STADSNIEUWS in Ooievaarsnest den Leidschen Hout? 80ste Jaargang DONDERDAG 4 MEI 1939 No. 24266 Nieuwe belastingen voorgesteld HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Het doel is het streven ruimschoots waard! Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. BUITENLAND. verwacht LEIDSCH DAGBLAD 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2.35 per 3 maanden f. 2.35 per week TTTTT. f.0.18 per 3 maanden *f* portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Foto ontleend aan „De Ooievaar, zijn familie en zijn prooi", door Jan Vriends. uitg. Nijgh en Van Ditmar 1937. Ooievaars op het nest. „De ooievaars zijn er weer!" Dit was de blijde mare, welke ongeveer een week ge leden door Warmond ging, toen op een goe den morgen (het bekende nest, staande voor de buitenplaats .Oostergeest", weer be woond bleek. Temeer verwekte dit bericht begrijpelijke vreugde onder de Warmondsohe burgerij, waar het nest gedurende 5 jaar onbewoond was gebleven en derhalve de kans vrij groot Is, dat het hier een geheel nieuw vogelpaar betreft, dat deze woning heeft betrokken. Ooievaars nemen in de vogelwereld en eigenlijk ook in de menschenwereld een bijzondere plaats in en het valt dan ook te(betreuren, dat hun aantal in de laatste fcwart-eeuw hier te lande onrustbarend is verminderd. In onze provincie komen zij vrijwel niet meer voor. Een ooievaarsnest geldt voor oud en jong Leidenaars van middelbaren en meer als een bijzondere attractie, bejaarden leeftijd zuilen zich ongetwijfeld herinneren, dat in de omgeving, waar zich thans de Leidsohe Hout bevindt. In het be gin dezer eeuw elk jaar een eiberpaar zijn nest betrok en er zijn eieren uitbroedde. En in den terugkeer van de ooievaars te Warmond zien wij een nieuwe moge lijkheid om Leiden haar eigen ooie vaarsnest te hergeven. Want hoewel Warmond's nest laat betrok ken werd. bestaat er nog gereede hoop op een broedsel met hopelijk als gevolg een gebrek aan logiesruimte in de komende jaren. En waarom zouden wij de natuur niet de helpende hand bieden en voor de toekomstige ingezetenen bereids een woning installeeren Ons dunkt: hier ligt een schoonc en dankbare taak weggelegd voor het be stuur van den Leidschen Hout. Een ooievaarsnest in ons zioh steeds fraaier ontwikkelend Leidsch wandelpark zou de aantrekkelijkheid ervan niet weinig verhoogen. De kosten kunnen o.i. geen onoverkome lijke bezwaren opleveren; te minder, waar ons land een specialist bezit op het gebied van de inrichting van ooievaarsnesten, die geheel belangeloos advies verstrekt en zich persoonlijk met het toezicht op den bouw belast. Onze Nederlandsche vogelkenner bij uitnemendheid, J. P. Strijbos. zal hier on getwijfeld de rol van bemiddeiaar willen spelen. Alleen de kosten van het materiaal zou den natuurlijk voor rekening van den op drachtgever komen. Mochten deze onverhoopt het budget te boven gaan hetgeen wij vooralsnog niet aannemen dan gelooven wij, dat onze stad voldoende „ooievaar"-vrienden her bergt om dit bedrag bijeen te brengen. Men wachte met deze pogingen evenwel niet tot het voorjaar van 1940. Want in hun eerste drie levensjaren leiden jonge ooie vaars een echt vrijgezellen-leven en maken het broedende paren soms zóó lastig ook al bij het zoeken naar een eigen ..home"! dat het paar zijn nest verlaat en elders onderdak zoekt. Om alle mogelijkheden te benutten is derhalve spoed geboden MILITARIA. De reserve le luitenants W. J. M. Irish Stephenson en J. F. van Hulsteijn zijn van hm detacheering bij het 6e Regiment Veld artillerie alhier teruggekeerd. 'De reserve le luitenant R. Winssen van 5 R.V.A. is gedetacheerd bij het 6e R.V.A. De wachtmeester J. H. v. Kleef, van het korps Rijdende Artillerie is met Ingang van 2 Mei 1939 overgeplaatst bij het 6e Regi ment Veldartillerie. „MUSEUM „DE LAKENHAL". De tweede rondleiding ln dit seizoen zal plaats hebben op Zaterdag as. Aan belangstellenden wordt verzocht te twee uur aanwezig te willen zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Stol-Miedema, Quarles van Uffordstraat 4, Noordwijk, administratie kantoor, sigarenzaak en jeugdhuis. De ven nootschap onder firma is met ingang van 1 April 1939 ontbonden.. Foto VAN VLIET Thans is bij de Tweede Kamer ingediend het reeds eerder aangekondigde wets ontwerp inzake de heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting. Onder dezen gemeenschappelijken naam worden de volgende belastingen geheven: 1. huurbelasting; 2. rentebelasting; 3. loonbelasting; 4. winstbelasting; 5. vennoot schapsbelasting. Voorgesteld wordt de huurbelasting 1.6 pCt. te doen bedragen, de rentebelasting 2 pCt., de loonbelasting eveneens 2 pCt., de winstbelasting 2 pCt. en de vennoot schapsbelasting 8 pCt. van de winst. Voorts wordt o.a. voorgesteld: afschaffing van de grondslagen paarden motor rijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten van de personeele belasting, afschaffing van den accijns op het geslacht, afschaffing van de verdedigingsbelasting I, hef fing van 12*/t opcenten op de motorrijtuigenbelasting, wijziging van de opcenten op de vermogensbelasting, verlaging van het aantal Rijksopcenten op de hoofdsom van de inkomstenbelasting met 10, verlaging van de belastingen op thee en benzine, verlaging van den accijns op gedistilleerd en bier, vermin dering van belastingdruk op het groote gezin. (Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 1 van het Derde Blad) DE GRAAL NEEMT AFSCHEID VAN MEJ. Dr. MIA VAN DER KALLEN. Plechtig uitgeleide. Het uitgeleide van het stoffelijk over schot van Mej. dr. Mia van der Kallen, een der Vrouwen van Nazareth en een der op richtsters van de Vrouwelijke Jeugdbewe ging voor Katholieke Actie, de Graal is gisteren een treffende plechtigheid gewor den. Om kwart voor vijf werd de witte kist met het stoffelijk overschot uit de rouw kapel van het St.-Elisabeth Ziekenhuis aan de Middelstegracht, naar bulten ge bracht en door een lange rij van honder den Graalleidsters en Graalmeisjes uit het geheele diocees naar de rouw-auto. welke met zwarte vlag en wit omfloerste lan tarens nabij de Groensteeg stond gepar keerd, gedragen Plechtig neigden de meer dan honderd vlaggen en de zeer vele belangstellenden ontblootten de hoofden of stonden ln eer biedig» stilte bij het voorbijtrekken van de baar. Na voorbij het Graalhuis aan de Hooi gracht te zijn getrokken, reed de lange stoet, die slechts een klein deel, maar een juiste weergave was van hetgeen de thans ontslapene onder de R.K vrouwelijke jeugd heeft tot stand weten te brengen, door Leidens straten in de richting naar Oegst- geest. Overal waar de stoet der Graalmeis jes in haar kleurige uniformen en talrijke vlaggen passeerde, trok zij veel bekijks. Bij de St. Willibrord Kerk had het af scheid plaats. De rouwauto vervolgde zijn weg in de richting Hillegom, terwijl de Graalmeisjes en -leidsters, welke den stoet vormden, benevens vele belangstellenden zich in-het Godshuis vereenigden. Hier werden enkele spreekkoren, welke door mej. dr. Mia van der Kallen, werden geschreven, uitgevoerd. Haar bijzondere liefde tot het H. Kruis heeft zij neergeschreven in een groot spreekkoor, dat geheel aan het Kruis is gewijd: „Het Kruis zal aan den hemel staan, als de Heer komt ten oordeelsdag. En dan zullen allen vrienden van het kruis, die in hun leven Christus hebben nagevolgd, op gaan tot Hem in groot vertrouwen. Wat vreest gij dan. neem op Uw kruis, waar gij mee in den Hemel komt." Zij, die haar lijden zoo moedig droeg schreef dit toepasselijk op haar eigen le ven. Uit het Iidwlna-spel voerde men een tweetal gedichten uit n.l. „Ik wil naar mijne moeder gaan" en ..O. solidariteit". Het geheel werd besloten met fragmen ten uit het .Rosatespiel", „Pinksterzegen" en het Pionierslied. LEIDSCHE MIDZA-COMBINATIE. I1 indrukwekkende wijze heeft de R.-K. Jeugdbeweging „de Graal" gistermidda; ontslapen leidster, mej. dr. Mia van der Kallen uitgeleide gedaan op haar etsten gang. Hierboven ziet men den droeven stoet op den Rijnsburgerweg nabij het eindpunt, de Sint Willibrordkerk te Oegstgeest, Feestelijke jaarvergadering. In de kwistig met Mldza-emblemen en propaganda-materiaal versierde bovenzalen van café-restaurant „In den vergulden Turk" hield de Leidsche Midza-combinatie gisteravond haar eerste jaarvergadering, welke een feestelijk karakter droeg. Er bestond voor deze bijeenkomst groote belangstelling: bijna alle 110 leden waren aanwezig, hetgeen voor een vereeniging als deze wel een unicum mag heeten. De voorzitter, de heer B de Koning deed zijn best om al direct een feeststemming te kweeken door allen dames bonbons en den heeren speciale Midza-sigaren aan te bie den, hetgeen inderdaad de gewenschte uit werking had. Vervolgens heette hij allen welkom om daarna het woord te geven aan den secre taris. den heer Joh. J. Geytenbeek tot het i lezen der notulen, welke ongewijzigd en onder dank werden goedgekeurd. De heer de Koning sprak daarna zijn blijdschap uit over de groote opkomst, waarin hij opnieuw een bevestiging zag van het feit. dat de Midza aller volle belang stelling heeft. Spr. wil hier geen dorre op somming geven van de vele werkzaam heden. welke in het afgeloopen jaar zijn verricht, noch van de gevoerde reclame campagnes. maar in het algemeen de resul taten van één jaar Midza in Leiden nagaan Toen op 2 Mei 1938 de Midza werd opge richt, traden ongeveer 50 personen als lid toe. waarvan velen met een matig enthou siasme. Zij stonden vrij sceptisch tegenover het welslagen der actie evenals in den aan vang het publiek er vreemd tegenover stond Thans vormen 110 vol-enthousiaste Mid- za-leden. aldus spr. de kern van den Leid schen Middenstand en het publiek is vol komen op de hoogte van de beteekenis van het Midza-embleem en staat waardeerend tegenover de actie, welke haar deed ont staan. Waren er aanvankelijk iedere week 45 prijswinnaars, die ongeveer f. 100 aan prijzen wonnen, thans is hun aantal ge groeid tot 150 en het bedrag gaat f. 300 te boven. Het publiek waardeert het systeem in toenemende mate en het is voor ons be stuur, aldus spr., prettig te hooren hetgeen ons een dezer dagen een cliënt vertelde: U heeft ons wederom geleerd te koopen in middenstandszaken Spr. voorspelt, dat het succes zich nog in stijgende lijn zal bewegen, mits slechts allen hun loyale en blijvende medewerking geven. Iedere behoorlijke middenstandzaak is in onze gelederen welkom, mits zij van eenige beteekenis is en zich wil onderwer pen aan onze reglementen, die strikt moe ten worden nageleefd. Over het geheele land wint de Mldza- actie voortdurend terrein, waartoe het ge slaagde voorbeeld van Leiden niet weinig heeft bijgedragen. Er zijn vele moeilijk heden te overwinnen geweest, ook hier in Leiden, doch spr. brengt een woord van hulde aan de plaatselijke middenstands- orgaisatie voor haar loyale houding. Deze organisaties hebben een geheel andere taak en doelstelling dan wij, aldus spr. Tenslotte deelde de heer de Koning nog verschillende bijzonderheden mede overeen landelijke Midza-reclame ter gelegenheid van de a.s. Pinksterdagen, welke actie een eerste gevolg is van de landelijk opgerichte Reclame-commissie, waarin ook Lelden vertegenwoordigd is. Als tweede tastbare resultaat bood spr. onder luid applaus aan alle aangesloten zaken een etalage-lichtbak met het Midza- embleem aan en hij eindigde met woorden van hartelijken dank aan het adres van de heeren Donkers en Pierrot, die zich geheel belangeloos belastten met den verkoop van de bons, tot de „bus"-houders en tot zijn dagelijksche medewerkers, waarmede hij geen betere keuze had kunnen doen. De penningmeester de heer C. Fortmann las vervolgens het financieel rapport voor, uitgebracht door het accountantskantoor van dr. Knol en deelde o.m. mede, dat in het afgeloopen jaar 3888 prijzen zijn uitge reikt tot een gezamenlijke waarde van f. 12.360.—. Spr. besloot met woorden van oprechte hulde aan den heer de Koning, „onzen energieken voorzitter, die op even krachtige als sympathieke wijze leiding geeft aan onze Midza". Een daverend ap plaus bewees de instemming der aanwezi gen met deze woorden. Bij de rondvraag werden nog vele vragen gesteld en door den heer de Koning be antwoord. Omstreeks elf uur sloot hij deze vergadering onder dank voor de opkomst en voor de prettige discussies. De werkloosheid en haar bestrijding; rap port van een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid (3de Blad). Het pufaanvoerverbod goedgekeurd (2de Blad). Het gebruik van lachgas door een tandarts is strafbaar (Rechtzaken, 2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS: Kleurlooze markt - Vrijwel onveran derde koersen - Zeer geringe affaire - Amerikanen iets hooger - Beleggings- markt verdeeld. Chamberlain beantwoordt diverse vragen (2de Blad). Volgens Engelsche meening Duitschland onder zwaren economischen druk (3de Blad). Litwinof afgetreden als volkscommissaris voor buitenlandsche zaken der sovjets. Molotof zijn opvolger (Buitenland, 1ste Blad). Rond het Poolsche vraagstuk (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HULDIGING VAN HERMAN BOERHAAVE Door de industrieele praktijk. Op Maandag a.s. des voormiddags ten 10.15 ure zal bij het standbeeld van Her man Boerhaave, dat zich tegenover het Academisch Ziekenhuis bevindt, een een voudige plechtigheid plaats hebben. Bij deze gelegenheid zal namelijk aan den voet van zijn standbeeld een krans worden nedergelegd en tevens een paar woorden worden gesproken. Deze huldiging heeft ten doel Boerhaave dankbaar te gedenken in verband met de groote verdiensten, die hij speciaal voor de azijnmakerij heeft ge had Want door zijn voorlichting werd des tijds het fabricatie-proces van azijn be langrijk gewijzigd en die veranderde werkwijze wordt tot op heden in hoofdzaak nog steeds industrieel met succes toege past. Het denkbeeld van deze huldiging gaat uit van de Haas'- en Boog-azijnfa- brieken te Haarlem, ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan der oudste azijn makerij „De Boog" in ons land. Ditmaal zal Boerhaave worden geëerd door de praktijk en zoowel in wetenschap pelijke als in handelskringen bestaat voor dit feit belangstelling. Gisteravond te halftwaalf is door tot nu toe onbekende oorzaak het zonnescherm van de drogisterij van den heer G. aan de Steenstraat in brand geraakt. De poli- tiebrandweer heeft het scherm verwijderd. Voor bet Westen: Wind uit Zuidelijke richtingen. Aanvanke lijk zwak tot matig, later tijdelijk krachtig. Morgen toenemende be wolking, geen regen van beteeke nis. Iets warmer. Voor het Oosten: Droog weer, iets warmer. Gedeeltelijk bewolkt zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. PROF. DR. A. DE BUCK. Prof. Dr. A. de Buck. Prof. Dr. A. de Buck, lector aan de Leidsche Universiteit, die bij K. B. van 2 Mei jj. is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar alhier om onderwijs te geven in de egyp- tologie en de geschiedenis van de antieke godsdiensten. Gistermiddag te ruim 4 uur is de 15- jarige H. N. uit Rijnsburg op het terrein der Leidsche Groentenveiling achteruit van een wagen gestapt, toen hij aan het opladen was. De jongen viel op den grond en brak den Jinkeronderarm. De E.H.D. bracht hem naar het Acade misch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1