SCHUDT UW LEVER WAKKER H.C,ANDERS Donderdag 27 April 1939 Regeling autovervoer personen goedgekeurd DE NACHTEGAAL LEfDSCH DAGBLAD - Derde Blad RECHTZAKEN Drama op een Amsferdamsch politiebureau Vergadering der Tweede Kamer Dagbladreclame is niet te vervangen CORRESPONDENTIE agent schoot een brigadier neer. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek behandelde de Am- sterdamsche rechtbank onder voorzitter schap van mr. J Boon de strafzaak tegen den Amsterdamschen politieagent J. D. R., die op 31 Augustus van het vorige jaar den Brigadier van politie J. T. van der Linden in tiet bureau Pieter Aertzstraat heeft neer geschoten. Hij had twee schoten op hem ge lost; de eene kogel had het borstvlies en een long doorboord, de tweede doorboorde hoofdslagader en luchtpijp. Kort nadat het drama was gebeurd, overleed de brigadier. Na de twee schoten richtte de agent het wapen op zichzelf, en met een zware hoofd wonde werd de man opgenomen en naar een der ziekenhuizen vervoerd, waar hij maan denlang is verpleegd. Chirurgisch ingrijpen redde hem het leven en thans is hij in zoo- rerrc hersteld, dat hij ter terechtzitting kon verschijnen. Getuige-deskundigc dr. S. P. Tammenons Bakker heeft te zamen met dr. F. Grewel een psychiatrisch onderzoek ingesteld. Dr. Bak ker lichtte dit rapport toe. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. Verd. had vroeger, een jaar voor hij dit misdrijf pleegde, een auto-ongeluk gehad Hiervan is hij niet goed genezen en hij deed sindsdien allerlei ondoordachte daden. De president merkte naar aanleiding van de conclusie van den deskundige op, dat het schieten toch eigenlijk de daad van een vol komen krankzinnige was. Hij schoot op dien ongelukkigen brigadier, dien hij eigenlijk heelemaal niet kende en die met de zaak, waarvoor hij gehoord moest worden, niets te maken had. Vindt u niet, dat verd. geheel ontoerekeningsvatbaar is? Desk.: Neen, het is een kwestie van meer o( minder. President: Ik ben maar bang. dat de we tenschap nog niet zoover gevorderd is. Dan komen er later menschen, die de rechterlijke macht verwijten, dat zij een man levenslang heelt gegeven, terwijl die man niet wist wat hij deed. Kan het niet zijn. dat er iets ont brak in de hersens van verdachte. Ontbra ken de remmen niet, die een normaal mensch weerhouden van dergelijke daden? Desk. gaf toe. dat de remmende eigen schappen ontbraken, doch hij bleef van meening dat op het oogenblik van het schie ten verdachte niet geheel ontoerekenings vatbaar was, hoewel hij wel reeds geruimen tijd in een gespannen en nerveuzen toestand verkeerde. Inspecteur Ebbenhout vertelde hoe het drama zich had afgespeeld. De brigadier van de centrale controle was om 11 uur op het bureau; hij meldde zich bij den dienstdoen- den inspecteur getuige Ebbenhout en vertelde daar, dat hij opdracht had verdach te voor inspecteur Van Slobbe, chef der ze denpolitie, te geleiden. De brigadier had de inspecteurskamer weer verlaten om te wachten op den agent. De deur van de kamer bleef open en getuige Ebbenhout kon in de vestibule kijken, waar enkele minuten later de vprdachte verscheen Hij hoorde, dat de brigadier hem zeide. dat bij mee moest naar het bureau van de ze denpolitie. ..Waarvoor?" vroeg verdachte. Dit weet ik niet", had de brigadier geant- maar ik zou maar meekomen, want h" is een bevel van een superieur. Verdachte was toen de inspecteurskamer binnengestapt, gevolgd door den brigadier. De inspecteur had verd. ook gelast kalm mee ?aan. Plotseling werd verdachte spierwit, tij creep den brigadier vast en wierp hem inde vestibule, waarheen hij hem volgde. De Nee mannen liepen het gebouw verder In, gevolgd door den inspecteur. Op dat oogen- btk draaide verdachte zich om, trok een re volver en vuurde op den brigadier. Deze (reep naar zijn hals en wankelde. De inspec teur trok den brigadier opzij, maar op dat moment vuurde verd. voor den tweeden keer. De brigadier zakte in elkaar en direct daar op had verdachte het wapen op zichzelf ge richt. Verschillende getuigen gaven inlichtingen over de vreemde handelwijze van verdachte gedurende het laatste jaar. Het reclasseeringsrapport over verdachte luidde zeer gunstig. Vroeger was verdachte perkzaam bij de spoorwegen, later bij de po- pue. Hij stond bekend als een goed politie man die bij wijze van onderscheiding was ingedeeld bij de karabijribrigade. Hebt u nog wat te zeggen" vroeg de pre- Verd - ,,Neen. alleen spijt alles wat er ge- Nurd ls, mij ontzettend." De officier van justitie vorderde hierna 2 lw ïya"genisstraf met aftrek van preven- 1De straf zal moeten worden doorge- oraeht in de bijzondere strafgevangenis. Vonnis 10 Mei. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en ri zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal tn Uw Ingewanden doen stroomen Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carters Leverpllletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. 2412 ungez Med.» oordeeld tot f. 20 boste subs. 20 dagen hechtenis. In hooger beroep zeide de ambtenaar niet te hebben geslagen, doch afgeweerd. Als getuige décharge deelde de inspec teur van Bouw- en Woningtoezicht der ge meente Wassenaar mede. dat hij ook al iens moeilijkheden met v. W. heeft gehad. De Proc.-Generaal eischte bevestiging van de opgelegde straf. Veldwachter beleedigd. Een tuinder uit Ter Aar bevond zich daar op de ijsbaan, terwijl hij geen lid der ver- eeniging was. De veldwachter had hem gewaarschuwd van de baan te gaan. doch blijkbaar ging dat niet te vlug. In ieder geval, de tuinder vond het noodig om den veldwachter uit te schelden. De Politierechter had hem deswege ver oordeeld tot f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Verdachte zei. de boete niet te kunnen betalen en hij vrceg om vermindering daarvan. De Proc.-Generaal wilde met den finan- cieelen toestand rekening huoden en wilde de boete daarom verlagen tot f. 5 subs. 5 da^en hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Suikerwerk in consignatie. Een koopman, uit Rijnsburg afkomstig, had van een grossier te Den Haag suiker werken in cons gnatie ontvangen. Hij had die suikerwerken verkocht en de opbrengst ervan, f 75. niet afgedragen. Voor deze verduistering had de Politie rechter hem veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en twee maanden onvoorwaardelijk. Van deze beslissing kwam verdachte in hooger be roep en hij zei uit armoede te hebben ge handeld. De Proc.-Generaal was het daar niet mee eens. want verdachte had kost en inwoning bij een zuster, en bovendien was het rap port over hem niet heel gunstig. Daarom vorderde de Proc -Generaal be vestiging van het vonnis. De verdediger meende, dat de consign a - tie-afgifte niet bewezen was. zoodat hij vrijspraak, subs, clementie pleitte HAAGSCH GERECHTSHOF. Mishandeling. n,fT\ artle'der uit Hazerswoude had een v-o Mnwoner van d'e gemeente een stè re klap in het gelaat gegeven, voor deze mishandeling had de Politie- ppv. 1 veroordeeld tot een maand nrSf"lsstraf voorwaardelijk met. een Uit ,2 ïan drie iaar' en onvoorwaarde- 115 boete subs. 15 dagen hechtenis, j;wam vonnis hij in hooger beroep vprr?Lu.ed het 'n drift" zoo betoogde de datau 1 ,maar de president merkte op. Vii ,,er geen verzachtende omstan- rvf.H.ïi «'orden genoemd. De klap was sïaphW aan?ekomen, dat het oog van het De n flink gezwollen was. om „pr°cureur-generaal zag geen termen tr de °Pgelegde straf wijziging te -n- en eischte dus bevestiging, d'i praak over 14 dagen. Ambtenaar staat terecht. Irbrii? ?n amf>tenaar van den Raad van Sas«„„ den bouwkundige H. v. W. te oontrow'" kwam om de loonlijsten te 'mbteno 'was °neenigheld ontstaan. De lijsten "rende n 1 dat v. W. de loon- gcren uis 'lad. doch niet wilde bij jji' fv. W. meende, dat de lijsten v «f k"ouder waren. Op het verzoek door den 0"3. de woning t,e verlaten, werd Noei]iiSLjmbtenaar niet voldaan, waarna held 2en omstonden. Bij die gelegen- het Rela-t aiT>btenaar v. W. een klap in bloecip,,ri' 'l,ebben gegeven, waardoor v. w. fe rtehTKrd,gewond' "tbank had den ambtenaar ver- HAAGSCHE RECHTBANK. Fietsen gestolen. Terzake diefstal van twee fietsen heeft terecht gestaan de 54-jarige schilder H. L. uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Tegen hem had de Officier tien maan den gevangenisstraf geëischt, zulks in ver band met het feit, dat verdachte reeds eer der is veroordeeld. De Rechtbank heeft in deze zaak uit spraak gedaan en verdachte veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, doch met aftrek van pl.m. vijf maanden preven tief doorgebracht. Minister ontkent eenzijdige bescherming der spoorwegen. (Van onzen parlementairen medewerker) Een stroom van debat heeft zich in de Tweede Kamer uitgestort over het W.A.P. Wetsontwerp Auto-vervoer Personen), dat het met Augustus a.s. afloopende R AP. (Reglement Autovervoer Personen) moet vervangen. Gisteren hebben we reeds het standpunt van de eerste twee sprekers, de heeren Bon- gaerts en Van Lidth de Jeude, beide oud- Minister van Waterstaat, vermeld. Nu kwam er nog een heel rijtje bij: Schilthuis, Van Braambeek, Diepenhorst, I Posthuma, Krijger, Sweens, Ebels. De Vis ser. Bovendien: als men bedenkt, dat alle sprekers een half uur hadden, dan begrijpt men al hoe veel tijd er met deze alaemeene beschou wingen heenging. Hier komt. ten overvloede, nog bij dat, wat de hoofdzaken betreft, alle sprekers eigenlijk op hetzelfde standpunt stonden. De verschillen waren nuances op enkele punten. Maar neem al dadelijk het voor naamste, het vergunningsstelsel, dit werd algemeen aanvaard. Wat eigenlijk moeilijk anders kon, want er stond feitelijk niets tegenover, en het vergunningsstelsel heeft reeds practlsche ervaring achter den rug. Zooals de heer v. Braambeek het uitdruk te: alleen door het vergunnings-systeem zal het mogelijk zijn een loyale regeling te treffen voor trein en bus beide. Toch speel de de vrees, dat de bus zou worden gedrukt een zekere rol in enkele redevoeringen, maar het was ook hier de heer Van Braam beek. die erkennende dat dit stelsel een zekere bescherming voor den spoorweg in houdt (trouwens voor de geconcessioneerde bus ook), de opmerking maakte dat. wie dit niet wil, dadelijk weer terecht komt in den toestand van absolute bedrijfsvrijheid, met alle ellende van dien. En dit wil nie mand. Verscheidene sprekers betoogden dat een goede werking der nieuwe wet grooten- deels zal afhangen van de vraag, hoe de bevoegdheden, welke het ontwerp schenkt, gehanteerd zullen worden, en dit te meer, waar het onmogelijk is, daaromtrent richt lijnen in de wet op te nemen. Met klem werd daarom op een zuivere en rechtvaar dige toepassing aangedrongen. Een zeker meeningsverschil met de Re geering openbaarde zich ook wat betreft de samenstelling der Bedrijfscommissie (officieele naam: Commissie Vergunningen Personenvervoer), met name ten aanzien van de vraag of daarin ook de Gedepu teerde Staten der betrokken provincie zeg genschap moeten houden. Dit punt komt bij de amendementen terug. Trouwens, een enkele spreker moest van de Bedrijfscom- mlssie heelemaal niets hebben. Over den spoorweg en over de bus en hun onderlinge verhouding, werd weer heel wat ten beste gegeven. De spoorweg zei men is het aangewezen middel voor langere, de bus is het voor kortere afstan den. Een meening. die zich ook in de cij fers demonstreert: over 1937 b.v. vervoerde de trein 47 millioen reizigers, maar de bus.1881 millioen. Aan de bus. meende mr. Diepenhordst. moet een redelijke kans worden gegeven: hij gelooft dat ze een groote toekomst heeft; maar anderzijds mogen de spoorwegen niet worden afge roomd. Volkomen terecht heeft de heer Krijger er de aandacht op gevestigd, dat de spoorwegen in ieder geval onmisbaar zullen blijven. De Minister van Waterstaat heeft er op gewezen, dat er in wezen weinig meenings verschil was in het debat; een afwijking van eenig belang in hun oordeel deden al leen de communist (De Visser) en de na- tionaal-socialist «Woudenberg) hooren.Met kracht heeft de Minister wederom ontkend, oat het zijn streven zou zijn eenzijdig de spoorwegen te beschermen: nergens uit dit ontwerp kon dit blijken. De Regeering geeft aan samenwerking tusschen trein en bus verre de voorkeur, en daartoe biedt het vergunningsstelsel een goeden grondslag, vooral ook. omdat op deze wijze een goede taakverdeeling mogelijk zal zijn. Intusschen verklaarde de Minister toch uitdrukkelijk, dat het „afroomen" van de spoorwegen niet zal worden toegelaten; daarom zal b.v. een paralleldienst alleen worden toegestaan als er werkelijk een behoefte aan is, maar zelfs dan zal de bus niet over het geheele traject mogen rijden. Maar bepaalde richt lijnen voor de uitvoering kunnen inder daad niet in de wet worden opgenomen; intusschen is er wel gelegenheid voor be roep. De Minister beloofde, dat bij het vaststellen der tarieven met het belang van het publiek voldoende rekening zal worden aehouden en hij verklaarde zich bereid, aan de gemeentebesturen invloed te verleenen op het verstrekken van vergunningen voof inter-communale buslijnen. Op het einde van den middag is over en kele amendementen reeds een beslissing ge vallen. Zoo was er een voorstel van mr. Diepen horst. om in art. 4 enkele .woorden in te lasschen. waardoor vast zou komen te staan dat alléén vergunning is voor het «tegen vergoeding) vervoeren van personen per auto, wanneer dit geschiedde „als bedrijf of nevenbedrijf." Wanneer het niet als be drijf geschied-de. ook als er voor betaald werd. zou het niet onder de wet vallen. De Minister gevoelde voor het denkbeeld van dit amendement veel, maar vreesde toch wel een beetje voor ontduiking en oordeel de, dat deze aangelegenheid het best in de uitvoerings-maatregelen zou kunnen wor den geregeld. De heer Van Braambeek was veel positiever in zijn verzet en voorzag stellig ontduiking Maar de Kamer heeft het amendement met 41 tegen 25 stemmen aangenomen, zoodat alléén dan voor beta lend vervoer een vergunning noodig is, wanneer het als bedrijf, geheel of ten deele wordt uitgeoefend. Wij zijn werkelijk be nieuwd wat hieruit in de practijk zal groeien, want de mogelijkheid van ontdui king ligt er toch stellig in. Een tweede amendement had eveneens succes. Het was van den heer Bongaerts. Het wilde de in te stellen „Bed rijf scom missie" (art. 9) noemen „Adviescommissie" en het uitbrengen van advies verplicht stel len. Dit was inderdaad logisch; de Minister zag het in en nam het amendement over. Met het derde ging het anders. De heer Van Braambeek wilde in de Advies-com missie ook opnemen vertegenwoordigers van verschillende andere groepen en orga nisaties dan blijkbaar in het voornemen lag. Art. 9 schrijft voor (na een wijziging door het amendement-Bongaerts) dat in de commissie zullen zitten personen uit het ver voers-bed rijf, maar de heer Van Braam beek wenschte allerlei andere groepen in de wet op te nemen. Maar de Minister (en hij niet alleen) had er bezwaren tegen; oolc wenschte hij het opnemen van werkgevers- representanten niet dwingend voor te schrijven. Het eind was, dat het amende ment met 36/30 stemmen werd verworpen. Waarop het heele art. 9 (instelling der Adviescommissie) er met 43/23 stemmen doorging. En het belangrijkste van deze stem mingen was, dat 34 leden op het appèl ont braken. Na zülk een vacantie! PRIJSVRAAG TOT 1 JULI R. 8000.- PRIJZEN 3729 (Ingez. Med,)' ]- HAAGSCHE POLITIERECHTER. De verduisteringsproef. Onder toezicht van een inwoner van Oegstgeest, had een auto-bestuurder tijdens de verduisteringsproef in Wassenaar met volle verlichting gereden. De auto werd door de controleurs W. F. en C. M. aange houden en de bestuurder gewaarschuwd. Niettemin reed hij vlak daarop met ver lichting verder. Als gevolg hiervan moest de inwoner van Oegstgeest nu terecht staan. Hij zeide onbekend te zijn geweest met het feit, dat ter plaatse een verduisterings proef werd gehouden, terwijl hij ook meen de niet strafbaar te zijn, omdat niet hij de auto bestuurde. Na verhoor van de controleurs, vorderde de Officier f. 15 boete subs. 15 dagen hech tenis. Op juridische gronden verleende de Po litierechter ontslag van rechtsvervolging. Copyright P. I. B. Bon 6 Copenhogei Het bosch, dat bij het paleis van den keizer hoorde, was werkelijk onmetelijk groot. Het liep door tot aan de k-uet, waar de diepe en prachtig blauwe zee zich bevond. haarlemsche rechtbank. Dood door schuld. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 26-jarigen chauffeur A. M. H. uit Hillegom, die terecht heeft gestaan wegens dood door schuld. In den nacht van 21 op 22 Febr. j.l. had verdachte op den Lisserdijk tijdens mist een auto bestuurd, waarin geze ten waren een zekere I. Imanse uit Hillegom en de gebroekers Jh. Pijpers en T. H. Pijpers, kellners van beroep en afkomstig uit Hille gom. Verdachte had zijn wagen op den smallen Lisserdijk gekeerd met het nood lottig gevolg, dat de wagen achteruit reed in de Ringvaart, waarbij de gebroekers P. het leven lieten. De officier van Justitie, mr. G. Sikkel, had tegen verdachte geëischt 1 maand gevange nisstraf. De Rechtbank achtte verdachte schuldig en veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf. De civiele vordering van de nabestaanden der slachtoffers werd niet toe gewezen. O De kruinen van de boomön staker, boven het water uit en men kon dan ook, met niet al te groote booten onder de boomtakken I& één van deze boomen woonde een ïwujhte^aaJ, die prachtig kon zingen. Mevr. H. F. Voor plaatsing van uw inge zonden stuk is geen reden, vooral ook niet. waar wij immers in die gansche kwestie geen zeggenschap hebben. Zijn gezang was zelfs zoo schoon, dat een arme visschor, óie heusch wel wat anders te doen had, met zijn bootje stil hield, om den nachtegaal te hooren. „Wat is dat prachtig", zei hfj. Het vischnet eischte echter z(jn aandacht op en hij vergat den nachte gaal, totdat hjj weer langs den bqom kwam en hem hoorde. „Wat is dat prachtig", zei hij toen weer. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11