De uitslag te Leiden LEID5CH DAGB1 ADf Donderdag 20 April 1939 Vierde Blad No. 24254 Volledige uitslag in den Kieskring Leiden. Waar het hart van den verkiezingsdienst klopte 80ste Jaargang De belangstelling voor den verkiezingsuitslag Een ingewikkelde, doch perfecte organisatie De uitslag, toegepast op een Tweede Kamerverkiezing Gratis Wanneer hel Gemeenteraads verkiezing ware geweest Samenstelling der Eerste Kamer VELE NIEUWSGIERIGEN VOOR ONZE BUREAUX. De belangstelling voor onze borden is, zooals gewoonlijk, weer groot geweest. Al was het dan ..maar" een verkiezing voor de Prov. Staten, er waren toch in dezen veelbewogen tijd genoeg redenen, die aan leiding gaven tot een begrijpelijke nieuws gierigheid naar den groei of de verminde ring van de verschillende partijen Zoo stonden reeds tegen zes uur de eerste belangstellenden voor onze bureaux, een klein aantal, dat echter reeds spoedig aan groeide tot een groep belangstellenden van respectabele afmetingen. Danik zij een juiste organisatie kwamen de uitslagen reeds spoedig in regelmatige volgorde binnen. Zoowel onze „boodschappers" uit de stad, als onze correspondenten uit de omgeving wisten wat er op het spel stond, om onze lezers zoo snel en accuraat mogelijk in te lichten. Hierdoor waren wij reeds voor half zeven in staat de eerste uitstagen op de borden te pubhceeren. Het eerste telefoontje kwam uit Rijn- zaterwoude, waar men het snelheidsrecord behaald heeft: het was precies vier minuten voor zes, toen ons het resultaat uit die ge meente bekend werd gemaakt. Het eerste stembureau uit de stad. waar van de stemcijfers ons bereikten, was de Ambachtsschoolhiervan werd ons de uit slag om tien minuten voor hallzeven over gebracht. Naarmate de tijd verging, vulden de bor den zich met cijfers en hoe méér cijfers er verschenen, des te meer kon men zioh reeds overgeven aan politieke bespiegelingen, die voor den één teleurstellend, voor een ander vreugdevol waren. In het algemeen Is de Nederlander nuch ter van aard. maar bij verkiezingen kan men tocih altijd weer opmerken, dat de Ne derlander niet zóó nuchter en orwerschillig ls, als gewoonlijk wordt aangenomen,. Daartoe is speciaal de huidige tijd dan ook niet gesdhitot. Hij is zelfs zóó ingrijpend, dat wij ons moeilijk kunnen indenken, dat er veel volwassenen zijn. wien het verloop dezer verkiezing in het geheel niet Interesseerde! Terwijl men dus met steeds grooter Inte resse naar de borden tuurde en zijn con clusies maakte, kwam om eendge minuten over adbt onze laatste ..boodschapper" naar binnen stormen en kon reeds enkele oogen- blikken later de laatste uitslag op de bor den aangeplakt worden, zoodat een ieders nieuwsgierigheid wel buitengewoon spoedig bevredigd werd. Vanzelfsprekend was het voor onze reken- specialisten een kleinigheid om den totaal uitslag voor Leiden te bepalen, waardoor het bekend maken van den verkiezingsuit slag een vlot en tevredenstellend verloop had Toen het eindresultaat voor de Sleutel stad kort daarop werd aangekondigd, was het een geweldige mensdhenzee. die daar van kennis nam. Onze nog vóór halfnegen uitgegeven bul letins vonden een enormen aftrek, hetgeen er stellig op wees. dat deze verkiezing in het centrum der belangstelling stond Nog lang 'bleef het druk en rumoerig voor onze bureaux, nog lang gaf men zioh over aan uitgebreide discussies, totdat het reeds lang ingevallen duister zddh paarde aan de nachtelijke rust, die onherroepelijk voor korten tijd volgt op de dagelijksche drukte. s. D. A. P. Woudenberg, H. van 15423 Stralen, J. J. van 132 Groeneveld, T38 Kruithof, D17 Cler geb. de Bruijn, J. C. de 11 Simonsz. C. M26 Totaal 15647 R.K. STAATSPARTIJ Bolsius. E. J. M. H27822 Loerakker, B. N185 Lefebre, J. W. A83 Berkel A. C. van 29 Geest, W. P. van der 10 Harten, C. C. A van 21 Totaal 28150 ANTI-REV. PARTIJ Beekenkamp, C12756 Heukels, Th27 Asch van Wijck, Jhr. J. M. M. van 70 Baren, G. van 16 Verhoeven, Kr2 Noteboom. J. W8 Hoogendijk. C. J2 Diepenhorst, J. C5 Bas. P. van der 1 Jansen Maneschijn, J. A. J5 Bouman, P. B3 Vonkenberg, E. J. E. G2 Jong Tzn.. T. de 3 Valstar. V. Ph16 Andel, G. van 3 Zonneveld.'H. van 12 Parmentier, D38 Kralt. T42 Hordijk G9 Boot Jr., P25 Totaal 13045 CHRIST. HIST. UNIE Schmal. J. J. R14172 Wilbrink. Jac841 Vijver, C. D. van der 480 Boer. W37 C.nossen, W14 Thijssen, B. J161 Stijkel, A. E7 Spreij. L- 61 Helmstrijd, F. A3 Veerman, W37 Verboom. A2 Witt, E. L de 147 Helm, P. H. W. G. van den 6 Verschoor, G42 Bron, R Tibboel, A44 Langevoort, H. J2 Idenburg, P. J36 Koren, C2 Jong. E. de 278 Totaal 16372 NAT. SOC. BEW. Rost van Tonningen, M. M2943 Rijlaarsdam, Jacobus 6 Hoey Smith. James van 5 Meijers, J. J. M25 Bruyning, F. 01 Haersolte v. Haerst, J. W. bar. v. 8 Tims. Adiianus Staal, Cornelus 2 Hage, M. P1 Krantz, L. P- 16 Teetenburg, G. M2 Moritz, W Scholte. J. H3 Kros. O. A. J Mourik. H. M. van 2 Jong, C. A. de 1 Hendriksen, Th. J. M1 Kodde, W. F. van der 5 Totaal 3021 LIB. STAATSPARTIJ Roos, C. G 3370 Dresselhuys, H. H582 Beijen, J12 Witt Wijnen, H P. C. M. de 22 Groot Jaczn., J. de 5 Hoek, J. J. G. van 52 Kater, A. S8 Minkema, F. A5 Hertog, W. den 6 Terwiel, J. J3 Totaal 4065 COMM. PARTIJ NED. Visser, L. L. H. de 1357 Kloet. D2 Kedde, B Geluk, J. J2 Hoek, J. W Lugtenburg. M Houtepen, R. J1 Le Noble. Mej. P. J4 Meijer. W1 Eist, A. van 5 Totaal 1372 VRIJZ. DEM. BOND Oud. P. J5248 Schilthuis, G. J. C20 Varekamp, P3 Slager. J3 Goudsmit, C. J37 Tobi, E. J5 Gelder geb. Droste, F. J. van 27 In 't Veld, G. C3 Posthumus. S. A10 Boer. K. de 12 Totaal 5368 3286 (Ingez. Med.) R. S. A. P. Menist, A113 Dolleman, W. F1 Smid. W3 Hoofdman. J1 Beek, P. A. G. van 1 Siemerink, J. C1 Jong geb. van Gerdingen, C. M. de Ruitenberg, J. van Langenberg, H. Th Groeneveld. D Visser geb. v. d. Wiel, S. M2 Vrins. C. W Hoogendoom, A Roode, R. de Essen, K. van Bos, D. W. van den 1 Totaal 123 CHRIST. DEM. UNIE Janze, J1601 Brug, R. van der 8 Schoneveld, J. G158 Borsboom, L. G3 Ebbeling, G1 Steketee, H1 Knegt, P. de 1 Perfors, C. G8 Noppe. J9 Totaal 1790 STAATK. GEREF. PARTIJ Kersten, A. J1716 Zandt, P101 Bergshoeff, G. 6 Rossum, H. van l Dis, C. N. van 10 Leeuwen, D. van 4 Vermeulen, J2 Vlasblom. A1 Segers, C. J10 Velde, B. van de 1 Heer, A. J. de Holleman. P Damsteegt, Tl Schouten. B Oudshoorn, C. W1 Redelijkheid. A. de 2 Hoogendijk. A. M Admirant, M. den 1 Totaal 1857 BOLSJ. LENINISTEN Peters, H. M82 Groen, E20 Ooster'wijk. C2 Veeneendaal, C4 Kramers. J. Jli Tótaal 119 HERV. GEREF. STAATSPARTIJ Hardenberg, J. J. C890 Mast, A. Ji Eelderink, K2 Lamens, J3 Spaans. Wi Hegi, Ci Totaal 898 CHR. NAT. ACTIE Aalbers, J241 Eek, A. van 8 Wolters, J Zagt. H6 Doornenbal, Li Jonkers. Ji Slutjs, C. van der Immerzeel. T. C12 Totaal 269 1 iijf Een bijenkorf vol met zoemende, hard "erkende bijen. Zoo was de indruk, dien Wen kreeg toen men gisteren In den loop "an den avond een kijkje kwam nemen in <te groote Koopmansbeurs aan het Dam rak, te Amsterdam waar de verkiezings dienst van het Algemeen Nederlandsch Eersbureau was ondergebracht. De korf: Berlage's monumentale bouw werk, de bijen 240 harde werkers, die de bit alle 1057 gemeenten binnenkomende telegrammen, waarop het resultaat van de stemming in lederen kieskring stond ver meld, verwerkten, distribueerden en nog eens verwerkten, totdat alles op staten was genoteerd en het voorloopige resul taat van de stemming in alle provincies kon worden berekend. Maar alvorens het zoover was, moesten er bergen werk wor den verzet, moest eerst de uitslag van de stemming in de gemeenten worden bere kend, moesten deze resultaten naar Am sterdam worden getelegrafeerd, waar zij op het telegraafkantoor in de Koopmans beurs werden ontvangen en vanwaar zij over de groote zaal van de beurs werden "erspreid. Voor den niet-ingewijden be zoeker leek deze zaal erg rommelig, leek he' verder alsof die paar honderd men- sonen zonder eenlge regelmaat langs de wanden der zaal aan lange tafels waren Eaan zitten, doch wie eenlgen tijd onder oeskundige leiding door de zaal had ge- 'oopen, kon constateeren, dat een meester hand hen had neergezet en dat iedereen precies wist wat hij moest doen. Langs de Tm stonden in totaal elf lange tafels. rj™ers zijn er elf provincies en het was jmst het bijzondere van deze provinciale eiSn nverKieringen. dat in alle elf provin ce» °p een en denzelfden dag verkiezin- S werden gehouden, hetgeen niet eerder K'tie ?men En dat maakte de organl- "08 ingewikkelder en dus moeilijker. lange tafels zat een aantal ten rim": wicl' opdracht was de resulta- stemmingen in de onderscheidene birnonl we'ko telegrammen geleidelijk Zoo w«lïa?len' °P staten over te brengen. erQ dan het resultaat der stemming in eiken kieskring berekend, gevolgd door het becijferen van den uitslag ln elke pro vincie en het behoeft niet te worden ge zegd. dat deze berekening de grootst mo gelijke nauwkeurigheid vereischte. Een en kele maal klopten de telegrammen niet. verschilde het totale stemmenaantal met de uitkomst, welke de samenstelling der stemmen, op iedere partij uitgebracht, opleverde. Dan moest naar de betreffende gemeente of kieskring worden getelefo neerd of terug-getelegrafeerd. En dan was de fout gelukkig spoedig gevonden, maar het werk was even gestagneerd. Voor een Indien gisteren gestemd was voor een verkiezing van le den voor de Tweede Kamer, dan zou de uitslag als volgt geweest zijn: R.-K. Staatspartij 31 zetels S. D. A. P. 22 Anti-Rev. Partij 13 Chr.-Hist. Unie 10 Vrijz.-Dem. Bond 7 Lib. Staatspartij 6 N. S. B. 4 Comm. Partij Ned. 3 Staatk. Ger. Partij 2 Christ. Dem. Unie 2 In dat geval zouden de Christ.-HLst. Unie en de Lib. Staatspartij ieder 2 zetels gewonnen hebben en de Vr.- Dem. Bond 1 zetel. De Anti-Rev. Partij zou 4 zetels verloren hebben en de S.D.A.P, 1 zetel. moment heerschte er aan de tafel, waar de fout was geconstateerd, een nerveuze stemming, zooals die ook in het begin van den avond viel waar te nemen, toen de motor nog niet op volle toeren draaide, toen de eerste telegrammen in de zaal werden gebracht en toen de eerste fouten werden geconstateerd. Welke motor sput tert echter niet, wanneer hij wordt inge reden of wanneer hij nog niet warm is? Zoo was het ook met deze groote en groot- sche organisatie. Eerst toen iedereen over staten en andere papieren was gebogen, toen loopjongens door de zaal renden, tele grammen brachten of haalden, toen de telex de eerste resultaten aan de bladen doorgaf, toen eerst liep de motor warm, liep hij regelmatig en gesmeerd. Wanneer de staten waren ingevuld, gingen zij naar de controleafdeeiing en corrigeerden elec- trische telmachines de lange reeksen ge tallen en wanneer er zich in de optellin gen dan nog foutjes mocht bevinden, dan werden zij er in deze afdeeling wel uitgehaald. In een anderen hoek van de zaal werd het resultaat der stemming in de hoofd stad berekend. Vierhonderdvijftig jongens zorgden er voor. dat de uitslagen der stem- bureaux naar de Koopmansbeurs werden gebracht en in dezen hoek van de zaal werden de uitslagen bij elkaar gevoegd, de cijfers opgeteld en zoo werd dan het resul taat van de stemming in Amsterdam be rekend. In Den Haag. Rotterdam en Utrecht had het A.N.P. eenzelfde organi satie en vroeger dan eigenlijk verwacht mocht worden, waren de uitslagen ook varf deze groote gemeenten binnen. De telex zorgde voor de distributie der uitslagen en voorzoover dat niet plaats had zorgde een uitgebreide staf van telefonisten, dat aan de wenschen van verscheidene dagbladen, die ook van de kleinere gemeenten uit hun omgeving de uitslagen wilden hebben, stipt werd voldaan. Weer in een anderen hoek van de zaal, werden de z.g.n. thermometerstanden ge maakt, standen, waaruit voorloopige in drukken van het verkiezingsresultaat ge maakt kunnen worden vergeleken met dat van de Kamerverkiezingen in 1937. Bij het maken van deze standen werden de resul taten van een bepaald aantal bij elkaar geteld, waarna deze werden vergeleken bij de resultaten in 1937. Het middernachtelijk uur had nog niet geslagen. Toen verreweg de meeste mede werkenden de beurs weer hadden verlaten. De resultaten van negen provincies waren 1 op dat moment berekend en het wachten Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Wanneer volgens den uitslag der verkie zing voor de Provinciale Staten in de stad Leiden de Gemeenteraad moest worden samengesteld, zou hei resultaat als volgt zijn Nieuwe Oude Samenstelling Samenstelling S. D. A P12 14 R. K8 7 A. R4 4 Chr. Hi»t5 6 Lib1 1 Vrijz. Dem3 1 Communisten 1 1 Nat. Herstel O 1 N. S. B1 0 Onnoodig echter te zeggen, dat bij de komende Gemeenteraadsverkiezingen op 14 Juni a.s. andere factoren zullen gelden, afgezien van het feit, dat de N.S.B. wel niet aan de verkiezing zal deelnemen. De kiesdeeler zou pl.m. 1109 hebben be dragen. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar, dat zij zich wederom tegen ongevaUen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1940. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a. als volgt: a. 1500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.— bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet te zamen. binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. 200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.— bij verlies van één duim of belde duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermeide lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand ls vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's In de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1940. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer ban een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd. DE DIRECTIE. was toen alleen nog maar op de telegram men uit Haarlem en uit Leiden, die nog al eenigen tijd op zich hebben laten wach ten. Wat niet wegnam dat de totaal-uit slag toch per telex zóó tijdig aan de aan gesloten dagbladen kon worden doorgege ven dat wij onze abonné's hedenmorgen reeds heel vroeg een extra-editie van ons Blad met de volledige resultaten konden laten thuisbezorgenI Na de verkiezingen van gisteren. Volgens den uitslag van de gisteren ge houden statenverkiezingen zal het volgend jaar bij de verkiezing van leden van de Eerste Kamer in de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Zeeland. Utrecht en Lim burg, alsmede van Noord-Holland en Fries land mogelijkerwijs het navolgend resul taat verkregen worden: In groep 1 (Noord-Brabant. Zeeland, Utrecht en Limburg) R.-K. Staatspartij 9 zetels S. D. A. P1 Anti-Rev. Partij 1 Christ.-Hist. Unie 1 Liberale Staatspartij, inge val wordt samengegaan met den Vrijz.-Dem. Bond 1 In dat geval zou de N.S.B. 1 zetel verlie zen. welke bij samengaan tusschen libe ralen en vrijzinnig-democraten aan één dezer partijen ten goede zou komen, of indien dit niet gebeurt, ten profijte van de S.D.A.P. In groep 2 (Noord-Holland, Friesland): Anti-Rev. Partij 2 zetels S D. A P3 R.-K Staatspartij 3 Christ.-Hist. Unie 1 Lib. Staatspartij 1 Vrij-.Dem. Bond 1 Comm. Partij 1 In dat geval zou de S.D.A.P. 1 zetel ver liezen en de R.-K. Staatspartij 1 zetel win nen, terwijl de N.S.B. haar zetel zou moe ten afstaan aan de Comm. Partij Neder- j land. Het kan wel als vaststaand worden aan genomen. dat de N.S.B. bij deze verkiezing het volgend jaar haar 2 zetels in beide groepen zal verliezen cn dus van 4 op 2 zetels in de Eerste Kamer zal teruggaan, gelijk wy trouwens reeds in onze Extra Editie van hedenochtend hebben medege deeld.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13