LEIDSCH DAGBLAD Uit de Rijnstreek Maandag 8 Mei 1939 Officieele Crisispublicatie Last van Uw Zenuwen? [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Plaatst Uw advertenties SASSENHEIM. jurvcreadcring Ned. Chr. Vrouwenbond. De afd Sassenheim van dezen Bond leid haar 18e Jaarvergaderlne Depreslden- mevr. Westerbeek-Klljn wees op den nstigen internationalen toestand en stond jl bij den verjaardag van Prinses Juliana. aanwezigen zongen hierop het Wtlhel- 115. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een -ewekt vereenigingsleven is en het ental toeneemt; het bedraagt thans 74. kasmiddelen geven reden tot tevreden- Rd. Mevr. WesterbeekKlijn werd als pre sente herkozen; in de vacature mevr. n, die niet herkiesbaar was, werd tot nnlngmeesteresse gekozen mevr. Dreef— eterse. Kamens de afd. werd de presidente onder -telijke bewoordingen een bloemenhulde ngeboden. door mevr. Ie Grand—Groot. Na afdoening der huishoudelijke zaken, lgde een gevarieerd programma, waarbij a. werd opgevoerd een tableau, voorstcl- nde ..Het leven van de Christenvrouw" an de wieg af tot aan het graf. Door de tmes Duivenbode en Zwart werd een sa- enspraak gehouden die propagandisti- ne waarden had. Een zangkoor, onder iding van mej. Zandbergen werkte mee i dezen avond te doen slagen. Mevr. Ie Grand sloot met dankzegging. Gevonden; een paar beenpijpen. Nadere Inlichtingen bij de politie alhier. De collecte gehouden door de Commis- van samenwerking voor Bijzondere Noo- n heeft f. 450 opgebracht. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes Maria. z. van J. Hoek en M. P. Koek; Theodorus Hendricus. van H. J. Nulkens en C. Witteman; Petro- :11a Emma, d. van A. B. Veenhof en E. M. --evaare. Ondertrouwd: Jozef Alfons Verhaegen en An- nJa Wilhelmina Terbach. OverledenBarbara Cornelia Wilhelmina uijts, 27 jaar. - Aan het einde der vorige week ston- n hier bij de arbeidsbemiddeling als Ticloos ingeschreven 153 personen. Hier- waren er 34 in werkverschaffing ge- tst. Vorig jaar bedroeg het aantal rkloozen in dezelfde week 144. |-Door de correspondente van de ..Macht sn het Kleine" mej. Rie v. Rheenen al- er, werd voor bedoelde inrichting ln het Tste kwartaal 1939 aan gelden verzameld 13.39. VOORSCHOTEN. Vergadering „Keuchenius". In de zaal achter de Ger. Kerk verga de de A. R. Studie- en Propagandaclub uechenius", onder leiding van den heer van Veen. De heer P. van Cuilenburg hield een in- "iding over Nederland en Indië. Spr. be- zsdelde eerst eenige principieele trekken historische feiten omtrent Kolonisatie voorts het Indische Nationalisme en de van de ontwikkeling tot meerdere tandigheid, de kerstening van Indië r de Zending en ten slote de A. R. Ko- ie politiek. Na een aangename bespre- werd de persparel verzorgd door den r W. Eggink. Jubileum van den heer A. de Graaf. De heer A. de Graaf herdacht den dag hij 25 jaren in dienst was van de N V i. Eggink, bloembollenkweekers, alhier. Omstreeks 11 uur kwamen de directie, nten en personeel in het kantoor van NV. bijeen, terwijl ondertusschen de 'aris en zijn echtgenoote van hun wo- tag waren gehaald en het kantoor wer- 'n binnengeleid. De directeur, de heer C. Egging compli ceerde den jubilaris met dezen ndag en hem ter herinnering namens de N.V. br. Eggink een gouden horloge aan. Vervolgens werd A. de Graaf toegespro- door den meesterknecht, den heer J. - Krösschell. namens het personeel en 'fhandigde hem een gouden kettting. verdere van den dag heeft de jubilaris huislijken kring mogen doorbrengen. hl de plaats van mejL. de Viet is be- ^«hid al.s kweekeling met akte aan de School, mej. A. de Ru te Leiden. WASSENAAR. hardens Wassen&arsche Reddingsbrigade. Op 29 April en 7 Mei werden vanwege en Nederlandschen Bond tot het Redden ■f .Enkelingen in de zweminrichting -h de Mauritskade te Den Haag examens 'genomen van de leden en adspirant-le- van de Wassenaarsche Reddingsbri- Het diploma voorbereidend A. kon wor- M ^gereikt aan; N. Boelema, mej. A. Janssen, mej. .o. Loos. mej. Elly Versteeg, mej. N. Woerden; de heeren: G. Koster. L. J. wuwer, j. seriese, Joh. v. d. Sohuyt en J va, Egmond Ve heerdip'oma A' werd behaald door V-Barendse, J. A. J. Bazeler.'j. H, Buis, 5**®®ndal, D. van Dijk, C. de Groot, de Groot, L. C. Hendriks, J. N. Habig, o. Hoelema, L. Harders, W. Korswagen. W uk?10"** A. Leget, G. F. Nagelkerke, fc' Oppelaar, Jac. Varkevisser. N. D. de uin.P- Zaanen. (Uploma B. werd uitgereikt aan: AlS Y, M* Verhoef en de heeren: W C. ii van Beveren, J. G. Kouwenho- c- Zeilmak A' C' A. L. Verhoef en Ouderavond Openbare U.L.O. School. 0°?r de openbare U.L.O. School werd een h|J?v°n<i gehouden. Het hoofd der (adem iPeer K. Huibregtse opende, waar- ren 'es van de 4e klasse eenige liede- wetdfn u11 To' ihden der oudercommissie en g pherkozen de heeren G. P. Gerstel Prak ov' Vs Hierna sprak dr J, Luning loepskèm «llet onderwerp: „School en be- dig j, ?e Spr. toonde aan dat het noo- a« de ouders hun verwachtingen UITBREIDING AANPLANT JONGE AARDBEIEN BIJ VORSTSCHADE. Dc NederlancLsche Groenten- en Frult- centrale brengt hiermede ter kennis van de tuinders, wier aardbelengewas door de vorst van December jj. aanmerkelijk heeft geleden, dat zij, om tegemoet te komen aan deze teelt en mede om voor 1940 weer een normale teelt van aardbeien te ver krijgen. bereid is extra-vergunningen voor den aanplant van Jonge aardbeien te ver- leenen. een en ander onder de volgende voorwaarden: 1. Voor deze extra-vergunningen komen slechts ln aanmerking aangeslotenen A. in het bezit van een tuinbouwteeltver- gunntng voor warmoezerijgewassen an ders dan onder glas, van wie eenlg aard beiengewas voor de helft of meer door de vorst is verloren gegaan. 2. De extra-vergunningen worden uitslui tend verleend: a. voor den aanplant van Jonge aardbeien, zoodat tusschenteelt verboden is; b. voor ten hoogste een zoodanige opper vlakte in totaal ais waarop de aardbei en voor de helft of meer vorstschade hebben geleden; c. voor den duur van de maanden Mei t/m October 1939, zoodat per 1 November 1939 de met warmoezerijgewassen an ders dan onder glas beteelde oppervlak te. dus inclusief de met jonge aardbeien beplante oppervlakte, weer moet beant woorden aan de oppervlakte, vermeld onder 4 van de oorspronkelijke voor 1939 uitgereikte tuinbouwteeltvergunning. 3 Aanvragen voor een extra-vergunning moeten schriftelijk worden ingediend, uiterlijk voor 4 Juli 1939 bij de land bouwcrisisorganisatie, afdeeling Tuin bouw, waarbij de aanvrager is aange sloten. op een daartoe bij deze organi satie beschikbaar gesteld formulier. 4404 ten opzichte van hun kinderen niet te hoog moeten stellen, omdat dit ten eerste teleur stelling zal geven, en het voorts een kwel ling voor de kinderen zelf is. Spr. liet uit komen aan de hand van een schema dat slechts 2'/i"/o van het menschdom de hoog ste onderwijsinstellingen kan bereiken, wat niet tot ontmoediging aanleiding behoeft te geven, want ook zonder het diploma staat de maatschappij nog voor de jeugd open. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. In Centraal vergaderde de Ooöp. Boe renleenbank onder leiding van den voor zitter, den heer G. van der Marei. Deze heette in het bijzonder welkom Burge meester Van Wijnbergen, als lid van den Raad van Toezicht der Raffaissenbank en voorzitter van den ring van Boerenleen banken In de bloembollenstreek: voorts den heer Visser, directeur der Centrale Raffaissenbank tevens hoofdinspecteur en den heer W. Snater, inspecteur der Raf faissenbank. Op verzoek van den voorzitter werd staande herdacht het overlijden van de hoofdbestuursleden wijlen A. A Nengeman en baron Van Ittersum, met wie zeer ver dienstelijke personen voor de Raffaissen bank zijn heengegaan. Tevens een vijftal ontslapen leden van de bank te Wasse naar. Verblijdend was de mededeeling, dat de bank ondanks de ondervonden tegensla gen gezond is en de zaken in opwaart sche richting gaan. Het ledental nam met 50 toe en bedraagt nu 340; het aantal dag- boekposten vermeerderde met 1925 en be draagt nu 13993; het aantal spaarders ver meerderde met 17 en bedTaagt 1320; het winstcijfer is na aftrek van alle afschrij vingen f. 1391.34. Met den wensch dat de zaken in 1939 zich in opwaartsche richting zullen blijven bewegen, onende de voorzitter. Een post van f. 45.000.werd overge bracht naar de post dubieuse debiteuren, waarna de Balans-, winst en verliesreke ning goedgekeurd werd Ook het voorstel van het bestuur om de winst over 1938 te voegen bij het reservefonds werd z. h. st. goedgekeurd Dit. fonds bedraagt nu we derom f. 49 315.37. Burgemeester Van Wijnbergen wees op de noodzakelijkheid van een go«i functi- onneerende Boerenleenbank terwijl daarbij noodlg Is het volle vertrouwen der leden. De Boerenleenbank Is een credietinstelling ten behoeve van het platte land. De boe renleenbanken zijn instellingen, gedragen door het vertrouwen der leden; zij zijn het die gezamenlijk moeten staan achter het werk van die organisaties. Het per. aftr. bestuurslid, de heer W. E. Knijnenburg werd herkozen, evenals het per. aftr. lid van den Raad van Toezicht, den heer J Blankespoor De twee plaats vervangende bestuursleden de heeren J. W van der A a en .1 D Binnendijk werden herkozen. De heer J Prins bracht rapport uit als afgevaardigde naai* de Alg. vergaderingen te Utrecht. Tot afgevaardigde naar de as. algemeene vergadering werd gekozen de heer A. P. Ruygrok en tot diens plaatsvervanger de heer N H. Winnubst. De heer Visser getuigde van vertrouwen in het bestuur, waarna sluiting volgde. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking. Ingekomen: C. Bon en gezin van Noor den; H. de Vries en gezin van Wilnis. ZOETERWOUDE. Vergadering der Coöp. Boeren Spaar- en Leenbank. Gisteravond werd in het Patronaat aan den Schenkelweg de verplichte algemeene jaarvergadering gehouden van de Coöp. Boeren Spaar- en Leenbank alhier onder le ding van den voorzitter van den Raad van Toezicht den heer W, M van der Salm Johzn Tot secretaris werd benoemd de heer C. H de Boer kassier der bank. Uit het verslag over 1938 vernamen wii. dat in het bestuur geen wijzigingen ziin gekomen. Er werden 15 bestuursvergaderingen met. den Raad van Toezieh» gehouden Op 1 Januari 1938 waren uitgegeven 858 spaarbankboekes met een totaal tccoed van f. 412.340 95 Terugbetaald werd f. 141.034.80. AARLANDERVEEN. Vergadering Reisvereeniging. In de zaai van den heer W. v. d. Berg ver gaderde de onderafd. R.K. Volksbond. De voorzitter dezer vereenïging, de heer E. Vonk opende, waarna de secretaris, de heer B. He ij man. de notulen las. welke onveran derd werden goedgekeurd. Wegens verhin dering van den penningmeester, den heer P. Mol. werd het financieele verslag gege ven door den voozitter. Het batig saldo bedraagt f. 82.81 Hierna las de voorzitter het reglement der Reisvereeniging. De heer M Hijiman werd benoemd a.s controleur der boeken. De heeren P. Mol en 3. Hijman werden met alg. st. als bestuurslid herko zen. Besloten werd dit iaar de reis naar de Hboge Veluwe te malken. De datum der reis werd vastgesteld op 2 Juli. Hierna vlogde sluiting. ALPHEN. Aanrijding. Mej. C. v. d. K. wonende in het Rietveld- sche pad reed met haar rijwiel van het Rietveidschepad den Rijksstraatweg op. ter wijl uit de richting Alphen een auto. be stuurd door C. B uit Ter Aar met groote snelheid dit pad op reed. De juffrouw trachte zooveel mogelijk uit te wijken, doch kon niet meer verhinderen dat zij door de auto gegrepen en over den weg ge slingerd werd De juffrouw bekwam enkele verwondingen aan haar beenen welke wer den verbonden door dr. W., terwijl haar rijwiel totaal vernield werd. Door de politie zal proces-verbaal worden opgemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van Cornells v. d. Ent en Jannetje Mulder; Jannetje, d. van Willem Pie ter Broer en Wouterina de Pater; Wilhelmina Johanna, d. van Martinus Overes en Cornelia v. Leeuwen; Lubbechien Anthonia, d, van Cor nells Johannes Bons en Trijntje ter Wal. Loop der Bevolking. Gevestigd: Johannes Rood, Pr. Hendrikstr. 75; Walter Bernstein. Gnephoek 7; Gerarda H. van der Meer, Trompstraat 2. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apotih. en Drogisten. 4406 (ingez. Med.) terwijl werd bijgeschreven f. 135.913.06. Het aantal boekjes bedroeg op 31 December 1938 weer 858 met een totaal tegoed van f. 407.218.31. Per 1 Jan. 1938 was aan 137 personen een voorschot verleend tot feéen totaal bedrag van f. 283.918.92. Vier jiieuwe voorschotten werden verleend en eenige werden omge zet tot een bedrag van f. 28050. Er hadden 14 terugbetalingen, in totaal f 36.301.73. plaats, zoodat per 31 December 1938 het aantal voorschotten bedroeg 127 tot een totaal bedrag van f. 275 667 19. Aan rente moest worden ontvangen 1. 16884.01, terwijl ontvangen werd f. 14.379 97. zoodat nog te vorderen was f. 2525.75. welk bedrag inmiddels kon wor den teruggebracht tot f.647 81 Het aantal credieten in rekening-courant steeg in 1938 met 1 tot 47 met een totaal bedrag van f. 99.185.74, "terwijl de schuld der bank in rekening courant bedraagt f. 31.341.34 Op 1 Januari 1938 was van de Centrale Bank te vorderen f. 74.113 16. welk bedrag op 31 December 1938 was gestegen tot f. 91.543.71. De rentestand bleef voor de spaarders ge handhaafd op 2.7 per jaar en voor voorschotten en rekening-courantsaldi op 4 'sjaars. Van de Centrale Bank werd over het le halfjaar 1838 ontvangen 2'/, c en over het 2e halfjaar 1938 2 3/8 i> 'sjaars. Na een afschrijving van f. 732.80 en een toevoeging van de gekweekte rente van f. 1232.95 steeg het reservefonds tot f. 51 428.372. De omzet met den Postchèque- en girodienst beliep f. 24.470.71 terwijl met de Crisis Zuivelcentrale en de Varkenscen trale verrekeningen plaats hadden tot het totaal bedrag van f 82.761.22. In 1938 over leden 5 leden, terwijl 1 lid uit de gemeente vertrok. Drie nieuwe leden traden toe. waardoor het ledental werd gebracht op 181. Het jaarverslag, dat tevens het finan cieel verslag inhield werd goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats van een lid van het bestuur en een lid van den Raad van Toezicht. Aftredend waren resp. de heeren H. J. van der Krogt en W. M. van Salm Johzn. Beide heeren werden her kozen. De heer van der Krogt zag 143 van de 151 stemmen op zich uitgebracht en de heer van der Salm 97. De voo-zitter deelde mede. dat er ge ruchten gingen, dat het bestuur beslag op verschillende bedrijven zou leggen. Spr. sprak dit echter tegen. Deze geruchten ziin volkomen uit de lucht gegreptn. Namens het bestuur verzocht spr. zoo weinig mo gelijk van volmachten gebruik te maken, doch zelf naar de vergadering te komen. De heer van Beveren zeide vernomen te hebben, dat in het vervolg alleen credieten zullen worden verstrekt aan tuinders en landbouwers Spr. zou gaarne vernemen of dit juist is. De voorzitter antwoordde, dat zulks niet waar is. De kassier lichtte hierbij toe. dat Utrecht destijds aandrong om het geld zoo veel mogelijk te beleggen bii landbouwers en tuinders. Het plaatselijk bestuur echter is altijd bereid ook andere personen te heipen. Hierna sluiting. Candidatenlijst der Chr. Hist. Uni A. R. Partij. De candidatenlijst voor de a.s. Raads verkiezing der C. H. partij bevat de vol gende namen: 1. J. de Graaf 'aftr.); 2. H. Wessel (aftr.i; 3. B. van Vliet Jr.; 4. J. J. v. d. Does; 5. J. Schenkeveld. Die der A R. partij luidt als volgt: 1. P Meijdam; 2. M. Kraan; 3 G. v. Be- •*ren; 1. H. Roest: 5. Ph. Boot. Deze twee lijsten zullen in één gecombi neerde lijst worden ingediend. ALKEMADE. Jaarveargadering: „Wit Gele Kruis." In de Pancratiuszaal vergaderde het Wit Gele Kruis. Aanwezig waren slechts 28 le den. De voorzitter deelde mede, dat de hee ren Holscher en de Koning wegens onge steldheid verhinderd waren, waarna de se cretaris een goed verzorgd jaarverslag uit bracht. waaruit in vergelijking met andere jaren met voldoening kon worden gecon stateerd. dat in den financieelen toestand van de vereeniging een kentering is geko men .s De verpleging van patiënten in sa natoria nam weder in het verslagjaar toe; niet minder dan f. 3094.79 werd aan ver pleging uitgegeven. Vervolgens werd mede- gedeeld, dat het wijkgebouw is opgeheven I en ondergebracht in het St. Jacobusge- sticht; een maatregel die tot bezuiniging heeft geleid. Tot slot, werd gememoreerd de geslaagde horloge wedstrijd en de gehouden tooneeluitvoering. In totaal werd hierdoor een batig saldo verkregen van f. 344.17. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten en uitgaven hebben be dragen f. 4758.78, met een verliessaldo van f. 22.01. Na toelichting werd de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f. 4094. De heer Stockmann, die moest af treden werd bij accl. herkozen. In de plaats van de heeren H. Klein en J. van der Meer die hadden bedankt werden als bestuurslid gekozen de heeren P. Verdel en Jac. van Berkel. Na rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren. Anthonius Hermanus Maria. z. van C. J. Koevoet en G. M. Rewijk; Maria Johanna, d. van W. Loos en C. M. de Jong; Ignatia Anna Maria. d. van H. A. v. Weizen en M. J. van Ruiten. Overleden: Jacoba Cornelia Cuvelier. 80 jaar, wed, van P. v. d. Knijff: Adrianus Johannes Dobbe, 15 jaar; Pieter de Jeu. 74 jaar. echtg. van M. W. Vreeswijk, eerder wedn. van P. G. Paauw en C. Deters. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus v. d. Ploeg jm. 27 jaaren Gerarda Wilhelmina Helleman, jd. 18 jaar: Hubertus Franciscus v. d. Zwet, jm. 24 jaar en Anna Maria Adriana Koek. jd. 21 j. Gehuwd: Johannes Petrus van Klink. jm. 29 jaar en Anna Catharina Brugman, jd. 26 j.; Gerard us Leonardus Johannes Huigsioot, jm 28 jaar en Maria Agnes Wesselman, jd. 27 jaar; Leonardus Jacobus Koek. jm. 29 jaar en Aga tha Elisabeth van Berkel. jd. 28 jaar. Brug aangevaren. Zaterdagavond werd de brug over de Ringvaart te Oude Wetering aangevaren door de motorboot van de firma v. d. Schuijt te Rotterdam. Het reanmingswerk wercl geheel ontwricht. De schade is aan zienlijk. Tegen den schipper is proces-ver baal opgemaakt. Pastoor Kwakman plotseling ongesteld. Gisteravond werd tijdens het Lof pastoor Kwakman te Rijnwetering ongesteld en zakte plotseling ineen. De parochianen wa- ïen begrijpelijk hevig ontsteld. Direct werd geestelijke ei} medische hulp ingeroepen. Dokter Hupkes achtte den toestand van den pastoor van dien aard. dat hij hem uit voorzorg van de laatste H. Sacramenten der Stervenden liet voorzien. Gistermiddag raakte te Rijpwetering een zeilbootje waarin de heeren B. en L. zaten, door een defect roer in moeilijkhe den. Het bootje werd op sleeptouw geno men door een ander vaartuig, doch door een verkeerde manoeuvre sloeg het bootje om, waardoor beide heeren te water raak ten. Door een in de nabijheid zijnde boot werdan zij op het droge gebracht. De heer B. was echter door de koude dusdanig be vangen. dat medische hulp moest worden ingeroepen. Hij bleef eenige uren ten huize van den heer H„ waarna hij per auto naar êijn ouderlijke woning te Wassenaar werd vervoerd. BOSKOOP. HET A.S. MUZIEK- EN BLOEMENFEEST De tentoonstellingshallen herschapen in bloemen- en plantentuin. Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag, de beide concoursdagen van de „Harmonie Excelsior" zullen den bezoeker ook doen genieten van een heerlijke bloemenweelde, iets, waarvan wij tijdens een bezoek aan de tentoonstellinghallen de .verzekering ontvingen. Met groote voortvarendheid worden de voorbereidende werkzaamheden in de hal len uitgevoerd. Eenige weken geleden is men daarmee begonnen en men staat thans werkelijk verbaasd over wat de leden der vereeniging 's avonds hebben gepresteerd. Aangelegd is een mooie groote tuin: een prachtig stukje natuur, waarin thans nog het groen do mineert, maar dat, wanneer straks de bloeiende rozen en Rhododendrons zijn ge plant, een schoone kleurenhannonie zal vormen. Aan de zijkanten van het gebouw zijn ruimten beschikbaar gesteld voor zitplaat sen in den vorm van boxen, alle omzoomd door Buxus (palm). In het midden van het voorste gedeelte is voor de bezoekers even eens ruimte gemaakt (op pl. 1100 zitplaat sen wordt gerekend), welke een Buxus-af- zetting heeft. Verder in het midden worden rozenper ken aangebracht. De achterwand van het gebouw gaat verscholen achter groote Pi- nusboomen, terwijl de zijwanden verfraaid zullen worden met het groen van coniferen en sparren. De vriendelijke laanboomen. welke even eens zijn geplaatst, suggereeren voorts in niet onbelangrijke mate een landelijke sfeerd. Geheel achterin is de muziektent ge- plaats, waar volgens de muzikale deskun digen de klanken het beste tot hun recht zullen komen. Onze indruk is, daV ..Excelsior" den be zoeker op de concoursdagen zal laten ge nieten van een heerlijke combinatie van kunst en natuur. De heer H W. E. Struve is belast met het ontwerpen der bloemen- en plantenaan- kleeding van het geheele gebouwencom plex. HAZERSWOUDE. De a.s. Raadsverkiezing. De verkiezing voor leden van den ge meenteraad is voor deze gemeente vastge steld op Woensdag 7 Juni a.s. De inlevering van de candidatenlijsten moet geschieden op Dinsdag 9 Mei. in hst het daqblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldl ook voor onze ..Kleine Advertenties" Verzekerden-vergadering van het Mij. Ziekenfonds. Voor een geheel bezette zaal heeft het Mij. Ziekenfonds „Alphen en Omstreken", in verband met de verstrekkingen-uitbrei dingen van dit ziekenfonds een verzeker den-vergadering gehouden in hotel ..Het Oude Raadhuis" op het Dorp De verz. vertegenwoordiger-bestuurslid Redegeld van Boskoop deelde mede, dat de verzekerden in de gelegenheid werden ge steld over de nieuwe verstrekkings-moge- lijkheden te worden ingelicht. Nadat de administrateur het jaarverslag had gelezen, waaruit de omvangrijkheid van het ziekenfonds bleek (plm. 35000 verze kerden) en de veelheid aan verstrekkin gen voor plm. 16000. bleek, gaf de heer A. Groeneveld van Aiphen a a Rijn de ge schiedenis van het Mij. Ziekenfonds „Al phen en Omstreken" weer, de organisatie vorm en een omschrijving van de in den loop der jaren steeds uitgebreidde ver strekkingen; daaraan toevoegend de nieu we verstrekkingen als insuline, gipsmate- riaal, steunapparaten enz.; voortaan zal ook ziekte-kosten-vergoeding worden gege ven bij tijdelijk verblijf elders en voor de groote gezinnen is een maximum-premie ge steld. Al dit vorenstaande is saamgevat in het voor eiken ingeschrevene verplichte ta rief A. De heer Groeneveld behandelde dan de mogelijkheden voor de dekking van de kosten voor geneeskundige behandeling als loopend patiënt" en als „liggend patiënt" door een of meer van de medische specia listen te Leiden of Gouda en waar voort aan de ziekenfonds-verzekerden zich zul len kunnen aanmelden voor behandeling. Het Ziekenfonds zal dan alle medische kosten, alsmede de kosten voor operaties, zoowel aan de specialisten als aan de zie kenhuizen i zonder de ligdagen i. alsmede de benoodigde genees- en verbandmiddelen voor haar rekening nemen. Hiervoor zullen de verzekerden dan een extra contributie van 2V, cent pfer aan het ziekenfonds be talende persoon moeten opbrengen. In twee daarop aansluitende tarieven, stelt het ziekenfonds ook de verzekerden nog in de gelegenheid terugbetaling te be komen van ligdagen-kosten in de zieken huizen te Leiden of Gouda en wel 56 dagen a f. 2.50 per dag per ziektegeval p. j„ of te gen extra-betaling tot maximum 365 dagen per ziektegeval. Verschillende vragen werden tot voSe te vredenheid beantwoord, waarbij de heer Groeneveld uiteenzette, dat de laatste ver strekkingen-uitbreidingen (de vergoeding van ligdagen-kosten aan ziekenhuizen) niet is gericht tegen welke bestaande zie- kenhuisverplegings-vereeniging dan ook: maar uitsluitend is bedoeld om hen die hun geheele ziektekosten-verzorging wenschen onder te brengen in het ziekenfonds, daar toe geheel vrijwillig, naar eigen vrije keus in de gelegenheid te stellen De voorzitter Redegeld sloot met dank aan den spreker. De A.-R Prop.club „Schrift en Histo rie" vergaderde onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Bogaards De heer G. Drexhage bezag den uitslag der verkiezingen. De heer Joh. van der Zwaan gaf eenige nationale en internatio nale beschouwingen, waarna het samenzijn met dankgebed werd gesloten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. De collecten voor de Diaconie der Ned. Herv. Kerk over de maand April brachten op f. 143.71. Het verjaringsfonds over Maart en April brachten op f. 30.71V«. Plan '36 over Maart en April f. 7.40. De inhoud der offerblokken bedroeg van 1 Jan. tot 30 April f. 23.89'/,. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: T. van Ingen Schenau 28 J, en M. van Egmond 24 j. Gehuwd: C. van Domburg en E. Hooger- vorst. De Commissie van het Steunfonds, uit gaande van den Chr. Besturenbond ontving in het afgeloopen jaar onder dankzegging de somma van f. 145.26. terwijl verschillende ingezetenen in natura giften schonken. WOUBRUGGE. Door den burgemeester daartoe uit- genoodigd. hebben 28 dames zich bereid verklaard een cursus te volgen als onder- oeel van den luchtbeschermingsdienst De cursussen zullen worden gegeven door dr. Loth in een der lokalen van de oude O. L school. Een aantal gasmaskers is inmid dels ontvangen, waarmede binnenkort oefeningen zullen worden gehouden. De alhier gestatlonneerde rijksveld wachter Dammers is geslaagd voor het bri gadiers-examen. 3-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7