SOsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 April 1939 Derde Blad No. 24260 De opening der Alphensche Doodt Middenstands-T entoonstelling de Groninger kustvaart zichzelf Door Burgemeester P. A. Colijn Te groote groei funest. Donkere wolken pakken 'zich samen i LUIK 1939 Foto Meyer, Der Haag. *=■-< 'I Burgemeester en mevrouw Colijn met de bestuursleden tijdens het moment officiesle opening van de Alphensche Middenstandstentoonstelling der Dat de Alphensche Middenstand niet ^desespereert" ondanks de moeilijke tijds omstandigheden. doch integendeel de han den ineenslaat om iedere gelegenheid aan te grijpen het publiek te overtuigen van het devies: „wat de eigen plaats u biedt, koopt men in den vreemde niet", blijkt wel uit het feit, dat thans, ter gelegenheid van het lS-jarig bestaan der afd. Alphen van iien Kon. Ned. Middenstandsbond in het frjlsgebouw te Alphen een tentoonstelling is georganiseerd, die schier aller verwach- tin* overtreft en eigenlijk beter ..Alphen- «che Jaarbeurs" zou kunnen heeten. Terecht werd dan ook door den voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Lei den den heer D. ten Cate Brouwer, opge merkt. dat als men in Alphen iets doet. men het goed, ja zéér goed doet! Deze woorden kunnen wij ten volle onder strepen en een ieder wij hopen dat dit wlen zullen zijn! die deze tentoonstel ling zal bezoeken, komt zeker tot eenzelfde amclusie. De officieele opening werd gistermiddag verricht door den burgemeester den heer P- A. Colijn. in de Nutsbewaarschool in tegenwoordigheid van het bestuur, de standhouders, mevrouw Colijn. wethouder J. Spreij, gemeente-secretaris mr. Helm- strijd. de raadsleden de heeren Lam. v. Kleef en Veltman. de heer D ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leiden, de heer L. de Groot. Toorzitter van den Kon. Ned. Midden standsbond. den heer van Oosten, districts- wstuurder en vele andere genoodigden. Nadat thee was geserveerd, heette de jwr W. B. Kroon voorzitter van de pl. afd. Je aanwezigen hartelijk welkom, in het Juzonder bracht hij dank aan mevr. Colijn fl'e door het doorknippen van een lint de symbolische handeling der opening wilde verrichten. Spr. stelde voorts de aanwezig- van de besturen der vrouwenbonden JP Pdjs. daar de standhouders het toch in Mofdzaak van de dames zullen moeten moeten hebben en dankte de ijverige ten toonstellingscommissie met haar voorzitter en heer w. den Hertog Azn., voor het vele *erk. dat zij heeft verricht. De leiding werd daarna overgedragen aan jen voorzitter der tentoonstellingscommis- ie de heer w. den Hertog Azn.. die dank acht voor de tot de commissie gesproken jjoorden verklaarde gaarne deze taak te J^&en aanvaard, omdat hij overtuigd was mort k verl)and met. de activiteit van de eaebestuurieden, in het bijzonder de hee- ton Vf d en v- Brummen deze ten- onstelling een succes moet worden, on- jmkI enlcele moeilijkheden, o.a dat een yUstervci-eeniging haar medewerking niet st :eende en met een andere een misver- na ontstond, dat inmiddels echter reeds opgelost, voorts kon spr. dankbaar e van het feit. dat direct een groo.e allf.SPOn^ane deelneming bestond, zoodat dp mUimte direct bezet was. Wijzende op v. mentaliteit van den Middenstand die bpfQnPe- heeft dat hier niet alleen een ook i r^lce- taak voor ei&en belang doch s.°ciaal opzicht voor de geheele ge- od hof J* vvegzelegd wekte spr. een ieder bureer ntoonstellil"1 bezoek bij de mede- biizoïirt moedigen. om 'enp1otte no? W si dank te brengen aan den neer Kroon voor de harmonische wijze deze de indeeling der stands heeft toeeJoL,Daarna verzocht hfl den burge ver de opening te willen verrichten. De burgemeester bracht, na woorden van dank voor de tot hem. zijn echtgenoote en raadsleden gerichtte woorden naar voren dat behalve de vele loftuitingen, die reeds zijn geschreven of gespioken over deze tentoonstelling, het moeilijk zal zijn nog nieuwe woorden van waardeering te vinden. Spr. wilde daarom kort zijn en wees erop dat. al staat men nu verwonderd over de uitgebreidheid en de rijke vescheidenheid dezer expositie, men daarmede nog weinig inzicht heeft in de moeilijkheden, welke aan het ód touw zetten ervan verbonden zijn Alles wat bereikt is, is dan ook te danken aan het organisatorisch talent, waarover enkele der Middenstanders hier blijken te beschikken. Niets zou zulke funeste gevolgen kunnen hebben in dezen tijd, als een verslapping der activiteit. Alle beschikbare krachten moeten mobiel wor den gemaakt en het is verheugend dat de bewijzen van het kunnen" steeds worden geconstateerd. Hiervan getuige ook de on langs gehouden Gas. Water en Eleclrici- teitsten toonstelling. Nauwelijks was deze voorbij, of men begon al weer met plannen voor deze tentoonstelling. Gaat men niet met de eischen des tijds mede. dan wordt men onder de voet geloopen Het gaat niet om luidruchtige reclame, daar het publiek op den duur ..schijn en wezen" wel weet te onderkennen. Doch van onmiskenbaar be lang is wel een heel voorname zaak; dat de service overeenkomst de eischen van den tijd moet zijn Dit zal niet op deze tentoonstelling doch v.n. in de practijk moeten worden bewezen. Spr. eindigde met den wensch dat de gestelde verwachtingen in vervulling zullen mogen gaan. waarmede hij de tentoonstelling voor geopend ver klaarde. De volgende spreker was de heer de Groot, voorzitter van den Ned. Kon. Mid denstandsbond. die er op wees dat de crisis ook zeker den middenstand niet ongemerkt is voorbijgegaan en ook op Alphen haar stempel heeft gedrukt. De middenstand heeft zich dan ook terdege moeten aan passen. Daarom noemde spr. het een ver heugend verschijnsel dat dank zij de actie der regeering. het instellen van een aparte afdeeling op het Departement van Econo mische Zaken voor den Middenstand waar de organsatés haar belangen kunnen be pleiten en de tot standkoming der Vesti gingswet met haar uitvoering van groot belang is. Is nieuwe voorzitter prees hij zich gelukkik als eerste daad het bestuur veel succes te kunnen toewenschen. Tenslotte wees de heer D ten Cate Brou wer. voorzitter van de Kamer van Koop handel op de zekere tijdsomstandigheden, die ook speciaal gelden op economsch gebied Hij gewaagde met dank dat de polUiek onzer regcering er opgericht is het bedrijfs^ven te stimuleeren en dat daar- door vele artikelen, die vroeger uit het bui tenland op de markt kwamen, nu door de eigen industrie naar voren kunnen worden gebracht Ook de Middenstand die zeer moa'lijke tijden doormaakt door verminde ring van debiet, werkloosheid en verzwaring der lasten en niet minder door de concur rentie met het groot-winkelbedrijf moet daarom de grootst mogelijke act'viteit en ^erv'ce onwikkelen om haar oositie te be houden Na tenslotte van de vreuzde der K. v. K te hebban gewaard over dit initia tief en er op gewezen te hebben dat alles wat in Alphen tot dusver werd ondernomen succes heef( gehad, omdat wat men onder neemt goed doet, deed spr. een beroep op (Van onzen specialen verslaggever). (Slot). Om zich een juist beeld te kunnen ver sohaffen betreffende de toekomst van de NederlantLsche kustvaart, algemeen Gro ninger vaart geheeten, moet men deze on derscheiden in drie afdeelingen. 1. De kustvaart van Nederland naar het buitenland vice versa. 2. De kustvaart tusschen twee vreemde landen via Nederlandsche havens, dus b.v. tusschen het Duitsche Rijngebied en Enge land via Rotterdam. 3. De kustvaart door Nederlandsche sche pen tusschen de havens van twee of meer andere landen of tusschen de havens van één enkel vreemd land, b.v. tusschen Fngel- sche havens onderling. OVERBOUW. Voor alle drie categorieën is de Gronin ger vaart zeer belangrijk. Voor alle drie dreigt eveneens een zelfde groot gevaar: over bouw, met tot gevolg onderlinge con currentie. Op 1 Januari 1938 bestond de vloot van Groninger kusters, ingeschreven in de Noordelijke provinciën, uit ongeveer 340 schepen, waarvan pLm. 230 motorschepen en pl.m. 110 zeilschepen met hulpmotor. Deze vloot maakte een groot deel uit van de totale Nederlandsche vloot van 810 sche pen. doch gerekend naar het tonnage een betrekkelijk klein deel, n.l. ongeveer 67.000 bruto registerton van de 2.045.000 ton van de Nederlandsche vloot, gerekend buiten de koloniën. Gedurende 1938 kwamen er 34 schepen bij door nieuwbouw, terwijd 6 schepen wer den verkocht. Een totale vermeerdering dus van 28 schepen, dit is ongeveer 8 pCt. Dit jaar zijn er reeds 10 coasters bijgevoegd gedurende drie maanden, dat zou een ver meerdering kunnen beteekenen van onge veer 11 pCt. Nu lijken deze cijfers niet zoo erg groot, doch wanneer men over de toe komst van de kustvaart spreekt, mag men toch zeker spreken over een toekomenden tijd van minstens 10 jaar. Wanneer de bouw van kustvaartuigen voor de Groninger vloot zoo doorgaat als thans, zou dat beteekenen, dat na 10 jaar de vloot verdubbeld zou zijn. Daar bijna alle schepen nog betrekkelijk nieuw zijn en hun levensduur zeer hoog is, is de kans j op een evenredige vermindering door ver koop of sloop uit te schakelen i Het gevolg hiervan zal zijn, dat de sterk vergroote vloot bij het constant blijven van de te vervoeren lading geen emplooi meer zal kunnen vinden. De kans dat overtxmw tenslotte voor de kustvaart zelf den dood zal beteekenen, is niet denkbeeldig. De meeningen van verschillende deskun digen over de mogelijkheden van het ver- grooten van het vaargebied, zijn zeer ver schillend Daarop komen we straks terug, eerst moeten we daarvoor behandelen de tegenwoordige mogelijkheden en de toe komst daarvan. Daarvoor keeren we terug naar de ver deeling der kustvaart. Voor de eerste afdee ling ziet het er niet slecht uit. Beperking •hiervan zal de eerste jaren vermoedelijk niet plaats vinden, wanneer tenminste de export en import van ons land statiionnair blijven. Vergrooting is echter ook niet te verwachten. Voor de tweede en derde afdeeling, dus de kustvaart door Nederlandsche schepen op buitenlandsche havens, al of niet via ons land, ziet het er niet zoo gunstig uit. Want daarvoor dreigen de protectionisti sche maatregelen van de andere landen. ENGELAND. In de eerste plaats Engeland. De kust vaart van Groninger schippers van Neder landsche, Duitsche, Fransohe of Scandina vische havens uit is niet gering. En even eens is belangrijk de vaart op de Engelsche kust van de Groningers. Een enkel voor beeld illustreert dit reeds ten volle. Voor den bouw van een brug in Londen werden de materialen aangevoerd door 7 kustvaar tuigen. waarvan 5 Groningers. Dit is geen apart, op zich zelf staand feit, doch één der talloos vele. De Nederlandsche kustvaartuigen kun nen thans nog scherp concurreeren met de Engel9Che door hun bijzonder goedkoope exploitatie (lagere gages, kleinere beman ning, goedkoope onderlinge verzekering en economische inrichting van het schip) en doordat de Groninger schepen moderner zijn dan de meestal verouderde Engelsche schepen. Engeland bouwt thans echter veel nieuwe coasters aan naair Nederlandsch voorbeeld, terwijl de Groninger werven ook reeds vele hebben gebouwd voor Engelsche rekening. Thans wordt echter nog op andere, be schermende maatregelen aangedrongen, de burgerij om den Middenstand daadwer kelijk te steunen door wat de eigen plaats biedt, niet elders te betrekken Nadat de heer W den Hertog de sprekers dank had gebracht knipte mevr. Colijn het lint door, dat den toegang tot de tentoon stelling nog afsloot, waarop de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld tot een bezoek. Reeds aanstonds heerschte er een groote drukte en veel gezelligheid. Het bleek, dat de zaal helaa. eigenlijk veel te klein is en een grootere ruimte nOe een beter overzicht zou hebben gegeven Desn ettegenstaande twijfelen wij er niet aan. of deze expositie zal zeker zeer veel publiek trekken, waar toe de attracties o.a de bekende sneltee- kenaar mr. Max uit Den Haag en de vlieg- bomsport het hunne toe zullen bijdragen! B(jna met de regelmaat van een klok, verschijnen den laatsten t(jd in de Engelsche pers en vakbladen artikelen over den toestand van de Engelsche kustvaart in ver gelijking met die van Neder land. En steeds weer moeten de Nederlanders het ontgelden, wordt aangedrongen op be scherming van de eigen vaart en verzwaring van de eischen, die aan buitenlanders worden gesteld. Ook in Denemarken is een zelfde streven merkbaar om buitenlandsche in casu de Nederlandsche, kustvaart te verdrijven in het belang van de nationale vaart. Tot nu toe is in de practijk daarvan niets gekomen, doch kans is groot, dat eens een tijd zal komen, dat de Neder landsche, dus in hoofdzaak Groninger, kustvaart zich een belangrijk vaargebied. waar zc thans voor vele harer sche pen geregeld emplooy vindt, ziet ontnemen. Daarnaast bedreigen ook nog andere gevaren de kustvaart. Samen maken die den toe stand zóó, dat men al heel optimistisch moet zijn om de toekomst met een gerust hart tegemoet te zien. de koloniën ook nationaliseeren. De groote zoowel in het parlement aLs in rapporten en in de Engelsche pers. Vast staat thans echter reeds, dat verbod van buitenlandsche kustvaart niet zal plaats vinden. De Engelsche regeering durft een vernieuwde Act of Navigation met aan. Ze is te bang voor repressaillemaatrgelen. tengevolge waarvan b.v. de Engelsche groote handelsvaart op Nederlandsch-Indië de dupe zou worden. Het middel zou dan erger worden dan de kwaal. Maar ons land zal weinig of niets kun nen doen aan clausules op te nemen in de bestellingen voor uitvoering van groote wei-toen of volvoering van belangrijke in- dustrie-ordens. waarbij wordt bepaald, dat de grondstoffen of onderdeelen moeten worden vervoerd met Engelsche schepen. De kans dat het hier in de toekomst op uit draait, is groot. Wat kunnen we daar tegen doen? Het zelfde. dus ook dergelijke clausules in onze bestekken, het vervoer van Nederland naar Engelsche Holt-linie. die de z.g. „blauw- pijipers" in de vaart heeft en veel op Indië vaart, heeft reeds een zestal schepen on der Nederlandsche vlag de Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" gebracht. Die is op alles voorbereid Verder wordt aagedrongen in het Engel sche parlement de kustvaart te steunen met een subsidie van twee en een half milliosn pond, te verdeelen over vijf jaar. hoofd zakelijk te gebruiken ten dienste van nieuwbouw. En dan wordt tenslotte nog gevraagd: vermindering van veiligheidsvoorschriften en arbeidsvoorschriften op de buitenland sche kustvaartuigen, en verbod van ver voer door buitenlandsche schepen voor zoo ver het betreft goederen, bestemd voor over heidslichamen of lichamen die voor de overheid werken of daarvan steun krijgen. Daar de geheele Engelsche industrie thans door de sterke bewapening bijna werkt voor de overheid, is deze laatste eisch wel zeer ingrijpend AH met al ziet het er dus voor de kust vaart in en op Engeland niet zoo rooskleu rig uit. EN DUITSCHLAND Engeland is echter niet het eenige land waar onze kustvaart het van moet hebben. Duitsohland speelt, ondanks de vele moei lijkheden van de vaart op dit land. nog een belangrijke rol. Door het Vlie. het Zui delijkste punt tot waartoe een deel der boo ten tot een bepaalde grootte mogen gaan. gingen het vorige jaar ongeveer 650 kust- vaartuigen, waarvan een groot deel be stemd was voor DuitschlandWanneer men rekent het groote aantal, dat via Hoek van Holland den Rijn is opgevaren, dan blijkt wel duidelijk hoe groot de Nederlandsche kustvaart op Duitschland is. Hoe lijkt hier de toekomst? Ook niet zoo heel gunstig. Want Duitsohland's kustvloot groeit door nieuwbouw snel. En hier kan men zeer zeker beschermende maatregelen voor de nationale vloot verwachten Bovendien zal een belangrijk deel van de goederen, die thans nog over zee worden vervoerd, van het eene deel van Duitsch land naar het andere deel, of van Scandi navië naar het Rijnland of omgekeerd, in de toekomst d'oor het nieuw aan te leggen kanalen-net, waardoor Rijn, Elbe, Weser en Eems binnendoor verbonden zullen wor den, vervoerd kunnen worden door de go~d- koopere Duitsoh Rijnaken van 1000 en meer ton Ook hier ziet het er dus niet zoo roos kleurig uit. al zal de inzinking hier niet den allereesrten tijd komen. Tenslotte rest nog het overige deel van het vaargebied der Groninger coasters: Scandinavië en Frankrijk. Noorwegen heeft haast geen kustvaart, heeft daar ook geen behoefte aan. Zweden heeft alleen eenige kustvaart voor het ver voer tusschen eigen havens. Denemarken heeft wel een eigen kustvloot. doch deze dient in hoofdzaak voor binnenlandseh vervoer, terwijl de schepen sterk verouderd zijn. Beschermende maatregelen der rege? ringen dezer landen zijn niet te verwachten Hetzelfde geldt voor Frankrijk, dat ook geen belangrijke rol speelt in de kustvaart en eveneens verouderde schepen heeft. De groote Internationale V/at er- Ten tonstelling biedt U sensatlo- neele attracties wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoenenz Het geheel een grootsch en origineel schouwspel. INTERNATIONALE V.'ATERTENTOONSTELUNn MEI-NOVEMBER 3708 (Ingez. MedJ We komen tot de eindconclusie, dat de vaart sterk beperkt kan worden door Engeland en Duitsohland. Thans hebben de Groninger schepen alle nog emplooy. Beperking van het vaarge bied, gepaard gaande met vergrooting der vloot, zal echter tot gevolg hebben, dat na een felle onderlinge concurrentie, die weer tot verarming aanleiding zal geven, groote werkloosheid zal kunnen ontstaan, tenzij de Groninger schippers er in slagen hun vaargebied aanmerkelijk te vergrooten. Doch de kans daarop ls niet erg groot. Uit breiding van het tegenwoordige vaargebied Oostzee, Noordzee, EngeLsoh Kanaal moet gezocht worden naar het Zuiden. Enkele der Groninger kustvaartuigen zijn van een dergelijke grootte en bouw, dat ze een z.g. blanco certificaat hebben, d.w.z. dat ze over de geheele wereld mogen varen. Ongeveer tweehonderd schepen hebben het F-certificaat, dat hen toestaat, te varen in West-Europa, Middellanrisohe Zee. Zwarte Zee. Roode Zee en langs een groot deel van de Westkust van Afrika. Deze schepen zouden dus de Middelland- sche Zee-vaart kunnen gaan beoefenen. Of dat in de practijk mogelijk is, is echter een andere kwestie. Aan vaart met kleine schepen van Neder land naar de Midde 11 andsdhe Zee-havens is geen behoefte. Kleine partijen kunnen goedkooper vervoerd worden met een groot schip. De vaart van Nederlandsche schepen op de Middellandsche Zee, o.a. door de K. N. S. M. en de Bmzetco-lijn, is reeds groot! Reet dus de kustvaart tusschen de Middel- landsche Zee-havens onderling. Daarvan kan men de Italiaansche havens reeds da delijk uitschakelen door de nationale pro tectie daar te lande. Er blijft dus over Spanje, de Balkan en Afrika. De kustvaart, die hier is, wordt uit geoefend door de oude, meest nog zeilsche pen, waartegen de moderne Groninger coasters best zouden kunnen concurreeren. Maar vele moeilijkheden doemen op. In de eerste plaats die van het aanfcnoopen van connecties en van het contact zoeken met scheepsbevrachters. Doordat de Groningers slechts kleine vrachten kunnen vervoeren, zullen ze bij de kleinere bevrachters terecht moeten komen, die slechts Spaansch. Ita- liaansch of Grieksch kunnen spreken. Bovendien is de mentaliteit dezer menschen zoo geheel anders dan die van de Gro ningers, dat daaruit vele moeilijkheden zouden kunnen ontstaan. Tenslotte zal ook de vrachtprijs hier niet hoog kunnen zijn, daar op de bestaande oude kustvaartuigen zoo goed als niets be hoeft te worden afgeschreven en de exploi tatie o.a. door de zeer lage gages goedkoop is. Het argument „Time is money" weegt in de Zuidelijke landen niet zoo sterk om over het bezwaar van een hooge vracht heen te stappen 1 Zoo pakken er zich donkere wolken samen boven de Groninger kustvaart. Een mo derne vloot van sterke, economische sche pen heeft thans nog werk, doch dreigt zich zelf te dood'en, door haar sterken groei en door haar scherpe concurrentie tegenover de buitenlandsche schepen (Nadruk verboden). Hoe bescherm ik mijn gezin tegen LUCHTAANVALLEN Leden van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming vinden op die vraag het afdoend antwoord in tal van lezenswaardige geschriften, welke deze vereeniging uitgeeft. Vraagt inlichtingen of geeft U nog heden als lid op bij den heer D. C. KOK, Rapen burg 9, Tel. 807. - Ieder bepaalt h< t be drag van zijn eigen contributie (minimum 25 cents 's jaars).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9