LEIDSCH DAGBLAD - Eerste B!sd Donderdag 27 April 1939 BLOEIENDE BETUWE GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 VEREE.MGING VOOR SCHOOI.KINDER KLEEDING EN -VOEDING. De Jaarvergadering. Gisteravond had onder voorzitterschap van den heer F. Schilthuyzen de Jaarver gadering plaats van bovengenoemde ver- eeniging. Na een woord van welkom door den voor zitter en goedkeuring der notulen, bracht de secretaresse mevr. W. J. Menkhorst Swart het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Mei. Herbij werden uitgedeeld 928 jongenshemden. 928 jon- gensbroeken. 827 meisjeshemden, 827 meis jesbroeken. 1755 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling in December werden uitgereikt: 1069 jongensblouses, 1069 bovenbroeken. 903 meisjesjurken, 903 meisjesschor ten. 1972 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 176 paar klompen. 3009 paar schoenen Gedurende dit jaar werden 419141 porties eten ver strekt. Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte 2021 raporten. waaronder eenige heronder zoeken De leerlingen waren als volgt over de verschillende scholen verdeeld: Aantal kinderen per dag: MiddelsteGracht 119. Duivenbodestraat 46, Vrouwenkerksteeg 79. Pasteurstraat 127, Zuidsingel 176, Cae- ciliastraat 42. Schuttersveld 58. Krauwel- steeg 57. Pelikaanstraat 121. Oude Vest 99. Paul Krugerstraat 101. Haverstraat 111. Plantsoen 77. Medusastraat 137, Centrale School 38. De kosten per portie kwamen met be diening op 8.56 cent. De gemiddelde groot te der porties was 0,59 L. Het gemiddelde aantal kinderen per dag bedroeg 1392. .Het bestuur werd bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend per soneel. De extra-aangestelde hulp op de scholen Vrouwenkerkhof en Haverstraat bleef ook in het afgeloopen jaar gehand haafd De vacantievoeding ging evenals dit de voorgaande jaren het geval was op de ge wone ujijze door. Evenals vorige jaren werd aan Armen zorg de, vervaardiging van onderkleeding en meisjesjurken en -schorten en jongens blouses opgdragen, terwijl een confectie magazijn- de jongensbovenbroeken leverde. Bij de Gemeentebegrooting werd besloten ons Bestuur te verzoeken in plaats van klompen aan alle kinderen schoenen te verstrekken, aan welk verzoek ons Bestuur, alhoewel tegen zijn zin gevolg heeft gege ven. Een tweede beslissing bij de Gemeente begrooting was om het aantal gedelegeer den uit den Gemeenteraad bij de Vereeni- ging uit te breiden tot 3: er werden met den heer Bergers, die reeds meerdere jaren gedelegeerd lid was, tot verdere gedele geerden gekozen: men. C. Braggaarde Does en de heer F. Eikerbout. Een van de bestuursleden, de heer C. B Velds. kon zich met deze beslissingen niet vereenigen en nam daarom ontslag, tot grooten spijt van zijn verdere bestuursle den. In de maand September werd het be stuur voor een moeilijke taak gesteld. In verband met de heerschende kinderver lamming werden alie scholen gesloten, doch het Gemeentebestuur verzocht onze Vereeniging met de voeding door te gaan. Met het oog op het feit, dat de kinderen niet bij elkaar mochten komen, werden aan alle ingeschreven gezinnen kaarten verzonden, waarop vermeld stond het aan tal porties eten, dat de ouders voor hunne kinderen op de dichtst bijzijnde school in ontvangst konden nemen. Van deze kaar ten werd een dankbaar gebruik gemaakt, zocdat het voor onze Vereeniging dure we ken werden. In het afgeloopen jaar ijn wederom ber gen werk verzet door onze bestuursleden, daarbij op de uitdeelmidagen prachtig ge assisteerd door de gedelegeerde gemeente raadsleden Van een beter worden der tijden is nog niets te bespeuren en dus daalt het aantal kinderen, bij onze vereeniging ingeschreven, ook niet. Onder dankzegging werd het jaarver slag goedgekeurd Namens de kas-commissie brachten de heer C. W. Huibregtsen en mevr. C Brag gaarde Does verslag uit; zij stelden voor den penningmeester den heer W. J. Ny- holt voor zijn accuraat beheer te dechar- geeren. hetgeen onder applaus geschiedde Vervolgens bracht de penningmeester zijn verslag waaruit wij het volgende ont- leenen: De ontvangsten bedroegen: Subsidie Ge meente Leiden f. 54.801.12. Contribution f. 231.75. Bijdragen en giften f. 130. Buitengewone ontvangsten f. 86.95, totaal: f 55.249 82 De uitgaven: Voeding f. 32.307.92, Klee ding f. 18.264.99, Loonen f. 3.604 10, Ad- vertentiën en drukkosten f. 85 98, Onder houd en materialen f. 621.06, Kosten van vergaderingen, verschotten f 177.02. Ze gels en assurantiën f. 188.75, totaal: f 55.249.82 De voorziter bracht hem namens de Ver eeniging dank voor het vele werk door hem verricht. Aan de beurt van altreden in het be stuur waren de dames Middelkoop en Soesman en de heeren Nyholt en Caro. Alle aftredenden waren herkiesbaar, be halve de heer Caro. die wegens drukke werkzaamheden bedankte. De aftredenden, die zich herkiesbaar haden gesteld, werden bij acclamatie her kozen. terwijl in de vacature-Caro bij ac clamatie werd gekozen de heer J. G Wil- terdink. Voorts was er nog een vacature in het bestuur, waarin thans werd voorzien dooi de benoeming van den heer J Noc Uit de kas-commissie trad de heer B Hoff. in wiens plaats werd gekozen de heer W. Caro. zoodat behalve laatstgenoemde deze commissie voor 1939 zal oestaan uit der heer C. W. Huibregtsen en uit een der 3 gedelegeerde leden van den Ge meenteraad. TOERTOCHTEN VOOR WERKLOOZE STADGENOOTEN Voor de motortoertochten voor werkloo- zen. aangeboden door de Leldsche Harley Davidson Club, bestaat zeer veel animo. Niet minder dan 163 gep- digden hebben zich voor een dezer tochten aangemeld. De eerste toertocht zal gehouden worden op Donder dag 18 Mei iHemelvaartsdag) naar Bergen en Schoorl. start vanaf „Royal" te 9.30, waarvoor pl r» -assagiers in aanmerking komen. PER LUXE REISWAGEN NAAR DE ZONDAG 30 APRIL Fraaie route samengesteld in overleg met V.V.V. TIEL - Prijs f. 2.— p. p. n/*\T tjTTTC" Apoth. dijk 2, Tel. 362 //•Dv^/Jjll U lö Noord wijk, Telef. 251 3742 (Ingez. Med.) 20-JARIG JUBILEUM DER CHR. ZANGVER. „EX ANIMO". Uitvoering van Mendelssohn's „Elias". Het is goed, bij tijd en wijle even stil te staan in de ontwikkeling van een vereeni- girgsleven. Temeer, wanneer deze ontwik keling zoo gunstig is verloopen, als zulks het geval blijkt te zijn bij de Chr. Zangver. „Ex Animo", die thans in staat is een om vangrijk en veeleischend oratorium als Mendelssohn's ..Elias" met waarlijkuit stekend resultaat tot uitvoering te brengen. Wij kennen den dirigent den heer de Wolff reeds lange jaren als iemand, die met gemak koorpartituren weet in te stu- deeren. maar dat hij met zijn zangers en zangeressen zóó veel weet te bereiken, als ditmaal het geval was. ziet. dat heeft onze verwachtingen overtroffen Het oratorium ..Elias" heeft sinds de eer ste uitvoering op 26 Augustus 1846 tijdens het muziekfeest te Birmingham bij voort during een eereplaats ingenomen op het repertoire van tallooze zangvereenigingen en het zal dit ongetwijfeld nog vele jaren blijven doen. Zulks niet zonder reden: de Elias be hoort tot Mendelssohn's rijpste en dank baarste werken. Voor de zooveelste maal zijn wij onder den indruk gekomen van de ontroerende melodieusiteit dezer muziek, waarin Mendelssohn's groot talent zijn rijkste ontplooiing vond. Wij gaven dezer dagen reeds een in houdsbeschrijving en mogen het werk ook overigens bij de muziekliefhebbers vrij al gemeen bekend achten. Wij bepalen ons dus nog slechts voor een oogenblik tot deze muziek, die getuigt van groot oud-testa- mentarisch enthousiasme, van opmerke lijke liefde voor de dramatische, bijbel- sche stof. waaraan Mendelssohn zulk een effectrijke, dan weer verinnerlijkte expres sie weet te geven. De edele schoonheid der koren, kwartet ten, terzetten en solipartijen, die prachtig voor de stemmen geschreven zijn, gaven een fantasievolle en nog immer hevig boeiende schildering van de gebeurtenis sen rond den profeet Elias. Mendelssohn openbaart in meerdere deelen ook een mo numentaal kunnen, waarin hij veelal terug grijpt op Bach en Handel, waarbij wij zijn fuga's in herinnering roepen, o.a. in zijn bewonderenswaardig geconcipieerde ouver ture. Naast de machtige koren worden wij bij voortduring getroffen door de waardevolle solopartijen, zooals de aria „Her Gott Abrahams. Isaaks und Israels", de be roemde Hammer-aria en het onvergelijke lijke „Es ist genug" allen voor bas, het engelreine „Höre Israel" voor sopraan, het „Weh Innen, dasz sie von mlr weichen" en het ,,Sei stille dem Herrn" voor alt of de tenor-aria „So will ich mich finden las sen" en „So werden die Gerechten leuch- ten". Dit is slechts een greep uit de vele juweeltjes, die dit oratorium inhoudt. Daarbij dragen de suggestieve climaxen, die de koren bevatten, niet in de laatste plaats bij tot het immer weer groote succes! Wij willen volgaarne een eerepalm toe kennen aan het koor, dat zich op deze jubileumuitvoering met hart en ziel heeft gegeven, een uitstekende klank ontwikkel de en daarbij zóó vast en zeker zijn par tijen zong, dat wij voor een dergelijke se rieuze voorbereiding slechts lof kunnen koesteren. De heer de Wolff, wiens soepele en stimuleerende leiding geen oogenblik verflauwde, toonde een dergelijke zware opgave muzikaal en technisch te beheer- schen. Hij weet zijn ensemble die echte zangvreugde bij te brengen, die als een vanzelfsprekendheid tot een levendig-bewo- gen resultaat moet leiden. Van vermoeie nis was geen oogenblik sprake, hetgeen heel wat zegt. gezien het feit. dat dit lang durige oratorium slechts met enkele cou pures werd uitgevoerd. In de keuze der solisten was men bij zonder gelukkig geweest: Ankie van Wickevoort Crommelin, in onze stad een goede bekende, hebben wij zelden zóó klaar en diep doorvoeld gehoord als ditmaal, in een partij, die haar volkomen lag en waarin zij zich dus moeiteloos kon geven De bas Nico Huisman heeft zijn Eliaspartij indrukwekkend gezongen: zijn prachtig getimbreerd orgaan is voortreffelijk ge schoold, hoewel wij het betreuren, dat hij het af en toe te donker kleurt en te veel afdekt, tengevolge waarvan de resonans niet steeds ten volle openbloeit. Zijn Ham mer-aria werd een der hoogtepunten van den daaraan zoo rijken avond. De sonore alt Annie Hermes paste zich harmonieus aan. terwijl ook zij wist te boeien door haar begripvolle voordracht. De tenor Cor van Munster bezit eveneens waardevolle kwaliteiten: zyn orgaan heeft echter niet de kracht om bijv. de aria „Dann werden die Gerechten leuchten" de noodige schittering te geven, doch in het piano wij denken bijv. aan het bijzonder teeder klinkende ..Siehe. er schlaft unter dem Wachholder" wist hij veel indruk te maken. In de ensembles pasten de vier stemmen uitnemend tezamen, terwijl ook de andere medewerkenden de sopraan Agathe de Kramer, de alt Annie Michiel- sen. de tenor Joop de Voogd en de bas J. W. Hazelzet bijdroegen tot een klank- schoon geheel. De heer de Wolff, zijn koor en allen die de „Elias" beluisterden, kunnen dus in hooge mate tevreden zijn, temeer omdat men in de leden van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest muzikale begelei ders had gevonden, die de voortstuwende directie van den heer de Wolff levendig aanvoelden en in elk opzicht een steun wa ren voor koor en solisten. Slechts eer en kele maal gaven zij zich tegenover het koor te sterk. De dirigent is met een prachtigen lau- werkans gehuldigd, de dames-solisten ont vingen fraaie bloemstukken. Dr. Riemens heeft den mooien avond met gebed en een kort welkomstwoord ge opend en sprak ook na afloop een gebed uit. De zaal had zeker voller kunnen zijn, hoewel stellig ook velen door de radio deze bijzonder geslaagde uitvoering beluisterd zullen hebben. TYPOGRAFEN ONTVANGEN HUN DIPLOMA. Samenkomst der Districts-Leerlingen- Commissie. De leerlingen-commissie in de typografie voor het district Leiden en omstreken had gisteravond in ..Prediker" haar jaarlijk- sche samenkomst belegd ter uitreiking van de diploma's aan de zetters en drukkers, die met goed gevolg het eind-examen van de vakopleiding hebben afgelegd. Bij afwezigheid van den voorzitter dei- Commissie. den heer S. G. van Looy. stond de avond onder leiding van den Controleur der Centrale Leerlingen-Commissie, den heer R. J. Kok. die een woord van welkom sprak, In het bijzonder tot den directeur der Ambachtsschool, op welke inrichting het theoretisch gedeelte der opleiding plaats vindt, tot den heer Blauw, die ook controleur der Centrale Leerlingen-Com missie is, tot de vertegenwoordigers der vakorganisaties en tot de ouders en ver wanten der leerlingen. Spr. wees er op, dat het resultaat van het examen ditjnaal zeer goed is geweest. Er behoefde slechts één handzetter te worden afgewezen. In de examen-commissie hadden zitting voor de handzetters de heeren A. L. Koenen. C. Haasbeek. D. J. Looman en A. G. de Mooy voor de drukkers de heeren S. G van Looy. P. J. Mulder Jr., J. C. Pillekers en P. M. M. Pont. De heer A. W. van Steenbergen was als secretaris met de algemeene lei ding belast. Geslaagd zijn als handzetter: H. Chaudron. A. Korenhof. A. J. R. Lampo, F. H. van Leeuwen. W. Raversbergen. J. Veerman, A. M. de Vos. C. Vooys en G. Wessel en als drukker H. J. P. van Baa- ren. J. Devilee en B. Starrenburg. De heer Kok reikte de diploma's met een hartelijken gelukwensch aan de jongens uit. De directeur van de Ambachtsschool, de heer G. E. E. Kuyntjes. ging daarna over tot het uitreiken van het getuigschrift dier school, dat de jongens tegelijkertijd had den behaald. Spr. zei. dat ook de resulta ten van het theoretisch onderwijs zeer goed te noemen waren en hij bracht hulde aan de leeraren voor de uitstekende opleiding, welke zij hebben g;egeven. Spr. hoopte, dat de jongens het diploma niet zouden be schouwen als een bewijs, dat zij nu op hun lauweren konden gaan rusten, maar dat zij hun kennis nog steeds zullen verrijken. De maatschappij heeft behoefte aan goed ge schoolde vaklieden. Ook de heer Kok, thans in zijn functie van vertegenwoordiger der Centrale Leer lingen-Commissie, wenschte de jongens nogmaals geluk. Hij bracht dank aan hun leermeesters en aan de examen-commis sie. Spr. wees daarna nog eens op de be- teekenis van het instituut der vakopleiding, dat in de vijf-en-twintig jaar van zijn be staan reeds zeer veel goed werk heeft ge daan. Op het oogenblik zijn er ongeveer 1400 leerlingen in opleiding uit pl.m. 700 gemeenten van ons land. Spr. drong er op Van, dat zoowel de patroons alsook de ouders en dc leerlingen hun volle mede werking aan dit instituut zullen geven. Ons mooie vak, aldus spr„ is waard goed ge leerd te worden. Namens de gecombineerde besturen sprak de heer Tonkelaar woorden van ge lukwensch en dank. Namens de leeraren sprak de heer van Doorn de jongens in hartelijke bewoordingen toe, terwijl ten slotte J. Veerman, namens de gediplo meerden in het bijzonder de leeraren dank bracht voor het gegeven onderwijs. Na de pauze vertoonde de heer Kok eenige smalfilms, betrekking hebbende op de vakopleiding. LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Inaugureele rede van den praeses Collegii. In het groot-auditorium van het Acade miegebouw heeft de praeses van het nieuw- opgetreden collegium van het Leidsche Stu denten Corps, de heer P. R. Beelaerts van Blokland, gistermiddag een inaugureele rede uitgesproken, waarin hij o.m. herin nerde aan het zoo in alle pozichten ge slaagde eeuwfeest van het L.S.C. Vóór alles, aldus spr.. gaat onze dank uit naar de Eeuwfeest-Commissie, die op zeldzame wijze haar taak begrepen en uit gewerkt heeft. Talloos waren de blijken van belangstel ling door het Corps bij het eeuwfeest on dervonden, waardoor treffend gedemon streerd werd welke postie het inneemt te genover de omringende wereld. Daar is in de eerste plaats het Koninklijk Huis. Geen afgesleten gewoonte maar een behoefte en een jaarlijks wederkeerend voorecht is 't voor den Praeses Collegii om vanaf dezen katheder te getuigen van onze onvergankelijke aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. In dezen tijd van oorlog, van verdeeld heid en onwil om elkanders moeilijkheden te begrijpen, heeft de Koningin persoonlijk een beroep gedaan op Haar volk. Het Corps heeft kortgeleden, te zamen met alle Ne- derlandsche studentenorganisaties, getuigd mede te willen werken aan den opbouw van een krachtige nationale eenheid. Op welke wijze hieraan daadwerkelijk gevolg kan worden gegeven, wordt nog onder zocht. Reeds geruimen tijd is het Collegium met verschillende instantie's in onderhan deling en het is mogelijk dat het Corps een werkzaam aandeel zal kunnen hebben in de ontwikkeling en ontspanning van den werkloozp. Intusschen zal ieder initiatief op dit gebied van de zijde der leden zelf op hoogen prijs gesteld worden. Maar ook in eigen kring kan een ieder er toe medewerken een geest van samen werking en wederzijdsche waardeering te bevorderen. Het logisch volgende punt van bespre king vormt de Academie. Nimmer toch verliezen wij uit het oog, dat Willem van Oranje in 1575 de Leidsche Alma Mater gesticht heeft. De enorme toe vloed van studeerende jeugd maakte het noodzakelijk later dergelijke instellingen elders op te richten, maar steeds wist de Leidsche Universiteit, niet alleen door haar eerst-geboorte-recht. maar veeleer door de wereldvermaardheid harer hoogleeraren en door den vrijen onafhankelijkcn geest, die ook haar alumni bezielde, de eerste plaats onder de Hoogescholen te behouden. Geen wonder dan ook, dat aan de Koningin ter herinnering aan haar veertigjarig re- geeringsjubileum door de vijf corpora een gebrandschilderd raam wordt aangeboden, voorstellende Prins Willem I de stichtings bul der Leidsche Academie aan het stads bestuur overhandigende. De strijd, die wij sinds de stichting der Unive: teic zien tusschen studenten en burgerij, is oft alle fronten beëindigd. Vriendschappelijke samenwerking vinden we waar eens slechts vijandschap was. Ver schillende onderdeelen van het eeuwfeest hadden ruime medewerking der autoritei ten. Met de bevriende Corpora leeft het L.S.C. op goeden voet. Het Collegium overweegt aan de Alge meene Senaten Vergadering voor te stellen waar Nederland op het oogenblik lid is als Membre Collaborateur Sportif, thans toe te treden als Membre Titulaire der C.I.E Hierdoor wordt een nauwer contact, ook op ander gebied dan de sport, met studen ten uit andere landen bewerkstelligd. Mocht het volkomen onpolitieke karakter dat de C.I.E. op het oogenblik draagt, ver loren gaan, dan zal dat voor Nederland een reden tot onmiddellijke uittreding zijn. Vervolgens behandelde spr. het meer in terne Corpsleven, waarna hij besloot. Ge heel anders dan honderd jaar geleden is de positie van het Corps ten opzichte van de buitenwereld;* veranderd ook is zijn in wendige samenstelling. Niet langer omvat het alle Leidsche studiosi, niet langer vormt het een zóó afgezonderde gemeen schap. Maar er zijn krachten, die ons niet ver laten. onze tradities en onze stijl, onze zin voor humor en originiallteit, ons besef een gemeenschap te zijn met eigen regels, rechten en verplichtingen; een besef, dat wellicht te sterker gevoeld wordt, nu alom studeerenden verschijnen wien het slechts te doen is om ln den kortst mogelijken tijd een bevoegdheid te halen. Juist dan voe len we, wat we te danken hebben aan dat Corps, dat ons te zamen met onze acade mische studie de mogelijkheid biedt om tot een volledige ontplooiing van onze levens krachten te komen. Mogen wij dan later kunnen getuigen, die mogelijkheid benut te hebben; mogen wij dan ervaren sterk te staan door de eigenschappen, die wij in onzen Leidschen tijd geleerd hebben. Dan zal het Corps zijn waarde hebben behouden, en daarvoor te waken zij ons doel. zij ook het doel van allen, die na ons zullen komen in de eeuw. die voor ons ligt. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in het gebouw „Prediker" haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende met een woord van wel kom. gaf een korten terugblik op het afge loopen vereenigingsjaar en sprak de hoop uit, dat het reeds lang in uitzicht gestelde Vide bouwplan dezer vereeniging eindelijk eens tot stand mocht komen, waardoor dan tevens de „zandplaag" van het stuk grond aan de Mamixstraat van de baan zou zijn. Spr. bracht tevens dank aan de verschil lende commissies, die in de vereeniging r.uttig werk verrichten en aan zijn mede bestuurders van wie soms veel van hun vrijen tijd wordt gevraagd. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. De kascommissie deed hierna bij monde van den heer J. Th. van den Bosch een gunstig rapport hooren over haar gehou den onderzoek. Hierna kwam het jaarverslag van den secretaris aan de orde dat na een kleine wenk werd goedgekeurd. Het financieel verslag van den penning meester werd na eenige discussie eveneens goedgekeurd. Aangezien de penningmeester, de heer H. Oudshoorn, den wensch te kennen had ge geven heen te gaan, werd in diens plaats benoemd de heer Joh. v. d. Bos, reeds lange jaren 2de secretaris der vereeniging. Bij deze gelegenheid sprak de voorzitter woor den van dank tot den vertrekkenden pen ningmeester en hoopte, dat de nieuwe func- tionnaris deze functie met dezelfde accu ratesse zou behartigen. Deze beloofde er naar te zullen streven dit inderdaad te doen en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd de secretaris, de heer P. J. Schouten, herkozen, zulks was ook het geval met de overige aftredende bestuursleden, de hee ren H. van Donselaar, P. Winterkamp en H. W. Wittenaar. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. van Westbroek. De kascommissie bleef in haar tegen woordige samenstelling gehandhaafd. Tot leden van den raad van commissa rissen werden in de plaats van de heeren J. W. Schneider en M. B. de Jong benoemd de leden D. P. Weijers en A. Cornet, ter wijl het bestuur machtiging kreeg dit lichaam zoo noodig nog aan te vullen. Den heeren Schneider en De Jong werd dank gebracht voor hun werk in het belang der vereeniging verricht. Het voorstel van het bestuur om het waterverbruik meer rationeel over de wo ningen te verdeelen, lokte veel discussie uit; het bleek, dat in het algemeen geoor deeld werd, dat de limiet door de Duin water Maatschappij gesteld te laag was en dat daardoor de hygiëne niet in de hand wordt gewerkt. T.enslotte werd toch het voorstel van het bestuur aangenomen, zij het dan ook na uitvoerige verdediging van bestuurszijde. Hierop volgde ballotage van een aantal nieuwe leden en tevens royement van en kele onwillige leden. Het was ongeveer elf uur toen de voor zitter, na een korte rondvraag deze goed verloopen en niet druk bezochte leden vergadering met een woord van dank kon sluiten. LEIDSCHE KONIJNEN SPORTVEREEN. „L.E.O." Gisteravond hield bovengenoemde veree niging een ledenvergadering in café Royal ter bespreking van de te houden jongedie- ren-show te Rijnsburg op Hemelvaartsdag. Alle vraagprogramma's zijn verzonden en vermoedelijk zal deze dag een succesvol verloop hebben, daar reeds vele aanvragen uit geheel Nederland zijn binnengekomen. Na deze bespreking volgde ballotage var. 5 nieuwe leden, die allen werden aangeno men. Na de pauze hield keurmeester W v. d Bent een causerie over verschillende soorten konijnen, welke door diverse leden waren medegebracht. Te circa 11 uur sloot dc voorzitter deze geanimeerde vergade ring. met een aansporing om op den inge slagen weg voort te gaan. Voor |JW 3155 Ungez. Med.) THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. Theosophie en de kentering der tijden. Gisteravond werd in het Nutsgebouw door het Theosophlsch Genootschap over bo venstaand onderwerp een openbare lezing gegeven. Spr. begon met een aanhaling uit liet boek van Mevr. Katherine Tingley „Het Pad van den Mysticus" (uitgegeven in 1922i, waarin zij op verschillende plaatsen treffend over de toestanden in de wereld spreekt. In artikelen, die zij in 1897 en 1898 schreef, zeide mevr. Tingley nog meer be langrijke dingen, die thans meer dan ooit in toepassing te brengen zijn. Spr. ging voort met een uiteenzetting, zooals de theosophie die geeft over den cy- ilisohen ontwikkelingsgang der mensch- heid en bracht naar voren, hoe door meer kennis van de wetten der natuur, waaraan de geheele menschheid onderhevig is. meer begrip ontstaat van wat wij thans in deze periode hebben door te maken en tegemoet te treden Zij bracht naar voren hoe de geheele ontwikkelingsgang in cyclussen zich voortbeweegt, cyclussen van op- en nedergang. maar immer vooruitgaande en uiteindelijk voerende tot een algeheele op heffing van het menschelljk ras. Zij toonde aan, hoe een aaneengeschakelde reeks van oorzaken en gevolgen tot deze toestanden moeten leiden, en hoe wijzelven als steeds reincarneerende wezens medeplichtig zijn aan alles wat de menschheid overkomt. Niet voor niets geeft de theosophie een studie van de vroegere menschenrassen, die wijzelven waren, en van de gebeurtenis sen, die toen plaats grepen en onherroepe lijk in het ras, waar wij thans deel van uitmaken, hun gevolgen teweeg komen brengen. Meer kennis en meer begrip geeft ook meer geestelijke kracht, waarmede men de toestanden van deze tijden tegemoet kan treden. Vergeet niet. aldus spr., dat aan de gevolgen van vroeger gelegde oor zaken niet veel meer te veranderen valt, maar dat het wèl in onze macht ligt om te bepalen, hoe de toekomst zal worden. La ten wij ons dan ook daartoe wenden, en daarvoor werken, Juist in deze kenteringen der tijden, die wij nu zoo duidelijk mee maken. Na de lezing was gelegenheid tot ge- dachtenwisseling en het stellen van vragen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Vereenigde vergadering. In de gisteren alhier gehouden Veree nigde Vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Gedepu teerde Staten van de rekening 1937. de suppletolre begrooting 1937, het besluit tot af- en overschrijving op de begrooling 1937 en de begrooting voor het jaar 1939. Opgave werd gedaan van den stand van het bemalingsfonds op 1 Januari 1939, ter wijl werd overgelegd het j aarlij ksch ver slag over de waarborg- en slikfondsen, een afschrift der schuldbekentenis wegens het sluiten van een geldleenlng ad f. 315000 benevens het proces-verbaal eener kasop- nemlng bij den Rentmeester. Na onderzoek hunner geloofsbrieven werden toegelaten als hoofdingeland: voor het 7e district Joh. van Reeuwijk te Haar lemmermeer (Abbenesi, voor het 8e dictrict P. J. Heemskerk te Rijpwetering, voor het 9e district W. J. Rijlaarsdam te Nleuwveen. voor het 13e district J. M. van der Sahn te Zoeterwoude; en als hoofdingelandplaats vervanger: voor het 8e district J. A. Ber nard te Noordwijk en voor het 13e district A B. Verkleij te Leiderdorp Aan dc weduwe van den oud-plaatsver vanger van den rentmeester A. J. den Hol lander werd een pensioen verleend. Besloten werd tot verkoop van een strookje van het Kanaal achter Alfen aan de gemeente Alphen a. d Rijn, tot het sluiten van een overeenkomst tot afgra ving van een perceel der Katwijksche lan den met J. Boesaard te Katwijk aan Zee en tot het opnieuw verhuren van een per ceel grasgewas van den Spaarndamschen dijk. In het belang van een vergrooting van het doorstroomlngsprofiel van de Drecht •.verd besloten tot het verleenen van een bijdrage aan de gemeente Leimulden we gens de kosten van verbreeding van dit water over 25 m aan den zuidelijken oever en bet daarlangs aanbrengen van een be schoeiing, welk werk tegelijk met het ver nieuwen van de Bilderdammerbrug zal worden uitgevoerd, welke vernieuwing ge paard moet gaan met een vergrooting van de doorstroomingswijdte. Ten slotte werd het jaarverslag over 193» aangeboden. N.V. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ „VOORUIT", KOREVAARSTRAAT 30. Vergadering van aandeelhouders en verzekerden. Gisteravond werd de jaarlijksche alge meene aandeelhoudersvergadering van bo vengenoemde verzekeringsmaatschappij ge houden. De balans en verlies- en winstre kening over 1938 werden goedgekeurd. Hp dividend werd bepaald op zes procent, u» verdere winstverdeeling vond als volg» plaats: Na reserveering van 25°/» voor de ex tra reserve en 25°/n voor het fonds Belang® Verzekerden bleef f. 1643.60 ter beschikking van de aandeelhoudersvergadering. Hei voorstel van de directie en commissarissen hiervan f 821 80 in de extra reserve en 1 321.80 in het fonds Belangen Verzekerden te storten en de nog resteerende f. reserveeren voor de coöperatie „Vooruit ten behoeve van de te voeren propaganda, wen» met algemeene stemmen aangenomen. Alle statutair aftredende commissarissen- de heeren M. Dubbeldeman. F. Kooistra en J. Broekhuizen werden herkozen, terwijl ai gedelegeerd lid. volgens art. 6 van de sta tuten, werd gekozen de heer Kooistra. De vergadering van de gezamenlijke ver zekerden. welke eveneens gisteravond wera gehouden herben "»2mde de beide aftredende commissa:'csen, de heeren J. Veldman en B. Wijland. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2