Nederlctnd's grenzen en kust in staat van verdediging 80.ie laargangLEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 April 1939 Derde Blad Ho. 24259 PARLEMENTAIR OVERZICHT Voortschrijdende ontginning langs de grenzen strijd met het defensiebelang in Landing van vreemde troepen op onze kust is een hachelijke onderneming Tweede Kamer. Dagbladreclame is niet te vervangen Op het erf van een boerderij op 600 M. achter pantserafweergeschut, staan wij plotseling voor een mitrailleurnest, dat van den weg af onzichtbaar is en daarvan is gescheiden door een breede, diepe sloot. <n sioti I (Van onzen specialen verslaggever). Nederlandsche persvertegenwoordigers staan ergens aan de grens van ons land. Zoo juist is hun gedemonstreerd hoe men net op zeep gelijkende blokjes trotyl een laar boomen ten val kan brengen, wan neer het wenschelijk geacht zou worden een op den weg aangebrachte afsluiting ian ..asperges" of beton, nog eens extra te versterken met een verhakking. Zij heb ben rondom een paar officieren en soldaten gestaan, die in enkele oogenblikken een leeren band met blokjes trotyl gereed maakten, nadat de sterkte van de lading vooraf bepaald was door meting van den omvang van den boom. Zij hebben den sordel om den boom zien bevestigen en hebben met een windlucifer het anderhalve meter lanvc vuurkoord zien aansteken. Toen hebben zü beenen gemaakt om op veiligen afstand, met open mond. te zien. kat er zou gebeuren Circa 100 meter liggen tusschen hen en den ten doode opge schreven boom. Een blauw rookwolkje soiraalt langs den stam omhoog. Het vuur koord brandt langzaam op Nog IS secon den. 10. 5.... Een doffe knal. tot ver in »en omtrek hoorbaar, een vlam, een dikke rookwolk: dan is het gebeurd, helt de boom langzaam over naar den kant waar zooeven aog de blokjes trotyl zaten valt dan in sneller tempo totdat, met dof gekraak, de kruin den grond bereikt. Zóó kunnen de grenstroepen in enkele minuten vele boo men vellen daardoor verhakkingen tot stand brengend, die een nadering van de er achter liggende versterking, waar de noodige mitrailleurs zijn opgesteld, goed deels onmogelijk maken. De Nederlandsche pers trekt verder langs de grenzen, bestijgt een vitaal punt in een belangrijke verdedigingslinie, betreedt be tonnen kazematten, waarin modern geschut opgesteld, stapt door pas aangelegde "(opgraven en houdt stil voor een paar uitnemend opgestelde en gemaakte mitrail leursnesten en schuttersposten. Een d epe "uil in den grond, zandzakken als borst wering, een schietsleuf. gegolfd plaatijzer, «aas en graszoden. Ziedaar enkele Lngre- o'enten. waarvan de Nederlandsche solda ten zich bedienen om op technisch ver antwoorde wiize hun schuilplaatsen aan te 'eggen. i^en volgend punt in de grensverdedi- suigslinre: loopgraven zoo aangelegd, dat e bezetting onder dekking den wijk kan ÏÏe". Links en rechts op den achtergrond ;®en zich kleine heuvels, die er op het werH.^ht heel onschuldig u tzien In 1 lelijkheid zijn het wederom gecamou- .mitrailleursnesten, waarin zware inch, er gokoelde en lichte met e„ ^ekofhde mitrailleurs zijn opgesteld ii Plkuts is voor een schutter en Mala r Hun taak is het om een be- e^bipH t secl°r van het voor hen l'ggende eèzorea i^'fiiken. waarbij er teven:: voor richtik j' dat eeil overval uit een andere liit ah waarin zij schieten, onmoge- 'bk gemaakt wordt. een defensiebelang. briSij5?fekt vanzell, dat er bij de grens den tS zooveel mogelijk profijt getrok ken <m!a van water, dat voor defensie goeae bondgenoot is, temeer omdat tallooze beekjes, stroompjes en riviertjes veelal steile oevers bezitten. Uitdiepen en verbreeden wordt in de grensgebieden dan ook ijverig gedaan. Daarnaast heeft men echter nog een andere bondgenoot: dras sige, volkomen onbegaanbare terreinen. Wagen eventueele invallers zich daarin, dan komen zi.i er in 9 van de 10 gevallen niet meer uit De venen, gelegen langs onze grenzen in Groningen, Drente en Brabant bijvootbeeld. zijn voor de defensie van ons land van onschatbare waarde. ..Wij" heb ben het aan den lijve gevoeld, waagden ons in een dergelijk terrein, zwoegden 100 meter over een zanderigen bodem, waar hooge heidestruiken het loopen tot een zware, te zware, opgave maakten. Toen stonden ..we" plotseling voor een venijnige, verborgen strook water waarin geel riet groeide. De diepte? Onbekend, maar toch van dien aard. dat hij, die er eenmaal in wegzakt onherroepelijk verloren is. Zóó is er niet één, maar zóó zijn er tien-, ja honderd tallen plaatsen aan te wijzen, die een door schrijding van een dergelijk terrein naar het rijk van de practische onmogelijkheden verwijst. Dergelijke terreinen onontgonnen te laten is van groot, zeer groot belang, omdat daardoor een sterke verdediging van onze grenzen mogelijk is. Het is dan ook stellig een eisch van dezen tijd, dat aan de kostbare ontginning van de venen langs Nederland's grenzen een ontginning die veelal niet loonend is ookeen gebiedend halt wordt toegeroepen. EN DE KUST? Zooals het langs de grenzen van Neder land is, is het ook aan de kust. Daar wordt hard, zeer hard gewerkt aan de voltooiing van verdedigingswerken, die een landing van vreemde troepen tot een hachelijke onderneming maken. Zandzakken, beton, hout Ziedaar het materiaal, waarmede de thans versterkte kustwacht in luttele dagen tijds de noodige. verdekt opgestelde verblijfplaatsen voor mitrailleurs en mo derne stukken geschut heeft aangelegd. In snel temoo zijn deze versterkingen tot stand gekomen, dag en nacht worden zij bewaakt. Men weet het: Nederland's ver raderlijke kust is in vredestijd al zoo uiterst moeilijk te benaderen, ja, zonder loods zullen velen het zelfs niet durven wagen. In oorlogstijd wanneer de mitrail leurs en stukken geschut, waaronder ook mortieren zijn uit hun stellingen onophou delijk kunnen vuren, kan een landing even eens practisch uitgesloten geacht worden. Op tientallen plaatsen langs Nederland's kust zijn deze opstellingen aangelegd, waarbij, evenals aan de grenzen, van zoo genaamd voorbewerkt materiaal gebruik gemaakt wordt, d.w.z. van materiaal, dat als het ware pasklaar aangevoerd wordt. Het pleit ontegenzeggelijk voor den geest onder de troepen dat de aanleg voor de noodig geachte versterkingen, die. mocht de intemat'onale spanning verslappen voorloopig niet opgeruimd zullen worden, in een betrekkelijk korten tijd is geschied En dat vaak onder omstandigheden, die nu niet d1 reef ideaal waren In vele dorpen heeft men voor de onderkomens der sol daten van den nood een deugd moeten maken zijn zij gelegerd in een school, een parochiehuis, een schuur of een stal, waar de manschappen den nacht, doorbrengen terwijl onder hun met stroo gevulde slaap plaats zich een koe, een geit en een kalf bevinden. Dat blijmoedig te dragen, siert den Nederlandschen soldaat, over wien „wij" door verschillende commandanten met groote waardeering hoorden spreken Het moge gerust eens gezegd worden: in den tijd van enkele weken hebben de sol daten van de versterkte grenstroepen en kustbataljons iets gepresteerd, dat onge twijfeld lof verdient. Zi.i hebben onder vaak moeilijke omstandigheden opgewekt hun taak verricht, lachend vaak om het onge mak. dat zij wel eens moeten verduren, kankerend soms als dit ongemak wat al te groote afmetingen aannam. Zij hebben desondanks vaart gezet achter de uitvoe ring van de op hun schouders gelegde taak, een taak, die ten doel heeft Nederland's neutraliteit, in een eventueel conflict, naar alle zijden onverzwakt te handhaven! (Nadruk verboden). DEELNEMING IN HET HOOGOVENBEDRUF. (Van onzen parlementairen medewerker). Het eerste ontwerp, dat de Tweede Ka mer na het Paaschrecès te behandelen kreeg, was dat tot deelneming van den Staat, in preferent kapitaal, met een be drag van f. 700.000 in het bedrijf van de Koninklijke Nederlandsche Hoogoven- en Staalfabrieken te IJmuiden. De Regeering motiveert de staatdeelne- ming in deze uitbreiding met drie argu menten: le. dat voor het hoofdproduct (ruw-ijzer) nieuwe afzetgebieden in het binnenland worden geschapen; 2e. dat de uitbreiding in overeenstemming is met de plannen, die bij de oprichting der onderne ming met goedkeuring van den Staat be stonden en 3e. dat die plannen geheel in overeenstemming zijn met de industrialisa tie-politiek der Regeering. Over dit wetsontwerp werd slechts een korte discussie gevoerd. De eenige spreker was dr. Van der Waer- den, die meende dat de Regeering zich bij deze gelegenheid in dit bedrijf meer mede zeggenschap had moeten verzekeren, en die overigens omtrent de resultaten lang zoo optimistisch niet bleek als de Regee ring. Maar in antwoord op dit laatste bleef Minister de Wilde wijzen op het feit. dat van de uitbreiding van het zoo belangrijke bedrijf een aanzienlijke werkverruiming kan worden verwacht. Ook was hij van oordeel, dat regeerings-zeggenschap ge noegzaam verzekerd is; niet alleen heeft zij de afschrijvings-politiek belangrijk beïn vloed, maar de regeerings-commissaris be zit gewichtige bevoegdheden. De Kamer heeft het ontwerp met alge- meene stemmen aangenomen. NAASTING VAN SPOORWEGLIJNEN Twee spoorlijnen en een tramlijn staan op de nominatie om genaast te worden: Sauwerd-Roodeschool, Groningen-Slochte- ren-Delfzijl en Alkmaar-Warmenhuizen. Maar dit lukte den Minister van Water staat toch niet zoo heel glad. Uit Groningen kwam verzet. Dr. Bierema wilde van de naasting Sauwerd-Roode school niet weten, zoolang de voortzetting er van niet zou vaststaan en verschillende afgevaardigden (Zijlstra, Ebels, Bakker) vielen hem daarin bij. omdat de naasting inderdaad tot stopzetting zou kunnen lei den. Zij verzochten daarom dit onderdeel van het ontwerp voorloopig terug te ne men, ook omdat de wegen eerst in orde moeten zijn, als men er met autobussen zcu willen beginnen. En de heer Groen wenschte de tramlijn Alkmaar-Warmen huizen althans voor het goederen-vervoer te handhaven. Minister van Buuren echter was ten aanzien van het Groningsche lijn tje onvermurwbaar. Het behoort aldus de strekking van zijn betoog tot de on rendabele lijnen en daarvan moet het spoorwegbedrijf af: wel ls de spoorweg directie bereid om te redden wat er te red den valt. Deze belofte deed de Minister ook ten aanzien van het goederen-vervoer op de lijn Alkmaar-Warmenhuizen; indien de betrokken streek en de spoorweg-directie tot overeenstemming komen, is er kans dal deze lijn voor dat vervoer behouden blijft. De heer Bierema, die meende dat 's Mi nisters houding in strljB was met een vroe gere belofte zijnerzijds, diende een amen dement in, om de lijn Sauwerd-Roode school uit het ontwerp te lichten, maar dit werd met 4528 stemmen verworpen. Zoodat tenslotte het ontwerp er onge wijzigd doorging. VERVOER VAN PERSONEN MET MOTOR-RIJTUIGEN. Op het eind van den middag is begon nen met de behandeling van het wetsont werp houdende een regeling van het ver voer van personen met motor-rijtuigen. Zooals men weet beoogt deze regeling de invoering van een vergunnings-stelsel. Reeds de eerste spreker, de heer Bon- gaerts, was er zeer tevreden over, omdat hij oordeelde dat in een chaotischen toe stand eindelijk orde zal worden geschapen, op den grondslag van een gelijke rechts positie voor alle ondernemers. Naar zijn meening is het vergunnings-stelsel daar toe de eerst-aangewezen en meest practi- che weg, en in aansluiting daaraan zal een bedrijfscommissie als adviseerend or gaan uitstekend werk kunnen doen. Maar veel zal. meende hij, toch afhangen van goede samenwerking tusschen bus en spoor en tusschen weg en rail. Iets minder en thousiast was echter de heer Van Lidth de Jeude. Aan den eenen kant oordeelend, dat het systeem van dit ontwerp (vergun nings-stelsel) hetwelk ook hij aanvaard baar achtte, eigenlijk niets nieuws is, om dat het voortbouwt op een reeds bestaande practljk, meende hij toch dat een goede sa menwerking tusschen trein en bus niet zoo heel gemakkelijk zal ontstaan, omdat het ontwerp de neiging heeft het wegverkeer ondergeschikt te maken aan het railver keer en dus niet tot werkelijke coördinatie zal leiden; vooral het parallel-verkeer schept hier moeilijkheden. Intusschen, hij erkende dat veel zal afhangen van de wijze, waarop van de bevoegdheden gebruik wordt gemaakt en hiervan zou hij nu maar het beste hopen. Vandaag wordt de discussie over dit ont werp voortgezet. ALLERLEI. Bij den aanvang der vergadering hebben de voorzitter en Minister de Wilde harte lijke en waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van 't overleden lid, den heer Drop. Diens opvolger, dr. H. Brugmans, werd toegelaten en beëedigd. Op slag was hij de Benjamin der Kamer: een paar jaar de 30 voorbijHij is de zoon van den bekenden Amsterdamschen hoogleeraar. Ingekomen was het ontwerp der N.S.B.- fractie tot verbod van politieke vergaderin gen op Zondag. Toen de voorzitter vroeg, of een der voorstellers het ontwerp nog wUde toelichten, bleekgeen van hen aanwezig. De heer De Visser wil interpelleeren over de maatregelen, door de Regeering geno men met het oog op den internationalen toestand. Vandaag wordt hierover beslist. Neerland beschermt zijn bruggen. IJzeren palen, elk wegende 120 K.G.. zijn in ijzeren putten men deze versperringen. geplaatst. „Asperges" noemt

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9