hapAdk^. Een atlas groeit Politiek blijft de beurs beheerschen {Oiie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 April 1939 Vierde Blad No. 24262 Afscheid van dr. H. G. Jonker te Rijnsburg LUCHTVAART Het dialectenbureau zoekt naar waarheid Hef verheugt ons dat wij nog steeds kunnen zeggen: voor de RITMEESTER Rcutkers 1 De ontzettende bewapeningswedloop VLUCHT MOSKOU—AMERIKA. Het Sovjet-Russische vliegtuig, waarmede Kokklnaki van Moskou naar de Ver. Staten vliegt, is genoodzaakt ten Zuiden van de Hud- sonbaal te landen. Nader wordt gemeld: De Sovjet-Russische vliegers Kokklnaki en jordienko, die een vlucht zonder tusschen- anding van Moskou naar New York wilden ïaken zijn gedwongen geweest een noodlanding e maken op Miscou-eiland bij Nieuw Bruns- 'ijk. Het vliegtuig is in een moeras terecht ge- omen en ernstig beschadigd. Een der vliegers eeft een pols gebroken, de ander is ongedeerd. De Canadeesche regeering heeft eerst over- .ogen den ijsbreker ..Montcalm" te zenden om ie vliegers van het eiland te halen, doch aan gezien de vliegers niet in gevaar verkeeren. ïeeft men besloten, dat zij met een vliegtuig of een visschersvaartuig naar het vasteland zullen worden gebracht. Nader wordt gemeld, dat de noodlanding veroorzaakt is door motorschade te 1.55 uur. Bij de landing zijn beide vleugels en de pro peller gebroken. De Nederlandsche folklore vormt het onderwerp voor het onderzoek van het Volkskunde Bureau, dat haar werkzaamheden in samenwerking met het Dialectenbureau verricht. Van het land van de taal met zijn eigen grenzen en wetten en zijn geschiedenis. Er zijn tegenwoordig menschen. die den leus ophalen voor Iemand, die een dialect preekt. Ze noemen dat „plat" en slordig ederlandsch, maar zij vergeten of heb- n nooit geweten dat de dialecten de ste eigenlijke talen vormen, en dat het lgemeen beschaafd" wat we in de wan- -g het zuivere Nederlandsoh plegen te men eigenlijk het jongste dialect is, dit zich uit de andere dialecten heeft los maakt. De moderne mensoh rekent graag ar zich toe, hetgeen veroorzaakt, dat hij 1 eens in den waan verkeert dat de ensoh, die een dialect spreekt zoo onopge- ï(d is om zijn zuivere Nederlandsch" te "rbasteren. instede van te bedenken, dat zijn zuivere Nederlandsch uit de dialecten troe:d is. Indien ge dus iemand ontmoet. "t er een plat taaltje op na houdt, buigt a als cultuurmensch en beoefenaar van t „algemeen beschaafd" diep voor een edemensch, die een oudere taal spreekt dan de uwe, want het past u als beschaafd metisch eerbied te hebben voor het verle- dtn,waaraan ge het heden dankt. Drs. P. J. Meertens, •êcretaris van het Bureau voor Dialect onderzoek en het Volkskundebureau. Het is prettig in deze zakelijke tijden te hen, dat zulk een eerbied voor het oude, voor de geschiedenis, niet alleen in woord w3'' ]n daden wordt geuit. Want in het Amsterdamsche Trippen- nuis waar de Koninklijke Academie is ondergebracht arbeidt drs. P. J. Meer- ™s secretaris van het dialectenbureau en net Volkskundebureau, om de geschiedenis 'an de taal te leeren kennen. Het is de geschiedenis van een wereld, «aarvan de letters de bewoners zijn. die hen rijen en in zinnen aan ons geestes oog voorbijtrekken. Het is een wereld met. 'gen grenzen en eigen wetten. En omdat net woord het uitdrukkingsmiddel van de af: Is' Weerspiegelt zich in de geschiedenis er taal de geschiedenis van het mensche- "Jke leven. mi' weten van de geschiedenis van de ™enschheid nog weinig af", zoo maakt ons s. Meertens duidelijk. „Onze Indo-Ger- S^ansche voorouders hebben waarschijn- nt in het Oosten van Pruisen geleefd. Op n goeden dag kregen ze onderling ruzie, n een deel trok weg naar een ander plekje s® wereld. Daar zijn ze anders gaan ,ïf~on. kregen ze misschien een andere en d 3411 doordat ze dicht bij de zee zaten moe<rt mond voor den wind meer dicht eri v n bedden om geen griep te krijgen. ,drmden andere woorden, doordat zij tt ™e dingen waar namen. Va# deze zich y0heidde zich weer een deel af om in Ui vestigen, en zoo ontstonden eikaa p del' eeuwen vele groepen, die taalv onciei'ling weer ontmoetten, waaruit Tj:„heengingen voortsproten, die iiu ^.de volksverhuizing werden allen, tn Hat ?u"sehland en Frankrijk kwamen, j ™ekje bij de zee gedrukt. Nu nog "e drie groote groepen Friezen in Friesland, Saksen in Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland en de Franken in de rest van ons land te onderscheiden. HET NIEUWE LAND STAAT ONDER CONTROLE. De dialecten zijn zeer taai. De bedoelinS van ons Dialecten Bureau is de geschiede nis der dialecten na te gaan. Het land dei- taal kent namelijk zijn eigen wetten, en aan de hand zijn eigen wetten, en aan de hand dezer wetmatigheid kan het ont staan worden gereconstrueerd. Uit de dia lecten maakten zich verschillende dialecten los, «welke gesproken werden door men schen, die wat in de melk te brokken had den: een pastoor, een dominé, een land heer of een rijke zakenman. In de drooggelegde Zuiderzeepolders komen menschen uit verschillende deelen van ons iand bij elkaar, en daar willen we nagaan hoe het dialect ontstaat; ook daar hebben we over 50 Jaar of zoo een een heidsdialect. De menschen gaan een mach tigen boer navolgen of bijv. een geestelijke. Wij zullen dat proces op den voet volgen: de burgerlijke stand van die polders wordt hier bijgehouden, er is geen mensoh, die door de mazen van ons net heen slipt. TWEEDUIZEND MENSCHEN WERKEN MEE. Hoe het. onderzoek der dialecten in zijn werk gaat? Een kaart van Nederland met vele roode stippen, welke achter den heer Meertens aan den muur hangt, maakt den weet gierige iets wijzer omtrent het merkwaar dige werk van den taalvorscher. Op de plaats, waar gewone atlassen Amsterdam vermeiden staat hier E. 108. En Haarlem is aangeduid door E 97. De onwetende zou kunnen denken, dat dit de kaart der nieuwe zakelijkheid is, een efficiente kaart, waar al die rompslomp van moeilijke namen vervangen is door keurige cijfers! Maar de heer Meertens laat u niet lang in onwetendheid. Dit is een der werkkaarten. In al die plaatsen zitten medewerkers van het bureau, 2000 in totaal, hoofden van scho len en onderwijzers, maar ook boeren, bakkers, smeden, geestelijken e.a. en zij dragen allen hun steentje bij tot de samen stelling van een Dialecten-atlas. En dat steentje is eigenlijk een vei papier, een vragenlijst. Het Bureau stuurt zulke vra genlijsten rond en de 2000 medewerkers vullen hierop in hoe Nederlandsche woor den in hun dialect geschreven en uitge sproken worden. In 1931 werd de eerste vragenlijst uitgestuurd. Er zijn 60 woorden onderzooht, en van elk woord komt een kaart. DIT JAAR DE EERSTE UITGAVE. Als de atlas dus klaar is, bestaat die uit kaarten van Nederland en boven elk van die kaarten staat een woord, bijv. „nagel", en op de kaart worden de streken, dia lectgebieden, aangegeven, waarin dat woord „nagel" verschillend voorkomt. Dit jaar wordt de eerste aflevering van den atlas, inhoudende 12 kaarten, uitge geven. Hierboven zittend van l.n.r. mej. Jonker, mevr Jonker en dr. Jonker. Staande de leden van het comité tot aanbieding van een huldeblijk; v.lji.r. mej. Verhaar; mevr. Kromhout; mevr. Bosschieter; mevr. J. v. d. Eijkel; mevr. Oudwater en mevr. v. d. Vijver. In de met bloemen versierde Kerkzaal te Rijnsburg had gisteren het afscheid plaats van den geneesheer dr. Jonker, die, gelijk uitvoerig vermeld, 1 Mei die gemeen te gaat verlaten. Zeer velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hun geliefden geneesheer en de leden van zijn gezin de hand te drukken. Namens de patiënten werden eenige prachtige cadeaux o.a. een lamp en een tafelkleed aangeboden, waarna nog me nig hartelijk afscheidswoord werd gewis seld. De beste wenschen vergezellen dr. Jonker en zijn familie naar zijn nieuwe woonplaats Op de eerste verschenen kaart zien wij bijvoorbeeld, dat het woord „wreef" in Friesland en een deel van Groningen „krop" heet, in een deel van Groningen en Drente „Vryiei", in een ander part „wringe". in Gelderland „Vrieje", in Noord-Holland „wreef" in Zuid-Holland „vreef" en Zuidelijker „vreeg", „vricht". „woste", „vost" enz. De taalgrenzen vallen 'heelemaal niet samen met de provinciale afbakening. Gepaard aan het dialectenonderzoek gaat het werk van het bureau voor Volkskunde. Het houdt zich bezig met de geschiedenis en den huldigen stand der volksgebruiken. Dit dialect- en volkskunde-onderzoek is in ons land eigenlijk een jonge tak van we tenschap. Weliswaar werd in 1879 reeds door het Aardrijkskundig Genootschap een dia lect-enquête ingesteld, welke in 1895 werd herhaald, doch verder dan de uitgave van 2 kaarten kwam men niet. Menschen als Joh. Winkler uit Haarlem hebben indivi- dueele pogingen gedaan om de dialect studie uit te breiden, doch pas in 1931 werd het dialecten-onderzoek systematisch ter hand genomen. Drs. Meertens maakte een studiereis en door een onder leiding van prof. J v. Ginneken ingestelde com missie werd het dialecten- en volkskunde bureau als een semi-overheidsinsteiling met een subsidie van de Kon. Academie in werking gesteld. En deze beide wetenschappelijke bureaux doen thans hun werk met vrucht. Met een staf van medewerkers wordt in de Kamers van de academie gevorscht naar waarheid in de geschiedenis van onze taal en onze volksgebruiken. Nutteloos werk? Voor zoo ver men de waarheid nutteloos acht, ja. Het stemme hen, die van het tegendeel overtuigd zijn, evenwel tot blijdschap, dat zelfs in deze verzakelijkte en chaotische tijden de waarheid metteraad gediend wordt v. H. 3870 iln&ez. Med.) (Van onzen financieelen correspondent.) De schaduw van een politieke redevoe ring heeft deze week wederom boven de beurzen gezweefd. In afwachting van het antwoord, dat Hitler in zijn Rijksdagrede zou geven op de vredesboodschap van Roosevelt, heeft het koersverloop ter beur ze de aarzeling' vertoond die ons, helaas, uit de maanden van spanning, welke ach ter ons liggen, maar al te goed bekend is. De omzetten bewogen zich bij voortduring op een bedroevend laag peil en de dage- lijksche beursoverzichten herhaalden, zij het met varianten om den lezer niet al te zeer te vervelen, het oude lied van: de markt was kalm en de handel klein met minimale koerswijzigingen. Beziet men het verloop der noteeringen aan de Amster- 'Tu.-che beurs, dan valt op, dat de koer sen zich over het algemeen behoorlijk heb ben kunnen handhaven na het krachtig herstel, dat op de rede van Mussolini is gevolgd. Dat economische berichten niet in staat waren de beurs noemenswaard te beïnvloe den en dat met name gunstig nieuws uit het bedrijfsleven onmaohtig bleek een sti mulans van beteekenis voor den beurshan del te vormen, is een verschijnsel, waar over wij ons niet langer verwonderen. De colitiek blijft het economisch leven in haar greep houden en zoolang deze toe stand bestendigd blijft, is het ten eenen- male onmogelijk, op de gegevens uit het zakenleven een betrouwbaar inzicht in het toekomstig verloop der conjunctuur op te bouwen. Jaarverslagen, dividenden, winst cijfers iyorden slechts met een half oog aangekeken, omdat achter deze gegevens met ontstellende scherpte het beeld op doemt van een wereld, die steeds verder verstrikt geraakt in de netten der oorlogs economie. Allerwegen wordt een koortsachtige bedrijvigheid ontplooid, niet slechts om het militaire verdedigingsapparaat te verbeteren en te vervolmaken, doch mede om het geheele economisch me chanisme zoodanig te vervormen, dat het ondergeschikt wordt aan dat eene, aües beheerschende doel: veiligstelling der natie. De afgeloopen week heeft ons wederom tal van voorbeelden opgeleverd, die dezen ontwikkelingsgang kunnen illustreeren. Laat ons slechts een bescheiden greep doen uit de veelheid der gebeurtenissen, die daar zijn om te bewijzen, in welk een drastisch en nog steeds groeiend tempo de natio nale economische huishoudingen worden geschoeid op de leest der oorlogseconomie Voor Engeland kunnen wij ons in dit verband beperken tot de hoofdzaken van de jongstleden Dinsdag aan het Lagerhuis voorgelegde begrooting voor 1939-'40, aan gezien het beeld der staatsfinanciën een afspiegeling vormt van hetgeen zich in Engeland op politiek en economisch ge bied afspeelt. Volstaan wij met de volgen de cijfers, die meer dan woorden kunnen aantoonen, hoezeer ook Engeland gekromd gaat onder het juk der bewapeningsuit gaven: de totale uitgaven worden op 942.444.000 geraamd, waarvan 250 mil- lioen op rekening der defensie komen. Hierbij mbeten dan nog de 380 millioen gevoegd worden, welke ten behoeve der landsverdediging zullen worden geleend, zoodat in totaal 630 millioen zullen wor den geof ferd op het altaar van Mars. Zoo als dan ook algemeen werd verwacht, heeft de regeering er toe moeten overgaan om, naast de verhooging van het bedrag der uit te geven defeiisieleeningen.de belastin gen verder op te schroeven. Weliswaar is de inkomstenbelasting, voor welker ver zwaring aanvankelijk ook nog eenige vrees bestond, ongewijzigd gebleven, doch daar tegenover staat, dat verschillende andere belastingbronnen krachtig zullen worden aangeboord. Zware offers worden derhalve het Engelsche volk opgelegd, niet alleen de huidige generatie, doch ook de toekom stige geslachten. De Engelsche begrooting is daarom zoo leerzaam, omdat zij met niets te wenschen over latende duidelijk heid opnieuw onderstreept, in welke rich ting de staatsfinanciën bezig zijn zich te ontwikkelen onder den invloed van de on gunst van het politiek getij. De bewape- ningseischen gaan voort gapende wonden in het begrootingslichaam der staten te slaan. Tekorten van schrikbarende afme tingen zullen moeten worden gedekt en zelfs de meest vrijmoedige hanteering van het belastingwapen zal niet in staat zijn ze op de vlucht te jagen. De reeds zoo sterk gestegen staatsschulden zullen weder om hoog worden gedreven en het is begrijpe lijk, dat onder deze omstandigheden de staatsfondsenmarkt aan druk zal blijven blootgesteld. In Frankrijk is een reeks van ingrijpen de decreten afgekondigd, alweer met het doel het mogelijk te maken, den krankzin nigen bewapeningswedloop bij te houden. Definitief is thans gebroken met de 40- urlge werkweek (die trouwens in hoofdzaak alleen nog maar op papier bestond) ten einde de productiecapaciteit op te voeren en van heel Frankrijk, zooals Daladier het onlangs uitdrukte, één groote werkplaats te maken. Vérgaande bezuinigingen en een verzwaring van den belastingdruk door de instelling van een speciale heffing ad 1 °/o op alle betalingen zullen de regeering in staat moeten stellen, het financieele even wicht te bewaren en de valuta op peil te houden. Zeer zeker is het verheugend, dat 'net Fransche volk, althans naar buiten, de eenheid heeft weten te hervinden, zonder welke de Fransche toekomst er duister zou hebben uitgezien: men kan het slechts be treuren. dat zulks eerst geschiedde, toen het water tot de lippen was gestegen en dat Frankrijk hopeloos versplinterd uiteen- lag. op het oogenblik, dat een gezamen lijke krachtsinspanning de productie had kunnen verhoogen ten bate der algemeene volkswelvaart, terwijl nu het overwegend deel der herwonnen energie economisch dood loopt in het slop der improductieve uitgaven De nieuwe Belgische regeering heeft eveneens speciale volmachten gekregen, welke haar in staat moeten stellen, de eindjes aan elkaar te knoopen. Voor België hebben de financieel-economisohe vraag stukken een bijzondere en acute zijde. Van de resultaten toch der te nemen maat regelen op het stuk van besnoeiing der uitgaven en verhooging der inkomsten hangt het lot van den Belgischen franc af. Het gedurende vele maanden uitblijven van een deugdelijk herstel-program voor de staatsfinanciën heeft den belga onder zwa- ren druk gezet, hetgeen speciaal tot uiting kwam op de grootendeels ongecontroleerde termijnvalutamarkt, waar het disagio voor belga's een zeer scherpe stijging vertoonde. De goudvoorraad is met 41/: milliard francs gedaald. De indiening der regeeringsvol- machten heeft de vrees doen luwen, dat opnieuw naar het bedwelmende, doch niet genezende middel der devaluatie zou wor den gegrepen en bracht een krachtig her stel van de termijnkoersen van het Bel gisch betaalmiddel teweeg. Volledige ge rustheid is echter voorhands onmogelijk, gezien het wankele karakter van het thans bestaande politieke evenwicht bij onze Zui delijke naburen. Naast den belga heeft ook de gulden op de wisselmarkt eenige aandacht getrokken, doordat hij tegen het midden der week plotseling van een krachtige houding blijk gaf. De contante koers van den dollar, die slechts dank zij een vastbesloten optreden van ons Egalisatiefonds gedurende de laatste weken vastgenageld bleef op 1 88 3/8, daalde tot beneden de 1.88. Men heeft zich verdiept in de oorzaken van dit verschijnsel. Hoewel wellicht enkele spe ciale invloeden aan het werk zijn ge weest, dient te worden bedacht, dat de af vloeiing van kapitaal geen eindeloos voort gaande beweging kan zijn. Wanneer men rekening houdt met het feit, dat in de laatste negen weken het Nederlandsch Ega lisatiefonds een bedrag aan goud met een marktwaarde van naar raming bijna 400 millioen gulden heeft verloren, wordt het begrijpelijk, dat de vraag naar dollars een teruggang is gaan vertoonen. Gelet even wel op de onzekere politieke situatie, is het niet mogelijk te zeggen, of de vastere houding van den gulden al dan niet van meer blijvenden aard zal zijn. Evenals de beurs, leeft de wisselmarkt, wat haar visie op de politieke verhoudingen betreft, bij den dag. De ..Koninklijke" heeft ons verrast met de uitkeering van een tweede interim divi dend van 8 pCt„ bij wijze van vervroegde betaling van het slotdividend. Deze aan kondiging heeft een goeden indruk ge maakt. eensdeels, omdat het een tegemoet koming is aan den langgekoesterden wensch der aandeelhouders, de betaling van het slotdividend niet langer uit te stellen dan strikt noodzakelijk, anderdeels omdat, zelfs indien geen slotuitkeering volgt, de totale uitkeering ad 14 pCt. onder de huidige omstandigheden bevredigend mag worden genoemd. De zelfde opmerking kan gelden voor een groot aantal andere dividenden door Nederlandsche maat schappijen aangekondigd. Zoo hebben bijv. de Maatsohappij Nederland en de Unilever het dividend kunnen handhaven, evenals de Java-China-Japan Lijn, terwijl het di vidend van de K.P.M. 8 pCt. bedraagt tegenover 9 pCt. voor het voorafgaande jaar. Van de goederenmarkten verdienen sui ker en tin vermelding. Deze producten ver toonen een uitgesproken vaste houding. De Nivas was in staat tot belangrijke afdoe ning tegen belangrijk verhoogde limites. Zoo kon het syndicaat reeds den expor teurs het restant ad 150.000 ton aanbieden aan superieure suikers uit oogst 1939. De tinmarkt bleef den krachtigen stimulans genieten der Amerikaansche aankoopen. Hoewel tot dusver omtrent de plannen der Vereenigde Staten tot het aanleggen van een oorlogsreserve aan tin en rubber 'al dan niet via aankoop of langs den weg van een ruilovereenkomst) weinig is vernomen, dat houvast biedt, mag men in elk geval verwachten hieromtrent spoedig meer te hooren. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13