Hitler9s rede In den Duitschen Rijksdag NAAR DE BLOEIENDE BONGERDS Opzegging van het vlootverdrag met Engeland en het verdrag met Polen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 April 1939 Duitsehland eischt Danzig op als Duitseh gebied Roosevelt's voorstel afgewezen Bereid tof garanties voor alle genoemde landen Het doel van Hitler's politieke plannen per LUXE TOURINGCAR naar de onvolprezen BETUWE op ZONDAG 30 APRIL a.s. Vlootverdrag met Engeland opgezegd De betrekkingen met Polen STAATKUNDIGE VERDEELING VAN EUROPA 1939 (april) RCYRL t •CSTLANO 3LETLAÜO -ITAUEN ?47 4SOOOO Jö engeland =5^ LONDEN X-ux.bg PARIJS .ZWITS HONGARIJE •10 760 000t IIE, TYRRHEENSCHE-- ifeRIEKEI ft. 6S3GOO MAROKKO In zijn heden uitgesproken rijksdagrede voering heeft rijkskanselier Hitier o.a. het volgende verklaard: De president der Noord-Amerikaan- sche Unie heeft tot mij een telegram gericht, welks eigenaardige inhoud u hekend is. Aangezien, voordat ik als ontvanger dit stuk in handen kreeg, de overige wereld reeds per radio en in de pers er kennis van genomen had, en wij bovendien uit tallooze commentaren van de democratische wereldorganen de vriendelijke opheldering verkregen had den, dat het bij dit telegram gaat om een zeer handig, tactisch document, dat bestemd is den „door het volk ge regeerde staten" de verantwoording voor de oorlogszuchtige maatregelen der plutocratieën in de schoenen te schuiven, heb ik besloten den Duitschen Rijksdag te laten bijeenkomen, teneinde u, als de gekozen vertegenwoordigers van het Duitsche volk, de mogelijkheid te geven, mijn antwoord het allereerst te vernemen, en dit ofwel te bevesti gen of wel van de hand te wijzen. Bovendien echter achtte ik het doelmatig trouw te blijven aan den door den heer president Roosevelt ingeslagen weg. en mijnerzijds, en met onze middelen de ove rige wereld, in kennis te stellen van mijn antwoord. Ik wil deze gelegenheid echter ook gebruiken om uitdrukking te geven aan de gevoelens welke mij in verband met de geweldige historische gebeurtenissen in de maand Maart van dit jaar vervullen. Vervolgens gaf Hitier uiting aan zijn ge voelens van dankbaarheid jegens de Voor zienigheid, dat hij als een onbekeiid sol daat uit den wereldoorlog tot Fuehrer van zijn geliefd volk was opgeklommen. Zonder bloedvergieten had hij het volk uit zijn diepste ellende weten te verlossen en weer weten op te heffen. De Voorzienigheid, aldus Hitler, heeft mij toegelaten de eenige taak van mijn leven te vervullen: mijn Duitsche volk uit zijn nederlaag te verhef fen en te verlossen uit de boeien van het meest schandelijke dictaat van alle tijden. In het huidige Groot-Duitsche rijk be vindt zich geen gebied, dat niet sedert de ourste tijden tot dit rijk behoord heeft. Hitier greep vervolgens in zijn betoog terug tot het einde van den wereldoorlog en wees erop, dat de toen ontstane hoop op een duurzamen vrede, „een vrede van verstand en gerechtigheid", in de sindsdien verloopen 21 jaren niet verwezenlijkt kon worden. Bij het vredesverdrag kwam voor het eerst het nadeel tot uiting, dat man nen, die niet in den oorlog gestreden had den, de politiek bepaalden. Bijna 115 mil- lioen menschen werden niet door de zege vierende soldaten maar door waanzinnige politici in hun recht van zelfbeschikking overweldigd. De gevolgen waren verschrik ken k. In levensruimten, waarin bijna 140 menschen per vierkante kilometer hun bestaan moeten vinden, vernielde een troep onwetende domooren een orde, welke zich in bijna tweeduizend jaren van historische ontwikkeling gevormd had. En toen deze nieuwe wereldorde in haar gevolgen later een catastrophe bleek te zijn. waren de democratische vredesdicta- tors van Amerikaansche- en Europeesche afkomst zoo laf, dat niemand de verant woording voor het gebeurde op zich durfde nemen. Ons volk stortte in den donkersten tijd van zijn nationale ongeluk. Wat ik thans duidelijk wil uiteenzetten, is in de eerste plaats het doel van mijn politieke plannen naar buiten en hun ver wezenlijking. Nooit heb ik er twijfel over laten bestaan, dat het in Europa op zich zelf nauwelijks mogelijk Is ooit een voor alle partijen bevredigende overeenstem- min z van de staats- en volksgrenzen te vinden In het dictaat van Versailles werd noch rekening gehouden met het zelfbeschik kingsrecht der volken, noch met de staat- invloed gevormd. De hoofdstad van dit land, eens de Duitsche keizerstad, bezit de oudste Duitsche universiteit. Talrijke kerken, raad huizen, adellijke en burgerlijke paleizen zijn getuigen van den Duitschen cultureelen in vloed. Voortgaande zeide Hitier. dat alleen een politiek kind kon gelooven. dat het Duit sche volk voor eeuwig in den toestand van het jaar 1919 zou blijven. Sedert de over winning van "het nationaal-socialisme was de oplossing van dit het Tsjechische vraagstuk slechts qen kwestie van tijd. Het ging daarbij uitsluitend om een probleem der daarbij betrokken nationaliteiten, niet kundige of zelfs economische behoeften Niettemin heb ik nooit twijfel er over laten j om een probleem van West-Europa, bestaan, dat. zooais reeds gezegd, ook een herziening van het verdrag van Versailles ergens haar grens zou vinden. Ik heb dit op vrijmoedige wijze ook altijd openlijk ge zegd, en wel niet om tactische redenen, doch uit mijn innigste overtuiging. Als nationale Fuehrer van het Duit sche volk heb ik er geen twijfel over gelaten, dat overal daar, waar de hoo- gere belangen van de Europeesche sa menleving het vereischten, nationale belangen zoo noodig, moeten worden achtergesteld. Geen twijfel heb ik er over gelaten, dat het mij met deze op vatting heilige ernst is. Het nationaal-socialistische Duitseh land denkt er niet aan, de rasbeginse len, waarop wij trotsch gaan, ooit te ver loochenen. Zij zullen niet slechts aan het Duitsche. doch ook aan het Tsjechi sche volk ten goede komen. Wat wij verlangen, is de eerbiediging eener ge schiedkundige noodzakelijkheid en eener economische dwangpositie, waarin wij ons allen bevinden. In hét verdere verloop zijner rede deelde j Hitier mede, dat de Siegfried-linie thans in i hoofdzaak gereed is en dat ook de linies I voor Aken en Saarbruecker. tot welker aan leg Hitler later opdracht had gegeven, reeds Om deze reden heb ik voor een groot aan- in aanzienlijke mate voor de defensie ge tal van wellicht omstreden gebieden defini tieve beslissingen getroffen en deze niet slechts naar bulten doch ook naar binnen bekend gemaakt, en de eerbiediging ervan doorgezet. In deze opvatting van mij, is geen wijziging gebracht en zal ook geen wijziging komen. De terugkeer van het Saargebied had alle territoriale vraagstukken tusschen Frankrijk en Duitsehland in Europa uit de wereld ge holpen, Ik heb het echter steeds betreurd, dat de Fransche staatslieden deze houding opvatten als iets dat vanzelf spreekt. Zoo staan de zaken echter niet. Ik heb deze opvatting niet verkondigd uit vrees voor Frankrijk, veeleer was ik deze opvatting toegedaan als uitdrukking van het inzicht in de noodzakelijkheid, in Europa op de een of andere wijze tot vrede te komen en niet door eeuwig de mogelijkheid van herzienin gen open te laten, den kiem te leggen voor een voortdurende onzekerheid of zelfs spanning. Wanneer deze spanning deson danks ontstaan is, dan is dit, naar Hitier uitvoerig betoogde, niet de schuld van Duitsehland. maar van die internationale krachten, die deze spanning stelselmatig veroorzaakt hebben, om hun kapitalistische belangen te kunnen dienen. Hitier wees er voorts op, dat hij een bindende verklaring aan een reeks van staten had gegeven en het verheugde hem, dat eenige Europeesche landen deze verklaringen der Duitsche rijksregeering als aanleiding namen om ook hunnerzijds den wil tot een onvoorwaarde lijke neutraliteit uit te spreken en te ver diepen. Dit geldt voor Nederland. België, Zwitserland, Denemarken, enz. Frankrijk heb ik reeds vermeld. Italië behoef ik niet te noemen hiermede zijn wij in nauwste vriendschap verbonden evenmin Honga rije en Joego-Slavië, met wie wij als buren het geluk hebben hartelijke betrekkingen van vriendschap te onderhouden. Vervolgens verdedigde Hitier uitvoerig den terugkeer van de Ostmark en van Bohemen en Mo- ravië. De cultuur van het Tsjechische volk, zoo sprak hij, is in een duizendjarige ge meenschap essentieel door den Duitschen reed zijn. In den toestand, waarin zich dit geweldigste vestingwerk thans bevindt, kgn het Duitsche volk de geruststellende over tuiging vinden, dat het geen macht ter we reld zal gelukken dit front ooit te door breken. De kritiek op Muenchen noemde Hitier het bewijs ervoor, dat den oorlogsophitsers de vreedzame oplossing van het vraagstuk het verderfelijkste-toescheen, wat ooit geschied de. Zij betreuren, dat er geen bloed ge vloeid heeft. Niet hun bfqed natuurlijk, want kwam. waarop ik, namens de rijksregee ring, besloot te verklaren, dat wij niet er aan dachten ons langer met het odium te belasten dat wij ons verzetten tegen de gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije, om een eventueelen Duit schen opmarschweg naar Roemenië open te houden. Tsjecho-SIowakije werd ontbonden niet omdat Duitsehland het wilde, maar omdat men aan de confercntietafcl op den duur geen kunstmatige staten kan opbouwen en in stand houden. Duitsehland heeft daarom ook op een enkele dagen voor de ontbinding van de zen staat van Engeland en Frankrijk ont vangen aanvraag over de garantie deze van de hand gewezen. De iri den Tsjechischen staat opgesta pelde geweldige hoeveelheden oorlogsma teriaal en de mogelijkheid, dat eenige ver dwaasden zich hiervan zouden meester maken, borgen ln zich het gevaar van ex plosies van een niet te overzienen omvang. In dit verband somde Hitier op. hoe groote hoeveelheden wapenen in voorraad waren en bij de bezetting in beslag genomen wa ren Ik geloof, aldus Hitier dat het een ge luk ls voor milhoenen en millioenen men schen, dat een oplossing: gevonden werd, welke naar mijn overtuiging, dit waagstuk, dat een haard van gevaren beteekende voor Midden-Europa, uit den weg heeft geruimd. Nogmaals bestreed hij do bewe ring, dat deze oplossing strijdig was met de overeenkomst van München, dat. zoo vervolgde hij. nadat men het etnographi- sche beginsel reeds sinds lang had laten varen, thans ook Duitsehland zich om zijn duizendjarige belangen van politieken en economischen aard ging bekommeren, spreekt wel vanzelf. Zeker is. dat de oplossing geen Engelsche controle of kritiek verdTaagt. Hoe men echter de in München tus schen den heer Chamberlain en mij persoonlijk getroffen overeenkomst op dit geval kan betrekken, is mij vol komen onbegrijpelijk. Deze overeenkomst betrof uitsluitend kwesties inzake de verhouding tusschen Engeland en Duitsehland. Wanneer dit ac- Vertrek: Beestenmarkt t.o. Lido om 9 uur; terug ca. 8 uur. Prijs 2.P®r persoon. De route blijft een VERRASSING voor U. LIEFST PLAATS BESPREKEN - STATIONSWEG 47a ELTAX 666 3766 (Inger. Med.) die ophitsers staan niet daar, waar gescho ten. doch alleen daar. waar verdiend wordt. Hitler zette vervogens uiteen, waarom het overgebleven deel van de Tsecho-Slowaak se he republiek ten doode was opgeschre ven, en vervolgde: een feit was. dat bij den ouden toestand wellicht slechts een enkel land belang had, nl. Roemenië, dat mij doo:r zijn meest bevoegde stem per soonlijk tot uitdrukking bracht, hoe ge- wenscht het zou zijh over de Oekraïne en Slowakije wellicht een rechtstreekschen weg naar Duitsehland te kunnen krijgen. Ik vermeld dit als een illustratie voor het gevoel der bedreiging door Duitsehland. waaronder de Roemeensche regeering naar de opvattingen van Amerikaansche hel derzienden zou lijden. Het oogenblik coord betrekking gehad zou hebben op elke toekomstige Duitsche handeling, dan zou ook Engeland geen stap meer kunnen on dernemen, b.v, in Palestina of elders, zon der eerst met Duitsehland overleg te ple gen. Het spreekt vanzelf, dat wit dit niet verwachten, evenzeer eohter wijzen wij elke verwachting van dezen aard. welke aan ons gesteld wordt, van de hand. Wanneer nu de heer Chamberlain daauit de gevolgtrekking maakt, dat deze overeenkomst van München ver vallen is, omdat wij haar verbroken zouden hebben, dan neem ik thans van deze opvatting nota en trek ik daaruit de consequenties DENEMARKEN NEDERLAND BELGlE LUXEMBURG ZWITSERLAND ALBANIË sdowakue LITAAJEN LETLAND ESTLAND FINLAND DANZIG JNKARA Ik heb, zoo vervolgde Hitier, tijdens mijn geheele politieke loopbaan steeds ln gt. dachten gehad, het tot stand brengen I eener nauwe Dultsch-Engelsche vriend. I schap en samenwerking. Deze wensch wordt niet slechts gedekt I met mijn gevoel dat voortkomt uit de af. I stamming van onze beide volken, doch ook I met mijn inzicht in het feit, dat het be-1 staan van het Britsche wereldrijk, nu.' I mijn meening in het belang is van de ge-1 heele menschheid. I Hitier zeide het niet mogelijk te achten I een blijvende vriendschap tusschen helI Duitsche en het Angelsaksische volk totl stand te brengen. indien niet aan de andere I zijde wordt ingezien, dat er niet slecht»I Britsche maar ook Duitsche belangen be- staan. Een werkelijke blijvende vriendschap tus-1 schen deze beide naties ls slechts denkbaar I od de voorwaarde der wederzijdsche eerbk. I diging. In het kader van mijn vriend-1 schapspolitiek tegenover Engeland heb ik uit mijzelf een vrijwillige beperking der I Duitsche bewapening ter zee voorgesteld, I evenwel op voorwaarde, dat de wil en d( I overtuiging zal bestaan, dat tusschen En geland en Duitsehland nooit meer een oor. log mogelijk zal zijn. Dezen wil en deze overtuiging bezit Ik ook thans nog. Ik moet echter op het oogenblik vut. stellen, dat de politiek van Engelani inofficieel en officieel, er geen twijfel over laat bestaan dat men in Londn deze overtuiging niet meer deelt, dork in tegendeel van meening is, dat on-1 verschillig in welk conflict Duitsehland eens gewikkeld zou worden. Groot. Brittannië steeds tegen Duiischlaod stelling zou moeten nemen. Men ii«| daar dus den oorlog tegen Duitsehland I alg iets dat van zelf spreekt. Dit bel treur ik diep, want de eenige eisch dill ik Engeland stelde en altijd zal stelloi is de teruggave van onze koloniën. li heb echter niet verheeld, dat dit nooit de aanleiding tot een gewapend con flict zou zijn. Wanneer Engeland thans in de por, en officieel het standpunt huldigt dit men teren Duitsehland onder alle om standigheden zou moeten optreden en I het dit bevestigt door de ons bekende politiek der omsingeling, dan is daar mede de voorwaarde voor het vloot verdrag weggenomen. Ik heb daarop besloten, dit nog vandaag aan de Brit sche regeering mede te deelen. Het gaat hierbij voor ons niet om een 1 materieele aangelegenheid, want ik bocp nog altijd, dat wij een bewajvenlngswed- loop met Engeland kunnen vermijden, doch om een daad van zelfrespect. Mocht de Britsche regeering het ech ter op prijs stellen met Duitsehland over dit vraagstuk nog eens in onder handeling te treden, dan zou niemand zich gelukkiger achten dan ik, om wei- j licht toch nog tot een duidelijke en I onmiskenbare overeenstemming te kun- nen komen. Wij willen niets wat ons niet eem heeft toebehoord. Geen staat zal ooit door ons in zijn bezit beroofd worden. Alleen degene, die Duitsehland meent te kunnen aanvallen, zal op een macht en een tegenstand stuiten, waar tegen over die van het jaar 1914 onbeteoke- nend was. Na herinnerd te hebben aan de oplossing van het Memelvraagstuk, zeide Hitler: Oot hier heb ik geen vierkante mijl meer ver langd dan wij tevoren bezaten, en dan ons was afgenomen. Voor de verhouding van Duitsohland tot Llthauen, zal deze oplos sing slechts gninstig zijn. Duitsehland im mers heeft thans geen ander belang dan ook met dit land ln vrede en vriendschap te leven. Sprekende over de beteekenis der door I Duitsehland gesloten economische overeen komst, zeide Hitier o.a., dat Duitsehland deze economische markten niet slechts wil verkrijgen, doch ook vooral wil ontwik- kelen. Een boycot op de verkoopsmarkten, 'sn doel hebbende een volk te laten uithonge ren. zou zijn doel niet bereiken, aangezien naar mijn overtuiging de volkeren onder dergelijke omstandigheden nog liever zou den strijden. Wat Duitsehland betreft is het in ieder geval besloten zich zekere essen- tleele markten niet door een terroristisch ingrijpen van buiten of door bedreigingen te laten afnemen. De bewering dat Duitsehland, door mei een land nauwe economische betrekkingen te onderhouden, dit land van zich afha»' kelljk maakt, noemde hij onzin. Sprekende over Polen, zeide Hitier. over de verhouding tot dit land weini?.,!! zeggen valt. Het verdrag van Versailk- heeft hier, en natuurlijk opzettelijk, oom de eigenaardige instelling van den P°oi- schen corridor naar zee, voor altijd een sc 2—t

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2