LAATSTE BERICHTEN KfjDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Mei 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie2500 De strijd in het Verre Oosten engeland. Het koningspaar naar Canada polen. Rede van Kwiatkowski. duitschland. vereenigde staten. zu1d-amerika. hongarije. Binnenland Japan en het Duitsch- Italiaansche verdrag VRAGENRUBRIEK Onze telefoonnummers BEURSOVERZICHT zuid-sla vie. Serven en Kroaten Buitenland spanje. DAGBLADRECLAME SPORT zwemmen MARKT EE RICHTEN voetbal. ,nt<r verneemt te Londen, dat de Brit- tegeering de verzekering heeft ont- ien°dat door het aftreden van Lltwi- de'buitenlandsche politiek van de sov- 'ujiie geen wijziging zal ondergaan. T,ar D.NB. voorts van goed ingelichte e te Moskou verneemt, moet binnen- de benoeming verwacht worden van of twee nieuwe plaatsvervangende scommissariksen voor Buitenlandsche 'en. functies zijn ingesteld onmlddel- na de overname van het commissariaat 1 r Molotof en zullen, volgens het D.N.B., ecd worden door persoonlijkheden, die dusverre geen diplomatiek ambt ver- bebben. Dat de huidige vice-voikscom- saris voor Buitenlandsche Zaken, Po- 'kin, op zijn post blijft, blijkt uit een bliceerde verklaring over de door hem Ankara gevoerde besprekingen, waarin rakin voor de eerste maal „de „eerste tsvervangend volkscommissaris voor tenlandsche zaken" wordt genoemd, jiddels is Potemkin op zijn terugreis Ankara naar Moskou gistermiddag per ïn te Sofia aangekomen Hij werd ont ken door koning Boris en Kjossejvanof. ïnkin zal onmiddellijk zijn reis voort- n naar Boekarest, waar hij dan den eenschen minister van Buitenland- Zaken. Gafencu, ontmoet, d e gisteren lijn reis naar verschillende Europeesche fdsteden aldaar is teruggekeerd. Naar ter nog verneemt zal Gafencu op 17 1 opnieuw een officieel bezoek aan An- brengen. te Ankara en Moskou na het bezoek Potemkin aan de Turksche hoofdstad egeven verklaringen spreken van een eenstemming van opvattingen tusschen "je en Sovjet-Rusland, ten aanz en van mationale kwesties en verwijzen naar gemeenschappelijk belang in de zaak den wereldvrede. Naar voorts vernomen wordt, is een basis van overeenkomst bereikt voor een Britsch-Turksch pact van weder- keerigen bijstand ter waarborging van de veiligheid in de Middellandsche Zee. bepalingen dezer overeenkomst zouden ,ktijdig in Engeland en Turkije ofwel in communiqué, of door een verklaring in parlement, bekend gemaakt worden. Sovjet-Unie zou van het geheele ver eer besprekingen op de hoogte zijn pin. en verwacht, dat de Turksche minister buitenlandsche zaken heden In de 'nale vergadering een belangrijke ver- na zal afleggen over de buitenland politiek van Turkije. koning en de koningin van Engeland Zaterdagmiddag om 12.45 uur uit Lon- naar Portsmouth vertrokken, waar zij i hebben ingescheept aan boord van de -ress of Australia om zioh naar Canada begeven. -het Watenloostation werden den koning 'te koningin uitgeleide gedaan door ko- tin Mary en andere leden der konink- (amilie. voorts door Ohamlberlaln en ,adere leden van het kabinet. De ko- i gekleed in de marine-uniform, en de iin met de beide prinsessen, in het blauw gekleed, traden rustig wande- het met vlaggen getoonde station bin- toodat het publiek ruimschoots gele- d had, de vorstelijke personen toe te en. ■der stormachtige toejuichingen van geweldige menigte is de koninklijke jilie later op den dag op het station umouth aangekomen. De vorstelijke ^nen begaven zich eerst naar het raad- om, volgens een oud gebruik, de sleu ven het fort Portsmouth te ontvangen. N?ens begaven zij zich naar de haven scheepten zich in aan boord van de Em- bf Australia, die, begunstigd door n'ig zonnig weer, des middags om 3 uur siker lichtte. kruisers Glasgow en Southampton hi aan iedere zijde van de Empress en MgJtruiser Repulse volgt achteraan. In de vergadering der juridische Kamer commissie heeft de vice-minister-president en minister van financiën, Kwiatkowski. het wetsontwerp der regeerirg gemotiveerd dat den president der republiek machtigt decreten uit te vaardigen Hierbij ver klaarde Kwiatkowski o.a. het volgende: Bijna sedert drie jaren heeft de regee ring geen volmachten gevraagd. Sinds eenlge maanden echter zijn wij getuigen van een herleving der algemeene span ning in de internationale betrekkingen, waaruit nieuwe moeilijkheden voor den ar beid der regeering zijn ontstaan. De ontworpen volmachten zijn een be langrijke noodzakelijkheid voor het land geworden, want voor de versterking der defensieve krachten van de republiek mag niets worden nagelaten of verzuimd. Het is onze stellige overtuiging, dat wij geen element van opwinding of onrust in den huidigen internationalen toestand ge bracht hebben. Wij streven er niet naar te raken aan de belangen van anderen, maar wij eischen, dat onze rechten geen voor werp van agressie worden. Wij wenschen oprecht, zooals mi nister Beek het duidelijk en eenvoudig heeft verklaard, dat de wereld be stuurd wordt door vreedzame werken en voornemens, onschendbaar verbon den met een vreedzame handelwijze. De regeering wenscht niet, dat het nor male politieke en economische leven ge kortwiekt wordt. Integendeel, de verster king van or.ze op een vreedzame beschou wing berustende activiteit moet verhoogd worden. Ik kan u verzekeren, dat de volmachten niet misbruikt zullen worden, want zU be doelen riet het parlement in zijn normale functie te vervangen. Integendeel, het par lement zal zijn functie normaal voortzet ten, alsof er geen volmachten bestonden. De volmachten moeten de regeering in staat stellen, terstond op te lossen datgene, dat in de huidige omstandigheden een drin gende en onvoorziene noodzaak voor het land kan wordern identen tuschen Tsjechen en Duitschers. Tsjechische blad ..Venfoow" schrijft, op verschillende plaatsen incidenten voorgevallen tusschen Duitschers en '*n. Tijdens een bal ergens in Zuid- ÏÏfn .on^ston^ een twist, die in een ^rtij ontaardde. Verscheidene ano- Pamfietten, welker schrijvers thans *«t worden, bewijzen dat er in Bohs- eJJ Moravië nog steeds lieden zijn, die n belang stellen in een overeenstem- toaschen Tsjechen en Duitschers. In .toekomst zal de bond van nationale anteit met steun van de regeering .bug tussohen beide komen. Het blad at dat gemengde commissies van leden oen bond en van de Duitsche natio- "^alistisohe partij zullen worden ge- a. teneinde aan dergeHj'ke incidenten J te maken. T w -!v/Veen€n dr*e Engelschen gearres- wo. een vrouw. Vermoedelijk in *er- met de deviezen-bepalingen. staking in het bruinkoolgebied. Roosevelt is persoonlijk tus- -ia!? Sekomen in de kolen staking der ^amijnen, waar 460.000 mijnwer- hebben neergelegd. De presi- "ee<t de mijneigenaars en mijnwer- Mt?eroepen om de onderhandelingen Vi?ten en te streven naar een spoe lt reSeling. fef '"derzoek naar de activiteit der Nazi's in Argentinië. (tt'vjf* van instructie te Buenos Aires MstfM yoorloopig af te zien van «Mi«i van den 1,1 staat van be" flier Ststelden nationaal-socialist en dezen in vrijheid te stellen. Rede van Teleki. Minister-president Teleki heeft te Szege- din de verkiezingscampagne geopend. Hij zotte uiteen, dat de politiek van de regee ring is gegrondvest op een christelijk na tionaal en sociaal programma. Hij schetste de gebeurtenissen sedert München en wees op de noodzakelijkheid, dat die volken, die vroeger binnen de grenzen van Hongarije hebben geleefd, hun politiek volgens eigen opvatting volgen; dit is ook de houding van Hongarije ten aanzien van Slowakije. Wat betreft de houding van de Hongaar- sche regeering Jegens de as, verzekerde hij, dat Hongarije de grootste vriendschap on derhoudt met Rome en Berlijn, die het be lang van Hongarije in het Donaubekken erkennen. Verder verklaarde Teleki, dat geen enkel gevaar de grenzen van Hongarije bedreigt. Hij wees er op, dat Duitschland de meest nabij gelegen markt voor Hongarije is en sedert de jongste gebeurtenissen zijn groot ste afnemer, zoodat het noodzakelijk is de Hongaarsche economie aan dit land aan te passen. Wat betreft het programma van herbe wapening zeide spreker, dat de periode van vijf jaar, welke was voorzien tot ontwikke ling van het leger, aanmerkelijk zal wor den bekort Ten aanzien van de minderheden zeide hij, dat in ruime mate rekening zal worden gehouden met de verschillende wenschen op het gebied van de onderwijspoletiek. Nopens de Jodenwetten verklaarde hij, dat dit hoofdstuk voorloopig is afgesloten en hij verzocht, dat men zich voor de toepas sing toevertrouwde aan de regeering. Tenslotte zeide de minister-president, dat de voornaamste taak van het nieuwe parlement zal zijn de agrarische hervor ming tot stand te brengen. Oud-leden der ontbonden ,,Hongaristen-partij" gearresteerd. Het blad „Heftoreggel" deelt mede dat 52 leden van de vroegere partij der Honga- risten gearresteerd zijn wegens illegale agi tatie, later zijn 27 personen weer in vrij heid gesteld. ONGELUKKEN IN DE HAARLEMMERMEER. In het afgeloopen weekeinde vond in Haarlemmermeer een autobotsing plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door den heer J. uit Haarlemmermeer en een personenauto, bestuurd door den heer K. uit Leiden. De personenauto kwam in de naast den Hoofdweg gelegen Hoofdvaart terecht. De bestuurder \vist zioh vrij spoedig uit zijn benarde positie te bevrijden; de auto was zwaar beschadigd en werd per kraan wagen naar Leiden vervoerd. SOLDATENRUMOER IN NIJMEGEN. In den afgeloopen nacht liepen vijf sol daten uit Weurt in de Pepergas te Nijme gen. Zij maakten veel lawaai. Hierdoor wakker geworden, maakte een der bewo ners van de Pepergas zich zoo kwaad, dat hij met een bajonet naar buiten vloog en daarmede de rustverstoorders te lijf ging. Een der soldaten, Van E.. werd erntig aan noofd en handen gewond, o.a. werd hem een vinger en een vingerlid afgeslagen. De andere vier sloegen op de vlucht. De dader, de 45-jarige P. D„ werd gearres teerd. Den soldaat heeft men, nadat hij door een geneesheer was verbonden, naar het ziekenhuis overgebracht. Later kon het slachtoffer aan den militairen com mandant overgegeven. DE HANDELSBETREKKINGEN MET FRANKRIJK. Nieuwe handelsovereenkomst geteekend. De Regeeringspersdienst meldt: Op Zaterdag 6 Mei j.l. heeft te 's-Gra- vehhage de onderteekening plaats gehad van een handelsovereenkomst tusschen Nederland en Frankrijk. De overeenkomst regelt de wederzijdsche handelsbetrekkingen tot 31 December a.s., met de mogelijkheid van verlenging na dien datum voor een jaar. Zij komt in de p1-»ats zoowel van de met 31 Maart j.l. af- g. jopen Nederlandsch-Fransche regeling van 22 Juli j.l. als van de tegelijkertijd af geloopen regeling met betrekking tot Ne- derlandsch-ïndië van 6 April 1937. Het eerste gedeelte der overeenkomst regelt de Nederlandsoh-Fransche handels betrekkingen en bevat bepalingen omtrent het wederzijdsche contingenteeringsregime. Het tweede gedeelte bevat regelingen omtrent de handelsbetrekkingen met de Nederlan dsche overzeesche gebiedsdeelen en de Fransche koloniën. In hoofdzaak is dit gedeelte van de nieuwe overeenkomst gelijK aan de voordien geldende» waarbij met name het bestaande contingent voor den afzet van Nederlandsch-Indische kof fie in Frankrijk gehandhaafd werd. Nieuw is een bepaling, volgens welke de afzetmo gelijkheden van Surinaamsche rijst in de Fransohe Antillen geregeld worden. De Japansche minister van oorlog. Ita- g;aki, heeft gezegd, dat Duitschland en Ita lië verdienen geluk te worden gewenscht, dat zij zich hechter aaneen hebben geslo ten door een militair verdrag. Op de vraag of het mogelijk is, dat ook Japan zich bij dit nieuwe verdrag zou aansluiten, zeide Itagaki: „De geest, welke het sluiten van het drievoudig anti komintern-verdrag heeft bezield, is in Japan diep gewor teld en indien Duitschland en Italië het wenschen, is het niet onmogelijk, dat Japan een militaire overeenkomst zal sluiten met Rome en Berlijn.0 De minister voor overzeesche aangele genheden, Koiso, heeft onofficieel verklaard dat het geheel afhangt van het begrip, dat Duitschland en Italië hebben voor de posi tie van Japan en de macht in Oost-Azië. of dergelijke besprekingen tot een goed einde zullen worden gevoerd. Koisi voegde hieraan toe, dat de meeste Japanneezen Duitschland en de Duitsche zaken beter kennen, dan de Duitschers Japar\ en de Japansche aangelegenheden. Nog een Duitsche persstem. De ..Voelkischer Beobachter" schrijft: de wereld zal zich er voortaan mee moeten vereenigen, ook de heeren in Downingstreet en de Quai d'Orsay, dat tusschen hun wet tige levensruimte in het Westen en him aangematigde politieke belangen in het Oosten, de breede onoverkomelijke wal- muur van de as staat, welke door de be proefde soldaten van het derde rijk en van het fascistische imperium bewaakt wordt. Eén ding zullen de huidige woordvoerders der democratie echter niet begrijpen, n.l. dat de politieke realiteit van de as geen impa- riallstlsche oorlogsverklaring aan Europa is. Zij zullen niet begrijpen dat deze nieuwe ruggegraat der Europeesche orde essentieel verschilt van de alliantie-stelsels uit het verleden, voor wie macht en bezit het doel waren, en welker jongste voorbeeld de om- singelingsring is, waaraan Engeland thans werkt. H. K. te L. Uw vraag is ons niet duidelijk. B. V. te L. Als zü voor dag en nacht in betrekking was. moet gedurende zes weken voor behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling worden zorg gedragen. De kosten van de eerste vier weken zijn voor rekening van den werkgever. Was zij alleen overdag in dienst, dan behoeft slechts gedurende een be trekkelijk korten tijd het loon te worden be taald. In elk geval moet bij ontslag een opzeg gingstermijn in acht genomen worden, gelijk aan den tijd die verloopt tusschen twee op volgende betalingen. C. H. te L. Wandelspcrtvereeniging m voor meisjes zijn ons onbekend hier ter steclë. TWEE MILITAIREN VERDRONKEN. Vanochtend stelden een sergeant en drie soldaten van de Belgische genie een onder zoek in naar de ondermijnde bruggen over de Sambre, waarbij zij gebruik maakten van een bootje. Nabij een overlaat werd het bootje door een windvlaag omver ge worpen. Twee inzittenden konden gered worden, doch de sergeant en een der sol daten, verdronken. In de onderhandelingen tusschen Serven en Kroaten is een nieuwe ontwikkeling ont staan, doordat Matsjek de Kroatische af gevaardigden in vergadering bijeen heeft geroepen. Dit schijnt te beteekenen, dat Matsjek hen wenscht te raadplegen over de belangrijke kwesties welke gaande zijn tus schen de Kroaten en de regeering te Bel grado. Politieke waarnemers gelooven nog steeds dat het. met eenigen goeden wil aan beide zijden, mogelijk zal zijn een overeen komst te bereiken, aangezien dit thans voor Zuid-Slavië absoluut noodzakelijk is. Ten aanzien van de verklaring, welke minister Tswetkowitsj Vrijdag heeft afge legd, heeft Matsjek aan de pers medege deeld, tot zijn spijt te moeten zeggen, dat deze mededeeling van den minister-presi dent niet geheel juist is. De minister-pre sident en Matsjek hebben tezamen op 27 April een overeenkomst opgesteld, welke, zooaïs z.j was opgeschreven, moest worden goedgekeurd of verworpen door den regent. Soenosjitsj werd naar Belgrado gezon den om het definitieve antwoord in ont vangst te nemen In plaats van een recht streeks antwoord bracht hij nieuwe voor stellen mee terug en derhalve kon Matsjek slechts corstateeren, dat de regent het ont werp dezer overeenkomst van den hand had gewezen. PRINSES KYRA OP SOESTDIJK. Naar wij van olflcieele zijde vernemen heeft prinses Kyra dezer dagen met haar zoontje een tegenbezoek gebracht, op het paieis Soestdijk bij prinses Juliana. EEN GEVAARLIJKE VAL TE WASSENAAR Zaterdagmiddag is de milicien R. van de luchtdoelartillerie, die met zijn kameraden gewed had van een 9 meteor hooge tribune op de renbaan Dulndigt te Wassenaar te springen, tengevolge van het verliezen van 't evenwicht uit de goot gevallen. Hij kwam met het hoofd op de steenen terecht en is in zeer zorgwekkenden toestand naar het Militair Hospitaal te Den Haag overge bracht. BRAND OP LUNAPARK VAN LUIKSCHE TENTOONSTELLING. Vannacht is brand ontstaan op het ter rein van vermakelijkheden! der Luiksche tentoonstelling. De aangerichte schade be draagt 300.000 francs. Naar men verklaart, zal echter alles op den dag der opening van de tentoonstelling weer in gereedheid zijn. MANOEUVRES IN ITALIË. In tegenwoordigheid van den koning, den duce, generaal Von Brauchitsch. talrijke militaire attaché's en Italiaansvche opper- officieren zijn vanochtend bij Bracciano in de omgeving van Rome manoeuvres ge houden. waaraan werd deelgenomen door artillerie, mortieren, mitrailleurs en vlam menwerpers. Het doel van de oefening was aan te toonen, dat de Italiaansche infan terie. welke in contact komt met den vijand, op het oogenblik, dat geen steun van de artillerie meer wordt ontvangen, met eigen middelen kan aanvallen. De parade te Madrid. Zevenhonderd man der genie, ingedeeld in dag- en nachtploegen, werken te Madrid onophoudelijk aan het oprichten van tri bunes, triomfbogen enz. langs den weg, dien de troepen op hun overwinnings- marsch zullen volgen. De werkzaamheden zullen 10 Mei gereed zijn. Franco heeft een demobilisatiebevel voor drie lichtingen uitgevaardigd Dit geldt voor ongeveer 200.000 man. Deze man schappen zijn over het algemeen reeds te ruggezonden naar de streken vanwaar zij afkomstig zijn. De demobilisatie heeft geen gevolg voor de wapenschouw te Madrid, die officieel op half-Mei blijft vastgesteld. Japansche tegenslagen? Maarschalk Tsiang Kai-sjek heeft een millioen dollars doer uittrekken voor hulp- verleerirg aan de slachtoffers en vluchte lingen van Tsjoengking. Volgens Chineesche berichten zouden de Chineezen de Japanners in Kanton bedrei gen en is voorts Nantsjing omsingeld. POOLSCH PROTEST TEGEN DUITSCHE VOLKSTELLING. De bond van Polen in Duitschland heeft gisteren bij den Duitschen minister van binnenlandsche zaken. Frick, geprotesteerd tegen de maatregelen, welke zijn genomen voor de volkstelling op 17 Mei a.s. Hierbij zijn de Polen niet in staat hun nationali teit te kennen te geven. Men vraagt der halve. dat in de vragenlijst de rubriek na tionaliteit vervangen wordt door vragen over herkomst en moedertaal. Verder maakt de Poolsche pers melding van een reeks incidenten in Sileziê. Te Neu- Strelitz is de laatste Poolsche school ver nield. Te Imidlnits zijn op de muren van de kerk opschriften geschreven, waarin den Poolschen pastoor en zijn Poolsche paro chianen wordt aangeraden ..Duitschland te verlaten terwijl het nog tijd is." Te Dzier- konitz is een mededeeling gepubliceerd, waarbij Poolsche missen worden verboden. l^e ruggegraat van eüc goed reclame-plan HEINA VERBETERT IIET WERELDRECORD 500 METER SCHOOLSLAG Gisteren is Herman Smitshuysen. de Euro peesche recordhouder op de 500 M. schoolslag in wedstrijden te Solingen uitgekomen tegen den Dultscher Arthur Heina, wereldrecord houder op de 400 M. Heina heeft daarbij het wereldrecord 500 M. schoolslag op zijn naam gebracht door een tijd van 7 min. 13 sec. te maken. Het oude record stond op naam van den Amerikaan John Higgins. die het met 7 min. 18.8 sec. op 20 Februari 1937 te Colum bus vestigde. Hij verbeterde daarmee ook het Europeesche record van den Nederlandschen zwemmer Smitshuysen die het op 28 Februari van dit jaar te Amsterdam met 7 min 21.4 had gevestigd. Smitshuysen kon het hooge tempo niet volhouden en lag na 100 M. 3 see achter; na 300 M. moest hij den strijd staken wegens spierkramp. AMSTERDAM. 8 Mei. In den toestand op de Amsterdamsche effec tenbeurs was niet veel verandering gekomen in zooverre de handel wederom van bescheiden afmetingen was. Toch was de affaire Iets grooter geworden en daarbij bestond een vaste stemming, die klaarblijkelijk moest worden toegeschreven aan de iets hoopvoller beoor deeling van de internationale politiek. De ver- koopers hadden zich geheel teruggetrokken en er was vrijwel geen materiaal aan de markt waar zich daartegenover, zij het op zeer be scheiden voet, eenige vraag openbaarde, was het gevolg, dat de koersen algemeen hooger kwa men te liggen en daarbij onder beurstijd een gedecideerde neiging tot oploopen vertoonden. Op de afdeeling der Industrieelen ontwikkelde zich nog al wat affaire in Aku's. die aanhou dend in een open hoek werden verhandeld en tamelijk goede kooplust ontmoetten. Nadat on middellijk boven de vorige topprijzen was ver handeld kon tijdens de middaguren nog een verbetering worden waargenomen. De Philips- aandeelen die goed prijshoudend werden inge zet. werden later op den middag nog enkele punten hooger afgeaan. zoodat ten slotte een koerswinst van een goede vijftal punten kon worden geboekt. Dit ging echter niet gepaard met een uitbreiding van de affaire. De omzet ten bleven zeer gering. Unilevers werden wat hooger afgedaan. Voor Suikerfondsen bestond wederom een goede tendens. H.V.A.'s waren bij de opening iets hooger en liepen geleidelijk aan nog eenlge procenten naar boven. Ook de min der courante soorten waren goed gedisponeerd en in het bijzonder werd dit weerspiegeld door Nisu's. In Petroleumfondsen was weinig te doen. Koninklijken ondergingen den gunstigen in vloed van de algemeen verbeterde beursstem- ming en kwamen op een lichtelijk verhoogd peil te liggen. De belangstelling was echter klein en nu en dan stagneerde de handel volkomen. Van de Amerikaansche söorten gaven Tydewaters en Shell Unions kleine teekenen van aanwezig heid. De scheepvaartafdeeling had en kalm voorkomen. De koersen sloten zich aan bij de beweging die ook in de overige rubrieken viel waar te nemen. Scheepvaart Unies behaalden een koerswinst van een paar procenten. Ook Japanlijnen werden wat hooger afgedaan. De Tabaksmarkt was zeer stil. Nadat aanvankelijk prijzen werden geadviseerd die vrijwel niet ver schilden van de vorige noteering kwamen later op den middag hoogere noteeringen te voor schijn onder invloed van slechts geringe vraag. In Rubberaandeelen was niet veel te doen. Am sterdam Rubbers waren goed van toon. De meeste incourante soorten werden hooger geno teerd. waarbij enkele specialiteiten zelfs een aanzienlijke koerswinst konden boeken. De Amerikaansche markt had een rustig verloop. Voor locale rekening werd eenige kooplust aan den dag gelegd. In het bijzonder voor Anacon da s, die na op ongeveer het peil van de vo rige slotnoteeringen te zijn geopend, tijdens de middaguren niet onbelangrijk naar boven ks- pen. De Staalaandeelen werden over de ge heele linie iets hooger afgedaan, behoudens Republic Steels die vrijwel onveranderd waren. De handel in beleggingsfondsen was van kal- rnen aard. De Nederlandsche staatsobligatiën waren weinig veranderd. Voor buitenlandsche beleggingen bestond zoo goed als geen animo. WISSELKOERSEN. Londen 8.751/8; Berlijn 75.05; Parijs 4.95' i\ Brussel 31.83; Zwitserland 42,01; Ko penhagen 39.10; Stockholm 45.12V2; Oslo 44.New-York 1.86 15/16. Lire Bankpa pier 6.10. Prolongatie *U; Part, disc 1; Daggeld Regis term ark en 26 11/16; Handels SpeiT- marken 7 9/16; Reismarken 45; Bankpa-» ptor 241/8. Tusschen haakjes ziin de koersen van g: steren. BEKERWEDSTRIJDEN TE AALSMEER. De uitslagen zijn: Aalsmeer I—Z S.G.O. 1 12; Heerenniarkt IIAalsmeer II 1—1; C.D.W. IV—Aalsmeer IV 3—0; Aalsmeer 1 Jun Amstel I Jun. (Amstel niet opgekomen); Z.S.V.C.-adsp.—Aalsmeer-adsp. 31. Competitie: Aalsmeer IIIFokker II 24. AMSTERDAM. 8 Mei. Veemarkt 547 Vette koeien 72—80. 62—68. 50—60; 74 Melk- en kalf- koeien 180260; 52 Vette kalveren 5058, 4048; 206 Graskalveren 5—8; Schapen 20—26; Lammeren 1418: 40 Zuiglammeren 9—13: 455 Varkens, vleeschvarkens <90—110 Kg.) 56—57. zware varkens 55—56. vette varkens 54—55. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP. 6 Mei. Coöp. Ver. ..De Boskoop- sche Veiling" Rozen per bos: Pechtold 0.91 —1.04; Hadley 44—58; Claudius Pernet 30—59; Briarclif 36—56; Butterfly 5070; Rosalandia 3151; Florex 48—57; Dorus Rijkers 1.902.46: Polyantharozen 1.10—1.30; Edith Helen 6680; Aug. Noack 32—51; Else Poulsen 114140; Ellen Poulsen 0 66—1.12; Rosa Mundi 48—72; Ingar Ohlson 1.04; Queen Mary 6575: Gem. rozen 2035 Diversen: Lathyrus 1517: Ce- rasus Hisakura 50—70; Clematis Prins Hendrik 1.101.50; Rhododendronbloemen 2540. LEIDSCHENDAM. 6 Mei. Engelschc kom kommers le srt. 12—13.50. 2e srt. 810. 3e srt. 46.50; Gele komkommers le srt. 1215. 2e srt. 8—10 50. 3e srt. 6—7; Kropsla le srt. 2—3.80. 2e srt. 1—1.80: Stoof sla 6—12; Peen 22—25; Bloemkool le srt. 2035. 2e srt. 10—13; Toma ten: mldd. 25—28. gr. ronde 23—29. 2e srt. 23 25. 3e srt, 15—18, bonken 23—25: Andijvie <p. Kg.) 1523; Spinazie <4 Kg.) 10—18; Sel- dery 1—1.60. ROTTERDAM. 8 Mei. Veemarkt Aaqvcer 636 vette runderen. 222 vette kalveren. 17 nucht. kalveren 325 schépen en lahimeren. 591 var kens. 520 zuiglammeren. Per Kf.Vette koe.m 75. 61. 36—48; Vette ossen 68, 60. 38—48; Vetjte kalveren 110. 90, 6^—75; Varkens (lev. gew.) 48, 47 46; Schapen 47. 42. 30. Per stuk; Scha* pen 22, 18, 15; Zuiglammeren 9, 7, 4.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3