Burgerdienstplicht voor jongeren bepleit LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 26 April 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN Uit de Rijnstreek Er komen 75.000 personen in aanmerking LUCHTVAART SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN AARLANDERVEEN. 40-jarle jubileum dr. J. van Lonkliuyzen. Dr. J. van Lonkhuyzen. voorheen predi- kant der Geref. Kerk alhier, thans te Izierikzee herdacht zijn 40-jarig ambtc- I jubileum naar aanleiding van Ps. 103 22 b. ALPHEN. DIAMANTEN HUWELIJK. Van het echtpaar Beukv Dam. Mei a.s. hoopt het echtpaar H. C. I Beuk-v. Dam, wonende in het St. Joseph- I gesticht alhier zijn 60-j. huwelijksfeest, te I herdenken. Zoowel de 87-J. bruidegom als I de 81-1. bruid zijn nog zeer kras en goed I gezond. De bruidegom verricht nog veel I vruchtbaar werk voor de St. Vincentlus- vereeniglng. Burgerlijke Stand. Oeboren: Plet. z. van Thomas Bernardus de Jong en Jacoba Balvert; Ernst, z van Ernst I Amersfoort en Antje Doornik; Janke. d. van I Samuel Johannes Koning en Hendrikje Ronner. Overleden: Cornelia Roos, 82 Jaar. geh. met I Arie Westmaas. Loop der Bevolking. Vertrokken: n. Amsterdam. Ie v. Swinden- 1 straat 22 Grietje de Vos; n. Amsterdam. Rem brandt plein III, Jan Elfert; n. Leiden, Lange- straat 49. Allda van Roon; n. Bodegraven, Zuidzijde 92, Jan J. van Dam en echtg. ALKEMADE. De candidatcnlijsl der R.K. Kiesvereeniging De uitslag van de stemming voor de gros lijst der R.K. Klesvereenlging te Roelof- armdsveen is als volgt: Groep Tuinders: Jo J. van der Meer 452 1st.: J. P Hogenboom 431 st.; Jac. de Jong 1 395 st.; L. J. Kerkvliet 325 st.; C. Hulgsloot 1312 St.; J. Bakker 301 St.; Q. Warmerdam 1201 st. Groep arbeiders: C. G. van Emmerik 478 |»t.; W. Rietbroek 302 St.; W. P. van Ruiten 0 st.; Jac. Turk 104 st. en Jac. van 't Hart Si st. Groep Middenstand: J. J. de Koning 365 I,!.; W Holacher 211 St.; M. Hogenboom 25 en H. van Klink 3 st. Nieuwe-Wetering - Groep arbeiders: J. I A, van den Broek 515 st. en M. H. Spring |ln 't Veld 89 st. De eerste 8 plaatsen op de candidaten- I lijst zullen dus ingenomen worden door de I navolgende heeren: 1. O. C. van Emmerik; 12 J. J. van der Meer; 3. J. P. Hogenboom; li Jac. de Jong; 5. J. A. van den Broek; 16 J. J. de Koning; 7. W. Rietbroek en 8. L. J. Kerkvliet. Vergadering IVotiingbouwvereeniging „Alkemade". In het café „De vergulde Vos" te Rijp- I metering had de JaarliJksche algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders I der zoningoouwvereeniging „Alkemade". Vertegenwoordigd waren de nouders van 16 sar.deeien. Na opening door den voorzitter, I er A. v. d. Bijl, werden de notulen onver- 1 znderd vastgesteld. Ter vaststelling werden I ongeboden de balans per 5 Jan. 1939, als- 1 mede de exploitatie-rekeningen over het djeloopen jaar. Deze stukken waren na- lezien door het Centraal Verificatiebureau Den Haag. De voorzitter las het terzake I wgekomen rapport voor. Uit de jaarreke- I ding en het rapport blijkt, dat de explolta- I tie-uitkomsten het afgeloopen jaar weder linstiger zijn geweest dan het vorige Jaar, I al is het dan ook nog niet mogelijk een I suilende exploitatie te verkrijgen. De huur- I schuld is in 1938 met f. 390 verminderd. I Het exploitatieverlies voor de 4 complexen Iin totaal bedraagt nog f. 5142,02 (vorig Jaar I 16010,12)Wanneer hierop in minderüig worden gebracht de rijks- en gemeente lijke bijdragen, blijlt nog een ongedekt ex ploitatietekort van f. 834,89 (v. j. f 1751,67). De balans met exploitatierekeningen wer den vastgesteld, terwijl besloten werd aan I de gemeente te verzoeken het ongedekte verlies te dekken door toekenning van een I renteloos voorschot. Vervolgens verkreeg het bestuur van de algemeene vergadering op grond van artl- I kei 18 der statuten machtiging om in het I "Ij"*'6 exPl°itatiejaar over te gaan tot het opdragen van leveranties en werkzaamhe den, die een bedrag van f. 100 te boven I taan. Hierop kwam aan de orde het voorstel rin het bestuur om over te gaan tot den bouw van 12 arbeiderswoningen te Rijp- wetcring en 12 arbeiderswoningen te Oude- "etering. De voorzitter merkte op, dat ten I Eevolge van den aanleg van den nieuwen Provincialen weg in Rijpwetering 7 wonin gen zullen worden afgebroken, waar-van de ""oners wegens het gebrek aan behoor- {Wo woningen dakloos zullen worden. Ook v).;d-Ade en Oude-Wetering worden 2 "oningen afgebroken, terwijl voorts di- onbewoonbaar verklaarde woningen voor sluiting in aanmerking komen. De woningbehoefte doet zich dan ook in deze rTen wel ernstig gevoelen en woning bouw is daarom zeer urgent. Het bestuur ir 1 zich dan ook reeds in verbinding mÜSl met architect Van Damme te oanrp <jie een aantal voorloopige plan- nam vervaardigd. De vergadering l.i™.met instemming van deze plannen terwijl met alg. st. werd besloten J™jPJannen aan het gemeentebestuur in ren met verzoek om de voor den v^!.rnoodiSde Selden bijwijze van •oorschot beschikbaar te willen stellen. werd besloten van de Provincie rinui* aan te koopen een klein alt srond yan 450 vlerk. M gelegen ^25r.de complexen A en B in den Goo- n tï?„ terwijl het bestuur na een kr^nge bespreking machtiging ver- linzi0r? me' de P'cvdncie in onderhande- strnov den over den aankoop van een mms pond, gelegen langs den nieuwen aaiiulÜ n we£' Eventueele definitieve naso 3 za' echter eerst plaats vinden, na eem.r„ °,vtrleS biet aandeelhouders en het zin„ bntebestuur. Tenslotte had de verkie- oerH„?i van een bestuurslid wegens de weii si aftreding van den heer J. Ver- herkiesbaar was. Uitgebracht wer- he»re> of" heer Verweij 14 st en op den «eii w traatbof 2 st., zoodat de heer Ver- wej. bei-kozen is Hl«op sluiting. Rapport Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Verschenen is een rapport over hetvraag- sluk van den arbeidsdienst, dat is uitge bracht op verzoek van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel door een commissie, geïnstalleerd door het departement 's-Gra- venhage dier maatschappij en dat op de algemeene vergadering van de Maatschap pij (van 2224 Juni te Maastricht) aan de orde zal komen Van de commissie maakten deel uit de heeren L Neher, voorzitter, J Bilk, mr. H. Bogaerdt, T. van Draanen, F. Laverman, "F J Paans, dr. ir. J. G. Schllngemann en G. W. J. van Slerenberg de Boer, leden. De commissie zegt ln haar rapport den arbeidsdienst te willen zien als een ar- beidsdienstpllcht. Zij behandelt ln de eerste plaats den „burgerdlenstplloht voor jongeren" (b.v.J.). Burgerdienstplicht voor jongeren. De commissie meent, dat met een dienst tijd van 5 a 5'/, maand kan worden vol staan. In verband met den elsch om de b. v. J. algemeen te maken, meent de commissie, dat alle jongelingen gedurende een periode van 5'/t maand hun burgerdienstplicht moeten verrichten en wel in een tijdvak voorafgaande aan dat van den militairen dienst. Het aantal personen dat per jaar voor den b.v.j. in aanmerking komt, wordt ge schat op 75.000. De commissie stelt zich voor, dat de bur- gerdienstplicihtlgen jaarlijks in 2 groepen opkomen, waarvan elke groep 5'/i maand verbonden is, zoodat met leiding, huis vesting, werkverschaffing gerekend moet worden op een contingent van 30.000 Jonge mannen Dit aantal van 30.000 resulteert in 60.000 b.v.j .-dienstplichtigen per jaar. De organisatie denkt de commissie zich als volgt de legering zal plaats vinden ln groepsverband of groepskampen, elk voor 200 a 300 jongelingen. In elke provincie wordt een aantal groepskampen ingericht cn een provinciaal hoofdkamp. De commissie is van oordeel, dat de groepskampen behooren te staan onder niet te straffe, doch in elk geval duidelijk merkbare, discipline, zoodat het vraagstuk van de keuze van leiders van het aller grootste belang Is. In dit verband is de commissie van mee ning, dat een centrale organisatie ge- wenscht is, echter niet te bureaucratisch- zwaarwichtlg. Zij denkt zich os. een organisatie in den zin van de Nederlandsche padvindersbewe ging, dus een hoofdleider met een centraal bureau, gevestigd in Den Haag, in verband met het noodzakelijke contact met regee- ringsorganen. Voor elk provinciaal-district is een gewestelijk leider noodig en voor elk kamp een kampleider. De berekening der kosten. Ieder jaar komen 75.000 personen wat den leeftijd betreft, in aanmerking voor den dienstplicht. Wanneer wij berekenen, dat 20 pCt. afvalt wegens ongeschiktheid, komen er dus vrij voor den dienst 60.000 Op deze basis zal voor 30.000 personen het eerste half jaar moeten worden uitgegeven een bedrag van 30.000 x 175 v f. 2 50 f. 13.125 000. Na het eerste half jaar zal een groep niet-dienstplichtigen voor den militairen dienst, die ongeveer 14.000 perso nen omvat, achterblijven. (Het jaarlijksche contingent militairen bedraagt 32.0001. Het tweede half jaar zullen de kosten dan be- loopen 44.000 x 175 X f. 2.50 f 19.250.000. Het daarop volgende half jaar wordt dan het maximum bereikt, n.l 30.000 plus 14.000 plus 14.000. totaal dus 58.000 jonge man nen. Per half Jaar zullen de kosten daar voor bedragen 58.000 X 175 x f. 2 50 f. 25.375,000, derhalve per jaar f. 50.750.000 Dit bedrag kan als maximum beschouwd worden. Hoe groot ook het bedrag moge zijn, dat aan de invoering van den B.V.J. op de wijze als in het voorgaande geschetste, ten koste moet worden gelegd, is de commissie toch eenparig van oordeel, dat, waar met deze groote uitgaven in de allereerste plaats wordt beoogd het moreele peil en de phy- sleke waarde van de Nederlandsche jonge lingschap te verhoogen. de voordeelen van de B V J. ruimschoots Opwegen tegen het geldelijk offer. De commissie overweegt daarbij, dat de millloenen, die thans wor den uitgegeven tot verzachting van de ge volgen van de werkloosheid, niet tenge volge hebben gehad, dat de daling van het moreele peil is voorkomen Met het oog op deze overweging spreekt de commissie zich dan ook zonder restrictie voor invoe ring uit. Burgerdienstplicht voor meisjes. De commissie acht het gewenscht, dat de meisjes gedurende een termijn van onge veer 6 maanden in groepsverband worden samengebracht en onderricht ontvangen ln huishoudeiijken arbeid, als b.v. koken van eenvoudige burgermaaltijden, wasch- behandeling, onderhoud van kleeding, kin derverpleging, eenvoudige huishoudadmini- stratle, opleiding luchtbeschermingstaak voor vrouwen, eerste hulp en aanwijzingen omtrent taken, die door vrouwen en meis jes verricht zouden moeten worden in tijd van oorlog enz. De commissie stelt zioh niet voor, dat een B.V.J. voor jongemannen en voor jonge meisjes gelijktijdig ingevoerd zou kunnen worden en zij onthoudt er zich dan ook van een kostenberekening voor den B.V.J. voor meisjes op te stellen, aangezien zij van oordeel is, dat vóór alles een B.V.J. voor Jongemannen tot stand moet worden gebracht. Burgerdienstplicht voor niet- militie-plichtigen. Volgens de in de beschrijving van den algemeenen burgerdienstplicht gemaakte berekening zou een burgerdienstplicht voor niet-miiitieplichtigen circa 28.000 personen kunnen omvatten. Denkt men zich een zelfde regeling als bij het algemeene plan, dus een opkomst in twee groepen, elk ge durende 5' maand, dan zullen de kosten bedragen voor 14.000 jongelingen gedurende 5'/« maand f. 6.125.000 en voor 28.000 per jaar f. 12.250.000. Een spoedige invoering van den burger dienstplicht voor niet-dienstplichtigen acht de commissie zeer gewenscht hetzij als doel op zichzelf, hetzij wat haar liever is als eerste étappe op den weg naar geleidelijke invoering van een algemeenen b.v.j. Burgerdienstplicht voor jeugdige werkloozen. De commissie heeft ernstige beschouwin gen gewijd aan de vraag of in elk geval binnen den kortst mogelijken tijd niet een burgerdienstplicht voor jeugdige Werkloo- zen zou moeten worden ingesteld. Hierbij is in beschouwing gen.omen of het billijk te achten is, dat aan jonge werkloozen on danks hun werkloosheid nog een beoaalde plicht mag worden opgelegd. Na rijp be raad meende de commissie deze vraag in het belang van individu en maatschappij bevestigend te moeten beantwoorden en zij stelt daarom de volgende regelen voor: Indien jeugdige werkloozen van 18 tot 20 jaar 6 maanden ononderbroken werkloos zijn geweest, zouden ze onderworpen ge steld moeten worden aan een burgerdienst plicht en een periode van 5 a 6 maanden volgens het systeem van den b.v.j. tewerk gesteld moeten worden. Als maatstaf voor de tewerkstelling van volgende groepen jeugdige werkloozen zal de periode in ar- beidsdlenstplicht doorgebracht, niet meer als werkloosheid worden aangemerkt. Na het verstrijken van dien tijd zullen ze allen mogelijken steun moeten krijgen om zoo spoedig mogelijk een plaats in de maatschappij te verwerven. Gedurende den burgeraienstplioht-tijd zal getracht moeten worden hen zooveel mo gelijk in de reeds beoefende vakken te werk te stellen. Burgerdienstplicht voor oudere werkloozen. De commissie meent, dat deze groep niet onder den burgerdienstplicht moet worden gerangschikt, aangezien voor deze perso nen eerder sprake moet zijn van een stelsel van werkverschaffing dan van arbeids- dienstplicht. VISCHPRIJZEN. IJMUIDÈN, 26 April. Per Kg.: Tarbot 64—48; Tong 1.24—0.90; Heil- bot 1—0.74. Per 50 Kg.: Griet 24—14; Middel schol 23—21; Zetschol 23—19; Kleinschol 23-9: Bot 14—7; Schar 102.60; Tongschar 23—13; Poontjes 7.504.20; Groote schelvisch 2216.50; Middel schelvisch 16.5012; Kleinmiddel schel visch 13—9.90; Kleine schelvisch 12.509.90; Groote gul 11—8.50; Kleine gul 12—7; Wijting 6-4.60; Makreel 113.30; Versche haring 6.50-1. j Per 125 Kg. Kabeljauw 3814. Per stuk: Vleet •1 10—0.50; Leng 1 75—0.75; Koolvisch 0.60—0.15. Aanvoer versche haring 397 kisten. Besomming treilers: ..Zwarte Zee-' IJM 94 f. 2670: ,.I. S Groen" IJM 130 f. 4540; ..Sil- vain" IJM 116 f. 3090; ..Hercules" IJM 196 f. 5580, ..Jacq. Clasine" IJM 10 f. 2490; „Delft" IJM 17 f. 2030; „Aneta" IJM 82 f. 2570; „Jenny Elsa" IJM 88 f 1120 Besomming logger: KW 175 f. 780. BOSKOOP. mooi boskoop: Een reisje is aanbevelenswaardig. Hoewel het weer van de laatste dagen niet gunstig was, stond de natuur niet stil! Wij willen er dan ook onze lezers op at tent maken, dat de Sterkersen (Cerasus Hisakura) langs den Zuidwij kscheiveg. over een afstand van circa 1 KM. op het punt staan om uit te komen, teneinde eerstdaags hun bloesemweelde ten toon te spreiden. In het Rosarium, alsmede in het Arbo retum (Feforpark) zijn tengevolge van de strenge vorst van December J.l. helaas zeer veel planten dood gevroren, doch deze zijn of worden door andere planten en bloem- heesters door de directie der gemeente plantsoenen vervangen. Ook de voortuinen langs de Rozenlaan e.a., doch vooral ook de Boezemlaan met haar groote verscheidenheid van Sier heesters enz., zijn een bezoek ten volle waard. Een reisje in de e.k. weken naar onze gemeente kunnen wij. vooral voor de na- tuurlielhebbers(sters) dan ook ten zeer ste aanbevelen! HAZERSWOUDE. Bijeenkomst der A. R. Propagandaclub. De A. R. Propagandaclub. vergaderde onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Bogaards. De heer H. van Velde behandelde de Landbouwcrisispolitiek. Spr. bezag de in- cidenteele hulpverleening vóór dat de Landbouw Crislswet 1933 tot stand kwam: de wijziging der wet in Juli 1934, waarna meer doelbewust, de uitvoering der maat regelen werd gecentraliseerd. De vraag werd gesteld of de tegenwoor dige Landbouwcrisis politiek tot een voor- loopig duurzame saneering van den land bouw zou kunnen leiden. Sterk werd en wordt de noodzakelijkheid gevoeld, om van principieel standpunt jjezien, over te gaan, tot een veel organischer behandeling der Landbouwcrisis-politiek, zooals die hier zal ingevoerd worden. Verder is bij de devaluatie gebleken, wat de wereldmarktprijzen voor onzen Land bouw beteekenen en wat de blijvende land- bouwordening met groote medewerking van de bedrijfsgenoten kan brengen Met cijfers en feiten werd uiteengezet hoeveel arbeiders door den Landbouwsteun nog konden blijven werken. Voorts wat aan sociale voorzieningen voor de crisis-ambtenaren tot stand ts ge bracht. hoe het crisistuchtrecht funclon- neert. hoe de verhouding klein en groot bedrijf geweest is, ten opzichte van den geboden steun Na een leerzame bespreking gaf de heer P Bol, nationale en interna tionale beschouwingen, waarna de heer van Velde eindigde met dankgebed. volgende ontleend: De Inkomsten over 1938 bedroegen f. 254.37. de uitgaven f. 207.74: batig saldo f 46.63. Uitgegeven was aan melk f. 159.99; aan eieren f.20 en aan vleesch f27.75. Ver. v. Luchtbescherming afd. Leiderdorp. De bestuursfuncties van bovenstaande vereeniging zijn als volgt verdeeld: de heer L. C. Snel, voorzitter; de heer H. Brinkema, secr. (Berkenkade 161; Zuster T de Geus. penningmeesteresse. Koningstr. 28; de heer A. Ph. Vermeulen, 2e voorzitter, de heer C. Meerburg. 2e seoretaris Voor het lid maatschap melde men zioh rechtstreeks aan het secretariaat Berkemkade no. 16; minimum contributie f. 0.25 per jaar. Werkt allen mede ter bevordering van aller belang! LEIMUIDEN. De a.s. Raadsverkiezing. Door de R.K. Kiesvereeniging zijn de na volgende personen candidaat gesteld: H. J. Visser, aftr.: W. Koot Kzn., aftr.: J. J. Hoogervorst, aftr J. J. Straathof; P. J. Janssen; S. P. H. Kroft. Voor de A-R Kiesvereeniging: P. Rietdijk, aftr.: P. Meijer; P. Vroon land; W. Vonk; D. L Hakker De heer J. van Dam. aftredend, werd No 3 op de lijst geplaatst, daarvoor heeft hij echter bedankt. Gevondeneen kosteloos rijwielbe- lastingmerk. Inlichtingen bij de politie. NIEUWKOOP. Candidate)! Gemeentebelang. Door de Ver. Gemeentebelang zijn voor de as. verkiezing van leden voor den ge meenteraad tot candidaten gesteld: 1. P. Augustinus, 2. Joh. Zwart, 3. N. Bodegra ven, 4 L. de Pater, 5 P. de Oraaf, 6. P. Bol- meijer, 7. Jac. Otto en 8. J. de Jong Kzn. De verkoop van 48 schapen, ten bate van de R.K. Kerk. bedroeg f. 18.25 per schaap. Meerdere personen werden koo- per. LEIDERDORP Jaarverslag „Een goed Verbond". Uit het jaan ,rslag van de Ver. „Een goed Verbond", welke rich ten doel stelt verster kende middelen te verschaffen aan de patiënten van dr. Persant Snoep, wordt het NOORDEN. Door de afd. De Macht van het Kleine, stichting voor lijders aan vallende ziekten tc Heemstede werd f. 55 21 over gemaakt. OUDE-WETER1NG. R.K. Kiesvereeniging. De uitslag van de stemming voor de plaatsvervangende candidaten voor den gemeenteraad luidt als volgt: J. C. de Jong 161 punten. H. Vesseur 141 punten en F. Hulsebosch 130 punten. Uitgebracht waren 80 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus JoêophiH z. van Joh. Mesman en G. Twaalfhoven; Aafje, d. van E. Langelaar en J. Wensveen; Jacobus Petrus, z. van J. J. Hoogerv^st en P. Pieterse. Overleden: Matje van Harten. 68 Jaar; Adri- anus Dol. 2 jaar. Gehuwd: H. A. Volgering. 39 jaar en P. E. Akerboom. 31 jaar; Petrus Touw. 28 jaar en A. H. Versluis, 24 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: Geertruida Verlaan. v. Warmond- Jacob Voorsluis, v. Bodegraven: Helena van Rossenberg, v. Noordwijk; Jan Boer. v. Jisp; Jan Tabak. v. Rauwerderhem. Vertrokken: Leendert N. Heemskerk, n. Nieuwveen; A Robertz. n. Uithoorn: Cornells v. d. Haven. n. Woubrugge; G. Niesing, n. Zeist: M. Keijzer, n. Voorschoten. WADDINXVEEN Op den hoek KanaaldijkSnieprweg had een aanrijding plaats tusschen een auto besturd door den heer v. d. B. en de vrachtauto, bestuurd door den heer H. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor. De materiale schade was echter nogal belangrijk. In deze gemeente heeft de speldjes dag. gehouden ten bate van de plaatselijke T.B.C. vereeniging f. 120.16 ogebracht. BINNENGEKOMEN TRAWLERS. iVan onzen correspondent). Te IJmuiden zijn binnengekomen: ..Gerberdina Johanna" IJM 38. 70 m. schel visch. 170 m. braadschelvisch, 150 m. wijting, 50 m. makreel. 70 m. gul- en platvisch, 60 m. koolvisch. 20 m. varia. Totaal 590 m. „Ewald" IJM 48. 224 kisten haring, 90 m. haring. 25 kisten makreel. 240 m. makreel. „Maria van Hattem" IJM 1. 485 m. diversen. ..Walrus" IJM 24. 375 m. haring. 475 m. makreel. Totaal 850 m. en 80 stuks stijve kabel jauw. „Poolzee" IJM 77. 105 m. diversen. 100 stuks ijskabeljauw en 20fl stuks stijve kabeljauw. „Betje" RO 16. 40 m. platvisch. 25 m. varia, 35 m. wolf en poon. Totaal 100 m. en 100 st. ijskabeljauw, 220 stuks styve kabeljauw en 10 lengen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ondanks koud en nat weer ging er begin van deze week veel vee naar buiten. Gebrek aan hooi en duur kort voeder nood zaakte reeds vele boeren om het vee naar de welden te brengen, ondanks het feit. dat het weer nog allerminst aanlokkelijk is. De hooge weiden zijn wat den groei betreft, toch de laatste dagen flink vooruitgegaan. Het lage land daarentegen is nog kaal en heeft wat mil der weer noodig. Het zijn dan ook in hoofd zaak de hooger gelegen weiden, waar thans het vee graast. Op den veehandel bleef zulks evenwel nog zonder eenigen invloed. Er werd weer veel vee aangeboden op de verschillende markten van het begin dezer week. De vraag concentreerde zich weer in hoofdzaak op de betere soorten, die eerder iets duurder werden verkocht dan de vorige week, doch voor de rest wat verre weg de groote meerderheid was verliep de handel heel traag met moeilijk of niet ge heel prijshoudende noteeringen, terwijl er ook nog veel vee onverkocht bleef. Op de slacht- veeafdeelingen was de toestand al vrijwel de zelfde. Ook daar waren de aanvoeren ruim en konden alleen de beste kwaliteiten in prijs ge handhaafd blijven en voor de tweede en derde soorten iets afloopend. De kalverenmarkt bleef zoowel voor de vette, als voor de nuchtere kalveren vrijwel constant en de handel was bevedigend. Op de woveeafdeelingen was het aanbod vrij kort. doch de vraag naar slachtschapen was ook zeer beperkt, doch in verband met het korte aanbod bleven de prijzen gehandhaafd. In het Noorden komen de eerste weidelam- meren aan de markt. Het ligt voor de hand dat de prijzen veel lager zijn dan vorig jaar. Besteed wordt thans f. 3—5 per stuk. Wij kun nen dus de Texelsche producten ook beduidend lager in prijs verwachten. In het Noorden wordt f. 23 per stuk minder besteed dan vorig jaar. De varkensmarkt was begin dezer week daar. waar de aanvoeren wat ruim waren, iets lager met zeer tragen handel. „BUIZERD" IN VIER DAGEN NAAR HUIS. Bijzondere prestatie van gezagvoerder Kooper. Gezagvoerder Kooper. die gistermiddag om vijf uur met het Indlëvliegtuig „Buizerd" op Schiphol landde, heeft op deze reis een bij zondere prestatie verricht. Zooals bekend heeft 1 de „Buizerd" Zaterdagochtend van Batavia den terugtocht aanvaard en in Rangoon pas sagiers en post van de gestrande „Nandoe" over genomen. Hoewel dus twee dagen later vertrok ken. is Kooper er toch in geslaagd het toestel op vrijwel hetzelfde tijdstip op Schiphol neer te zetten, als waarop de ..Nandoe" zou zijn gearriveerd, indien de machine geen pech had gehad. WOUBRUGGE. Vergadering A.R. Kiesvereeniging. De AR kiesvereeniging vergaderde ter vaststelling van de candidatenlljst voor de a.s. te houden gemeeriteraadsverkiezing. Deze lijst luidt als volgt: 1. Jac. J. Anker, aflr.; 2. J. Metselaar; 3. G. C. Timmer: 4 J. Hopman; 5. C. W Anker; 6, A. Peters; 7 W. P. Verkade. De heer Chr. van der Nagel raadslid voor de AR, partij, tevens wethouder, deelde staande de vergadering mede, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde, De collecte voor het fonds Gewapende Dienst heeft opgebracht f. 13.39. „Na maaii'deinlaivg zoeken heb ik einde lijk een stukje goud I" „Het spijt me voor Je. maar dat is de tandivulling, die ik gasteren verloren heb I" SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Promotie-degradatie. In het clubgebouw der Stud, fed., Rapenburg 6. speelden gisteravond de L.S.S.F. II. kampioen der 3e klasse B en de L. Arb. Sch.cl. II. nummer laatst der 3e klasse A. een wedstrijd voor pro motie en degradatie. De uitslag werd een ge weldige overwinning voor de L. Stud. S. Fed. II, (rat dus ongetwyfeld promoveeren zal naar do 3e klasse A. Het overzicht luidt: C. J. Hakman ((Stud.)—C. v. Ooyen (L.A.), n.o. 10; J. A. NoordzijJ. Beurze 1—0; P. H. Keesom—J. Bourgeois 10; F. A. H. Ouwe hand—C. Renswou 10; J. J. Seidel—K. J. öder 1—0; W. Pape—A. de Vries 1—0: B. GreinerH. Weber 01; J. A. DriessenJ. Bey 1—0; H. Matzlnger—H. v. Leeuwen 1—0; P. H. W. Schoonheid—P. J. Beyer 1—0. Tot. 9-1. GEBOREN: Bauke Luite. z. van B. L. Zeilstra en J. v. Wezel: Jan Johannes Arend. z. van J. J. van Seventer en J. van Raalte; Petronella. d. van J Hlllebrand en M. J Ouwerkerk; Alexander Nicolaas. z. van N. A. Aalbersberg en P. Kanbier GEHUWD: L. v. Bendegom, jm. en H. C. v. Santen. Jd. OVERLEDEN: M. Kramer, huisvrouw van W. Zwanenburg, 63 jaar; J. H. Philipsen, man, 66 jaar; W. Mom- berg, man. 56 jaar; F. J. Landzaat, wedn., 90 jaar; P. v. Klaveren, wedn.. 78 jaar; G. Blans- jaar. man. 59 Jaar; C. E. Odijk. dochter. 2 jaar; C. Kcol, huisvrouw van A. A, v. Leeuwen. 33 jaar; A. Jesse, man, 43 Jaar. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7