Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Eerife Bisd Donderdag 20 April 1939 D NA6EK0HEN BERICHTEN RECHTZAKEN °AGBLADRECLAME KT Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT haagsche politierechter. Het bezoek. Te Leiden kwam een arbeider op bezoek bij zijn vroegere echtgenoote. Dat bezoek verliep minder vlot, want nauwelijks was de deur geopend, of de man begon te schelden. De echtgenoote diende een aan klacht in, en wegens beleediging stond hij nu terecht. De Juffrouw en een medebewoonster van het perceel werden als getuigen gehoord, en daarna vorderde de Officier f. 5.— boete subs. 5 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch. haagsche RECHTBANK. Diefstal, heling of schuldheling. De Ios-wertonan A. G. J. van D„ tihans gedetineerd in hei Huis van Bewaring, had zich te verantwoorden teraaike diefstal subs, lifting subs, schuldheling van twee fietsen te Lefdsoheraiam. Verdadhte ontkende den diefstal en zei, dat hij de fietsen had gekocht op de auto markt te Den Haag. Hij had drie getuigen a décharge meegebracht. De fietsen, die bij Van D. waren aange troffen, bleken gestolen te zijn uit een garage en een perceel aan den Veureohe- weg te Leidisdhendam. De Officier kon den diefstal niet bewij zen evenmin de heling, dodh voor de schuld heling eiisch'te 'hij zes maanden gevange nisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak en vroeg invrijheidstelling van v. D. Ma raadikamer besloot de Rechtbank hiertoe. Vonnis over 14 dagen. Fiets gestolen. De 35-jarige koopman H. H. uit Leiden, thans gedetineerd ln het Huis van Bewa ring zou zich aan diefstal van een fiets hebben schuldig gemaakt. Uit de gang van het perceel Oude Rijn 5 zou hij de flets heb ben gestolen en daarna aan J. P. te koop hebben aangeboden. Deze vertrouwde de zaak echter niet en vroeg of H. een paar uur laten terug wilde komen. Toen H. dit deed. was de recherche aanwezig en hield H. aan. Thans zei verdachte dat hij een paar glazen bier gedronken had toen hii de fiets wegnam. Niet om die te stelen, doch even te gebruiken. De officier wees erop dat H. reeds negen maal ls veroordeeld en eischte a:ht maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte een voorwaardelijke straf, doch de officier vond daartoe geen termen aanwezig, temeer niet omdat het feit is gepleegd nadat H. pas twee maanden uit de gevangenis was ontslagen. Op het kruispunt. Op het kruisipuiït Zoeterwoudsohe Singel- Witte Singel-Heerenstraat-Koepoortsbrug te Leiden had een botsing plaats, tengevolge waarvan de smid J. C. Meyer uit Katwijk ernstig werd gewond. De monteur H. M. H. uit Leiden zou schuld hebben aan dit ongeval en de Offi cer eischte tegen hem een maand gevange- nfcrr: f en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot. een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onvoorwaardelijk f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Beschonken achter het stuur. 3en bakker uit Nieuw-Vennep had te Noordwijk een auto bestuurd, terwijl hij on der invloed van sterken drank verkeerde. Als gevolg biervan had een botsing plaats, en werd de gehuurde auto ernstig geha vend. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte f. 25 boete subs. 10 dagen hechr tenis en Intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot een week gevangenisstraf en in trekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. beide echter voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en onvoor waardelijk f.25 boete subs. 25 dagen hech tenis. Kweekers-overtreding. Een bloemistknecht uit Sassenheim had zonder daartoe de vereischte vergunning te bezitten, tulpen en narcissen geteeld. De Officier had in verband hiermede te- een verdachte f.10 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank achtte het bewijs in deze ztik niet geleverd en heeft verdachte vrij gesproken. Oplichter aan het werk. Op 3 Maart van dit jaar kwam bij een dame te Wassenaar een jongeman, die in Padvinders-uniform was gekleed, en ver telde gelden in te zamelen voor de Blauwe vogels, de invalide padvindsters. Hij zei, „Als U het niet vertrouwt, ik ben Jnr. de Monchy en de hopman is bij mij." In goed vertrouwen gaf de dame f. 2.50, riaar later twijfelde zij toch en waar schuwde de politie van Wassenaar, die den jonkheer arresteerde. Hij bleek de 26-jari- te monteur A. H. uit Rotterdam te zijn die 1 r2f t"verse oplichtingen had gepleegd. De Officier vond het een lage streek die H. toepaste, en gezien zijn verleden, vor derde de Officier thans acht maanden ge vangenisstraf. De verdediger pleitte cle mentie. Overhemd gestolen. Een juffrouw uit Alphen had zich een overhemd toegeëigend dat door een was- scnerjj abusievelijk was mee gegeven. Voor dez-u diefstad had zij zich nu te '[Antwoorden doch zü liet verstek gaan. De officier wilde het met de verdachte nog eens probeeren en vorderde daarom maand gevangenisstraf voorwaardelijk €en Proeftijd van drie jaar. zulks >n veroand met een gunstig rapport. Politierechter veroordeelde verdachte conform dezen elsch AALSMEER. Jaarvergadering Speeltuin ver. „Aalsmeer." De Speeltuinvereeniging ...Aalsmeer" hield haar jaarvergadering in het clubgebouw Spoorlaan, onder voorzitterschap van den heer J M. Wentzel. Na opening door den vooratter, las de secr. de heer C. Röntgen, de notulen, welke overeenkomstig werden vastgesteld. Uit het jaaroverzicht bleek o.m., dat het ledental vrijwel stationnair was. De penningmeester, de heer Th. Mes, bracht het financieel verslag uit; de ont vangsten en uitgaven over 1938 waren plm. f. 400.Er was nog een saldo in kas van f 30.43. De heer H. Visser bracht namens de Fin. Commissie rapport uit; het beheer van den penningmeester was uitstekend in orde bevonden, waarvoor de voorzitter den penningmeester dank bracht. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren J. M. Wentzel. C. Röntgen en Th. Mes. In de plaats van den heer W. B Buis. die be dankt had. werd gekozen mevr. Otto-Joore. Tot leden der Fin. Commissie 1939 werden benoemd: mevr J. Jansen-Schoen en de heeren J. v. d. Zwaard en M. Kruger. De begrooting 1939 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven .van f. 447.—. Besloten werd tot uitbreiding van het speeltuinmaterieel met klimkaai, hob belpaard enz. Mej. C. Kroon van Hoofddorp werd weer als leidster voor het seizoen 1939 benoemd. Behoudens toestemming werd besloten, een speldjesdag te houden, om uit de even- tueele opbrengst s peelima terieel voer den tuin aan te schaffen. De opening van den Speeltuin zal. bij gunstige weersomstandigheden, plaats vin den op 6 Mei as. Gisteren werd hier de j aarlij ksche Emmabloemcollecte gehouden, waaraan ver bonden een loterij met vele mooie prijzen. De collecte heeft f. 422.47 opgebracht het geen f 36.04 meer is. dan verleden jaar toen de opbrengst f. 386,43 bedroeg. nendijk, n. Leiden, H. Rijndijk 170c: W. M. v. Wetten, n. Hazerswoude. A 90: W. E. J. de Lange, geb. v. Bommel, n. Voorburg, v. Hale- wijnplein 37; H. Baars, n. Rotterdam, Heem raadsingel 301; E. P. Uidenbogaart, n. Vlissin- gen, ..Bethesda"; J. L. v. Klaveren, n. Tandjong Karang (N.I.); P. Roosenburg, n. Leiden, Rijnsburgerweg 153;. J. H. Vergragt, n. Den Haag, J. v. Slolberglaan 103; W. Hekman, n. Nieuwleusen, C 16; D. J. Verpoorte. n. Leiden, Hogerbeetsstraat 5; W. J. Gelok, n. Nijmegen, Graafschcweg 38; H. A. Wendt, n. Leiden, Cobctstraat 8; A. J. Molenkamp, n. Voor schoten, Leidse 28; H. Kievit n. Wassenaar, Ridderlaan 1; Th. J. A. M. Driessen, n. Zoe- terwoude, H. Rijndijk F 85; F. Schaafstra, n. Leiden, Lorentzkade 7; E. Egger, n. Ooster- wijk; J. Veer. geb. Taverne, n. Noordwijk, Noord Boulevard 25c; Candee. n. Den Haag. L. de Col. laan 10; E. Kerckhoff, n. Leiden. Lo rentzkade 7; A. A. Th. v. Schie, n. Leidschen- dam. Pr. Hendirklaan 19; P. Couwenhoven, n. Koog a. d. Zaan, Raadhuisstraat 58; P. H. van Wijk, n. Tilburg, hotel Riche; D. Heesterman, n. Leiden. Julianastraat 2; W. Bertels. n. Dor drecht. Scheffersplein. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Johannes, z. van D. A. Stravers en C. M. v. d. Boog; Hinke Wilhel- mina Maria, d. van A. Koerten en W. de Boer; Hero Cornelius, z. van H. C. v. d. Horst en P. C. Ouwersloot; Klaas Hendrik, z. van E. P. Mugge en H. A. Martijn; Bertha, d. van D. Dullemond en G. H Slingerland; Wouter, z. van H. Geirnaert en W. H. de Castro; Johannes Gijsbertus, z. van G. de Ruiter en M. W. v. d. Meij; Harrij. z. van E. J. H. Alt en C. J. J. W. Hendriks: Johannes Pieter, z. van H. Taffijn en M. H. van Nierop. Overleden: P. Woestenburg, 81 jaar; N. D. Dee. 71 jaar (overl. te Leiden); M. W. Douve- ren, geb. De Groot. 72 jaar; S. Star. 9 dagen; C. Develing, 69 jaar. Ondertrouwd: N. Stokman en C. M. Driessen; C. E. Molenkamp n M. W. Baars: M. H. Over- meer en G. H. v. d. Meer; M. Jansen en C. J. Duivenvoorden; J. F. Valeton en J. J. de Jongh. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. B^Valten: J. C. van Heiningen geb. Vincen ten. z. S. van Wijk geb. van der Haak. d. A. D. Dolderman geb. Harland. z. A. G. H. Stysiger geb. van den Akker. d. C. J. Bierhuis geb. Leliveld. d. Ondertrouwd: J. A. G. Zaat en J. H. de Hey. J. Th. Hooymans en R. A. M. Dudink. Getrouwd: J. M. de Koning en C. G. Vogelaar Overleden: N. den Baars geb. de Bruin, vr. 30 j. E. van Steyn geb. Jansen, vr. 84 j. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. Cos en J. v. d. Grift; M. de Konink en C. J. Vogelaar; Th. Adegeest en Tr. van Beek. Overleden: V. J. Ch. N. van Heiningen, geb. Nelissen. vrouw, 59 jaar. Onze plaatsgenoot, de heer L. Becker- hoff is aangesteld als agent van politie te Den Haag. Gedurende Maart is ten bate van de diaconie in de Gerei Kerk gecollecteerd f. 41.40. NOORDWIJK AAN ZEE. Opening van een militair Tehuis. Alhier is een Tehuis geopend voor de manschappen die thans in onze gemeente gelegerd zijn, Ds. Cupedo heeft met grootc voortvarendheid gewerkt teneinde aan de plannen van den commandant den heer J. H. Valentgoed een tastbaren vorm te ge ven. Een lokaliteit werd vanwege de Ned. Herv Kerk ter beschikking gesteld, ter wijl de burgemeester en de geestelijkheid allen steun hebben toegezegd om datgene voor de mannen te doen, waaraan zij be hoefte hebben, n.l. hun een gezellig, rustig en vertrouwd milieu te verschaffen. Dankbaar heeft de commandant deze toezeggingen aanvaard mede namens de manschappen. Gaarne wil hij langs dezen weg rijn dank betuigen aan hen, die van den eersten dag af hun medeleven getoond hebben door het zenden van boeken en tijdschriften. Daar nagenoeg alle manschappen hun verwanten in Leiden of directe omgeving hebben, is het den commandant een vol doening te weten, dat hun mannen of zo nen niet langs de straat behoeven te slen teren, doch een „tehuis" hebben, waar zij gelegenheid vinden om hun geest te ver- kwikken. Reeds ontving de commandant allerlei gezelschapsspelen en zijn hem meerdere toezeggingen gedaan, zoodat daaraan thans niet direct behoefte bestaat Dit neemt echter niet weg. dat hij gaarne zal aanvaarden, wat deze of gene voor het „tehuis" in een of anderen vorm wil af- Gaarne is de commandant van het Te huis voor militairen bereid te dier zake eerst overleg te plegen. e ruggegraat van elk goed reclame-plan j OEGSTGEEST. Loop der Bevolking;. Gevestigd: M. J Stampraat. De Kempenaer- straat 107; P. v. Harselaar. v. Assendelftstraat 45' p H Boshof! en vr., A. v. Burenlaan 9; E.'j. M. Batenburg, W. de Zwijgerlaan 24: M. J. Pelzer, Geversstraat 56; O. M. Oei, geb. Lie, Regentesselaan 12; S. M. van Vliet, Fr. Hen driklaan 3; J. Voerman. Terweeweg 66; C. H. van Rheenen. L. v. Oud-Poelgeest 12; F. J. Parmentier, Regentesselaan 61: P. P. van Eisen. Geversstraat 61; C. P. J. Stotijn, Endegeestei- straatweg 9 A J. C. Lac> de Bère, Emma- laan 49: M. G P. C. van Leent. geb. v. d. Laar. Emmalaan 49; J. A. de Groot. Endegeest; B. W. Berkeineier. Endegeest. Vertrokken: L. L. v. d. Wal. geb. v. Oosten, n. Woerden, Zandwüksingel 17; H. C. v. Vliet, n. Haarlem. Wouwermansstraat 82; M. J. v. d. Burg. geb. Ros, n. Voorschoten. Rijndijk 170. A H. Huf n. Leiden, W. Singel 4; M. J. Steg- gerda n Alkmaar. Dr. Schaepmanplein 8; A. R. Bakker, geb. Genee. n. Warmond. Oosteinde A 142; M. v. d. Dop n. Den Haag. Trompstr. 83; S. Montanie. n. Leiden. Oranjestraat 15; L v. Delft n. Voorschoten Rijndijk 170; F. H, W. v. d. Wal, n. Den Haag. Prinsenstraat 46; N. v. Ispelen. n. Amsterdam Valeriusstraat. 284; H. Klein Nagelvoort. n. Middelburg. Blauwed. 19: J. Elsinga en gez.. n. Wassenaar, v. Z. v. Nijeveltstraat 124; A. H, M. W. Th. Regout. n. Den Haag. Rusthoekstraat 5; G. C. M. R. van Riessen. geb. v. Wjjhe, n. Zeelst; K. P. Wij- brands, n. Leiden. NoordeindsDlein 2 b; G. O. v. cl. Horst, n. Katwijk. Dri-plassenweg 5; A. J. Hermans, n. Pretoria <Z. Afr.); P. C. Bis- schops. n. Sassenheim, Charbonlaan 7; W. E. de Hen, n. Den Haag. Boekhorststraat 80; H. Spekowius, n. Gelsenklrchen (Did.); J. C. Bin- RIJNSBURG. Jaarvergadering Burgerwacht. In café Centraal vergaderde de Burger wacht. De voorzitter, de heer J. Kromhout opende en gaf een overzicht van de gehou den oefeningen ln het winterseizoen. De opkomst was bevredigend. Spr. herinnerde aan de verduisteringsproef en dankte de leden voor hun medewerking. De secretaris de heer Joh. v. d. Gugten Wz. las de notu len die ongewijzigd goedgekeurd werden. Aan zijn jaarverslag ontleenen wij. dat het vereenigingsleven een opgewekt karakter droeg. Het ledental bedraagt 272. Meer malen verleende de burgerwacht diensten bij feesten, uitvoeringen enz. Hartelijk dank werd gebracht aan den burgemeester, den heer C. v. Delft, sergeant Middelkoop en het personeel van de schietbanen voor hun vele werkzaamheden in dienst der vereeni- ging. Opgewekt werd tot trouw bezoek aan de oefeningen. Het verslag werd goedge keurd. De penningmeester, de heer J- Rootselaar, gaf een overzicht van de finan ciën. De inkomsten bedroegen f 537.68; de uitgaven f. 423.68; batig saldo f.114. Bij monde van den heer H. v. d. Gugten, deelde de kascommissie mede. dat alles in de beste orde is bevonden Den penning meester werd décharge verleend. De aftr. bestuursleden, de heeren J. v Rootselaar. Joh. v. d. Gugten Wz. en C. v. Delft werden herkozen. De mededeelingen van het bestuur be troffen allereerst de onderscheiding van den heer C. van Delft. Hem is door den Bond van Vrijwillige Burgerwachten de medaille voor bijzondere toewijding toege kend. De voorzitter huldigde den heer van Delft voor het vele. dat hij steeds belange loos voor de Burgerwacht verricht. De schietoefeningen te Katwijk zullen 23 Mei aanvangen. Dezelfde regeling als het vorig jaar zal blijven gelden. Voor den cursus E.H.B.O. staat de deelneming open; deze werd door den voorzitter warm aanbevolen. Er zal binnenkort in Flora een oefening met gasmaskers worden gehouden. Hierop werden de nieuwe notulen vast gesteld evenals het huishoudelijk reglement. De heer W. van Egmond vestigde eT de aandacht op, dat overtreders van de voor schriften niet gestraft zijn, hetgeen in an dere plaatsen wel is geschied. De voorzitter antwoordde, dat het ter plaatse beter werd geacht thans met een ernstige waarschu wing te volstaan. Een volgende maal zal echter streng worden opgetreden. Hierna volgde door den commandant, den heer J. Oudwater de uitreiking van diplo ma's en de prijzen, die tijdens de winter- oefeningen zijn behaald. Tot slot volgde een verloting en sluiting door den voorzitter. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. v. Egmond en A. v. Egmond L. A. v. Delft en A. de Mooy. Overleden: Pieter v. d. Kwaak 3 maanden Agatha Glasbergen, 83 j. Hendrina Hoekstra van Iterson 44 Jaar. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. v. d. Mey naar Warmond C. Schoneveld n. Valkenburg Y. van Duijn n. Long Island-U.S.A. Gevestigd: M. Kaptein en gezin van Katwijk. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Overleden: Cornells Schoneveld, m. 88 j. n. Leiden, Boerhaavelaan 14; E v. d. Veen, n. Medemblik Vooreiland 16; J. C. Wouters, n. Den Haag, v. Imhoffstraat 2; P. J. de Snaijer. n. Zoetermeer, Voorweg 202; F. H. M. Zuider- wijk, n. Den Haag. J. v. Nassaustraat 52; J Slootweg, n. Utrecht. Maliebaan 99; A. M. Bos, n. Nijmegen. „Neerbosch"; H. J. Huisman, n. id. id.; H. de Vree. n. id. id.; D. C. Butter n. Soestdijk v. Weedestraat; L. v. d. Zwan, n. Valkenburg (Z.H.), Katw. weg 2, J. y. Kuilen burg, n. Leiden, Zoeterw. Singel 54; P. M. A. Oosterveer. n. Lisse. Heerenweg 384 b; M. A. C. van Bentum, n. Jutphaas, Utrechtschestraat- weg 23; A, D. S. Adolfs, n. Kampen. Spoor- kade 14; C. M. Rekelhof, n, Roosendaal. Ge sticht „Charitas"; A. A. Verweij, n. Arnhem, Rosandelaan 9; J. R. Woutman. n. Hilversum, Zonnelaan 14; H. M. v. d. Berg, n. Leidschen- dam, Stompw, weg 21; Th. F. v. d. Geest, n. Den Haag, Stadhouderslaan 3; G. Vermeer, n Weidel (DldJ, Achenerstrasze 405. Onze plaatsgenoote, mej. H. W. Kris pijn, slaagde te Amsterdam voor het exa men Analyst le gedeelte, diploma A. en B. Gevonden: Foxterrier hondje; een por- temonnaie met inhoud; een zilveren arm bandje; een koperen gewicht. Inlichtingen bij de politie. De zendingsbusjes in de Ger. Kerk, al hier, hebben in het le kwartaal 1939 opge bracht f. 108.23. WARMOND. Goed afgeloopen. Dat men op het water de noodige voor zichtigheid moet betrachten is duidelijk ge bleken toen twee heeren uit den Haag, G. d. v. H. en A. D. bij het zeilen overmoedig werden en in hun boot eenige capriolen gingen uitvoeren. Het gevolg was. dat de boot kapseisde en de inzittenden te water geraakten. Met moeite wisten zij zwemmen de den wal te bereiken. De schade aan de boot was aanzienlijk. Stadsnieuws LE1DSCÜE UNIVERSITEIT. Dr. F. B. J. Kuiper benoemd tot hoogleeraar. Bij Koninklijk besluit van 17 April j.l. is met ingang van 18 September a.s. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit alhier, om onderwijs te geven in het Sanskrit en zijn letterkunde en de Indi sche oudheidkunde: dr. F. B. J. Kuiper, leeraar aan het Lyceum der Carpentier Al- ting-stichting te Batavia. Prof. Kuiper is de opvolger van prof. Vogel. Bij Kon. Besluit van 18 April is voorts benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de expe- rimenteele en propaedeutische dierkunde, dr. N. Tinbergen, thans hoofdassistent. heeft verhoogd en een hoeveelheid van bijna 40.000 ton suiker heeft afgezet. H.V.A. liep zelfs op tot bij de 400'.een stijging derhalve van ruim 15'. Ook de specifieke suikerwaarden als Vorstenlanden. Java Cultuur en Nisu waren zeer krachtig verbeterd. In vrijwel alle hoeken bleven de koersen gedurende het verdere ver loop regelmatig omhoog gaan. Koninklijke Olie verbeterde een zevental -punten, waarbij de af faire een rjistig aanzien behield. Van Indus- trieelen liepen aandeelen Philips het krach tigst omhoog. Ook Unilever en Aku werdgn hooger gewaardeerd. De Rubbermarkt droeg een geanimeerder karakter dan sinds geriumen tijd het geval is geweest, en behalve Amsterdam Rubber liepen ook de andere soorten sterk naar boven. Van Tabakken bleven de Sumatrasoor- ten vrij onbewogen. In Scheepvaartaandeelen was op hooger peil iets meer beweging te bespeuren. Amerikaan- sche shares waren algemeen vast gedisponeerd en aanzienlijk boven den omrekeningskoers ge noteerd. Voor Staal-aandeelen en enkele sporen openbaarde zich betrekkelijk groote vraag. Ook de beleggingsmarkt droeg een vrien delijker karakter en zoowel de Nederlandscbe als de Nederlandsch-Indische staatsfondsen v.aren aan den vasten kant. De ontspanning kwam ook tot uiting op de geldmarkt, maar prolongatie tot V'£ pCt. terugliep. Op de aandeelenmarkt bleef dé vaste stem ming aanhouden, zoodat de koersen op vrijwel het hoogste peil de markt verlieten. WISSELKOERSEN. Londen 8.81 5/8 (8.81 5/8)Berlijn 75.55 75.43»; Parijs 4.99 '4.99»; Brussel 31 (31.66'/j): Zwitserland 42.25 <42.25»: Kopen hagen 39.37'/* (39.37J/f)Stockholm 45.42'/* 45 45»; Oslo 44.32'/* (44.32'/*): New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6 (5.95) Prolongatie l1/*; Part. diec. IV*; Daggeld V*i Rgistermarken 27 5/16; Handels Sperr- marken 7 5/8; Reismarken 45; Bankpapier 23 5/8. Tusschep haakjes zijn de koersen van gisteren. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Barend Arie. z. van Johannes de Graaff en Fiorina v. d. Meij; Margaretha Be- rendina Christina Paschala, d. v. Rende van Aken en Christina Martina Joanna van Huik; Johanna Gijsberta Petronella, d. van Willem de Bruyn en Maria Cornelia v. d. Meer; Eduard Victor Johannes, z. van Eduard Victor Boel en Johanna Cornelia v. d. Berg; Theresia Wil- j helmina Maria Alida Gillissen. Overleden: H. M. Beijersbergen, 59 jaar. Ondertrouwd: Willem Frederik Buitendijk. 28 jaar (won. te Leiden) en Johanna Antonia Hoogeveen. 29 jaar. Gehuwd: Johannes Quirinus Onderwater. 37 ja^r (won. te Zoeterwoude) en Maria Cornelia Hooijmans. 32 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: Marinus W. de Groot. Bloklaan 16; Th. Bergman. Molenlaan 4a; W. L. Dinkel- spiel, Donklaan 5; P. A. M. van Slingerland Wijngaardenlaan 31; G. J. Rodenrijs. Vinkweg 3: W. Schokker. Hofweg 13; A. C. Rietbroek. Papelaan 156; Q. J. Kouwenhoven, Bijdorp straat 38. Vertrokken: Jkvr. A. M. J. Gevers Leuven, AMSTERDAM. 20 April. Hoewel de internationale situatie nog altijd zeer gevaarlijk is. wordt de spanning toch iets minder. Niemand verheelt zich, dat er maar weinig behoeft te gebeuren, om een crisis te doen ontstaan, maar in ieder geval wordt een adempauze meegemaakt. Het wachten is thans op de verklaringen, welke door Hitier. als ant woord op het verzoek van Roosevelt zullen wor den afgelegd. Dat de gemoederen beginnen te kalmeeren, blijkt wel hieruit, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken. Lord Hali fax heeft gezinspeeld op een mogelijken terug keer van den Britschen gezant naar Berlijn. Ten opzichte van de effectenbeurzen wordt overal een zeer teruggetrokken houding aange nomen, omdat niemand op de toekomst wil anticipeeren. De plaats gehad hebbende reacties hebben het koerspeil overal zoodanig naar be neden gedrukt, dat verscheidene slechte facto ren. geacht mogen worden in de tegenwoordige noteeringen te zijn verdisconteerd. Op de beurs te New York viel gisteren een aangenamer stemming waar te nemen en verscheidene aan deelen. die als toonaangevend kunnen worden beschouwd, konden zich niet onaardig verhef fen. De verbeterde tendens hield verband met de berichten omtrent de politieke situatie in Europa, terwijl ook de hierboven genoemde uit latingen van Lord Halifax bij de koersontwik keling in Wallstreet een rol spelen. Te Am sterdam wordt tegenwoordig echter minder re kening gehouden met het marktverloop in Amerika, dan in normale tijden het geval is, omdat ook de beurzen aldaar in hoofdzaak wor den beinfluenceerd door de gebeurtenissen in Europa. Wat den algemeenen economischen toestand in de Ver. Staten betreft, zoo laat die veel te wenschen over. Het beste voorbeeld hier van wordt gevormd door de staalindustrie die op het oogenblik. op niet veel meer dan 50% van haar capaciteit werkt, zoodat de staalfa brieken, tenminste voor dezen tijd van het Jaar, slechts op een geringe bezetting werken. De algemeen maatschappelijke toestand in de Unie wordt hiermede goed geïllustreerd. De middagbeurs. Een vleug van optimisme woel heden over de efectenmarkt. welke in een verrassende stijging der koersen over de geheele linie tot uitdruk king kwam. Want het was Wallstreet hooger afgekomen, waardoor de verwachting op een iets betere beursstemming gewettigd was, doch het zag er daarom geenszins naar uit. dat de koersen plotseling zulk een scherpe winst zou den boeken. Men scheen de politieke situatie heden weer met groot er vertrouwen ie beoor- deelen en al waren dan ook geen positieve aan wijzingen aanwezig, zoo gaf de heden door Mus solini gehouden redevoering daartoe wel eenige aanleiding. De Duce sprak n.l. met opvallend rustige bewoordingen en trachtte de bewering te weerleggen dat de mogendheden van de as naar oorlog zouden streven. In de huidige om standigheden zijn dergelijke woorden reeds vol doende om de stemming ter beurze te beinvloe- den. En dit geschiedde in den gunstigen zin des woovds. Er werden flinke koerswinsten geboekt en hier en daar werd ook een iets grooterc- belangstelling aan den dag gelegd. Over het algemeen echter stond de affaire niet in ver houding tot de koers-avances. zoodat dp markt. Hps wel beschouwd, nog slechts een matige op- wing vertoonde. De krachtigste koersyerbetering ondergingen de aandeelen der suikermaatschappijen, die ge middeld een tiental punten opliepen mede in gevolge het bericht dat de Nivas de prijzen LEIDEN, 19 April 1939. Coöper. groenten-, fruit- en Bloemenveiling-Vereen. ..Leiden en Omstr.". Roode kool f. 12.10: Savoye kool f. 7.40 —7.80; Prei f. 6.50—11.50; Kroten f. 2.20—2.40; Kroten, gekookt f.2—7; Uien f. 1.80—4.60; Peen f. 9.6016Andijvie f.19—24.25; Sla f.5—18; Witloof f.3—23; Postelein f.1518; Spinazie f.3—5 per 100 K.G.; Bloemkool f.9.7030; Sa lade f. 1.807.60; Knolselderie f. 10.9011.40 p. 100 stuks; Pieterselie f. 1.503.70; Radijs f.0.60 —3; Selderie f. 0.70—3.30: Uien f. 1.70—1.80; Ra barber f. 2.405.10; Raapstelen f. 0.400.90 Der 100 bos. BOSKOOP, 19 April 1939. Coöp. Vereen. .,De Boskoopsche Veiling". Rozen: Pechtold 5381 ct,, Wendland 5877 ct.. Hadley 50—75 ct., Duisburg 5377 ct.. Briarclif 37—45 ct... But terfly 63—74, Polyantharozen 104 ct., Willi. Kor- des 2833 ct., Rosalandia 3951 ct.. Florex 38 63 ct., Edith Helen 6584 ct., Aug. Noack 40 54 ct., Else Poulsen 3264 ct.. Ellen Poulsen 112 —144 ct., Ingar Ohlson 86168 ct.. Queen Mary 4671 ct., Gemengde rozen 21—34 ct. Diversen per bos: Rljododendronbloemen 3256 ct., La thyrus 12—16 ct., Pink Pearl 90—110 ct.. An- dromea 17 ct., Magnoliabloemen 4556 ct.. Aza- leatakken 5070 ct., Prunus triloba 8—12 ct.. Clematis L'Azurstern 110120 ct.. idem Prins Hendrik 130180 ct., idem Miss Batemann 17— 26 ct. Diversen per stuk: Bloeiende Rhododen drons 5070. bloeiende Hortensia's 2530, Jap. Acers 3745 ct. GOUDA. 20 April 1939. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1341 stuks, waarvan 23 slacht- varkens. Vette van 2324 ct. pèr pond. levend met 2'7c korting: 192 magere varkens f 20—25; 738 biggen f.1014: Geldersche biggen f.14 17; 4 runderen f.175220; 3 schapen; 12 lam meren: 18 bokken en geiten f.26 per stuk. Handel stug. Algemeene markt: 225 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 2022. 2e kwal. met rijksmerk f. 1819.50. Handel matig. 427 ponden boter. Goeboter 8085: welboter 5560 per pond. Handel vlug. 208000 eieren. Kipeieren 3.30 —3.60: eendeieren 2.75—3 per 100 stuks. Han del vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 200.000 kipeieren. Prijzen: 56/58 K G. f. 3.30—3.35; 58/60 K G. f 3.35—3.40; 60 62 K G f. 3.40—3.50: 62/68 K G. f. 3.50—3.80; bruine 58 72 K.G. f. 3.40—4.10; Kleine eieren f. 3.203.30 per 100 stuks. 1500 eendeneieren, prijzen f. 2.403 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN. 19 April. Groenten- veiling. Uien f. 5—6: Prei f. 13—19; Witlof f. 19— 23; Spinazie f. 2.504.50 per 100 K.G. Radijs f. 2.402.45; Rabarber f. 4.204.30 per 100 bos; Le Mazalas 610; Ibis 810; Panna 1416. Kroten idem f. 0.300.60. KOUDEKERK A/D. RIJN, 19 April. Aanvoer 5580 st. Boter 71 p. Kippeneieren 3.30—3.80; Eendeneieren 2.602.80; Boter 0.560.64; Kaas 0.280.30; Eenden 0.40—0.60. LEIDSCHENDAM. 19 April. Engelsche kom kommers le soort f.12—18; Gele komkommers le soort f.1315; Kropsla le soort f. 3.507.50; Tomaten, midd. f.3032; Andijvie per kg. f. 0.18 —0.24; Spinazie 4 kg. f. 0.07—0.12: Postelein f. 15 18: Raapstelen f. 0.501.30; Rabarber per 100 bos f. 3.50—5.60; Snjjboonen f.6578; Radijs f. 0.80—2.50: Prei f,17—21; Seldery f. 1—2.50. NAALDWIJK. 19 April. Bond Westland Aardbeien 1.90; Dubb. boonen 70; Postelein 12—13; Peulen 45; Witlof 18—22: Aardappe len 17-18: Poters 22-23; Spinazie 7-15 <5 Kg.): Sla 26.30; Kelen 6070; Peen 27: Peterselie 30; Radijs 1.803.60: Rabarber 36; Seldery 1.30—1.90; Eieren 3.10—3.40; Bloemkool 12—29: Komkommers 8: Andijvie 0.601.10 t4 Kg.); Stoof sla 30—60 r6 Kg.). NAALDWIJK. Coöp. Centr. Westl. Snijbloe menveiling. 19 April. Spectrum 2.60—5.50, sal mon 3.20—6. licht rose 4.906.30. geel 3.004.20, gemengd" 2.805.90, y. allwood 4.106.70, gerbera 3.90—4.40, calla 3.00—5.00. jap. lelie 6.60—7.10, amarillys 6.008.00 per 100; plumosa 1734 ct., sprengerie 12—17 ct.. anemonein 4—11 ct... la thyrus 1225 ct.. buttercup 11—19" ct.. diversen 5—19 ct.. Copland 5—9 ct.. bartlgon 7—12 ct.. pitt 1016 ct., elisabeth 816 ct.. j'ellow 8—14 ct., zwanenburg 1722 ct., iris blauw 924 ct„ iris geel 815 ct.. wit 1218 ct. per bos, violie ren 3643 ct. per bos. NIEUWKOOP. 19 April. Aangevoerd 9500 eieren. Prijs f.3—3.50. RIJNSBURG. 19 April. Aardappelen f. 0.60 0.80; Kroten f0.500.70; Waschpeen f. 1.60 2 50: Uien f 2.50—3.50: Radijs f. 1.50—1 80; Raapstelen f. 0.700.80; Witlof f. 0.140.22. Bloemenveiling. 19 April. Anemonen 3360: Convellaria 1.201.80; Lelies Rubia 3.80—7.20; Lelifolium 2.404.60; Viooltjes 35; Narcissen Alfred 2030; Actea 2540: Victoria 1020; Elias 20—30; Zilveren phenix 2030; Ornatus 1020: Cresus 1020; Emperor 10—15; Cop land 815; Bartlgon 1015; Elisabeth 1317; William Pitt 1013; Moore 68; Prins van Oostenrijk 810; Cansas 2023; Coster 8—10: Le Mazalas 610; Ibis 810; Pamra 1416. ROELOFARENDSVEEN. 19 April. Aard beien 4749 ct. p. doosje aanvoer 800 doosjes); Spinazie 45; Sla 14.50; Slavellen 1226 TER AAR. 19 April 1939. Centrale Veiling. Spinazie f. 0.060.20; Andijvie f. 0.84: Slavellen f. 0.420.49 per kist 4 kg. Peulen f. 78.40 per 10 kg.: Postelein f. 0.17—0.21 per kg.; Radijs f.0.60—1.60: Rabarber f. 5.40—8.90 per 100 bos; Sla f. 3.10—7.10 per J00 stuks; Selderij f.3.80— 4.50; Raapstelen f. 1.30—1.70 per 25 kg. VOORSCHOTEN 19 April 1939. Veiling V.P.V. Kippeneieren f. 2.80—3.80; Eendeneieren f. 1.90 2.90 per 100; Ganzeneieren f. 0.070.11; Konij nen f. 0.35—1.40; Duiven f.0.17 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3