BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 April (939 Harten in de Lente Het ontslag van jhr. von Bönninghausen Bewegingsvrijheid voor recruten Verlaging van crisisheffing op suiker VERWEERSCHRIFT VAN DEN MINISTER Tegenover het beroep, dat jhr. E. L. M. T. J. von Bönninghausen op het Ambte narengerecht te Arnhem heeft gedaan in zake zijn oneervol ontslag als burgemees ter van Ootmarsum, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een verweerschrift gesteld welks Inhoud op het volgende neer komt: Artikel 66 le lid van de Gemeentewet luidt: „Hij (t.w. de burgemeester) kan ten allen tijde worden ontslagen." Deze bepa ling geeft de Kroon de bevoegdheid een burgemeester tüsschentijds te ontslaan, zonder dat aan het tot het verleenen van ontslag bevoegde gezag eenige beperking wordt opgelegd. Deze bepaling wordt alles zins redelijk geacht, omdat immers de bur gemeester een vertrouwensman is van de regcering, die zoodra dat vertrouwen niet meer volledig ongeschokt is, op elk ge- wenscht tijdstip dient te kunnen worden ontslagen. De vraag of de Kroon in deze aangelegenheid een besluit heeft genomen dat m strijd is met eenlgerlei voorschrift, moet ontkennend worden beantwoord, om dat in dezen geenerlei voorschrift van toe passing kan zijnd Gevraagd zou kunnen worden of het be voegd gezag van zijn bevoegdheid een an der eebruik heeft gemaakt dan tot de doeleinden, waartoe die bevoegdheid is gegeven. Hierop kan, zoo zegt het verweerschrift, het antwoord lulden, dat zelfs indien de feitelijke omstandigheden, waarop het ontslagbesluit is gefundeerd, zouden ont breken en verkeerd beoordeeld zouden zijn, slechts bewezen is, dat op onjuiste gronden 1e gehandeld, maar geenszins dat opzette lijk de bedoeling is geweest, ten nadeele van het algemeen belang te handelen. Immers, al zouden de feiten verkeerd beoordeeld zijn, dan heeft het bevoegd gezag met het ontslaan van den burge meester nog te goeder trouw gehandeld en het algemeen belang meenen te dienen, hetgeen dus in overeenstemming is met genoemde wetsbepaling. Maar, gaat het verweerschrift voort, al leszins redelijke motleven hebben tot het besluit geleid. Deze motieven zijn neerge legd in den brief van den minister van 22 Februari, waarin staat: Dit ontslag is U verleend, omdat de .an ti-nationale uitlatingen", door U gedaan ln de vergaderingen van B. en W. en bij gelegenheid van den maaltijd na afloop van een jachtpartij op 22 Oct, 1938 uit latingen welke door verschillende personen zijn bevestigd een Nederlandschen bur gemeester onwaardig zijn, en U ongeschikt maken het ambt van burgemeester nog langer te bekleeden. Tevens is in aanmer king genomen, dat uw beleid ook reeds vroeger tot opmerkingen heeft aanleiding gegeven." Het is het bevoegd gezag in geenen deele gebleken, aldus het verweerschrift, dat de feiten niet vaststaan, daar zij alle voldoen- <e door getuigen zijn bevestigd. De ambts- «dl» opgemaakte verklaringen van drie ((tuigen worden nog versterkt door een daarmee overeenstemmende mededeeling van een der wethouders. Hiernaast kunnen tkchts gesteld worden getuigenissen van personen, die slechts te kennen hebben ge- gsven niet in staat te zijn, stellige verkla ringen af te leggen dan wel de geïncri mineerde uitlatingen niet te hebben ge hoord. De minister is bovendien gesterkt in zijn gevoelens door de wijze, waarop klager in vorige gevallen ls opgetreden. Ook de vordering van den burgemeester hem alsnog het praedlcaat „eervol" te ver kenen. zal hem moeten worden ontzegd, aangezien het bevoegd gezag in dezen niet gebonden is door eenige bepaling, zoodat én beslissing ln dezen geheel aan dit ge lag overgelaten moet worden. Ten slotte ®1 evenmin voldaan kunnen worden aan fe vordering, klager alsnog inzage en be studeering toe te staan van het geheele op de zaak betrekking hebbende dossier, omdat deze vordering op geen enkele be paling steunt en, aldus verweerder, klager, •n diens raadsman, daartoe voldoende in gelegenheid is geweest, terwijl hij bo- JWdien voldoende in staat is gesteld zich «gen de beschuldigingen te verdedigen. „Tel." beschikking geldt niet voor grens- en kustbewaking. Maar wij vernemen - aldus het „Hbld." - jjjjn aan recruten voortaan weer bewe- B*11^vrijheid worden verleend, met zoo gelijk terugkeer per eerste reisgelegen heid naar het garnizoen. Deze beschikking Seidt dus niet voor de troepen, die met de ?rens- en kustbewaking zijn belast, en waartoe oa de zgn. tweede bataljons van e vredesregimenten behooren. u bracht blijft de reeds eerder getrof- towepaling, steediS helft der sterkte n het garnizoen aanwezig moet zijn. onze militairen aan de grens. Naar wij uit goede bron vernemen, is er s-Gravenhage een nationaal comité in "Phchting voor ontwikkeling, ontspanning 'fttuur. ten behoeve van de aan de 2on n -legerde militairen. Dit comité zal vertspoed'? mogelijk contact zoeken met r ^gftTOordigers uit alle provincies. De ziin i!e 130110 ,,®e' Mobllisatiekruis" heeft line medewerking voor de ontwikke- van a" on,sPanrilng toegezegd. De naam in,;. voorzitter van het mobilisatie- Het verbond van Nederlandsche werk gevers heeft zich tot den minister van eco nomische zaken gewend ln verband met de stijging van den suikerprijs. De prijs van witte kristalsuiker loco Rotterdam Amsterdam was per 100 kg gemiddeld in 1938 f. 5.20 en thans f. 7.87 1/2. De prij zen voor levering op latere termijnen zijn weliswaar lager, maar bewegen zich toch nog steeds op een hooger niveau dan de noteering in 1938. In verband hiermede wijst het verbond op den zeer hoogen ac cijns, welke nog steeds op het suikerver- bruik drukt. Immers, voor fiscale doelein den wordt de suiker belast met een bedrag van f 24.75 per 100 kg. maar bovendien moet in verband met den steun aan de suikerbietenverbouwers nog een crisis heffing worden betaald van f. 6.75 per 100 kg. Het verbond meent, dat er gezien het prijsverloop van de suiker, alle aanleiding bestaat deze zeer hooge lasten thans aan zienlijk te verlagen en wel ten minste zoo danig, dat de Nederlandsche verbruiker daardoor compensatie verkrijgt voor de prijsstijging op de wereldmarkt. Voor een dergelijke verlaging komt de crisisheffing op suiker in de eerste plaats in aanmer king. Immers, dit kan zonder bezwaar ge schieden omdat de noodzakelijke steun aan de suikerbietenverbouwers afhankelijk is van den prijs, welken de suiker op de we reldmarkt noteert. Bij een hoogen suiker prijs behoeft derhalve minder steun te worden uitgekeerd dan bij een lagen sui kerprijs, De aldus bepleite verlaging van deze crisisheffing zal dus niet ten koste kunnen gaan van den steun aan de sui kerbietenverbouwers. Bovendien is de op brengst van de crisisheffing op suiker reeds nu rond f. 3 millioen hooger dan het bedrag dat in totaal wordt uitgekeerd voor den steun aan de suikerbietenver bouwers. Het kan toch niet de bedoeling zijn, om. door een ongewijzigde handha ving van deze crisisheffing bij de thans stijgende prijzen, dit voor het landbouw crisisfonds reeds nadeellge saldo nog ver der te laten stijgen. Het verbond legt er den nadruk op, dat voldoende verlaging van de crisishefing op suiker tegemoet komt aan de bezwaren, welke de suiker verwerkende industrie ondervindt. Deze industrie gaat reeds onder zeer hooge cri- sislasten gebukt. De ondervonden moeilijk heden worden thans vergroot door de prijsstijging van de suiker bij onverander de crisisheffing. Maar bovendien zou een voldoende aanpassing van de crisisheffing op suiker in het belang zijn van de suiker bietenverbouwers zeiven. omdat een te hooge prijs van de suiker den consument ongetwijfeld zal nopen het verbruik ln te perken. BEZOEK VAN BELGISCHE SPOORWEG AMBTENAREN. Gisteren heeft een aantal Belgische spoorwegambtenaren een bezoek aan ons land gebracht. Het waren ln hoofdzaak personen .belast met de aanmoediging van het vervoer voor de Belgische spoorwegen. Zij waren in Nederland de gasten van de Nederlandsche spoorwegen en van de Ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer in Den Haag en Amsterdam. AUTOWEG DEN HAAG—UTRECHT. Het viaduct in den om te leggen weg Gouda-Bodegraven over den autosnelweg van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht ls thans ln zooverre gereed gekomen, dat de route van Utrecht óver Bodegraven in den autosnelweg naar Den Haag en Rot terdam thans door alle voertuigen ge bruikt kan worden. VERBINDENDVERKLARING COLLECTIEF CONTRACT IN HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. Naar aanleiding van de Inwerkingtreding van de algemeen verbindendverklaring van verschillende bepalingen der collec tieve arbeidsovereenkomst voor het boek drukkers- en rasterdiepdrukbedrijf op 1 Mei a.s. en in het bijzonder naar aanlei ding van de verbindendverklaring van de bepalingen betreffende de zgn. bedrijfs- rechtspraak, heeft de centrale commissie, die krachtens dit contract is ingesteld, vertegenwoordigers van de 37 districtscom- missiën te Utrecht in een vergadering bij eengeroepen. De voorzitter der centrale commissie, de heer H. Diemer, heeft in zijn openings woord gewezen op de groote beteekenis van de door de regeering aan de dlstricts- commissiën en centrale commissie opge legde taak en den nadruk gelegd op den plloht om het niet-georganiseerde deel van liet bedrijfsleven zooveel mogelijk tegemoet te komen, opdat ook daar vertrouwen wor de gewekt in de objectiviteit en bekwaam heid van de collegas, die met de bedrijfs- rechtspraak zijn belast. De patroonssecretaris der centrale com missie, mr. P. Borst, hield daarop een in leiding, waarin meer in details de taak der districtscommissiën werd besproken. De vele vragen, die uit den kring der ver gadering naar voren werden gebracht, wer den beantwoord door de heeren H. Korte Jr., werknemerssecretaris, en B. Lei.in, lid van het bureau der centrale commissie Alle districtscommissiën waren op deze vergadering vertegenwoordigd. Onder de gasten, die ter vergadering aanwezig waren, bevonden zich de heeren S. S Korthuis, voorzitter van den bedrilfs- raad voor het boekdrukkers- en rasterdien- drukbedrijf; F. L van der Bom en mr. P. S Gerbrandy Jr. namens den Nederlandschen Bond van Boekbinders-patroons, en W, O. A. Lans als vertegenwoordiger van de ver- eenigirre van jonge en aanstaande druk kerspatroons. DIRECTEUR VAN HET RIJKSBUREAU VOOR DE MONUMENTENZORG. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het rijksbureau voor de monumentenzorg te 's-Graven hage: Jhr. dr. E. O:' M. van Nispen tot Se- venaer, thans hoofdcommissaris bij dat bureau, Jhr, dr van Nispen tot Sevenaer is in 1895 te Nijmegen geboren. Hij heeft te 's-Hertogenboseh het gymnasium afgeloo- pen en te Utrecht eerst gestudeerd in de rechtswetenschap en daarna ln de kunst geschiedenis. In 1933 promoveerde hij tot doctor in de kunstgeschiedenis op het proefschrift: Uit de bouwgeschiedenis der Sint Servaaskerk Maastricht. Sedert 1923 ls hij werkzaam op het rijks bureau, eerst als commies. JUBILEUM VAN DE ARBEIDSWET. Op 5 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Arbeidswet tot stand kwam. In ver band met dit feit heeft een comité, be staande uit vertegenwoordigers van de centrale vereenigingen van werkgevers en arbeiders, te zamen met de vereeniging voor administratief recht, een uitnoodlging gericht tot onderscheidene personen, die op de een af andere wijze in het bijzonder aanraking met maatregelen van arbeids wetgeving hebben of hebben gehad, om op bovengsnoemden dag een herdenkingsbij eenkomst te willen bijwonen in „Pulchri Studio", Lange Voorhout 15 te 's-Graven hage. FRANSCH—NEDERLANDSCHE HANDELSOVEREENKOMST. Gisteren geparafeerd. Het A.N.P. meldt uit Parels: Gisteravond is hier een Fransch-Neder- landsche handelsovereenkomst gepara feerd. DE INVOER VAN PAARDEN EN SLACHTPAARDEN. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van het Kon. besluit tot regeling van den Invoer van paarden en slachtpaarden is het volgende ontleend: Naar aanleiding van den door enkele leden tot uitdrukking gebrachten wensch, den In voer van paarden een zoo groot mogelijke beperking op te leggen, zulks ln verband met de grootte van den paardenstapel, de lage prijzen en den zeer geringen uitvoer, geeft de Minister als zijn oordeel te ken nen, dat ten deze al het mogelijke ls ge daan, waarbij in aanmerking dient te wor den genomen, dat de onderhavige contin- genteering mede aan de bevordering van den export in het algemeen is dienstbaar gemaakt. Met betrekking tot den Invoer van slacht- paarden deelt de Minister mede, dat na een jieriode van vrijen invoer onder vigeur van het midden 1937 ingestelde systeem van het ongeacht den stand der contin genten verleenen van alle gevraagde toewijzingen, hetwelk ook na het afloopen der Oslo-overeenkomst werd bestendigd, deze Invoer sedert 1 Januari 1939 weer aan vaste grenzen is gebonden Een algeheel Invoerverbod kan niet worden gebaseerd op de bepalingen van de Crlsis-tnvoerwet en zou bovendien om handelspolitieke redenen niet mogelijk zijn. DE GOOISCHE TRAM ALS BUSDIENST. Naar wij vernemen is thans bij Konink lijk besluit aan de Goolsche tramweg maatschappij de definitieve vergunning verleend voor de exploitatie van een bus dienst langs haar trambaan Hilversum— Hulzen—Amsterdam. De omzetting van het railbedrijf in busbedrijf kan dus thans worden voorbereid. In verband hiermede werden de chassis voor twintig autobussen besteld en wel zes bij Kromhout en 14 bij Mercedes-Benz. De verdeeling der opdracht geschiedde na overleg en ln overeenstemming met de Nederlandsche Industrie. De carosserieën zullen alle in Nederland worden vervaardigd. VOOR ZONDAG 30 APRIL. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. 8.30 Ncrv; 9.30 Kró; 5.00 Ncrv; 7.45—11.15 Kro 8.30 Morgen wijding 9.30 Gram. muziek 10.15 Hoogmis 11.30 Gram. muziek 12.15 Religieuze cau serie 12.30 Carillonconcert 12.45 Gram. muziek 1.00 Boekbespreking 1.20 Gram muziek 2.00 Vragenbeantwoording 2.45 Gram. muziek 3.00 Hollandsch Trio en gram. muziek 4.00 Sportreportage en gram. muziek 4.455.00 Gram, muziek en berichten 5.05 Parkkerkkoor en orgel 5.50 Geref. <H.V.> Kerkdienst. Hierna Orgelconcert 7.45 Be richten A.N.P.mededeelingen 8.00 Maria- Hulde 9.15 Gram. muziek 9.30 Kro-orkest 9.55 Kro-kamerorkest en solist 10.30 Be richten A.NP. 10.40 Epiloog 11.001115 Esperanto-berlchtcn Hilversum II. 301.5 M. 8.55 Vara; 12.00 Avro; 5.00 Vara; 6.30 Vpro; 8.00—12.00 Avro 8.55 Gram. muziek 9.00 Berichten 9.05 Tuin- bouwpraatje 9.30 Gram. muziek 9.45 Cau serie „Van Staat en Maatschappij" 9.59 Be richten 10.00 Fluit en orgel 10.40 Decla matie en gram, muziek 11.00 Esmeralda en dubbelmannenkwartet „Preciosa" 12.00 Cy clus ..Weg met de staketselen" 12 20 Berich ten. gram muziek met toelichting 12.50 Avro- Amusementsorkest 1.30 Causerie ..Bij de marine in Indië" 1.50 Gram. muziek 2.00 Boekenhalfuur 2.30 Omroeporkest en solist 3.45 Gram. muziek 4 40 Sportreportage 4.55 Sportnieuws A.NP. 5.00 De Ramblers 5.30 Voor de kinderen 6.000 Sportpraatje 6.15 Sportnieuws A.N.P.. gram. muziek 6 30 Causerie ..Waardoor kan het Crisiswerk van de N.P.B. uitgevoerd worden?6.40 Wijdings woord 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst 8.00 Berichten A.N.P., radiojournaal, mededeelingen 8.20 Concertgebouw-orkest en solist 9.15 Radlotooneel 9.35 Gram. muziek 10.00 Miff Ferrie s Jakdauz 10.20 Mannenkoorzang m.m.v. solist en het Omroep-orkest 11.00 Berichten A.NP., gram. muziek 11.3012.00 Avro-Dance band. Droitwich 1500 M. - 11.20 Falkman's Apache orkest en soliste 11.50 Philip Marteli's orkest 12.40 Gram. muziek 1.20 Voor tuinlief- hebbers 1.40 B.B.C.-orkest 2.40 Orgelspel buis, wordt ?«P luit,-gen. K.N.I.L.. H A. Cramer, fmoemd als toekomstig voorzitter V9ïl V* II'J h lAJCft'J-I'OLLi; VUUJl /.1ULGI ftiti rf 'T'erb°ver. bedoelde na t onale co rn,.,: 'eger- en vlootn'-ed'k-nt in alge- hooM ^'enst, ds. H- Janssen, en de j „"^noezenier van leger en vloot, J. J. an' zegden reeds hun algeheele "«"«werking toe Ongeloofelijke dwaasheid, die eindigde in een gelukkige verloving. De degelijke, doodgewone Kees Govers. eerste verkooper in een groot warenhuis te Amsterdam, liet zich eens op een moolen lentedag verleiden tot het begaan van een ongeloofelijke dwaasheid.... Dat kwam zoo: in de etalage van een boekwinkel zag hij. onder vele andere, een boek staan en d'.t boek maakte een diepen indruk op hem. Het was hel geel, midden op den band stond een knalrood hart en dwars hier overheen liep in zwarte forsche schrijfletters de titel: -Harten in de lente", gedich.en van Cornells Govers van Balen. Nog één moment van bezinning, dat helaas te kort duurde en Kees Govers rende den winkel ln had het boek reeds gekocht. Vol zonnige gedachte slenterde hti door de zonnige straten, dolgelukkig, dat hti eindelijk het geschenk voor R!a gevonden had! R'a was de eenige dochter van den schat rijken kolenhandelaar van Beusekom en niet Slechts Kees Govers'stille liefde maar zelfs zijn geheime verloofde en hij had ter ge legenheid van haar één en twintigsten verjaardag niets zinvollers kunnen beden ken dan just dit boek! Toen Kees weer in de zaak achter zijn toonbank stond, bladerde hii het boek vluchtig door, las veel over bloeiende hoo rnen en gloeiende droomen kortom: veel over de L'efde met een Hoofdletter en schreef met. rierlijke halen op de voor pagina: Aan Ra van Beusekom in diepe ■e'eering. De schrijver". Het zorgvuldig ingepakte boek werd door Willem, den loopjongen, onmiddellijk naar Rla's hu's gebracht. En 's avonds had de blijde ontmoeting i plaats. Ria deed hem zelf open en viel hem I onmiddellijk spontaan om den hals met de woorden: „O Kees, onze kansen staan prachtig! Mama heeft den heelen middag in je boek gelezen en is nu vast besloten, ons te helpen. O. wat ben ik trotsch op je! Maar zeg. hoe kom je toch aan den naam Van Balen? „O, dat is de naam van mijn moeder" loog Kees. „Woont je moeder niet in Edam? Je ver telde toch. dat je met haar gebrouilleerd was?" „Ja, kindje, maar laten we daar nu niet over spreken! We ..Juist wél!" riep Ria met schitterende oogen. Als we onze verloving vieren, moet alles goed zijn! Maar wacht, dat maak ik wel in orde. Een week later ontving de weduwe Go versvan Balen, een eerzame waschvrouw in Edam, een telegram met een dringende uitnoodig ng om bij den heer en mevrouw van Beusekom te Amsterdam le komen di- neeren en dienzelfden avond fluisterde Ria tot Kees: „Liefste, nu hebben wii een ver rassing. Wacht maar heel eventjes met me in de zijkamer. In het salon klonk geroezemoes van stemmen en twee seconden later mochten Ria en Kees binnenkomen B" den haard in een gemakkelijken stoel zat een dikke, eenvoudige vrouw in een zwarte japon met een bescheiden, hagelwit jabotje En toen begon het drama. De heer van Beusekom trad op de vrouw toe en voerde haar aan zijn arm tot vlak voor het jonge paar. terwijl hii ontroerd stamelde; „Mevrouwtje zonder uw zegen kon uw zoon zich onmogelijk ve'ioven HiiZoowel Kees als de weduwe Govers —van Balen echter sionden als aan den grond genageld en gaven geen kik. zélfs niet. toen R a met tranen ln de oogen fluis terde: „Kees wil ie dan je moeder niet eens begroeten?" Toen greep Kees met een woeste beweging naar zijn hoofd en schudde heftig van nee nee!" En de weduwe Govers uit Edam zonk als een geslagen hondje in haar stoel terug en snikte ln haar zakdoek Ze kon met den besten wil ter wereld niet begrij pen, wat zij met deze menschen en met die verloving of niet-verloving te maken had! Maar nu werd het den heer van Beusekom toch te bar. Hij trad op Kees boe en snauwde: „Kort en goed, ls ze je moeder o4 niet Kees weerde af: „Nee, nee!" „Waarom vertel Je dan aan Ria „O, nee, nee!" stotterde Kees. „Wat nee? Heb je den naam Govers van Balen op je boek laten drukken of niet „O, heelemeal niet!" riep Kees bijna hullend. „Wel voor den drommel! Wie heeft dat dan gedaan?" .Maar het ls mijn boek niet eens! Ik heb nooit van mijn leven een boek geschreven Ria begon nu ook te huilen, ze scheen een flauwte nabij, zóó hevig was de teleur stelling. Maar de stemming van vader van Beusekom sloeg opeens om tot uitbundige vrooUjMield „Maar jongeman, waaróm heb je ons dat allemaal op de mouw gespeld. Kostelijk! Dit ls nog eens een goeie mop!" En toen had Kees het Idee van zijn leven. „Een kootpmanstruc, mijnheer, meer niet. Bk moest en zou Ria tot vrouw hebben en dus. Maas Kees behoefde zijn aanzoek niet verder u!t te lijnen. De heer van Beuse kom. kolenihanidelaar van beteekenis, had door die „koopmansbruc" véél meer respect voor Kees Govers gekregen dan hij met zijn nuchtere natuur ooit had kunnen koes teren voor den auteur van „Harten in de lente". De verlovingsfuif verliep dan ook schit terend en zélfs de weduwe GoversVan Balen vond het al met al een gezelligen avond, vooral toen haar een goede betrek king als huishoudster bij het jonge paar in het vooruitzicht weird gesteld Nadruk verboden. Aucwrzrecht voorbehouden. 3.20 Causerie ..Will Christianity work? 3. Th* faith of the workers" 3.40 Schotsch C.W.S.- orkest 4 20 Religieuze causerie 4.40 Radlo tooneel 5.05 Causerie „This and that" 5 20 Berichten, bultenlandsch overzicht 5.50 B B C-Theater-orkest, vocaal octet en solisten 6.50—7.10 Zang 7.15 Kerkdienst 8.05 Liefdadigheldsoproep 8.10 Berichten 8 25 Uit Boedapest: Boedapester PhUharmonlsch orkest en solist 9.30 B B C.-mannenkoor en solist 9 50 Epiloog. Radio Paris. 1648 M 8 00 Gram, muziek 9.00 Ellis-orkest 9.25 en 10.20 Gram. muz. 3130 Orgelconcert 11-50 Zang 12.30 Gram, muziek 12.35 Eddie Foy's orkest 2.20 en 2.50 Chansons 4.20 Gram, muziek 4 35 Duetten 5.05 Gram, muziek 5.35 Radlotooneel 6.20 Vlsclano-orkest 7.50 Symphonic-concert m.m.v. solisten 9.50 Oram, muziek 10.20—11.50 Jo Bouillon en zijn orkest. nr Keulen 456 M 5.20 Havenconcert 7.25 Meisjeskoor 7.55 Orgelconcert 8.20 Gra- mofoonmuziek 10.35 Voor soldaten 11.20 Hermann Hagestedt's orkest 1.20 Populair concert 3.20 Gramofoonmuzlek 4 45 Omroeporkest en solist 6.50 Omroep orkest 3.20 Voor de arbeiders 9.50 Ia» Evsoldt met zijn orkest en solisten 1120 Blazers van het Rheinische Landesorkest 11 501 20 Gevar. nachtconcert Brussel. 322 en 484 M 322 M.: 8.20 Gram. muziek 9.20 Orgelspel en zang 10.20 Viool voordracht 10.50 CarillonbespeUng 11.20 Gram muziek 11.50 en 12.30 Omroepdans- orkest' 12.50—1 05 en 1.35 Gram. muziek 2 20 Omroepsymphonie-orkest 450, 5,55 en g"20 Gram. muziek 7.20 Gevar. programma 9 30 Omroepdansorkest 10.201120 Gr. muz. 484 M.: 8.20 Gram. muziek 9.20 Gevar. concert en declamatie 10.20 Gram. muziek 10.50 Cellovoordracht 11.05 Gram. muziek 11.35 Radio-orkest 12.551.15 Gram. muziek 1 50 Accordeon-muziek 2.10 Gram.muziek 4.20 L. Hirsch en zijn dansorkest 6.15 en 6.30 Gram. muziek 7.20 Cabaret 8.05 Gram. muziek 8 20 Radio-orkest en solisten 9.30 Jean Omer's orkest 10.20-11.20 Gram. muz. VOOR MAANDAG 1 MEI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 M NCRV-Ultzen- ding 3.00 Schriftlezing en medidatie 8.15: Berichten, gramofoonmuziek i9.30—9.45: Geluk- wenschen- 10.30: Morgendienst 11.00: Chr. lectuur 11.30: Gramofoonmuziek 12.00: Be richten 12.15: Gramofoonmuziek 12.30: Ca rillon-concert 100: Het NCRV-orkest Schooluitzending 2.35: Vervolg concert 3.00: Huishoudelijke wenken 3.50: Gramofoonmuz. 3.45 Bijbellezing 4.45: Gramofoonmuziek 5.15: Voor de kinderen 6.15: Gramofoonmuz. 6 25 Berichten, hierna tot 6.55: Vragenuurtje 7 00 Berichten 7.15: Vervolg vragenuurtje 7 45: Christelijke Oranje-Ver. „Amsterdam- Oost". met orgel-begeleiding 8.00: Berichten A N.P.. Herhaling S.O.S.-berlchten 8.15: Ko ninklijke Christelijke Oratorium Vereeniging Excelsior", toespraken en declamatie 9.30: koninklijke Militaire Kapel 10.00: Berichten A.N P actueel halfuur 10.30: Gramofoonmuz. 10.45: Gymnastiek 11-00: Vervolg concert 11.30: Gramofoonmuziek, circa 11.50—12.00: Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. Algemeen program ma 8 00: Gramofoonmuziek, orgelspel 8.15: Berichten 8.18: Gramofoonmuziek 9.00: Omroeporkest, soliste en kinderkoor (opn.l 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuz 10 30 Voor de vrouw 10.35: Ensemble Jetty Cantor (11.00—11 10: Voor de vrouw; circa 12.15: Berichten) 12.30: AVRO-Amusements-orkest 1.15: Gramofoonmuziek 1.30: AVRO-Meis jeskoor met orgelbegeleiding 2.00: AVRO-Mu- sette-orkest. en solist (opn2.30: Omroepor kest icirca 3.15 en circa 3.55: Pianovoordracht) 4.30 Disco-causerie 5.30: Stafmuziek van het 6e R.I. en gramofoonmuziek (circa 6.25: Be richten" 6 45: De Twilight-Serenaders 7.30: Causerie ..Juliana. Gravin van Stolberg" 8.00: Berichten A.N.P.. mededeelingen 8.20: Con certgebouw-orkest en solist 9.25: Radiotooneel 10.15: Gramofoonmuziek 10.30: AVRO- dansorkest en Miff Ferrie's Jakdauz 11.00: Be lichten A.N.P.. Gramofoonmuziek 11.40—12.00: Orgelspel. Droitwich, 1500 M. 10.2010.50: Zang 11.10: Orgelspel 11.35: Politie-orkest van Bris tol. en solist 12.35: Voordracht 12.55—1.20: Orgelspel 2.20—2.50: Gramofoonplaten 3.15: Jack Hardy's kleinorkest 3.50Gramofoonmu ziek 4.50: Het Glarllyn-sextet. 5.20: Be richten 5.40: Uit Amerika: Causerie ..Business outlook from America". 5.45: Muzikale cau serie 6.05: Gramofoonmuziek 6.20: Geva rieerd programma 7.20: Programm. gewijd aan de Amerikaansche werkloosheids-bestrijding 8.05: Orgelspel 8.20: Berichten 8.50: Dis cussie over het werkloosheidsvraagstuk 935: Het BBC-Theater-orkest 10.20: Johnny Ro sens Band. en solisten 10.50: Gramofoonmuz. 11.10—11.20: Berichten. Radio Paris. 1648 M. 8.00 en 9.00: Gra mofoonmuziek 10.20: Het William Cantrelle- orkest 11.30: Zang 12.25' Het Loyon-orkest 1.35: Pianovoordracht 1.50: Gramofoonmuz. 2.35: Zang 2.50: Pianovoordracht 3.40: Zang 3.55: Gramofoonmuziek 4.05: Zang 4.40; Pianovoordracht 4.55: Gramofoonmuz. 5.35: Het Felix Raugel-koor (met toelichting) 6.20: Het Derveaux-orkest 7.50: „Genovea", opera 10.2010.35: Gramofoonmuziek. Keulen. 456 M. 5.20: Militair orkest 7.20: Omroeporkest en reportage 9 20: Reportage 10.20: Schupo-orkest en Omroepkoor 11,20: Reportage 12.20: Folkloristisch concert 1.20: Onbekend 5.20: Reportage 6.20: Onbekend 8.20—11.20: Zie Deutschlandsender. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 8.20. 8.45, 9.15—9.20 en 11.20: Gramofoonmuziek 11.50: Omroepdansorkest 12.501.20. 4.20 en 5.50: Gramofoonmuziek 6.20: Gramofoonplaten en declamatie 7.20: Omroep-symphonie-orkest en -koor 9.3010.20: Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20: Gramofoonmuziek 11.50: Het Radio-orkest 12.50—1.20: Gramofoonmuziek 4.20: Cabaret 5.20: Reportage en gramofoon muziek 7.20: Emile Vandervelde-herdenking 8.20: Het Nationaal orkest en het Omroepkoor 9.30 r Vocaal concert (tot 10 20). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DB R.O.V. RADIO-CEVTKALE. Voor Zondag 36 April, le Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R.O.. V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O., N.C.R.V. enz. 3e programma: 8.30 Keulen 10.20 Brus sel Fr. 11.50 Brussel VI. 12 30 Brussel Fr. 12.50 Parijs Radio 135 Brussel VI. 3.20 Keulen 5 20 diversen 5.50 Droit wich 6.50 Keulen 7.35 Radio PTT N. 7.50 Keulen 8.20 Brussel VI. 9.45 Boeda pest of div. 10.00 Keulen. 4e programma: 8.30 Brussel VI. 9.00 Pa rijs Radio 9.20 Brussel VI. 10.50 Droit wich 1.20 diversen 1.40 Droitwich 3.20 London Reg. 3.40 Droitwich 4.20 London Reg. 7.15 Droitwich 10.00 Brus sel Fr. 10.20 Parijs Radio. Voor Maandag 1 Mei. lste Programma: lederen dag van 824 uur! Avro. Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv. enz. 3e programma: 8.00 Parys Radio 8.30 Radio PTT N 9 00 Parijs Radio 9.50 Radio PTT N. 11.20 Brussel VI. 1.20 Keulen 2.20 Radio Denmark 3.15 London Reg. 4.20 Brussel VI 6.20 diversen 7 10 London Reg. 8 45 Motala of div. 9.20 Brussel VI. 10.45 Parijs Radio. 4e programma- 8 00 Brussel VI 9.20 di versen 9 35 London Reg. 11.10 Droitwich 12.35 London Reg. 2 20 Droitwich 2.50 London Reg. 3.15 Droitwich 11.20 R. Dan- mark of div. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11