STADSNIEUWS Bescherming tegen luchtaanvallen jaargang MAANDAG 8 MEI 1939 No. 24269 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN? Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD W at moet men doen bij luchtalarm nn Wanneer men thuis is of op straat verwacht Om uit te knippen en te bewaren LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.3S per week f.O-lt Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mn&J KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland sal worden gehouden op Donderdag 11 Mei a s. des middags 2.30 uur in de Vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen: 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen; 5. Voorstel om het Bureau décharge te verleenen: a. voor verzending van adres, mede onderteekend door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem en het Hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, Inzake controlemeters op telefoontoestellen in geautomatiseerde netten; b. voor verzen ding van adres, eveneens door bovenge noemde Kamer en Vereeniging mede onder teekend, inzake porto voor vervoer van fac turen in gesloten enveloppen; c. voor ver zending van adres inzake openingstijden brug bij Sassenheim over Zuidelijk deel van de Ringvaart in den Haarlemmermeerpolder, weg no. 4; d. voor adres, in overleg met de andere Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland verzonden. Inzakebevor dering van speciaal handelsonderwijs bij het Middelbaar Onderwijs: e. voor adres, verzon den aan het College van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, inzake verbetering van den weg langs Haarlemmertrekvaart; f. voor verzonden adres inzake maaswijdte van vischnetten en mïnimummaten op sommige ïischsoorten (Pufaanvoerverbod)6. Voor stel om aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen een schrijven te richten, in ver band met de lange wachttijden bij den over- weg aan den Rijnsburgerweg te Leiden; 7. Voorstel om Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te verzoeken te willen be vorderen, dat het overwegvraagstuk Rijns burgerweg Leiden zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gebracht: 8. Verzoek van B. en W. van Leiden om advies inzake Middag- sluiting kappers; 9. Benoeming van een lid Inde Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Scholen voor Middelbaar Onderwijs te Al phen a. d. Rijn: 10. Bericht van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Gravenhage, dat beeedigd zijn: C. A. J. Valentijn, te Ter Aar. als makelaar in: jachten en andere plezier vaartuigen voor de binnenvaart, benevens in booten in gebruik bij het land- en tuinbouw bedrijf; B. J. Huurman, te Leiden, als make laar in: onroerende goederen te Leiden en omgeving; J. Th. Wurzer. te Leiden, als ma- lelaar in: onroerende goederen; A. Uitten- I bogaard, Oegstgeest, als makelaar in: lande- I rijen en huizen; 11. Rondvraag; 12. Huis houdelijke vergadering; 13. Sluiting. In het sub 5 a bedoelde adres werd gewe zen op de wenschelijkheid om aan gebrui kers. die hieraan in bijzondere mate behoef te hebben, van de automatisch gevoerde in- terlocale gesprekken een gespecificeerde ver antwoording te doen toekomen. Adressanten spreken daarbij de hoop uit. dat de daartoe benoodigde toestellen of gra tis of tegen een zeer laag bedrag ter be schikking worden gesteld. Dit laatste mee- nen zij te mogen verzoeken, niet alleen van wege de zeer hooge winstbedragen, welke ten behoeve van het Rijk aan den telefoon dienst moeten worden onttrokken, maar ook omdat de veelsprekers in zoo groote mate tot de winstvorming bijdragen en juist bij de veelsprekers de behoefte aan deze toestel- en het grootst zal zijn. Te overwegen zou het daarom zijn in elk geval hen, die een bepaald bedrag aan gesprekkosten per Jaar betalen, geheel van de betaling van een eventueel bedrag vrij te stellen. Ten aanzien van het sub 5 b bedoelde on derwerp werd verzocht om het mogelijk te makc-n, dat evenals in enkele andere lan den geschiedt facturen, retoumota's e.d. den vervolge kunnen worden verzonden gesloten enveloppe tegen een porto, dat lager gesteld is dan het briefporto. vereeniging van mathesianen. Excursie naar de Rioolwaterzuiverings- inrichting. ./uterdagmiddag j.l. bracht een 30-tal tl 'he.s:anen, onder leiding van ir. A. v. oiJK, directeur van het Kon. Gen. „M.S.G." dan bezoek aan de onlangs officieel ge- bpende inrichting voor zuivering van riool- Jtar aan de Slaaghsloot. Aan de inrichting werd het gezelschap d» vangen door ir. D. Boogerd actj. direc- *ur van Gemeentewerken alhier. Deze gaf au verklaring van de werking der ver- ™ande installaties, aan de hand van hooi Lelijke teekening, waarop het ge- J' Wfijl stond afgebeeld. I van h :'clu,s een indruk was verkregen stoff D( werkingen, welke de aangevoerde I ii'no onclcrgaan, werd een rondwande- t®vtr net tererin gemaakt, stall - °°te belangstelling werden de in- b^htigd. terwijl van de gele- setJÜ. ot; bet stellen van vragen ruim- 'A 8.gebruik werd gemaakt. it 1het einde van deze excursie spraken v- Dijk en de voorzitter van de V.VM. >nsdeelnemers en bestuur woorden GPL tot Ir- I e®eentewerken. R-'zank tot Ir. Boogerd en de directie van ttilONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. iheuïfX H\J- de tVijs Jr. is geslaagd voor bereidend proponents-examen. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE. Geslaagde alarmoefening. „Bij het binnenrijden en rangeeren van tramtreinen in en om de remise van de N.Z.H.T.M. aan den Rijnsburgerweg heeft een ernstige botsing plaats gehad, waarbij enkele wagens ontspoorden. Van het tram- en remise personeel werd een twaalftal per sonen min of meer ernstig gewond." Aldus luidde het veronderstelde ongeval, waarvoor de Eerste Leidsche E.H.B.O.-bri gade 's avonds laat werd gealarmeerd. Om half twaalf gaf de leider der brigade, dr. E. J. J. G. Renaud, het sein voor groot alarm en dank zij een vlot werkend alarm systeem waren de eerste E.H.B.O.ers(sters), hoewel over deze oefening te voren niets bekend was en de meesten zich reeds te bed bevonden, om tien voor twaalf op het terrein aanwezig. Nadat de eerste twaalf aankomenden tot slachtoffer waren getransformeerd, werden de overige brigadeleden in volgorde van hun verschijning in groepen ingedeeld en kon met het opsporen en behandelen der „gewonden" worden aangevangen. Met de algemeene leiding op het terrein was belast de heer G. H. Splinter, daarbij geassisteerd door enkele verbandmeesters, terwijl in een hoek der remise een provi sorische verbandplaats werd ingericht. Nadat alle „gewonden" waren binnenge bracht en dr. Renaud de noodige critiek had geleverd, dankte deze de ongeveer zes tig aanwezige leden voor hun vlugge op komst en de ontwerpers van het alarmsy steem, de heeren Splinter en Verkuylen, voor hun uitmuntend werk, waarna allen te ongeveer half drie weer naar huis ver trokken, daarbij op een welgeslaagde oefe ning terugziende. Onze stadgenoote, mej. A. de Ru, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Voorschoten. DE DAG VAN DEN ARBEID. Zegening der gereedschappen. Gistermiddag werd in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jospeh de dag van den arbeid gevierd. Het kerkge bouw, waar de banieren van de Hanse, R.K. Volksbond en de vele onderafdeelin- gen stonden opgesteld, was nagenoeg ge heel gevuld met deelnemers die hun gereed schappen of werktuigen ter zegening had den medegebracht. Het plechtig lof werd gecelebreerd door deken A. Homulle, geassisteerd door kape laan Bernefeld als diaken en kapelaan Schrama als sub-diaken. De predikatie werd gehouden door kape laan Hofstede. Spr. deed uitkomen dat de arbeid niet slechts moet zijn een werk om eigen be langen te behartigen. In den arbeid moet steeds iets hooger te vinden zijn; elk plan van arbeid zal moeten mislukken waar slechts eigen belang de opzet is en God niet in dit plan wordt erkend en Zijn on- misbaren zegen niet over het werk is af gesmeekt. Spr. weidde hierover breedvoe rig uit en stelde het huisgezin van Jezus. Maria en Jospeh tot voorbeeld. Na een gemeenschappelijk gebed ging de deken door de rijen van mannen, de gereed schappen en werktuigen zegenend, waarna de deken zijn gelukwenschen sprak mét deze prachtige manifestatie van Godsver trouwen. Spr. spoorde allen aan te blijven werken of te blijver vertrouwen, het oog gericht op Christus' kruis in welk teeken een zekere overwinning is gelegen. NEDERL. NATUURHIST. VEREENIGING Excursie der afd. Leiden. Op den vroegen Zondagmorgen maakte de Nederl. Natuurhist. Ver., afd. Leiden, een tocht naar den Leidschen Hout om den zang der vogels te bestudeeren. De volgen de vogels lieten zich hooren: merel, zang lijster, vink, roodborstje, pimpelmees, kool mees, fitis, tuinfluiter, zwartkop gras musch. groenvink. winterkoninkje en braamsluiper. Onderwijl werd genoten van den prachtiger voorjaarstooi der diverse heesters, terwijl ook de andere bloeiende planten de volle aandacht waard jvaren. zoo b.v. de boschhyacinthjes, boschanemo nen. beerenlook, klimopbladig eereprijs, hondsdraf, vergeet-mij-niet, longkruid, pijp kruid. groot hoefblad en dotterbloem. Uit dit alles blijkt, dat de Leidsche Hout voor ons stedelingen-natuurliefhebber, reeds veel biedt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Visscherijmaatschappij Nederland, v. d. Vegtstraat 2, Katwijk aan Zee. Uittredend Commissaris: P. Peerenboom, Apeldoorn. Nieuwe Commissaris: C. H. van den Berg, Hilversum. Voorschotensche Melkhandel N.V.. Leid- scheweg 422. Voorschoten. Uittredend direc teur: G. C. Hoogendoorn, Leiden. Nieuwe di recteur: M. C. C. Giltay, Honselersdijk. DANSSCHOOL MEKEL. In de ruime danszaal aan de Hoogewoerd 87, vereenigden zich Zaterdagavond een 150 tal leerlingen en oud-leerlingen van den heer Mekel, om met een bal, het se. zo en 19381939 te beslu-ten. The Red Hot Peppers zorgden als ge woonlijk. voor goede muziek, zoodat de stemming er al spoedig inzat. Deze be reikte echter haar hoogtepunt, toen tegen middernacht, de heer Mekel een kleine hul diging moest ondergaan Bij monde van een der genoodigden werd den leeraar in een hartelijke toespraak dank gebracht, voor zijn bekwame en prettige le ding in den afgeloopen winter. Toen ook mevr Mekel in deze hulde werd betrokken, volgde een kleine ovatie. Esn bureaustoel, een fraaie spiegel voor de vestiaire, een fruitmand en bloemen, waren geschenken, welke de familie in ontvangst mochten nemen Daarna trad de heer Mekel naar voren. Merkbaar getroffen door zooveel bewijzen van sympath-e. dankte hij voor de vrien delijke woorden voor de mooie cadeaux en vooral ook voor de groote belangstelling gehoond voor dit slotfeest Na afloop van deze huldiging bleef men nog geruimen tijd in zeer opgewekte stem ming bijeen. BINNENLAND. De vereeniging „Oost en West" bestaat 40 jaar. (Binnenland, 4e Blad). Het vreemdelingenbezoek in 1938. (Binnen land. 4e Blad). Vergadering Federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging. (Binnen land, 4e Blad). Twee dooden bij motorongeluk te Vlijmen, (Gemengd, 4e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent den moord op de Lindengracht te Amsterdam (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vaste markt - Beperkte affaire - Op- loopende koersen - Amerika goed prijs houdend - Beleggingsmarkt kalm. Ten vervolge op de Zaterdag afgedrukte aanwijzingen voor de zelfbescherming der burgerbevolking tegen toekomstige luchtaanvallen, geeft dr. T. Potje- wijd, bestuurslid van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming de volgende adviezen voor het geval van on- middellijk dreigend lucht- gevaar. Het sein „Luchtalarm" wordt gegeven door het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst. Het is het middel om het apparaaat van den burgerlijken luchtbe schermingsdienst in werking te stellen en het is het teeken, dat binnen zeer korten tijd gevaar uit de lucht te wachten is. Allen moeten trachten om zichzelf, hun naasten en andere personen uit hun om geving in veiligheid te stellen. Het sein ..Luchtalarm" wordt gegeven door het doen loeien van sirenes. Wanneer men in huis is. Wanneer men in huis is, neemt men alle maatregelen alsof men het huls voor eeni- gen tijd ging verlaten. Volgens een vooraf vastgesteld plan gaan één of meer per sonen het huis rond en men Sluit alle deuren en ramen, Sluit de hoofdkraan van de gaslei ding. Schakelt den electrischen stroom uit, Sluit de luchtkleppen van de kachels en men trekt zich terug in de gezins schuilplaats. Een van de personen, die het huis hebben gereed gemaakt voor de beveiliging zal als regel de wacht betrekken voor het waar nemen van inslaande brandbommen. Hij zal zich dus, bij voorkeur voorzien van een gasmasker, zoodanig opstellen, dat hij zoo veel mogelijk beschermd is en toch in staat is om waarnemingen te doen. Bij hooge panden zal hij als regel op een der hoogere verdiepingen zich binnens kamers begeven teneinde huis-alarm te kunnen maken en naar zolder of vliering te snellen, wanneer zich verdachte ver schijnselen voordoen. I Bij lagere panden zal de wachtsman zich mede in de gezinsschuilplaats begeven, of hij zal zioh buitenshuis in een loopgraaf of achter een aarden wal opstellen In de gevallen, dat deze laatste beveiliging de voorkeur verdient, zal echter in den regel ook de gezinsschuilplaats buitenshuis zijn. Wanneer men zich in groote of kleine openbare gebouwen bevindt, moet men re kenen, dat men daar reeds een beveiliging vindt, die men op straat nog zou moeten zoeken! Men blijve dus binnen het ge bouw, tenzij de eigenaars of beheerders een veiliger schuilplaaats hebben ingericht en men zich nog daarheen kan begeven. Wanneer men op straat is. Wanneer men op straat is, overweegt men of men de eigen schuilplaats nog kan bereiken. Is dit niet mogelijk, dan tracht men in een openbare schuil plaats veiligheid te verkrijgen en is ook deze kans uitgesloten, dan zoekt men dekking achter vooruitspringende muren, in portieken of in openbare gebouwen. Is het gevaar zeer dringend en acht men geen schtiilplaats aanwezig, dan vermindert men het lijfsgevaar in hooge mate door plat op den grond te gaan liggen. Het gevaar om getroffen te worden door granaatscherven is dan sterk verminderd, doch men zal nog waakzaam dienen te zijn tegen strijdgassen. Vreest men dat deze verspreid worden, dan is men verplicht om op te staan om zich, tegen den wind in. naar een veiliger plaats te begeven. Een zakdoek voor neus en mond. zoo mogelijk met water gedrenkt, moet dan het gas masker vervangen. Bestuurders of geleiders van vervoer middelen moeten zichzelf beveiligen, zoo als hiervoren werd aangegeven. Hun auto of wagen zetten zij rechts van den weg met gedoofde of verduisterde lampen. Trek dieren moeten worden vastgebonden. In sommige gevallen zal men eenige dekking kunnen vinden in of onder den wagen. Wanneer het gevaar geweken is. Wanneer het gevaar geweken is, wordt dit bekend gemaakt door het luiden van de kerkklokken. Men kan dan voorzichtig uit de schuilplaats te voorschijn komen; de I vrijwillige brandwacht zal waarschijnlijk voorlichting kunnen geven over hetgeen gebeurd is en zoo zal men spoedig weten of ramen en deuren weer geopend kunnen worden. Dit houdt niet in, dat de geheele omgeving reeds niet meer gevaar zou op leveren. Zou er bij voorbeeld mosterdgas verspreid zijn, dan zou het aanraken van raamkozijnen, buitendeur of tuinhekje reeds gevaar kunnen opleveren. Men zij dus voorzichtig. Dit houdt tevens in, dat men zich niet noodeloos op straat begeeft. Binnen korten tijd zullen de openbare diensten, op mel dingen van u en anderen, de plaatsen, die gevaar opleveren, hebben gereinigd en heb ben opgeruimd. Niet-ontplofte projectielen en andere gevaren, die den leek bedreigen, zullen weggenomen zijn. Men zij dus niet nieuwsgierig en men hervatte het normale leven, zonder zich, indien overbodig, op straat te begeven. Personen, die zich ongerust maken over een eventueel bekomen verwonding of be smetting kunnen zich melden aan een van de vele hulpposten. Zij moeten vermijden andere prsonen te besmetten met een gif tige stof. waarmede zij zelf vermoedelijk in aanraking gekomen zijn. t Samenvatting. De gevaren uit de lucht worden tot een minimum beperkt, indien de ge heele bevolking zich goed voorstelt welke eischen gesteld worden: Verzamelen van kennis. Kalmte in uren van gevaar, Zelfbehcersching en vastberadenheid om de maatregelen te treffen, waar voor men reeds n u het plan gereed maakt. Het gevaar uit de lucht is niet grooter dan het gevaar, waarin men dagelijks ver keert bij het loopen op straat. Slechts heeft men voor zijn wandelingen reeds de noodige kennis, kalmte en zelfbeheersching verkregen om, ook op het drukste verkeers punt. veilig te kunnen oversteken. Gelukkig heeft de Nederlandsche burger geen erva ring ten aanzien van het gevaar uit de lucht. Geve God. dat deze ervaring ons bespaard blijft, maar moeten wij in uren van gevaar bepaalde moeilijkheden onder het oog zien, laten wij dan nu reeds weten waarop het aankomt: Kennis, Kalmte en Zelfbeheersching tot het vol brengen van onze plannen. BUITENLAND. Dui'.schland en Italië sluiten een nauw politiek en MILITAIR verbond. (4e Bi.) De Poolsch-Duitsche controverse en de Britsch-Russisch-Turksche besprekingen. (Buitenland, le Blad). Het Engelsche koningspaar op weg naar Canada. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het Noorden: afnemende be wolking. Iets warmer overdag. Droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Voor het Zuiden: zwaar tot half bewolkt. Droog weer. Zelfde tem peratuur. Zwakke, veranderlijke wind. UITVOERING EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Een geslaagde avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemd gezel schap een tooneelavond in de groote zaal van ..Den Burcht", welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. Te ongeveer half negen verscheen de voorzitter J van Heu- zen voor het voetlicht om alle aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, in het bijzonder de genoodgden van verschillende zusterverenigingen. Nadat spr voorts mededeelingen had gedaan aangaande de vereeniging besloot spr. met den wensch dat ieder een gezellen avond zou hebben en dat het programma in den smaak mocht vallen. Als opening van het programma gaf mej. Crania eenige zangnummertjes ten beste, waarmede zij veel succes oogstte. Later n den avond vergastte ook de heer J. v. Heu- zen. voor de geregelde bezoekers geen on bekende. de aanwezigen op enkele zang nummers. die eveneens insloegen gehoord het gul gegeven applaus, dat ook mej. Crama en den heer B Gaykema ten deel viel. Na de rauze vervolgde men met de op voering van een blijspel in drie bedrijven ..Pantoffelpijn" door P. A Bruinsma. Dat van deze opvoering onverdeeld genoten is. bewezen de aanhoudende lachsalvo's en het dankbaar applaus na elk bedrijf. Er werd over de geheele linie goed werk geleverd, waarbij men de nu en dan gemaakte foutjes op den koop toenam. De le'ding van dezen avond was bii den heer J Rosier als altijd in goede handen evenals het kap- en grime-werk bii den heer P v d Pijl. Een gezellig bal onder leiding van den heer Ant. de Groot, met muzikale mede werking van Hofenk's Melody Makers", die den geheelen avond voor goede muziek zorgden, bracht het einde' van dezen avond, waarvan velen genoten hebben en waarop het gezelschap met genoegen kan terugzien.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1