Vertrek Engelsche Koningspaar - Engelsch bezoek aan de bollenvelden 80sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Timotheus Klein op het oorlogspad FEUILLETON i ter GELEGENHEID van het 20-jarig bestaan der Kon. Ned. I Jachtvereeniging werden te Amersfoort wedstrijden gehouden. De vier prijswinnaars van 't springconcours voor leerlingen der school van res. off. I der Cavalerie worden gefeliciteerd door den commandant v. h. Veldleger. internationale motorterrein wed strijden bij Amersfoort tusschen Ned. en Belg. motorrenners. Links C. v. Eys op Mat chless en (r.) R. v. Katwijk op Francis Barnett. leden van het engelsche „national gardens guild'' bezichtigden de bollenvelden in de omgeving van Lisse. Per trekschuit langs een veld prachtig bloeiende tulpen. HET zeilseizoen geopend. Begunstigd door schitterend zeilweer hebben gisteren verschillende zeilvereenigingen aan de Nieuwe Meer het seizoen op feestelijke wijze geopend. Het admiraalzeilen in vollen gang. twee dooden bij motorbotsing te vlijmen. Zondagmorgen reden te Vlijmen twee motorrijders in volle vaart tegen elkaar op. Beiden werden op slag gedood. De vernielde motorrijwielen. de aankomst van het noorsche kroonprinselijke paar in new york. Kroonprins Olav en kroonprinses Martha zullen een reis van twee maanden door Amerika maken. door KEES ANDRIESSE. I en deze gedachte vloeide logisch I muikL.T0Orafgaande V00!rt indien de I zich een ontvoering zou ensceneeren, i Dat ^°Eenaamd zou laten ..kidnappen"...? ziin nl?u een eventueele verdenking van naar H°°n bonnen afwenden. Men zou Jon hf. nüsdadigers zoeken en inmiddels ien veronderstelde slachtoffer van de- n?n hrIU;c'lenrooi z'in zaken In orde kun- en daarna weer kunnen te- dieten 5 mel: de mededeeling, dat de ban- nos' h-s m hadden vrijgelaten, of beter ten af iZOU 2:1011 kunnen laten vinden op een se'e8C11 plaats, waardoor het geheel aanzien kreeg, voortgaan knikte Timotheus d«iin. als de minister zelf had willen ver- lnen Maar ondanks het feit, dat deze ■dsenieuze - theorie niet geheel onmogelijk tsnien 1111 haar zonder meer aan te i? dat geval was alles t e mooi op- I "1st in irisdadiger maakt fouten, dat I üiir rcrldideus uit zijn detective-litera- to hier was geen enkele fout gemaakt, althans niet, indien men den minister als den auctor intellectualis van deze ontvoe ring moest beschouwen. Daarvoor klopte alles te zeer met een echte ontvoering. De minister had zelf nooit tegelijkertijd én bij zich thuis én op het ministerie de brand kasten open kunnen breken, nog daarge laten dat daarvoor instrumenten en vaar digheden noodig waren, die men bij hem allerminst zou verwachten. En hoe zou hij zijn chauffeur hebben kunnen neerslaan en op hetzelfde oogenblik op zijn departement geweest kunnen zijn? Want dat hij hand langers gehad zou hebben was iets dat Timotheus bij voorbaat verwierp. Dat zou veel te gevaarlijk voor hem zijn. Tenslotte kon Timotheus dan ook niet anders dan aannemen, dat bij deze ontvoe ring werkelijk misdaad in het spel was ge weest. Maar wat waren dan de motieven van de daders? Het motief, dat bij de meeste ontvoerin gen een hoofdrol speelde, het verkrijgen van een losgeld, zou in dit geval niet in aanmerking komen, meende de met speur derstalenten begiftigde raadseltante. Ten eerste niet, omdat de minister niet gefor tuneerd was. Hij sproot uit een oud adellijk geslacht, dat in den loop der eeuwen zijn bezittingen steeds geringer had zien wor den en het was een vrijwel algemeen be kend feit, dat de minister, behalve zijn sa laris uit de schatkist, slechts een betrekke lijk klein inkomen genoot. Neen, als de ontvoerders het op geldelijk voordeel hadden yoorzien. dan hadden zij zeker Iemand anders uitgekozen. De paar duizend gulden, die de familie van den mi nister voor zijn vrijlating zou kunnen be talen, zou de onkosten van de ontvoering niet eens dekken. Want de misdadigers hadden volgens Donker's bericht blijkbaar de beschikking over een vliegmachine ge had, hetgeen een kapitaal vereischte, dat men niet voor een dergelijk peulschilletje in de waagschaal zou stellen. Maar dan was er hier ook niet sprake van een of meer gewone misdadigers. De Inbraken, de ontvoering, de vliegmachine.., dat alles deed een goed geleide organisatie vermoeden; een organisatie waar geld blijkbaar een ondergeschikte rol speelde. Betrof het hier dan wel een zuivere mis- aadigersbende, vroeg Timotheus zich af? Deed alles niet veeleer vermoeden, dat hier andere belangen meespraken? De minister van Buitenlandsche Zaken en deze blijkbaar rijke organisatie Timotheus bleef miden op straat stil staan. Dat hij daar niet eerder aan gedacht had! De samenhang lag toch voor de hand! Een ordinaire misdadiger heeft geen inte resse voor een minister. Een vreemde mo gendheid soms wel. Spionnage! Dat was het! Een andere slotsom was niet mogelijk. Men zou van den minister gegevens te weten willen komen, die langs anderen weg niet verkrijgbaar waren. En dus had men hem eenvoudig ontvoerd als of het in de Vereenigde Staten was, in plaats van in het rustige Holland. Hoewel zijn gedachten al dien tijd door deze kwestie in beslag waren genomen, was hij stevig blijven voortstappen en had thans de luchtbrug over het rangeerempla cement van de spoorwegen bereikt. De mist leek hier buiten nog dikker dan in de stad en slechts vaag waren de groene en roode seinlichten waarneembaar. Straatlantaarns verrieden zich slechts indien men er zeer dichtbij kwam door den gelen tint, dien zij aan den mist rondom hun lampen verleen den. Timotheus kon geen twee meter voor zich uitzien, het leek alsof hij de eenige was, die op dat oogenblik op straat liep. Hij stak zijn handen nog wat dieper in zijn jaszakken en dankte den vooruitzien- den blik van zijn hospita, die dien morgen zijn schoenen met rubberzolen had klaarge zet. Hij hield nu tenminste droge en warme voeten en bovendien stoorde het geluid van zijn eigen schreden hem niet in zijn ge- dachtengang. Op hetzelfde oogenblik. dat deze tevre denstellende overweging door zijn hoofd flitste, werd hij er zich van bewust, dat hij de laatste paar minuten niettemin het ge luid van voetstappen had gehoord. Nu hij vlak bij de brug was, werd het geluid nog duidelijker. Enkele tientallen meters voor hem uit ging iemand de brug over. Wie zou zich 's avonds zoo laat nog in deze afgelegen straten bevinden, waar ner gens een woonhuis was? Het leek Timo theus onwaarschijnlijk dat het iemand was, die eveneens naar dezelfde stadswijk wilde als hij. Met bus of tram was die makkelijker te bereiken en zelfs al wilde men loopen. dan kon men er veel sneller komen dan langs dezen afgelegen en troos- teloozen buitenweg, waar zelfs overdag niemand kwam, die er niet strikt noodza kelijk zijn moest. Timotheus zelf koos de zen weg ook slechts bij uitzondering, wan neer hij alleen wilde wandelen en toch niet te ver van huis wilde gaan. Onwillekeurig verhaastte hij zijn schre den om te kunnen zien wie de ander was. Met twee treden tegelijk beklom hij de trap en, terwijl hij op zijn rubberzolen ge luidloos over het brugdek liep, hoorde hij aan den anderen kant de voetstappen weer op het plaveisel. Aan de overzijde liep een lange, kaars rechte weg langs een kanaal. De straat was met oneffen kinderhoofdjes gepleiveid, en slechts een smal, uitgesleten trottoir liep langs den rechterkant, waar pakhuizen en opslagplaatsen meer of minder gewoon lijk minder - aangename geuren verspreid den. Overdag ratelden de zware sleepers karren met hun bonkige paarden voorbij, haalden en brachten vrachtauto's haar la ding, sjokten sjouwers met zware zakken tusschen schip en pakhuis heen en weer. Nu was het er stil en verlaten, de weinigs lantaarns lieten zich in den mist nauwe lijks vermoeden. De stappen van zijn voorganger klonken sneller, gingen tenslotte ln draf over. Een oogenblik dacht Timotheus erover hem in hetzelfde tempo te volgen. Doch hij liet het plan even snel weer varen, als het bij hem opgekomen was. Wat voor nut zou het hebben? Zijn piekeren over de ge heimzinnige ontvoering had hem uit zijn gewone doen gebracht, zoodat hij overal misdaad achter vermoedde. Wat stak er per slot van rekening voor bijzonders in, dat iemand haast had? Het kon een pakhuis knecht of magazijnmeester zijn, die zich verlaat had en die nu haast maakte om zijn huis te bereiken. Hij zou een belache lijk figuur slaan als hij den man nazette en hem hijgend inhaalde omja. om wat te doen? Timotheus hervatte zijn rus- tigen pas van voorheen, terwijl hij wee moedig bedacht, dat voor hem het leven wel altijd een sleur zou blijven. Eten, drin ken, de krant en slapen. Totdat hij een oude vrijgezel geworden zou zijn met een pensioentje en een hobby voor dammen of het fokken van kanaries iNadruk verboden). (Wordt vervolgd). de duitsche amba ssadeur dr. von Dirksen weer in Londen terug. De ambassa deur die naar Berlijn was teruggeroepen toen de Eng. ambassadeur uit Berlijn was terug geroepen wordt aan Victoriastation begroet. HET vertrek van het engelsche koningspaar naar amerika. De Koning en Koningin van Engeland zijn Zaterdag met het s.s. „Empress of Australia" naar de Nieuwe Wereld vertrokken. Op de foto links neemt Koning George aan het Waterloostation te Londen afscheid van Lord Halifax en de andere ministers. Verschillende leden van de Kon. familie reisden mee naar Portsmouth, waar de Koning en Koningin aan boord gingen. De Koning begroet zijn moeder, (foto rechts).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 5