BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Mei 1939 De moord op de Lindengracht te Amsterdam 95 R.K. Studentenver. Sanctus Augustinus' Nadere bekentenis van den hoofdverdachte FANTASIE STOFFEN Algemeene Toestand De 46ste Diës-viering. FEESTREDE VAN PATER Dr. Th. KEULEMANS. De R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" heeft Zaterdag haar 46sten Dies-Natalis gevierd. De dag werd ingezet met een plechtige mis in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, opgedragen door kapelaan J. Jansen met assistentie van pater Sier O.FM diaken en pater Voor- veldt O.F.M., sub-diaken. Na een gezame- lijk ontbijt en een gemeensehappelijken uittocht had des middags om half drie in het klein-auditorium van het Academiege bouw een herdenkingsvergadering plaats. Aanwezig waren om, prof dr. P C. Flu. rector-magnificus der Leidsche Universi teit; prof. dr. F. Muller Jzn., secretaris van den acad. senaat; pater H. Duurkens S. J. Unie-moderator; prof. P. G. Groenen, oud- Unie-moderator. prof. dr. Gerlach Royen O.F.M. benevens eereleden en corporaties en afgevaardigden van verschillende zus- tervereenigingen. De praeses van ..Sanctus Augustines", de heer J. G. Rübenkamp Bergmeyer sprak een inleidend woord, waarin spr. bijzondere aandacht schonk aan de in de verschillen de bladen geuite suggestie om eenheid te brengen in de z.g. verdeelde studentenwe reld. Spr. noemt een dergelijke eenheid ideaal, doch als realist acht spr. een derge lijke organisatorische eenheid onmogelijk. Spr. is van meening dat de studenten in de zalen van de academie en langs weten- schappelijken weg der vakdisputen elkan der moeten naderen. Met groote vreugde getuigde de heer Rubenkamp van de mo gelijkheid hiervan, hetgeen reeds is geble ken uit het feit, dat de katholieke studen ten binnenkort de gasten van hun Vrij zinnig Christelijke collega's zullen zijn. Spr. wees er voorts op, dat indien er te Leiden iets mocht gebeuren ten aanzien van de eenheid onder de studenten, dit wil het succes hebben moet uitgaan van oie organisatie waartegen de andere te recht opzien en wier eerste en voornaam ste plaats spr. niet graag zou willen betwis ten. Na deze inleiding was het woord aan den spreker van den middag, pater dr. Th. Keulemans O. Carm, die sprak over het onderwerp „De taak van den student". In den aanvang van zijn rede schetste spr. het vele goede, dat de 19e eeuw met zich mee gebracht heeft, doch daar naast heeft deze eeuw ook vele en ernstige tekortkomingen. In de gedachtenwereld zijn ware verwoestingen aangebracht, vooral door het onbeheerscht propageerén eener absolute onafhankelijkheid tegen over gezag en traditie; in „officieele" krin gen heerscht de hegemonie aan het subjec tivisme, en het positivisme bleek de felle steekvlam, waardoor menigeen zijn wijs- geerig gezichtsvermogen verloor. Men wilde zelfs het Christendom bankroet verklaren. Sneller nog dan de val van de Romeinsche beschaving drong de ravage in het rijk der ideeën in alle lagen der menigte en zelfs werd een deel der geleerde wereld erin mee gesleurd. Wat bleek echter? Niet het Christendom was bankroet, doch de levensbeschouwing zonder Christus. Overal klinkt thans de roep om geestelijke hernieuwing; sympto men. wij zien ze in de Oxford-beweging, in de nieuwe gemeenschapsgedachte, in het manifest vooral waarin onze Hooge Lands vrouwe zoo duidelijk getuigde, dat de gees telijke en moreele herbewapening neer komt op: „Le Christ avant tout". Christus, die de Weg: de Waarheid en het Leven is. Geestelijke hernieuwing beteekent echter niets anders dan het primaat van Christus. Het is „le Christ", maar dan ook wezenlijk „avant tout". Spr wees er verder op. dat vooral onder de Katholieken het brandend verlangen naar betere tijden dikwijls zoo zwaar werd gevoeld en ook thans ziet men uit naar de betere gemeenschap, die in het verschiet wenkt, een gemeenschap, die niet „nieuw" is, doch zooals Christus het bij de stichting reeds heeft bedoeld. De „Anima naturaliter Christiana" heeft den goeden weg hervonden. Aan den katholieken stu dent, den leider in de naaste toekomst, de grootsehe taak om onder aanvoering van Koning Christus de menschheid op dien goeden weg voor te gaan: de menigte vraagt om leiders tegen wie het kan opzien. Wie dit begrijpt, zoo besloot spr. zijn rede, ziet ook zijn aandeel klaar, waardoor hij helpen kan de menschheid, langs den weg der geestelijke hernieuwing, tot God terug te brengen. Met een dankwoord van den praeses werd de feestvergadering gesloten. Na een drukbezochte receptie in het „Eigen Huis" werd deze 46ste Diës-viering met een concert in de Kleine Stadsgehoor zaal en een „Soirée dansante" besloten. Over het concert in de kieine Stadszaal schrijft onze numekrecensent nog het vol gende: Aan het avondconcert verleende het be kende kwartet Musica Antiqua" zijn mede werking. Nauwelijks had St. Augustinus een betere keuze kunnen doen Het ensemble is samengesteld uit vier superieure musici, t.w. Has Brandts Buys i ciavecimbel iNicotaas Rwl: i vioolJohan Feitkamp i fluit) en Carel van Leeuwen Boomkamp (viola da Gamba). Een Instru mentale combinatie, die er zich speciaal toe eigent klassieke composities naar volle waarde te interpreteeren. Dit kwartet heeft zioh reeds sinds langen tijd toegelegd op de vertolking van onbekende, althans zelden gespeelde composities van oude meesters en weet daarvan een stylistisoh zuivere weer gave te geven. Niet slechte zijn de leden één voor één instrumentalisten van de grootste beteekenis, doch zij blijken daarbij vol maakt op elkaar ingespeeld en wel zooda nig, dat hun gezamenlijk dan wel solistisch mu5iceeren onmiddellijk aUe aandacht op het kunstwerk concentreert. Hun muziek schept een subtiele sfeer van weldadige in timiteit. zóó verbluffend moeiteloos en als vanzelfsprekend bij voortduring voortge bracht, dat men bij het beluisteren ervan, géén besef meer heeft van de tallooze moei lijkheden, die speciaal in de snelle passages overwonnen moesten worden, aleer een zoo danig welhaast ideaal resultaat bereikt kon worden De frisse he tempi, het onwrikbare vast houden aan de puntige rythmiek, het met zeldzame zorg uitbalanceeren der charmee- rende klankeffecten en -verhoudingen, het Er is veel meer geld gestolen dan eerst gezegd was. De rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. J. Boon. heeft vandaag de nasleep van de moordzaak aan de Lindengracht be handeld. Tegen de beide hoofddaders, den 19-jari- gen Frans E. en Leendert K. eischte de of ficier van justitie, mr. C. J. van Arkel on- j langs resp. twintig en twaalf jaar gevange nisstraf wegens doodslag, voorafgegaan door diefstal en gepleegd om dien diefstal te ver bergen. Vandaag stond de 18-jarlge fabrieks arbeider C. A. terecht, verdacht van heling. Den dag na de misdaad had hij van zijn vriend Frans E.. de kostganger van zijn ouders, een bedrag van f. 30.ten geschenke gekregen. Dc commissaris van politie, W. H. Schreuder, die het politieonderzoek met zooveel succes heeft geleid, deed, toen hij vandaag als getuige werd gehoord, een opzienbarende meaedeeling. Gisteravond heeft hij nogmaals den hoofdverdachte Frans E. ondervraagde. Deze bekende toen. dat er veel meer geld was gestolen, dan hij aanvankelijk had gezegd. Hij bad niet één. maar twee portenionnaies en een trommel met geld gevonden. Voorts deelde de commissaris mede, dat vannacht een belangrijk deel van het geld is achterhaald. In dit verband zijn nog arrestaties te verwachten. Verdachte C. A. gaf de hem ten laste ge legde heling toe. E. was 's Zaterdagmiddags den dag na den moord, bij hem gekomen en hij had hem f. 80.gegeven. Pres.: En vertelde hij ook. dat hij zijn grootmoeder had vermoord? Verd.: Neen, dat wist ik niet. Hij zei al leen, dat hij een slag had geslagen. Pres.: Dus je wist. dat hij een misdrijf had gepleegd. Verd.: Ja, dat wist ik wel.... Frans E de hoofdverdachte uit de moord zaak, werd in deze zaak als getuige gehoord. Kort vertelt hij wat er op den bewusten dag was gebeurd. Rustig en in enkele woorden gaf hij antwoord op de vragen van den pre sident. Toen uw grootmoeder dood was, hebt u haar beroofd? vroeg de president. Nu verdachte onder eede werd gehoord, kwam hij met de volle waarheid voor den dag en herhaalde zijn verklaring, die hij gis ter voor de politie heeft afgelegd. In haar rokzak had de kleinzoon niet één, maar twee knippen met geld gevonden. Bo vendien had hij, omdat hij met de toestan den in de woning volkomen bekend was, de kamer doorzocht. In een kast had hij een blikken trommel met veel zilvergeld en een belangrijk bedrag aan bankpapier aange troffen. Zij hadden vluchtig het geld geteld en verd. K. had een veel grooter bedrag ge kregen, ii.l. f.1000.en niet f.5.zooals deze steeds beweerd heeft. Ook in deze helingszaak. waarin hij even eens als getuige werd gehoord, bleef Leen dert K. echter vrijwel bij zijn eerste lezing. De officier van justitie vorderde een ge vangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger drong in een uitvoerig plei dooi op clementie aan. Het verzoek tot in vrijheidstelling wees de rechtbank af. Vonnis: 22 Mei. Vervolgens stond de 19-jarige controleur in een suikerwerkenfabriek, A. de B. uit Rot terdam. terecht eveneens wegens heling. De vorige verdachte had het geld, dat hij van Frans E. had gekregen, gebracht naar zijn vriend de B. te Rotterdam. De jeugdige fa brieksarbeider was naar de Maasstad gegaan en had tegen zijn vriend de B. gezegd, dat er een oude vrouw was bestolen en dat hij ..zwijggeld" had gekregen en of hij het wilde bewaren. De B. beweerde van de herkomst van het geld niets te weten. De officier van justitie betwijfelde, of ver dachte wel zoo onschuldig en onwetend was geweest, als hij zich thans voordeed. Hij vor derde tegen dezen jongen, wiens reclassee- ringsrapport zeer gunstig luidt, een zelfde straf: een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en onder aftrek van drie en halve maand preventieve hech tenis. Het verzoek van den verdediger tot onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, werd door de rechtbank ingewilligd. verfijnd en vergeestelijkt muzikaile stijlbe grip, zijn wei de meest kenmerkende eigen schappen van dit beheerschte sipel, dat sledhts een hoogst enkele maal een gaarne te vergeven „uitglijding" aanwees. Het was dus géén wonder, dat het helaas ndet gToote auditorium zonder onderbreking geboeid bleef tijdens de in het genre inte ressant gekozen en met groote toewijding gespeelde werken van C. Ph. E Bach, Gott fried Grünewald, Leclair, Guilleman, Ra- meau. Antoine Forqueray. de Oaix d'Her- veloix en Joh. Seb. Bach. Een opeenvolging voor den liefhebber om van te watertanden! Zelfs ook hij, voor wien een programma, samengesteld uit meer uitee nloopen de stijl perioden in verband met de variatie groo ter bekoring bezit, kon onmogelijk ontko men aan de talrijke vernikkel ij >ke, dan weer ontroerende Bach's trio sonate uit „Das Musikalische Opfer") impressies, die het programma inhield. Kans Brandts Buys toonde vooral In de door hem naar een handschrift uit de Hes- sasche Landesbi'oliothek te Darmstadt ge- copieerde Partita van Gottfried Grüne wald, een voortreffelijk cembalist te zijn. Wij kennen cembali, die rijker van klank zijn, doch ook Brandts Buys wist In de prachtige Sarabande zijn instrument op on vergelijkelijke wijze te laten „zingen", méér dan wij meenden, dat udt zijn cembalo mogelijk zou zijn. Ook is hij een uitstekende steun, voor zijn partners, met wie hij over het algemeen de verhoudingen juist weet te bewaren. Het rustige spel van Nicolaas Roth, violist van groote bekwaamheid, de gevoelige mu zikaliteit van Johan Feitkamp, voor wien de moeilijke fluittechrüek geen geheimen meer heeft welk een in alle liggingen vol maakt geëgaliseerde en ronde toon en wiens adembeheersching de zwaarste passa ges met het grootste gemak overvleugelt, alsmede de markante bewogenheid en be wonderenswaardige streek van Carel van Leeuwen Boomkamp: het waren al te zamen factoren, die oorzaak werden, dat de critiek hier wel móést verstommen Het concert was dus een schitterend be sluit der Diës-viering, waarmee het Bestuur de aanwezigen ten zeerste aan zich ver plicht heeft. De leden van ..Musica Anti qua" zijn, behalve met hartelijk applaus, door den praeses, den heer Rübenkamp Bergmeyer met een prachtigen lauwerkrans gehuldigd. Deze heeft ook een welkomstwoord ge sproken o.a. tot den rector magnificus prof. dr. Flu en den secretaris van den Senaat prof. dr. Muller, alsmede tot de afgevaar digden der zustervereeni gingen „Musiqua Anidqua" moge nóg eens in onze stad concerteeren: wij hopen dan nader op de door hen te brengen composities in te kunnen gaan. AZIJN INDUSTRIE HULDIGT BOERHAAVE. Kranslegging bij zijn standbeeld. De directie van de Haas- en Boogazijn- fabrieken te Haarlem heeft de viering van haar 375-jarig bestaan ingezet met een kranslegging aan den voet van het stand beeld van Hermanus Boerhaave als uiting van darkbaarheid voor wat deze vermaarde geleerde ook voor de azijn-industrie heeft verricht. Behalve door directie en personeel dezer onderneming werd de plechtigheid o.m. bij gewoond door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, dr. H. H. Maas. directeur van het Academisch Ziekenhuis, dr. D. Schouten en dr. F. W T. Hunger na mens het genootschap voor de geschiedenis der geneeskunde en der natuurwetenschap pen: laatstgenoemde tevens als riirecteui van het Instituut van dien naam, dr. J. C. Kroon en vele anderen. Nadat de kranslegging was verricht, werd het eerst het woord gevoerd door een dei- directeuren der jubileerende industrie, den heer R. Schönhuth, die een uiteenzetting gaf van de reden voor zijn bedrijf om Boerhaave te huldigen. Boerhaave is de man geweest, die het fabricageproces van azijn in geheel andere banen heeft geleid. Waar men voor zijn uitvinding de te verzuren vloeistof in kuipen bewaarde en rustig afwachtte, tot ze ver zuurd was, waarbij dez.e vloeistof vaak waardeloos werd door het ontstaan van kaam en schimmel, kwam Boerhaave op het denkbeeld door gebruik te maken van de z.g. Boerhaavensche tweelingkuipen, deze vloeistof over rozijnenstelen te laten loopen en met tusschenpoozen in beweging te houden. Hierdoor werd bereikt, dat kaam en schimmel niet meer voorkwamen, de vloei stof sneller verzuurde en het welslagen van het procédé niet langer aan het toeval overgelaten was. In dien tijd kende de wetenschap het be staan van bacteriën nog niet er. zeer zeker niet, dat azijn ontstond door azijnbacteriën die. onder opname van zuurstof uit de lucht, de alcohol uit de vloeistof omzetten tot azijnzuur. En is het nu niet juist bui tengewoon interessant, dat Boerhaave juist een systeem uitdacht om de te verzuren vloeistof op de meest intensieve wijze met de lucht dus met de zuurstof in aanraking te brengen. Er moesten bijna 150 jaren verloopen. voordat de wetenschap de azijn-bacteriën ontdekte en bewees, dat, wat Boerhaave vermoedelijk intuïtief aanvoelde, juist was. Wat men ook later voor wijzigingen heeft aangebracht, en onder welke benamingen deze azijnvormers ook door nieuwe uitvin ders naar voren werden gebracht, de grond gedachte van Boerhaave werd door ieder steeds overgenomen. 375 jaar lang is er Boogazijn gemaakt, waarbij ongeveer 175 jaar van de uitvin ding van Boerhaave geprofiteerd werd. Zoo zien wij, hoe het azijnbederf op hooger peil werd gebracht en economischer werkte, dank zij de voorlichting van Boerhaave. .Spr. gelooft wel, dat het hier de juiste plaats is om de hoop uit te spreken, dat de handel en industrie steeds meer mogen in zien, dat wetenschappelijke voorlichting niet alleen gewenscht, maar onontbeer lijk is. Naar spr. vernam bestaan er ook van wetenschappelijke zijde plannen deze sa menwerking intensiever te doen zijn. Van harte hoopt spr., dat dit streven met succes bekroond mag worden, waardoor Neder land, dat thans zoowel op wetenschappe lijk- als op handelsgebied afzonderlijk een zoo hooge plaats inneemt, bij onderlinge samenwerking aan de spits moge komen. Mr. van de Sande Bakhuyzen sprak als burgemeester en president-curator zijn dank en waardeering uit voor de hulde aan de nagedachtenis van een man, van wiens rijk leven de vorige spreker weer een nieuwe, voor velen onbekende zijde heeft belicht. Tenslotte dankte ook dr. F. W. T. Hunger namens het Genootschap en het Instituut voor de geschiedenis van de geneeskunde en de natuurwetenschappen voor deze sympa thieke uiting van dankbaarheid. Ook deze spreker wees op de verdien sten van Boerhaave, die een volledig juiste prognose stelde op hetgeen Louis Pasteur 130 jaar later zou ontdekken. De daad welke de directie der Boog-fabriek zoo juist heeft verricht houdt de erkenning in van de mogelijkheid eener vruchtbare sa menwerking tusscher wetenschap en prak tijk. een verhouding, welke hier te lande voor veel verbetering vatbaar is. Spr. ein digde met den heer Schönhuth dank te be tuigen voor zijn initiatief. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De eandidaten der H. G. S. Naar wij vernemen zullen de heeren W van der Berg en J. Bronsgeest door de Herv. Geref. Staatspartij candidaat gesteld worden voor het raadslidmaatschap. VRAAGGESPREK OVER LUCHT BESCHERMING. Hedenavond van 7 uur tot halfacht zal de voorzitter van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer N. C. F. van Ginkel via het net van het Gem. Radio distributiebedrijf een aantal vragen met betrekking tot het luchtbeschermings- vraagstuk beantwoorden. MILITARIA. De sergeant capitulant H. Dernison van het 4e Regiment Infanterie is ,op diens verzoek, van zijn verbintenis ontheven en in het genot van groot verlof gesteld; dc sergeant capitulant H. L. Bokern van dat regiment is als zoodanig door den minister van Defensie ontslagen met de vergunning als dienstplichtig sergeant voorloopig on der de wapenen te blijven. Prof. Henri Breuil van het Instituut d'Anthropologie te Parijs zal morgenavond in het Rijksmuseum voor geologie een voor dracht houden. Prof. Breuil heeft een spe ciale studie gemaakt van de archaeologle van den bronstijd en de kunst van den laat- sten ijstijd en die na het neollthicum en den bronstijd. In de laatste jaren heeft hij veel gepubliceerd over de plaats van dt oudste menschelijke culturen in het systeem der ijstijden. Onze stadgenoot, de heer W. M. Oppe- laar, lid van de Wassenaarsche Reddingsbri gade. behaalde het diploma A van de Ned Bond tot het Redden van Drenkelingen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de afgeloopen week: Maan dag 56 volwassen personen. Dinsdag 56. Woensdag 56, Donderdag 58, Vrijdag 58, Zaterdag 57, totaal 341 personen. De heeren G. Botzen, directeur, W. van Bellen, technisch leider en L. K. van der Vlist. voorzitter van de Leidsche Kappers vakschool zijn benoemd tot juryleden bij het groot nationaal kapconcours voor dames en heeren. dat momenteel te Amsterdam wordt gehouden. Een partij k'zijden w. o. crêpe mat, crêpe marocaïn, surah, enz., in een overvloedige keuze dessins, tegen een exceptioneel lage p r ij s, per Meter.. Gedurende onze stof- ienweek geven wij ter kennismaking onze nieuwe knippatronen naar maat bij aankoop van tenminsle i. 5. op de stoffenafdeeling cadeau. J Uw Modehuis/ 4449 (Ingez. Mcd.) De Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van het Reclasseeringswerk heeft hier ter stede f 612.42 opgebracht. Het Comité van Uitvoering brengt allen, die hiertoe hun medewerking hebben verleend, hartelijk dank. Te midden van scherper stelling-nemen vredes-bemiddelingen De band tusschen Berlijn en Rome is nog nauwer aangehaald. Het bezoek van Von Ribbentrop aan Ciano heeft geleid tot een blijkbaar volkomen militair en politiek verbond. Veel verandering in de situatie brengt dit echter niet, daar een breuk in de as den laatsten tijd toch al was afge schreven. De inhoud van het verdrag is niet gepubliceerd. Men wijst er ten overvloede nog op. hoe in 1914 Italië, toen de nood aan den man kwam, ook wel een achterdeurtje wist te vinden om zich aan zijn lidmaatschap van den Driebond te onttrekken Maar, zoo als gezegd, rekent men momenteel niet meer op een breuk in de as en o.i. doet men verstandig de verhouding Rome Berlijn thans als hecht te beschouwen. De officieele onderteëkening van het verbond wordt spoedig in pleohtigen vorm te Berlijn verwacht. Er loopt zelfs een hardnekkig gerucht, dat de koning van Italië op 28 Mei as. een officieel bezoek aan Duitschland zal 'brengen, ter beantwoording van het be zoek. dat Hitier begin Mei 1938 aan Rome heeft gebracht. Een officieele bevestiging van dit gerucht kon echter nog niet worden verkregen. Men mag dit verbond ook zien als een zet der as om de z.g. „omsingelingspoli- tiek" van Londen en Parijs te breken en nog meer dan totdusver de landen in Oost- Europa af te schrikken om met de Wester- sche democratieën In zee te gaan! Het is logisch, dat Polen in de eerste plaats zioh afvraagt, welke beteekenis aan dezen nieuwen zet moet worden toegekend. Polen is ineens thans het eerste land, dat voor eisohen van de zijde der totalitaire staten staat inzake Danzig en den cor ridor. Men gelooft te Warschau niet. dat de internationale positie van Polen bij moge lijke onderhandelingen over Polen door het pact zal worden verzwakt. Niet-offi- cieel wordt daar de meening uitgesproken, dat het pact Italië is opgedrongen, welk land geen Europeesch conflict zou wen- schen over de zaak Danzig. Tegelijkertijd wordt het waarschijnlijk geacht, dat Mussolini slechts in een der gelijk pact heeft toegestemd, nadat hij de verzekering ontvangen had, dat Duitsch land een gematigde houding zou aan nemen. De geruchten blijven hardnekkig aanhouden, dat dc Duce een soort be middelingsrol zou willen gaan voeren. Niettemin blijft Polen op zijn hoede en het heeft daar reden voor. als men ziet. hoe de actie als destijds tegen Tsjecho- Slowakije reeds op bescheiden schaal is ingezet. De Duitsche bladen beginnen thans n.l. op dc eerste pagina berichten te vormeiden van de vervolging van Duit schers in Polen. Het Duitsche Nieuwsbureau merkt hier bij op. dat dit de eerste keer is, dat dit op zoo algemeene wijze door de Duitsche pers geschiedt. Zoolang het Duitsch-Pool- sche verdrag nog van kracht was, hebben de Duitsche bladen, hoewel de toestand van de Duitsche minderheid in Polen steeds zeer slecht was, rich zeer terug houdend getoond. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau valt tengevolge van de toenemende PooLsche aoctie tegen in Polen wonende Duitschers, sedert- eind April een stroom van vluchte lingen uit de Poolsche grensstreken naar Oost-Pruisen waar te nemen. In Mariënwerder zijn in April 261 vluch telingen aangekomen. Ook in het district Stuhm zijn vluchtende Duitschers over de grens gekomen. Uit sommige Duitsche dorpen in Pom- merefllen is de laatste dagen bijna de ge- heele Duitsche bevolking gevlucht. Na een verblijf in tijdelijke kampen, krij gen de vluchtelingen betrekkingen in Oost-Pruisen. En wederom zijn moeilijkheden ontstaan bij de Polytechnische School te Danzig. De Poolsche studenten beklagen zich, dat aan hun grieven niet is tegemoet gekomen en boycotten de colleges. Hun voornaamste grief is, dat vijf Poolsche studenten, die bij de onlusten in het begin van dit jaar wa ren weggestuurd, niet weer zijn toegelaten. Voorts beweren zij, dat het practisoh wer ken der Poolsche studenten belemmerd wordt. Zij hebben een beroep gedaan op den diplomatiëken vertegenwoordiger van Polen. Ook loopen er hardnekkige geruch ten, dat de Paus zou willen interve- nieeren ten gunste van den vrede. In diplomatieke kringen en in verschil lende Duitsche kringen meent men te we ten, dat de apostolische nuntius Hitier te Berchtesgaden een boodschap van het Va- ticaan zou hebben overhandigd en dat het Vaticaansche initiatief niet tot Duitsch land zou worden beperkt. Sommigen willen deze ontmoeting alleen in verband met de Poolsch-Duitsche kwes tie brengen, anderen willen er een uitge breider actie in zien van het Vaticaan ten gunste van den vrede. Geen enkele officieele of officieuze aan duiding heeft deze geruchten evenwel be vestigd. In den Franschen ministerraad zou Bon net evenwel ook over pogingen van het Vaticaan hebben gesproken om den vrede te bevorderen. Bonnet had tevoren den nun tius te Parijs ontvangen. En men wijst er op. hoe de Paus in een boodschap aan het Eucharistisch Congres te Algiers o.m. sprak van den vrede, „van den door de ongeruste menschheid zoo vurig gewenschen vrede, van den ziele vrede, die verstoord wordt door oproepen en verleidingen van schade lijke leerstellingen, van den vrede tenslotte tusschen de in angst verkeerende naties" Het is overigens logisch, dat een gro°t deel der pers in de Westersche democra- tiën als beste antwoord op het verbond Rome-Berlijn ziet het bereiken van over eenstemming tusschen Londen. Parijs en Moskou. Doch dat gaat nog altijd niet hard. Molotow heeft het corps diplomatique medegedeeld, dat hij zijn functies van volkscommissaris van buitenlandsche zaken aanvaard heeft. De Britsche ambassadeur te Moskou, sa William Seeds heeft gisterochtend van ZU1] regeering den tekst ontvangen van ne* Britsche antwoord op de Russische voor stellen. Verwacht wordt, dat hij heden een onderhoud bij den nieuwen volksconun»* saris voor Buitenlandsche Zaken zal a^n" vragen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2