STADSNIEUWS Groote brand te Vlaardingen Dit nummer beslaat uit VIER bladen E. H. B. O.-ers oefenen DONDERDAG 27 APRIL 1939 No. 24260 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt gOsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EERSTE BLAD Antwoord namens H. M. de Koningin Een tweede boodschap van Roosevelt verwacht Meubelfabriek in de asch gelegd Drie kinderen door trein gegrepen en gedooc verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd> OP HET ADRES DER NEDERLANDSCHE STUDENTEN. Naar aanleiding van het adres, door de Nederlandsche studenten en studentencor poraties aan de Nederlandsche universitei ten en hoogescholen op Initiatief van de Koninklijke Utrechtsche Studentenvereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wapen handel tot H. M. de Koningin gericht als uitvloeisel van den oproep van Hare Majes teit in het bijzonder tot de Nederlandsohe jongeren betreffende de geestelijke en moreele herbewapening, heeft de kamer heer van H. M. de Koningin, mr. J. H. L. 3. baron Sweerts de Landas Wyborgh, in Hoogstderzelver opdracht het volgende schrijven tot den praeses van genoemde vereeniging, den heer J. Dieleman te Utrecht, gericht: 's-Gravenhage, 21 April. In opdracht van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer U Haren dank over te brengen voor het door U. na mens de Nederlandsohe studenten aan de Nederlandsche universiteiten en hoogescholen, aan Hare Majesteit ge richt adres, waarvoor Hoogstdezelve zeer gevoelig is geweest. Hare Majesteit draagt mij op U te verzoeken alle studenten en studenten corporaties. namens welke U het adres heeft onderteekend, te doen weten, dat de Koningin met groote belangstelling en Ingenomenheid van den inhoud van het adres heeft kennis genomen. De verzekering door alle studenten het opkomend verslag dus gege ven van hun offervaardige aanhan kelijkheid en trouw en hun getuigenis, dat zij, in het belang van het vader land, hun beste krachten zullen wij den aan de verwezenlijking der natio nale bezinning en samenwerking, met ter zijde stellig van alle bestaande ver schillen, heeft de hooge waardeering van Hare Majesteit gevonden. Met vol vertrouwen ziet Hare Majesteit tege moet. dat de tegenwoordige studenten de gedachte van offervaardigheid en saamhoorigheid niet alleen ook op de komende jongere generaties zullen overplanten, maar ook, dat zij zelve, na het beëindigen hunner studies, deze ge dachte met zich in de groote maat schappij zullen mededragen en in hun werkkring tot uiting brengen, waar deze werkkring ook moge zijn, in Nederland, in Europa of tusschen de keerkringen, opdat het vurig verlangen van Hare Majesteit naar een eendrachtig en daardoor sterk en tevens gelukkig groot vaderland bewaarheid moge worden. De kamerheer van Hare Majesteit de Koningin, w.g. SWEERTS. VEREENIGING „KIMNIASTEN". Feest- en propaganda-avond. De vereeniging van leerlingen en oud- leerlingen „Kimniasten" van de avond school „Kennis is Madht" gal gisteren in „Den Burcht" een uitstekend geslaagden feest- en propaganda-avond. De voorzitter, de heer H. Gottenibos, wees er in zijn ope ningswoord op, dat deze vereeniging den band van leerlingen en oud-leerlingen strakker aanhaalt, waardoor een prettige en kameraadschappelijke geest ontstaat. Er staan ecihiter nog velen naast de vereeniging en ook deze moeten toetreden tot de „Kim niasten" en actief gaan deelnemen aan het leven der vereeniging. Verder werden de vele genoodigden wel kom geheeten en wel in de eerste plaats den eere-vooreitter mr. dr. H. D. M. Knol en de leeraren, bestuur van het genootschap en afgevaardigden van de Mulo-vereeniging Excelsior en de ouders van de leerlingen, donateurs, enz. Na dit welkomstwoord werd reeds dadelijk een dankwoord gesproken aan alle dames en heeren. die het mogelijk had den gemaakt om zuik een prachtige revue in elkaar te zetten en dat zijn er velen ge weest. te veel om op te noemen. Onmiddellijk daarna werd de revue „Is die eventjes goed opgevoerd, waarin tal van Leidsohe toestanden, o.a. het overweg- vraagstuk op vaak geestige wijze werden gehekeld; waarin vooral „Buus" daverend succes oogstte en waarin ook aan zang en dans een ruime plaats was toebedeeld. Een aardig nummer, dat speciale vermelding verdient, was voorts het optreden van K. Snieder als imitator. Een kleurige finale vormde een waardig besluit van deze aardige revue. Aan ver- soheidene medespelenden werden bloemen aangeboden. „The Harmonist Jazz Boys" verzorgden de muziek tijdens het bal, dat dezen zeer druk bezochten en voortreffelijk geslaagden avond besloot. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de dames J. M. van Wamden tDen Haag' en B. Ch Bouman iDen Haag) en oe heeren R. J. Erdtorinik (Den Hiaag), L. P. Nyenbandring de Boer (De Bilt) en C. de Ru (Leiden); voor het candidaatsexamen rechten: de heer D. de Baan (Den Haag) en voor het economisch candidaatsexamen In dologie de heer L. E. Scheurer (Leiden). Een groote brand heeft vannacht te Vlaar dingen de electrische meubelfabriek, waarin de Fa. Abr. Spreij haar afdeelingen slaap kamerameublementen en Btoffeerderij heeft gevestigd, in de asch gelegd. Tegen vier uur vanmorgen ontdekte een nachtwaker brand in deze meubelfabriek, gelegen aan de Koningin Wilhelminahaven Zuidzijde 15, aldaar. Hij alarmeerde onmid dellijk de brandweer, die spoedig met vol ledig materiaal uitrukte. Door werkzaam heden aan de havenbeschoeiing en doordat de brandkranen onder het zand waren ge waaid, kon echter niet dadelijk water wor den gegeven. Het duurde dan ook eenigen tijd eer men de noodige maatregelen had kunnen nemen, zoodat het vuur intusschen voldoende gelegenheid had zich uit te brei den. Na korten tijd sloegen de vlammen ver boven het dak uit en zochten zij ook via de ramen een uitweg, zoodat de achterzijde van het ruim zestig meter lange en tien meter breede pand spoedig in lichter laaie stond. Aan de achterzijde was het pand twee ver diepingen hoog met een plat dak, de voor zijde bestond uit drie verdiepingen met een zolder. Het vuur werd door de brandweer met zes stralen op de autospuiten en met vier stralen van de vuurvreters bestreden. Toen men met deze middelen nog voor een hopelooze taak bleek te staan, werd ook nog de drijvende stoomspuit van het havenbe drijf Vlaardingen-Oost gerequireerd. Deze kwam de tien stralen met drie versterken, zoodat massa's water in het perceel werden gespoten. Van het achterste gedeelte van het pand stortten tegen vijf uur de muren met don derend geraas in. Hierdoor werd een ge deelte van een belendende houten loods, toebehoorende aan Sal. Frankel's handel maatschappij N.V., waar circa 25 ton droge oude nianillatrossen geborgen lagen, meegesleurd. Ook hier vond het vuur gre tig voedsel. De brandweer kon evenmin verhinderen, dat de vlammen zich met razende snelheid voortplantten, naar het voorste gedeelte van de fabriek. Hoewel alle pogingen wer den aangewend om dit te behouden, mocht dit niet gelukken en ook dit gedeelte met zijn vele kostbare, waaronder vier zeer moderne, machines, brandde totaal uit. Alleen de muren zijn hier blijven staan. Het kantoor, dat zich aan de voorzijde bevond, is eveneens uitgebrand. De kan toorinventaris en het archief kon men ech ter in veiligheid brengen. Te ruim zeven uur was het gevaar gewe ken en konden enkele spuiten inrukken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister Het pand, dat eigen dom is van den heer Goudappel, was op beurspolis verzekerd, evenals de inventaris. De firma Spreij is echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. In de fabriek wer ken plus minus zestig man. Het geldt hier slechts de afdeeling slaapkamerameuble menten en de stoffeerderij. De andere meubelafdeelingen zijn in een ander stads gedeelte gevestigd, zoodat het bedrijf niet ten volle gestagneerd zal zijn. Vermoede lijk zal van de zestig werklieden een ge deelte naar deze andere afdeelingen wor den overgeplaatst. NED. VEREEN. VOOR E.H.B.O. In diplomatieke kringen te Washing ton verwacht men, dat Roosevelt een nieuwe boodschap met vragen tot vrede tot Hitier zal richten, wanneer deze in zijn rede in den Rijksdag morgen de deur open laat. Indien Hitier tegenvoorstellen doet en niet het denkbeeld van een econo mische wereld-conferentie en ontwa- penings-conferentie zonder meer ver werpt, acht men het in welingelichte kringen waarschijnlijk, dat de president een concrcten vorm zal zoeken voor deze voorstellen. Zij, die deze meening aanhangen, verklaren, dat Roosevelt gedurende de crisis van Muenchen ook zijn eerste vredesboodschap tot Hitier door een tweede heeft doen volgen. In officieele regeeringskringen acht men de rede, welke Hitier morgen in den Rijksdag zal uitspreken geen offi cieel antwoord op de voorstellen van Roosevelt, aangezien deze rede meer gericht is tot het Duitsche volk dan tot den president der Vereenigde Stateen. Men zal evenwel niet verwonderd zijn, wanneer Duitschland naderhand kennis zal geven van de ontvangst van de boodschap van Roosevelt door 't over handigen van een copie van de rede van Hitier aan het Witte Huis. Foto van Vliet. 11 slachtoffer van een veronderstelde gasontploffine wordt weggedragen tijdens een en'nS. welke de Ned. Ver. voor E.H.B.O. afd. Leiden gisteravond hield op het ter rein der Kon. Ned. Grofsmederij, Gefingeerde gas-explosie. Men moest gisteravond bij de buiten oefening, welke de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor E.HJB.O. op het terrein der Kon. Ned. Grofsmederij hield, over eenige fan tasie beschikken om zich een beeld te vor men van de situatie, die ontstaan was na dat de bliksem in een ter plaatse veron derstelde chloorfabriek was geslagen. Op „het terrein van de ramp" veroorzaakte deze blikseminslag een hevige explosie, die alweer moeten wij sterk in de verbeel ding leven een vuil geel-groene nevel doet opstijgen en het geheele gebouw met een verstikkenden damp vult. Rechts en links vallen de gewonden. Naar het zich laat aanzien zal deze ontploffing ernstige gevolgen hebben In allerijl wordt de E.H.B.O. gewaarschuwd, ziekenauto's rijden aan, brancards worden in gereedheid ge bracht, men is op het ernstigste voorbe reid. Zes leden der E.H.B.O., voorzien van een gasmasker, betreden het door de explo sie getroffen gebouw en verrichten hier onder zeer moeilijke omstandigheden hun reddend werk. Zij smaken het genoegen alle slachtoffers in een minimum van tijd naar buiten te brengen. De geredden wor den nu in ziekenauto's, welke aan den Zijl-, singel geparkeerd stonden, geladen en over gebracht naar een ziekenhuis. Inmiddels slaat de bliksem ook in een op het terrein staande kraan. De kraanvoer der wordt getroffen. Een arbeider, staande op een ladder wordt tegen den grond ge slagen en een ploegbaas, door de sterke lichtverschijnselen verblind en hevig ge schrokken, loopt in het water, waar hij bewusteloos wordt uitgehaald. Ook bij dit ongeval treedt de E H B O. handelend op. De oefeningen, welke een zeer vlot ver loop hadden, stonden onder leiding van dr. G. Verbrugge, dr. H. Navis en dr. S. A. Lie- zenberg. De Commissaris van Politie en dr. Horst van den G G D. woonden deze oefe ning bij. Aan het eind van de oefening heeft de voorzitter van de Leidsche afdeeling, de heer Questroo, allen bedankt, die hun me dewerking verleenden. In het bijzonder richtte hij zich tot de directie van de Kon. Ned. Grofsmederij, die haar terrein be schikbaar had willen stellen, tot de politie autoriteiten voor het verschaffen der gas maskers en tot de firma's Nieuwkoop en Dieben. die hun ziekenauto's hadden wil len afstaan. gebracht hetgeen voor een groot deel te danken is geweest aan het ini tiatief. den steun en de medewerking van den wethouder. Daarnaast is ook het corps der ambtenaren steeds bezield geweest met den wensch het gemeentebelang naar beste weten te dienen. Spr. meende te mogen zeggen, dat de heer Splinter door zijn func tie neer te leggen een moeilijk, maar ver standig besluit heeft genomen en hij ein digde met het uitspreken van den wensch, dat de rust, welke hij thans gaat genieten, in hooge mate bevorderlijk moge zijn aan zijn gezondheidstoestand. Namens de amb tenaren van Gemeentewerken bood spr. tenslotte een bloemstuk aan. Vervolgens sprak de directeur van den Gem Reinigings- en Ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong eveneens woorden van waardeering en afscheid, hetgeen hij tevens vergezeld liet gaan van de aanbie ding van een bloemenmand. De ambtenaren van het Bouwbureau van het Stadhuis en de architect, de heer ir. C. J. Blaauw volgden dit voorbeeld. De heer Splinter heeft tenslotte allen dank gezegd voor de prettige samenwer king. hun waardeerende woorden en de bloemenhulde. BINNENLAND. De Tweede Kamer keurt de regeling auto vervoer personen goed. (3e Blad) Worden de rijbewijzen te duur? (4e Blad) Haagsch gemeentebestuur wil luchtafweer geschut koopen. (Binnenland, 3e Blad) De minister over vervoerscoördinatie (4e BI.) Congres te Hengelo van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. (Binnenland, 3e Blad) Burgemeester van Vriezenveen wil de ver antwoordelijkheid niet meer dragen. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Prijshoudende stemming Geringe koersverschillen - Suikeraan- deelen vast - Amerikanen iets hooger Beleggingsmarkt prijshoudend. BUITENLAND. Chamberlain's toelicht op de instelling van dienstplicht in Engeland. Verzet der op positie. (4e Blad) Hoe de Engelsche dienstplicht wordt ont vangen. (Buitenland, 4e BI.) Gafencu thans te Parijs. (Buitenland, 4e BI.) Uitbreiding der defensie der Ver. Staten. (Buitenland, le Blad) De Belgische regeering krijgt volmachten. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HEER 3. SPLINTER. Van het gemeente-personeel. De onlangs afgetreden wethouder van fabricage, de heer J. Splinter, die zich in verband met zijn gezondheidstoestand ge dwongen zag dit ambt neer te leggen, heeft gistermiddag afscheid genomen van het personeel van de gemeente-diensten, waar mede hij gedurende de twaalf jaar van zijn wethouderschap veelvuldig in aanraking kwam, te weten van den dienst van Ge meentewerken, van den Gem. Reinigings dienst en van het Bouwbureau van het Stadhuis, waarvan alle ambtenaren in het Bureau van Gemeentewerken aanwezig waren. Het eerst werd het woord gevoerd door den directeur van dezen dienst, den heer A. M. de Blauw, die zeide, dat het perso neel het op hoogen prijs stelt in de gele genheid te zijn afscheid te nemen van den heer Splinter, die gedurende 12 jaar met groote ambitie en kennis van zaken het wethouderschap heeft vervuld. Er is in die periode op het gebied van openbare wer- t ken zeer veel voorbereid en'tot uitvoering ONGELUK OP ONBEWAAK- TEN OVERWEG TE WAARDENBURG. Een ontzettend ongeluk is vanochtend gebeurd op den onbewaakten overweg in den Waalbandijk te Waarden- burg. Drie kinderen zijn daar door den trein uit Zaltbom- mel gegrepen en op slag ge dood. Om half twaalf pas seerde een trein uit Den Bosch in de richting Utrecht. Een landbouwer zag plotse ling. dat drie kinderen den overweg overstaken, juist toen de trein naderde. Een ongeluk was onvermijdelijk. De kinderen: de vijfjarige Klaas van Oort, zijn vierjarig broertje Aart en het acht jarige nichtje Gerrie van Oort werden door den trein gegrepen en onmiddellijk ge dood. De slachtoffertjes zijn de kinderen van de landbou wers Van Oort, die in de on middellijke nabijheid van den overweg wonen. In verband met dit vreese- lijke ongeval deelt de burge meester van Waardenburg ons mede, dat hij meermalen de spoorwegen op de gevaar lijke situatie ter plaatse heeft gewezen. In tAvee jaar tijds zijn hier reeds zes ongelukken gebeurd. vJ Voor het geheele land: half tot zwaar bewolkt. Geen regen van be- teekenis. Koude avond en nacht met waarschijnlijk nog lichte nachtvorst. Overdag iets zachter. Matige wind, meest uit Noordelijke richtingen. MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU. Jaarverslag over 1938. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Het afgeloopen jaar stemt ln vele op zichten tot tevredenheid, vooral ook door het toenemende aantal gevallen, waar voor de hulp van het Bureau werd inge roepen, Echter zijn er ook zware zorgen. Een ruime subsidie, die door de Rockefel ler Foundation voor een periode van 5 jaar ons werd verleend, zal met het einde 'van 1939, door het verstrijken dier periode, waarschijnlijk komen te vervallen, in ieder geval aanmerkelijk beknot worden. Hier door zijn wij genoodzaakt naar andere middelen om te zien om de groote lacune, die spoedig in onze financiën zal ont staan, aan te vullen. Tot eiken prijs moeten wij trachten te voorkomen, dat ons Bureau in de toe komst door tekort aan middelen zijn werk- aamheden zou moeten inkrimpen. Vooral in dezen tijd. waarin meer en meer blijkt hoe onmisbaar een Bureau als het onze in de samenleving is. en welke waarde dit vooral ook voor de preventie van ernstiger moeilijkheden heeft, zou dit wel zeer te betreuren zijn. Het aantal aanvragen nam vooral in de laatste maanden sterk toe. zoodat de staf van het Bureau slechts met veel moeite deze alle kon verwerken. Uitbreiding van de staf zou daarom wenschelijk zijn. Daaraan valt echter in de naaste toe komst niet te denken. In 1938 werden in totaal 190 gevallen onderzocht, waarvan 103 jongens en 87 meisjes. Van de 35 gevallen, waarin behandeling werd gegeven en deze werd geëindigd, zijn er:28 verbeterd en 7 weinig verbeterd. Van de 29 gevallen, overgenomen uit 1937. waarbij behandeling werd gegeven en beëindigd, waren er: 22 verbeterd en 7 weinig verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1