LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 April 1939 Derde Blad No. 24262 MOEILIJKHEDEN MET UW AANGIFTE INKOMSTEN- EN VERMOGENSBELASTING Zijt reeds lid 80ste Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT Blijvende hoogspanning HOOGSTRATEN's Boekhoudbureau - Plantsoen 29 - Leiden - Tel. 1724 Pak die rheuma tische pijnen van beide kanten aan GEMENGD NIEUWS qiJ Langzaam maar zeker komt ér meer tokening in het wereld-gebeuren en mis schien is het juist wel dit, dat een uit werking ten goede kan hebben! Hoe dui delijker thans wordt gesproken, des te beter, want op zoo'n wijze is er minder reden tot misverstand. Alleen door zoo dui delijk te spreken, dat de bedoeling niet kan worden miskend, is er nog kans, dat degene, die agressieve plannen heeft, zal terugdeinzen voor de gevolgen Het is momenteel Engeland, dat mis schien de duidelijkste taal heeft gespro ken. nJ. door invoering van den dienst plicht. zij het dan ook op bescheiden schaal. Daarmede is een oude traditie in Groot-Brlttannië verbroken en ieder weet, wat dat speciaal voor Engeland beteekent, waar tradities weinig minder dan heilig sjjn. Dg aandrang was echter zoo groot, vooral uit het buitenland, dat de regeering Chamberlain er voor is bezweken, de be lofte van den premier ten spijt, dat hij daartoe in vredestijd niet zou overgaan. Doch was Chamberlain er ver naast, toen hij ter verdediging er op wees, dat veran derde omstandigheden andere verplichtin gen met zich brengen en dat, al was er dan gelukkig, nog geen oorlog, men aan den anderen kant toch ook moeilijk kon spre ken van „vrede"? Engeland heeft diverse garanties gegeven, feitelijk zich vrijwel vastgelegd aan de verklaring, dat Brittan- nië zal ingrijpen bij iedere volgende daad van agressie in ons werelddeel en het is dus logisch, dat het ook maatregelen treft, om die garanties te kunnen nakomen als de nood aan den man zou komen. En bij de Engelsche wereld-macht nam het leger nog slechts een bescheiden plaats in, lang niet naar verhouding van zoo'n groote mo gendheid. hetgeen reeds aanleiding had gegeven tot de uitspraak, dat Engeland zou gaan tot den laatsten Franschien soldaat.... Dat zal nu anders worden, ook al vergete men vooral niet, dat dienstplicht direct geen baten afwerpt, dat daarvoor tijd noodig zal zijn tengevolge van oplei ding. het. vormen van kader als anderszins. De oppositie heeft zich tot het uiterste ver zet, daarmede weer eens een van die tegen strijdigheden leverend, waarvan men vreemd staat te kijken. Het is juist de Engelsche oppositie, die steeds heeft aan gezet tot krachtig optreden, doch als men wii slaan, moet men een vuist hebben! En nu wil men deze juist aan de regeering onthouden Dat het economische leven ontwricht zou worden, is slechts een doekje voor het bloeden, gelet op alle andere lan den! Het verzet der oppositie heeft overigens weinig succes gehad; zooals te verwach ten was, is met groote meerderheid de totale wijziging in de Engelsche leger-in- tichting aanvaard, waarmede tevens de weg is geopend om verder te gaan als dit nnojig mocht worden geoordeeld. Bij de buitenwacht heeft de omzwaai in Er,geland een grooten indruk gemaakt, zelfs bij de totalitaire staten, al doet men daar zijn uiterste best om het voor te stellen alsof het van geen beteekenis is. Maar het volk is nog altijd gevoelig voor tike zeldzame feiten, hoe men ook tracht O de openbare meening af te leiden. ■Us men nu maar begrijpt, goed begrijpt, ill het Engeland thans bittere ernst is, oan zou al heel wat zijn gewonnen! Helaas tra we in de Duitsche en Italiaansche pers nog te veel uitingen, die twijfel willen wekken Het- is een gevaarlijk spel, voor- ai in de huidige spanningen. Overigens is het diplomatieke spel over de gansche linie met kracht voortgezet. Met het meeste succes aan de zijde van Engeland, daaraan valt moeilijk meer te twijfelen. De reis van den Roemeenschen minister Gafencu langs de hoofdsteden van Europa doet uitkomen, dat Roemenië, al volgt het dan niet het Poolsche voorbeeld door het garantie-verdrag met Engeland wederkeerig te maken, toch aan de zijde vin Londen en Parijs staat. De berichten, dat Roemenië onder economische overheer sing van Dultschland zou zijn gekomen, wijken wel totaal onjuist. Met Turkije en do sovjets duren de besprekingen nog altijd voort, hetgeen blijkbaar meer een gevolg s van detail-punten dan van de groote Bin. Het herstel van de triple alliantie tus- sohen Engeland, Frankrijk en de sovjets schijnt op komst en Turkije zal zijn plaats daarbij innemen. Roemenië en Polen krij sen langzamerhand ook meer oog voor de vraliteit; zouden zij worden aangevallen, *ie kan hun dan spoediger en beter hulp 'erleenen dan sovjet-Rusland? Men mag no? zoo betreuren, dat het communisme weer in de Europeesche politiek wordt bin nengehaald, maar aan wie de fout? Duitsch tand begaat nogmaals de fout, het Westen 'n het Oosten op één hoop te jagen! En trots alle mooie bespiegelingen, is het 'lachen de as en Zuid-Slavië toch ook niet ver gekomen, als men het heeft willen voorstellen. Zuid-Slavië bewaart zijn neu- walitelt, sluit zich niet aan bij de as. Ge ep de volksmeening zou een andere liet |v eisju ccxi cu lutric nourüng trouwens ook vreemd zijn geweest, het Kroatische vraagstuk is daar inmiddels een oplossing gebracht en dat zal de "*cht van het land in zijn optreden ten p°ede komen. De bijzondere positie van 'ind. aan drie zijden ingesloten door e us, wettigt de getoonde voorzichtigheid, rechts Bulgarije is als van ouds nog pro- Hitsch georiënteerd. von iWas situatie, toen Hitier zijn met hifM li Epann;ing tegemoet geziene rede 1 °°e der gansche wereld was op •hijn gericht, mag men wel zeggen! Na ™st'ge beschouwing van de rede van den zie" wij, helaas, weinig reden tot u ne"genis. Weliswaar is de deur niet in I SeworPen en zijn derhalve verdere I '""Clgen mogelijk gebleven, maar meer |c.|°een kiertje is de deur toch niet open I voor i ?ons,'rhctiefs zit er heel weinig in, I van h tniet tengevolge van de opzegging i het vlootverdrag met Engeland en van met Polen I HüIpPj handig, zeer handig heeft Duit- foute", het verleden tegenover L het ,an<i begaan, uitgebuit en waar hij I trof 1?svevdrag van Versailles hekelde, raemge goede zet uit zijn breedvoerig Bijhouden, inrichten en controleeren. 3869 rinses. Med.) volk, waarvoor Hitier dan verantwoording van zijn beleid wiide afleggen, hetgeen hij ieder ander weigerde, de rede droeg toch een stempel, dat ver de Duitsche grenzen te buiten ging, was zelfs, goed besohouwd, in de eerste plaats voor het buitenland be stemd. ook al schijnt Washington niet ge neigd om de rede als antwoord op Roose velt's boodschap te accepteeren en dat had tot zekere beperking moeten leiden. De wijze, waarop president Roosevelt persoon lijk werd geattakeerd, is niet de manier, waarop de eene staatsman tot den andere spreekt, zelfs bij het grootste verschil van meeningIn een ware volksvergadering moge zoo'n betoogtrant succes oogsten, het is niet een spreken voor het forum der we reld, ernstig en punt stellend tegenover punt. Op zijn bekende wijze draaide de Fuehrer herhaaldelijk de zaken eenvoudig om. Niet Dultschland bedreigt den vrede, dat alles heeft gedaan om den vrede te redden, ook door het optreden tegen Tsje- cho-Slowakije Italië deed hetzelfde in Albanië! het zijn de anderen, die door hun omsingelingspolitiek den vrede in ge vaat' brengen. En zoo zouden we verder kunnen citeeren, doch wij zien het nut daarvan niet in. Te wijzen op Oostenrijk zou overigens voldoende zijn om de voos heid van Hitler's betoog aan te toonen. Ware Versailles een behoorlijke vrede ge weest, dan zou Oostenrijk niet zoo zijn ver minkt en zou Duitschland geen kans heb ben gehad om tot den Anschluss te ge raken Roosevelt's boodschap is afgewezen. Di- "vioo? wrse kleinere landen hadden het den 'piter Was °PScbouwd als wij van den Fuehrer gemakkelijk gemaakt om de vrees lajJ v®h het Derde Rijk gewoon zijn ge- van den Amerikaanschen president voor "hkoéi daarnevens staat zooveel de- i verdere agressie te kunnen afwijzen, door iff van de slechtste soort, dat men eenvoudig een negatief antwoord te ge mote aasd zij" oogen uitwrijft. Deze ven op de hun gestelde vraag of zij zich genietbaar zijn voor het Duitsche bedreigd gevoelden. Alsof zij anders hadden durven sprekenGaarne zou men echter wat meer „diplomatie" in de antwoorden hebben gezien, gelijk Roemenië deed, toen het constateerde, dat Duitschland wel het beste zou weten of er reden was voor vrees van agressie, want waarom neemt men dan overal zulke uitgebreide militaire maatre gelen ter afweer, waardoor het budget van diverse landen zwaar wordt belast? Ter loops zij hier nog even herinnerd aan de Britsche begrooting. die voorziet in uitga ven van twee millioen pond per dag voor de defensie.... Zal Amerika's president zich kunnen uitwerken boven het felle sar casme van Hitler's rede? En zal hij het willen,' waar Duitschland zijn weg wil voortzetten langs de oude paden? In zeker opzicht- kan men het als een meevaller beschouwen, dat Duitschland zich bereid verklaarde alle door president Roosevelt genoemde naties een garantie te geven, doch deze toezegging verliest niet weinig aan kracht door de gestelde voor waarden: zelf vragen met te aanvaarden verplichtingen. Doch de opzegging van beide genoemde verdragen bederft veel, zoo niet alles. Voor al het afzien van liet verdrag met Polen draagt zeer bedenkelijke zijden, als men den gang van zaken in Tsjecho-Slowakije nagaat. Duitschland maakt zich daardoor geheel vrij! De eisch van terugkeer van Danzig tot het Duitsche Rijk is daarnevens al gesteld evenals van een doorgang door den corridor en Hitier verzekerde dezen eisch niet te zullen herhalen, nu Polen de zen heeft afgewezen.... Danzig beschouwt hij echter als Duitsch en men weet wat dat beteekent! Het is een rechtstreeksche bedreiging van Polen, dat zich echter dooi de jongste garanties gerugsteund voelt. Daar ligt direct oorlogsgevaar, zoodra de Fuehrer de hand zou uitsteken naar „Duitsch gebied" Of het bovendien verstandig was. Polen zoodoende geheel in het kamp der „om singelingspolitiek" te drijven, volgens Duit sche zienswijze gesproken? Dat daarvoor niet werd teruggedeinsd, geeft te meer re den tot ongerustheid. Maar ook met Engeland wordt de ver houding er niet beter op tengevolge van de opzegging van het vloot-verdrag. Niet dat gevreesd behoeft te worden voor een regelrechte uitbreiding van den bewape ningswedloop ter zee, doch omdat Hitier aan de mogelijkheid van het sluiten van een nieuw verdrag evenals met Polen zou hij dit gaarne zien, wat wonderl den eisch verbond van teruggave der kolo niën en daarvoor is de tijd momenteel allerminst rijp. Helaas moeten wij daarom constateeren, dat Hitier de zware spanningen in Europa niet heeft verminderd, integendeel door de Poolsche affaire deze nog heeft verhoogd. Het verlossende woord was weliswaar niet direct te verwachten, maar deze rede biedt weinig om op voort te borduren in onder linge bespreking Nieuwsgierig mag men zijn of Mussolini de as werd maar heel terloops ais stevig en onaantastbaar genoemd! nu ook nog zal antwoorden op Roosevelt's oproep. Het kan toch moeilijk uitblijven. Zal hij dan de deur weer wat wijder open zetten? Omtrent Japan's houding past een groot vraagteeken. In China gaat het den Japan ners zeker niet naar den vleeze en Amerika heeft een waarschuwing gegeven door zijn vloot terug te brengen naar den Stillen Oceaan. Momenteel lijkt het er op, dat Japan bedankt om voor zijn mede-leden van het anti-komintern-pact in het Verre Oosten de kastanjes uit het vuur te halen op gevaar van eigen ongerief. De defini tieve beslissing moet echter nog vallen Rheumatische pijnen vinden eenerzijds haar oorzaak in een overzuring van het organisme, anderzijds in een ophooping van schadelijke stoffen, als urinezuur. Beide oorzaken kunt U tegelijk bestrijden door het nieuwe middel Vange Salts, dat zelfs in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren en dat tevens door krachtig aansporende werking op nieren, lever en ingewanden het urinezuur radicaal zal verdrijven. Lijders aan rheumatische pijnen, U ziet er is nu een nieuw en krachtiger middel voor U, dat door zijn dubbele werking ook daar zal helpen, waar andere middelen faalden. Wacht er niet mee, de prijs kan voor U nimmer een beletsel zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. 3881 (Ingez. Med.) PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Eergisteren is in de Molenlaan te Hille- gersberg de 15-jarige bakkersknecht W. M. aldaar, die plotseling den weg overstak, bi] de Berglaan door een bestelauto gegrepen en door de voorruit geworpen. Per zieken auto werd het slachtoffer naar een zieken huis te Rotterdam vervoerd, waar hij bij aankomst belek te zijn overelden. HUISZOEKINGEN TE AMSTERDAM EN ELDERS. Beleediging van rijkskanselier Hitier. De justitie te Amsterdam heeft gisteren op tien plaatsen in de oude zoowel als in de nieuwe stad invallen gedaan om een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den vervaardiger en drukker van een dezer dagen verspreide plaat, die beleedigend is voor het hoofd van den bevrienden staat, Duitschland. Onder meer werd huiszoeking gedaan in het kantoor der R. S. A. P., waar eenige cliché's in beslag zijn genomen. Er zijn ook huiszoekingen gedaan te Haarlem, Den Haag en Rotterdam. AUTO MET ZES MILITAIREN VERONGELUKT. Drie der inzittenden gewond. Gistermiddag is op den weg tusscben Balkbrug en Dedemsvaart een militaire auto, welke een snelheid had van 70 K.M., en waarin vijf onder-officieren en een dienstplichtig soldaat, die de auto be stuurde, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De aiuto schoof vervolgens door, waar door het voertuig in het langs den weg loo- pende water, de Lange Wijk, terecht kwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzittenden, behalve de chauffeur, de auto te verlaten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adju dant-onderofficier David, liepen hierbij verwondingen op. Kousbroek was er het ernstigst aan toe. Hij kreeg inwendige kneuzingen, terwijl zijn kameraad door glasscherven was gewond. Een der niet geblesseerde onderofficieren begaf zich onmiddellijk te water om den bestuurder uit de oabine te bevrijden, waarin hij ook mocht slagen. De chauffeur, de dienst plichtige Bachers. had slechts enkele snij- wonden opgeloopen en werd met de beide andere gewonden naar het Sophia zieken huis te Zwolle overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Alle militairen waren afkomstig van het garnizoen te Zwolle. BRAND TE DEN HAAG. Omstreeks kwart voor één vannacht ont dekten voorbijgangers in de Van Ostade- slraat te Den Haag een hevige brandlucht, zonder dat ze vuur zagen. Ze gingen op onderzoek uit en bemerkten daarbij, dat brand was uitgebroken in een opslagplaats van de firma P. W. Dols. achter het per ceel 290, waar tweedehands meubelen enz. zijn geborgen. De brand liet zich aanvanke lijk ernstig aanzien, zoodat twee motor spuiten uitrukten, n.l. die van de Van der Vennestraat en van den Rijswijksoheweg. De eerste gaf met twee. de andere met één straal water, en binnen een kwartier had men den brand onder de knie. Ook de lad derwagen rukte uit, doch deze behoefde geen dienst te doen. De schuur met meube len brandde geheel uit. De eigenaars zijn niet verzekerd. De oorzaak is niet bekend. BRAND TE HILVERSUM. Gistermorgen ontstond te Hilversum aan den 's-Gravelandschenweg, in het pand, bewoond door den kapper H.. een uit slaande brand, welke zich van den winkel snel uitbreidde naar de bovenverdieping. De brandweer whs spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het huis een prooi der vlammen werd. De brand trok een talrijk publiek. Ver zekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK EISCHT VIJF DOODEN. Uit Rosario wordt gemeld dat een goe derentrein bij Cornei Bogado (Argentinië) ls gederailleerd. Vijf personen kwamen daarbij om het leven, terwijl verscheidene anderen gewond werden. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOE. Rapen burg 9, Tel. 807. - Contributie naar draag kracht (minimum 25 cents 's jaars).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9