DE NACHTEGAAL Een dag varen met den kruiser „Sumatra" LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 29 April 193' h.C.ANDEBSÊN Oefeningen met torpedo- en onderzeebooten, ter hoogte van Scheveningen. Berichten vorige oplage Stadsnieuws Binnenland Buitenland Tomatensoep-campagne werd een succes. Vervolg rede van Hitier LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAl Iffllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De .Express Poranny" over Danzig l-i Achter den flottieljeleider „Tromp", met H. M. de Koningin aan boord, van IJmuiden naar Rotterdam. (Van onzen specialen verslaggever) In verband met de vlootrevue, welke heden te Rotterdam plaats heeft, heeft een 4-tal oorlogsschepen van de Nederland- sche Marine de flottieljeleider „Tromp", de lichte kruiser ..Sumatra" en de torpedo booten Z 6 en Z 8 gisteren een oefen tocht gemaakt van IJmuiden naar Rotter dam. welke door H. M de Koningin, aan boord van de „Tromp", tot Hoek van Holland werd bijgewoond. Dank zij de wel willend gegeven toestemming van den chef van den Marinestaf, hebben aan boord van den kruiser „Sumatra", enkele tientallen persvertegenwoordigers en foto graven de gelegenheid kunnen benutten, aezen oefentocht tot Rotterdam bij te wonen. Omstreeks negen uur in den morgen scheepte H. M. de Koningin Zich aan boord van de „Tromp" in. De „pers", die om half- aeht van den Toeristensteiger te IJmuiden per sleepboot afgehaald en naar den bui tengaats wachtenden kruiser gebracht was. wachtte daar den gang van zaken af. Jam mer genoeg kon de commandant! kapitein ter zee C. H. Brouwer, geen toestemming geven, de begroeting van de „Tromp" door de „burgers" aan dek mede te laten maken. Van 9 uur af moest de „pers" zich ophou den in de gezellige lounge-room der officie ren, aangezien de „Tromp", bij zijn nade ring. model gesalueerd moest worden, d.wz. met 35 saluutschoten, gelost van het sa- luutdek af en een driemaal herhaald „Hoe- Zee" van de stram op het dek in de hou ding staande officieren, onderofficieren, adelborsten en leden der bemanning. Het is een heel gedrang voor de patrijs poorten aan bakboordzijde van den kruiser, als het eerste saluutschot van de „Suma tra" de nadering van den flottieljeleider aankondigt. Scherp snijdt de spitse boeg door het rustige wateroppervlak, op de brug is H. M. de Koningin nauw zichtbaar. Slechts enkele minuten duurt de ontmoe ting van flottieljeleider, die den Konink lijken Standaard in top heeft en kruiser. Dan verwijdert de „Tromp" zich reeds. om. na luttele oogenblikken, dwars voor IJmui den. een rookgordijn te ontwikkelen, dat duidelijk doet zien, welk een schitterende dekking de dikke rookwolken, die langen tijd laag op het water blijven hangen, vormen. Daarna spoedt de „Tromp" zich naar TO ren. neemt zijn plaats in aan het hoofd van de kleine vloot, die naar Rotterdam moet. „Wij" mogen het dek van de „Su matra" weer vrij betreden, zij het dan, dat enkele officieren van de „Sumatra" ons als gids begeleiden. Het is uitzonderlijk goed weer voor een zeetocht: de zee is volkomen in rust. het zonnetje schijnt, de wind zet vrij hard door. Snél. steeds sneller glijdt de Nederlandsehe kust langs ons. De „Tromp" zet er een goed vaartje in en de ..Sumatra" volgt trouw in het kielzog. Veertien mijl per uur. d.wz. varend met de twee kruisvaartturbi nes, dan 18 mijl a 20 mijl per uur. hetgeen inschakeling van de twee zijturbines van 27.000 p.k. elk en van de middenturbines van 25.000 p.k. met zich brengt. De torpedobooten varen „full speed" ach ter ons Dikke, zwarte rookwolken ontsnap pen uit de pijpen van de Z 6 en Z 8, die ondanks haar ouderdom toch nog blijk geven een zeer behoorlijke snelheid te ontwikkelen. Tot Scheveningen in zicht komt, varen de 4 grijs geschilderde oorlogs schepen in eikaars kielzog. Daar mindert de snelheid van „Tromp" en „Sumatra", terwijl die van de torpedobooten dezelfde blijft' zoodat zij vrij snel op ons inloopen. De reden? Er is weldra een aanval van een tweetal onderzeebooten te verwachten, zoodat de flottieljeleider en de kruiser zich in de flanken willen dekken. De Z 6 en Z 8 varen daarom een zigzagkoers, waarbij zij met dieptebommen strooien, teneinde een nadering van de onderzeebooten zoo veel mogelijk te verhinderen. Hoe men de nadering daarvan signaleert? Het eenvou digste, tenminste overdag, geschiedt dit met vliegmachines, omdat daaruit zelfs een ondergedoken onderzeeër te zien is. Van daar dat bij Scheveningen drie watervlieg tuigen een eergrondje boven de „Tromp" en „Sumatra" maken. De waarnemers van deze toestellen zullen de twee onderzee- booten moeten signaleeren en dit dan on middellijk doorgeven aan de schepen. Nau welijks zijn de 3 vliegtuigen uit elkaar ge zwermd om de Noordzee af te speuren, of tusschen de „Sumatra" en de Z 6 duikt de O n, één der onderzeeboot-en, die den schijnaanval zal doen, al op. De nadering der O II is niet door de vliegtuigen aan gegeven kunnen worden, zoodat het wach ten op de O. 10 is. Gelukkig blijft deze wat langer urt.de schijn aanval toch kan doorgaan. In de „Suma tra" gaat een seinvlag ten top: de vlieg tuigwaarnemers hebben gewaarschuwd en het schip geeft het alarm „Onderzeeboot" nadert" verder door. Inmiddels staan de matrozen en de andere leden der bemanning op hun post. Elk van de 10 kanons (in maritieme krin gen is het meervoud van kanon niet ka nonnen) heeft zijn volledige bezetting, evenals de 6 mitrailleurs, die vijandelijke vliegtuigen onschadelijk moeten maken. De kanonloopen draaien dreigend in ver schillende richtingen. Komt de onderzee boot boven, dan kan zij op een „warm" onthaal rekenen. Even later duikt de O 10 op: de schijn aanval is voorbij De koers wordt recht op Hoek van Hol land gelegd. Hier verlaat H M. de Ko ningin de „Tromp" echter niet, alvorens de „Sumatra" gedemonstreerd heeft, ook een rookgordijn te kunnen leggen. Daarmede is de oefening voorbijde reis naar Rotterdam kan een aanvang nemen. De loodsen komen aan boord, en in een kalm tempo wordt het laatste gedeelte van de reis afgelegd. In Schiedam en trou wens langs den geheelen Waterweg staan honderden kijkers langs de oevers. Zij zwaaien enthousiast als het convooi, dat bij Scheveningen met een torpedoboot is uit gebreid, voorbijvaart. Vermoedelijk denkt men, dat H. M de Koningin nog aan boord van den flottieljeleider is, ofschoon deze den Koninklijken Standaard niet meer voert In Rotterdam meren de oorlogsbodems aan de boeien, die gereed liggen. De oefen tocht is voorbije (Nadruk verboden) Onderstaande berichten werden reeds tn eeD deel van onze vorige oplaag geplaatst HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Fa. Albert de Lange v.h. W. G. van Wijk, Van Mandersloostraat 34, Alphen a. d. Rijn Tabak en sigaren (engros en détail). Uit tredend eigenaar: A, de Lange, Alphen a. d. Rijn, d.d. 1 Febr. 1939. INTREDE VAN PREDIKANTEN. ■Zondag 7 Mei a s. hoopt de heer J. C. de Kee uit Dordrecht, beroepen predikant der Ned, Herv. Gemeente te Rijnsaterwoude zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. van Ingen. Ned. Herv. predikant te Dordrecht. De te Hoogmade beroepen predikant ds. S. van Sindere is voornemens op 21 Mei a.s. zijn intrede te doen. na des voormid dags in de Ned Herv. Kerk te zijn beves tigd door ds. Veldhuizen te Rotterdam. Vorig jaar berichtten wij hoe in Amerika landibouw-oversdhotten wa ren afgevoerd door dagbladreclame. Kort geleden hebben wij kunnen zien hoe men in Nederland voor toimaten iets dergelijks heeft gedaan. Uit de pers heeft men kunnen vernemen, dat deae actie een prachtig resultaat behaalde: zoo waren na twee maan den reeds 1.814.746 blikken tomaten soep verkocht. 38(77 De RegeeringscommiSBaris voor den TuinJbouw zei hierover o.a.: „Wat een intensieve en goed opgezette reclame kan bewerkstelligen, is wel duidelijk aangetoond door het succes waar mede de campagne voor het gebruik van tomatensoep werd bekroond." Bij deze campagne beeft dagblad reclame de grootste rol gespeeld; voor adverteeren in de dagbladpers was meer uitgetrokken dan voor alle andere reclame-middelen tezamen. sedert eeuwen aardrijkskundig, geschied kundig en economisch Poolsch is. Indien Duitschland, zonder rekening te houden met het verdrag van 1934. waarbij wordt bepaald, dat geen toe vlucht tot geweld zal worden genomen, een wijziging zou willen brengen in het statuut van Danzig, welke niet in over eenstemming is met het Poolsche be lang, dan moet het wel weten, dat de Poolsche houding onwrikbaar is en blijft. Het orgaan van de industrie, de „Kurjer Polski" gaat nog verder en is van mee ning, dat een Poolsch protectoraat de denk beeldige autoriteit van den Volkenbond moet vervangen. De heer Roosevelt gelooft, dat men een conferentiezaal moet betreden als een ge rechtszaal. Antwoord: De Duitsche vertegenwoordi gers zullen nooit meer aan een conferentie deelnemen die voor hen een rechtbank is. Ik zou den heer Roosevelt dankbaar zijn als hij mij wilde verduidelijken hoe thans het nieuwe gerechtshof der wereld ingericht zal moeten zijn. wie de rechters zijn, op welke wijze zij worden uitgezocht en volgens welke verantwoording zij handelen. 15. Roosevelt gelooft, dat de wereldvrede sterk zou bevorderd worden wanneer de na ties een openlijke verklaring over de politiek der regeeringen zouden afleggen. Antwoord: In tallooze openbare redevoe ringen heb ik dit tot dusver altijd gedaan. Ook thans moet ik het echter weer van de hand wijzen een dergelijke verklaring af te leggen voor iemand anders dan voor het volk. voor welks bestaan ik verantwoordelijk ben en dat alleen van mij rekenschap mag vragen. 16. Roosevelt gelooft dat ik bereid moest zijn hem. als het hoofd van een zoover van Europa verwijderde natie zulk een verkla ring te doen. AntwoordHitier zeide, dat Roosevelt zich in het omgekeerde geval ongetwijfeld op de Monroe-leer zou beroepen, en zulk een eisch als een Inmenging in de binnenlandsehe aangelegenheden van het Amerikaansche continent zou afwijzen. Precies dezelfde leer stelling houden wij Duitschers er voor Europa op na. 17. Roosevelt verklaart dat hij de hem ver strekte mededeelingen over de politieke doelstellingen van Duitschland aan de an dere zich bedreigd voelende volken zou me- dedeelen. Antwoord: op welke wijze heeft de heer Roosevelt vastgesteld welke naties zich door ons bedreigd gevoelen en welke niet? 18. Roosevelt eischt de verzekering dat de Duitsche troepen het gebied van een aantal onafhankelijken landen niet zullen overvallen. Hier noemde Hitier de door Roosevelt vermelde landen, In zijn antwoord zeide Hitier dat hij zich de moeite genomen had bij deze staten na te gaan. ten eerste of zij zich bedreigd voe len en ten tweede of de boodschap op hun aanstichten of althans met hun instem ming tot mij gericht is. Het antwoord was eensdeels onkennend, anderdeels kortweg afwijzend. Hitier sprak voorts over Ierland en Palestina en vroeg of naar de opvatting van Roosevelt ook dit wellicht een pro bleem was dat aan de conferantietafel moest worden geregeld. De Duitsche regeering. aldus Hitler, is ondanks alles bereid aan elk dezer genoem de afzonderlijke staten, desgewenscht in dien zii zich tot Duitschland met egn des betreffend voorstel zouden richten, om een verzekering in den door Roosevelt ge- wenschten zin te verkrijgen, deze verzeke ring op voorwaarde van wederkeerigheld ook te geven. Ook over den duur van deze overeenkomsten is Duitschland gaarne be reid met eiken afzonderlijken staat de ge- wenschte overeenkomst te sluiten. Ook ver klaar ik hier plechtig dat alle verspre de beweringen over een voorgenomen Duit- schen aanval of ingrijpen op of in Ameri kaansche gebieden grof bedrog of onwaar heid zijn. 19) Roosevelt verklaart, dat hij zich de bespreking over de meest doeltreffende en snelle wijze om de volkeren te bevrijden van den drukkenden last der bewapening, als den belangrijksten factor voorstelt. In zijn antwoord herinnerde Hitier er aan dat dit vraagstuk voor zoover Duitsch land betreft eens reeds volledig was opge lost. Alle pogingen zoo vervolgde Hitier, om in onderhandelingen van vele jaren aan de conferentietafel ook, te komen tot de ontwapening der andere volkeren, zijn ge lijk bekend mislukt. Hitler herinnerde aan de voorstellen die hij zelf in dit verband gedaan had. Niette min wil ik geen hinderpaal voor de be spreking van ontwapeningskwesties waar aan U, president Roosevelt zelf wilt deel nemen Alleen verzoek lk U, U voorloopig niet tot mi) en Duitschland maar tot de anderen te richten. 201 Roosevelt verzekert tenslotte dat hij bereid is practiseh aan de ontsluiting van internationale handelswegen deel te ne men. Antwoord: Doelend op den boycot van Duitsche goederen, zeide Hitier: Ik geloof, president Roosevelt, dat het een groote ver dienste zou zijn wanneer gij begon met in de Amerikaansche unie een einde te maken aan deze belemmeringen van een werkelijk vrij economisch verkeer. Overigens heeft hier het Duitsche volk zeer concrete eischen gesteld en het zou mij verheugen wanneer gij, meneer de President, ervoor wilde zorr- gen, dat thans eindelijk het woord ge stand wordt gedaan, op grond waarvan Duitschland eens zijn wapens heeft neder- gelegd en zich aan de zoogenaamde over winnaars heeft overgegeven. President Wilson heeft eens zijn woord verpand dat de Duitsche koloniale eischen precies alle andere, aan een rechtvaardig ondë] zoek zullen worden onderworpen. Het edal zijn, als president Franklin Roos hei woord van president Wilson zou lossen. 21i Ten slotte verklaart Roosevelt d hoofden van alle groote regeeringen het lot der merschheid verantwoorden zijn. en dat ik ook daarvoor veantwooi lljkheid draag, In antwoord hierop gaf Hitier een uiten zetting van den toestand waarin Duitse! land zich bij het overnemen van de macL door Hitier bevond, waarna hij opmerkt] dat hij om aan de bedreigingen door den der wereld te ontkomen, het Duitsche niet slechts politiek vereenigd, doch militair uitgerust had. Hij herinnerde aan, hoe hij een einde had gemaakt het verdrag van Versailles zonder bloed vergieten en zonder zijn volk of een ai het leed van een oorlog te bezorgen. Voor de geschiedenis kan ik er aanspri op maken, tot die menschen gerekend worden, die het hoogste gepresteerd hebt dat redelijkerwijze van een enkeling worden verlangd. Mijn wereld is die wat de Voorzienigheid mij geplaatst heeft, waarvoor ik derhalve verplicht ben te beiden. Zij is helaas wat de ruimte betrefi veel meer begrensd. Zij omvat slechts mi]| volk. Alleen geloof ik hiermede het beste dienen, datgene wat ons allen na aan h( hart ligt: de rechtvaardigheid, de welvaar de vooruitgang en den vrede van de geheel menschelljke samenleving. IIIIHIHIHIHIIHIIIHtHIHIIlIHHtHHHHIHIli zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 43] Fa. A. H. J. WIJTENBURG. Haarl.atraat J W. G. I. VERBURG, Heerenslraat no. 1 Fa. A. SOMERWIL Azn„ Hoogewoerd 24J A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126] A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Janvossensteeg 191 VERVOOREN. Haarlemmerstraat no. 123] W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12/ BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 - Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIET t.o. het Postkantoor Leiderdoi) en aan de Kiosken. K|A S V>4 H E. H-Q 73 Copyright P. I. B. Box 6 Coponhogon De boeken waarin de faam van den nachtegaal wijd en zijd verbreid werd, werden over de geheele wereld gelezen, "kwamen ook in £et paleis van den keizer. De keizer zat in zijn gouden stoel en las. Ieder oogenblik knikte hü met z'n hoofd, want hg vond het prettig al die prachtige be schrijvingen van zijn stad, paleis en tuin te lezen. „Maar de nachtegaal is toch het aller, allermooiste!" las de keizer opeens. „Wat is dat?" vroeg hij zich verbaasd af. „Ik ken den nachtej heelemaal niet Is die vogel in m ij n keizerrijk, ja zelfs in m ij q tuin Daar heb ik nog nooit iets van gehoord. En dat moet ik ntl in een boek lezen1" In een klaarblijkelijk geïnspireerd arti kel onder het opschrift „een puntje op de 1 inzake Dantzig". schrijft de Poolsche „Ex press Poranny", dat Duitschland tot twee keer toe belachelijke voorstellen inzake Danzig heeft gedaan. Sedert twee jaar ls Polen bereid het statuut van de vrije stad te wijzigen en aan te passen aan de nieuwe omstandizheden. Polen begreep zeer goed dat de huidige toestand, welke gegrordvest was op den Volkenbond, in semmige pun ten geen rekening hield met de werkelijk heid. De voorsieJlen van Duitschland waren evenwel zoowel door vorm als door inhoud misplaatst. Het tijdstip van formuleeren volgde onmiddellijk op de territoriale ver overingen door Duitschland en hetgeen men voorstelde, was in tegenspraak met de belangen van beide landen. De»e •oor stellen werden dan ook categorisch ver worpen. Polen heeft in deze zaak niets te verbergen en wil zijn standpunt duidelijk uiteenzetten: Danzig moet de huidige juridische per soonlijkheid behouden. De rechten van Polen mogen in niets beknot worden, noch aan een controle on derworpen worden en de herziening xan slechts betrekking hebben op vervaDgen van de rechten van den Volkenbond, zoo dra deze geheel zal zijn uitgeschakeld Hoewel op het oogenblik geen besprekin gen slechts op dezen grondslag worden be gonnen, want hier is sprake van de levens belangen van Polen in de Oostzee, het sta tuut van het gebied, waarin de monding van de Weichsel ligt en een gebied, dat .easxsaSrsM f' Ilij ontbood zijn I" h'.er. Die was allerversern iKkeirjkst voor naam, zóó voornaam, dat wanneer een mindere het waagde legen nem te spreken of nem iets te vragen, nij al' n maar En dat beduidde niets.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 18