Vervanging werklooze grenswacht door dienstplichtigen URODONAL ïeuws uit de Filmwereld *2^ Gunga Din" Mte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 April 1939 Vierde Blad No. 24261 Met persoonlijke belangen wordt rekening gehouden De plannen der regeering uiteengezet WEES NOOIT ONTMOEDIGD Het beste anti-rheuma-middel LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN Van onzen specialen verslaggever) Een Icort bericht i»de dagbladen.Dat tas alles, waarmede een voor de op 10 April onder de wapenen geroepen dienstplich ten zeer belangrijk bericht in de pers werd ppubliceerd: de regeling van de vervan- jng. de verloven en de vrijstellingen van ersoneel, dat buitengewoon is opgeroepen dl behoeve van de uitwendige veiligheid au Nederland. Enkele dagen geleden nam men er ken- is van, dat op het Departement van De- tnsie deze materie onder de loupe was ge- lomen. Gisteren reeds is, in een perscon- rentie ten Departemente van Buitenland- iche Zaken in Den Haag, een uiteenzet- tag gegeven door den kapitein van den leneralen Staf K. van Rijn en door den eer P. A. Ravelli, referendaris bij het lepartement van Defensie, over de voor lopige regeling van de vervanging, ver oven en vrijstellingen; een regeling, die Is het ware binnen enkele etmalen uit den rond is gestampt en die ten duidelijkste t tuikomen, dat minister Van Dijk ook *1 degelijk rekening wil houden met de srsoonlijke belangen van degenen die, ter Bisterking van de de grenstroepen en de ustwacht. opgeroepen werden. Ontegenzeggelijk valt dit laatste toe te lichen, omdat een maandenlange afwezig- lid uit een zaak of huis, voor velen een [onomischen achteruitgang zoo niet on- Hgang! beteekent. Dat men op het De- irtement van minister Van Dijk in een «ar ijltempo gezocht heeft naar een op- Ksing voor een probleem, dat stellig in iler harten brandt, is van het allergrootste lang. Ook voor den geest onder de troe- m. Dat hoe kan het anders? de twerpers van het systeem, dat thans wel- in de practijk in toepassing zal worden acht, er van overtuigd zijn, dat er wel- :ht maanden voorbij zullen gaan, vóór n kan zeggen, dat alles op rolletjes iptis, gezien den korten tijd van voorbe ding, niet te verwonderen. De hoofdzaak en blijft, dat op het Departement van ifensie en niet in de laatste plaats t den minister getoond wordt, dat n ook daar wel degelijk beseft, dat er lts gevonden moest worden om de vaak persoonlijke belangen der dienst- ihtigen te behartigen. IN THEORIE AL GEREED, JA, AL AAN HET WERK. [Bet was kapitein Van Rijn, die als eerste T gelegenheid benutte om een nadere toe- tilting te geven op de thans in theorie - gereed liggende regeling, waarvan de mrbereidende maatregelen reeds ten uit- k zijn gebracht. Kapitein Van Rijn begon met er op Ie wijzen, dat de ontworpen regeling tin zoodanigen aard moest zijn. dat de I militaire belangen in geen enkel op- zicht geschaad zouden worden. Daarom is in de eerste plaats gedacht aan vrij willigers, d.w.z. dat deze ruilen met de dienstplichtigen, welke reeds in actie ven dienst zijn cn wier zakelijk of hui selijk belang het dringend noodzakelijk maakt hen in het genot van verlof te stellen. Natuurlijk kan niet verwacht worden, dat er zich voldoende vrijwilli gers zullen aanmelden, zoodat men daarnaast de mogelijkheid wil openen om werklooze dienstplichtigen op te roepen, temeer omdat van de iaatsten verwacht kan worden dat zij met min der groote belangen rekening hebben te houden, dan degenen, die thans onder de wapenen geroepen zijn. Het is niet gemakkelijk geweest om op korten termijn een goede regeling te ont werpen. ,En de critiek op de thans gevonden oplossing zal, naar kapitein Van Rijn ver wachtte, wel niet uitblijven. Men moet ech ter nimmer vergeten, dat het zeer moeilijk is, om zoowel het belang van Defensie minister Van Dijk als de verantwoordelijke man daarvoor, had ook kunnen zeggen, dat hij er niet over dacht om zulk een regeling te treffen! en de persoonlijke belangen van de dienstplichtigen te dienen. Het moet zoo zijn, dat er voor ean ver wisseling van dienstpliohtigen gezorgd wordt, zonder afbreuk te doen aan de pa raatheid van onze weermacht aan de gren zen en aan de kust, want de eventueele mobilisatie mag niet gevaar loopen ver stoord te worden. Daarom is in het vervangigssysteem als uitgangspunt gekozen: voor eiken man aan de grenzen of aan de kust, die weggaat, moet er een terugkomen, of met andere woorden: de sterkte van de huidige troepen aan de grenzen en aan de kust blijft dezelfde. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft tn zijn radio-rede op 10 April, reeds gezegd, dat in den op dién dag in het leven geroepen toestand, voorloopig wel geen wijziging zou komen. Voorloopig is het in verband met den internationalen poli- tieken toestand en de wijze, waarop door verschillende landen kan worden opge treden, voor een land als Nederland, dat zijn zelfstandlgheidspolitiek wil handhaven, noodzakelijk, bij een plotseiingen inval vol doende weerstand aan de grens te bieden om de mobilisatie ten uitvoer te brengen. De troepen, welke thans aan de grenzen en aan de kust gelegerd zijn, zullen ons grond gebied zelfstandig moeten verdedigen. Onder de opperste leiding van afdeeling lichting, de mobilisatiebestemming, even tueele bijzondere functie en het regiment moet opgeven. Bovendien moeten deze vrijwilligers er rekening mede houden, dat zij pas op ver lof kunneii rekenen, indien de belangen van den militairen dienst dit gedoogen. Iets anders is het natuurlijk wanneer een werkloos dienstplichtige, die vrijwillig gaat vervangen of ter vervanging opgeroepen wordt, een betrekking kan krijgen. Dan gaat hij behooren tot de velen, die een dringende reden hebben om met verlof te gaan an kan hij daartoe schriftelijk den wensch te kennen geven. VRIJSTELLINGEN EN VERLOVEN. Door den heer P. A. Ravelli, die met de B van het Departement van Defensie, dus regeling van de vrijstellingen en de verloven den Generalen Staf, is thans tijdelijk een bureau B luitengewone) O(proeplng) U(itwendige) Vleiligheidi opgericht. Dit bureau zal de aanvragen behandelen van de dienstplichtigen, die met groot-verlof willen gaan, speciaal ten aanzien van hun vervanging. Hierbij gaat men uit van het principe, dat alleen sprake kan zijn van vervanging, wanneer de vervanger ongeveer dezelfde leeftijd, dezelfde rang en dezelfde opleiding als de te vervangen dienstplich tige heeft. Een tirailleur zal men dus niet rempiaceeren door een mitraillist, of om gekeerd. Voor de dienstplichtigen zij hierbij opgemerkt, dat waar alleen de lichtingen 1924 tot en met 1938 aangewezen werden om een gedeelte van hun dienstplichtigen af te staan voor den dienst aan de grenzen of aan de kust, hun vervangers ook tot die lichtingen moeten behooren. Voor de reser veofficieren is een andere regeling getrof fen. Na een voorloopige aankondiging van de regeling, zijn er op het Departement van Defensie reeds honderden aanvragen om verlof binnengekomen. Anderzijds zijn er ook tallooze brieven van werklooze dienst plichtigen, die zich vrijwillig bereid ver klaren tot vervanging. Zoo las kapitein Van Rijn een treffenden brief voor van een werklooze. waarop bereids goedgunstig be schikt was. Door het B.O.U.V is reeds met de registra tie van degenen, die op verlof aandringen, begonnen Daartoe is een kaartsysteem uit gedacht. waarbij het Departement volledig op de hoogte gesteld wordt wie Inderdaad vervangen kunnen of moeten worden en wie er daarvoor in de plaats komt. EEN UITZONDERING. Bjj eenige corpsen, waartoe o.a. ook de luchtdoelartillerie, de kustartillerie, de luchtvaarttroepen en het 3de regi ment genietroepen behooren, zal de mogelijkheid van vervanging vrij ge ring zijn, aangezien deze vrijwel geheel zijn opgeroepen. Voorts is door het B.O.U.V. aan de bur gemeesters van alle gemeenten gevraagd een opgave van het aantal dienstplichtige werkloozen, opdat men, indien de vervan ging in de practijk gaat werken, over alle gegevens beschikt. Naar raming zal men ten Departemente binnen niet al te langen tijd de gegevens betreffende ongeveer 35 000 werklooze dienstplichtigen, in zijn bezit hebben. Voor degenen, die zich vrijwillig voor de vervanging opgaven, diene, dat zij dit ver zoek aan den Minister van Defensie op on gezegeld papier kunnen doen, waarbij men, behalve den geslachtsnaam, de voornamen (voluit I. het adres en de woonplaats'en aan de hand van het zakboekje den rang, de belast is, werd vervolgens een overzicht ge geven van den gang van zaken hierom trent: Hierbij geldt in de eerste plaats, dat elk verzoek om klein-, respectievelijk groot verlof, die bij het Departement inkomen, gaat naar de advies-instanties, in dit geval den directeur-generaal van den arbeid, den inspecteur voor de scheepvaart of naar den burgemeester van de gemeente, waarin de betreffende dienstplichtige zijn bedrijf of beroep uitoefent. Een beslissing omtrent het verzoek om vrijstelling, c.q. verlof wordt pas genomen, als de kaart met het advies is teruggeko men. Natuurlijk zullen de meest ernstige verzoeken het eerst in behandeling komen, voor zoover deze al niet in behandeling ge nomen zijn. Men houde er echter rekening mede, dat het speciale bureau voor den dienstplicht, hiertoe opgericht, met onge schoolde krachten werkt, terwijl reeds on middellijk met een zeer grooten achter stand is begonnen. Het Departement kon onmogelijk voorbereid zijn op den stroom van verzoeken, die eiken dag binnenkomt en steeds meer rijst. Daarom moge een dringend beroep gedaan worden, om zich. wanneer een beslissing lang uitblijft, niet telegrafisch, telefonisch of persoonlijk met het Departemet te verstaan, aangezien op die wijze den gang van zaken vertraagd wordt Dat de meest ernstige verzoeken het eerst behandeld worden, houdt in, dat de minder belangrijke voorloopig opzijde gelegd zullen worden Het wil echter niet zeggen, dat op de laatste afwijzend beschikt zal worden. Integendeel, een lang uitblijven van de be slissing beteekent, dat men zooveel mogelijk tracht om aan den geuiten wensch te vol doen. Moeten de dienstplichtigen, die onder de wapenen geroepen zijn hun verzoek om vrijstelling of verlof via hun onmiddellijken commandant aan den minister doen. an ders is het gesteld met bedrijfsleiders, die voor hun personeel verlof willen vragen. Deze kunnen zioh rechtstreeks tot den Mi nister van Defensie richten, daarbij opge vende hoeveel leden van het personeel in totaal onder de wapenen zijn Ten aanzien van eiken man, waarvoor verlof gevraagd wordt, moeten dezelfde gegevens verstrekt worden als de dienstplichtigen opgeven, n.l. geslachtsnaam, voornamen voluiti, lich ting, gemeente waarvoor hij is ingelijfd, het corps, waartoe hij behoort, het legeronder deel, waarbij hij thans is ingedeeld en zijn burgeradres. Komt op het Departement de kaart met het advies van de daarbij betrokken instan ties terug en sinds Dinsdag is dit reeds aan den gang dan wordt de beslissing zoo snel mogelijk genomen, waarbij dan met den leider van het B.O.U.V naar een plaats vervanger ruilobject wordt gezocht. Is deze er, dan gaat de verlofsbeslissing da- doetje goedi Dimmer terneergeslagen, wanneer U rheumatisch is. Neem Urodonal. Het staat voor U klaar om U zijn werking te bewijzen en U opnieuw van het leven te doen genieten. Urodonal is ongeëvenaard voor het verwijderen van het urinezuur, dat maar al vaak de oorzaak van rheuma en jicht is. Een koffielepel per dag in een beetje water is reeds voldoende. 3773 CIngez. Med.) öelijk naar den commandant. De aanvra ger behoeft n i e t te wachten tot de plaats vervanger aanwezig is! En wanneer er geen plaatsvervanger is? Dan komt de kaart bij den heer Ravelli terug, waarnaar deze overweegt of de om standigheden ernstig genoeg zijn om het gevraagde verlof toch te verleenen, dan wel of gewacht kan worden tot een geschikt ruilobject aanwezig is. Het eerste zal stellig slechts in sporadische gevallen plaats hebben. Tenslotte deed de heer Ravelli een ern stig beroep op de werkgevers en op het ge- heele Nederlandsche volk, daarbij naar voren brengend, dat het al een heel slechte belooning zou zijn, om de opgeroepeneni hetzij te ontslaan, hetzij, wanneer zij een zaak of een winkel drijven, die door hun afwezigheid gêhandicapt is, als klant weg te loopen. Wanneer de vervanging definitief ingaat, is momenteel niet te zeggen. Vermoedelijk zal daar nog wel eenigen tijd mede ge moeid zijn, ook al, omdat de arbeid, die met deze regeling gepaard gaat, van zeer omvangrijken aard is. Voorts moge er op wezen worden, dat alleen het Departement van Defesie beslist, welke dienstplichtigen vervangen zullen worden en wie hen ver vangen zullen. Van een remplacanten- systeem, zooals dit vroeger in zwang was en waarbij de goed gesitueerden een rem- placant betaalden, is dus geen sprake! (Nadruk verboden) 7098 (Ingez. Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe komt het dat de verschillende bladeren van mijn Clivia bruine punten vertoo- nen zooals bijgaand stukje. De plant groeit flink en heeft twee maal een bloem gehad. W. G te K. a. Z. Antwoord: Vermoedelijk zyn de wortels niet in orde. Lees U bijgaand artikel over dit ge was. Geef dit jaar nieuwe aarde en zorg dat de pot goed open is van onderen. Geef geen grootere pot, zoo noodig een die kleiner is. Vraag: Kunt U ook mededeelen of het mo gelijk is verschillende boonensoorten op één bed te planten voor het winnen van zaad. of is verspreid planten noodzakelijk? Het eerste is wel zoo gemakkelijk als het kan. C. H te A. Antwoord: Daar bedoelde vlinderbloemige ge wassen reeds de bloemen bestuiven vóór dat deze zijn geopend, bestaat er hier geen gevaar voor kruisbestuiving en kunt U bedoelde ge wassen wel op één bed planten en er zaad van winnen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw Vernietigd op grond van verzet: G. Bruynen. Lisse. .JONGENSSTAD", Spencer Tracy en Micky Rooney in „Jongensstad". Een der meest bepreken films van dit Iracv>2*' ••J°ngensetad" met Spencer leiwJÏ Mtoky Rooney. die deze week hier wordt. Een film, die waar zij ook draaide, het publiek stormenderhand ver overde. Spencer Tracy vertolkt hierin de rol van pater Pianiagan, een Iersch pries ter, d'ie zijn „jongensstad" bouwde in de stad Omaha in den Amerikaanschen staat Nebraska. Daar werd een levensideaal, een ideaal van oiwerzettelijken wilskracht en innerlijke goedheid, dwars door aile moei- lijikheden heen, tot leiven gebracht. 275 jongens, jongens zonder tehuis, zonder in nerlijke remmen, zonder levensdoel, worden hier liefderijk opgenomen en leerden op hun beurt het leven achten en liefhebben. Zij komen van de straat, zij komen soms na wekenlange tochten uit Chicago, uit New-York, uit St. Louis en uit Kansas City. Zij komen naar hun laatete redding. Achter elk dezer jongens ligt een levensdrama van verwaarloozing. misdaad en tuchte loosheid. Zij komen enzij blijven. Zij komen vrijwillig en zij Zbuden vrijwillig kunnen gaan. Want deze jongensstad is geen tucht school, geen vertoeteringsgesUcht. Rond deze gebouwen is geen omheining van prik keldraad; zij liggen temidden der tuinen, open erven en akkers van Jongensstad. In deze stad zijn vele kaïpellen, maar geen gevangenis. Zij wordt bestuurd door de jongens zelf, door de „safety-guards", die zij zelf kozen, door den jongen-burgemees ter. Ieder leert hier het vak zijner keuze. En 95 van de duizenden en duizenden jongens, die in twintig jaar Pater Flana gan's ideaal van den mensch, die goed is, in praktijk leerden brengen, werden bur gers, die, zonder onderscheid van ras. ge loof of huidskleur, de idealen van den staat oprecht leerden dienen. Groote moeilijkheden gingen aan de wording van deze unieke stad ter wereld vooraf. Toen ais jong priester Pater Fla nagan uit den biecht van een ter dood veroordeelde de overtuiging kreeg, dat geen jongen slecht geboren is, en hij den rechter vijf belhamels vroeg om in een armoedig gehuurd huis groot te brengen, kreet men zijn .poging uit voor senffmenteele waanzin van een zachtmoedige. Men beschouwde zijn eerste tehuizen aLs een gevaar voor de buurt, waarin zij gevestigd waren. Zijn bis schop wilde den vurigen priester liever een kleine parochie geven, dan hem te plaatsen in den maalstroom van het lever.. Uit de archieven der stichting, uit de herinneringen van den thans nog in de krachlt van zijn leven werkzamer Pater Flanagan hebben de scenario-schrijvers de rijke stof voor deze exceptioneele film ge put, En onder groote instemming van pater Flanagan gaf men de moeilijke hoofdrol van den volkspriester aan den acteur, die zich deze nobele ojrgave zoo bij uitstek waardig had getoond: Spencer Tracy, den priester uit San Francisco, den Manuel uit Captains Courageous. Mickey Rooney, merk waardig spiritueel acteurstalent In wording, vertolkte als Whitey min of meer alle moei lijkheden in den jongensaard, alle moge lijkheden van een nimmer geheel verwor den karakter, waarmede pater Flanagan in zijn werk te maken had. Norman Taurog, kinderregisseur bij uitnemendheid sinds hij Jackie Cooper in „Skippy" regisseerde en de straatjongensfilm .Schooiertjes" maakte, regisseerde deze jongens, deze havelooee bende, in wie langzamerhand de kromge groeide, platgeslagen plant recht trok. „LUCHTKASTEELEN". Spel van droom en werkelijkheid in het zonnige Zuiden. „Luohtkasteelen" heet de nieuwe Lilian Harvey-film, die de Ufa onder regie van Augusto Genlna in belangengemeenschap met de Italianen in Italië heeft laten maken. Het is in deze film, dat men voor de eerste maal in ons land den Italiaan- sohen jeune-premier Vittorio de Sioa kan zien, die wordt beschouwd als een van de meest talentvolle jonge spelers. De regisseur Augusto Genina, dien men hier kent als den vervaardiger van verschil lende zangfilins met Benj amino Gigii, Het beroemde gedicht van Rudyard Kipling „Gunga Din" is verfilmd door George Stevens; in de hoofdrollen zien wij Gary Grant, McLaglen en Douglas Fair banks jr. als de drie pootige sergeante, die hierboven zijn afgebeeld. Een rauw, doch eerlijk stel moedige kameraden. Mien ge niet van hun prachtige nolien. Daarnaast leeft men in deze film mee met de dapper heid en aanhankelijkheid ran den Indi- schen waterdrager Gunga Din, wiens hel dendood in Kipling's ,3araak Room Bal lads" de leidraad voor dit scenario is ge worden. Een bij uitstek avontuurlijke film, die haar uitwerking zeker niet zal missen noemt zijn laatete film „een reis door de fantasie en de ziel van meneehen". Naar hij verklaarde, gaf dit scenario hem gele genheid alle filmische elementen te mobill- seeren, die noodig waren om „droom en werkelijkheid" samen te vatten in één ver haal. Wharover het gaat in deze film? Dat is gauw verteld. Over een bescheiden Weensch meisje, dat plotseling het groote geluk in de schoot ge worpen krijgt in den vorm van een hoofd prijs van een geluksloterijtje met sterren Drie dagen Italië, een reis naar het Zui den, een reis naar Sprookjesland, een droom die plotseling waar is geworden! En zooals de droom werkelijkheid wordt voor Ann! Wagner, blijkt de werkelijkheid voor haar een droom te zijn, een droom van vreugde, waarin in vlugge opeenvolging de schoonste plekjes van Italië de revue pas- seeren: Venetie, Florence, Rome, Capri, Napels en ten slotte Weenen, waar de droom en de film weer eindigen. Niet alleen omdat Lilian Harvey de hoofdrol speelt, niet alleen om het genoe gen weer eens een nieuw gezicht bij de film te begroeten zal men .Luchtkastee- len" met belangstelling ontvangen. Tevens zal dat het geval zijn, omdat de film het Italiaansohe landsc'-ap zoo wondermooi weergeeft. En welke Nedevlpr heeft niet een zwak plaatsje in het hart voor de romantiek van de natuur? Daarvoor zijn wij reeds van oudsher reislustig aanglegd geweest

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13