LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 20 April 1939 burgerlijke stand Instelling van leiden van contactcommissies te Leiden faillissementen Dagbladreclame rechtzaken agenda un/t in utteiin is uiet te vervangen WEERBERICHT. Tot onderhoud van contact tusschen burgerij en gemeentebestuur Weet' U het antivoord? Uit de Omstreken GEBOREN: Ludovicus Cornells, z. van H. C. Nouwens en C. E. Zwetsloot. iGlsteren abusievelijk in een ver keerde rubriek» geplaatst). Jan, zn. van Ph. v. d. Meer en C. M. Dubbe- laar Wilhelmus Theodorus. zn. van A. J. Camb\er en J. P. Langerak Hendrika. dr. van T. van Helden en H. Brassem Henricus Jo hannes. zn. van G. Kockelkoren en H. H. Hoek Jan Leendert. zn. van H. L. v. Holten en N. v. Tiel Margaretha Anthonia. dr. van C. Schoneveld en G. A. v. d. Schrler Marie, dr. van D. Elenbaas en A. G. Jongkind Adrianus Wilhelmus Johannes, zn. van C. A. J. Zeven hoven en M. M. v. d. Zwet. ONDERTROUWD: J. de Groot. jm. en M. J. Vellekoop. jd. G. Schipaanboord, jm.. 23 J. en J. C. Sollie, Jd.. 23 j. J. J. v. Rooden. jm.. 21 j. en A. v. d. Mark. jd.. 20 j. GEHUWD: J. Bekoolj, jm. en H. Boehlee. jd. P. J. Huisman, jm. en D. E. Binnendijk, jd. H. Jong, jm en A. v. Roon, jd. J. Kooien, jm. en H. Wagemaker, jd. J. Kwestro. jm. en A. v. Houten, jd. C. Labruyère. jm. en J. M. Meljers. Jd. J. Ramaker, jm. en M. E. Jan sen. jd. L. F. v. Steenbergen, jm. en P. Macco, jd. J. A. J. Warmond, jm. en J. v. d. Lelie. jd. OVERLEDEN: J. P. M. Kriek. hsvr. van C. H. H. Langezaal 62 j. S. v. Baaren. wed. van J. Brouwer, 73 j. N. H. v. Gent. m., 35 j. Uitgesproken: G. Bruynen, garagehouder. Lisse, Heerenweg No. 448 B. R.c. mr. S. J. Pit, cur. mr. J. E. Goudsmit. Hoofddorp. HAAGSCHE RECHTBANK. Poging tot inbraak te Leldschendam. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden B M. v. d. B.. die tezamen met zijn broer bij een poging tot inbraak in een café te Leldschendam op heeterdaad is betrapt tot een gevangenisstraf van één jaar. De elsch luidde twee jaar gevangenisstraf Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 781. Hedenmiddag 2 uur: 775. BUITENLANDSCH WEERO VERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het weer ln onze omgeving wordt nog steeds beheerscht door het gebied van hoogen lucht druk. waarvan de kern zich nagenoeg niet ver plaatste, maar dat wel wat in beteekenis afnam. De hoogste barometerstanden worden in de omgeving van het Engelsche Kanaal gevonden, en zyn ongeveer 4 millibar lager dan gisteren. De depressie, die gisteren ten Zuiden van Jan- maven lag. trok. in diepte toenemende, naar Lapland, en bracht in die omgeving zwaren neerslag (Kukopio 35 m.m>. Langs de Noorsche kust vielen matige hoeveelheden. Een tweede storing bevindt zich tusschen IJsland en de Noorsche kust en wordt gevolgd door een krach tige drukstljging op IJsland. Deze storing ver oorzaakt opnieuw krachtigen wind £n regen aan de Noorsche kust. Het koudefront van deze depressie ligt over Schotland en beweegt zich zeer langzaam naar onze omgeving. Op het vasteland van West-Europa heerscht over het algemeen mooi voorjaarsweer, en zijn de tem peraturen iets hooger dan gisteren. Plaatselijk is de ochtend temperatuur nog aanzienlijk onder normaal tengevolge van nachtelijke uitstraling. (Biarritz en Karlsruhe bijna 7 graden). WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: onbewolkt. W.N.W.. matige wind; Temp. 9 gr. C.. min. 8 gr. C. Vlissingen: onbewolkt. W.Z.W., zwakke wind; Temp. 8 gr. C.. min. 7 gr. C. De Bilt: licht bewolkt. Zuidwest, matige wind; Temp. min. 8 gr. C., neerslag 2 m.M. Groningen: onbewolkt. Westel. zwakke wind; Temp. 8 gr. C.. min. 5 gr. C. Maasstricht: mist. Z.Z.O., zwakke wind; Temp. 4 gr. C., min. 3 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmorgen 9 uur: 10 gr. C. (50 gr. F.). Hedenmiddag 12 uur: 154 gr. C. (60 gr. F.). nOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Vrydag. Hoogste Stand des voorm.: 3 u. 34. Hoogste Stand des nam.: 3 u. 51. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 7.34 nam. tot 4.22 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 20 April op: 5 u. 11; onder; 20 u. 16. 12 December 1938 nam de Raad van Lei den aan een voorstel van de heeren Van Eek, Wilmer, Wilbrink en Beekenkamp, lui dende als volgt: De Raad, kennis genomen „hebbende van de nota mui den burge meester ln zake de contactcommissies; van ..oordeel, dat een nader onderzoek omtrent ..het vraagstuk der contactcommissies ge- „wenscht is: verzoekt B. en W. te benoemen ..een commissie ad hoc. die tot taak zal hebben dit onderzoek in te stellen en ver- ..slag uit te brengen van het resultaat van „haar onderzoek aan den Raad." Ter uit voering van dit besluit heeft de Burge meester ingevolge art 53 van het Regle ment van Orde tot leden van deze com missie benoemd de heeren Th. B. J. Wil mer. mr. C. Beekenkamp, mr. D A. van Eek, Jac Wilbrink en H. P K. Wiirtz en tot voorzitter den eerstgenoemde. De com missie, die den heer Jïeekenkamp tot haar verslaggever benoemde, vond in mr. N. J. Rowaan, hoofdambtenaar ter gemeente-se cretarie, een toegewijd secretaris. Op 3 Fe bruari 1939 installeerde de burgemeester de commissie, die direct in aars'uiting op haar installatie met haar werkzaamheden aan ving en daarna nog driemaal vergaderde, n i. op 10 Februari, 7 Maart er. 31 Maart. Over een intensiever samenwerking tus schen Gemeentebestuur en burgerij werd reeds gesproken in de Rcudsveigadering van 21 januari 1935, terwijl over het vraag stuk der contactcommissies van gedachten werd gewisseld tijdens de behandeling van de begrootir.g 1937 op 22-—26 Februari 1937. De commissie acht liet niet noodzakelijk het toen verhandelde te hei halen Slechts zij in herinnering gebracht, dat de aan dacht werd gevestigd op het voorbeeld van Nijmegen waar het systeem der z.g. con tactcommissies reeds toepassing vond. Naast Nijmegen kan ajs ecrigc gemeente, waar aan dit onderwerp vei der nog aan dacht werd gewijd, worden genoemd Til burg. welks voorbeeld voor hei onderzoek der commissie echter van geen belang bleek. Verdere gegevens stonden de com missie niet ten dienste. Hieronder volgt thans een verslag van het onderzoek, dat de commissie heeft in gesteld, geordend naar de onderwerpen, die bij de besprekingen van belang bleken, en uitloopende in een concreet voorstel, waar aan alle leden behoudens op een klein on derdeel, ten aanzien waarvan één lid van een afwijkende meening blijk gaf, hun goedkeuring konden hechten. Wenschelijkheid van de instelling van Contact-Commissies. Reeds direct bleek, dat alle leden der Commissie behoefte gevoelden aan een rui mer contact tusschen het Gemeentebe stuur en de verschillende stroomingen in de burgerij. Een lid vroeg zich af, daarbij zich op het standpunt van den burgemees ter stellend, of het daarvoor wen wensche- lljk was, bepaaldelijk vaste commissies te benoemen. Voor zich voordoende gevallen zouden immers commissies ad hoe kunnen worden benoemd, terwijl er reeds tal van lichamen bestaan, aan wie advies zou kun nen worden gevraagd, zooals, om slechts enkele te noemen, de Kamer van Koophan del en de Federatie van Woningbouwver- eenigingen. Dit lid zag als gevaar van vaste commissies, dat het „praten" over de ge meentebelangen nog meer uitbreiding krijgt buiten den Raad, zonder dat te ver wachten is. dat de te bereiken resultaten ln juiste verhouding zullen staan tot de lengte en de veelheid der discussies. Z.l. zou het van grooter belang zijn wanneer de raadsfracties beschikten over leden van een zoo gevarieerd mogelijke deskundigheid. Hiertegenover merkten andere leden op, dat men van een min of meer geregelde instelling van commissies ad hoe niet veel verwachting had. Slechts dan, wanneer het Gemeentebestuur met een zaak geen raad weet, zou een dergelijke commissie in het leven worden geroepen. Dan zullen eerst menschen moeten worden gezocht en ge ïnstalleerd, wat veel oponthoud geeft en het verwijt, dat de parlementaire molens langzaam malen, zou bevestigen. Het hooren van bestaande lichamen en orga nisaties heeft het bezwaar dat men dan toch ook vaak niet allen bereikt, die men bereiken wil, terwijl het gevaar, dat het groepsbelang niet zal worden gezien in het licht van het algemeen belang, niet altijd slechts denkbeeldig is. Als voordeel van een vaste adviescommis sie werd genoemd, dat zij ook uit eigen initiatief adviezen kan geven en niet be hoeft te wachten op een vraag van het Gemeentebestuur; zoo kunnen gezonde denkbeelden, die uit de burgerij opkomen, wellicht in sneller tempo worden bestudeerd en getoetst aan hun bruikbaarheid voor het algemeen gemeentebelang. Thans toch ge beurt het vaak. dat pas, nadat de raads stukken zijn uitgekomen of zelfs de behan deling in den Raad heeft plaats gehad, bezwaren, tegen een bepaald' voorstel door het ..publiek" worden geuit. Een lid, het betoog van de voorstanders der vaste commissies onderschrijvende, meende toch. dat daarbij te veel gekeken werd naar de belangen van het Gemeente bestuur alleen. Dat contact tot stand wordt gebracht, is in het belang van het Ge meentebestuur, ook in het belang van de burgerij, maar bovenal in het belang van den parlementairen arbeid, waarin thans een crisis heerscht. Veel misverstand over de werkzaamheid van de overheid en van de vertegenwoordigende lichamen en over de moeilijkheden bij hun arbeid ondervon den kan door de instelling van vaste com missies. waardoor de burgerij aan dezen arbeid deel krijgt, worden opgeheven. Daar door zal de waarde van den parlementairen arbeid ook in de oogen van de burgerij wor den verhoogd en het dragen van de ver antwoordelijkheid worden verruimd. De andere leden zouden het een voordeel ach ten. wanneer men door de vaste commissies een beter idee zou krijgen van wat door overheid en volksvertegenwoordiging wordt gepresteerd', zij wilden echter niets weten van het z g uitsmeren van de verantwoor delijkheid. Zij voelen z'ch als Raadsleden alleen verantwoordelijk voor de door hen genomen besluiten en zy wenschen deze verantwoordelijkheid gesteld het ware staatsrechtelijk mogelijk, des neen geheel noch gedeeltelijk op een ander af te schui ven. Er zal. naai- de meening van deze leden, bij het inschakelen van contactcom missies geen verschuiving of deeling van de verantwoordelijkheid van het Gemeente bestuur plaats vinden, doch een verdieping, aangezien het Gemeentebestuur kan beslui ten na ingewonnen advies van zoo deskun dig mogelijke zijde. Het resultaat van al deze overwegin gen was, dat de Commissie zich een stemmig uitsprak voor de instelling van contactcommissies, die tot taak zouden hebben op verzoek van het Gemc-ziite- bestuur of uit eigen beweging aan het Gemeentebestuur advies te geven met de bedoeling het belang van de ge meente, voorzoover liggend op het haar aangewezen terrein, te dienen. Welke commissies moeten worden ingesteld. Te Nijmegen werden 5 contact-commis sies gevormd, n.l. Ie. voor de grootindustrie, 2e. voor het winkelbedrijf en de klein- Industrie, 3e. voor woningbouw en stads ontwikkeling. 4e voor vreemdelingenverkeer en 5e. voor verbruikers. Algemeen was de Commissie van oordeel, dat te Le.den voor de eerste 3 commissies emplooi zou kunnen zijn. De Commissie waagt zich niet aan een voorspelling, welke onderwerpen deze com missies te behandelen zullen krijgen. De belangen van de industrie en van den mid denstand zijn echter zóó veelsoortig en zóó groot en zit maken een zóó gewlchag deel uit van het gemeentebelang, dat de Com missie zonder meer meent te mogen aan nemen. dat contactcommissies hier een vruchtbaar arbeidsveld zullen vinden. Ten aanzien van den woningbouw en de stads ontwikkeling kan naar het oordeel van de Commissie evenmin twijfel bestaan, dat het contract met de burgerij op de handelingen van het Gemeentebestuur bevruchtend zal kunnen werken. Aan een contactcommissie voor vreemde lingenverkeer werd geen behoefte gevoeld, aangezien op dit terrein reeds de Vereenl- glng voor Vreemdelingenverkeer en de Reclamecommissie voor de gemeente Lei den werkzaam ziin. Een lid achtte de Instelling van een con tactcommissie voor verbruikers wel wen- schelijk, vooral omdat de gemeente produ cent is van belangrijke verbrulksartlkelen. n 1. gas en electriciteit. De andere leden za gen het nut van een dergelijke commissie niet in. hoewel zii er zich geen principleele tegenstanders van verklaarden. Zii meen den echter, dat de te verstrekken adviezen uiteraard zeer eenzijdig en daardoor goed deels waardeloos zoudétr zijn De Raad kan bovendien naar hun meening in zekeren zin als de vertegenwoordiger der verbruikers beschouwd worden, terwijl ook in de andere commissie verbruikersbelangen behartigd kunnen worden. De Commissie mejpde. dat op ander terrein voor contactcommissies voorshands geen arbeidsveld zou liggen. Men kwam tenslotte overeen, dat de totstandkoming van de volgende 3 com missies zou worden bevorderd: le. Contactcommissie voor de groot industrie; 2e. Contactcommissie voor de klein- industrie cn het winkelbedrijf; 3e. Contactcommissie voor den wo ningbouw en de stadsontwikkeling. Samenstelling der commissies. Ten aanzien van dit punt zijn door de commissie uitvoerige besprekingen gehou den. Daarbij is uitgegaan van de door en kele leden geponeerde stelling, dat ln de commissies personen uitsluitend om hun deskundigheid zitting zouden moeten ne men, waardoor de objectieve waarde van de adviezen verzekerd zou zijn. Een lid kon zich hiermede niet vereenigen. Men zou z.i. dan slechts krijgen een technische voorlichting, die hij niet van het groot ste belang achtte, terwijl hij bovendien meende, dat het niet gemakkelijk zou zijn uit te maken wie deskundig is. Uit maat schappelijk oogpunt vond dit lid het be langrijker. dat door een vertegenwoordiging van alle organisaties, die op het gebied van een commissie werkzaam zijn, de verschil lende standpunten, die ten opzichte van eenig onderwerp bestaan, tot eikaar wor den gebracht. De organisaties zullen z.l. voor haar vertegenwoordiging menschen kiezen, wier oordeel in haar midden het meeste gezag heeft. De andere leden, zich niet principieel verzettend tegen ook een vertegenwoordiging van organisaties, meen den. dat dan wel de garantie zou moeten worden gegeven, dat inderdaad de meest geschikte afgevaardigd wordt en niet iemand, die alleen uit hoofde van het be- kleeden van een bestuursfunctie daarvoor in aanmerking wordt gebracht. Zij zagen verder ais bezwaar, dat deze vertegenwoor digers geneigd zullen zijn alleen het in zicht hunner organisatie te verdedigen en dat zij, als particulieren bereid en in staat tot onderlinge samenwerking, als afge vaardigden zich tegenstanders zouden voe len. Wanneer zij echter zouden worden aangewezen uit hoofde van hun speciale deskundigheid en midden in het maatschap pelijk leven zouden staan, dan zouden deze leden hen gaarne in de commissie opgeno men zien. Daarnaast hielden zij echter vast aan hun eisch een zeker aantal personen uitsluitend om hun deskundigheid een plaats te geven. Hierdoor zou naar hun meening tevens worden bereikt, dat waar devolle krachten, die buiten de organisa ties staan, in het gemeenschapsleven wor den ingeschakeld. Voorloopig werd over eenstemming verkregen over een samen stelling zoowel van „deskundigen" ais van vertegenwoordigers van organisaties. Vervolgens werd door de Commissie na- I gegaan welke organisaties zouden behooren te worden vertegenwoordigd. Daarbij bleek dat het aantal organisaties zóó groot was. dat men bij de gedachte samenstelling zou komen tot commissies van ongeveer 20 leden, wat door alle leden voor deze com missies, die geen praat- doch werkcolleges moeten zijn, veel te veel werd geacht Het bleek niet mogelijk door een keuze uit de organisaties het aantal te verminderen, zoo dat eenige leden geneigd waren terug te keeren tot het eerst ingenomen standpunt om alleen „deskundigen" uit te noodigen, terwijl een ander lid dan de voorkeur zou geven aan alleen een vertegenwoordiger van de organisaties. Bü het nader ontwik kelen der verschillende meeningen bleek, dat de leden, die het eerste standpunt hul digden. onder „deskundigen" ook wilden be grijpen personen, die terecht in hun or ganisaties een vooraanstaande plaats in nemen en zich een samenstelling voorstel den uit alle groepeeringen der bevolking, zoodat met name het arbeiderselement ook in de commissie kan zijn vertegenwoordigd. Zoo omschreven, verklaarde het lid. dat z'ch voor een vertegenwoordiging alleen der or ganisaties had verklaard, zich bij de mee ning der andere leden te kunnen neerleg gen. Met aigemeene stemmen werd besloten voor te stellen de commissies te laten be staan uit deskundigen, onder wie ook be hooren te zijn op het desbetreffend or ganisatorisch terrein vooraanstaande per sonen. Bti dit onderwerp deed zich nog de vraag voor of ook het Gemeentebestuur in de commissies zou moeten zijn vertegenwoor digd. Algemeen was men van meening dat, zoo dat het geval zou zijn. de vertegen woordiger een lid zou moeten zijn van het College van B. en W„ die dan uiteraard het voorzitterschap zou moeten bekleeden en niet een der andere raadsleden. Als voordeel van een dergelijke vertegenwoor diging zag men een vergemakkelijking van het contact, als nadeel, dat de vrijheid van spreken in de vergaderingen zou worden beperkt, terwijl bovendien het gevaar werd gevoeld, dat dan van meet. af aan een reeds gevormde meening van het College de beraadslagingen zou beïnvloeden. Aangezien men van oordeel was, dat de nadeelen het zwaarst wegen, werd een vertegendoordiging van het-Gemeentebestuur afgewezen Een nauw contact met B. en W. werd echter wel op prlts gesteld. Herhaaldelijk toch zal een commissie aan een informatie van het College behoefte gevoelen of zal het Col lege het gewenscht achten een commissie feitelijke mededeelingen te doen. die voor de beoordeeling van een bepaald vraagpunt noodzakelijk zijn. Daarom kwam het de Commissie wenschelijk voor ln de regeling een bepaling op te nemen, dat een of meer leden van het College, al dan niet vergezeld van ambtenaren, op eigen verzoek of op uitnoodiging van de commissies de verga dering kunnen biiwonen. Zij zouden aldaar slechts een adviseeren- de stem moeten hebben. De commissie was van oordeel, dat de commissies uit niet meer dan 9 leden zullen mogen bestaan. Deze leden zouden de grootst mogelijke meerderheid willen zien benoemd door den Raad, op voordracht van B. en W. Een lid, eveneens van oordeel, dat hier benoeming door den Raad moet plaats vinden, meen de de voorkeur aan een aanbeveling boven een voordracht van het College te moeten geven. De voorzitter zal naar de meening van de geheele commissie jioor den Raad dienen te worden aangewezen op voor dracht van B. en W. Aan het waarnemen van het secretariaat door een ambtenaar ter gemeentesecretarie voelde de commissie geen behoefte. Zij geeft er zelfs bepaaldelijk de voorkeur aan, dat de commissies haar secretarissen uit haar midden benoemen. Wel zouden zij deze functionnarissen in hun administratie ihet verzenden van convocaties, uitnoodigingen, e.d.) willen doen bijstaan door een amb tenaar. De commissie achtte het vanzelfspre kend, dat de commissies niet slechts op verzoek van het Gemeentebestuur, doch eigener beweging advies zullen kunnen uitbrengen. Slechts dan toch znn zij inderdaad in staat om dat wat onder de burgerij leeft onder de aandacht van de plaatselijke overheid te brengen. Verder achtte zij het wenschelijk, dat het contact tusschen Ge meentebestuur en commissies onderhouden wordt door B. en W Ook de Raad en de Raadscommissies zullen waarschijnlijk van tijd tot tijd behoefte hebben aan haar ad- vlezen; zij kunnen dan echter aan het College verzoeken deze in te winnen. Het bovenstaande is door de commissie verwerkt in een ontwerp-verordentng. HEDEN: Chr. H.B.S.: Jaarvergadering 8 uur nam. Stadszaal: Utr. Sted. Orkest. 8.15 uur nam. Katwijk a. Zee (Zaal Prot. Belangen, Voorstraat) Groote Zendingstentoonstelling 9—12 u.. 2—5 U„ 7.30—10 u. Vrijdag. Botanis Laboratorium: Hortus-Stichting. Spr. prof. Lam. 8 uur nam. Gerecht 10: Theosofische Ver., 8.15 uur nam. Jeruël: Spr. de heer Bruyn. 8 uur nam. Patrimonium: Chr. Friesch Gezelschap. 8 uur nam. Schouwburg: N.V. Ned. Tooneel „Schijn en werkelijkheid". 81/4 uur nam. Katwijk a. Zee (Zaal Prot. Belangen, Voorstraat) Groote Zendingstentoonstelling, 9—12 u„ 2—5 u.. 7.30—10 u. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „De verduivelde waarheid". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2-7 en 8-11 u. Trianon-Theater. Breestraat 31 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur nam. „Morgen gaat 't beter". Zondag van 2-7 uur doorl. voor stelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Vrouwengevangenissen". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorL voorstelling van 27 uur en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Hudi". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Maandag en Woensdag ook 2.30 uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Cultureel# Films Zaterdag nam. uur. Rex-Theater. Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De laatste der Mohikanen. Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. n.ra. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)„Professor pas op". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 15 t/m Vrijdag 21 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; Ap. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136. 1. Wat beteekent ad fundum; ad interim;' ad libitum; ad rem? 2. Waaraan zijn de woorden ontleend: „Een paard, een paard! Een koninkrijk voor een paard." 3. Van wle(n) zijn de woorden „Ajprej nous le déluge" (Na ons de zondvloed). (Zie voor de antwoorden, pag 2 van het 3de Blad). BENTHUIZEN. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte ten behoeve van het Restauratie fonds heeft f. 33.50 opgebracht. Onder het vee van den veehouder A. van V„ is de zoo gevreesde ziekte mond en klauwzeer geconstateerd. Dit is het eer ste geval in deze gemeente. WILLEM VAN KORLAAR OVERLEDEN. Te Amsterdam is op 80-jarigen leeftijd overleden Willem van Korlaar Sr. De overledene deed zijn intrede in de tooneelwereld met enkele kleine rollen, waarna hij te Rotterdam den Tivoli- schouwburg stichtte en onder zijn beheer nam. In 1895 werd hij directeur-gerant van de Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsoh Tooneel". Deze functie ver viel in 1920 bij de fusie tusschen „Het Nederiandsch Tooneel" en het gezelschap van Willem Royaards. VISCHPRIJZEN! IJMUIDEN. 20 April. Tarbot 5.4—46 ct.; Tong f. 1.20—0.72 ct.; Heil bot 88—70 ct. per kg.: Griet f,28—12; Oroote schol f. 16.50; Middel schol f. 17—16; Zetschol f 16—15.50; Kleinschol f.1550—8; Bot f. 12.50- 5.20; Schar f. 6.501.40; Tongschar f.1812.50; Poontjes f. 6.50—4.70. Kleinmiddel schelvisch f.1816; Kleine schelvisch f.1512.50; Groote gul f. 8.50—7; Kleine gul f. 12—7.50: Wijting f.9 —4.10; Makreel f.5 60—4.50; Versche haring f.7.60—3.30 per 50 kg.; Kabeljauw f.32—11 p 125 kg Leng f 1.65—0.60; Koolvlsch f. 23—12 per stuk; Rog f.117.20 per koop. Besomming. Aanvoer versche haring 550 kis ten aan den afslag. Trawlers: Voorwaarts IJm 83 130 mnd. f. 1350; Witte Zee IJm. 167 245 mnd. f.2250; Utrecht IJm. 73 215 mnd. f.2330; Caroline IJm. 26 700 mnd. 1.2650. Kotter: GG. 574 f480. Loggers: RO. 1 f.430; KW. 144 f.430; KW. 70 1.400; KW. 102 f.400; KW. 42 f.330; KW. 60 f370. HAARLEMMERMEER. De bouw van een brug over de Ringvaart. Naar wij vernemen hebben Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpol der besloten met het werkfonds een over eenkomst aan te gaan inzake de uitvoering van den bouw van een brug over de Ring vaart nabij Halfweg en daartoe met dat fonds een geldleening van f. 178.00 te slui- teh. De leening wordt de eerste tien jaren renteloos verstrekt en in de daarop volgen de, twintig Jaren tegen twee en een half procent rente 'sjaars. De aflossing be draagt de eerste tien (Jaren f. 7500 per Jaar. Met de gemeenten Haarlemmerllede en Spaarnwoude zal ook een overeenkomst worden gesloten met betrekking tot de ver binding tusschen den rijksweg Amsterdam- Haarlem en de te bouwen brug. Twee rijwieldieven gesnapt. De politie uit Haarlemmermeer is er dit maal wel op bijzondere wijze ln geslaagd een tweetal rijwieldieven in te rekenen. Het zal ongeveer een maand geleden zijn, dat bij een tweetal bewoners van Hoofddorp een rijwiel was ontvreemd; deze deden daarvan aangifte. Op voorstel van de politie ging de heer M. (een der benadeelden) naar Amsterdam, waar hij bij een verkooping zijn rijwiel temidden van andere fietsen ontdekte, hoewel dit van bruin in zwart was omgelakt. Onmiddellijk maakte M. een praatje en zou zijn eigen karretje koopen, doch wil het eerst eens probeeren, het geen de verkooper toestond. Niet zoodra had M. zijn karretje terug of hij fietste naar het dichtst bijzijnde politiebureau. De eigenaar, die meende met een dief te doen te hebben holde hem na en schreeuw de: „Houdt den dief!" M. deed intusschen zijn verslag bij de politie, die op haar beurt de Rijkspolitie hiervan in kennis stelde. Weldra was de benadeelde fietsenverkoo- per, zekere G. Zw. uit Amsterdam gearres teerd en legde, na een scherp verhoor een bekentenis af. Ook het tweede rijwiel kon daarop in beslag worden genomen. Dit gaf aanleiding tot een tweede arres tatie, n.l. van den heer H. A„ een varens gezel uit Amsterdam, die de vorige week aan den Sloterweg in Haarlemmermeer een tweetal rijwielen ten nadeele van de weduwe N. ontvreemdde. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat H. zich ook schuldig had gemaakt aan dief stal. hetgeen nader wordt onderzocht. De twee verdachten zijn te Hoofddorp ingesloten. „Gezellig Samenzijn'". De Tooneelvereenlging „Gezellig Samen zijn" te Hoofddorp gaf onder leiding van den regisseur, den heer S. C. Bos in hotel „De Beurs" den slot-avond van dit seizoen. Het bekende tooneelstuk van Jaap van der Pol „Vadertje Langbeen" werd met veel succes opgevoerd. Na afloop verzorgden The Marinuccis het bal. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6