MARKIEZEN/^ LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 April 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Jaarvergadering der Tuinbouwver. Katwijk en Omstreken YiSSCHERIJ-BERICHTEN De toestand is slecht, hoop op verbetering blijft RECHTZAKEN FINANCIEN Gratis VRAGENRUBRIEK (VN/T EN ItTTEREt PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 APRIL. Lelden Doopsgez. Gem.: voorm. halfelf, ds. ten Cate. Egllse Wallonne: dix heures et demie, Mr. E. Michelin Mor eau. pasteur a la Haye. Evang. Luth. Gem.: voorm. halfelf. ds. Makkink; nam. 7 uur. ds., Bieger. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium): nam. 5 uur, ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: voorm. halfelf. ds. H. Cramer van Oosterbeek. Rozekrulsers Genootschap Zouterwoudsche Singel 106): voorm. halfelf. de heer W. van Dongen. Ver. van Vrijz. Hervormden (.Volkshuis): voorm. halfelf, ds. P, y. d. Veer van. A'dam. Vrije Kath. Kerk (.Vreewijkstr 19): voorm. halfelf. Gez. Mis; Maandagnam. 8 1/4 uur: wü- dingsdienst. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: voorm 10 uur ds. H. v. d. Linde; nam. 6 uur ds. Y. Alkema. Oost: voorm. 10 uur Ds. Y. Alkema; nam. 6 uur ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: voorm. 10 uur iH A.) en Dankz. ds. J. Knopersen. Doopsgezinde Kerk: voorm. 10 uur ds. R C de Lange. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. J. Prins van A'dam-Noord. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven ds. v. Beusekom. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven ds. Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn N.H. Kerk Ooudshoorn- scherweg voorm. 10 uur dr. Cannegieter. Evangelsatie Hooftstr: voorm. halftien en nam. halfzeven ds. de Leeuw van Polsbr.oek. N.H. Kerk Julianastraatvoorm. halftien ds. Scheers; nam. halfzeven ds. Stehouwer. Hulpgebouw Gouwsluls: nam. halfzeven ds. Scheers. Kinderkerk ..Bethel": voorm. 10 uur de heer C. A. Bos. Geref. Kerk Hooftstraat: voorm. 10 uur en nam. 64 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: voorm. 10 uur ds. Mulder; nam. 6 uur ds. Slingerberg van Bierum. De Ruyterstraat: voorm. 10 uur ds. Slinger- berg: nam 6 uur ds. Mulder. Martha-Stichting: voorm. 10 uur de heer Offeringa. Chr. Geref. Kerk van Reedestraat: voorm halftien en nam. 6 uur leesdienst. Lokaal van Mandersloostraat: voorm. half tien en nam. 6 uur leesdienst. Hillcgom Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. ds. Verwaal van den Haag. nam. 5 uur ds. Chr. Eerhardt. Geref. Kerk: voorm. 10 u. en nam. 5 u. ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Nederl. Protst. Bond: voorm. 10.30 uur ds. J. M. Leendertz van Haarlem. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Ingwersen. Geref. Gemeente (Remisestraat): voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Leidschcndam Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Vermet. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukema. Leimuidch Ned. Herv. Kerk: nam. 2 uur ds. Geerling van O. Wetering. Geref. Kerk: voorm. half 10 en nam. half 3 (bed. H. A.) ds. Aalders. Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. W. W. Siddre. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Geref. Kerk (H. V.): voorm. 10 uur ds. K. H. Kroon. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 uur ds. van Niftrik; nam. 5 uur de heer De Hoop. Kerkzaal: voorm. 9 30 uur de heer De Hoop; nam. 5 uur ds. van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg): voorm. 9.30 uur ds. H. Post van Ambt Vollenhove; nam. 6 uur ds. van der Loo. Geref. Kerk Voorhouterweg)voorm. 9.30 uur ds. van der Loo: nam. 6 uur ds. Post. Chr. Ger. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 5 uur de heer Biesma van Apeldoorn. Rjjnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 ds. van Wijngaarden uit Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien ds. Treffeers van Woerden; nam. half ze ven de heer Prinsen van Amsterdam. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half tien ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: v.m. tien uur dr. K. Brouwer van Oegstgeest; nam. 5 uur ds. J. Roodenburg van Voorburg. Geref. Kerk: voorm. tien uur en nam. 5 u. ds. J. C. Houtzagers. Wassenaar Kievietkerk; nam. 7 uur 'jeugddienst) ds. G. W. C. Vunderink van Zeist. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Eemnes.Blnnen I. Schipper te Kockengen: te Weesp G. J. Gall te Spukenisse, Bedankt: voor Workum itoez.1 J. N. de Rui ter te Aalsum. GEREF. KERKEN. Drietal te Dordrecht (3e pred. pi.) J. W. de Jager te Zutphen. dr. P. Prins te Deventer en H. J. Rlphagen te Schoonebeek. Beroepen: te Ooltgensplaat J. Hindriks te Dus.se:., te Hillegersberg-Terbregge dr. N. H. Ridderbos, cand. te Kampen. HERST. EVANG. LUTH. KERK. Tweetal te Enkhuizen C. C. G. Visser te Harllngen en J. Stegenga. prop. te Amsterdam. DUITSCH-EVANG. GEMEENTEN. Beroepen: te Haarlem, ds. Gottfried Inning, woonachtig te Haarlem Ds. E. SCHOUTEN. Naar wij vernemen heeft ds. E. Schouten, de nestor van de predikanten van de Geref Kerk van Amersfoort, wegens gezondheids redenen bij de classis Amersfoort zijn emoritaatsaanvrage ingediend. De classis zal op haar e.v. vergadering deze aanvrage nader in behandeling ne men en heeft ds. Schouten op zijn verzoek bereids ontheven van zijn deputaatschap- pen. Ds. Schouten, die van een ernstige ziekte herstellende is. werd in 1879 geboren en studeerde aan de Theol. School te Kam pen. waar hu in 1902 candidaat werd, om 1 Maart 1903 zijn ambt te aanvaarden tc Numansdorp. Vandaar vertrok hij in 1907 naar Bolnes, welke standplaats in 1912 met Hoofddorp verwisseld werd. In 1917 ver trok hij naar Alphen, welke kerk hij 10 jaar diende, om zich 15 Mei 1927 aan de kerk van Amersfoort te verbinden. De leden der Tuinbouwvereeniging Kat wijk en Omstreken kwamen in grooten getale in jaarvergadering biieen. De voorzitter de heer J. v. d. Perk opende en wees op den algemeen don keren toestand. Nog steeds laat de zoo zeer gehoopte verbetering op zich wachten; het lijkt wel. of wij nog steeds bergafwaarts gaan. Er ls nog geen uitzicht, dat een aanmer kelijke verbetering zal komen. Het jaar dat achter ons ligt, bracht mee vele teleurstel lingen en zorgen. De algemeene uitkomsten waren voor de meesten onvoldoende. Tot welk een verarming deze toestand op den duur moet leiden, laat zich denken. Het is géén kwestie van een of twee meer of minder onjur.r'ige jaren, doch een toe stand die permanent dreigt te worden: een toestand, waardoor de bestaansmogelijk heid van een groot deel der bevolking dreigt verleren te gaan. Wü zijn ten volle over tuigd. dat van overheidswege al het moge lijke wordt gedaan om den druk eenigszins te verlichten. Daarvoor past ons een woord van oprechten dank. Doch waar steun noodzakelijk is, moet de toestand vérre van rooskleurig genoemd worden. Wij zijn dank baar voor den geboden steun, doch het einddoel van den tuinder kan en mag en zal ook nooit zijn het ontvangen van steun, al is deze in de gegeven omstandigheden dan ook hoogst noodzakelijk. Het zoeken naar wegen om tot verbetering te komen ls en blijft daarom gebiedende eisch. Niets mag worden nagelaten om tot dit doel te geraken. Dit kan niet door den enkeling worden gedaan, doch alleen langs organi- satorisehen weg. Al zijn de resultaten dei- laatste jaren zeer mager geweest en al duurt de nacht lang. na den nacht komt weer de dag. op het donker volgt het licht. Wü willen niet bij de pakken gaan neerzitten. Wij hebben nog steeds moed op de toekomst. Er is géén overvloed van tuinbouwproducten, al draaiden deze dan ook somwijlen door. Elders is gebrek en behoefte aan hetgeen onze tuinen leveren. Wanneer de geest van vertrouwen en van samenwerking te rugkeert, waneer de belemmerende be palingen tot een minimum kunnen worden teruggebracht, dan zal de afzet van onze producten zeker weer in stü- gende lijn gaan. Zoover zijn wij echter nog niet en zoover zullen we ook waarschijnlijk binnen korten tüd nog niet zijn. Onze gezichtkring is echter zeer beperkt en wanneer de nood het hoogst ls. ls de redding nabij, Wanneer wij een terugblik doen op ons vereeniglnsjaar dan hebben we reden tot dankbaarheid. De omzet over 1938 stelde niet teleur, wanneer wij deze vergelijken met de voorgaande jaren De veillngomzet over 1938 was iets hooger In vergelijking tot de voorgaande jaren, de sbeunuitkeerlor.g iets lager dan over 1937, zoodat het eindresul taat vrijwel gelijk bleef Hadden wij het eerste halfjaar eep fllnken voorsprong bli 1937. de teleurstellende uitkomsten van het nagewas bloemkool deed deze weer voor een groot deel te niet. De reorganisatie op velerlei gebied werkte goed. zoodat wit thans over alles een goed overzicht hebben en de controle tot In alle onderdeelen door kunnen voeren. Het nieuwe veilinggebouw voldoet uitstekend. Er zal natuurlijk altijd wat te wenschen over blijven, doch voor zoover wij kunnen nagaan zijn de tuinders, zoowel als de koopers over de inrichting tevreden. Dat wij in het afgeloopen jaar dit gebouw mochten stichten ls ook weer een reden om dankbaar en verheugd te zijn v.n. waar wü dit konden doen zonder dat wij ons daarvoor bijzonder zware offers behoefden te getroosten. Met den wensch dat God. die alle dingen regeert, den arbeid moge kronen met Zünen onmisbaren zegen, opende spr. deze vergadering. Na lezing der notulen, volgde het zeer uitgebreide jaarverslag van den secretaris den heer H. W Grimbergen Hieraan ont- leenen wü. d^t het eerste half jaar een gunstig verloop had. doch dat door de min dere late aardappelenaanvoer en de lage bloemkoolpüzen. de hoogere omzet van het 1ste half iaar teniet werd gedaan. De omzet over 1938 bedroeg f 371.039 60. die over 1937 f. 353.960.34. Aan steuntoeslag werd in 1938 ontvangen f. 12.722.42 (v. j. f. 29.314.47. De totaal geveilde bedragen plus ontvangen steungelden waren over 1938 en 1937 resp. f. 383.762..02 en f. 383.274.81 of in 1938 f. 487.21 meer. Het ledental bedroeg op 31 December 1938 173. het aantal aanvoer ders was in 1938 295. Gehouden werden 37 bestuurs- en 4 ledenvergaderingen. Het be stuur was uitgebreid van 5 op 7 leden. De financieele positie der vereeniging is goed. Tegenover leeningschulden van f. 30 000 Siaat de waarde der vaste goederen. Op 12 Juli werd een nieuw veilinggebouw in ge bruik genomen. Den secretaris werd dank gezegd voor zün werk. Een uitgebreide staat van aangevoerde producten over 1937 en 1938. de opbengst hiervan en de midden- .rii/er, dezer producten over beide jaren werd hierop uitgereikt. Aan de orde was dan de balans en Ex ploitatierekening. De controle-commissie bracht bü monde van den heer G. Varke- visser verslag uit en bevond alles in orde. Den betaalmeester werd décharche ver leend. Balans en exploitatierekening wer den goedgekeurd. Ook de begrooiing, be rekend op een omzet van f. 300.000 en f. 25.000 steungelden werd aangenomen. Hierop werd behandeld een verzoek van een groep leden van Valkenburg om een I Valkenburgsch lid in het bestuur op te nemen. Het bestuur ls daar principieel voor stander van. De heeren D C. v. Leeuwen en R v. Delft werden herkozen, terwijl de heer J. v. d Perk met groote meerderhe.d van stemmen tot voorzitter werd herkozen. Dan volgde de door de leden ingediende voorstellen. Een voorstel van G. v. d. Does e.a. om. wanneer er in het seizoen export is van bospeen de exporteurs tegemoet te komen, daar de bospeen zooals zij hier wordt aangevoerd voor export te zwaar is, werd uitvoerig besproken. Het uitvoerig ge documenteerd voorstel houdt in, de expor teurs de gelegenheid "Té geven om kleine bossen peen te kunnen koopen. Het bestuur zegde toe. dit voorstel nog eens te bezien en alles té Zullen doen om de exporteurs ten gerieve te zün. Dan volgde het voorstel Vooys e a. tot het Instellen van een Inlich tingendienst, annex verkoop van bestrü- dlngsmiddelen en verhuur van instrumen ten. Wat betreft de aanschaffing van in strumenten adviseerdé het bestuur daaraan niet te beginnen, daar dit veel moellük- heden zal opleveren. Wat betreft den in lichtingendienst zegde het besiuur toe een lüst van recepten tegen verschillende ziek ten. toe te zenden Bestrtjdlngsmlddelen zullen door de vereeniging worden Inge kocht en voor de leden verkrijgbaar gesteld. Hierna kwam ln behandeling het voorstel Gebr. Zandbergen e.a. om de hun toeko mende gelden via de B. L. Bank te Valken burg te doen uitbetalen. Het bestuur advi seerde dit voorstel niet aan te nemen. Be sloten werd de leden van K. en O, via een Boerenleenbank uit te betalen. Hierna werd het voorstel van Valkenburg om de Val kenburgers de gelegenheid te geven te Val kenburg hun gelden te ontvangen aange nomen Na rondvraag volgde sluiting dezer belangrijke vergadering. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den kantonrechter stond terecht een 29-jarige chauffeur uit Wassenaar, wien ten laste was gelegd dat hij op 26 Jan. j.l. op den Heeren weg te Lisse met zijn auto een voor hem rijdende auto hee'ft trachten te passeeren, hoewel de weg niet vrij was. Hij veroorzaakte daardoor een aanrijding met een auto, die van de te genovergestelde zijde kwam en waarvan de bestuurder, de 34-jarige verzekerings agent J. de Jager uit Den Haag, ernstig werd gewond. Tegen verdachte werd éeëischt f. 30.— boete subs 18 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde hem tot f. 25.boete subs. 10 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: J. B.. Haarlem, overtreding motor en rüwiel- regl.. f. 20. 8 d.; P. v. H., overtreding verord. Lelden op het verkeer te land, f. 5, 2 d.; Chr. S.. overtreding vlsscherijwet. f. 2. 1 d. met ver beurdverklaring hengel; P. N. A., Amsterdam, overtreding motor- en rijwielwet, f. 3, 1 d.; F. M. v. d. B., Noordwijk. idem. f. 3, 1 d.; J. H. v. W., overtreding leerplichtwet, f. 2. 1 d.; W. F. F., id. gepleegd bij tweede herhaling, 3 weken hechtenis; J. W.. Rijnsburg. idem, f. 5, 2 d.; H. G. v. d. L.. wed. van P. G. v. H.. Noord- wljkerhout. Idem. f2. 1 d.; L. S.. huisvrouw van J. S.. idem, f. 2. 1 d.G. A. K., Voorscho ten, autorijden over een gesloten verklaarden weg, f. 5, 2 d.; C. J. v. d, P., Noordwljkerhout, loopen op verboden grond, f. 2. 1 d.; A. v. d. W.. te Leiden zonder vergunning venten, vrij spraak; M. T„ Den Haag, idem. vrijspraak; E. P., idem idem, vrijspraak; W. S., idem, vrij spraak: M. G.. Oegstgeest, idem, vrijspraak; N. v. d. M.. Lisse. strooperij, f. 2, 1 d.; Chr. S., Rotterdam, overtreding motor- en rijwiel- wet. f. 10, 4 d.: J. C. S., Voorschoten, idem f. 10. 4 d.; J. R. te Warmond zonder vergun ning venten, f. 2. 1 d.: I. B, Amsterdam, te Lelden zonder vergunning venten, f. 2, 1 d.; J. M V., Oegstgeest, idem. f. 2. 1 d.; H. de M.. Delft, te Noordwijk zonder vergunning venten f. 2. 1 d W. F. L.. wielrijden zonder rood ach terlicht. f 2. 1 d.; J. Th. Chr.. Noordwijk overtreding motor- en rijwielregl., f. 2, 1 d.; G. v. V Gzn Rijnsburg, idem. f. 2. 1 d.; L. J. S., overtreding motor- en rijwielwet, f. 2. 1 d.: Th. M. v. W., Voorhout, wielrijden zonder rood achterlicht, f. 2, 1 d.; R. de W., overtreding Spec, reparatie-inrichting V MOLENSTEEG 27 - Tel. 1375 (na 6 uur 3247) 3996 (Ingez. Med.) Ongevallenverzekering voor onze abonné's. DIVIDEND FOKKER. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker is besloten, aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boek jaar 1938 een slot-dividend van dertien pro cent op de gewone aandeelen uit te keeren. Zooals bekend werd reeds een interim-di vidend uitgekeerd van 7 pet., zoodat het totaal dividend over 1938 20 pet (v. J. 25 pet.) be draagt. G. B. te O. Reinigen van een wollen man tel. Het beste l()kt het ons dat u dezen mantel wascht in een lauw zacht zeepsopje. daarna een paar keer goed uitspoelt en daarna op een stok uithangt om te drogen. In géén geval wringen. Indien de mantel büna droog is dan onder een schoone doek geheel oppersen. Lenig maken van kaplaarzen. Wij zouden u willen aanraden deze laarzen eens goed ln te wrüven net. slaolie. Deze behandeling des noods een paar maal herhalen. Een gebruikte haarkam legt u een poosje in een lichte soda-oplossing en borstelt met water de tanden schoon. Met schoon water na spoelen. In geen geval de kam bij een kachel neerleggen te drogen, daar deze dan krom trekt. Hierbü brengen wü onder de aandacht van onze abonné's. die niet jonger dan 16 jaar en niet oudet zün dan 64 jaar, dat zü zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1940. De verzekering die wü olj de N.V Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uttkeerlngen betreft o.a. als volgt: a. 500.— Ingeval van overlüden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.bü verlies van belde oogen, beide handen, belde voeten, of één hand en één voet. of één hand en êen oog, of eén oog en één voet te zamen binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge- neeslüke verstandsverbüstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrüf onmogelijk maakt. c. bü verllek van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. léfl.— bü verbes van 'één duim of belde duimen of van één wüs- vinger of beide wüsvingers. e. 50.— bü breuk van een been of arm. f. 15.bü verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hlervermelde Uchaamsdeelen wordt met verlies gelük gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, bbndheld met verlies gelük. Bü verbes of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der ult- keerlngen voor abe verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verbes (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand ls vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking ot verstandsverbüstering tegehjk, wordt niet uitgekeerd. Abe bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op ult- keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in- schrüven voor deze verzekering, waarna hem of haar een Inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) Ingeschrevene als voor ons, als bewüs geldt, dat die abonné verzekerd ls en wel op de voorwaarden als op het lnschrüvingsformu- ller vermeld. Daartoe moet men zich persoonlük aan ons bureau opgeven, terwül onze abonné's ln de omgeving zich tot onze respectleve- lüke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schrlftelük hun wensch aan ons kenbaar maken. Z(j> die reeds gedurende bet afgeloopen jaar verzekerd waren en dus In het bezit sijn van een lnscbrüvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings- formuber aan ons bureau laten verlengen tot 30 AprU 1940. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zün van niet verlengde inschrüvingsformulieren, even als natuurlük zü, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd. DE DIRECTIE. MEVROUW VAN AMMERS-KULLER. Vijf en twintig jaar geleden verscheen het eerste boek „De roman van een student" van de zoo bekende schrijfster mevrouw Jo van Ammers-Küller. Hoe in dezen betrekkelijk korten tijd deze Nederlandsche schrijfster zich ln het bijzonder met haar romans over onder werpen uit de Nederlandsche historie, zooals ,De Opstandigen" en de trilogie „Heeren, knechten, vrouwen", een wereldnaam heeft ge maakt, moge blaken uit het feit. dat in deze kwart eeuw veertien romans van haar hand zijn verschenen, welke vertaald zijn in twaalf talen, in tachtig vertalingen. NIEUWE UITGAVEN. motor- en rywielrcgl.. f. 3. 1 ferwoude. wielrijden zonder f. 2, 1 d., D R idem, f. 2. 1 rijden zonder licht. f. 3. 1 d.; dam. overtreding motor- en 1 d.; G. J. de Alkemade, rood achterlicht, f, 2, 1 d,; P. idem, f. 2, 1 d.; A. R., Voors zonder licht, f. 3. 1 d C. S licht en rood achterlicht, 2 v. R„ Zoete rwoude, wielr. z. d.; J. H .V.. Zoe- rood achterlicht, d.; P. J. H„ wiel- F. J. K„ Amster- rijwielregl,. f. 3. wielrijden zonder J. S., Leimuiden, choten, wielrijden wielrijden zonder xf.2. 2 x I'd.: H. licht, f. 3, 1 d. De A.N.W.B. geeft een kampcerhandbock uit. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft een uitgave doen verschijnen, welke zeker door velen met belangstelling zal worden begroet. Het betreft een handboek op het gebied van het kampeeren, dat onder den suggestieven titel „Klaar voor 't Kamp!" door den in kampeer ders- en padvinderkringen bekenden schrijver Ton Koot werd samengesteld. In een veertigtal hoofdstukken, te zamen ruim zeshonderd bladzijden worden in het boek niet alleen een zeventigtal van de in Europa meest voorkomende tenttypen, maai" ook alle kampeermaterialen en kampeermogelUkheden grondig behandeld. Een collectie van honder den foto's, door den schrijver op zijn zwerf tochten door Europa genomen en van teeke- ningen van Piet Klaasse illustreert dit nieuwe handboek. Een alphabethisch zakenregister maakt het mogelijk, snel alle gegeven en details na te slaan, die de genoegens van het kampeer- (.oerisme kunnen verhoogen. De schrijver heeft zijn taak ruim opgevat en afzonderlijke hoofd stukken gewijd aan het kampeeren in de tro pen, boot-kampeeren, caravanning en heeft zelfs den nieuwen vorm van kampeeren, in z.g. bivaktreinen, uitvoerig toegelicht. DE TREILVISSCHERIJ. Er waren een groot aantal loggers aan de Maandagmarkt. De prijzen waren niet hoog en dientengevolge de besommingen aan den l^gea kant. De kleinere motorloggrs maakten het al zeer slecht: weekreizen van f. 200 tot f. 3(J Tegen liet midden en het einde vari de week liepen dc prijzen wat op en hiervan konden de enkele loggers, die op die dagen aan de markt kwamen profiteeren. Voor de gewone motorloggers zijn de voor- uitzichten voor de toekomst al bijzonder slecht. De verdiensten van de bemanningen zijn aan den zeer lagen kant en wanneer bij het aan nemen van het pufaanvoerverbod de opbrengst van de puf er nog af zal moeten, is het on mogelijk, dat de matrozen hiervoor kunnen blijven varen. Daar de loggertreilvisscher|j steeds een aanvullende visscherü geweest is van de haringivsscheri), hebben de reeder()en deze zoo lang mogelijk volgehouden om ook ln den winter en het voorjaar wat volk aan den gang te kunnen houden. De resultaten waren voor de reederijen meest verliesgevend. Van een verhooging der gages zal daarom ook geen sprake kunnen zijn. Toch zou het zeer te betreuren zijn, wan- neer do loggervisscherü geheel zou moe ten verdwijnen. Het betreft een tak van bedrijf, die reeds van oude tUden af be staat. Het waren eerst de bomschuiten, die in den zomer en het najaar de haringvis- schorU uitoefenden en in den overigen tijd van het jaar de z.g. kantvisscherij, daar na waren het de zeilloggers en als laatste uitgave de motorloggers. Voor de opleiding van goede zeelieden is in het bijzonder de treilvisscherü van het grootste belang. N'u de regfcering, bij aanneming van het puf- aanvoerverbod, het voornemen heeft, de kleine kustvisscherjj tegemoet te komen voor het verlies, dat zjj lijdt, door der ving van de opbrengst van de puf, bestaat er alle reden een zelfde gedragslijn Ie volgen voor de loggertrellvlsschery. Het zou jammer zijn, dat een zoo oud bedrfjf, door een willekeurige regeeringsmaatreie) voor goed van het tooneel zou moeten ver dwijnen. Dat met de bescherming van den viach- stand zeer willekeurig wordt opgetreden, heb ben wij dezer dagen weer kunnen lezen. By crisiszeevischbesluit is de minimum-mait voor wijting komen te vervallen. Volgens het betreffende bericht kon tot dezen maatregel worden overgegaan, omdat gebleken ls, dat jonge wijting slechts zeer geringe kans heelt in het leven te blijven, wanneer zjj direct na de vangst weer in zee wordt geworpen. Bo vendien bestaat er weinig kans, dat er opzet telijk op jonge wijting zal worden gevlscht o( dat men, teneinde ook Jonge wijting te vangen zal gaan visschen op terreinen waar zich ge woonlijk andere jonge visch van waarde be vindt. Dezelfde argumenten, die regelmatig, doo: de tegenstanders van een pufaanvoerverbod, naar voren zijn gebracht en door de Regee ring werden van de hand gewezen, worden thans door de Regeering overgenomen ter ver dediging van de opheffing van een aanvoer verbod op wijting. Wij leven wel in een rare wereld. Uit het bovenstaande is deze Jeering te trekken: Het IJmuidensche stoomtrellerbe- dryf heeft meer invloed bü de Regeering, din onze treilvisscherü. Eensgezinde samenwerking van alle belang hebbenden blijft een eerste vereischte om bij onze Regeering wat te bereiken. Daar het hier in het byzonder een Katwijk's belang be treft mag de plaatseUjke Overheid ook wel al les doen wat in haar vermogen ligt, om de treilvisscherü te steunen. NIEUWS UIT IJMUIDEN. Weekoverzicht, Het wordt nu wel wat minder met de haring en wat ruimer met de makreel, maar er wa ren deze week toch weer 3960 kisten haring aan de markt. De vermindering zit niet zoo zeer in den totalen aanvoer als wel in de vangsten per schip, die niet meer zoo dik zijn als in het begin van deze tusschenteelt. Men was bang dat het, nu wij wat verder ln de lente komen, met de kwaliteit mis zou loopen. Maar daar hebben de reeders wat op gevon. den: ze hebben hun schepen kistjes meegege ven en daarin wordt een deel der vangst keu rig in ys verpakt, geborgen. Zoodoende heeft men de kwaliteit aardig op peil kunnen houden en niet alleen de kwaliteit maar ook de prij zen. Voor de beste haring werd nog 6—7 gul den per 50 kg. betaald. Nu wü den tyd van de groote teelt hoe lin ger hoe meer naderen, vraagt men ztch «f. hoe het zal gaan als beide teelten eens to elkaar zouden komen te loopen. Het zal moei- lük gaan, de tusschenteelt naast de groot» teelt te handhaven, tenzü alleen voor binnen- landsch gebruik. Maar dan sterft de traffl» harlngvisscherü wel een natuurlüken dood. Hoe belangrük deze voorjaars-haringvls- scherü voor reederü en handel ls geweest, moge blüken uit de officieele gegevens van Maart, die deze week door Economische Za ken werden gepubliceerd. Van de 283 million kg. visch, die de vorige maand door de stoom- en motortrawlers werd aangevoerd, oestond büna 1 1/4 mlllioen kg. uit haring. De op brengst was ruim f. 106.000! In Februari was al ruim 280.000 kg. aangevoerd ter waarde van büna f. 25000 en nu krügen wü de maand April er nog bü. die weinig voor Maart zal onder doen. WIJ kunnen veilig aannemen, dat de totale opbrengst van deze extra teelt méér dan twee ton zal bedragen. En het staat ook wel vast, dat als de trawlerschippers de ha ring eens niet hadden ontdekt, de reeders veel eerder aan het opleggen van schepen wa ren geslagen, dan nu het geval ls geweeat. Maar nu is er toch al een 25-tal booten uit de vaart genomen. Dat is het gewone ver- schünsel van alle jaren, niet prettig natuur lijk, maar dat kan nu eenmaal niet anders. En als de trawlers zoo'n tiental maanden druk hebben gevaren, mogen zü ook wel eens wat rusten, om wat ,,op verhaal" te komen. Een opknappertje kan ook geen kwaad- Men moet ze maar eens aan den kant zien liggen. Vooral van de Vem kunnen heel wjj trawlers wel een kwastje verf gebruiken M^d kljke maar eens naar de nieuwe booten van deze reederü- Geweldige besommingen kan men in dezen tüd van het Jaar natuurlük niet verwachten, maar toch werden er ook deze week nog reizen gemaakt, die de moeite waard waren- Zoo hadden wy Woensdag de I. S. Groen me f.4540 en de Hercules met f.5580. Maar 0 waren dan ook feitelyk de eenige uitblmice alhoewel de vangsten ruim genoeg wfre"',prs Er kwamen deze week binnen 40 traw en 49 loggers. Hier is het antivoord! 1 Zoo de Heere wil (afkorting van ..D"1 Volente"). 2. Aan Herman Heyermans' tooneelsP* „Op Hoop van Zegen". 3. Het Engelsche. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10