.N.P. mede. dat zijns in ziens in het laatste kwartier de druk op onze achterhoede te zwaar werd. waardoor een be slissing geforceerd kon worden. De Zwitsersche verdediging muntte bijzonder uit en er was voor de Nederlandsche voorhoede tegen het systeem van vier spelers op een rij geen door komen aan. Voor onze kanthalfs was het al buitengewoon moeilijk den bal naar de voorhoede te dirigee- ren. Het beste was het nog over de spelers heen te plaatsen. Hij vond Andriessen een van de beste spelers van het veld. Ook over Trello Abegglen raakte de heer De Vries niet uitge praat, Hij vond hem den besten man uit het Zwitsersche elftal. De aanvoerder van het Nederlandsche elftal. Andriessen was van meening. dat het een zeer prettige wedstrijd was geweest. Toch was hem de warmte in de tweede helft niet meegeval len. Dat zijn de Nederlandsche spelers nog niet gewend. Wat het resultaat betreft, de aanvoer der was van meening. dat de uitslag de ver houding goed weergeeft. Er zit nog op het oogenblik. zoo drukte Andriessen zich uit, iets vreemds in het Nederlandsche elftal en dat zal er uit moeten en dan zijn we zeker weer tor nog betere resultaten in staat. De heer H. W. H. Herberts, voorzitter van de keuze-commissie, vond het eveneens een aar- digen wedstrijd. Het verdedigende spel van de Zwitsers ligt ons niet. Aan het binnentrio was de raad gegeven het spel zoo veel mogelijk open te houden en in het eerste half uur heeft vooral Smit buitengewoon goed voldaan. De overwinning van Zwitserland is zeker niet, on verdiend to noemen, al waren de goals niet buitengewoon fraai. De leider van de toer het bestuurslid van den bond. de heer K. J. J. Lotsy was ook van mee ning. dat Zwitserland de overwinning verdiend heeft. Wel was Nederland voor de rust beter, maar de eindspurt was goed en dat is tenslotte de beslissing, al is het begin van Nederland nog zoo voortreffelijk geweest. TWEE DOELPUNTEN VAN LENSTRA. Te Tienen (België) is gisteren als onderdeel van plaatselijke feestelijkheden ter gelegen heid van het jubileum van een suikerfabriek de wedstrijd gespeeld tusschen een Belgische selectieploeg en het Nederlandsche bondselftal. Voor deze ontmoeting bestond zeer groote be langstelling, temeer daar de toegang kosteloos was. Het aantal toeschouwers kan op twaalf duizend geschat worden. De Beligen gingen weldra tot den aanval over en ontwikkelden een spel, dat technisch boven het onze stond. Zij oefenden een stevi- gen druk op het Nederlandsche doel uit en na zestien minuten was het Lamoot. die via den paal onhoudbaar inschoot <10). Deze score prikkelde het Bondselftal tot verzet en er volg den talrijke tegenaanvallen, die Badjou her haaldelijk tot ingrijpen dwongen. Na 25 minu ten werd Smellinekx aan den voet gekwetst. Hij moest het veld verlaten en werd vervangen door Gonzales (Olympic». De Belgen kwamen daarna weer in het offen sief en bleven geruimen tijd in de meerder heid. Uit een voorzet van Lamoot scoorde Stey- nen na 41 minuten het tweede doelpunt (20». Twee minuten later liep Badjou uit. waarvan de Jong gebruik maakte om voor Nederland een tegenpunt te maken. In de tweede helft waren de Nederlanders het eerst in den aan val en Badjou kreeg al dadelijk een schot van Lenstra te verwerken. Na acht minuten gaven Lamoot. Hendrickx en Steynen elkaar goed den bal over, waarbij laatstgenoemde speler het derde Belgische doelpunt voor zijn reke ning nam. Na 25 minuten gaf Gonzales een voorzet aan De Mulder, die Wille het nakijken gaf (41>. De Belgen vertraagden hierop hun tempo, ter wijl de Nederlanders, die niet ontmoedigd wa ren. geestdriftig ten aanval trokken. Na 33 mi nuten scoorde Lenstra onhoudbaar en twee minuten later nogmaals, toen Badjou het leder uit de hand liet vallen (43). In de laatste minuten misten Hendrickx cn de Mulder een fraaie kans; even voor het einde bracht Timmerman den stand in evenwicht 4—4». DE HALVE EINDSTRIJDEN BEREIKT. Na twee vlot verloopen wedstrijddagen, waarop de belangstelling verblijdende afme tingen aannam, begint er al aardig teekening te komen in het jaarlijksche schooltournooï om de Leidsch Dagblad-wisselprijzen. In het hoofdtournooi der seniores zijn nog vier ploegen overgebleven- de Chr. en R.K. HBS, de Ulo de Reuver en Kennis is Macht. Van dit viertal heeft de R.K. HBS zich Za terdagmiddag al bijzonder productief getoond; eerst verloren de leerlingen van het Rijnland's Lyceum uit Wassenaar met 60 en daarna, in een spannenden aantrekkelijken kamp. het reserve-elftal van het Gymnasium met 42. Het zal ons niet verwonderen, wanneer in deze afdeeling de eindstrijd zal gaan tusschen de R.K. en de Chr. HBS. welke laatste school met 3—0 won van de zusterinrichting te Al phen. De Alphenaars komen dit jaar niet zoo sterk voor den dag als het vorige jaar. toen het maar weinig scheelde of de beker was in het eerste jaar der Alphensche deelneming al naar de Rijnstreek verhuisd. Het tweede elftal der Alphenaren won met 10 van de R.K. HBS-reserves. doch sneu velde daarna met 20 tegen Kennis is Macht, Bijzonder spannend was de strijd tusschen de Ulo-scholen de Reuver en van Rijswijk, waarin eerstgenoemde met de oneven goal de overwinning uit het vuur sleepte. In het juniores-tournooi zijn eveneens vier gegadigden voor den eere-prijs overgebleven, te weten de Ambachtsschool, de Vervolgschool van den heer van Schalk aan de Oude Vest, de Gem. HBS en de Ulo van Rijswijk. De laatste twee spelen Zaterdag tegen el kaar. hetgeen de kans voor de andere twee om den eindstrijd te halen aanmerkelijk ver groot. want o.i. zijn de HBS en de van Rijs- wijk-school de sterkste twee van dit viertal. Aan een voorspelling omtrent den uitslag der beide demi-finales wagen wij ons overi gens niet. Een merkwaardig verschijnsel in dit tour- nooi is het gering aantal gelijke spelen, waar door het een attractie mist in den vorm van de beslissende strafschoppen. De uitslagen van Zaterdag waren: Hoofdtournooi Seniores»: le ronde: Rijnland's LyceumR.K HBS I 06. Chr. HBS n (Alphen»— R.K. HBS U 1—0. 2de ronde: Chr. HBS II (Alphen)Kennis is Macht 02. Chr. HBS «Leiden)—Chr. HBS I (Alphen) 3—0. Ulo v. Rijswijk IUlo de Reuver I 01. Gymnasium IIR K. HBS 1 2—4. Juniorestournooi: 2de ronde: Gem. HBSCentrale School 30. Vervolgsch. O. Vest—Bübelsch. S'heim 2—0. Chr HBSAmbachtsschool 0I. De Visserschool (S'heim)—Ulo v. RilswHk I 0—3. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt: Hoofdtournooi (Seniores) (halve eindstrijden): 2 uur Chr. HBS—Kennis is Macht. 3 u 10: Ulo de Reuver—R.K. HBS Juniorestournooi (halve eindstrijden): 2 uur: AmbachtsschoolVervolgsch. O. Vest. 3 uur: Gem. HBS—Ulo v. Rijswijk I.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9